MAANDAG 14 SEPTEMBER 1936 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. U SASSENHEIM Kinder-aubade voor het raadhuis. Optocht van vereenigingen. Op de hosvlonder Ook hier is op ondubbelzinnige wijze uiting gegeven aan de feestvreugde over de verloving van H.K.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard. Aan de arbeiders werd door de patroons vrijaf gegeven, wat altijd in de bollenpakkerij moeilijk gaat, doch ook over deze moeilijkheid werd heenge stapt. Van 8 uur tot 8.30 luidden de klok ken der kerken den feestdag in. Hierna werden alle schoolkinderen met him resp. onderwijzen personeel opgesteld aan het Park Ter Leede, waarna onder geleide der Oranje-commissie een optocht werd geor ganiseerd door het dorp. De beide muziek corpsen verleenden hun welwillende me dewerking. Bij huize „Sassem" werd ge keerd, waarna bij het gemeentehuosi al len zich verzamelden, om aldaar een au bade te brengen. De voorzitter, de heer Bisschops, sprak eenige woorden tot de kinderschaar. Ook de burgemeester sprak aan de kinderne zijn dank uit voor de ge brachte ovatie. Begeleid met muziek van beide corpsen werden vaderlandsche liederen gezongen; de kinderen werden op chocolade getrac- teerd. Hiermede was de kinderhulde afge- loopen. Om twee uur werd een optocht ge organiseerd van alle vereenigingen met hun vaandels, waarvoor ook groote be langstelling bestond. De opstelling en route was dezelfde als 's morgens. Eensgezind trokken alle organisaties zingende langs de versierde straten. Intusschen was de namiddag bijna ver streken en ging men allerwege zich op maken voor de lampionoptocht. Dit sluit stuk is wel het uitbundigste geweest. Groote drommen menschen waren hierbij aanwezig, en hebben tot laat in den avond zich vermaakt bij de hosvloer, welke was opgesteld in de Wilhelminalaan. TER AAR. Oranje-gloed in jonge harten. De Oranjevereenigingen hadden geza menlijk een kinderfeest georganiseerd. Dit feest waaraan alle kinderen van de scho len deelnamen, ruim acht honderd, is schit terend geslaagd. Onder de vroolijke tonen van „Arti" ver lieten de kinderen kwart over elven het veilingsterrein om zich te begeven naar het gemeentehuis. Een prachtig gezicht was het de lange stoet te zien marcheeren over het jaagpad. Ieder kind had oranje aan, hetzij een volledig pakje of alleen sjerp, pet of vlag. Bij de verschillende buurt schappen, Papeveer, Aardam en Kerk buurt, hadden zich vele menschen opge steld om de tocht, welke een lust voor de oogen was, te zien voorbijtrekken. Tegen twaalven arriveerde men op het gemeenteplein. Voor de ingang van Ter- Aarsch stadhuis stond de Burgemeester met de beide Wethouders. Zoodra de kinderen keurig in een kring zijn geplaatst, werden door hen gezongen onder leiding van M. Robertz, „Wees gegroet" en ,,'t Is plicht dat iedere jongen." Door de voorzitters van de Oranjever eenigingen, de heeren P. Kroon, J. W. Va- lentijn en Joh. van Vliet, werd nu uiting gegeven van de vreugde welke er alom heerscht over de vorstelijke verloving. Thans is opnieuw ondubbelzinnig geble ken hoe hecht de band is die bestaat tus- schen ons geliefd Oranjehuis en het Ne derlandsche volk. Van welke godsdienst of politieke richting ook, een ieder schaart zich om het Koningshuis. Onder een spontaan applaus werd het volgende telegram verzonden: Aan H. K. H. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bernard von Lippe-Biesterfeld, 's Gravenhage. „Alle Ter-Aarsche kinderen, vereenigd om den Burgemeester, brengen eerbiedig hulde en gelukwenschen." Wanneer de kinderen nog enkele Vader landsche liederen hebben gezongen, ver kreeg de Burgemeester het woord. Z.Ed. besloot zijn toespraak met een driewerf „Hoera" voor het vorstelijk verloofde paar. Als slot zongen de kinderen het Wilhel mus. Hierna werden zij onthaald op limo nade, krentenbrood en chocolade. Half twee was het einde van deze waar lijk grootsche en spontane huldiging. VOORHOUT. Buitengewone raadsvergadering. Licht- stoet en zanghulde. Heel Voorhout was in een feestdos ge huld; kinderen liepen met oranje-sjerpen, mutsen enz.; eenige werkgevers hadden na 814 uur hun personeel vrij-af gegeven, zoo dat het compleet Zondag scheen, hetgeen wel een evenement in de geschiedenis van deze gemeente genoemd mag worden. Nim mer heeft Voorhout zulk 'n laaiend enthou siasme voor ons Vorstenhuis ontwaard; nim mer wapperde zoovele rood-wit-blauwe vlaggen, nimmer hebben we Voorhout's jeugd zoo spontaan zien feest vieren dan wel ditmaal. Te circa half tien arriveerden alle kin deren der R.K. jongens- en meisjesschool, der Chr. school en circa 100 leerlingen uit deze gemeente, die elders de school bezoe ken, voorafgegaan door de R.K. Muziek- vereeniging „St. Caecilia" bij het gemeen tehuis, alwaar op het bordes den edelachtb. heer G. Bulten, burgemeester, met ambts keten omhangen, geflankeerd door den loco-burgemeester, wethouder Van Reij- sen, had plaats genomen. Met ontbloote hoofden werd het „Wilhelmus" deels aan hoord, anderdeels luidkeels medegezongen, waarna burgemeester Bulten het woord nam om de aanwezige schoolkinderen en ouders toe te spreken. Spreker noemde de gebeurtenis welke thans op feestelijke wyze wordt gevierd, een belangrijk feit voor de Prinses zelf, maar niet minder be langrijk ook voor de geheele natie. Ver volgens schetste spreker de groote be- teekenis van de vooraanstaande plaats wel ke het buis van Oranje in den loop der tyden in de wereldgeschiedenis had we ten te veroveren. Met een Lang leve Prin ses Juliana, Prins Bernhard en Koningin Wilhelmina besloot spr. deze geestdriftige toespraak, gevolgd door een evenzeer enthouisast „Hoera"-geroep. Vervolgens werden nog eenige Vaderlandsche liederen gezongen, waarna nog 'een rondwandeling door het dorp volgde, om na afloop daar van naar de scholen te trekken, alwaar de scholieren werden onthaald, de pl.m. 100 andere kinderen werden bij een particu lier eveneens onthaald, waarna aan de Jongensschool eenige spelen werden uitge voerd. Zaterdagavond om half acht was er weer volk op de been; heeren met hooge hoe den en in het zwart kwamen ten gemeente huize samen om tegenwoordig te zijn bij de buitengewone-spoedeischende raadsver gadering, alwaar burgemeester Bulten voor zat. De voorzitter opende deze bijeenkomst met een welkomstwoord tot de aanwezigen. Alle leden waren present. Nadat allen zich van hun zetels hadden verheven, zeide de voorzitter ongeveer het navolgende: „De heugelijke gebeurtenis, welke geheel ons land in een blijde stemming heeft gebracht was mij aanleiding op 't oogenblik dat de ingezetenen dezer gemeente op dezen na tion al en feestdag in lichtstoet een spontane optocht door de gemeente zullen beginnen, u een oogenblik in buitengewone plechtige vergadering bijeen te roepen. Reeds ter stond heb ik verzonden het volgende tele gram om uiting te geven aan het gevoel, dat ook bij ons naar voren drong: „Aan H. K. H. Prinses Juliana. Namens bestuur en ingezetenen der gemeente Voorhout, bied ik U de eerbiedigen gelukwenschen aan. G. Bulten, burgemeester". Onder da teering van 9 September gewerd ons ge meentebestuur van den heer Minister van Binnenlandsche Zaken een regeeringsbrief, waarin de verloving wordt bekend ge maakt. Ziedaar, Mijne Heeren, een eenvoudige mededeeling, maar van wijdstrekkende be- teekenis. Van groote importantie op de eer ste plaats voor H. K. H. Prinses, als Kroon prinses van Oranje Nassau; van gelukkige verwachting voor de dynastie van het Huis van Oranje en van ontzaggelijken invloed voor het heil van ons zoo dierbaar Vader land. Spr. roemde het Huis van Oranje, dat met Nederland zoo hecht vereenigd is. Spr. besloot zijn toespraak met de bede, dat God Zijn rijken zegen schenke aan het jonge paar en aan Hare Majesteit onze ge- eerbiedigde Koningin doen smaken de in nige, diepe, volle vreugde van het besten dige geluk van Prinses Juliana, onze Kroon prinses, en Haar toekomstigen Gemaal, Prins Bernhard Von Lippe-Biesterfeld. Men kon een speld hebben hooren vallen, zoo stil; het was in een woord een indruk wekkende plechtigheid, waarmede de avondfestiviteiten werden ingezet. Het lid Kruithof verzocht den voorzitter hem te willen verontschuldigen, indien hij niet zou medeloopen in den lichtstoet, aangezien zijn diensten bij de muziek te Warmond waren vereischt. Hierna werd de zitting opgeheven. Een oogenblik later verscheen de Chr. Gemengde Zangvereeniging, dit maal onder leiding van den heer Alb. Ter- bach, bij ontstentenis van haren directeur. De drukte was echter zoo hevig, dat men zelfs op vrij geringen afstand de vocale klanken dezer vereenigingen niet geheel of slecht heeft kunnen opvangen. Niettemin volgde telkens weer applaus. Een enorme menschenmenigte was inmiddels bijeen. De muziek stelde zich op voor het gemeente huis; B. en W. en den Raad allen met hoo ge hoeden in de hand, aanhoorden het Volkslied, waarna een onafzien/bare licht stoet een rondwandeling door het dorp maakte. Een in Vaderlandsche kleuren versierde auto reed met den optocht mede. Er werd gezongen en gesprongen, waar door men uiting gaf aan zijn gevoelens van medeleven met dit heuglijk gebeuren. Het was reeds laat, toen de vele hon derden zich elders is gaan amuseeren, ieder op de zijn eigen wijze. Het geheel had een vrij ordelijk verloop. Vermelden we nog, dat na afloop van de raadsvergadering door wethouder Van Reijsen namens B. en W. en het lid Van der Geer namens de leden van den Raad, woorden van dank werden gebracht aan den Raadsvoorzitter, die een familiefeest buiten de gemeente opofferde om deze bij eenkomst persoonlijk voor te zitten, een daad welke spr. voorbeeld ens waard noemt. VOORSCHOTEN. Naar het défilé in Den Haag. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur na middag heerschte er in de Willem de Zwij gerlaan eene gezellige drukte. Daar kwa- man de deelnemers bijeen, die onder lei ding van den edelachtb. heer M. F. Berk hout, Burgemeester dezer gemeente, geza- melijk optrokken naar het te houden de- filé te Den Haag. Ongeveer een 25-tal ver eenigingen met een 400-tal deelnemers per fiets werden aldaar opgesteld en een vrachtauto der gemeente, die de mede te voeren vlaggen en vaandels meevoerden en na de opstelling toog men ter défilé. Omstreeks 10 uur des avonds kwam het gezelschap wederom in de gemeente aan, alwaar de Voorstraat was geïllumineerd. Bij het raadhuis werd de stoet, na het zin gen van het „Wilhelmus", ontbonden en keerden de deelnemers verheugd over den tocht huiswaarts. WARMOND. Vuurwerk bij het ooievaarsnest. Hoewel Warmond reeds op spontane wijze lucht had gegeven aan zijn vreugde over de vorstelijke verloving, is ook op de dag van natnonaal gedenken een feest ge organiseerd. Op initiatief van de Oranje-commissie, met medewerking van alle plaatselijke or ganisaties, was 's avonds een feestelijke bijeenkomst op de Baan georganiseerd. De Baan was aardig versierd en verlicht. Vanaf de muziektent hield de burge meester een toespraak tot de saamgestroom de burgerij, waarin hij nogmaals uiting gaf aan de algemeene vreugde van de vorstelijke verloving. Na deze toespraak, welke met geestdrif tig gejuich werd beantwoord, werd een fakkeloptocht samengesteld, waaraan ook twee versierde auto's deelnamen. Om half 10 werd cp het terrein voor het ooievaarsnest, 'n verlovings-vuurwerk afgestoken. De muziekkorpsen zorgden den geheelen avond voor een feestelijke stemming en voor vroolijke muziek. WASSENAAR. Feëerieke lichtstoet. Een speciaal Wassenaarsch huwelijksgeschenk. Ook te Wassenaar heeft men de verloving tusschen Prinses Juliana en Prins Benno waardig gevierd. Aangevangen werd te acht uur met een concert op het Dorpsplein door Excelsior. Te half negen werd een aanvang gemaakt met de opstelling van een lichtstoet, die te negen uur, het aangekondigde uur van ver trek, een geweldige en feëerieke aanblik bood. In den stoet liepen vrijwel alle te Was senaar gevestigde vereenigingen en corpo raties, waarvan velen met hunne banieren en vaandels zoo als de Vereeniging Bijbel en Oranje, de Ned R. K. Volksbond afd. Wassenaar, het Wassenaar's Mannenkoor, de Chr. Zangvereeniging,, Zingt Den Heer", de Chr. Oranjevereeniging, de Gymnastiek- vereeniging „W.I.Ken anderen, vooraf gegaan door de vroolijke toonen van Ex celsior, terwijl in den stoet ook meeliep de Mondharmonicavereeniging D.V.S. en mee reed de gel-uidiS'wagen van de firma Bod deus, ging de stoet over den Lange Kerk- dam naar het Raadhuis de Paauw. Op het bordes aldaar hadden zich opgesteld het geheele Gemeentebestuur met de dames, de besturen van de Kon. Wilhelminaver- eeniging en de Chr. Oranjevereeniging, ter wijl de Burgemeester in ambtscostuum was. Nadat de deelnemers aan den stoet zich allen op het voorplein hadden opgesteld, werden de aanwezigen allereerst toege sproken door den voorzitter der Chr. Oran jevereeniging Dr. A. W. B. ten Kate. Met een warm enthousiasme werd deze rede door de aanwezigen met het zingen van „Lang zullen ze leven" beëindigd met een driewerf hoera besloten. Hierop werd het woord gevoerd door Burgemeester J. J. M. Wiegman. Z.E.A. heeft gedurende zijn Burgemees terschap nimmer met zooveel genoegen en warmte het woord gevoerd als nu, en dat zal wel bijna elke spreker zoo gaan, daar de geestdrift van het gehoor en de geest drift van het geheele volk zoo enorm is. Men zou zich afvragen wat is er met dit nuchtere volk toch gebeurd en dan zal spre ker zeggen, nu eerst komt tot uiting hoe het Nederl. volk meer dan het zich bewust was, intens heeft meegeleefd in de zware sla gen die het huis van Oranje de laatste jaren hebben getroffen en door velen werd de toekomst somber ingezien. Plots de tijding van de verloving, en ditzelfde volk wordt zich bewust van een weer schoone toe komst en voelt zich weer een met en in en door Oranje, Ondanks de sombere tijden' voelen allen zich gelukkig en hoopt en ver wacht. Wassenaar is slechts een klein deel van het volk en geeft op een bijzondere wijze uiting aan haar vreugde. Wassenaar was de eerste plaats die werd bezocht na Den Haag en Wassenaar was tot heden en zal zeker ook in de toekomst zeker ook vele malen zijn een plaats van verpoozing. Daarom kan Z.E.A. mededeelen, dat -er reeds een comité is gevormd om ter gelegen heid van het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Benno, 'n speciaal Wassenaarsch geschenk aan te bieden. Spreker hoopt dat het succes dusdanig zal zijn dat iets echts waardevols zal kunnen worden geschon ken. Tenslotte dankt hij alle vereenigingen voor de deelname en de opkomst en de be sturen van de Oranje Vereenigingen voor de idee, tot het organiseeren van dezen lichtstoet en om daarmede te trekken naar het Raadhuis De Paauw. Met een Lang Leve Wilhelm in a werd met een Wien Neerland's bloed door de aan wezigen deze rede besloten met een „Lang zullen ze leven" als slot. Tenslotte deelde de Burgemeester mede het navolgende telegram te willen verzen den aan het Vorstelijk verloofde paar. Wassenaar's bevolking, in grooten getale op het Raadhuis de Paauw bijeen, brengt hulde aan Prinses Juliana en Prins Ber nard. De Burgemeester van Wassenaar. Uit het gejuich der groote massa bleek dat men het met het zenden van dit tele gram volkomen eens was. Als laatste spreker werd hierop het woord gevoerd door den heer H. Vrouwer, voor zitter van de Koningin Wilhelmina Ver eeniging. Deze bracht namens allen voor het raadhuis verzameld hartelijk dank aan de beide sprekers. Hierop werd wederom onder de vroolijke tonen van de muziekkorpsen en de mu- ziekwagen de terugtocht naar het Dorp aangevangen. Het gesprokene weid eveneens door deze versterkwagen opgevangen en doorgezon den, zoodat tot in de verste hoeken alle aan wezigen op duidelijke wijze de redevoerin gen hebben kunnen volgen. De Van Nispen~herdenking door de St. Josephsgezellen. GEESTDRIFTIGE FEESTVERGADERING IN CARRE De Nederlandsche St. Josephsgezellen hebben gisteren op geestdriftige wijze den pionier van het Nederlandsche Kolpings- werk, Jhr. Hubertus van Nispen tot Se- venaer, herdacht. Gistermorgen om half twaalf droeg Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hui- bers, Bisschop van Haarlem, voor de gezel len een Pontificale Hoogmis op in de St. Willibrorduskerk aan den Amsteldijk te Amsterdam. Bij deze plechtigheid assis teerden Pastoor J. Lucassen en de centraal- Praeses H. Drost als troondiakens. Pater L. Oorsprong O.P. en Pater M. van der Schoot, leden van het hoofdbestuur der St. Josephsgezellenvereeniging waren dia ken en subdiaken. De lagere functies werden vervuld door praesides van ver schillende afdeelingen. De scola van de Haarlemsche Gezellen zong onder leiding van Kapelaan E. A. M. Paap de Missa Brevis. In het priesterkoor woonde Mgr. Theodor Huerth, Generaal-Praeses der St. Josephgezellen te Keulen, de plechtigheid bij. Des middags liep tegen drie uur de groote zaal van het gebouw Carré vol met vertegenwoordigers van alle afdeelingen der Gezellen vereenigingen in Nederland. Zij waren in een feestelijke, geestdriftige stemming. De heer Th. Gabriel, die praeses van Nispen van nabij heeft meegemaakt werd bij zijn binnenkomen luide toege juicht. De algemeen-praeses, Mgr. Huerth, werd met het Kolpingslied ontvangen. Men juichte en zong bij het binnenkomen van de oud-centraal-presidenten en Mgr. Hui- bers werd begroet met een ovatie, welke hem blij verraste. De nieuwe centraal-praeses, Rector H. A. J. Drost, verscheen allereerst voor het voetlicht om zich voor te stellen én dan den bisschop van het eerste diocees, dat het Kolpingswerk heeft ingevoerd, harte lijk te verwelkomen. Vervolgens richtte hij woorden van welkom tot den generaal- praeses Mgr. Huerth, en den hem verge zellenden rijkspraeses Buettner, den oud- rijkssenior Dr. Aug. Mueller en den groo ten Kolpingsvriend Prof. Dr. Brauer, de familie van Nisjen tot Sevenaer, die zulk een eminent priester voortbracht, den Deken van Amsterdam, de burgerlijke autoriteiten en andere genoodigden, de presidenten en de gezellen, alsmede de bevriende organisaties, K. J. M. V., K. J. V. en „Jonge Werkman". Onder geestdriftige applaus werd beslo ten tot verzending van een telegram van gelukwensch aan Prinses Juliana en Prins Bernhard, een telegram van gelukwensch en aanhankelijkheid aan H.M. de Koningin en een telgram van onderwerping aan Z.H. den Paus, waarin den pauselijken ze- zen wordt gevraagd. Daarna werden in rhythmisch-dyna- mische tableaux van Marius Monniken dam, onder regie van Adriaan van der Plas de vier deugden van den St. Josephs- gezel, godsdienst arbeidszaamheid, eens gezindheid en vroolijkheid tot uitdrukking gebracht. Vervolgens sprak Pastoor Dr. Cassianus Hentzen O.F.M. uit Haarlem ,de feestrede uit. De feestredenaar gaf daarin een beeld van praeses van Nispen als een man der voorziening voor zijn tijd en den onzen, In een historische schets leverde spr. een overzicht van de periodë, waarin van Nis pen zijn arbeid aanving, den tijd van het ontwaken van het katholieke bewustzijn, den tijd, waarin de industrie opkomt en er geen sociale wetgeving is. De voorzie nigheid kiest daar den edelman, priester en asceet, die de gedachte van Kolping grijpt, om voor den arbeider den maat- schappelijken toestand te verbeteren. Wan neer ik, aldus spr., thans den priester ge denk, dan denk ik ook aan de heldhaftige leeken, die zoo prachtig hebben gearbeid om deze organisatie te maken tot een mo- wel van samenwerking tusschen priester en leek. „Alleen een maatschappij op de beroepsgedachte beschouwd, beantwoordt aan Gods inrichting". Veertig jaren na zijn dood is zijn werk een zegen, welke blijft uitgroeien. In 1921 is het aan den nieuwne tijd aangepast, maar vorm, kern en wezen zijn dezelfden gebleven. Voor de sociale en cultureele opvoeding bleef de beroepsgedachte het uitgangspunt. Op staatkundig en sociaal gebied was de op voeding der gezellen gevestigd. Het heeft geen zin de oogen te sluiten voor de groote verschuivingen in dezen tijd. Meer dan anderhalve eeuw heeft de Westersche beschaving geleden onder het -individualisme. Van Nispen zag de ver woestingen, welke dit aanrichtte en heel zijn leven was erop gericht om deze op te heffen. Verstaan wij genoeg de teekenen des tijds? vroeg spr. Overal rijst verzet tegen het individua lisme. Nooit had het Katholicisme een kans om deze beweging te grijpen als vandaag. Er zijn er tienduizenden, die coquetteeren met gedéelten van onze waarheid. Ook op staatkundig gebied heerscht nog het indi vidualisme. Men bedenke, dat de maat schappij-ordening noodzakelijk haar staat kundige consequenties heeft. Weest uzelf, wekte spr. zijn behoor op. Laten allen, die van goeden wil zijn, zich hecht aaneen sluiten en ernaar streven om het hunne bij te dragen aan de vernieu wing der maatschappij, overeenkomstig hun krachten en maatschappelijke positie. Nadat hst applaus, dat op deze rede volgde, was verstorven, ging men over tot de van Nispen-hulde, waarbij in een tableau veertig wapenschiuden rond het wapen van Van Nispen tot Sevenaer stonden ge schaard. Het Van Nispen-lied dat werd aangeheven, werd door allen in de zaal meegezongen. Toefi dit ten einde was, verscheen Mgr. Huerth voor het voetlicht om de verzamelde St. Josephsgezellen een kort bemoedigend woord toe te spreken en hen aan te sporen vast te houden, wat Kol ping in Duitschland, Van Nispen in Ne derland heeft geschapen. Met een „God zegenen het eerzame hand werk", dat beantwoord werd met een mas saal „God zegene het", kwam de Bisschop van Haarlem, Mgr. Huibers, aan het woord. Hij zeide naar dit feest te hebben verlangd, om een bewijs van zijn mede leven te geven met het werk der St. Jo sephsgezellen. Het is het feest van denge- ne, wiens geest leeft in het werk, dat hij heeft gegrondvest in een tijd, dat het zoo noodig was. Daarom was het Mgr. een vreugde, dat het werk onverflauwd toe neemt en dat hij den zetel van de St. Jo sephsgezellen voorgoed heeft mogen vesti gen (daverend applaus) en dat hij gelij kertijd als opvolger van Van Nispen iemand kon aanstellen, waarin hij het volle ver trouwen heeft, dat Van Nispen's geest in hem voortleeft (applaus). Wijzend op het nationaal congres van „De Jonge Werkman" te Nijmegen vier weken geleden, zeide Mgr., dat de St. Josephsge zellen met en naast elkander hetzelfde doel nastreven, ter eere Gods, tot behoud van gezin en maatschappij. Eenheid inden strijd, den geweldigen strijd van onze da gen, is hoogst noodzakelijk. De jongeman staat hier in zijn moeilijkste jaren. Van dezen tijd van vorming hangt alles af, wat hij als bezonken mensch zal zijn. In zijn ontstuimigheid trekt alle nieuws hem aan. Gewetenloozen maken hiervan gebruik om voor te houden, dat het goede, dat be staat, ook moet worden vernietigd. Hier staat gij tegenover, aldus de Bisschop, om dat gij een bezit hebt, dat gij niet kunt prijsgeven, zonder uzelf en de maatschap pij te schaden. Gij moet in dezen oefen tijd leeren uzelf te modelleeren en er is maar een model, dat van den jongen werk man in het huisgezin van Nazareth. In zijn peroratie zeide Mgr. Huibers, dat de St. Josephsgezellen een deel vormen van de katholieke actie in Nederland en om dezen dag onvergetelijk te doen blijven vroeg Mgr. den gezellen oprecht, met hart en ziel te willen beloven trouw te blijven aan het geloof, trouw aan de Kerk, trouw aan den Bisschop, trouw aan de Kolpings- gedachte. Als één man rezen allen recht en viermaal klonk het indrukwekkend van eenheid „wij beloven". Tenslotte gaf Mgr. Huibers zijn bisschop- pelijken zegen. Na deze machtige apotheose werd spon taan het Kolpingslied aangeheven, waar mede de Van Nispen-herdenking een ein de nam. De .tentoonstelling in het gebouw der St. Josephsgezellen aan de Stadhouderskade, is in verband met het feit, dat Mgr. Huerth verscheidene voorwerpen, welke Kolping bij zijn leden heeft gebruikt, naar Amster dam heeft medegebracht om aan de Van Nispen-tentoonstelling toe te voegën, ver lengd tot en met 20 September. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 14 Sept. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 423 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 5762, 4655 en 3845 cent per kg. slachtge- wicht, 126 melk- en kalfkoeien 170225 per stuk, 120 vette kalveren: 2e kwal. 42 52 en 3e kwal. 2440 cent per kg. levend gewicht; 87 nuchtere kalveren 7.0011.50 en 61 schapen 2025 per stuk. 461 var kens, vleeschvarkens, wegende van 90110 kg. 4748 cent, zware 4647 cent en vette 4546 cent per kg. slachtgewicht; 8 paar den 80100 per stuk. Overzicht: Runde ren minder aanvoer dan vorige week, vlug ge handel en prijshoudend, melkkoeien: ruimere aanvoer, vrij vlugge handel en prij zen vast, vette kalveren matige aanvoer, handel stug en prijshoudend, nuchtere kal veren constante aanvoer en prijzen, han del vlug; schapen matige aanvoer, vlugge handel en hoogere prijzen; varkens be hoorlijke aanvoer, gedrukte handel, prij zen als Maandag jl.; 1 paard geringe aan voer en handel. UTRECHT, 12 Sept. Vee. Aanvoer 1900 stuks vee. Handel kalm. Prijzen waren: stieren 2428 cent, slachtkoeien 2e soort 2831 cent, 3de soort 2427 cent, alles per pond; vaarzen 130170, pinken 90 130, melkkoeien f 140230, kalfkoien 150 240, varekoeien/ 120170, magere kal veren 3570, nuchtere kalveren 510. magere varkens 1930, schrammen f 12 19, biggen 812, magere schapen 14 23, zuiglarameren 1014, alles per stuk. UTRECHT, 12 Sept. Boter 80—85 cent kaas 2030 cent, alles per pond, eieren 3.504.25 per 100 stuks. ROTTERDAM, 14 Sept. Vee. Aanvoer 2186 stuks. 515 vette runderen, 219 vette kalveren, 4 nuchtere kalveren, 739 schapen en lammeren, 703 varkens, 6 bokken. Pi*ij- zen per kg.: vette koeien 59, 55 en 4046 cent, vette ossen 53, 49 en 4046 cent, vette kalveren 90, 80 en 50—55 cent, varkens levend gewicht 39, 38 en 37 cent, schapen 42, 38 en 29 cent, lammeren 39, 33 en 27 cent, Prijzen per stuk: schapen 2217 12, lammeren f 14108. Overzicht: vette koeien en ossen aanvoer als vorige week, met kalmen handel prenzen afloopende os 57 per koe; vette kalveren aanvoer onver anderd, handel willig, prijzen als vorige week goed te handhaven, prima kalf 95 cent; schapen en lammeren aanvoer iets ruimer, handel tamelijk, prijzen stabiel; varkens aanvoer ruimer, handel matig, prijzen als vorige week; Eenige schapen voor export gekocht. DELFT, 12 Sept. Kaas. Aangevoerd 33 stapels komijne kaas 3540 cent per kg„ en 41—43 cent per kg. Handel matig. ZEVENHOVEN, 11 Sept. Eierenveiling. Prijzen: kippeneieren f 3.453.85 en een deneieren 2.75 per 100 $tuks, aanvoer 1712 eieren, .tonijnen 65—85 cent per stuk, bananen 25 cent per 5 stuks, druiven 25— 30 cent per kg.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 12