„IN DEN VERDULDEN TURK" STADS NIEUWS RESTAURANT Zaterdag a.s. ter gelegenheid van het Vorstelijk Verloofde Paar Thé-Oiner- en Avondcencerf ZATERDAG en ZONDAG speciaal verzorgd FEESTMENU VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 DE VERLOVING VAN PRINSES JULIANA. Een gondelvaart op Zaterdag. Voor hedenavond heeft de contactcom- missie de besturen der verschillende Oranje-gezinde vereenigingen wederom bijeen geroepen in de Turk en zal ter vie ring van den nationalen feestdag op Za terdagmiddag een gondelvaart van met bloemen versierde bootjes worden voorge steld en wellicht ook 's avonds een gon delvaart met geïllumineerde bootjes. Door de directie en het personeel van het Academisch Ziekenhuis alhier is he den aan Prinses Juliana en haar verloofde Prins Bernhard in den Haag een bloemen hulde aangeboden. Door de Buurtvereeniging „Eensgezind heid" zal morgenavond van 8 tot 10 uur een rondgang worden gehouden met mu ziek, lampions en fakkels door de straten van het woningcomplex Eensgezindheid, en de Lage Rijndijk, zulks in verband met de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard van LippeBiesterfeld. De Contact-Commissie van de organisa ties op nationalen grondslag te Leiden, wenscht haar bij zonderen dank te betui gen aan allen, die hebben medegewerkt tot het doen slagen van den op Woens dagavond j.l. gehouden optocht. Het succes moet in de eerste plaats wor den toegeschreven aan de Leidsche Pers, die met groote voortvarendheid en wel willendheid voor publicatie van berichten heeft gezorgd, waardoor het mogelijk is geworden tusschen half 12 des morgens en half 8 des avonds de organisatie voor te bereiden en ervoor zorg te dragen, dat alles naar behooren zou verloopen. Dank moet zeker ook worden gebracht aan de muziekcorpsen, welke onmiddellijk aan den oproep van de Commissie hebben gehoor gegeven en zooveel tot het wel slagen van den optocht hebben bijgebracht en niet minder aan de Politie, die voor een keurige orderegeling heeft gezorgd. Den bij de Contact-Commissie niet aan gesloten vereenigingen en deelnemers aan den optocht wordt ook dank gebracht. De Contact-Commissie heeft het buitenge woon gewaardeerd, dat haar schatting 3500 personen spontaan aan de demon stratie hebben deelgenomen, zulks terwijl vermoedelijk velen daarvoor andere plan nen hebben móeten opgeven of zich aan andere voorgenomen bezigheden hebben moeten onttrekken. Juist in de spontani teit en de groote belangstelling voor de manifestatie ook van de zijde van het publiek ligt voor de Commissie een aansporing terstond voorbereidingen te treffen, welke kunnen leiden tot een schoone feestviering bij het a.s. huwelijk van Prinses Juliana en Prins Benno. EEN WOORD TOT IEDEREN JONGENMIDDENSTANDER! De K. J. M. V. heeft wel een voorzitter, secretaris en penningmeester, maar is geen vereeniging tot exploitatie van urenlange vergaderingen! De K. J. M. V. heeft clubavonden, waar op de leden moeten leeren, kennis moeten opdoen, moeilijkheden moeten worden op gehelderd, alles tot betere zelfvorming, om straks naar buiten te kunnen uitdragen. Daden zullen het gevolg zijn van betere vorming. Wat geleerd, begrepen, aangevoeld is, moet in al onze handelingen practisch wor den beleefd. Voorbeeld voor anderen, tevens. Zelf, indien het onderwerp het toelaat, zullen we op de clubavonden de behande ling ter hand nemen. Prachtige scholing. Ook U komt later in gevallen, waar gij zult moeten spreken. Of laat ge liever grootspraak, die in Uwe omgeving wordt gelanceerd tegen onze katholieke princi pes in, onbeantwoord? Zorgt- dat gij U zelf niet laf behoeft te noemen! De K. J. M. V. is 'n club van Jongeren. Ook op de clubavonden heerscht blijheid! Kunt ge zingen? Wellicht een of andere buïtenlandsehe Jasz-song of 'n nationaal straatlied. Zingt met ons wat beters op de clubavonden. De K.JM.V. is 'n club van beschaving. Natuurlijk, dat vindt ge ook! Maar past dan, met ons, voor de wereldsche bescha- vings-uitingen. Wij zijn heusch niet te voor zichtig. We kunnen het zelf beter. Ook gij! Er zit veel meer in U als ge denkt! Wij willen een gezonde cultuur, in spel, zang en ontspanning Ja, ook Ontspanning staat op het K.J M.V.-plan. Echte vroo- lijkheid, gezonde lach. Principieele Katho lieke feestavonden. Geen vermaak met hartstoc htspeeul atie. De K.J.M.V. heeft 'n moderator. Een „Vriend", tot wien ieder lid zich wenden kan met zijn geestelijke moeilijkheden. Die hebt gij, lezer, net zoc goed als een ander! De K.J.M.V. is een leerschool voor het latere leven. De K.J.M.V. heeft vakgroepen, werk- gevende en werknemende jonge midden standers, maar het is een rijpere jeugdbe weging zonder hokjes en standen in stan den. De K.J.M.V. isnog veel meer, maar kom je overtuigen, helpt mede dat ze wer kelijk beantwoorden kan aan haar doel. Voor alles onthoud dit: de K.J.M.V. is er ook voor Uü Als aspirant-lid der Leidsche K.J.M. kunt U zich opgeven aan het secretariaat Boter markt 26. Door de politie is in verzekerde bewaring gesteld de 39-jarige G. A. H., zonder vaste woon- of verblijfplaats, gedomicilieerd te Den Haag, verpleger van beroep, verdacht van verduistering van een heerenrij wiel en een regenjas. „DE HUTSPOTTOCHTEN". Het blijkt, dat de belangstelling voor de Hutepottochten welke op 3 October wor den georganiseerd voor automobilisten, motorrijders, fietsers en wandelaars zeer groot is. Hoewel het doel dezer hutspot- tochten in de eerste plaats is het bezoek aan Leiden op 3 October aan te moedigen, zoo is toch ook voor Leidenaars de gele genheid opengesteld aan deze tochten deel te nemen. Voor onze stadgenooten en be langstellenden uit de omgeving, willen wij het reglement nader toelichten. Automobilisten en motorrijders moeten des morgens tusschen 10.30 en 11.30 zich aanmelden aan de eindcontrole in de Stads gehoorzaal. Uit hun startkaarten moet dan blijken, dat zij dien morgen een afstand van tenminste 80 K.M. hebben afgelegd. Na hun inschrijving ontvangen zij een startkaartje; hierop staan vermeld circa 25 stations, waar zij hun kaart ter controle kunnen laten afstempelen. Zij zijn geheel vrij in het kiezen der controle-stations, mits maar uit de stempels blijkt, dat zij een af stand van tenminste 80 K.M. hebben af gelegd. De dichtst bij Leiden gelegen con trolestations zijn: Wassenaar (Maaldrift), Texaco Service Stations Rijksweg 78 en Zoeterwoude, Fa. Hol en de Roode, H. Rijn dijk 48. Deelnemers uit Leiden en omstre ken kunnen vanaf deze stations den tocht aanvangen. Aangezien op 3 Oct. geen automobielen en motorfietsen in de stad worden toege laten, moeten deze voertuigen buiten de stad geparkeerd worden, en wel voor hen die uit de richtingen Utrecht en Gouda komen op het sportterrein aan den H. Rijn dijk nabij de Wilhelminabrug, en voor hen, die van andere richtingen komen in de zij straten van den Rijnsburgerweg nabij het Academisch Ziekenhuis. Deelnemers uit Leiden kunnen toestemming krijgen om hun voertuig naar eigen garage in Leiden te brengen mits zij bij inschrijving om een dusdanig bewijs verzoeken onder opgave van letter en nummer van hun voertuig benevens vermelding waar hun garage ge legen is. eischen hebben voldaan ontvangen een fraai uitgevoerde Hutspot-plaquette en nemen deel aan den hutspotmaaltijd; de wielrijders en wandelaars ontvangen een Hutspot-draagmedaille. De plaquettes en medailles zijn vanaf heden geëtaleerd bij de Fa. P. J. Maar- tense, Hoogstraat 6. alhier. DANKWOORD VAN MGR. LEMMENS. Aan de Ned. R K. Bond van P.T.T. Door de secretaresse van den Ned. R. K. Bond van P.T.T.-personeel, Mej. Doove, al hier, is op het door het bestuur van dien bond op den te Wassenaar gehouden Land dag aan Mgr. Lemmena, Bisschop van Roer mond verzonden telegram van hulde een antwoordschrijven ontvangen, waarin de Bisschop dank brengt voor de ontvangen sympathiebetuigingen op den grooten Lim- burgschen Biddag. Monseigneur verzoekt de Katholieken in dit schrijven een te blijven en trouw aan de leiding. DE POSTDIENST OP MORGEN. Op Zaterdag 12 dezer zullen de loketten van het Postkantoor te Leiden geopend zijn tot des voormiddags 10 uur. Daarna wordt het kantoor voor den postdienst ge sloten. De telegraafdienst en telefoondienst worden uitgevoerd als op andere werk dagen. Er worden sltchts één briefpost- en één pakketpostbestelling uitgevoerd. Van de lichtingen der stadsbrievenbus- sen vervalt de tweede. De postagentschappen zijn ook voor den postdienst na 10 uur gesloten. DE MOORD TE LEIDEN. Officier teekent hooger beroep aan. Naar wij vernemen, heeft de Officier van Justitie bij de Haagsche Rechtbank, mr. Cohen Tervaert, hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis dier rechtbank, waarbij de gewezen meesterknecht C. B. uit Leiden wegens doodslag op de 22-ja rige fabrieksarbeidster J. S. uit Zoeter woude tot vijf jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Zooals bekend, was door den officier ter zake van moord een gevangenisstraf van twaalf jaar geëischt. In verband met de te verwachten drukte bij gelegenheid van de opening van de Staten Generaal op a. s. Maandag deelt men ons mede, dat reeds Maandag op het station alhier spoorkaartjes naar Den Haag voor Dinsdag verkrijgbaar zijn. De gemeentelijke bureaux, zoomede het Stedelijk Museum „de Lakenhal" en het badhuis aan de van der Werffstraat zijn morgen in verband met de verloving van H. K. H. Prinses Juliana den geheelen dag gesloten. Het bureau van den Burgerlijken Stand zal dien dag geopend zijn van des v.m. 6 tot 10 uur. De Leidsche Konijnenfokkersvereeniging „Eigen Fok" hield haar maandelijksche le denvergadering in haar nieuwe vergader zaal van hotel „Bremmer", Beestenmarkt 34. Door den vlotten verkoop der loten werd te 8 uur de trekking der loterij, goed gekeurd bij B en W. van Leiden onder po litietoezicht gehouden. Hiervoor was on- dans het slechte weer groote belangstel ling. Door den voorzitter den heer E. Vintges werd de druk bezochte bijeen komst geopend, waarbij hij tevens dank bracht aan allen die hebben medegewerkt deze trekking te hebben doen slagen. De 3 hoofdprijzen vielen op No. 1767 Rijwiel, No. 964 2 schilderijen, No. 1894 theeservies. De voorzitter opende hierna de verga dering en gaf wederom eenige nieuwe le den op welke allen werden aangenomen. Met vertrouwen kan de a.s. Nat. tenton- stelling op 28, 29 en 30 Nov. a.s. in Hotel Bremmer, Beestenmark 34 tegemoet wor den gezien, door de spontane medewerking der leden en sportieve buitenstaanders. Tal van mooie prijzen zijn reeds ter be schikking gesteld. Als keurmeesters zullen fungeeren de heeren Blok uit Woerden, T. Gent uit Leerdam, v. d. IJssel uit Den Haag, en als reserve Stalecher. Als veearts is aanwezig de heer dr. N. A. Commandeur, alhier. Het vraagprogram ma is na 1 Oct. ter inzage, terwijl de slui ting voor inzenden is bepaald op 8 Nov. as. Inlichtingen bij den secretaris-penning meester der tentoonstelling, P. Vintges, Morschweg 137, te Leiden. Hierna sluiting der vergadering. ■■■■m 1 in i Gelieve tijdig Uw Tafel te reserveeren Wielrijders moeten dien morgen ten minste 30 K.M. hebben afgelegd, en zich tusschen 10.30 en 11.30 melden aan de eind controle in Oud-Honuszicht, Witte Singel 59. Zij kunnen beginnen aan een der zes controlestations, welke zijn gevestigd in Monster, Overschie, Gouda, Woerden, Aals meer en Haarlem, en moeten aldaar tus schen 8.30 en 9.30 hun startkaart laten af stempelen. De afstand van deze stations naar Leiden is 30 K.M. Zij kunnen echter ook beginnen in Leiden en moeten zich dan melden tusschen 8 30 en 9.30 in Oud-Hor- tuszicht. Langs den Witte en Zoeterwoud- sche Singel rijden zij naar den Hooge Rijn dijk voor een hutspot-polderrit, terwijl hun kaart onderweg twee maal zal worden af gestempeld. Deze tocht gaat van Leiden naar Groenendijk (6.4 K.M.)Hazerswoude (3.4 K.M Benthuizen (5.1 K.M.)Zoe- termeer (2.8 K.M.)Stompwijk (5.1 K.M.) Zoeterwoude (3.6 K M.)Leiden (4 K.M.) eindcontrole Oud Hortuszicht, totale afstand circa 30.7 K.M. Tandemrijders moeten zich ieder als deelnemer aanmelden. Wandelaars moeten dien morgen ten minste 20 K M. hebben afgelegd, en zich tusschen 10.30 en 11 30 melden aan de eind controle in Oud Hortuszicht, Witte Singel 59. Zij kunnen beginnen aan vier controle- stations, welke zijn gevestigd in den Haag, Alphen aan den Rijn. Nieuwe Wetering en Lisse en aldaar tusschen 7 en 8 uur hun startkaart laten afstempelen. De afstand van deze stations naar Leiden Is 20 K.M. Zij kunnen echter ook beginnen in Leiden, en moeten zich dan melden tusschen 78 uur in Oud-Hortuszicht. Van hieruit gaat de tocht langs de Vliet naar Allemansgeest; vandaar via de Vink het Haagsche Schouw, Endegeest en Groene Kerkje naar de Post- brug; vervolgens terug naar Leiden langs den nieuwen weg, Morschweg, Rijnzicht- brug en Witte Singel; eindcontrole Oud Hortuszicht, totale afstand circa 20 K.M. Een hutspot-vaandelplaquette zal wor den toegekend aan vereenigingen, deelne mende met ten minste 10 leden. Om voor een vereenigimgsprijs in aanmerking te komen, moeten de leden zich collectief aan melden. Wij brengen nog even in herinnering, dat het secretariaat der commissie geves tigd is Nieuwstraat 28, te Leiden. Inschrij vingsbiljetten worden op aanvrage toege zonden. Doordien deze hutspottochten een om vangrijke organisatie met zich meebrengen, sluit de inschrijving onherroepelijk op 24 September a.s.; men geve zich dus tijdig voor deelneming op. Autorijders en motorrijders die aan de De zaak-van 't Sant. Zooals algemeen bekend mag worden geacht is sinds maarden het onderzoek gaande in de zaak van 't Sant, oud-hoofd commissaris van politie te Den Haag. Nu de laatste weken enkele bladen en kele bijzonderheden over deze zaak hebben gepubliceerd, kunnen wij mededeel en, dat de inspecteur der recherche hier ter stede, de heer W G Weyers, belast is met het onderzoek in deze zaak, waarin rechter commissaris is mr. A. van Vrijberghe de Coningh en officier van justitie jhr. mr. v. Asch van Wijk. De keuze is op den heer Weyers geval len, wijl men iemand wenschte te hebben buiten de relaties van den heer van 't Sant. Het onderzoek in deze zaak strekt zich over vrijwel geheel Europa uit. Abonnements-voorstellingen. Zooals uit een annonce in ons blad van heden blijkt, zullen ook in het komende winterseizoen wederom acht abonnements- voorstellingen worden gegeven in den Schouwburg, en wel op de volgende Maan dagavonden: 19 October, 16 November, 7 December, 11 en 25 Januari, 15 Februari, 5 en 19 April. Wij zijn dus voor het komende seizoen verzekerd van tenminste acht goed ver zorgde tooneelavonden. De abonnements voorstellingen. zooals ze laatste jaren ge organiseerd zijn, zijn tot nog toe een suc ces gebleken. Moge het voor dit jaar ook het geval zijn. Waarschuwing. Het Nederlandsche Leger des Heils houdt een inzameling van goederen voor een bazar van het Kindertehuis. In ver band daarmede vestigt de secretaris van den Armenraad er de aandacht op, dat het Ned. L. d. H. niet moet worden verward met het Leger des Hells. Het Ned. Leger des Heils is een instelling die geen steun verdient. Hedenmorgen te rond half 12 reed een disselwagen, bestuurd door de G. alhier op den Heerensingel toen een wiel van den wagen afliep. Het paard sloeg met de rest van den wagen op hol en kwam in aan raking met een electrische lantaarnpaal ter hoogte van het vroegere stationsgebouw aldaar. De paal hield het niet uit en knap te af. Vervolgens werd een bexoek ge bracht aan een consumptie-tent, wiar de ravage zeer groot was. Wie zal dat betalen? Een extra-uitkeering aan alle gesteunde werkloozen Ter gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana Aan het slot van de vergadering der Eerste Kamer heeft Minister Slingenberg medegedeeld, dat de Regeering heeft beslo ten, naar aanleiding van de heugelijke ge beurtenis der vorstelijke verloving in de a.s. week aan alle gesteunde werkloozen een extra-uitkeering te doen van 2.50. LAATSTE BERICHTEN EERSTE KAMER. Vergadering van heden. Voortgezet wordt het debat over de in terpellatie-de la Bella over de aangekondig de wijziging in de regeling betreffende de steunverleening en de werkverschaffing. De heer de Bruij n (R.K.) heeft eener zij ds met waardeering, anderzijds met ver ontwaardiging de aangkondigde maatrege len van den minister begroet. Te waardee- ren is o.m. de verbetering voor de werkloo zen ten plattelande. Door het standaard- loon zal voor een deel der groote gezinnen de verbetering teloor gaan. De verbeterde rouleering by de werkver schaffing is toe te juichen. De Verstrekking van volksmargarine behoort te worden uit gebreid. Door de intrekking der huurbijslagen en invoering van standaardloonen wordt den een en werklooze gegeven wat den anderen ontnomen wrodt. Juist is, dat de huurbijslagen de huurver- laging tegenhouden. Doch geldt het vraag stuk der huurverlaging alleen de werkloo zen? Intrekking van den huurbijslag is alleen toelaatbaar als tegel(jk afdoende maatre gelen worden genomen of dat de steun evenredig werdt verhoogd, óf dat de huur evenredig wordt verlaagd. Zal de medewer king in zake het particulier woningbezit er OPHALEN VAN HUISVUIL ENZ. De Directeur van den Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst brengt ter alge- meene kennis dat. in verband met de Na tionale gedenkdag op 12 September e. k. geen diensten zullen worden verricht. Het ophalen van huisvui. van die percee- len, welke gewoonlijk op Zaterdag worden bediend, zal nu geschieden op Dinsdag d. a. v. Leiden, 11 September 1936. De Directeur, J. H. DE JONG. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Jan Anton z. v. G. H. v. d. Ham en L. J. Mi edema. Bartholomeus Johannes z. v. J. Houwer en S. Pardon. Geertruida d. v. H. A. Janssen en M. Gans. Ondertrouwd: J. N. Berg jm. 26 j. en J. C. de Wit jr. 21 j. A. Ouwerkerk jm. 22 j. en J. Vredenburg jd. 23 j. G. S. den Holander jm. 27 j. en M. v. Ingen Schenau jd. 24 j. C. Griffioen jm. 22 j. en N. Immink jd. 21 j. Overleden: J. N. Kropff—Begthel vr. 47 j. M. van Os, d. 21 mnd. I komen en, zoo ja, in welke mate? Inmid dels gaat 13 September de maatregel in en worden de werkloozen de dupe. De minis ter neme den tijd voor zijn over 't geheel te waardeeren streven inzake huurverla ging. De verstrekking van goedkoope levens middelen, als blikvleesch en vet, compen seert de verlaging voor de werkloozen niét, daar er dikwijls geen geld is, om ze te koo- pen. Daarmede vervalt de geheele opzet van den minister. Deze neme eerst de com- penseerende maatregelen, alvorens over te gaan tot afschaffing van den huurbijslag. De maatregel in zake het standaardloon treft vele vakarbeiders van 25 jaar en ouder, die ook na vier jaar werkloosheid, nog volkomen geschikt geacht moeten wor den voor hun werk. Om moreele en materieele redenen ver zoekt spr. den minister, op zijn maatrege len terug te komen. Spreker dient een motie in, waarin de Kamer instemming betuigt met de ver hooging van het steunbedrag in de 9de klasse met 0.50 per week, inzonderheid voor de betrokkenen ten plattelande, en met de verhooging der maximum-percen tages der steunverleening voor een aan tal gevallen, om aan de groote gezinnen eenigszins tegemoet te komen, en waarin er op wordt aangedrongen, de voorgenomen regeling der standaardloonen in dien vorm niet in te voeren en de uitvoering der plan nen betrekkelijk den huurbijslag op te schorten, totdat door afdoende maatrege len de noodig geoordeelde huurverlaging bereikt is. De heer Diepenhorst (A.R.) wijst op de groote en van vele zijden komende oppositie tegen de maatregelen. De tegen strijdige argumenten in de oppositie no pen tot voorzichtigheid. Huurverlaging hangt af van vele facto ren; intrekking der huurbijslagen is naet voldoende. Spr. kan de beide moties-de la Bella niet aanvaarden. De motie-de Bruijn zou zijn aan te nemen. Spr. wil echter eerst de du pliek van den minister afwachten. Wel verklaart spr., de geheele wijze van hande len der regeering ten deze niet gelukkig te achten. De vergadering wordt te 1.25 uur een half uur geschorst. De vergadering wordt te 1.55 uur her opend. De heer Nivard (R.K.) heeft van den minister gehoord, dat het niet gaat om bezuiniging, doch om een billijker verdee ling. Hoe is die echter mogelijk, als men- zich niet tevoren gerealiseerd heeft, welke de gevolgen der regeling zullen zijn? Het ontbreken hiervan is de groote fout van den minister. Ook spr. betreurt het gemis van voor-overleg met de gemeenten. Spr. gelooft, dat het door den heer de Bruijn genoemde bedrag van twee millioen bezuiniging sterk overdreven is. Maandag as. gaat de maatregel in. De week daarna komen de huiseigenaren om de huur. Huurstaking is ongeoorloofd. Wat moeten de ondersteunde werkloozen dan doen? DE DOOD OP DEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Op de grens van de gemeenten Almelo en Vriezenveen is gisterenavond de zes tien-jarige B. J. Nijland, werkzaam bij den landbouwer A. J. Hammink te Aadorp op den onbewaakten overweg door een trein gegrepen en gedood. Nijland kwam met zijn vriend per rij wiel van huis gereden. Hoewel zijn vriend hem nog waarschuwde om even te wach ten tot de uit de richting Wierden ko mende trein voorbij zou zijn, dacht hij nog veilig voorlangs te kunnen komen. De jon geman werd echter gegrepen en eenige me ters meegesleurd. Hij was op slag dood. Het lijk is naar het ziekenhuis te Almelo overgebracht. SCHIETBANEN TE KATWIJK GESLOTEN. Morgen (Zaterdag) zullen de rijksschiet banen te Katwijk wegens den nationalen feestdag voor schietoefeningen gesloten zijn.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3