Bericht VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 ZONNIG WEER. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke wind, helder tot licht of half ibewolkt, waarschijnlijk droog. Vrij warm weer. Hoogste barometerst.: 771.0 te Stettin en Kopenhagen. Laagste barometerst.: 737.8 te Akureyl. De hoogedrukking in 't Oosten heeft zich verder ontwikkeld en zij vertoont thans over Zuid-Zweden, Denemarken en Mid- den-Duitschland barometerstanden boven 770 mm. In en rond het hoogedrukgebied heerscht meest zwakke wind en zonnig weer. Slechts langs de Noorsche kust waait het nog vrij krachtig uit Zuid tot Zuid West. De ochtendtempera turen, die in Duitschland sinds gisteren nog gedaald zijn, zijn daar ver beneden normaal. Over Scandinavië is het wat warmer ge worden, evenals over de Britsche Eilan den en IJsland: over Frankrijk loopen de veranderingen uiteen, De depressie in het Westen drong wat verder naar onze om geving door, waarbij de bewolking over Schotland, Wales en Ierland nog zwaar bleef. Het weer ten ontzent zal nog onder den invloed van de hoogedrukking blijven, zoodat heldere of lichtbewolkte lucht zon der kans op regen met dezelfde tempera tuur als heden te verwachten is. LUCHTTEMPERATUUR. 19.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. fU Van Vrijdagnamiddag 7.53 uur tot Zaterdagmorgen 5.59 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwyk aan Zee op Zaterdag 12 Sept. voorm. 1.25 en nam. 1.46 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl": 16 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 17 gr. C. Voor onze postabonné's Zooals elders in dit nummer is ver meld, zal morgen, Zaterdag, de courant niet door de post bezorgd worden en zijn de pastkantoren na 10 uur, voormid dag, gesloten. Wij adviseeren onze postabonné's om Zondagmorgen op den tijd dat het postkantoor ter plaatse voor het afha len van stukken geopend is, hun cou rant daar af te halen. DE DIRECTIE De dag van gisteren AUDIËNTIE TEN PALEIZE. na voor een der ramen van den bovencor- ridor. Een gejuich bastte los, dat overging ln luid gejubel en gezang, dat minuten lang aanhield. Men riep om de Prinses en den Prins. Zij lieten zich echter niet zien en menigeen, die uren had staan te wachten meende reeds, dat hij weg moest gaan zon der Prinses Juliana of Prins Bernhard ge zien te hebben, toen een lakei voor een der vensters verscheen en dit hoog open schoof. Toen was het publiek niet meer te hou den. Men begreep, dat het verloofde Paar zich wederom zou vertoonen, om de me nigte te danken voor alle hulde en bewij zen van aanhankelijkheid. En inderdaad ennkele seconden later verschenen Prinses Juliana en Prins Bernhard, lachend en wuivend voor het venster en dankten vriendelijk voor de hartelijke ovatie, welke het publiek hen bracht. De menschenmenigte drong op, men kon slechts met moeite door de politie op een afstand gehóuden worden. Honderden en honderden kleine vlagge tjes verschenen eensklaps niemand wist waar deze zoo plotseling vandaan kwa men zakdoeken en hoeden gingen in de lucht, kortom het was weder een van die spontane en grootsche betoogingen van aanhankelijkheid en trouw zooals ons Vorstelijk Huis deze in den loop der laat ste dagen reeds tallooze malen heeft ont vangen. Het jonge paar trok zich terug en tot verrassing van 't publiek kwam ook de Ko ningin met de Prinses von LippeBiester- feld even voor het open raam en ook zij hadden een hartelijke hulde in ontvangst te nemen. Nog eenmaal verscheen Prinses Juliana met Prins Bernhard voor het venster, we derom barstte een gejuich los. Toen deed Prins Benno met een kwiek gebaar het raam dicht, wuifde nog eenmaal met bei de handen, en verdween met de Prinses. Het publiek begreep, dat het toen afge- loopen was en langzaam begon het zich te verspreiden. De Prins trok de overgordijnen dicht! Des avonds verzamelde zich wederom een groote menigte voor het Paleis. Zoo mogelijk heeft een nog grooter me nigte op het voorplein van het Paleis sa mengedrongen gestaan dan eergisteren. Hoewel de politiemacht aanzienlijk was versterkt kon ook nu de menigte niet ge houden worden, zoo werd er gedrongen. Omstreeks 9 uur verscheen Prinses Ju liana en Prins Bernhard voor een raam van het Paleis. Later vertoonden zij zich nog voor het raam van den vleugel. De geestdrift van het publiek kende geen grenzen. Was het eergisteren de jeugd, die op het voorplein stond, gisteravond bezette de werkende stand de eerste rijen. Prinses Juliana liet de politie mededee- len niet meer in de gelegenheid te zijn te komen groeten. H. K. H. liet het publiek danken en verzoeken nu rustig huiswaarts te gaan. aan welk verzoek willig werd vol daan. Een hoofdinspecteur en een inspec teur begaven zich te paard tusschen het publiek om met een scheepsroeper het ver zoek om te roepen. Even verschenen nog H. M. de Koningin, Prinses Armgard en Prins Aschwin voor het raam. Daarna trok Prins Bernhard zelf lachend en wuivend de overgordijnen dicht. EFFECTENBEURS GESLOTEN. Waar in verband met de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld, de dag van Zaterdag a.s. een nationale feestdag zal zijn, heeft het bestuur van de vereeniging voor den Effectenhandel het besluit genomen, dat Zaterdag de Amsterdamsche Effectenbeurs zal zijn gesloten. Op den dag, dat de verloving van H. K. H. Prinses Juliana bekend werd, heeft het bestuur van de Effectenbeurs voor de beursbezoekers een register ter teekening neergelegd. Dit register, bevattende hon derden handteekeningen, is van een fraai schutblad en een fraaien band voorzien en Woensdagmiddag ten Paleize te Den Haag bezorgd. WAAR DE PRINS VERTOEVEN ZAL. hield en welke ook voor den komenden studietijd voor hem zal zijn gereserveerd. Vanuit deze kamer heeft men een prachtig uitzicht over het mooie Spanderswoud, dat tusschen Hilversum en 's Graveland ligt. In de rustige bibliotheek zal de Prins zich voor zijn komende taak kunnen voor bereiden. Na de drukke dagen van over weldigende en bijzondere belangstelling zal „de Sperwershof" met zijn prachtige lanen en de reeds herfstende bosschen in de directe omgeving ongetwijfeld aan den jongen Prins een verblijf bieden, dat zeer geschikt is voor de taak, welke hij zich heeft voorgenomen, voordat het koninklijk paar in den echt zal treden. DE VRIJSTELLING VAN STEMPELEN. De regeerin gspersdienst meldt in aan sluiting aan het bericht van gisteren wat betreft het niet-stempelen op Zaterdag 12 September van ondersteunde werkloozen, dat, indien werkloozenkassen haar leden over Zaterdag uitkeering geven zonder dat er aanmeldingslijsten zijn geteekend, daar tegen noch door gemeentebesturen noch door den directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling bezwaar zal worden gemaakt. NATIONALE FEESTDAG BIJ DE K.R.O. In verband met den nationalen feestdag zal de K.R.O. zijn programma van Zaterdag geheel wijzigen. Te beginnen bij het morgenconcert zul len zoowel de gr am ofoonplatanprogram- ma's als de verschillende orkesten een keur van vaderlandsche liederen en andere va- derlandsche muziek bieden. Des middags te ongeveer 4.45 uur zal eon ooggetuigenverslag worden verzorgd van het paleis-Noordeinde te den Haag, al waar de Haagsche organisaties onder leiding van het Haagsch Comité van Volksfeesten komen defileeren voor het verloofde paar. De K.R.O. heeft voor den duur van de feestelijkheden in de residentie een perma nenten radiopost .betrokken in het z.g. Elec- trolux-huis dat gelegen is tegenover het koninklijk paleis aan het Noordeinde. De K.R.O.-reportagewagen en extra lijndiens ten zullen de verslaggeving doorgeven van de feestelijkheden in het geheele land. Te beginnen omstreeks half acht in de gebrui kelijke „actueeie aetherflitsen" en verder gedurende het geheele volgende programma zullen tusschen de verschillende nummers, hetzij rechtstreeks, hetzij door middel van gramofoonplaten, reportages worden gege ven van verschillende bijeenkomsten, die in onderscheiden plaatsen van het land ge organiseerd worden. FABRIEKEN EN WINKELS DIE MORGEN SLUITEN. Vergunning tot „inhalen". Naar ons wordt medegedeeld, is de Mi nister van Sociale Zaken voornemens, om aan hoofden of besturuders van onderne mingen in alle gemeenten des rijks, in wier fabriek of werkplaatsen of onderdeelen daarvan op Zaterdag 12 September a.s. in verband met de viering van den nationa len feestdag geen arbeid wordt verricht, te vergunnen, het aantal op dien Zaterdag verzuimde uren, tot een maximum van 5 1/2 uur, te doen inhalen op de eerste vijf werkdagen der weken, vallende in het tijdvak van 14 tot 28 September, met dien verstande, dat de werktijd per dag, ten hoogste 9 1/2 uur mag bedragen en dat de arbeidstijd van de betrokken arbeiders in zijn geheel moet zijn gelegen tusschen 7 uur v.m. en 7 uur n.m. of in de gevallen, waarin krachtens het werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923, rui mere arbeidstijdsgrenzen zijn toegestaan, tusschen de daar aangegeven tijdsgrenzen. VORST LEOPOLD VAN LIPPE VOOR DE MICROFOON. Via de A.V.R.O.-microfoon heeft gister avond omstreeks half negen Vorst Leo- pold IV van LippeBiesterfeld, de oom van Prins Bernhard, die van 1905 tot 1909 re geerde en thans het oude stamslot te Det- mold bewoont, eenige woorden gericht tot het Nederlandsche volk, dat een lid van deze oude vorstenfamilie als aanstaanden gemaal van zijn Prinses zulk een warme en hartelijke ontvangst heeft bereid. Vorst Leopold werd ingeleid door een AVRO-vertegenwoordiger, die zich mo menteel in Lippe-Detmold bevindt en die tevoren een korten rondgang had gemaakt met de microfoon door de zalen van het oude slot en door de vorstelijke kapel, welke nog dateert van vóór 1525, toen het vorstenhuis nog katholiek was. - In enkele woorden gaf vervolgens Vorst Leopold uiting aan zijn bijzondere vreug de dat hij de eerste was, die van zijn vroe- gerere residentie uit Koningin Wilhelmina der Nederlanden en het jonge verloofde paar kon gelukwenschen. Na verklaard te hebben, dat hij warm deelnam aan de vreugde in Nederland over de Prinselijke verloving, eindigde de Vorst met den wensch uit te spreken, dat deze verbintenis tot grooten zegen zou strek ken voor het hooge Vorstenhuis der Neder landen. GEESTDRIFT TE ROTTERDAM. Op den eersten avond, dat te Rotter dam een feestavond is georganiseerd ter ge legenheid van de vorstelijke verloving, heeft de Rotterdamsche burgerij in een massale opkomst in het beursgebouw haar liefde voor het vorstenhuis ten toon ge spreid. De burgemeester, mr. P. Drooglee- ver Fortuyn, opende de bijeenkomst en sprak de verzamelde menigte in een korte, gloedvolle speech toe. Op het aangeheven „Leve de Prinses, leve de Prins" volgde een oorverdoovend gejuich, gevolgd door het zingen „Lang zullen ze leven". De redevoeringen van de sprekers, ds. A. T. W. de Kluis en rector H. Drost uit Amsterdam, werden herhaaldelijk door enthousiaste betuigingen van vreugde met de verloving van de Prinses onderbro ken. Het publiek, dat ten getale van vyf zes duizend personen in het beursgebouw aan wezig was, verkeerde in een zoo groote oranjestemming, dat het moeite kostte, het te doen luisteren naar den zang van de Kon Zangvereeniging „Rotte's Mannenkoor". Buiten het beursgebouw had zich een vele malen grooter publiek verzameld, dat in het gebouw geen plaats meer had kun nen vinden. Op den linker Maasoever is gister avond een muzikale rondwandeling ge houden. waaraan vele Oranjeverenigin gen met hun vaandels en vlaggen hebben deelgenomen. BAKKERSARBEID ZATERDAG. Naar wij vernemen is de minister van Sociale Zaken voornemens toe te staan, dat Zaterdag 12 September a.s., in verband met den nationalen feestdag, in broodbak kerijen in alle gemeenten des Rijks door hoofden of bestuurders en door bakkers gezellen te twaalf uur middernacht met den bakkersarbeid wordt aangevangen, met dien verstande, dat in broodbakkerijen voor welke een vergunning als bedoeld in artikel 37, le lid, der arbeidswet is ver leend, reeds op Vrijdag 11 September te tien uur namiddag met arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens mag worden begonnen. Voorts zal Zaterdag a.s. deeg of brood, dat na 8 uur namiddag van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is, van half acht des voormiddags af uit de broodbakkerij mogen worden vervoerd, terwijl het van 8 uur voormiddag af mag worden verkocht enafgeleverd. BEPERKING VAN DEN POSTDIENST OT MORGEN. Alle kanteren na 10 uur voor den postdienst gesloten. In verband met de viering van den natio nalen feestdag is de uitvoering van een post-, telegraaf- en telefoondienst morgen, Zaterdag 12 September, als volgt geregeld: Alle kantoren zijn voor den postdienst niet later open dan tot 10 uur. Tot zoolang kunnen alle dienstonderdeelenworden be handeld, met inbegrip van giro- en rijks postspaarbankzaken. Het centrale girokan toor, Spaarneplein, 's-Gravenhage, en de directie van de rijkspostspaarbank, van Baerlestraat, Amsterdam, zijn echter ge sloten. Er wordt slechts één bestelling uit gevoerd, n.l. de eerste brief- en pakketpost bestelling. Kwitanties worden niet ingevor derd. Ook zullen eenige brievenbuslichtin gen vervallen. Het publiek zal der halve goed doen, zooveel mogelijk van daag nog alle spoedzaken af te doen. Voor den telegraaf- en den telefoon dienst blyft de openstelling van de kan toren ongewijzigd, evenals zulks op den verjaardag van H. M. de Koningin het ge val is, met dien verstande echter, dat de bij kantoren om 10 uur gesloten zijn. V Dag van nationaal gedenken Het Nederlandsche volk viert spontaan het verlovingsfeest van de Kroonprinses op de meest hartelijke wijze! Dat is een verblijdend verschijnsel. Verblijdend, omdat er zooveel goeds ligt in de eenheid van een volk rondom een Vorstenhuis, dat wordt geëerd, gewaar deerd, geëerbiedigd dat wordt bemind. Nu is er voor morgen blijkbaar in aansluiting met spontane uitingen van blijdschap en dankbaarheid door de re geering een dag van nationaal gedenken uitgeschreven. /Wij hopen, diat deze dag zal slagen, zoo als 't in de bedoeling vande regeering ligt. Maar ons moet toch de opmerking van 'i hart, dat de regeering begrijpen moet, dat aan haar verzoek aan „particuliere instel lingen", om morgen te sluiten, velen en de meesten bezwaarlijk, zooal niet onmogelijk kunnen gevolg geven. Er zouden daarvoor zooveel bezwaren moeten worden overwon nen, dat men het niet verwachten en ver langen kan. Ieder onzer doe echter wat hij kan, om mede te leven den „dag van nationaal ge denken". DE UITZENDING DER AMBULANCE NAAR ETfflOPIë. Onderscheidingen uitgereikt door Prinses Juliana. Hedenmorgen werden door H. K. H. Prin ses Juliana als voorzitster van het Neder landsche Roode Kruis ten gebouwe van het hoofdbestuur met een toepasselijk woord van dank onderscheidingen uitgereikt aan een aantal personen, die zich verdienstelijk hadden gemaakt in verband met de uitzen ding der Nederlandsche Roode Kruis-am bulance naar Ethiopië. Het kruis van verdienste ontvingen de volgende heeren: jhr dr J. Loudon, te Pa rijs; W. Ruys, te Rotterdam; B. E. Ruys, te Noordwijk; Ph. Mees, te Rotterdam; G. J. M. Moussault, te Wassenaar; J. F. van Hengel, te Amsterdam; A. van„de Nadort, te Rotterdam en H. A. F. Könings te 's-Gra- venhage, terwijl het portret van de Prin ses, met naamteekening, in zilveren om lijsting vereerd werd aan de heeren D. Ruys te Wassenaar en J. van Andel, te 's-Gravenhage. Dit nummer bestaat uit vier bladen. i ,ica VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Zal er binnenkort een wapenstilstand in Spanje worden gesloten? (2de blad). Op 19 Oct. a.s. een nieuwe Locarno-con- ferentie? (2de blad). Het partij-congres te Neurenberg over het Joodsche bolsjewisme. (2de blad). Groote manoeuvres in Rusland. (2de blad). BINNENLAND. Debat over de wijziging in de stcunver- leening in de Eerste Kamer. (4de en 1ste blad). Jongen op onbewaakten overweg onder Almelo door trein gegrepen en gedood. (lste blad). Mislukte moordaanslag te Beuningen. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Nida Senff verbetert het wereldrecord 100 M. rugslag. dat zij Dinsdagavond op haar naam bracht. De wereld in vogelvlucht Volgens de „Daily Tel." zouden de strij dende partijen in Spanje het vechten beu zijn, en zouden zoowel nationalisten als de regeeringsgetrouwen snakken naar het ein de van den strijd. Men staat nu reeds we ken en weken tegenover elkander en men gaat begrijpen, dat het zoo nog maanden duren kan en dat inmiddels half Spanje met den grond gelijk gemaakt wordt. Natuurlijk verklaren beide partijen vol vuur, dat zij nooit maar dan ook nooit den strijd zullen opgeven zoolang de overwin ning niet behaald is, maar intusschen zou men stiekum elkander eens gepolst heb ben over een wapenstilstand. De vraag is nu maar, wie de kat de bel zal aanbinden. Een initiatief van buiten af, zou door beide partijen met graagte worden aanvaard. Wij laten dit bericht voor rekening van het Engelsche blad, maar het klinkt alleszins begrijpelijk, dat men aan beide zijden snakt naar het einde. Er zit de laatste dagen weer geen schot in. In Duitschland wordt op het oogenblik de nat. soc. partijdag gehouden te Neuren berg en daar hebben gisteren Rosenberg en Göbbels eens duchtig van leer getrok ken tegen het bolsjewisme en de Joden. In vroeger tijden zou een dergelijke taal een oorlog met Rusland hebben ontke tend. Tegenwoordig is men aan zooveel gewend, dat de Russische pers zich verge noegt met te zeggen, dat Duitschland na tuurlijk een bliksemafleider moet hebben om de aandacht van de wereld van zijn bewapening af te leiden, en dat daarvoor het bolsjewisme moet dienen. Fet kan zijn, maar het bolsjewistische gevaar is er niet minder reëel om. HONDERD AFLAATDAGEN. Voor eiken gedooden Marxist. Wij lezen onder den titel „Naar het Front van Arragon" in de liberale Nieuwe Rott. Crt. een correspondentie uit Spanje, aan welke wij ontleenen: Albert Helman schrijft ons uit Al- balate del Arzobispo: Al heet Albalate ook „van den Aarts bisschop", het is afgezien van de drie of vier caciques, die ongeveer alles hier en in de omstreek htm eigendom noemden, en die natuurlijk mee-ge- vlucht zijn met de oproerlingen, een stadje van niets dan arme ploeteraars, en dus anti-fascisten.... Burgos is een zeer clericale plaats, en de bisschop daar heeft net als zijn collega in Pamplona zelfs een aflaat van honderd dagen afgekondigd voor eiken marxist, dien men ombrengt. En ik wilde, dat ik wat meer kon begrijpen van dat wonderlijke wezen dat mensch heet. Albert Helman is een afvallige. Als ka tholiek heeft hij vroeger het Zuiden be reisd en hij schreef in katholieke bladen wel eens frissche litteratuur over landen, waar citroenen bloeien. Uit het Roomsche Spanje verkoopt hij thans aan een liberaal blad knollen voor citroenen. Honderd dagen aflaat voor eiken gedoo den Marxist! Men moet een afvallige zijn om dien knol naar Holland te exporteeren, en een liberaal blad om hem te slikken! De liberale partij is een verzamelpartij van brave burgers, die liever Turken, dan papen zijn. Zooals de hoofdkrant in haar kolommen den communistisch doorgewin- terden publicist Huyts de Sovjet-sympa thieën liet infiltreeren, zoo laat zij zich thans uit een vervalschten Spaanschen katechismus een aflaat van honderd dagen in handen spelen. ..Tiid." H. M. de Koningin heeft gisteravond om zes uur ten Paleize Noordeinde ont vangen de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-generaal, den voorzitter van den Ministerraad en de ministers, den vice-president van den Raad van State, den commissaris der Koningin in Zuid-Holland, den Gouverneur der Re sidentie, de directeur van het Kabinet der Koningin en den burgemeester van 's Gra- venhage, teneinde hen in de gelegenheid te stellen hun gelukwenschen aan te bie den aan de Koningin, aan Prinses Juliana en aan Prins Bernhard von Lippe-Biester- feld. HET JONGE PAAR OPNIEUW TOEGEJUICHT. Het was gisteren den geheelen middag in de omgeving van het paleis te Den Haag zeer druk. Duizenden en duizenden stonden in de omgeving van het paleis te wachten, in de hoop de Prinses en den Prins te zien. Men kortte zich den tijd door het zingen van liederen, afgewisseld door het geroep- „leve de Prinses en de Prins". Van half zes af was het een aan- en afrijden van auto's, welke de autoriteiten, die om zes uur ter audiëntie genoodigd waren, naar het paleis brachten. De audiëntie duurde tot ruim half zeven. Toen zag men de ministers en de overige genoodigden vertrekken. Eenigen uit het publiek zagen een glimp van Prinses Julia- Huize „de Sperwerhof" te 's Graveland. Als over eenigen tijd de eerste spontane nationale vreugde eenigszins zal zyn ge luwd als ook de officieele verlovings feesten op „Het Loo" ten einde zijn, zal Prins Bernhard zich eenige maanden in een rustige omgeving wijden aan de stu die van het Nederlandsche volk en zijn belangen. Reeds in zijn radio-rede kondig de de Prins deze plannen aan. Het is zoo goed als zeker, dat voor dit doel het buiten „De Sperwershof" van jhr. mr. W. F. Roëll te 's Graveland zal worden uitverkoren. Op deze fraaie buitenplaats, waar groote vrienden van H. K. H. Prin ses Juliana wonen, heeft Prins Benno, zooals men weet, reeds meermalen ver toefd en eenige keeren was hij gelijktijdig met de prinses de gast yan de familie Roëll. Ongetwijfeld leent dit statige, rustige buiten, zich bijzonder voor de plannen van den toekomstigen Prins-gemaal. Toen wij er heden een kijkje hebben genomen, over goot een warme zon de fraaie boomen- groepen en frisch groene grasgazons, die het huis omlijsten. Boven de hoofdingang wapperde vroolijk de nationale driekleur met oranjewimpel en nog voor wij aan schelden, sprong een jonge, mooie hond, Silvia, lustig blaffend op ons Op de bo venverdieping bevindt zich aan de achter zijde van het huis een fraaie, stemmige ka mer, waar de prins reeds eerder verblijf

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2