ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. „HOSANNA" VERWIERF VELE DONATEURS! Handelwijze, welke grenst aan strafbare ontduiking: van belasting aldus B. en W. In de Raadsvergadering van 3 Juni j.l. ■werd in handen van B. en W. gesteld om praeadvies uit te brengen, het bezwaar schrift van het bestuur der Chr. Zangver- eeniging „Hosanna" tegen een aan die ver eeniging opgelegden aanslag in de belas ting op tooneelvertooningen en andere ver makelijkheden. Deze aanslag is opgelegd op grond van art. 14 der heffingsverordening, ter navor dering van de te weinig geheven belasting, voor de opvoering van 5 Februari 1936 van het oratorium „Die Jahreszeiten" van Haydn, in de Nederlandsch Hervormde kerk aan de Julianastraat alhier. Het bezwaarschrift beperkt zich niet tot deze navordering, maar keert zich ook te gen het feit, dat de genoemde uitvoering, op zich zelf als een belastingplichtige ver makelijkheid is aangemerkt. De kern van adressante's betoog is hierin gelegen, dat zij het in strijd acht met het wezen van een oratorium, dit onder de zang- en muziekuitvoeringen te brengen. B. en W. hebben gemeend op bescheiden schaal eens te moeten onderzoeken welke gedragslijn in dit opzicht door andere ge meentebesturen wordt gevolgd. Het resultaat van deze „enquête" is, dat de door ons gewaagde gemeentebesturen, we noemen slechts Amersfoort, 's-Graven- hage, Sneek, Bussum, Amsterdam, Leiden, Eindhoven, Vlissingen, Nijmegen, Utrecht, alle zonder uitzondering voor de toepas sing der vermakelijkheidsbelasting de ora toria rekenen tot „zang- en muziekuitvoe ringen". Adressante's stelling, dat hetgeen hier ge schied is, feitelijk onbegïtfpelijk en ontoe laatbaar is, komt hierdoor wel in een eenigs- zins ander licht te staan. Rest nog, vervolgen B. en W. in hun prae advies aan den Raad, een bespreking van de navordering, waartegen bezwaar wordt gemaakt. Nadat de voor de uitvoering op 5 Fe bruari 1936 verschuldigde belasting was voldaan, bleek ons, tot onze groote verwon dering, dat de vereeniging het oirbaar had geacht toegangsbewijzen te verkoopen van 0.75, waarvan de koopers werden ge maakt tot donateurs der vereeniging voor een tijdvak van drie maanden, waardoor zij vrije toegang tot de uitvoering verkre gen. Zooals bekend is bestaat de belasting voor uitvoeringen als door Hosanna gege ven uit twee elementen! Ie een percentage (20) van de bruto op brengst der verkochte toegangsbewijzen; 2e. een bedrag, verband houdende met de oppervlakte van het gebouw. Dit laatste bedrag, de z.g. oppervlakte- belasting moet worden voldaan voor de leden, donateurs en geïntroduceerden der vereeniging, aan wie gratis toegang wordt verleend. Door de bovengeschetste manoeuvre, het scheppen van z.g. kwartaaldonateurs, ont ging dus aan de gemeente de belasting, welke zij anders van de toegangsbewijzen voor deze personen zou hebben ontvangen. Wanneer adressante in haar bezwaar schrift vraagt wie het haar euvel zal dui den, dat zij heeft getracht zooveel moge lijk donateurs te werven, zouden wij aldus B. en W. aan den Raad daarop willen antwoorden, dat wij dit volkomen begrijpelijk achten en haar daarvan geen verwijt maken. Wèl duiden wij het haar euvel, dat zij toegangsbewijzen voor de uitvoering op den bewusten avond heeft verkocht van ƒ0.75 en de houders daarvan tot donateurs voor één kwartaal heeft gemaakt, voor wie geen belasting verschuldigd was. Deze daad heeft op ons een buitengewoon onaangena- men indruk gemaakt en grenst naar onze meening aan een strafbare ontduiking van belasting. Formeel mogen de aldus toegelaten per sonen „donateurs" zijn geweest en in de boeken van adressante als zoodanig zijn in geschreven, materieel was de handeling een schijnhandelinig welke slechts beoogde te ontkomen aan het betalen van belasting. De vereeniging is nu nog zoo welwillend geweest te volstaan met donateurs voor één kwartaal. Zullen misschien binnenkort do nateurs voor één maand of wellicht één dag worden aangenomen en moeten wij ons ook daarbij neerleggen? Wij hebben geoordeeld tegen de camou flage te moeten optreden om te voorko men, dat de gemeente daarvan nadeel on dervindt. Van de adresseerende vereeniging had den wij in de laatste plaats een dergelijke o.i. ontoelaatbare methode verwacht. Wij kunnen het verstaan, dat een ver eeniging poogt de verschuldigde oppervlak tebelasting zoo productief mogelijk te ma ken en daartoe het aantal donateurs tracht te vermeerderen. De nieuwe donateurs moeten dan echter zijn werkelijke dona teurs en geen „schijndonateurs", die met de eerste slechts den naam gemeen hebben. Ook al zou de vereeniging formeel de bevoegdheid tot de gewraakte handeling hebben, daarmede is nog geenszins gezegd, dat ze door de beugel kan, indien men haar toetst met een anderen maatstaf dan het formeel toelaatbare. Het heeft ons teleurgesteld, dat deze ver eeniging niet heeft beseft dat dit van haar mocht worden verwacht. Tot heden hebben wij nimmer de dona- teurskaarten gecontroleerd. Volkomen te recht is bij de aangifte gezegd, dat die con trole niet noodig werd geoordeeld. Maar het gaat niet aan het nalaten van deze controle, dat slechts zijn oorsprong vindt in het goed vertrouwen, thans in het geding te brengen en het min of meer voor te stellen, alsof daarmede iedere do- nateurskaart welke de vereeniging belieft af te geven, door he tgemeentebestuur als zoodanig is aanvaard. Hetgeen thans is gepasseerd is voor ons een aanwijzing tot beraad of ook in de toe komst controle op de donateurskaarten moet worden ingevoerd. Wij hebben gemeend de „kwartaalsdo nateurs" niet als donateurs in den zin der verordening te mogen beschouwen en van de vereeniging betaling nagevorderd van een som van 41.87, het bedrag dat aan belasting verschuldigd is voor 335 toegangs bewijzen ad 0.75 per stuk. Ondanks correspondentie is de vereeni ging onwillig gebleven, waarna op grond van het tweede lid van art. 14 der heffings verordening de navordering met het vier voud ad 167.48, is verhoogd, zoodat in to taal 209.35 als aanslag is opgelegd. Tot een verhooging in deze mate zouden wij waarschijnlijk niet zijn overgegaan, in dien artikel 14 ons vrijheid had gelaten met een minder straffe verhooging te volstaan. B. en W. geven den Raad in overweging op het bezwaarschrift tegen dezen aanslag afwijzend te beschikken. De laatste granaat. Door personeel van de artillerie te Hembrug is gisteren de laatst gevonden brisant-granaat gedemon teerd. NIEUWKOOP. Het Molenwater. Onlangs werd P. C. Bakker alhier geverbaliseerd wegens het afsluiten van het zoogenaamde Molenwa ter dm daarin een vischvijver te hebben, zonder in het bezit te zijn van een hiertoe vereischte vergunning. Door den kanton rechter werd hij schuldig verklaard, hij was niet bereid tot verwijdering over te gaan, waarom in opdracht van het bestuur van den polder Nieuwkoop en Noorden de afsluiting onder politie-toeaicht is verwij derd. Geboren: Ewout z. van W. Stigter en G. Verweij. Leuntje Maria d. van F. Verduijn en T. Koole. Overleden: J. H. Mulder 76 j. echtge noot van M. van Dam. Getrouwd: L. Loole 29 j. won. te Uithoorn en J. Koole 24 j. WOERDEN. Kaasdag. Op Woensdag 30 Sept. en Donderdag 1 October zal een groote Kaas dag en Zuiveltentoonsteling gehouden wor den uitgaande van de Holl. Mij. v. Land bouw met midewerking van de Land- en Tuinbouwbond en het Crisis-Zuivelbureau. Jeugdtournooi P. E. C. Zondag a.s. wordt op het V. E. P.-veld een groot jeugd tournooi gehouden waaraan wordt deel genomen door Alphensche Boys, Alphen, Donk, Gouda, H.M.S., Utrecht, P.V.C., Vleuten. Schutters: Kamerik, V.V.IJ., IJselstein en W. S. E., Waddinxveen, be nevens natuurlijk V. E. P. Het tournooi vangt aan om 12.50 uur. Ge zien de prestaties der jeufd-elftallen van vorige jaren wordt wederom een groote opkomst van het publiek verwacht. Grasbaanwielerwedstrijden. Maandag avond zullen op het W.V.V.-terrein aan de Leidsche Straatweg grasbaanwielerwedstrij den worden gehouden, gedurende welke Arie van Vliet zal worden gehuldigd in verband met het behalen van het wereld kampioenschap te Zurich. LEIDEN. NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45. Zondag: Het gebouw geopend vanaf 7 uur nam. Maandag Rechtskundig Advies Bureau voor de leden van de afd. Leiden en Om streken van 6.30—8.00 uur, Bondsgebouw Steenschuur 15. Maandag: Ledenvergadering „St. Pau- lus", 8 uur. Maandag: Repetitie R. K. Gem. Zang- vereeniging „Pulchri Studio", 8 uur. INTERPAROCHIEELE SINT JOSEPHS- GEZELLEN-VEREENIGING. Rapenburg 52. Gelegenheid om zich als lid van de Ka tholieke Gezellen Vereeniging Lte doen inschrijven R. K. Jongemannen vanaf 17 jaren iederen 3den Maandag van den maand des avonds te half 9 in de Presi dentskamer van het Gezellenhuis, Rapen burg 52. Toegang tot de bijeenkomsten voor fietsers uitsluitend Pieterskerkhof; voet gangers Rapenburg 52. Maandag: Bestuursvergadering, 8 uur. Dinsdag: Repetitie Tooneelvereeniging „Vondel", 8 uur. Donderdag: Bijeenkomst Maria-Congre- gatie, 8 uur. Woensdag: De Poedelaars. Donderdag: 8 uur, Damclub „Gezellig Samenzijn." Zaterdag Spaarbank 7 uur op het kan toor. Beurtrooster: Zondag: F. v. Hal en H. Klein; Maandag: J. van Steen en G. Bot; Dinsdag: Alle Commissarissen present; Donderdag: C. Bilderbeek en C. v. d. Meel; Zaterdag: Th. van Schaik en A. Uphoff. Zondag: is de zaal geopend van 12.30 2.30 en van 7.0010.15 uur; verplichte bij eenkomst van 8.459.45 uur; om 10.15 uur wordt de zaal gesloten. Van 12 uur zitting St. Joseph's Spaar kas; de Spaarkas wordt waargenomen door de heeren C. van Oerle en L. Bayer. 8.30 uur begint de wedstrijd in het ke gelen, welke 3 weken duurt, nl. 6, 13 en 27 September. Inleggeld 20 cent voor de ge- heele wedstrijd. Prachtige prijzen w. o. een polshorloge. Maandag Van 8.0010.15 uur Bijeen komst voor de leden. 8.15 uur Bijeenkomst Jonggezellen. 8.15 uur Tafeltennisclub. 8.30 uur repetitie tooneelclub Adolf Kol ping. Dinsdag: 8.45 uur Verplichte maandver gadering Afd. Gezellen, waarna spreek uur van den Gezellenvader. Tevens maandelijksche afrekening Zela- teurs St. Petrus Liefdewerk en Kemper- manfonds. Woensdag: 8.15 uur Repetitie Liederta fel „Sebastian Schaf ff er'. Men kome allen op tijd. 8.30 uur Vergadering „Raad van Be stuur." Donderdag: Bijeenkomst voor de leden van 8.0010.15 uur. 8.30 uur Repetitie Tooneelclub „Adolf Kolping'". 8.30 uur Tafeltennisclub. Vrijdag 8.30 uur Repetitie Muziekgezel schap „Frans Schweitzer". 8.30 uur Aspirantencursus. 9.00 uur Tooneelclub. Zaterdag bijeenkomst voor dt leden van 8.00—10.15 uur. 8.30 uur Kegelclub „De Poedelaars". Verdere mededeelingen: De eerstvol gende Recollectie-oefening wordt gehou den op 24 September a.s. Men houde deze avond dus vrij! ST. PANCRAS COHORT. (Parochie O. L. Vr. Hemelv. en St. Joseph) Burcht: Anna Paulownastraat. Zondag, 6.45 uur Algem. H. Communie. Alle Kruisvaarders worden verzocht op tijd aanwezig te zijn. Maandag: 7.00 uur Gedialogeerde H. Mis voor Verkenners en Kruisvaarders. 7.30 uur Servatiusban. 7.30 Hubertusban. Dinsdag, 7.45 uur Canisiusban. 8.15 uur Tarcisiusban. Woensdag, 7.30 uur Norbertusvendel. Donderdag, 7.30 uur St. Lodewijkvendel. Vrijdag, 7.30 uur Willibrordusban. 7.30 Don Boscoban. Zaterdag 5.00 uur Afrekenenen 3 cents fonds. Kampspaarbank. ONS CLUBHUIS „ST. ANTONIUS" Cohort: Aeterne Pater. Zondag 4 uur ontspanning. 4.10 uur Aspirantenban. Maandag 7.30 uur Antonius-, Hubertus- en Arnoldusban in uniform. Dinsdag 7 uur Zaagclub. Woensdag 7.30 uur Martinus, Servatius en Pascalisban. Donderdag, 7 uur Postzegelclub. 8 uur Trommelen. 8 uur Esperanto-Missieclub. KRUISVAART „ST. PETRUS". Burcht: Garenmarkt 36. ST. FRANCISCUS-LIEFDEWERK. (Nieuwe Rijn 52). Zondag!* 9 uur morgengebed waarna de H. Mis met Algemeene H. Communie. 10.15 uur bibliotheek. 6 uur Lof, ontspanning als gewoon. Woensdag: 4 uur Adspirantenban. 7 uur zangclub. 8.15 uur Ontspanning voor de twee oud ste afdeel ingen. Donderdag: 6 uur Antoniusban. 8 uur St. Jorisban. Vrijdag: 7 uur Aloysiusban. Zaterdag, 7.30 uur ontspanning oudste afdeeling. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL". Zaterdag: 2.30 uur Muloclub. 24 uur korfballen Oegstgeest afd. jon geren. 26 uur korfballen Oegstgeest afd. oude ren. 6.30 uur reidansclub voor mulo-meisjes. 7.309.00 uur cadettenclub. 8.309.00 uur contributie betalen. Zondag: 121 uur contributie betalen. 56.30 uur zangclub. Maandag: 56 uur gym. kleuters in de Ursulasteeg. 7.30 uur handwerken en volkszang. 89.45 uur charitatief naaien, missie werken en naaien. 8.30 uur „Actief" damesafdeeling I. 7.308.30 uur zangkoorcongregatie Oegst geest. Dinsdag: 79 uur vrije clubs in hand werken en naaien. 89.45 uur Engelsch voor beginnenden en huisvlijt. Woensdag: 7 uur H. Mis. 23 uur kruiskinderen. 2.30 uur kinderkoor. 89.30 uur naaien, huisvlijt, reidansen I en III. Donderdag: 56 uur kleutergym. in de Heerensingelschool. 8 uur debatingclub en reidansen II. 8.30 uur vioolclub. Vrijdag: 6.157.15 uur „Actief" meisjes- afdeeling I. 7.158.15 uur „Actief' meisjesafdeeling II 8.309.30 uur „Actief" damesafdeeling II. 8 uur tooneelclub. 8.30 uur E.H.B.O.-cursus. Losse nummers van DE LEIDSCHE COURANT zijn verkrijgbaar bij: Sigarenmagazijn „ENSULINDE" Heerenstraat 2 Zondag 3.15 uur Missieclub Pater Da- miaan voor Kruisvaarders der Petrus- Parochie. 4.30 uur Missieclub Pater Damiaan voor Kruisvaarders der St. Joseph-Parochie. Maandag 7 uur K. J. C. Mis voor Kruis vaarders St. Jozef-parochie. 8.30 uur Aloysius-ban. Dinsdag 8.15 uur: Groepbijeenkomst. Woensdag 7.15 uur Godfriedban. 8.30 uur Tarcisius-ban. Vrijdag 7.15 uur: Lodewijk- en Don Boscoban. Zaterdag: 7 uur K.J.C.-Mis voor Kruis vaarders der St. Petrus-Parochie. 2.30 uur Sloyd. 5 uur Contributie betalen. Sparen. Jon- gewacht, 3-cents fonds. Een Kruisvaarder, dat is gewis, Komt steeds in de K.J.C.-Mis. Sigarenmagazijn J. G. v. ZWIETEN v. d. Waalsstraat 1 Sigarenmagazijn SOMERWIL Hoogewoerd 24 ZANDVLIET's Boekhandel Haarlemmerstraat 117a KIOSK, Prinsessekade LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD De centrale verwarmingsradiator. „Als een harmonicaspeler dronken is." Beginnelingen. Balletmeesteres: Ik kan uw uitbeel ding niet mooi vinden, beste juffrouw, het komt mij als een groot vraagteeken het warme land veel werk. voor. Verhalen uit verre landen. De zaagvisch bespaart de menschen in Geïllustreerde belcedigingen: Hoogvlieger zwijn van een hond struikroover." Gelieve op de kleeren te passen. Een kleine verrassing na het bad.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7