VERLOVING van Hare Kon. Hoogh. Juliana, Louise, Emma, Maria, Wilhelmina met Z. H. Bernhard, Leopold, Friedrich, Eberhard, Julius, Kurt, Karl, Gottfried, Peter Prins van Lippe-Biesterfeld «te Jaargang DINSDAG 8 SEPTEMBER 133b No. 8516 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij TOoruitbeHing: Voor Leiden 19 cent pei weekt 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 f GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklenburg Geboren te den Haag den 30sten April 1909, dochter van H.M, Wilhelmina, Koningin der Nederlanden en Z.K.H. Hendrik, Prins der Nederlanden Geboren te Jena den 29aten Juni 1911, De verloving van Prinses Juliana De particulier secretaris van de Ko ningin heeft, in opdracht van Hare Ma jesteit, aan den RegeeringspersdienSt mededeeling gedaan van de verloving van Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Juliana met prins Bernhard Leo pold Friedrich Eberhard Julius Kurt Karl Gottfried Peter von LippeBies- terfeld geboren te Jena 29 Junf'1911. De vorstelijke verloving Met hartelijke instemming zal het volk vernemen, dat onze geliefde Kroonprinses zich verloofd heeft met Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld. De eenzaamheid rond de troon van ons Vorstenhuis was, door het heengaan, zoo spoedig op elkaar volgend, van Koningin Moeder en van den Prins-Gemaal bijna pijnlijk geworden. Bij die berichten voelde ieder in zijn hart, hoe het Vorstenhuis één is met ons vader land en hoe het Oranje-huis zich van onze aanhankelijkheid en trouw verzekerd kan weten. Het huwelijk van onze Koningin met wijlen Z. K. H. Prins Hendrik werd geze gend met één dochter. Evenals haar Moeder is ook zij de hoop der natie. Wij hebben ons „Prinsesje" zien op groeien van kind tot studente en van stu dente tot Kroonprinses. Wat zijn de jaren snel gegaan! Maar even snel en stadig is gegroeid de groote genegenheid van ons Volk voor de Prinses, „ons Prinsesje", die. door haar eenvoud en goedlachsheid allen voor zich wist in te nemen. En nu is onze Prinses verloofd. Het kleine meisje in haar witte kleertjes is op den leeftijd gekomen, dat de plichten van haar hoogen staat haar roepen uit de onbe zorgde zaligheid dei jeugd, tot de nuchtere werkelijkheid der landsbelangen. De Kroon prinses heeft officieel in het Volksleven haar intrede gedaan door haar werkzaam heden voor het Grisiscomité, door het ver richten van officieele plechtigheden en door haar lidmaatschap van den Raad van State. Het leven van vorstelijke personen moet noodwendig zooveel ontberen, wat het aardsch geluk van ieder mensch uitmaakt. De plichten van hun staat zijn vele en bij kans nooit kunnen zij die plichten ook maar even ontvluchten. Daarom hopen wij zoo van ganscher har te, dat aan de Prinses met haar toekomsti- gen Prins-Gemaal een groot huiselijk geluk beschoren zal zijn, een geluk dat veel ver goeden zal, wat zij als Kroonprinses en wellicht later als Koningin, aan levens vreugde zal moeten derven. Wat het vorstenhuis Lippe-Biesterfeld be treft, de laatste decenniën zijn het de be proevingen niet gespaard gebleven. Na de kwestie der opvolging aan het einde der vorige eeuw scheen het vorstendom vrede en welvaart weggelegd, totdat bij de No- vemberrevolutie de Lippische troon viel en ook een groot gedeelte van het familie vermogen verloren ging, waarna de later gevolgde inflatie nieuwe moeilijkheden bracht. Van deze moeilijkheden is de jonge Prins niet onkundig gebleven. Zij hebben zijn karakter mede gevormd en gestaald en het moge een waarborg zijn voor de toewijding ?n de ernst, waarmede hij zijn taak in ons and, zich de genegenheid van ons volk te vet werven, zal vervullen. Levensbeschrijving Prinses Juliana Juliana, Louise, Emma, Marie, Wilhel- mine, prinses van Oranje-Nassau, hertogin van Mecklenburg werd den 30sten April 1909 geboren uit het huwelijk van Konin gin Wilhelmina en Prins Hendrik der Ne derland, hertog van Mecklenburg Zij werd genoemd naar haar beide grootmoeders: de koningin-moeder en de groothertogin van Mecklenburg en naar haar moeder. Daar aan werd de naam Louise toegevoegd om de nagedachtenis te eeren van Louise de Coligny, de echtgenoote van Willem van Oranje, terwijl de prinses den roepnaam van Juliana ontving ter eere var. de nage dachtenis van de moeder der stamvaders van de beiae takken van het huis van Oranje Nassau, Juliana van Stolberg. Zes weken na haar geboorte werd de prinses gedoopt in de Willemskerk te 's-Gra- venhage. De prinses heeft volkomen in de lijn van alle kinderen hier te lande lager onderwijs, voorbereidend hoogeronderwijs en hooger onderwijs genoten. Reeds voor haar zesde jaar kreeg prinses Juliana me juffrouw B Cohen Stuart, verbonden aan de school van den heer den Ligthart te 's-Gravenhage als haar onderwijzeres. In het paleis aan het Noordeinde werd naar de regelen der wet een schoollokaal inge richt. Door een veertiental kinderen, die door de koningin daartoe waren genoodigd, werd een klas gevormd. Van 912 en van 24 uur werd school gehouden. Na haar achtste jaar werd he^ lager on derwijs gegeven door mevrouw A. v. d. Reijden-v. d. Hooft Hierbij voegden zich mevrouw Catharina van Rennes voor zang en mejuffrouw de Mello Manser voor gym nastiek. Het godsdienstonderwijs werd in deze periode van het lager onderwijs niet vergeten. Het was haar koninklijke moeder zelf die haar dochter daarin orderr^11 - De jeugdige prinses leerde vlot. Zij voelde zich het meest aangetrokken tot letterkunde en geschiedenis. Na dit lager onderwijs volgde het voor bereidend hooger-onderwijs, dat wel iets meer is geweest dar men daar gewoonlijk onder verstaat. Het was er op berekend de prinses voor te bereiden voor haar taak, welke zij onverhoopi op haar 18e jaar zou moeten aanvaarden. Met groote zorg zijn mannen van weten schap gekozen, die de prinses tot haar 18e jaar de kennis hebben bijgebracht, waarop Prins Benno Prins Bernhard Benno noemen zijn vrienden hem is 29 Juli te Jena geboren en is dus 25 jaar oud. Hij doorliep het Gymnasium te Ber lijn en na zijn eindexamen ging hij aan de Berlijnsche universiteit in de rechts wetenschappen studeeren. Hij heeft het vorige jaar zijn candidaatsexamen ge daan. Vervolgens vertoefde hij eenigen tijd in Engeland en maakte ook een reis naar Marokko. Daarna is hij in dienst getreden bij de I. G. Farben, het groote chemische wereldconcern. De jonge prins, die de Fransche taal volkomen beheerscht, werd geruimen tijd gedetacheerd in Parijs bij het Fransche Filiaal. Ook heeft hij later ge werkt op het hoofdkantoor der I. G. Farben in .Berlijn. Den prins zelf hebben wij niet kun nen ontmoeten. Wel eenige vrienden van hem. 'Zij schetsten hem als een vroolijke, sportieve'jongeman, die een voudig door'het leven wenscht te gaan en wiens belangstelling vooral uitgaat naar wetenschappelijke en cultureele vraagstukken. Buitengewoon beminnelijk in den omgang als hij js, waren zij er zekér van, dat hij zich binnen korten tijd even populair zou maken in zijn nieu wen levenskring als in den intiemen vriendenkring van gymnasium en uni versiteit. Ook uiterlijk is de lange en slanke prins een krachtige sterke jongeman. Iemand van groote begaafdheid, van prettige omgangsvormen, 'n stil en rus tig, tot overpeinzing geneigd karakter, een vlot sportman, een goed ruiter, een trouw vriend en boven alles een een voudige en degelijke persoonlijkheid, ziedaar hoe zijn vrienden over hem spreken. Prinses Juliana en Prins Benno heb ben elkaar herhaaldelijk ontmoet. Ook tijdens het vacantieverblijf van de ko ningin en de prinses in Zwitserland was prins Benno eenigen tijd in hun omgeving. Thans logeert de prins in Holland bij een hem bevriende familie. later aan de Leidsche universiteit kon wor den verder gebouwd. Deze wetenschappe lijke mannen hebben hun stempel gedrukt op het gedachtenleven van hun hooge dici- pel en haar koninklijke moeder kennende, is het aan geen twijfel onderhevig, dat op voeding en onderwijs getint zijn van een godsdienstigen geest Allerminst heeft de prinses daardoor een dwepend karakter gekregen. Alles wat eenvoudig, natuurlijk en waar is, karaktereigenschappen van wij len haar vader, zijn ook die der prinses. Het vervullen van het achttiende levens- HET WAPEN VAN HET GESLACHT LIPPE-BIESTERFELD. H. K. H. H. PRINSES JULIANA tijdens haar vacantieverblijf te Weissenburch in Zwitserland in gezelschap van Prins von LippeBiesterfeld. jaar is voor de vermoedelijke erfgename van de kroon een belangrijk tijdstip. Het beteekende ook voor prinses Juliana een groote verandering. Met. het bereiken van dien leeftijd heeft zij van rechtswege zitting in den Raad van State. In dit lichaam, dat de officieele raad gever der regeering is, werd de prinses door de koningin, die presidente is, persoon lijk binnengeleid en geïnstalleerd op 2 Mei 1927. Ook werd de prinses op haar 18e jaar de gelegenheid geboden haar eigen hofhouding in te richten in het paleis aan den Kneuter dijk, maar zij heeft er de voorkeur aange geven bij haar ouders te blijven wonen. Sedert 1927 heeft prinses Juliana ook haar eigen standaardvlag In dat zelfde jaar werd zij ook aangenomen tot lidmate der Ned. Hervormde kerk. Op 10 Juni had in intiemen kring ten paleize de aanneming- plaats, waarna zij op 12 Juni bevestigd werd door dr. Troelstra in de Julianakerk, van welke kerk zij de eerste steen had ge legd. Ook kwam in het leven van de 18- jarige prinses nog een groote veran dering nadat haar, op haar uitdrukke lijk verlangen, werd toegestaan als ge woon student de colleges te volgen aan de universiteit te L e i d e.n Te Katwijk aan Zee heeft de prinses gedurende twee jaar (1928 en 1929) als studente gewoond. Twee vil la's aan de boulevard ,,'t Waerle" en „Hoogcate" werden door de prinses aangekocht. ,,'t Waerle" werd door haar hofdame ingericht en in de andere villa hield haar kamerheer baron Baud verblijf. Prinses Juliana werd dadelijk lid van de Vereeniging voor Vrouwelijke Stu denten, met wie zij op de voet van ge lijkheid omging. Zij wilde daar als ieder ander behandeld worden. Hier was zij Jula, de levenslustige en vroo- ljjke studente. Zij heeft hier wel eens moeilijke oogenblikken bezorgd aan haar omgeving. Zeker zal prinses Ju liana nog wel eens terugdenken aan dezen prettigen en vroolijken studen tentijd. Als herinnering aan haar ver blijf te Katwijk heeft prinses Juliana er een gedenkteeken laten oprichten ter nagedachtenis van de in den oorlog omgekomen Katwijksche visschers. Als bekroning van haar studenten leven had op 31 Januari 1930 de pro motieplechtigheid plaats, waar de prin ses het eere-docToraat in de letteren en wijsbegeerte werd verleend in tegen woordigheid v*r -

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1