Oranjevreugde in de Leidsche Ommelanden MAANDAG 14 SEPTEMBER 1936 DE LLIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 ALPHEN AAN DEN RUN. Optocht van praalwagens, zanghulde, gon delvaart en fakkeloptocht. De algemeene feestdag ter gelegenheid van de verloving van H. K. H. Prinses Ju liana en Z. H. Prins Bernhard von Lippe- Biesterfeld is hier Zaterdag met bijzondere luister gevierd. De dag werd ingezet met klokgelui van alle kerkgebouwen. In den namiddag stroomde het ijsbaan-terrein vol met een geweldige menigte, welke, gesteund door vier zangvereenigingen en drie muziek corpsen, vaderlandsche liederen zong. Ver volgens had op den Buitenweg de opstel ling plaats van de optocht, waaraan door talrijke vereenigingen te voet en met praal wagens werd deelgenomen, en die ondanks de korte voorbereiding uitstekend tot zijn recht kwam. Tijdens het avondfeest heerschte allerwege een enorme drukte. In de van Mandersloostraat vooral bewo gen zich duizenden menschen. Ten einde de fraaie versieringen aan de gevels en de verlichting, die deze straat in een zee van licht had herschapen, in oogenschouw te nemen. Er heersche een uiterst gezellig feeststemming. De Gondelvaart langs den ouden Rijn naar 's Molenaars is eveneens buitenge woon geslaagd. Een vijftig tal vaartuigen jachten, motoren, fraai versierd en ver licht, namen er aan deel. De tocht verliep uitstekend. Aan biede oevers van den Rijn verdrongen zich duizenden menschen, wel ke bij het passeeren luide juichtkreten aan hieven. Een fakkeloptocht voorafgegaan door muziek, nam over land zijn weg naar 's Molenaars, waarna gezamelijk met de deelnemers van de Gondelvaart onder de lustigè tonen der muziek naar het cen trum der gemeente werd teruggekeerd. Omstreeks half twaalf heeft de Burge meester, voor zijn woning in het Visser park, hetwelk van gemeentewege schitte rend was verlicht, de menigte, die voort durend vaderlandsche liederen zong, toe gesproken. Hiermede waren de feestelijk heden afgeloopen. Op straat bleef het even wel nog geruimen tijd bijzonder druk. Fakkeloptocht. Geestdriftige bijeenkomst in gebouw „Flora." Ter gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana Vrijdagavond, had alhier onder overgroote belangstelling een fak kel-optocht plaats. Om ongeveer half acht vereenigden zich talrijke vereenigingen voor het gebouw Flora Behalve de drie muziekkorpsen waren o.a. vertegenwoordigd de Bur gerwacht, de Bijz. Vrijw. Landstorm, ver schillende meisjes en jongelingsvereeni- gingen, gymnastiekver. en voetbalver, in sportcostuum, de K. J. C. en de Padvin ders, allen met hun vaandels en vlaggen. Nadat allen zich opgesteld hadden, sprak de voorzitter van de feestcommissie 1919, de heer W. Trapman, een kort woord, waarin hij dank bracht aan de vele ver eenigingen, voor de spontaniteit waarmede zü direct bereid waren gevonden, dezen avond hun trouw aan het Oranje Huis en hun blijdschap over de verloving der Prin ses te toonen. Hierna sprak de burgemeester, mr. E. P. Verkerk, een korte herdenkingsrede uit, waarin hij de Boskoopsche Burgerij dankte voor hun spontaan medeleven met deze zoo heugelijke gebeurtenis voor Neder land. Hij sprak de hoop uit, dat onder Gods zegen de verlovingstijd en het huwelijks leven van Prinses Juliana met Prins Bern hard alleszins gelukkig zal zijn en dat Hare Majesteit de Koningin nog lange ja ren daarvan getuige zal mogen zijn. Met een lange leve Prinses Juliana en Prins Benno sloot spr. zijn rede. Een stormachtig hoera geroep, weer klonk en duizenden stemmen riepen: Lang leve Prinses Juliana en Prins Benno. De muziek zette vervolgens het „Wilt heden nu treden" in, wat uit volle borst werd meegezongen, waarna nog het Wilhelmus gespeeld werd en de stoet zich in bewe ging stelde. De route ging vanaf het Sta tionsplein via de Zijde naar het Raadhuis plein, alwaar een vaandeldefilé werd ge houden en vervolgens naar Reyerskoop, Rozenlaan, Biezen, Voorkade, terug naar het Gemeentehuis alwaar de stoet werd ontbonden. Na afloop van de fakkeloptocht werden in het gebouw Flora de feestelijkheden voortgezet. Het Boskoopsch Strijkorkest zette hier de feestelijkheden in met het Wilhelmus, wat door de tot in de uiterste hoeken ge vulde zaal werd meegezongen. Vervolgens speelde het orkest de Prins Benno-marsch, welke dien zelfden morgen nog door haar directeur, den heer Max Weil was gecomponeerd en waarvan Bos koop de première had. Deze uitvoering ontlokte aan het publiek een daverend applaus. Door de R.K. Damestooneelclub „Klim op" werden eenige aardige stukjes opge voerd, waarna de Zangvereeniging „Zang zij onze Leus" nog eenige fraaie nummers ten gehoore bracht Een gezellig bal sloot deze zoo prachtig geslaagden avond. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat Bos koop op waardige wijze uiting gegeven heeft van haar trouw en aanhankelijkheid aan het Vorstenhuis. HILLEGOM Optocht van tweeduizend kinderen Zaterdagmorgen werd een kinderoptocht gehouden, waaraan 2000 kinderen deelna men. Voor het raadhuis werd een zanghul de gebracht. De burgemeester hield een korte toespraak, waarna de kinderen op chocolade werden onthaald. Des middags had een bloemencorso plaats, georganiseerd door de Speeltuinvereeni- ging „Goed wonen". Te 9 uur had een ge- costumeerde optocht plaats met fakkels, lampions, vaandels, zegewagen, muziek corpsen etc. Te half 11 werd op het terrein der N.V. J. B. v. d. Schoot tusschen ge meenteschool en St. Josephkerk een schit- terned vuurwerk afgestoken. Hillegom heeft de verloving van het prinselijk paar spontaan en geestdriftig gevierd. HAZERSWOUDE. Volksspelen en tot besluit een lichtstoet. De vorstelijke verloving is alhier luis terrijk gevierd. De Wilhelminavereeni- ging in samenwerking met de Oranje-ver- eeniging, had de feestelijkheden op touw gezet. Het feest begon des morgens reeds vroeg met muziek der Harmonie op den toren der Ned. Herv. Kerk. Voorts maakte des voormiddags de Harmonie verschillende marschen door het dorp. In den namiddag werden volksspelen gehouden, zooals mast- klimmen, stoelendans, hardrijden met hin dernissen enz.. Hiervoor was van de zijde van het publiek groote belangstelling. Des avonds was een lichtstoet georgani seerd, waaraan vele vereenigingen en vele particulieren deelnamen. Deze optocht werd eveneens geleid door de Harmonie. Het geheele dorp zag er in zijn vlaggen- tooi, versieringen en illuminaties echt fees telijk uit. Na afloop dankte Burgemeester Warnaar allen die op zoo ondubbelzinnige wijze had den medegewerkt om dit mooie feest zoo schitterend te doen slagen. KATWIJK AAN DEN RIJN Aubade van duizenden kinderen De dag van Zaterdag is hier kalm ver- loopen. Het viel ons op, dat van buitenge woon veel particuliere huizen de driekleur wapperde, een goede vooruitgang, verge leken met andere feestdagen. Te ruim 9 uur marcheerden de school kinderen in fleurigen optocht naar het ge meentehuis, waar zij met de ruim 3000 kin deren van Katwijk aan Zee deelnamen aan de grootsche zangaubade. Deze zang- dulde is, dank zij de medewerking van de Harmonie van Katwijk aan Zee, uitne mend geslaagd. Na afloop ontvingen de kinderen een tractatie en werd een rond wandeling door het dorp gemaakt. In vroolijke stemming, vaderlandsche liede ren zingend, trok de stoet langs Nieuwe Commandeurslaan, Wassenaarsche Weg, Nieuwsteeg, Voortsraat, Achterdeg en Kerkstraat naar het Kerkplein, waar de optocht werd ontbonden, Voor het verder op den dag was men op Katwijk aan Zee aangewezen. Heel vroe ger heeft men wel eens geprobeerd de bei de dorpen samen feest te doen vieren, doch dit is steeds op een fiasco uitgeloopen. Het bestuur van de Oranjevereeniging meende dan ook terecht de festiviteiten te beper ken tot een groote lichtstoet op Vrijdag avond (uitslag reeds vermeld in Zaterdag avondblad) en de zanghulde van de school kinderen. KATWIJK AAN ZEE Bloemencorso en vuurwerk Katwijk hééft bijzondere reden om de verloving van Prinses Juliana te vieren. Immers de Prinses was een paar jaar in woonster van Katwijk. Ook H.M. de Ko ningin verbleef hier eenigen tijd en woon de in de villa „Duinoord" tusschen Katwijk a. d. Rijn en Katwijk a. Zee. En dus was en met voortvarendheid gewerkt om Za terdag feest te vieren. De morgen was voor de kinderen die met de kinderen van Katwijk a. d. Rijn, te zamen ongeveer 3500, een aubade brachten bij het gemeen tehuis, daar vaderlandsche liederen zon gen en toegesproken werden door den bur gemeester. Vervolgens een rondwandeling door het dorp. Des middags was er een bloemencorso waarmede vele wagens, auto's fietsen, enz. enz. meereden, mooi versierd. De Harmonie blies er des mid dags, zoowel als des morgens lustig op los en ook in den avond een rondrit met de versierde wagens, begeleid met muziek. Te 11 uur het traditioneele vuurwerk by den Noord-Boulevard. Dit bracht duizen den en nog eens duizenden menschen op de been, ook uit omliggende plaatsen. Bij het slotstuk een spontaan „Wilhel mus" met begeleiding. Te half 12 was het finis, 't Was mooi geweest. Optocht van versierde fietsen en auto-pcds Lampion-feest Het Oranjecomité had voor Zaterdag namiddag voor de schoolgaande jeugd ook een optocht georganiseerd om hierdoor bij de opkomende generatie de liefde en aan hankelijkheid voor ons Vorstenhuis aan te kweeken. Om deze optocht voor de jeugd nog meer aantrekkelijk te maken, waren er prijzen aan verbonden voor de mooiste versierde fiets, autoped, krui- of poppen- kinderwagen. Voor deze prijsuitreiking was Vrijdagavond bij de huldebetooging gecollecteerd. Te halfdrie kwamen 'n paar duizend kinderen, bijeen en het is onnoo- dig te vermelden, dat het een kleurige stoet was, want behalve hun met oranje en bloemen versierd gerij, waren ze zelf ook rijk getooid met wimpels en vlaggetjes. Begeleid door onze muziekcorpsen en on der groote belangstelling der ouderen, ging het onder leiding van onderwijzers en onder toezicht van het Oranjecomité in een goed geordende optocht en onder het zingen van Vaderlandsche liederen langs verschillende straten het dorp door totdat men te ongeveer 5 uur weer aan het punt van uitgang, het jarkeerterrein van Hoba- ho terug was en de juichende stoet ont bonden werd. Wij vonden het werkelijk een aardig idee van het Oranjecomité om voor de jeugd zooiets te organiseer en. Des avonds zou wederom voor de oude ren een fakkel- en lampion-optocht wor den gehouden. De bewoners van de Ka naalstraat, Lissesche mooiste winkelstraat, welke Vrijdagavond met hun lampion ver siering al zoo mooi voor den dag kwamen, hebben, om de kroon op 't werk te zetten, nogmaals de handen ineengeslagen en den geheelen Zaterdagnamiddag besteed om deze straat in optima forma te versieren door het aanbrengen dwars over en langs de straat van slingers en guirlandes, en nog meer, veel meer lampions, zoodat deze straat een f eestelij ken aanblik bood. Ook langs andere straten en den Heerenweg was de verlichting door particulieren goed verzorgd. Voor den ingang van de laan naar de woning van weth. Warmerdam was 'n mooie versierde eereboog geplaatst, terwijl op de laan een aantal oranjebogen met ruime verlichting des avonds een schitterend effect maakten. Bij den heer M. Veldhuizen v. Zanten Jr. aan de Lisser- brug was de tuinverlichting boven allen lof verheven en trok veel belangstelling. De optocht zelf was des avonds niet wat het den vorigen avond was en maakte dus ook geen groote omwandeling; zij was o.i. ook overbodig daar men immers reeds aan zijn gevekis ten opzichte van ons Oranje huis op werkelijk spontane wijze blijk had gegeven en een herhaling daarvan weinig zin had! NIEUWVEEN. Tot middernacht danste jong en oud. De vorstelijke verloving is alhier ge vierd op een wijze, welke in geestdrift en eensgezindheid voor geen andere gemeente in den lande behoefde onder te doen. Dr. B. Nout had Vrijdag bij bekkenslag verzamelen laten blazen en de opkomst in café van Eijk was ongemeen groot en gezellig. De tengevolge der crisis reeds ja ren slapende Wilhelmina-Vereen. werd met de Chr. Oranje-Vereen, wakker geschud en saamgesmolten tot een Oranje-Comité. De volgende middag liep alles alsof een voorbereiding van dagen er aan vooraf gegaan was. Om half drie verzamelden alle school kinderen zich bij de R. K. School, waar het Wilhelmus en andere vaderlandsche liederen onder beproefde leiding van den heer L M. Schoorl gezongen werden. Daar na vertelde Burgemeester Bakhuizen, die ook Vrijdagavond aanwezig was, thans ver gezeld van echtgenoote en dochter, in een echt tot de kinderen gericht woord van het prinselijk paar en dankte hen voor deze mooie zanghulde. De noodige hoera's weer klonken en toen trok de oranjekleurige kinderstoet op de pittige marschen der R. K. Muziekvereeniging T. A. V. E. N. U, van De Kwakel, het vlaggende dorp door. Met een kleine tractatie werd het kinder feest besloten. 's Avonds was het wederom optocht, thans voor de „schoolvrije jeugd", want een ieder voelde zich jong en liep achter de muziek aan met fakkel, lampion of vlag. Een fantastische lichtstoet. In de Kerk straat werd het feest voortgezet, waarbij dr. Nout en de Burgemeester een korte enthousiaste toespraak hielden. De mu ziek voerde de stemming nog meer op en tot tegen het middernachtelijk uur zong, danste en hoste jong en oud ter eere van de gelukkige vorstelijke telgen en de Hui zen Oranje en Lippe. NOORD WÏJKERHOUT Versierde huizen, versierde kinderen Lampionsoptocht. Nadat Donderdagmiddag een 900-tal kin deren van het dorp door de Oranjecom- missie waren getracteerd en verschillende spelen waren gehouden, waaraan aardige prijzen waren verbonden, is Zaterdag „de dag" geweest voor de grooten en kleinen. Reeds vroeg in den morgen werden de vlaggen van schier alle woningen uitge stoken en begon men de huizen met bloe men, groen en lampions te versieren, alles wegens de verloving van H. K. Hoogheid Prinses Juliana met den Prins van Lippe- Biesterfeld. Lijkt het soms wel of men hier weinig voor ons vorstenhuis gevoelt, daar op verjaardagen van de leden van het Koninklijk Huis weinig gevlagd wordt, het tegendeel is Zaterdag echter gebleken, Noord wij kerhout verkeerde tot laat in den avond in een feeststemming. De verschil lende versieringen aan de huizen waren werkelijk mooi, hier hingen, gevormd van bloemen, de letters J. en B., daar hing een uit de courant geknipte foto van het vorstelijk verloofde paar voor het raam, versierd met een rand van oranje dahlia's, daar hingen opschriften met: „Le ve de Prinses, „Leve de Prins". Het hoog tepunt van den feestdag was de lampion optocht, welke uitgroeide tot een optocht van vele vereenigingen op het dorp. Om half 9 werd de stoet geformeerd op den Dorpsringweg. Voorop gingen, tot één corps, samengesmolten, wat getuigt van de eenheid van de bevolking ten opzichte van de liefde, welke men ons vorstenhuis toe draagt, de muziekvereenigingen van de plaats, n.l. de R.K. Harmonie „St. Jeanne d'Arc", de Christelijke Muziekvereeniging „De Harpe Davids" en de Muziekvereeni ging van het St. Bavogesticht. Alle drie deze vereenigingen voerden het vaandel mee, evenals de andere vereenigingen wel ke aan de optocht deelnamen. Achter de muziek een niet te schatten menigte van enthousiaste oranjeklanten, elk een lam pion meedragend. Alvorens de stoet be gon op te trekken door de verschillende straten van het dorp, werd het Wilhelmus gespeeld. Hierna kwam er beweging in de massa. De optocht verloop uitstekend. We merkten o.a. tusschen de menschen op den burgemeester en wethouders, de Oranje commissie, de leden van het regelingsco- mité en de zangvereeniging „Concordia". Bij' het raadhuis aangekomen, welk ge bouw keurig met lampions was versierd en met de letters J. en B., gevormd door ge kleurde elcetrische lichtjes, zong de zang vereeniging „Concordia" een drietal liede ren" uit de „Valerius Gedencklank". Op het bordes van het raadhuis stonden de burgemeester en wethouders met den ge meentesecretaris, de hoogeerw. heer Wes- terwoudt, pastoor van de St. Victor parochie, de zeereerw. heer pastoor Maas, de Oranje commissie en de zangvereeniging. Na de zangnummers nam de burgemeester het woord en sprak de voor het raadhuis ver zamelde menigte toe. Wij zijn altijd een vrijheidslievend volk geweest, aldus spr., wij gaan prat op onze democratische vrijheden en wenschen die te behouden, wij voelen er heelemaal niets voor zooals bij andere volken ge schiedt „gemaszregelt" te worden, wij ver afschuwen een toestand waarin men voor zichtig moet zijn met zijn woorden op straffe van anders verraden en ingerekend te worden. Wij moeten dan echter niet ver geten, dat het Huis van Oranje de hecht- ste waarborg is voor onze vrijheden, zoo als de Koningin in de jaren 19141918 er al haar krachten opzette om ons volk bui ten den oorlog te houden, zoo zal zij on getwijfeld niet dulden dat de vrijheden van ons volk met voeten worden getreden. En van haar koninklijke Dochter mag men later niets anders verwachten,; ongetwij feld is dit ook een factor, die de spontane vreugde, welke zich overal in den lande openbaart, verhoogt. Daarom hopen alle weldenkende Nederlanders, dat de zoo ge lukkig ingezette verloving spoedig door een gelukig huwelijk moge worden ge volgd en dat de telgen van het Huis van Oranje onder Gods hoede nog vele eeuwen volk en vaderland moge regeeren.. „Leve de Koningin, leve de Prinses, leve de Prins". Een gejubel steeg hierna uit de menigte op en gezamenlijk werd uit volle borst het Wilhelmus gezongen, waarna de stoet langs het St. Bavogesticht trok en ontbon den werd op den Dorpsringweg. Tot laat in den avond was het gezellig op het dorp en op de kleine kermis, wel ke op den Koninginneweg stond was het zeer geanimeerd. Het was een dag van ware Oranje-vreugde. OEGSTGEEST. Fakkeloptocht en défilé voor den burgemeester. Oegstgeest heeft Zaterdagavond op wer kelijk enthousiaste wijze zijn feestvreugde geuit over de verloving van Prinses Juliana. Bij de feestelijke herdenking voor de le den der Oranjevereeniging op 1.1. Donder dag was besloten Zaterdagavond een fakkel optocht te organise eren, waartoe de R.K. Harmonie „Triumph" en het tramcorps ter stond bereid waren hun medewerking te geven. Ook werd de deelname van meerdere vereenigingen verzocht. Het resultaat van deze oproep heeft zelcer de verwachtingen der Oranjevereeniging overtreffen. De massale deeilname aan dezen optocht heeft bevestigd, dat geheel Oegstgeest trouw is aan Oranje. Vanaf de Oranjelaan toog de stoet naar de woning van den Burgemeester om te defileeren. Bij dit défilé waren ook aan wezig de wethouders en de secretaris der gemeente. Later in den avond sloot Burge meester van Gerrevink, omhangen met ambtsketen, zich aan bij de stoet achter de Harmonie „Triumph". Na een rondgang van ongeveer ander half uur werden de deelnemers bij aan komst in het Wilhelminapark opgesteld rond het plantsoen. Onder het afsteken van Bengaalsch vuur speelde „Triumph" het „Wilhelmus", dat door allen spontaan werd meegezongen, waarna een „Lang leve de Prinses" uit alle monden weerklonk. De muziekvereenigingen togen huiswaarts, waarna de stoet werd ontbonden. NOORDWUK. Fakkels en fanfares. Hoewel bescheiden, heeft toch ook Noord- wijk de Nationale Oranjedag gevierd met het geven van een concert op het Linden- plein uitgevoerd door de gezamenlijke korp sen „Excelsior" en „Crescendo". Voor deze uitvoering bestond veel belangstelling. Voor de lampion-optocht, vergezeld door de beide korpsen, bestond groote deelname. Den geheelen avond heerschte een gezel lige sfeer in ons dorp. NIEUWKOOP. Zeilwedstrijden met gepavoiseerde booten. Een corso met bloemen- en lichtversiering. Wegens het gemis van een Oranje-ver- eeniging had zich Vrijdagavond 'n comité gevormd bestaande uit de heeren M. Bots, C. de Graaf. P. de Graaf, H. van Haselen, A. Leenhard, P. Stam en Th. J. F. Teu- sse. Het feest werd Zaterdagmiddag ingezet met een zeilwedstrijd met gepavoiseerde booten waarbij aan kinderen de gelegen heid werd geboden gratis per motorboot tocht over de plassen te maken, waar van men gretig gebruik maakte. Nadat de waarnemend burgemeester een openingswoord gesproken had, werden de kinderspelen gehouden. De Kerkstraat was voor dit doel afgezet en feestelijk met vlaggen en lampion versierd terwijl een mooie eerepoort aan de ingang van de straat prijkte. Aan deze kinderspelen, die bestonden uit turfrapen, vlagsteken, zakloopen, stoe lendans e.d. hebben ongeveer 300 kinderen deelgenomen. Al deze kinderen werden ge tracteerd. Des avonds werd een optocht gehouden met auto's en rijwielen, die met groen en bloemen waren versierd en verlicht met kleurige lampions. Het fanfarecorps „Eensgezindheid" en de monaccordeonvereeniging „Excelsior" ver leenden hun medewerking en wisten de goede en vroolijke stemming er best in te houden. Bijna van elke woning wapperde de Va derlandsche driekleur met Oranje-wimpel en op vele plaatsen had men in tuinen en aan gevels lampions opgehangen, die het dorp een feestelijk aanzien gaven. Wij kunnen gerust zeggen, dat dit feest, hoe kort de voorbereiding ook was, ten volle is geslaagd. ROELOF ARENDSVEEN. Lampion-stoet en openlucht-concert. Zaterdagavond vond de feestelijke her- denking plaats van de verloving van het Prinselijk Paar. Aan de gedane oproep om uiting te geven aan de vreugde, welke thans in het geheele land heerschte, was door zeer velen gevolg gegeven. Alle vereenigingen van Oude- en Nieuwe Wetering en Roe- lofarendsveen waren in den stoet vertegen woordigd, terwijl een tweetal muziekgezel schappen hunne muzikale medewerking verleenden. Een groot aanval vlaggen en lampioens werd in den stoet meegevoerd en gaf aan het geheel een feestelijk aanzien. Bij het gemeentehuis aangekomen werd aan den Burgemeester, als vertegenwoordiger van Hare Majesteit de Koningin een sere nade gebracht, waarbij het woord werd ge voerd door Ds. Geerling uit Oude Wetering, die in een kernachtige rede herdacht de ver loving van het Prinselijk Paar. Heel Neder land, aldus Ds. Geerling, was zeer verrast met de blijde tijding, dat de eenigste telg uit het Oranjehuis zich had verloofd met Prins Bernhard, die reeds in enkele dagen tijds de harten van 't Volk heeft gewonnen. Door deze Koninklijke verlovin-g is de band tusschen Oranje en Nederland nog hechter geworden en de laatste jaren van droefheid hebben thans plaats gemaakt voor innige feestvreugde. Spreker sprak den wensch uit, dat God over dit jonge Paar in ruime mate zijn zegen zou mogen uitstrekken tot .groei en bloei van het Oranjehuis. Met een „Lang leve Onze Prinses en haar toekomstig gemaal" besloot spreker zijn rede. De Burgemeester van Alkemade bracht den heer Geerling hartelijk dank voor de woorden van gelukwensch tot hem als ver tegenwoordiger van H. M. de Koningin ge richt. In de veronderstelling geheel in den geest der 'burgerij te handelen, heeft het gemeentebestuur aanstonds na bekendma king der verloving van Onze Prinses reeds eerbiedige gelukwenschen aan het verloof de paar doen toekomen. Naar de verloving, aldus de Burgemeester, heeft Nederland reeds geruimen tijd verlangend uitgezien, want men maakte zich over de toekomst van óns Vorstenhuis bezorgd. Immers de toekomst van ons volk kan men nu een maal niet indenken zonder Oranje. Thans is die wensch vervuld. Spreker wees op de uiterst sympathieke wijze waarop H.M. de Koningin aan het volk de verloving heeft bekend gemaakt en den toekomstigen Prins Gemaal voorgesteld. Heel het Nederland- sche volk heeft zich verblijd om het geluk van onze Prinses, die wij als kind hebben gekend, bij wier geboorte wij hebben feest gevierd en gejuicht, zooals nooit een volk om zijn dynastie heeft gejubeld, en die wij op haren verderen levensweg stap voor stap hebben gevolgd en met onze trouw en aanhankelijkheid hébben omgeven. Te midden van de sombere tijden, die wij door leven, zijn wij thans weer in vreugdestem- ming gebracht. Wederom wapperen de vlaggen van alle daken en luiden de klok ken in alle torens en zijn alle straten en pleinen vol van gejuich, waaruit wederom bly kt hoe sterk de band is tusschen Neder land en Oranje. Wij heeten dan ook Prins Bernhard welkom in ons Va derland in de hoop hem zoo spoedig moge lijk als Prins Gemaal en als Prins der Nederlanden te mogen begroeten. Hierna werd door alle aanwezigen uit volle borst twee coupletten van het oude Wilhelmus gezongen. Het muziekgezelschap bracht nog een „Lang zullen zy leven" u:t op het Prinselijk Paar, waarna de stoet langs Nieuwe Wetering trok voor een mu zikale rondgang dooi het dorp. „Liefde voor Harmonie" gaf nog enkele nummers op de muziektent, waarmede het officieele gedeelte werd besloten. In de café's heerschte den ganschen avond een opgewekte stemming

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11