UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK WILT U IETS WETEN? VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 VOETBAL V. S.—QUICK. De elftallen van U. V. S. en Quick (Den Haag), die morgen op het N. B. L. O.-ter- rein spelen, zijn als volgt samengesteld: Quick Doel: Tuin. Achter: Deibei en v. Kooten. Midden: Mol, Makatita en v. Eek. Voor: Michielsen, v. Woerkom, Schiferl.i Schoemaker en Janssen. U. V. S. I: Doel: Kramp. Achter: Burgy en Delfos. Midden: Regeer, Wallaart en v. d. Reijden Voor: Kamphues, Platteel, v. Goor. de la Bije en den Daas. BILJARTEN COMPETITIE F. B. H. O. Het programma voor deze maand luidt in de 1ste afdeeling: Dinsdag 15 Sept.: Excelsior LisseVriendenkring Haarlem. ZandvoortT. O. G. (Haarlem). Soc. Vriendenkring—Flora. Excelsior HaarlemO. V. S. TelescoopInsulinde. Dinslag 29 Sept.: Exceslsior LisseO. V. S. I Haarlem. VolhardingInsulinde. VriendenkringTelescoop. T. O. G.Excelsior. FloraSoc. Vriendenkring. VriendenkringZandvoort. BOKSEN RIENUS DE BOER KLOPT JACK S TANNER. Onze landgenoot in grootschen vorm. In het prachtige Stadion te Liverpool behaalde de Nederlandsche kampioen half- zwaargewicht Rienus de Boer ten aan- schouwe van vier duizend bezoekers een fraaie overwinning op den kampioen van Noord-Engeland, Jack Stanner. Onze land genoot toonde zich een groot bokser. Hij was bijna in alle ronden de meerdere van zijn tegenstander. In de laatste ronde was Stanner den k. o. nabij. Een geweldig ap plaus had de Boer in ontvangst te nemen, toen direct na afloop van de tiende ronde, de scheidsrechter hem als overwinnaar uit riep. Het was een schitterend gevecht. ATHLETIEK ESTAFETTE DWARS DOOR LEIDEN. Morgenmiddag vindt hier ter stede we derom de traditioneele Estafette „Dwars door Leiden" plaats, georganiseerd door de A. V. „Holland". Het initiatief dat „Holland" heeft geno men met het instellen van een B-klasse heeft tot succes geleid. Verschenen er vo rig jaar slechts 4 ploegen aan de start, dit keer zal de strijd gaan tusschen 8 ver- eenigingen. Ingeschreven hebben: Rooden- burg; A. S. C.; Quick Boys; Lugdunum; L. O. V.; U. V. S.; Donar en Holland. De strijd zal morgen bijzonder spannend worden, vooral mi de houder van het Leidsch Dagbladschild, de vereeniging Do- nar, bij een hernieuwde overwinning, de finitief winnaar is van dezen prijs. De start is om 3.15 uur op de Kastanje kade. De route is vervolgens: Heerenstraat, Koninginnelaan, Lammeschansweg, Kore- vaarstraat, Steenschuur, Rapenburg, West, de Gijselaarsbank, Rapenburg Oost, Kai- serstraat, Witte Singel met het eindpunt aan het Leidsch Dagblad. Het publiek verzoeken wij vooral niet met de loopers mee te fietsen, daar dit slechts voor deze laatsten hinderlijk is en aanleiding kan geven tot moeilijkheden. GOUDSCHE ATHLETIEK-COMMISSIE. De eindstand van de competitie 1936 der Goudsche Athletiek-Commissie luidt: Heeren: eerste klasse: 1. Vires et Celeri- tas; 2. Achilles; 3. A. R. C. (Alphen); 4. Al- phia (Alphen), 5. Hou-Vast (Boskoop). Tweede klasse: 1. Vires et Celeritas; 2. Achilles; 3. A. R. C.; 4. Alphia; 5. Hou- Vast. Derde klasse: 1. Vires et Celeritas; 2. Achilles. Vierde klasse: 1. Achilles. Juniores-klasse A: 1. Vires et Celeritas; klasse B.: 1. Vires et Celeritas. Dames: 1. Alphia! 2. Achilles; 3. Vires et Celerotas. SCHAKEN. DE LEIDSCHE SCHAAKCLUB „C AIS SA." In de maand September van het vorige jaar werd op initiatief der heeren H. E. Christiaanse en Dr. Vrij de schaakclub „Caïssa" opgericht. Aan de competitie werd met één tiental in de 3e klasse deel genomen, waarin reeds aanstonds een heel goede plaats werd bereikt. Tot dusver werd gespeeld in een kleine lokaliteit aan den Zoeterwoudschen weg. Door de ijveri ge propaganda der bestuursleden is het ledental thans zoo gestegen, dat naar een ruimer speellokaal moest uitgezien worden. Dit werd gevonden meer in het centrum der stad, nl. in het Gebouw der Maat schappij van Toonkunst aan den Nieuwen Rijn no. 19. Aldaar zal voortaan op Woens dagavond gespeeld worden. Ook voor be ginners zal er gelegenheid bestaan het spel beter te leeren, want op eiken speel avond zal van acht uur tot half negen les gegeven worden op een demonstratiebord. Aan de competitie zal dit jaar door twee tientallen deelgenomen worden. Secheta- ris is de heer H. E. Christiaanse, Zoeter- woudsche weg 88, alhier. DE KAAG. „Verlovings-feest". De Oranje vereeni ging „Ons Genoegen" organiseert op Zater dag 12 September een Oranjefeest ter ge legenheid van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Prins Berahard. Des middags om drie uur wordt een optocht ge houden door het dorp, voorafgegaan door muziek. Daarna worden volksfeesten ge houden op eht feestterrein in de Binnen- Kaag. Verschillende volksfeesten staan op het programma, terwijl tevens een zang- hulde zal worden gebracht. Des avonds wordt een fakkel- en lampion optocht ge houden, eveneens begeleid door muziek. De Kaag zal opnieuw toonen, dat het het Oranjehuis een warm hart toedraagt en medeleeft met het heugelijke feit. HILLEGOM. Opening Bloemententoonstelling. Gis teravond had in Hotel Sistermans de ope ning plaats van de Bloemententoonstelling, uitgaande van de Speeltuinvereeniging „Goed Wonen en Omgeving". De heer J. Oschatz heette de aanwezigen hartelijk wel kom. Wethouder J. O. Vermeer verrichtte de opening, de taak overnemende van den Burgemeester, die verhinderd was. KATWIJK AAN DEN RUN. Petroleumstel in brand. Toen Mevr. N., wonende Molentuinweg, bezig was in de keuken het middageten klaar te maken, vloog er een petroleumstel in brand. Ook het vet, dat zich in de pan bevond, geraak te in vlam. Met groote inspanning wist Mevr. N. het brandende stel naar buiten te werken. Dank zij dit kordate optreden werd erger voorkomen. Mevr. N. had echter zoo danige brandwonden aan handen en armen bekomen, dat zij zich door Dr. H. moest laten verbinden. Tuinbouw. Het najaarseizoen is dezer dagen ingezet met de eerste aanvoeren van de late bloemkool, waarvan de gewassen in het algemeen zeer goed staan. De totaal uitkomsten vah de z g. late vroege bloem kool is, niettegenstaande de inzet zeer be vredigend was, niet meegevallen. De massa is in een te klein tijdsbestek gekomen met als gevolg te lage prijzen. Nu we zitten tus schen de 'vroege en de late bloemkool en de aanvoer, mede door het koelere weer, eenigszins beperkt is, zijn de prijzen even de hoogte ingegaan. Deze waren de laatste veilingdagen voor 1ste soort van 7.50 tot 13.70 per 100 terwijl voor tweedie soort van 1.60 tot 3.80 genoteerd werd. Op heden mag men dus niet klagen en als het weer wat koel blijft zal de prijs van heden zich nog wel handhaven. Ook voor Peen was weer een betere vraag, voornamelijk voor waspeen, die in de eerste kwaliteit van 0.70 tot 1.20 per kist van 20 K.G. noteerde. Bospeen gaat in de beste kwali teit ook vrij goed weg; deze bracht van 3.50 tot 6.20 per 100 bos op. De meeste peen komt nu als waspeen aan de veiling. Voor uien is nog geen betere vraag te con- stateeren. Het zijn thans geen poot- doch zaaiuien die worden aangevoerd en van 1.70 tot 2.10 per 100 K.G. opbrengen. Een onbevredigende uitkomst dus. Voor aardappelen nog steeds weinig vraag. Klei- eigenheimers brengen van 0.30 tot f 0.50 per kist van 25 K.G op, mooie zandeigen- heimers gaan voor 0.65 tot 0.75 per kist. Drielingen 0.30 0.45. Voor Roode en Gele kool is nog weinig vraag. De aanvoer blijft, voornamelijk als gevolg van te lage prijzen, nog zeer beperkt. Ook groene kool gaat voor te lage prijs, van 1.90 tot f 2.60 per 100. Roode kool brengt van 2.50 tot 3.10 per 100 K.G. op. Andijvie is evenmin in trek. De prijs bedraagt van f 0.70 tot 0.95 per 100 stuks. Kroten kunnen gemak kelijk koopers vinden tegen 0.40 a 0.50 per kist van 20 K.G. LISSE. Muzikale rondwandeling. Ter gelegen heid van de verloving van H. K. H. Prinr ses Juliana met Z. H. Prins Bernhard, zal in deze gemeente Vrijdagavond een mu zikale rondwandeling door het dorp worden gehouden, waarbij de twee plaatselijke mu ziekkorpsen „Adolf Kolping" en „Trou moet Blijcken" hunne medewerking zullen verleenen. Deze wandeling zal plaats vin den tijdens en na afloop van de gemeen teraadszitting, welke speciaal voor dit doel is belegd geworden. Geboren: Wendelina Geurdina, d. v. Chr. H. Steenwinkel en G. Veenstra. Maria Cathorina Joanna, d. v. J. S. Lange- veld en A. G. C. Onderwater. Cornelis Maria, z, v. W. J. Caspers en M. C. de Beus. G e t r o u w d: J. Huizer en A. van Tol, beiden te Lisse. D. van Essen te Lisse en S. M. van Schoonderwoerd den Besemer, te Haarlemmermeer. M. Ouwendijk te 's-Gravenzande en H. van Dorsten te Lisse. RIJNSBURG. Tuinbouw Ook deze week liep het in den groentenhandel vrij goed. Bijna alle groentensoorten gaan voor redelijke prijs, uien uitgesloten, die slechts van 1.70 tot 2.10 per 1Ö0 K G. kunnen opbrengen. Bloemkool is in prijs de laatste dagen op loopend, vooral de goede kwaliteit die van 9.80 tot 11.70 per 100 opbrengen. Tweede soort gaat voor 2.tot f 3.60 per 100. Peen is iets later dan vorige week en j brengt van 2.40 tot f 3.70 per 100 K.G. op. I Kroten gaan vlug weg tegen 2.10 tot 2.40 per 100 K.G. Roode en gele kool staan wat laag in prijs doch de aanvoer is nog gering. Klei-eigenheimers noteeren van 2.tot 2.40 per 100 K.G. De handel hierin is slap. SASSENHEIM. I n g e k o m e n: C. P. van der Kraan geb. Beurze, Lindelaan 3, van Leiden. M. C. Bouwmeester, van Heemstrastraat 3, van Wassenaar. Ga. Ca. Jansen, Menne- weg 83, van Hillegom J. M. Twickler en gezin, Vaartkade 6 van Eist (Geld.). A. Zanen, Hoofdstraat 306, van Meerkerk. H. G. Vos, Gouverneurlaan 42, van 's-Gra- venhage. Th. J. Haver en gezin, Rijks straatweg 59, van Anna Paulowna. T. Rietkerk, Klinkenberg 11, van Warmond. J. Rietbroek, Hoofdstraat 161, van Al kemade. A. van Osnabrugge, Julianalaan 3, van Leiderdorp. J. E. Berg, Molen straat 17, van Hilversum. Vertrokken: Chr. Zandbergen en gezin, naar Hofstade (België). C. M. van der Weijlen, naar 's-Hertogenbosch. P. P. Ehrmann, naar Duitschland. M. C. Bouw meester, naar Leiden. Ca. Ma. Ma. Matze, naar Lisse. Ca Ja. van der Meij, naar Heemstede. Ja. Helmus, naar Hazers- woude. WARMOND. De vorstelijke verloving. De verloving van H. K. H. Prinses Ju liana met Prins Berr.hard is ook voor deze gemeente een ongezochte gelegenheid ge weest om uiting te geven aan de oprechte vreugde over deze voor ons volk zoo be langrijke gebeurtenis. Oorspronkelijk zou de R. K. muziekvereeniging „St. Matthias" een uitvoering geven op de gemeentelijke muziektent, doch op initiatief van den Bur gemeester, die zich in verbinding stelde met de besturen der beide muziekkorpsen, is dit feit op heuglijke wijze gevierd. Te ruim acht uur kwam de Burgemees ter vergezeld van zijn echtgenoote, Wet houders en Raadsled.en in Hotel „de Stad Rome" aan. „Matthias" had plaats geno men in de gemeentelijke muziektent ter wijl de Warmondsche Fanf are zich had op gesteld voor de Stad Rome. Nadat eerst het Wilhelmus ten gehoore was gebracht, dat door de aanwezigen spontaan werd mede gezongen, sprak de Burgemeester de aan wezigen als volgt toe: Aangenaam waren wij allen verrast toen ons gisteren de tijding gewerd van de ver loving van onze Prinses met Prins Bernhard von Lippe Biesterfeld. Met diepe ontroering hebben wij geluisterd naar de woorden door Hare Koninklijke Moeder tot haar Volk ge richt, door de radio uitgedragen naar ieder Nederlandsch gezin zoowel hier te lande als im de overzeesche gewesten en in den vreemde. Wij hebben allen Haar vreugde mogen beluisteren nu Zij getuige mag zijn van het geluk van Haar beminde dochter. Wij hebben geluisterd naar de verloofden. Naar de eenvoudige woorden waarin Prin ses Juliana uiting gaf aan haar geluk en ook naar de ferme woorden van Prins Bernhard uitgesproken in de taal van zijn toekomstige landgenooten, waarmede hij reeds een treffend bewijs gaf van zijn stre ven een met ons te zijn. Voor ons Neder landers is deze verloving een vervulling van wenschen. Wij zién onze troonopvolg ster geschraagd door den man Har er keuze, gesterkt door wederzijdsche liefde Haar werk voor ons volk voortzetten. Wij zien een jonge Prins aan Haar zijde die bereid stond zich zelf een positie in het leven te scheppen, optreden als steun van onze toe komstige Koningin. Wij verheugen ons, om dat alles wat ons geliefd vorstenhuis be treft weerklank in onze harten vindt maar vooral omdat onze beminde Prinses haar geluk heeft gevonden, iets wat door ieder vaderlander zoo vaak voor haar is afge beden. Wij heeten gaarne Prins Bernhard welkom in ons vaderland en spreken de hoop uit dat hij spoedig een der onzen zal worden. Moge God de jong verloofden zege nen tot beider geluk en voorspoed-, tot vreugde onzer geëerbiedigde Koningin, tot heil van het land. Lang leve Prinses Ju liana, lang leve Prins Bernhard". Hier gingen alle handen omhoog en een krachtig „Lang zullen zij leven" besloot deze geestdriftige rede van den Burgemees ter. Thans speelde de Warmondsche Fanfare het Wilhelmus, dat door de honderden aan wezigen uit volle borst werd medegezon gen. Nadat door Matthias eerst nog een paar nummers op de tent werden uitgevoerd, stelde de beide muziekkorpsen zich op om een rondgang door het dorp te maken. Voorafgegaan door den Burgemeester, Wet houders, Raadsleden en besturen der ver- eenigingen werd de muzikale omwandeling begonnen terwijl zich bij den stoet honder den dorpsgenoten aansloten voorzien van brandende lampions. Na terugkeer op de Baan vergastte de Warmondsche fanfare de aanwezigen nog op een serie vaderlandsche liederen, waarna deze vreugde volle dag besloten werd met het Wilhelmus dat we derom door alle aanwezigen medegezongen werd. Warmond heeft <üt heuglijke feest op waardige doch daarom niet te minder vroo- lijke en opgewekte wijze gevierd. DE RHNLANDSCHE PROCESSIE NAAR O. L. VROUW T ZAND. De Rijnlandsohe Processie, welke Dins dagmorgen om 8.22 uur uit Leiden vertrok ken is, kwam op den vastgestelden tijd te Roermond aan. Na aankomst stelde de processie zich op, om zich met ontplooide vaandels en muziek, zingend en biddend naar het genade-oord van Onze Lieve Vrouw 't Zand te begeven, waar men met klokkengelui ontvangen werd. Toen allen zich in de kerk hadden vereenigd, werden zij door Pastoor A. W. J. Luhn, Pastoor te Bodegraven toegespro ken. Zijneerw. vond het een geluk, dat wij op den geboortedag van onze Goede Moe der Maria hier waren om haar geluk te wenschen. Zijneerw. hoopte, dat allen in groote devotie deze dagen zouden door brengen en vele gunsten mochten ontvan gen. Na het offeren van de kaars, een kort Lof en de zegen met het Allerheiligste ging ieder naar zijn hotel Des avonds om 7 uur was er Lof met Ma- riapreek door den Zeereerw. heer Jac. Om zicht, Pastoor te Aarlanderveen. Zijneerw. sprak in gloedvolle woorden over het feest van Moederis verjaardag. Welk een vreug de moet het dan zijn, als onze hemelsche Moeder jarig is, en wat een vreugde voor Maria als ze hier in haar genade-oord zoo veel kinderen vereenigd ziet, om haar te komen vereerenen gunsten af te smeeken. Maria kunnen wij op dezen dag gerust on ze nooden toevertrouwen, Zij zal ons zeker verhooren als het ons zalig is. Na afloop begon de processie met lam pions, welke een schitterend gezicht ople verde. Woensdagmorgen om 7 uur H. Mis met Algemeen e Communie en om 9 uur plech tige Hoogmis. Wegens het onzeker weer kon dit niet in de openlucht geschieden. Na de Hoogmis processie met het Aller heiligste, langs de straten naar het park, waar bij het rustaltaar door den Weleerw. heer J. Kassen, Kapelaan te Alphen a. d. Rijn, een predikatie werd gehouden. Zijneerw. schetste in een schoone predikatie de verbondenheid van het H. Sacrament en de H. Maagd Maria, zoodat men door zich dikwijls in de H. Communie met Jezus te vereenigen, een groote vreugde aan Ma ria bereid. Na de zegen met het Allerhei ligste trok men weer naar de kapel terug. 's Middags 2 uur kruisweg in het park. Nabij de Kruisberg werd door den Weleerw. heer A. Buys, Kapelaan te Roelofarends- veen, de predikatie gehouden. Hij wees er op, dat wij niet alleen onder het kruis Ma ria tot onze Moeder gekregen hebben, maar reeds vanaf de geboorte en verder het geheele leven tot aan den dood, zoodat wij met groote vertrouwen tot haar kun nen gaan. Na afloop van den Kruisweg kon men zich nog eenigen tijd verpoozen, om dan te 4 uur in de kerk aanwezig te zijn, waar de Zeereerw. Directeur een kort afscheids woord sprak om zijn voldoening uit te spreken en tevens dank te brengen aan al len voor hun hulp om deze bedevaart zóó te doen slagen. Door allen zijn deze schoone en plech tige dagen met voldoening doorgebracht, zoodat zij hopen het volgend jaar hier we der te keeren. Na een kort Lof en de zegen met het Al lerheiligste, werd de processie weer opge steld en met muziek en vanen werd de terugreis aanvaard. Om 17.16 uur vertrok de trein en precies op den vastgestelden tijd werd Leiden bereikt. NIEUWKOOP. Gouden kloosterjubileum. Op 16 September as. zal het 50 jaren geleden zijn, dat de Eerw. Zuster Gertru- dis in het R. K. Liefdegesticht alhier haar intrede deed in het klooster. Zuster Gertrudis, in de wereld mej. Anna van Dommelen, werd geboren te Be'usi- chem den 19 Juli 1870 en is sedert 1 Sep tember 1927 alhier, komende uit Boxmeer. Gedurende geheel haar kloosterleven heeft de Eerw. Zuster doorgebracht voor de klas van de bewaarschool, behalve in de laatste jaren, nu zij wegens minder goede gezondheid alleen nog slechts sur veillance-werk kan verrichten. Voorheen was H.Eerw. werkzaam te Waalwijk, Nijmegen en Boxmeer. Het feest zal op Zaterdag, 12 dezer ge vierd worden. Pastoor Blom zal dan in LEIDERDORP. 40-jarig kloosterjubileum. Zuster Séraphine (Cornelia de Graaf, geb. te Leiden, vroeger Leiderdorp) ge denkt 22 Sept. haar 40-jarige professiedag. Zij is van de Zusters Franciscanessen uit Heijthuizen en ging in 1912 naar de Missie in Ned. Indië, waar zij nu nog te Montilan bij Mendoel aan de scholen werkzaam is. de kapel van het gesticht een H. Mis op dragen. Geboren: Nellie Marie, dochter van L. den Hollander en M. Stigter Marga- retha Theresia, dochter van J. A. van Schie en C. J. Koot Wilhelmina Jacoba, doch ter van W. H. de Rijk en P. J. Spekman. Ondertrouwd: W. Verduijn, 34 jaar en C. de Rooij, 33 jaar, won. te Mijdrecht Getrouwd: A. W. Jacobse 20 jaar won. te de Bilt en H. H. Blijleven 19 jaar. Vraag J. S. inzake een regenjas. Antwoord: Als wij u goed begrijpen, wilt u twee jassen hebben voor 50 pet. van den prijs. Dat gaat natuurlijk niet. Als u het aanbod van een nieuwe jas accepteert, vervalt uw recht op de oude jas. Vraag: Hoe verwijdert men regenvlek ken uit een blauw-crêpe japonnetje? Antwoord: Maak de stof egaal nat, de vlekken verdwijnen omdat dan de stof ont- glansd is. Nieuwe watervlekken zullen daarna niet meer zichtbaar zijn. Vraag: Hoe moet men wit zeemleeren schoentjes schoonmaken? Antwoord: Wrijf ze met broodkruim schoon. Zijn er vlekken op, wrijf ze dan met een watje of zacht lapje en een wei nig benzine of tetra. Gebruik weinig vocht (kringen!) Wrijf ze na met wat talkpoeder. Vraag: Hoe kan men hard geworden leeren laarzen zacht maken? Antwoord: Borstel of stoot eerst de modder weg. Neem de laarzen zoonoodig met water of zeepsop af. Laat de laarzen eerst goed drogen en wrijf ze daarna stevig in met ledervet. Borstel direct het overtol lige vet weg anders wordt het leer dof en kleverig. Vraag: Hoe moet men een geel gewor den muts (wol?) behandelen om deze weer helder te krijgen? Antwoord: Wasch de muts zoonoodig eenige malen in een lauw-warm sopje van vlokkenzeep. Spoel de muts flink na in lauw water. Zet de muts daarna eenigen tijd in een oplossing van waterstof per oxyd e en water. Verhouding: 1 d.L. waterstofp. op 10 L. water. Zorg, dat de muts egaal onder staat. Spoel he stuk na het bleeken eenige malen in koud water na. Vraag: Hoe kan men bier en wijnvlek ken verwijderen uit een bruinen mantel? Antwoord: Probeer de vlekken te verwijderen met spiritus, eau de cologne, alcohol of citroensap. Vraag: Hoe kan men kringen, ontstaan door het gebruik van waschbenzine, uit een vloerkleed verwijderen? Antwoord: Behandel de plekken egaal met waschbenzine en wrijf de voch tige plekken voorzichtig droog. Vraag: Hoe kan men een vuil marme ren blad schoon krijgen? Antwoord: Neem gepolijst marmer wanneer het vuil geworden is af met lauw water, lauw zeepsop of terpentijn en zet het daarna opnieuw in de was. Vlekken op ongepolijst marmer kan men verwijderen met een puimsteentje. TOONTJE VAN TEUTEN, DE MILLI0NAIR. 213. Toontje kwam in het nabijgelegen dorp, waar juist een attractie was. Een groote struisvogel stond bij een ton en tegen betaling van entree konden de menschen den vo gel bewonderen. Er waren echter een paar mannen, die een van de prachtige veeren van den struisvogel wilden uit trekken. 214. De struisvogel hief een van zijn zware pooten op en gaf een harden trap achteruit, juist toen Toontje naderbij gekomen was. Toontje vloog door de lucht.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10