WOENSDi.- 16 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT liLAD - PAG. 11 BINNENLAND BESTENDIGING HEFFING VAN OPCENTEN OP ENKELE BELASTINGEN. Ingediend is een wetsontwerp tot besten diging voor de jaren 1937 en 1938 van de voor het jaar 1936 ingestelde opcenten op de dividend- en tantiemebelasting, op de zegelrechten, op de registratierechten en op de successierechten. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Electrificatie spoorlijnen. Gister werd gehouden de openbare aan besteding van bestek no. 1691 S.S. betref fende: het maken van veertien ondersta tions en een en twintig schakelstations voor de electrificatie van de lijnen Utrecht Rotterdam D.P., Goudaden Haag S.S., AmsterdamUtrecht, UtrechtArnhem en UtrechtHilversum. De raming was ƒ458.000. Ingekomen waren 66 biljetten. De laagste inschrijver was de fa. H. van Heesewijk te Best voor 350.000. De hoog ste inschrijver G. F. Mulder te Rotterdam voor 445.200. HET FEEST DER SINT JOSEPHS- GEZELLEN. Dank van Z. H. den Paus. Bij het centraal-praesidium van de Sint Josephsgezellenvereenigingen te Amster dam werd een telegram ontvangen namens Z. H. den Paus, dat onderteekend was door Kardinaal-staatssecretaris Pacelli. De vertaalde inhoud van dit telegram luidt als volgt: De H. Vader, in ontvangst nemend de eerbiedige hulde, Hem door de Nederlandsohe Kolpingsfamilie gebracht bij gelegenheid van het eeuwfeest van haren stichter, betuigt daarvoor Zijn dank en schenkt Zijn Apostolischen zegen. w.g. Kardinaal Pacelli. JUBILEUM J. ANDRIESSEN. 12 y2 jaar voorzitter van den R.K. Bouwvakarbeidersbond. Op een wijze, waaruit wel duidelijk spreekt, hoe zeer men het verdienstelijke werk van dezen socialen voorman waar deert, is Zondag te Utrecht de heer J. An- driessen gehuldigd bij gelegenheid van zijn 12 Yc-jarig jubileum als voorzitter van den R.K. Bouwvakarbeidersbond. Des morgens had de bondsadviseur, de zeereerw. heer F. van Leeuwen, pastoor te Driel, in de kapel van „St. Joan de Deo" tot intentie van den jubilaris een H. Mis opgedragen en in den namiddag kwamen bestuur en afdeelings- ibesturen in Hotel „Noord-Brabant" bijeen. De heer Andriessen en echtgenoote wer den hier met muziek verwelkomd. De heer Schmidt, voorzitter der afdeeling Bussum, schetste den arbeid van den bondsvoorzit ter in de afgeloopen 12^ jaar en memo reerde ook zijn verdiensten als lid van het dagelijksch bestuur van het R.K. Werklie denverbond. Namens de 260 afdeelingen bood spr. drie groote boekwerken aan, ter wijl mevr. Andriessen, op wier steun spr. Bij de weggebruikers, speciaal bij de automobilisten, bestaat groote belangstel ling voor den voortgang van den in aan leg zijnden Rijksweg no. 12, van 's-Gra- venhage naar Utrecht, aldus schrijft de K. N. A. C., die daarna het volgende mede deelt: De verharding op het wegvak Voor burgZoetermeer zal in het voorjaar van 1937 kunnen worden voltooid. De brug over de Vliet is onlangs in uit voering genomen. De toerit aan de Voor- burgsche zijde van deze brug zal vermoe delijk echter niet tijdig kunnen worden voltooid, omdat de onderhandelingen met de gemeente Voorburg nog niet haar be slag hebben gekregen. Het verkeer zal der halve tijdelijk gebruik moeten maken van den reeds voltooiden klinkerweg, die den Westvlietweg verbindt met den rijksweg 110. 12. Tegen het einde van 1937 wordt de ver dere voltooiing van den weg verwacht tot den provincialen weg beoosten langs de Gouwe. Dan zal via Gouda aansluiting be staan op den tegen dien tijd geheel verbe terden provincialen weg GoudaHaas trechtOudewater en den reeds eerder vol tooiden weg van Oudewater over Montfoort en de Meern naar Utrecht. Tevens zal dan het thans nog ontbreken wees bij den belangrijken arbeid van haar man, een cassette tafelzilver ontving. Nog een veerlien-tal sprekers voerde het woord, van wie we noemen Pater Goll O.E.S.A., geestelijk adviseur der afdeeling Utrecht, die de vlotte leiding van den heer Andriessen prees, en den bondsadviseur, pastoor van Leeuwen, die op den eenvoud van den jubilaris wees. Zeer getroffen dankte de heer Andries sen voor al deze hulde en hij zei gaarne al zijn krachten te blijven geven, om de be ginselen hoog te houden. OUDERSDAG OP HET H. KRUIS- COLLEGE TE UDEN. Op het college van het H. Kruis te Uden heeft Zondag in het kader der eeuwfeesten een oudersdag plaats gehad, waarvan vele honderden ouders en familieleden der stu denten gebruik maakten om kennis te ma ken met het college en de professoren. In talrijke autobussen bereikten zij in den voormiddag Uden, waar een plechtige H. Mis om half elf voor hen werd opgedragen. Daarna werd een groote bijeenkomst ge houden op de cour, waarbij de prior en de professoren plaats hadden genomen op het groote tooneel. Als organisator van deze bijeenkomst nam de weleerw. heer Ver geer het woord en heette allen namens den hoogeerw. Prior welkom. Namens de ouders sprak de heer Copray een woord van dank en hulde en bood een mooi bedrag aan geld aan, als blijk van waardeering. De hoog eerw. heer J. School'dankte de aanwezigen voor him opkomst en hun gave en zette nog eens duidelijk uiten, hoeveel prijs hij stelde op innig contact en samenwerking tusschen ouders en college. Na een slot woord van den weleerw. heer Vergeer ver zamelden zich de ouders in groepen aan een koffietafel. Om twee uur was er een plechtig Lof in de kapel, waarna processie. Na het Tantum Ergo hield de weleerw. heer Bik, als directeur van den Eucharisti- sohen Kruistocht een korte toespraak. Nadat men in de kapel was teruggekeerd werd het college plechtig aan O. L. Vrouw ter Linde opgedragen, waarbij de weleerw. heer Scheerder als directeur van de con gregatie een toespraak hield. Daarna werd om 5 uur de tweede opvoe ring gegeven van „De Ghristusspeler". Be halve de ouders, die de voorstelling als gas ten bijwoonden, was er zoo'n toeloop, dat er geen plaats meer op de cour te vinden was, hoeveel stoelen en banken men er ook bij plaatste. Men is van plan een extra-uit voering in te lasschen op Donderdag 17 September a.s. om 3 uur, waarbij ook jeugd verenigingen van allerlei soort worden toegelaten. „Msb." DE DAHLIATENTOONSTELLING TE AALSMEER. De dahliatentoonstelling te Aalsmeer, welke zal worden gehouden op Vrijdag, Zaterdag en Zondag a.s. wordt op 18 Sep tember door den burgemeester van Aals meer om 2 uur geopend in gebouw „De oude veiling", Marktstraat 19, Aalsmeer. Op deze tentoonstelling worden twee zil veren wisselbekers uitgeloofd. Een dezer bekers is bestemd voor de beste Nederland- sche aanwinst en een voor de beste buiten- landsche nieuwigheid. de gedeelte van weg no. 3 van de Gouwe tot den Middelweg nabij Moordrecht zijn voltooid, hetgeen voor het verkeer tusschen Rotterdam en Utrecht van belang is. Het gereedkomen van het wegvak van de Goude tot Bodegraven wordt in 1938 verwacht. Met betrekking tot de werken ten Oosten van Bodegraven kan worden medegedeeld, dat nog dit jaar vijf kunst werken zullen zijn voltooid en binnen kort zal worden overgegaan tot de aanbe steding van de grondwerken voor de weg- vakken Bodegraven en Woerden en Woer denHarmeien. Het ligt bovendien in de bedoeling, de aanbesteding van het grondwerk van het laatste wegvak -van Harmeien tot nabij Utrecht, eveneens nog in dit jaar te laten volgen. De aanbesteding van de viaduct over de Linschoten (ten zuiden van Woerden) zal deze maand geschieden. Verwacht wordt, dat tegen het begin van 1940 de weg tot Utrecht berijdbaar zal zijn. Indien omstreeks dit tijdstip ook de rond weg beoosten langs Utrecht zal zijn vol tooid, zal langs dezen weg van weg no. 12 af aansluiting aan den bestaanden weg UtrechtDe Bilt en verder kunnen worden verkregen. KERKNIEUWS PATER A. KOOPMANS CjjK. Hier te lande is bij het provincialaat der Paters Redemptoristen telegrafisch bericht ontvangen, dat na een lang en vruohtbaar missionarisleven in de Missie van Suriname is overleden de zeereerw. pater A. Koop- mans C.s.s.R. Pater Koopmans, die in 1874 is geboren, werd in 1901 priester gewijd. Twee jaar la ter werd hij benoemd tot missionaris in Su riname waar hij sindsdien werkzaam is ge weest als kapelaan aan de kathedraal te Paramaribo, (parochie H.H. Petrus en Pau- lus). „Msbd." BENOEMINGEN Priesters van het H. Hart van Jesus. Door den hoogeerw. pater Provinciaal der Priesters van het H. Hart van Jesus zijn benoemd: voor de Missie van Zuid-Suma tra: de weleerw. paters A. Coenderman, drs. Th. Kappers en P. Tromp; voor de Mis sie van Congo: de weleerw. pater J. Mar tens; voor de Missie van Finland: de wel eerw. pater H. de Heij; voor het Juvenaat te Bergen op Zoom: de weleerw. paters dr. M. Linders, L. de Jong, P. v. Eijk en L. van Dijk (econoom); voor het Missiehuis te Hel mond: de weleerw. paters G. de Jong en H. Koevoets; voor het Juvenaat te Lanaeken: de weleerw. pater J. van Hoek. RECHTZAKEN HUWELIJK DOOR ONBEVOEGDE VOLTROKKEN. Strenge straf geëischt. Voor de Arnhemsche rechtbank hebben gisteren terecht gestaan een tweetal amb tenaren van het gemeentehuis te Wehl, be nevens den gemeente-secretaris van Wehl. Op 16 Juni j.l. moest een paartje in den echt worden verbonden. Dit diende te ge schieden door den gemeente-secretaris, doch aangezien deze elders een bruiloft wilde bijwonen verzocht hij den ambtenaar J. J. G. D., die daartoe niet de bevoegdheid bezat, de huwelijksplechtigheid te verrichten. Deze heeft dit gedaan en stond deswege voor de rechtbank terecht. Hij verklaarde dat hij het verzoek van den gemeente-secretaris moeilijk had kun nen weigeren. Zoowel tegen dezen verdachte D. als tegen een anderen ambtenaar V. A. M. V., die op denzelfden dag een acte van geboorte had opgemaakt, zonder daartoe de bevoegdheid te bezitten, eischte het O.M. f 75.boete subs. 30 dagen hechtenis. Vervolgens heeft de gemeente-secretaris van Wehl, de heer M. B. A., terecht gestaan. Hem was valschheid in geschrifte ten laste gelegd. Hij bekende de huwelijksacte te hebben geteekend zonder bij de voltrek king van het huwelijk tegenwoordig te zijn geweest. Hij verklaarde dit ondoordacht te hebben gedaan. De subst. officier van justitie, mr. Graaf van Limburg Stirum, zeide in zijn requisi toir, dat blijkens deze zaak in Wehl toe standen heerschen, welke streng ingrijpen noodzakelijk maken. Het feit is des te ernstiger, aangezien het door het hoofd der secretarie is gepleegd. Spr. eischte tegen den verdachte een week gevangenisstraf en vijf jaar ontzeg ging van het recht een functie als ambte naar van den burgerlijken stand te vervul len. In zijn pleidooi wees de verdediger mr. Floegh uit Arnhem op de omstandigheid, dat ter gemeente-secretarie te Wehl de ambtenaren als gevolg van verkeerde zui nigheid werk kregen te verrichten, waar tegen zij niet opgewassen waren. Ook de lokaliteit laat veel te wenschen over. PI. drong aan op een geldboete of een voor waardelijke straf. Uitspraak 29 September a.s. INGEZONDEN STUKKEN In de afgeloopen week zijn eenige com missies ei^besturen aangezocht tot het op maken van een felicitatie-register ter ge legenheid van de verloving van het prinse lijk paar. Het plan is echter een misluk king geworden, daar die commissies en be sturen het buiten hun bevoegdheid acht ten, hun medewerking daaraan te verlee- nen. Verschillende corporaties en vereeni- gingen hebben echter wel alle afzonder lijk hun felicitatie aan het prinselijk paar aangeboden. Is het nu niet mogelijk voor de aanstaan de huwelijksfeesten een vertegenwoordi ger van de geheele burgerij van Leiden een huldeblijk te doen aanbieden en daar voor een commissie te benoemen, waarin allen gezindten en daarvoor in aanmer king komende vereenigingen vertegen woordigd zijn. Het denkbeeld komt dan in ieder geval tot zijn recht en men kan ver schillende ideeën en voorstellen nader be zien. De inzender hoopt langs dezen weg zoo spoedig mogelijk een vergadering te zien uitgeschreven ter bespreking en benoe ming eener commissie. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de geboden medewerking tot het plaatsen van deze oproep. P. J. STIKKELMAN. Kooipark 2. UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Burgerwacht. Nu het winterseizoen weer nadert zullen de schietoefeningen weer regelmatig worden gehouden De eer ste oefeningen zullen plaats vinden te Oud- Ade op Woensdag 16 September der avonds te half acht uur op de bekende plaats en te Roelof arendsveen op Zaterdag 19 Sep tember e.k. des avonds om 8 uur in de St. Pancratiuszaal, terwijl Rijp wetering oefent op Maandag. HILLEGOM. OVERTREDING LOTERIJWET. Prijzen winkelweek in beslag genomen. Gisteravond zou de verloting plaats heb ben, door de winkeliers opgesteld in ver band met de Hilyegomsche Winkelweek en waarvoor door B. en W. toestemming was verleend. Te kwart voor 6 werden alle prij zen echter door de Rijkspolitie in beslag genomen. Voor de houders der loten en voor het desbetreffend comité een moeie- lijkheid. Er zal moeten worden uitgemaakt, wie gelijk heeft, öf het Gemeentebestuur óf de Rijkspolitie. Commissie bizondere nooden. Hille- gom heeft een plaatselijke afdeeling ge vormd der Commissie van samenwerking voor bizondere nooden. Gaarne worden voor dit mooie doel giften ingewacht Zij die meenen in aanmerking te komen voor ondersteuning moeten zich schriftelijk wen den tot den heer Oudejans, Brouw er laan 14. Dr. Steenmeijer. Dr. Steenmeijer heeft zijn praktijk overgedragen aan dr. A. van der Kaaden; hij gaat rusten. Gedurende 15 jaar was dr. S. hier werkzaam en menig gezin heeft hij aan zich verplicht. De dok ter gaat thans rusten. De nieuwe dokter heeft 8 jaar in een ziekenhuis te Utrecht gearbeid. Een bizonderheid is wel, dat zijn echtgenoote, mevrouw van der Kaaden- Westerhof te Groningen studeerde en ook Arts is. Zilveren Jubileum. Op 4 October zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer A. L. Fictoor, assistent bij de Ned. Spoorwegen, station Hillegom, bij de Maatschappij in functie trad. Deze dag zal niet onopgemerkt voorbijgaan. Santosbloempjes. Zaterdag en Zondag werd hier het bekende Santosbloempje aan geboden; de feesten hebben de opbrengst niet gunstig beinvloed, zoodat de collecte (het bloempje) slechts opbracht 55. KATWIJK. J. J. Kraal. De heer J. J. Kraal, hoofd der openbare school alhier, is in den ouderdom van 57 jaar overleden. De Oudheidkamer. Gisteravond heeft de verloting plaats gehad georganiseerd door het Bestuur van de Katwijksche Oud heidskamer. De gelukkige bezitter van no. 741 werd de winnaar van het schilderstuk van den kunstschilder Blommers. Hierme de kan men het seizoen voor de Oudheids kamer thans als gesloten beschouwen. In alle opzichten is het werk van het bestuur en vooral van de stichster, mevr. Eerdbeek, een succes geweest. Meer dan 4000 bezoe kers kwamen gedurende den tijd van ope ning de kamer bezichtigen. De eerste plan nen van het bestuur zijn thans een perma nent gebouw te krijgen. Gezien het succes in het afgeloopen seizoen hoopt men ook hiermede te zullen slagen. Personalia. De heer G. Wassenaar al hier slaagde voor het politie-diploma van den Alg. Ned. Politiebond. LISSE. Raadslidmaatschap. Bij den voorzit ter van het Centraal Stembureau is bericht ingekomen dat de heer J. W. A. Lefeber, benoemd lid van den Raad dezer gemeente, zijne benoeming tot lid van dien raad aan neemt. De heer Lefeber is in deze gemeente geen onbekende en heeft in verschillende ver eenigingen zitting als bestuurslid, terwijl hij op het gebied van de bloembollenteelt een gezaghebbend persoon is. Personalia. De heer A. A. Opdam be haalde het politie-diploma van den Alg. Ned. Politiebond. NOORD WIJKERHOUT. Kostelooze vaccinatie. De kostelooze vaccinatie zal plaats vinden in de Ned. Herv. School op Donderdag 24 Sept.. en in de Zilk in de R.K. school op Vrijdag 25 Sept. a.s. beide dagen om 12 uur des mid dags. Aanmelding ter secretarie of bij de hoof den van scholen vóór 19 Sept. a.s. 12 uur 's middags. NIEUWVEEN. Knieschijf gebroken. De kapper L. P. B. reed met zijn eohtgenoote als duo-passa gier naar Amsterdam, toen ter hoogte van Ouderkerk een schillenboer zijn motorspie- gel raakte. B. verloor de macht over zijn lichte motor en viel dusdanig, dat hij zijn knieschijf brak. Naar huis vervoerd, bleek opname in het Academisch ziekenhuis ver- eischt. Zijn vrouw kwam met de schrik vrij. SASSENHEIM. Burgerlijk Armbestuur. Maandag avond werd het Burgerlijk Armbestuur, waarvan alle leden aanwezig waren, door burgemeester Gouverneur geïnstalleerd. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN VOOR HET „WETTIG" GEZAG. Naar aanleiding van het feit, dat het N. V.V., waarbij is aangesloten de soc.-dem. Bond van Openbare Onderwijzers, 10.000 zond om het Spaansche „Volksfront" te steunen, een steun, welke „De Volksschool" verdedigde, schrijft de heer de Boer in H e t Katholieke Schoolblad: „Wij lazen dit stuk van de vrienden van het „wettig gezag" op den dag, dat de Vara haar zendtijd had afgestaan aan de andere omroepvereenigingen voor de Koninginne- verjaardag-uitzending en in de week, waar in het bericht ging, dat de Zaandamsche vroedste vaderen uit zuinigheidsoverwegin gen maar één vlag in de Zaanstad uitsta ken. Voor het „wettig" gezag in Spanje heeft men dus blijkbaar toch wat meer over dan voor het wettig gezag (zonder aanha- lingsteekens) in Nederland. De wettiggezagvereerders van het Neder landsohe Volksfront laten zich leelijk in de kaart kijken. Dat ze de openbare school een hernieuwde ernstige klap toebrengen, moe ten ze maar voor zich zelf verantwoorden. Dat de centen van deze openbare colle ga's ook gebruikt worden om kogels te koo- pen, waarmede honderdtallen van onze ka tholieke collega's in Spanje onschuldig door het anarchistisch rapaille worden doodge schoten, omdat dit laatste nu eenmaal als „wettig" gezag meent alles te mogen doen is misschien een bijkomstige omstandigheid, 't Is een fraaie geste van onze collega's. Weth. Bader was mede aanwezig. In de op de installatie volgende vergadering heeft het B.-A. de heer J. H. A. Vooren tot voor zitter en de heer J. O. Matze tot secretaris gekozen. Buiten deze heeren hebben in het B.-A. nog zitting de heeren W. Krom, P. van Dijk Pzn, E. Dijkstra en C. D. van Goeverden. Door Burgemeester en Wethouders is de heer M. G. M. Baggen tot administrateur aangewezen. TER AAR. Toch een gondelvaart. De Wilhelmina- Vereeniging organiseert Woensdagavond (heden dus) een gondelvaart. Deze wordt geformeerd aan den Aardam en zal door het Aarkanaal trekken naar het Papeveer. Om het een en ander op te luisteren is de medewerking van Arti gevraagd. Zooals wij vernemen zal het aantal deelnemers wel de verwachting overtreffen. Bij mooi weer is slagen zeker verzekerd. Enkel gebroken. In de kerkbuurt had een tamelijk ernstige aanrijding plaats, waarbij de Wed. V. zware kneuzingen op liep aan haar enkel. Door een nu nog onbe kende oorzaak werd de vrouw aangereden door dr. P., die heel kalmpjes met z'n auto achter een stoet reed. Liet het ongeval zich eerst niet ernstig aanzien, tegen avond moest zij tooh naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd worden en bleek de en kel gebroken te zjjn. VEÜR. Aanvullend subsidie burgerlijk armbe stuur. Bij schrijven van 12 September 1936 verzoekt het Burgerlijk-Armbestuur voor het jaar 1936 een aanvullend subsidie te mogen ontvangen van 2.000. De on gunstige tijdsomstandigheden zeggen B. en W. zijn oorzaak, dat door steeds meer personen een beroep wordt gedaan op deze instelling. Dit is oorzaak dat ook bij toe passing van groote soberheid in de onder steuning, het bij de begrooting toegekende bedrag van 10.000 niet toereikend is. Ten einde het mogelijk te maken, dat de instelling haar werkzaamheden kan voort zetten, stellen B. en W. van Veur den Raad voor, het verzoek in te willigen. Begin van brand. Gisteren brak brand uit in de boerenwoning van den heer P. C. v. Eijk aan den Veenweg. De brand was ontstaan, doordat een raveelbalk, die in den schoorsteen was ingebouwd in brand was geraakt. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, behoefde zijn diensten niet te verrichten, omdat een motorspuit van den tuinder v. Eijk, de brand reeds meester was. Het rieten dak van de woning is gedeeltelijk verbrand. Verzekering dekt de schade. STOMPWIJK. Aanvullend subsidie burgerlijk armbe stuur. Bij schrijven van 24 Augustus 1936 verzoekt het Burgerlijk-Armbestuur van Stompwijk voor.het jaar 1936 een aan vullend subsidie te mogen ontvangen van 8198,50. De vrees zeggen B. en W., bij de begrooting 1936 uitgesproken, dat het uitgetrokken bedrag van 20.00 niet toe reikend zou zijn, is dan ook bewaarheid geworden. B. en W. wijzen er echter op, dat het gevraagde bedrag momenteel op de gemeentebegrooting niet beschikbaar is. Voor zoover thans kan worden nagegaan kan de aanvrage tot een bedrag van 4200 worden ingewilligd. Voor het ontbrekend bedrag kunnen B. en W. geen middelen tot dekking vinden. B. en W. geven den Raad in overweging een aanvullend subsidie te verleenen van 4200.en het Burgelijk-Armbestuur met nadruk te wijzen op de noodzakelijke be perking zijner uitgaven. Het is niet bekend zeggen B. en W. of de positie der begrooting toelaat nogmao's een aanvullend subsidie te verleenen. NIEUWE RIJKSWEG DEN HAAG—UTRECHT. Begin 1940 gereed.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11