Nu is het de tijd WEER GIERDE DE ZUIDWESTER- STORM OVER ZEE EN LAND. Heeren Dames Armband Armband Horloge Horloge Zakhorloge met ketting. DINSDAG 8 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 Noorsch stoomschip bij Callantsoog gestrand - Ned motorschoener in nood bij Terschelling. - Tentoonstellingstent te Surhuisterveen ingewaaid - .Marine-oefening bemoeilijkt door den storm. - De „zomer 1936" zal nog langen tijd in herinnering blijven als de wind-zomer, want wind is er dit seizoen volop geweest en ook gisteren, als eerste voorbode van den naderenden herfst, werden we ont haald op 'n stevigen Zuidwesterstorm. De Bildt had het gistermorgen wel goed ge- had. Uit tal van plaatsen, te zee en te land, kwamen weerberichten binnen over de moeilijkheden, welke de storm heeft ver oorzaakt. Wij laten ze hieronder volgen: NOORSCH SCHIP IN MOEILIJKHEDEN. Bij Callantsoog gestrand. Uit IJmuiden wordt gemeld: Het Noor- sche stoomschip „Sirenes" metende 4300 bruto reg. ton, dat gistermorgen in bal last van Amsterdam naar de Tijne was vertrokken en wegens slecht weer buiten gaats voor anker was gegaan, is door het stormweer van zijn ankers geslagen en be vond zich daarop in een gevaarlijke positie in de richting van Egmond aan Zee. De sleepboot „Utrecht" van bureau „Wijsmuller" vertrok uit den Helder, de sleepboot „Indus" van L. Smit en Co. uit Hoek van Holland om de „Sirenes" assis tentie te bieden. Om half zeven werd de reddingboot „Neeltje Jacoba" gereed gemaakt om uit te varen. Op dat tijdstip bevond de „Si renes" zich tien mijl uit de kust. Daarna is het schip hoe langer hoe meer naar de kust gedreven. Omstreeks kwart voor acht gisteravond was het op slechts enkele mijlen uit de kust ten noordwes ten van IJmuiden. De kapitein was er toen in geslaagd het schip tegen den storm te keeren en daarna trachtte hij zeewaarts te stoomen. Voorloopig was het schip buiten gevaar. De aangeboden sleepboot-assistentie -heeft de kapitein geweigerd. Het weer werd er echter niet beter op. Er stond een hevige zuidwesterstorm, zoo dat het niet tot de onmogelijkheden be hoorde, dat het stoomschip opnieuw naar de kust zou drijven. De „Neeltje Jacoba" was nog niet uitgevaren. Gisteravond om elf uur bevond de „Si renes" zich drie vier mijl uit de kust dwars van Egmond. Het schip, dat twee roode lichten voerde, ten teeken, dat het niet kon manoeuvreeren, lag op dat tijd stip met den kop tegen den wind in. De storm woedde nog in volle kracht voort. Te middernacht bevond de „Sirenes" zich reeds benoorden Berger, aan Zee. Vannacht om half twee was de „Sire nes" tot Petten gevorderd. Het schip lag toen twee en een halven miji u't den wal, dus niet ver verwijderd van de gevaarlijke zandbank, de Pettener Polder genaamd. Deze bank is door een boei aangegeven. De sleepboot „Utrecht" van de firma Wijs muller te Den Helder bevond zich in de nabijheid van het schip, doch de kapitein van de „Sirenes" achtte sleepboothulp nog niet noodzakelijk. De bewegingen van het schip werden van de kust af nauwlettend gevolgd. De bemanning van de redding boot van Petten een vlet was paraat. Ook vanaf den vuurtoren Kijkduin te Den Helder kon men het schip waarnemen. Het roode bakboordlicht was daar goed te zien, wat er op wees, dat het schip dwars in den wind lag. Intusschen was ook de „Dorus Rijkers" te Den Helder gereed tot uitva ren. Een bedenkelijke omstandigheid was, dat tengevolge van den storm het licht van den boei van Zuidehaaks, welke het vaar water naar den Helder aangeeft, was uit gegaan, zoodat de oriëntatie ter.plaatse be moeilijkt werd. De storm woedde om twee uur nog onverminderd voort. Het schip bevond zich vanochtend te om streeks zes uur voor het Schulpengat. Het schip had tot op dat oogenblik nog geen assistentie verzocht. Ten slotte voor Callantsoog gestrand. Hedenmorgen te omstreeks kwart over zeven is het schip ten slotte voor Callants oog vastgeloopen. Het schip zit vrij hoog op het strand. Er bestond toen geen direct gevaar voor de opvarenden. Het schip, dat vrij hoog, 1 K.M. ten zui den van Callantsoog op het strand zit, kan niet op eigen kracht loskomen. De redding boot „Dorus Rijkers" is ter assistentie uit gevaren. Van Petten uit wordt getracht met vuurpijlen een verbinding met de „Sire nes" tot stand te brengen. Twaalf leden der bemanning aan land gebracht. Na den geheelen nacht stuurloos rond gedreven te hebben tusschen IJmuiden en Den Helder, is het Noorsche kolenschip „Sirenes", metende 4300 bruto registerton, hedenmorgen te acht uur precies voor Cal lantsoog gestrand. Het middenschip werd met den kop naar het noorden evenwijdig aan de kusf op het strand gezet. Nog geen honderd meter van den duinenrand af. De voorsteven is vastgeloopen op een strek dam. In de vroege morgenuren stonden reeds honderden in den stroomenden regen op de duinen te kijken. Er is een lijnverbinding tot stand ge bracht en met behulp van de broek verlaat de bemanning het schip. Tegen tien uur zijn reeds twaalf man van de uit 35 koppen bestaande bemanning aan den wal ge bracht en liefderijk opgenomen in café „De Haan". Hooge zeeën slaan intusschen nog steeds over het schip, de bemanning zet een eigen reddingsboot uit. Dit is ech ter een hachelijke onderneming en op ad vies van den schipper van de Egmond- sche reddingboot „Jan van der Plas" wordt hun door' seinen vanaf de duinen kenbaar gemaakt, geen boot te strijken. De positie van het schip is verre van gunstig, daar het zeer dicht op de kust zit diep met den kiel in het zand, moet het wel haast onmogelijk geacht worden, het schip te bergen. Het moet vermoedelijk als verloren worden beschouwd. De secretaris van de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij, de heer de Booy is onder weg om het reddings werk te leiden. NEDERLANDSCHE MOTORSCHOENER IN NOOD. In het Westgat bij Terschelling. De Nederlandsche motor-klipperaak „Baltic" trachtte gistermQrgen het Noord- Oostgaat bij Terschelling binnen te loopen in verband met de "ware zee. Dit mocht echter niet gelukken. Later op den dag is het met hout geladen vaartuig het Westgat van Terschelling ingevaren, het is over de banken heen ge slagen en ligt nu, benoorden de Bosch plaat in een uiterst gevaarlijke positie. Het schip heeft het noodsein geheschen. De motorreddingboot „Brandaris" van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- Maatschappij, de „Insulinde" van Oostma- horn en de roeireddingboot van Hollum zijn uitgevaren om het schip in zijn be narde positie hulp te verleenen. De „Brandaris" is nabij het schip aan gekomen. De bemanning aan boord van de „Brandaris". Nader wordt gemeld, dat kapitein-reeder is J. Pekelder te Groningen. Het vaartuig, 133 ton bruto metende, was op weg van Zweden naar Grouw (Fr.). Het schip ligt in het Westgat, op den hoek van de Boschplaat, voor anker. De „Brandaris" is er in geslaagd verbinding te krijgen en heeft de opvarenden, de ka pitein, diens vrouw en twee matrozen, aan boord genomen. Men zou nu tot het aan breken van den dag in de nabijheid van het schip blijven, om dan nader de situa tie onder oogen te zien. De „Insulinde" is naar haar post terug gevaren, evenals de roeireddingboot van Hollum. De „Brandaris" moest echter vanwege het slechte weer den geheelen nacht bui tengaats blijven. Met het krieken van den dag is het schip opgestoomd naar Ter schelling. De „Baltic" zit thans hoog op de Boschplaat. Deskundigen beweren, dat zij gemakkelijk met hoog water vlot kan komen. STEENKRAAN EN PUINSCHIP DOOR STORM OVERVALLEN. Uit Breezand wordt gemeld: Gistermid dag zijn op den Afsluitdijk een steenkraan en een puinschip, welke daar puin losten, door den Westerstorm overvallen. Het schip is bijtijds in veilige haven ge sleept, doch de kraan sloeg door de hooge stortzeeën op de steenen gloiing en is vrij wel vernield. Het personeel van de kraan is aan wal gegaan. SCHEPEN TE DE LEMMER BINNEN GEBRACHT. Uit De Lemmer: Tengevolge van den vrij hevigen storm is gistermiddag een vijftal aan de maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken toebehoorende bagger bakken op het IJselmeer op drift geraakt. Drie hiervan konden vrij spoedig weer worden vastgelegd. De beide andere wer den door de M U. Z.-sleepbooten Johan en Anna Johan in de haven gebracht. Later zijn de drie overige baggerbakken door de motorreddingboot „Hilde" binnen gebracht. De laatste heeft ook assistentie verleend aan de visschersaak L. E. 25 van W. Boots- ma, die oostelijk van de havens voor an ker moest gaan liggen. Het schip kon be houden in veilige haven worden gesleept. Dit was ten slotte k he' geval met twee baggermachines en een zandzuiger. LAAG WATER OP HET BUITEN-IJ EN HET IJSSELMEER Voor de scheepvaart op het IJsselmeer beteekende het stormweer een ernstige vertraging. Het aantal vaartuigen, dat de Oranjeslui zen passeerde was zeer klein. Het Buiten-IJ-water daalde tot 1.25 M. beneden Amsterdamscb peil, hetgeen één meter beneden normaal is. Ruim twee uur over tijd kwam het pas sagiersschip „Zuiderzee" der firma Ver- schure en Co., dat den dienst onderhoudt tusschen Amsterdam en Zwolle, de Oranje sluizen binnen. Nabij Pampus was het schip vastgeloopen. Na enkele uren slaagde de bemanning er in het vaartuig weer vlot te brengen. Om zes uur werden de sluizen bereikt. Het Motorschop „De Veluwe" van de I reederij Zwaag te Amsterdam, dat een pleiziertocht maakte naar Twente, moest gisteravond weer te Amsterdam aangeko men zijn. Tengevolge van den lagen wa terstand kon het schip de haven van Kam pen niet verlaten. GROOTE TENTOONSTELLINGSTENT IN ELKAAR GEWAAID. Gistermiddag omstreeks drie uur is de in opbouw zijnde tentoonstelling op het gebied van landbouw, nijverheid en handel te Surhuisterveen, gemeente Achtkarspelen, door den plotselingen stormvlaag geteis terd. Van de twee groote tentoonstellingsten ten, één van 1100 vierk. M. en een van 1600 vierk. M. is de grootste in elkaar gewaaid. In de tent bevonden zich tal van stand houders, die bezig waren hun uitstallingen gereed te maken. Toen het eerste gedeelte van de tent onder de kracht van den storm wind inzakte, maakten zij zich ijlings uit de voeten, zoodat bij de tweede vlaag, welke de geheele tent deed bezwijken, geen persoonlijke ongevallen voorvielen. Het vallende tentzeil heeft zeer veel schade aan de stands en de uitgestalde voorwerpen aangericht. De standhouders en het tentoonstellings comité zullen de schade, welke niet door verzekering wordt gedekt, ooderling rege len. De tentoonstellingslocaliteiten zouden vannacht opnieuw worden opgebouwd, zoo dat hedenochtend om acht uur de standhou ders de inrichting van hun stands onmid- delijk ter hand konden nemen. De ope ning van de tentoonstelling blijft op Woensdag a.s. vastgesteld. MARINE-OEFENING BEMOEILIJKT DOOR HET STORMWEER. Ook hier moet „Dorus Rijkers" hulp brengen. Gistermiddag werden voor Den Helder torpedo's ingeschoten, waaraan het tor pedotransportvaartuig „Mercuur" deelnam. Dit schip pikte de afgeschoten torpedo's op, doch met de laatst afgeschoten torpedo lukte dit niet tengevolge van het in he vigheid toenemende stormweer. Men be sloot daarom het projectiel op sleeptouw te nemen naar de haven van Nieuwediep. Ook de stoomsloep van de „Mercuur", die bij het inschieten behulpzaam was geweest werd naar de haven gesleept. De schijf barkas, het doelwit van de gelanceerde torpedo's, die men eveneens veilig had willen binnenbrengen, sloeg voordat ze op gepikt was, vol water en zonk. Op het oogenblik, dat het torpedotrans portvaartuig de haven binnenliep, brak de sleeptros, waaraan de sloep werd gesleept. De sloep, waarin twee matrozen zaten, dreef in de richting van het fort „De Har- sens" naar den kant van den Zuidwal. Ten einde de sloep met de beide man nen in veiligheid te brengen, voer een sleepboot van Hr Ms. wachtschip uit, even als een jol van de marine. Bijzonder fortuinlijk was ren niet. De jol dreef door den storm naar den Zuid- wal af, waar zij later werd afgehaald door de motorvlet H. D. 106. De sleepboot van het wachtschip ge raakte na de twee matrozen te hebben op gepikt, onklaar en kwam ook op den Zuid- wal vast te zitten. Dc motorreddingboot „Dorus Rijkers" van de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij, die ter assistentie was uitgevaren, heeft een tros overgegooid en vervolgens de sleepboot losgetrokken en met de zes opvarenden binnengebracht. RADIOZENDER VAN KOOTWIJK GESTOORD. De radiozender van Kootwijk heeft gister avond omstreeks kwart over acht de uit zending een kwartier moeten onderbre ken, tengevolge van een hevig onweer, dat daar boven het station heeft gewoed. DE STORM ALS VERRASSING. Tot voor kort vertoonde de algemeene weerstoestand slechts een langzame ach teruitgang en scheen het alsof de depressie die aan het einde der vorige week over de Britsche Eilanden lag, alleen behoefde weg te trekken om het goede weer te doen te- rugkeeren. Deze vooruitzichten zijn plotseling ver stoord geworden door de snelle ontwikke ling van een secundaire depressie over En geland. Reeds Zondag wezen enkele verschijn selen, zooals het ophouden van de baro meterstijging en het veranderen van de bewolking, alsmede het opnieuw buiig worden van het weer er op, dat er een nieuwe achteruitgang op til was. Zondagavond begon de barometer op nieuw te dalen en deze daling werd reeds voor middernacht sterker, waarna in den nacht een zoo 6terke daling doorzette, dat de barometer Maandagmorgen elf m.m. lager stond dan den vorigen avond. Hier uit kon met zekerheid de opkomst van stormweer worden voorspeld, want het is juist de sterke en in snelheid toenemende barometerdaling, die nooit als voorteeken van storm misverstaan kan worden. Im mers een dergelijke zeer snelle daling kan slechts veroorzaakt worden door de nade ring van een krachtig stormveld, dat meestal in ontwikkeling is. Het is dan ook inderdaad gisteren tot een storm gekomen. In den voormiddag stak de Zuidelijke wind sterk op en viel er veel regen. Later, omstreeks elf uur is de wind naar het Westen omgeloopen en nog in kracht toegenomen. Het is echter gebleven bij een zomerstorm van matige kracht en van vrij korten duur. Gelukkig maar want uit zulke plotseling opkomen de stormen kunnen zich gevaarlijke orka nen ontwikkelen, zooals b.v. in 1911 het geval was bij den beruchten September- storm. Wij moeten in alle jaargetijden er op ver dacht zijn, dat een dergelijke storm zich plotseling in een zeker gebied kan ontwik kelen. Is eenmaal de ontwikkeling in gang gezet dan kan het stormveld zich enorm uitbreiden en kan de wind tot orkaankracht aangroeien. Daarom is het altijd van be lang in een tijd als nu, dat het weer na langen tijd van rust hoe langer hoe actie ver is geworden, vooral den gang van den barometer na te gaan en in verband te brengen met de verschijnselen aan den wol kenhemel en dan kan men er staat op ma ken, dat een zoo snelle barometerdaling als zich gisteren heeft voorgedaan, altijd door storm wordt gevolgd. AUTO IN EEN SLOOT GERAAKT. Koopman uit Rotterdam verdronken. Hedenmorgen te omstreeks half tien is op den Bilwijkschenwég tusschen Stolwijk en Haastrecht een bestelauto, bestuurd door den koopman De Watier uit de Hooge Nieuwstraat te Rotterdam, tengevolge van den slechten toestand waarin de weg ver keert, in een drie meter breede sloot terecht gekomen. De bestuurder kon zich niet bijtijds be vrijden en is verdronken. Een tweede in zittende kon worden gered. INBRAAK IN EEN KANTOOR BOEKHANDEL. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een brutale inbraak gepleegd in den kan toorboekhandel van de firma Berkers, in de Nachtegaalstraat te Utrecht. Een krantenbezorger ontdekte in den vroegen morgen een ruïne in de vitrine en vond in het portiek leege doozen en papier. Hij waarschuwde den bewoner en deze kon alleen constateeren, dat een brutale dief de vitrinekast had opengesneden en een groot aantal waardevolle penhouders had gesto len. Alles bijeen vertegenwoordigden de ontvreemde penhouders een bedrag van ruim 300. De politie heeft de zaak in on derzoek. AVONTUREN VAN EEN FILM OPERATEUR. Hoe de „Veendam" maar moest wachten. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, om vijf minuten over 12 uur, zou het stoom schip „Veendam" van de HollandAmerika Lijn vertrekken naar New York. Even vóór het vertrek kreeg de maatschappij een tele grammetje van een derde-klasse-passagier, die op doorreis was van Duitschland naar New York, doch die niet op tijd konJkomen en eerst onv 12 uur aan het Maasstation zou arriveeren. Derhalve moest de „Veendam" maar even wachten. Wat doet men al niet voor een passagier! Dies stuurde de HollandAmerika Lijn een auto met eenige beambten naar het Maasstation, teneinde den Duitschen passa gier zoo spoedig mogelijk naar het schip te brengen. De trein stoomt binnen, maar geenpassagier. Auto reed weer naar de Wilhelminakade en de „Veendam" ver trok precies een half uur te laat, zonder succes. Wat was er geschied? De passagier-derde-klasse voor de „Veen dam", een Duitsche filmoperateur, was bij de Nederlandsche grens plotseling tot de ontdekking gekomen, dat zijn pas was „ver- loopen". Ijlings keerde hij terug naar Em merich, waar hij een pas kreeg voor 14 dagen. Hardloopend kon hij nog juist zijn trein halen naar Nederland, maar toen hij zijn spoorboekje raadpleegde, zag hij dat de trein eerst om 12 uur aan het Maassta tion zou aankomen en de boot vertrok om vijf minuten over 12 uur. De filmoperateur telegrafeerde in Arnhem naar de H. A. L., dat men maar even moest wachten met de afvaart. In zijn haast was de Duitsoher echter ge stapt in het gedeelte van den trein, dat doorgaat naar Den Haag. Daar stond hij nu in plaats van te Rotterdam, waar hy zóó punctueel zou zijn afgehaald, op het perron van de Staatsspoor in de Residentie. Hij nam een taxi naar de Hollandsche Spoor en arriveerde om plus minus één uur aan het Station D. P. te Rotterdam. Wat moest de Duitscher nu beginnen? Hij h«id geen cent op zak, want geld uit Duitschland had hij niét mee mogen nemen. Voor hem waren 50 dollar afgezonden aan het adres van de HollandAmerika Lijn. Maar wat had hij daar nu aan. De boot was weg en hij moest toch overnachten. De film operateur besloot op den pof naar een hotel te gaan, belde den volgenden morgen de H. A. L. op en deze heeft toen in samenwer king met den Vreemdelingen Dienst, na tuurlijk van de 50 dollar, die tevoren waren afgezonden, de hotelrekening betaald, een ticket gekocht voor passage K. L. M. naar Londen, waar de Duitsche filmoperateur be houden is aangekomen. In Londen nam hij een treintje naar Southampton en daar heeft hij op de kade de komst van de „Veendam" netjes afgewacht. „Msb." DE NOODREM. De electrische trein van 16 u. 15 uit Am sterdam arriveerde met 10 minuten vertra ging te Haarlem. Bij Halfweg stond de trein plotseling stil. Het treinpersoneel consta teerde, dat er iemand aan de noodrem had getrokken. Groote beweging onder de pas sagiers. Eindelijk bleek dat op een der toiletinrichtingen een Engelschman aan de noodrem had getrokken, denkende dat hij daarmee de watervoorziening in beweging brachtaldus bericht de „N.R.Ct." Daar staat de „doodstraf" op! Fietsen in het donker zonder reflector en zonder wit achter- spatbord kost 'n paar gulden boete (als de politie u ziet) of— uw leven (als het verkeer u niet ziet!) cfJ, P.S. Wist u, dat alleen „wit" „wit" is..- G»smoezelig" of „verroest" is dus niet voldoende 0 om in Uw vriendenkring te onderzoeken of zij reeds geabonneerd zijn op Uw lijfblad „De Leidsche Courant". Voor aanbreng van een nieuwe abonné voor minst n; drie maanden stellen wij wederom, voor korten tijd, als premie beschikbaar, naar verkiezing een:

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 15