STADS NIEUWS MAANDAG 7 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER WEINIG VERANDERING. DE BILT SEINT: Krachtige, tijdelijk stormachtige, later waarschijnlijk afnemende Zuidelijke tot Westelijke wind, betrokken tot zwaar be wolkt met regenbuien, later opklarend, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometers!: 762.8 te Janmayen. Laagste barometers!: 736.0 te Stornoway. De depressie blijft den weerstoestand in West-Europa geheel beheerschen. Er ligt weer een kern van lage druk ten Westen van Schotland, terwijl zich een secundaire naar het Zuid-Oosten tot onze omgeving uitstrekt. Aan den voorkant van deze se cundaire treden zware barometerdalingen op, aan den achterkant matige stijgingen. Over de Zuidelijke Noordzee en het Kanaal waait het krachtig tot stormachtig uit Zuid tot West. De depressie brengt betrokken en regenachig weer over de Britsche Eilan den, Frankrijk, ons land, Duitschland en Zuid-Scandinavië. De temperaturen zijn over Frankrijk en midden-Scandinavië wat gestegen, zij daalden over ons land, Ierland en Noord-Scandinavië. Er is in het som bere en regenachtige weer ten onzent nog geen verandering van beteekenis te wach ten. LUCHTTEMPERATUUR. J 7.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Maandagnamiddag 8.05 uur tot Dinsdagmorgen 5.52 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 8 Sept. voorm. 8.16 uur en nam. 8.51 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl", 17 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 18 gr. C. DE EERSTE KLASSE IN DE TREINEN. Afschaffing voordeeliger? Er is reeds heel wat te doen geweest over de eerste klasse in de treinen. Berekenin gen zijn gemaakt velerlei om haar economische beteekenis juist te kennen en het slot was telkens, dat de wagens met de roode kussens bleven rijden. In het Weekblad der Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel geeft de secretaris, het Kamerlid van Braambeek, deze week weer eenige beschouwingen ten beste over dit vraagstuk, welke hij baseert op gegevens uit het jaarverslag der N. S. „De abonnementen bulten beschouwing gelaten, zoo schrijft hij, blijkt, dat de rei zigers zich aldus over de drie klassen heb ben verspreid: 0.8 pet. in de eerste, 7.4 pet. in de tweede en 91.8 pet. in de derde klasse. Bekijkt men dezelfde spreiding in het binnenverkeer, dan vindt men het volgen de beeld; 0.7 pet. in de eerste, 6.8 pet. in de tweede en 92.5 pet. in de derde klasse. En in het rechtsreeksch en transietver- keer 2.9 pet., in de eerste, 22.6 pet. in de tweede en 74.5 pet. in de derde klasse. Het binnenverkeer betreft vermoedelijk zeer veel de korte-afstanden-reizen, zoo dat uitvorenstaande cijfers dan wel duide lijk volgt: a. dat de beteekenis der eerste klasse nog uiterst gering is en b. dat voor de korte afstanden de eerst- en tweede klasse-reizigers veel meer dan de derde- klasse passagiers per auto gaan om bij lan gere route den trein weer op te zoeken. Een eerste-klasse reiziger besteedt ge middeld per spoorwegreis dan ook 4.20 1/2 een tweede-klasse reiziger 2.26 1/2 en een derde-klasse reiziger slechts 69 cent. In totaal leverden daarvoor in de ont vangsten uit het reizigersvervoer: de eer ste klassers 4.3 pet., c tweede klassers 22 pet, en de derde klassers 73.7 pet. Zoo langzamerhand lijkt het, dat het toch voordeeliger zal worden de eerste klasse af te schaffen. Deze brengt slechts 2 1/2 millioen op per jaar. Verdwijnt de 'eerste klasse, zoo gaan de reizigers in groote hoofdzaak naar de tweede klasse. Zou het resteerende verlies in dat geval niet goedgemaakt worden door de mindere exploitatiekosten? Van 1934 op 1935 is de opbrengst uit de eerste klasse reeds gedaald van ƒ2.573.000 tot ƒ2.277.000 (in 1930 was de ze nog ƒ5.318,000). Wordt het aantal lij nen, waarop de eerste klasse een zeld zaamheid is, straks nog weer vergroot, zoo zal deze terugloop nog verder doorgaan. Het lijkt ons zoo toe, aldus besluit de schrijver, dat het thans behalve voor internationale treinen tijd is om het twee-klassenstelsel nog eens onder de oogen te nemen. „Msbd." DE VOORGENOMEN STEUNWIJZIGING De christelijke democratische Unie heeft aan de regeering een uitvoerig adres gezon den, waarin zij een ernstig woord van pro test laat hooren tegen de aangekondigde voornemens der regeering tot wijziging van de steun en werkverschaffingsregeling. De C. D. U. hoopt, dat de regeering haar voornemens nog eens ernstig zal willen overwegen 'en toetsen aan de eischen van gerechtigheid en naastenliefde. UTRECHT WIL HUREN DER GEMEENTEWONINGEN VERLAGEN. Compensatie voor afschaffing huurbijslag. In verband met de nota van den minister van Sociale Zaken en de besprekingen, die nadien zijn gehouden om het in te houden deel van den huurbijslag alsnog te kunnen verstreken, welke besprekingen geen resul taat hebben gehad, besloten B. en W. een compensatie te vinden door tot een algehee- le huurverlaging over te gaan volgens een reeds in het begin van dit jaar ontworpen schema. De behandeling hiervan was aangehou den met het oog op den financieelen toe stand der gemeente. Thans vindt het colle ge aanleiding deze aangelegenheid opnieuw te entameeren en stelt het voor in het On diep een tweetal complexen in deze plan nen te betrekken, zoomede een complex aan den Krommen Rijn en de Roerstraat, in totaal 856 woningen. Het complex Krom me Rijn zal, indien de Raad zich met de plannen vereenigt, circa 0.751.per week in huur worden verlaagd en gemid deld op 4 worden gebracht. Bij de drie andere complexen zijn de verlagingen al dus bepaald, dat zij in ieder geval opwegen tegen het thans in te houden deel van den huurbijslag. Ditzelfde dient te geschieden bij het complex van 177 woningen voor economisch zwakken, voor zoover de hu ren daarvan nog hooger zijn dan 3.50 per week. Hierdoor zal de huur van omstreeks 1000 woningen van de minst draagkrachtigen zoodanig dalen dat de bewoners zich kun nen aanpassen aan de gewijzigde omstan digheden. Bij de overige gemeentewonin gen zal de verlaging rond 5 pet. bedragen, uitgezonderd de eengezinswoningen aan eenige hoofdstraten. Deze huurverlaging zal een bedrag omvatten van bijna 47.000 waarvan ruim 24.000 in aanmerking komt voor een bijdrage uit 's rijks kas. „Hbld." INLIJVING DIENSPLICHTIGEN. Opleiding tot onderofficier. De minister van Defensie heeft bepaald, dat voor sommige groepen van dienstplich tigen de tijd van inlijving te beginnen met de lichting 1937, verandering zal ondergaan. Het nieuwe plan van opkomst zal binnen enkele dagen verschijnen. Een van de be langrijkste afwijkingen van de regeling, welke de laatste jaren heeft gegolden, is de ze, dat voortaan voor de meeste legeronder delen, eerst eenige weken na de inlijving zal worden beslist welke dienstplichtigen voor onderofficier zullen worden opgeleid. ♦Alleen voor de dienstplichtigen, die voor onderofficier-administrateur, en voor voor- geoefenden, die tot onderofficier worden opgeleid, blijft de oude regeling gehand haafd in dien zin, dat zij reeds voor de in lijving voor de opleiding worden aangewe zen en afzonderlijke tijdstippen van op komst behouden. In het bijzonder verdient het de aandacht, dat er ook eenige wijzi ging is gekomen in de groepen, die reeds voor het jaar van de lichting worden inge lijfd. Tot deze groepen behoort ook de eer ste ploeg van de lichting 1937 voor infan terie en wielrijders, die 5 October 1936 zal opkomen tegelijk met de tweede ploeg van de lichting 1936. De minister heeft ter kennis van de bur gemeesters gebracht, dat in de indeelings- lijst omtrent eiken persoon de duur van de eerste oefening zal worden vermeld. In de kennisgeving aan de belanghebbenden wordt vermeld, dat, wordt men niet in op leiding opgenomen tot onderofficier, de duur van de eerste oefening is 5 maand. Wordt men wel in opleiding genomen tot onderofficier, dan duurt de eerste oefening 12 maanden. Degenen, die tot onderofficier worden opgeleid, worden in den regel ge- kozn uit hen, die meer dan lager onderwijs hebben genoten en die ook in andere op zichten voor deze opleiding geschikt wor den geacht. Van dezen hebben in 't alge meen den voorrang zij, die zich voor deze opleiding opgeven. NOG GEEN STAKING IN DE GOUDSCHE WASSCHERUEN. De op heden aangekondigde staking in de zeven Goudsche wasscherijen is nog niet uitgebroken, doch evenmin zijn de moei lijkheden tot een oplossing gekomen. De arbeidersorganisaties hebben Zater dagmiddag, na reeds Vrijdagavond een bijeenkomst te hebben belegd, opnieuw vergaderd over het voorstel van den rijks- bemiddelaar, dat een acte van compromis beoogt tusschen de werkgevers en werk nemers voor den tijd van een half jaar. Het voorstel werd echter door de personee- len nog niet aanvaard. Besloten werd het ultimatum, dat heden afliep, een week te verlengen en in de ko mende dagen verdere besprekingen met den rijksbemiddelaar en de werkgevers te voeren. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is aan mr. W. J. van Beeck Calkoen op zijn verzoek eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeen ten Bunnink, Odijk en Werkhoven. Bij Kon. besluit is aan den heer H. C. Rutgers op zijn verzoek ontslag verleend als burgemeester der gemeente Borselen. DE KONINGIN OP DEN RUIGENHOEK. H. M. de Koningin is hedenochtend elf uur per auto van Het Loo op den Ruigen- hoek aangekomen. TENTOONSTELLING VAN DE GRAAL TE AMSTERDAM GEOPEND. Zaterdagmiddag te half drie werd de tentoonstelling van de Graal-beweging in de voormalige St. Catharinakerk te Amster dam geopend. Tal van genoodigden waren aanwezig, onder wie mevr. Steenberghe Engering, prof. A. Steger, wethouder Baas, wethouder mr. G. Kropman, prof. mr. Rom- me, de heer A. C. de Bruyn, rector Ph. de Groot en aalmoezenier Bannenberg, voor zitter en secretaris der Interdiocesane Jeugdcommissie, rector H. Drost, Centraal Praeses der St. Josephsgezellenvereeniging, mr. Hendriks en dr Witteman. 'Nadat het koortje „Arbor Decora" van Palestrina had gezongen, gaf de directeur van de Graal, prof. A Vollaerts. het woord aan mgr. dr. G. C van Noort, deken van Amsterdam, die de tentoonstelling met een korte toespraak opende. De noodigden maakten daarna een rond gang door de tentoonstellingsruimten. De tentoonstelling geeft een overzicht van de actie der Graalbeweging. Het in terieur van de voormalige St. Catharina kerk aan het Spui is onder leiding van het Amsterdamsch comité voor jongere werk- loozen tot een smaakvolle tentoonstellings ruimte omgebouwd, Terwijl de herschep ping van het middenschip reeds eerder vol tooid was, zijn thans ook de boven galerij en voor haar nieuwe bestemming ingericht. De tafels en stoelen zijn in specialen Gr aal stijl door de St. Josephsgezellen vervaar digd. Het overige, wat op deze tentoonstel ling te zien is, is, op enkele bijzondere stands na, eigen werk van de Graal. Te midden van de teerblauwe kleuren van laag neerhangende draperieën is een podium vrij gelaten, waar gedurende de maand, dat de tentoonstelling voor het pu bliek geopend blijft, uitvoeringen zullen worden gegeven van zang, dans en sport. Behalve de Graal zullen op verschillende avonden groepen van mannelijke jeugd organisaties en eenige mannenkoren met een eigen programma uitkomen. Langs de zijwanden van het gebouw heeft de Graal haar stands opgesteld. Zij toont er haar werk in Duitschland, Engeland en Nederland, door foto's, grafieken, slagzin nen en verklarende opschriften. Bij een rondgang door de tentoonstelling wordt ge leidelijk opbouw, geestelijke grondslag en werkwijze van de Graalbeweging verdui delijkt. Men ziet er wat de Graal beschouwt als haar ideaal, welke geestelijke voorgang sters zij voor oogen heeft en welke metho den van jeugdvorming zij toepast. Alles is ruim, kleurig en overzichtelijk, terwijl de gene, die zich voor bijzonderheden interes seert, zich door middel van allerlei druk werken kan oriënt eer en. Terwijl beneden de algemeer.e trekken der beweging tot hun recht komen, zijn de stands op de galerijen gewijd aan speciale 'acties en onderafdee- lingen. Hier zijn o.m gegevens te vinden over het bureau voor beroepskeuze en de arbeidsbeurs van de Graal. Vermelding ver dient ook de stand van de Centrale R. K. Vereeniging van Huishoud- en industrie- onderwijs. Tijdens de tentoonstelling is de boven zaal der vroegere pastorie tot filmzaal in gericht. Hier zullen o.a. eenige Graalfilms gedraaid worden, welke onder eigen regie door de Graal zijn opgenomen. SLUITING DER BIOSCOPEN TE HAARLEM? De leden van het hoofdbestuur van dén Nederlandse hen Bioscoop Bond zijn tele grafisch tot een spoedvergadering op a.s. Maandag uitgenoodigd, ten einde het stand punt van den bioscoopbond te bepalen ten opzichte van het heden door B. en W. van Haarlem bij den gemeenteraad aanhangig gemaakte voorstel om de vermakelijkheids belasting alleen voor de bioscopen van 20 op 25 procent te verhoogen. Mocht het hoofdbestuur tot een besluit komen, dat in dien de gemeenteraad van Haarlem dit voorstel aanneemt, tot sluiting der Haar- lemsche Bioscooptheaters moet worden overgegaan, dan zal onverwijld een buiten gewone ledenvergadering van den Neder- landschen bioscoop bond worden bijeenge roepen. Inmiddels is tot het college van B. en W. van Haarlem telegrafisch een verzoek om een onderhoud gericht. Godloozenorganisatie organiseert Radio uitzending. De Gooische Actiegroep tegen Volksver wildering zet haar actie tegen de onlangs met de onder Moskou staande „Proletari sche Vrijdenkers" gefusioneerde Godloo- zenbeweging „De Dageraad" onverminderd voort. Zij zond thans weer aan den Ministe: van Binnenlandsche Zaken het navolgende te legram: „Zaterdag 5 September 19 uur golfleng te 1875 Meter Vrijdenkersradio-omroep „ondanks fusie waarop wij reeds wezen. „Achten uitzending thans in ieder geval „in strijd met het derde lid van artikel „twee Radioreglement. Verzoeken nog- „maals beleefd ingrijpen." Ter oriënteering der lezers volgt hier den inhoud van het in bovenstaand tele gram genoemde 3de lid van het artikel: Om voor machtiging in aanmerking te kunnen komen moeten de omroeporganisa ties aantoonen, dat zij in zoodanige mate gericht zijn op bevrediging van in het volk levende cultueele of godsdienstige behoef ten, dat hare uitzendingen uit dien hoofde geacht kunnen worden van algemeen nut te zijn. Hoe lang zal de Regeering de uitzending dezer godloozenorganisatie van algemeen nut achten? HANDEL TUSSCHEN NEDERLAND EN ENGELAND. Ons land koopt per hoofd der bevolking driemaal zooveel in Engeland als dit land in Nederland. In het jaarlijksche rapport, uitgegeven door het Britsche Ministerie van Handel van de Britsche handels-attaché in ons land, de heer Laming over de Britsch-Ne- derlandsche handelsbetrekkingen wordt ge wezen op het feit, dat het saldo van de han delsbalans tusschen Nederland en Groot- Brittannië van laatstgenoemde is gestegen publiceeren de Engelsche bladen heden morgen een schrijven van den heer M. Wij nand Wolff, eere-secretaris van de Neder - landsche Kamer van Koophandel te Lon den, luidende als volgt: Naar aanleiding van het gisteren door het Departement van Overzeeschen Handel uitgegeven rapport over de economische en commercieele verhoudingen in Neder land, hetwelk o.a. melding maakt van de voor Groot-Brittannië ongunstige handels balans, zou ik de aandacht willen vestigen op het feit, dat, ofschoon natuurlijk de cij fers gezien van een statistisch standpunt zeer zeker correct zijn, men niet over het hoofd moet zien, dat terwijl Groot-Brittan nië een bevolking van meer dan 40 mil lioen menschen heeft, Nederland slechts ongeveer 8 millioen inwoners telt. Bovengenoemde officieele statistieken in' aanmerking neménde, koopt Nederland per hoofd voor ongeveer 30 shilling, terwijl Groot-Brittannië voor ongeveer 10 shilling per hoofd koopt. Dientengevolge koopt ieder Nederlander 3 maal zoo veel van Groot-Brittannië als de gemiddelde Brit van Nederland. Hierbij is niet in aanmerking genomen, dat onzichtbare uitvoer, de methode van taxatie voor douane-doeleinden enz. even eens invloed kunnen heben op de vermelde statistieken. „Hbld." DE UIT DUITSCHLAND UITGEWEZEN NEDERLANDERS. Stappen der regeering hebben geen succes. De stappen, die de Nederlandsche regee ring bij de Duitsche regering naar aanlei ding van het aan de vier Nederlanders uit gevaardigde uitwijzingsbevel heeft gedaan hebben er niet toe geleid, dat aan dezen maatregel geen gevolg wordt gegeven. Zooals bekend, heeft de uitwijzing plaats gevonden als uitvoering van de bedreiging, dat vier willekeurige Nederlanders uit Duitschland zouden worden gezet, indien de Nederlandsche regeering naliet te vol doen aan het verzoek om het besluit tot uit wijzing van vier Duitschers uit Nederland op grond van daartegen ingebrachte be denkingen op te schorten. Ten aanzien van laatstgenoemde uitwij zing, welke, naar reeds werd meegedeeld, geschied is wegens ontoelaatbare politieke actie en organisatie hier te lande, kan thans nader het volgende worden meegedeeld. Deze personen hadden zich in strijd met de bestaande regeling bezig gehouden met verrichtingen in opdracht van een centrale autoriteit in Rotterdam, aan welke zij, zoo als zijzelf verklaarden, ondergeschikt wa ren. Als zoodanig moesten zij geacht wor den- organen te vormen van een, in strijd met die regeling bestaande centrale over kapping van de beti'okken Duitsche Orga nisaties. Bovendien hadden zij bemoeiingen met de administratie van het lidmaatschap 'van de N. S. D. A. P. Voor het overige kan verwezen worden naar het antwoord, in Maart j.l. door de Mi nisters van Buitenlandsche Zaken en van Justitie op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mr. Goseling gegeven met betrekking tot de voorwaarden, waar onder organisaties van Duitsche onderda nen hier te lande zijn toegelaten. De Nederlandsche regeering beraadt zich thans nader ten aanzien van de verder door haar te volgen gedragslijn met betrekking tot de uitzetting der Nederlanders uit Duitschland. Plan-demonstraties van S.D.A.P. en N.V.V. S.D.A.P. en N.V.V. hebben gisteren op elf plaatsen in het land groote demonstraties gehouden voor het plan van den arbeid, tevens gericht tegen de aangekondigde ver lagingen van den werkloozensteun. De demonstratie voor de provincie Noord- Holland is te Amsterdam gehouden op het IJsclubterrein en werd bijgewoond door naar schatting oa. 40.000 menschen. De provinciale demonstratie Van Zuid- Holland werd te Rotterdam gehouden. Naar schatting waren 50.000 menschen op het sportterrein Woudenstein te Rotterdam bij eengekomen. ZILVEREN KLOOSTERFEEST VAN PATER E. VAN DER SNOEK O.F.M. Het Priesterkoor der Hartebrugkerk prijk te gisteren in bloemen en licht. Buiten is het een donkere herfstdag. Maar hier in de kerk is slechts plaats voor blijheid en dankbaarheid. De kerk is vol en het pries terkoor schoon versierd, de bloemen geu ren en het kaarslicht schittert, 't Is alles ter viering van het zilveren kloosterfeest van den weleerw. Pater Evodius van der Snoek, die nog niet zoo lang als kapelaan aan de Hartebrugkerk verbonden is, maar in dien korten tijd èn als sociale werker èn als predikant zich een plaats in aller harten verzekerd heeft. Om half elf ving de plechtige H. Mis van dankbaarheid, opgedragen door den jubilaris, aan. Pater van der Snoek werd daarbij geassisteerd door den pastoor der parochie, den zeereerw. Pater S. Smitz, O.F.M. als presbyter assistens, den wel eerw. Pater G. Peerdeman O.F.M. als dia ken, den weleerw. Father B. Verhoef van de Congregatie van Mill Hill, zoon der pa- parochie, als subdiaken, en den weleerw. Pater D. v. Galen O.F.M. als caeremoniarius. Voor in de kerk hadden de familieleden van den jubilaris plaats genomen. Door het zangkoor, onder leiding van den heer S. Theelen, werd de 4-stemmige Missa in honorem S. Friederici uitgevoerd. Nadat na het Evangelie de weleerw. Pa ter G. Peerdeman O.F.M. een korte toe spraak had gehouden over het St. Fran- ciscus Liefdewerk, dat hij in welspreken de woorden in aller hulp en steun aanbe val, werd het H. Misoffer voortgezet. Na de H. Mis en het Te Deum werd door het zangkoor het vierstemmige Jubi late Deo van Aiblinger gezongen. Van half één tot twee uur recipieerde de jubilaris in de pastorie en het spreekt wel haast vanzelf, dat een bijna niet te ver werken stroom van belangstellende vrien den en parochianen den jubilaris kwamen gelukwenschen. Onafgebroken kwamen de bezoekers, tallooze parochianen, besturen van vereenigingen, waaraan de jubilaris als geestelijk adviseur, voorzitter of direc teur verbonden is, en andere corporaties, waaraan hij op zoo voortreffelijke wijze zijn priestelijken steun verleent. Vele felicitaties gingen van geschenken verzegeld, zoodat op dezen dag van zijn 25- jarig kloosterfeest de genegenheid en er kentelijkheid van Katholiek Leiden den jubilaris wel duidelijk gebleken is. Men verzoekt ons mede te deelen, dat morgen (Feest van Maria Geboorte) reeds om 6 uur in de Mon-Pèrékerk aan den Heeresingel de H. Communie zal worden uitgereikt. De collecte voor het St. Franciscus Lief dewerk, gisteren in de Hartebrugskerk ge houden,* heeft opgebracht de som van ƒ272. Later werd nog een gift van 50 voor dit doel ontvangen. Den milden ge vers hartelijk dank! Hedenmorgen is H. M. de Koningin per auto onze gemeente gepasse,erd op weg van het Loo naar den Ruigenhoek. KON. NED. FABRIEK VAN WOLLEN DEKENS v./h. J. C. ZAALBERG EN ZOON De toestand van het bedrijf is gunstig. Vandaag vergaderde in het Amster damsch Trustee's kantoor de trustee voor de 6 pet. obligaitieleening van de Kon. Ned. Fabriek van Willen Dekens v./h. J. C. Zaal berg en Zoon te Leiden. In de vorige vergadering van aandeel houders op 11 Augustus jJ. was het quo tum niet. aanwezig. Het voorstel om uitstel voor een half jaar van de betaling van de op 1 Aug. a.s. vervallende coupons te ver leen en kon niet in stemming worden ge bracht. Het amendement, dit uitstel te ver- leenen niet tot 1 Febr. 1937, doch tot 1 Dec. 1936, werd door de directie overgenomen. Vertegenwoordigd waren op deze tweede vergadering 140.000.obligaties, rechtge- vende op 140 stemmen. Er is aan de trustee een rapport en een plan van reorganisatie overhandigd. Deze plannen zijn eenige dagen geleden aan de directie overgelegd, zoodat zij nog niet rijp zijn om in een vergadering te worden be handeld. Hierop legde de directeur der N.V., de heer W. A. Schrandt, de volgende verkla ring af: In de afgeloopen weken hebben velen zich tot mij gewend met vragen betreffende den m omen teel en toestand der N.V. Niet alleen obligatiehouders helaben om inlichtingen gevraagd, ook verschillende leveranciers hebben mij vragen aangaande den toestand der N.V. gesteld. Ik meen dan ook zoowel in het belang der N.V. te han delen als in het belang van beide bovenge noemde groepen met het doen der navol gende mededeeling. Dank zei de handhaving der kwaliteit onzer dekens konden wij niet alleen onze omzet handhaven, doch zelfs vergrooten. Gedurende het geheele jaar 1936 waren wij ruim van opdrachten voorzien, terwijl wij thans nog voor ongeveer twee maanden werk hebben. Verwacht mag dus worden, dat over dit jaar een zeer bevredigende om zet zal worden behaald. Aan onze fabriek werken 143 arbeiders, dit aantal zal in het seizoen nog toenemen. Bij normale financiering zou onze N.V. zelfs bij de tegenwoordige lage prijzen een behoorlijke winst opleveren. De tegenwoor dige moeilijkheden komen voort uit fouten welke in de oorlogs- en na-oorlogsjaren zijn gemaakt. De finantieele toestand der N.V. is op he den als volgt: kas en vorderingen op ban kiers en afnemers 65.000.wol voorraad en deken voorraad 64.000.De direct rea liseerbare activa bedragen dus 129.000. Schulden aan leveranciers of bankiers heeft de N.V. niet, zoodat de obligatiehou ders de eenigste crediteuren zijn. Aan de werknemers der N.V. kunnen wij mededeelen, dat door ons geen poging zal worden nagelaten om uit de tegenwoordige moeilijkheden te geraken, teneinde de werkgelegenheid te behouden. Te verwach ten is, dat na een bevredigende regeling de werkgelegenheid zich nog uit zal brei den. Vervolgens werd tot stemming overge gaan. Het geamendeerde voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2