'ZATERDAG S SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 EVEN ATTENTIE VOOR KISUMU „Father, naar welke Missie gaat U?", is de vraag, die me al menigmaal gesteld is. En, als dan het antwoord luidde: „Ki- sumu", dan kwam al gauw de tweede vraag. „Waar ligt dat, wat is dat voor een land?" Geachte lezers, laat ik het maar eerlijk bekennen, dat ik ook nog maar bitter weinig van Kisumu af weet. Eén ding weet ik, en dat weet ik van absoluut betrouwbare en gezaghebbende zijde n.l. dat Kisumu een pracht Vicariaat is, en dat ik extra gefeliciteerd werd met mijn benoeming voor dit Vicariaat. Ki sumu is de naam van het Vicariaat. Staat kundig heet het Kenya-colony. Het is een Britsche kolonie in Oost-Afrika. Het vormde destijds een geheel met onze Oeganda Missie. Succesvol bekeerings- werk en bloeiend geloofsleven eischten splitsing. De Prefectuur Kavirondo werd opgericht, en deze Prefectuur werd in 1932 tot Vicariaat verheven, en kreeg toen den naam Kisumu. Mgr. Brandsma z.g. werd de eerste Apostolisch Vicaris, maar nog geen jaar heeft hij het nieuwe Vica riaat mogen besturen. Hem trof een be roerte, spoedig gevolgd door de dood. Als stoere Fries was hij een nog stoer der werker. Na twee jaar staan zijn con ferenties, die hij ons in Mili-Hill gaf, nog levendig voor den geest. Hij prees o.a. het diepe en ernstige geloofsleven van de neger-Katholieken van Kisumu. Hij maak te ons enthousiast en deed het brandende Missievuur in ons oplaaien, toen hij van de rijpende zielenoogst sprak, er op wij zend, dat de velden wit en rijp stonden, maar dat het getal der maaiers ontoerei kend was. Hij werd opgevolgd door een van z'n ijverigste en stoerste medewerkers, n.l. Mgr. Nicolaas Stam. Een man, die Kisumu doorkruist heeft en het op zijn vingertop pen heeft staan. Zooals ik u reeds zeide, weet ik per soonlijk heel, of liever, bitter weinig van Kisumu af. Gaarne geef ik dan even het woord aan een oudere medebroeder, die reeds jaren in Kisumu gezwoegd heeft. Mag ik u voorstellen: Father Coenen. Ik geef hem het woord. „Het is een troost en een voldoening missionaris te mogen zijn in dit deel van Afrika. Ons volk is niet dom, maai- wel onontwikkeld. In eenvoud en oprechtheid gelooft het wat de missionaris het voor houdt en volgt zijn raad in. „De woorden die nu komen moeten eigenlijk in dubbel vette druk staan. „Wij zijn het niet, die op zielenjaeht gaan. De zwarten komen integendeel naar ons en vragen om onderricht en gedoopt te worden". In vier onzer missieposten van dit Vi cariaat doopen wij tot 8000 volwassenen in één jaar, terwijl er nog 20.000 catechu menen onder instructie zijn. En nu zegt Father Coenen nog iets, en daarvan heeft u wellicht reeds lont gero ken: „Waarlijk de missionaris vindt hier de vervulling van zijn hartewensch. Als hij over de noodige middelen beschikt kan hij een groote uitbreiding geven aan het bekeeringswerk. Ziekte en ontberingen tellen niet mee bij het binnenhalen van den rijken zielenoogst. Er blijft maar eene zaak, welke hem hartzeer bezorgt en hem ontmoedigen kan, namelijk, wanneer hij bij gebrek aan hulpmiddelen zijn grootsch en heerlijk werk niet ten volle ontplooien kan". Zoover Father Coenen. Nu kom ik op m'n puntje. Ja, ik zie het al op uw gezichten. U begrijpt me al. Wel licht zegt u reeds dat uzelf, wat ook een goede dorpspastoor in Kevelaar tegen me zeide: „Ach, jullie komen altijd om te vragen". Ik zeide: „Pastoor, dat is zoo, maar het is niet voor ons zelve". Het Pas toortje glimlachte. U wellicht ook. Ik weet, dat Leiden en omstreken ook een edel moedig stukje vormen van het kleine, maar edelmoedige en geestdriftige Missie land, Holland. Holland heeft reeds ontzet tend veel voor de Missie gedaan. Maar, hoeveel het ook voor de Missie gedaan en gegeven heeft, het wil nog steeds meer doen en edelmoediger geven. Katholiek Leiden heeft dit jaar weer een missionaris aangeworven. 5 Nov. a.s, hoopt hij naar Kisumu te vertrekken, waar de velden wit staan en de oogst rijp is. Maar hij heeft uw daadwerkelijke steun noodig om een gedeelte van die oogst te helpen binnenhalen. De moderne techniek is zoo'n krachtige hulp voor den missionaris. Een motorfiets, hij is onont beerlijk voor de Kisumu-missionaris. Het land is heuvelachtig en vlak bij de eve naar. Loopen of fietsen is niet te doen. Het is voor de onsterfelijke zielen. Een bode komt de missiestatie opgepuft. Hij heeft 30, 40 K.M. of meer gedraafd, om den missionaris te halen voor een bedie ning. Als de missionaris dan op z'n motor kan springen, is hij in .een half uur, drie kwartier bij den stervende. Zoo niet, dan zal hij dikwijls reeds te laat arriveeren. Het gaat dus om onsterfelijke zielen. Heeft de missionaris een motor bij de hand, dan zal hij menige onsterfelijke ziel voor de Hemel kunnen redden. On sterfelijke zielen, die voor eeuwig glorie geven aan God. Maar niet alleen voor een bediening, ook op dienstreis is een mo torfiets een ontzaglijke tijdsbesparing. En tijdsbesparing beteekent, dat de missiona ris meer staties kan bezoeken en de sta ties meerdere malen bezocht kunnen wor den, waardoor de christenen meermalen de H. Sacramenten kunnen ontvangen, want omgeven door Heidenen en nog maar pas ontrukt aan de macht van satan, hebben zij de genaden en hulp van Biecht en Altaar-Sacrament dubbel hard noodig. Ten derde is een motorfiets ook van groot persoonlijk nut van den missionaris. Een motorfiets bespaart den missionaris af mattende dagmarschen met de gloeiende tropenzon bijna loodrecht op zich. Ziedaar, geachte lezers-missievrienden, Officieele Crisispublicaties STEUNYERLEENING ERWTEN De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor de laagste klasse groene erwten, voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, en voor andere erwten, gedenatureerd in het tijdvak van 17 tot en met 22 Augus tus 1936 zal bedragen respectievelijk 1.90, ƒ2.40 en ƒ1.90 per 100 kg. 's Gravenhage, 4 Sept. 1936. 5553 drie van de voornaamste redenen, die plei ten voor een motorfiets. Een onsterfelijke ziel die verlost is door het H. Bloed van Jezus Christus. Pasbekeerde christenen die zoo brood en broodnoodig de genade- kracht van de H. Sacramenten noodig hebben. De missionaris zelf, van wiens lichaamskrachten toch al zoo ontzettend veel gevergd wordt. Nog maar kort geleden schreef Mgr. Stam naar mij: „Ik hoop dat u er in slaagt om wat geld te verzamelen, ten min ste voldoende om een motorfiets te koo- pen, welke in onze missie een absolute noodzakelijkheid is, omdat deze te heuvel achtig is voor een fiets en omdat het te heet is". Katholieken van Leiden, ik doe een dringend beroep op uw missieliefde en edelmoedigheid, vooral om de drie boven vermelde redenen. Het gaat om onsterfe lijke zielen. De oogst is rijp, de velden staan wit, van alle kanten aanvraag voor missionarissen. Een motorfiets zal een mis sionaris in staat stellen te doen, wat an ders twee of drie pas kunnen doen. Als wij de oogst niet binnen halen, dan zal ze vertrapt worden door valsche broeders, n.l. Mohammedanen, niet-Katholieken sek ten, en het Communisme, dat ook de mis sielanden reeds bedreigt. Katholieken van Leiden, helpt uw eigen missionaris-stadgenoot terwille van de on sterfelijke negerziel van Kisumu. Een mo torfiets door Leidsche missievrienden, aan him missionaris-stadgenoot geschon ken, zal menige onsterfelijke ziel voor de Katholieke Kerk en den Hemel winnen, en zoo voor alle eeuwigheid eer en glorie geven aan God. 800 gulden zijn noodig. Laat ik even opmerken, dat ik aan een motor hier vandaan niets heb, omdat de vrachtkosten en de invoerrechten te hoog zijn en omdat deze, wanneer defect of be schadigd in een van de onderdeelen, niet kan gerepareerd worden. De motor moet in Afrika gekocht wor den. 800 gulden! Het is een heele som, maar vele kleintjes maken een groote. Als 800 menschen ieder een gulden geven zijn we er, of 1600 X 50 ct., of ?200 X 25 ct. Elke gift is welkom. Zoowel het dubbeltje of zelfs het stuivertje van den armen drom mel, als de gulden, rijksdaalder of tientje van den welgestelden zakenman. Giften kunnen direct aan mij gestuurd worden. („Voor de motorfiets": Father H. Verhoef, Haarlemmerstraat 13, Leiden) of aan de redactie van „De Leidsche Courant". Dierbare stadgenooten en Missievrien- deri, God zal u het honderdvoudig beloo- nen en de missionaris zal met z'n negertjes u dagelijks- in het gebed gedenken en Gode aanbevelen. Ik dank u. Father BERT. VERHOEF, benoemd missionaris voor Kisumu. LUCHTVAART EEN VROUW VLIEGT OVER DEN OCEAAN. Hachelijke onderneming van mevr. Markham, Wij hebben dezer dagen gemeld, dat een vrouw, mevr. Beryl Markham, moe der van een 7-jarigen jongen, gereed stond om van Engeland naar Amerika te vliegen. Zij is gisteravond om 7 uur van het vliegveld Abingdon gestart. Zij be vindt zich alleen in het toestel en heeft geen radio aan boord. Indien zij in haar voornemen slaagt, is zij de eerste vrouw, wie het gelukt, alleen van Engeland naar Amerika te vliegen. De Amerikaansche vliegers Richman en Merrill, die zoo juist den Oceaan hebben overgevlogen, toonden zich zeer verwon derd, toen zij vernamen, dat het vliegtuig van mevr. Beryl Markham niet voorzien was van een installatie voor het zenden en ontvangen van draadlooze berichten. „Zij is een zeer dappere vrouw", ver klaarde Richman, „en ik hoop, dat zij zal slagen. Maar vliegen zonder radio is een avontuur, waarin ik mij niet graag zou wagen". DE GORDON BENNETTVLUCHT. De eerste Poolsche deelnemers aan den Gordon Bennettvlucht „Warschau 2" heeft gemeld, ten Oosten van Leningrad te zijn geland, in het Zuiden van het Onega- meer waar hij 1 September is neergeko men. Thans wordt nog bericht van twee Poolsche deelnemers ingewacht. RECHTZAKEN Doodelijke aanrijding te Leiden. Zondag 3 Mei is op de Breestraat alhier een auto op het trottoir gereden, waarbij het echtpaar V., dat op dit trottoir liep, werd aangereden en aan de gevolgen waar van de 63-jarige echtgenoote van den heer V. is overleden. Naar wij vernemen zal deze zaak Don derdag 17 deze voor de Haagsche Recht bank worden behandeld. Er zijn twee ver dachten, namelijk J. P. van P. uit Leiden en S. van den H. uit Delft. V KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Allereerst had zich te verantwoorden de winkelier D., bij wie volgens de dag vaarding een twintigtal flesschen olie in beslag waren genomen, die deze in strijd met de desbetreffende bepalingen van het olie en vetbesluit ten verkoop in voor raad zou hebben gehad. Volgens het etiket op de flesschen was de inhoud slaolie, doch bij onderzoek bleek het minerale olie te zijn, zulks mede dus in strijd met de warenwet. Als verdediger trad op mr. H. P. v. Heijst, die na het requisitoir van den ambtenaar van het O.M. en welke een geldboete van 100.subs. 30 dg. vor derde, een zeer uitvoerig pleidooi hield. Volgens pleiter had verdachte de waren wet niet overtreden daar het in voorraad houden van olie geen strafbaar feit is; voorts al bevatten de flesschen geen sla olie en al stond zulks hierop vermeld, toch was ook dit overeenkomstig art. 42el. geen strafbaar feit, daar dit artikel een uitzondering heeft gemaakt en het vol gens dit artikel niet verplicht is dat sla olie uit slazaad moet zijn bereid. Van be drog of misleiding van het publiek is dus geenszins sprake. Uitdrukkelijk legde pleiter evenwel den nadruk op de kwestie, dat de dagvaarding nietig was omdat hierin stond vermeld, dat de olie in beslag genomen was in den winkel van verdach te, hetwelk echter onjuist is, daar de olie in beslag genomen is in het pand van mej. H. Na re- en dupliek van ambtenaar en pleiter werd hierna het vonnis schrif telijk bepaald over 14 dagen. v. W., dien eveneens overtreding van het olie en vetbesluit ten laste was ge legd, was niet verschenen en liet verstek gaan. Ook tegen dezen verdachte werd een geldboete van 100.subs. 30 dagen geëischt, waarna de kantonrechter ook in deze zaak het schriftelijk vonnis bepaalde over 14 dagen. R. die een aanrijding had veroorzaakt en ter zitting niet verscheen werd veroor deeld tot een boete van 25.subs. 10 dg. met toewijzing van de civiele vorde ring ad 25.aan G. v. W. Schuimend water. L. v. D. was in verzet gekomen van een vonnis van 21 Augustus, waarbij deze bij verstek was veroordeeld tot f 5.subs. 5 dg. wegens overtreding der politiever ordening der gemeente Bodegraven. Ver dachte zou n.l. schuimend zeepafval van uit zijn zeepfabriek hebben laten loopen in den Ouden Rijn. Zijn raadsman voerde evenwel aan, dat verdachte vergunning had van Hoogheemraden te Woerden tot het loozen van industriewater, voorts be twistte hij de bevoegdheid van de ge meente tot het in het leven roepen van een dergelijke verordening, doch al ware dit niet het geval, in deze verordening wordt gesproken o.m. over het loozen van vaste stoffen, terwijl het hier betrof het loozen van een vloeibare stof. Voorts be riep verdediger zich op een onjuistheid in de dagvaarding, waarna met intrekking van het verstekvonnis de dagvaarding nietig werd verklaard, alhoewel ambte naar en kantonrechter betwistten dat de verordening van een keur van een water schap niet boven die van een gemeente verordening gaat als door verdediger was aangevoerd. De verzegelde karn. H. v. VI. te Hazerswoude had zon der vergunning boter geproduceerd en een karn gebruikt die verzegeld was. Ver dachte beriep zich er op, dat zijn kinde ren vermoedelijk het zegel hadden ver broken en zijn vrouw heeren ambtenaren hier al eens opmerkzaam hadden ge maakt. Toen de karn niet meer werd ver zegeld, had hü gedacht dat het niet zoo nauw stak en had hij eenige keeren voor eigen gebruik gekarnd. Door een ambte naar van de landbouwcrisiswet werd het verbaal toegelicht. Vast kwam te staan, dat ten tijde der overtreding verdachte geen vergunning had voor de productie van boter en de karn niet had mogen ge bruiken, doch in overtreding was. De ambtenaar wilde rekening houden met het verweer van verdachte, hoewel hem zulks twijfelachtig voorkwam dat de kin deren toevallig het zegel der karn zouden hebben verbroken. Gelet echter op het feit dat verdachte nu als kaas- en boter- producent is ingeschreven vorderde hij een geldboete van 2 maal 25.subs. 2 maal 10 dg. Verdachte vond dit nog wat hoog en vroeg, gelet op zijn groot gezin, clementie. De kantonrechter veroordeelde verdachte daarop tot een geldboete van 2 maal 15.subs. 2 maal 10 dagen met verbeurdverklaring der in beslag geno men boter en ter beschikking stelling van de karn van verdachte. Het schip bijna schoongeveegd. D. C. v. d. St. had als schipper zeer on verstandig gehandeld door, hoewel de roode vlag op de brug te Ter Aar, de z.g. Aardammerbrug, stond toch door te va ren. De man had ongeveer 40 k 50 passa giers op zijn schuit en had deze er zeker afgevaren ware het niet dat de brugge- knecht de L. nog niet net op het laatste moment de brug had geopend, toen deze zag dat verdachte zijn motor doorvoer. Genoemde bruggeknecht de L. gaf een uitvoerig relaas, waarbij bleek dat verd. van Alphen naar Aardam te hard had ge varen volgens het daarvoor voor het Aar kanaal bestaande reglement en dus voor de brug te Aardam had moeten stoppen. Instede evenwel te stoppen was hij door gevaren en had op het laatste moment getracht zijn motor achteruit te slaan wat mislukte. Ware toen getuige niet hande lend opgetreden, dan hadden er zeker groote ongelukken gebeurd. Gelet mede op het in gevaar brengen van de veilig heid der passagiers werd verdachte over eenkomstig den eisch veroordeeld tot een geldboete van 40.subs. 20 dg. UIT DE OMGEVING HILLEGOIV1. Voor de St. Josephkerk. Zondag zal in alle H.H. Missen door prof. A. Beijers- bergen van Henegouwen (Orde der Kruis- heeren in de St. Josephkerk een predika tie worden gehouden ter aanmoediging der groote schaalcollecte voor de kerk. De nood is groot, doch het kerkbestuur vertrouwt, dat de parochianen als altoos zullen helpen. Aan allé parochianen" is een biljet met cou vert verstrekt. Op het eerste kan men in vullen indien men in de nog resteerende maanden een extra bijdrage wil schenken. In de bijgevoegde enveloppe kan de gave der collecte worden gesloten. Gaarne wekken wij de parochianen op, daadwerkelijk te toonen, hoezeer zij met het kerkbestuur en hun ijverigen Herder meeleven. Afscheid Th. Jonkheer. De heer en mevrouw JonkheerVan Loon gaan Hille- gom met enkele dagen verlaten, om hun levensavond in het schoone Nijmegen door te brengen. Ds heer Jonkheer heeft zich te dien ein de uit het zakenleven teruggetrokken. Dankbaar mag heel Hillegom, maar niet het minst Katholiek Hillegom bij dit af scheid een oogenblik stilstaan en de revue laten passeeren hetgeen de gemeenschap aan dezen eenvoudigen en edelen burger heeft te danken. Het is enorm, wat de heer Jonkheer voor zijn gemeente en de kerk heeft gedaan. Geen wonder, dat ieder „Dirk Jonkheer" kende, hooggeachte en waardeerde Kundig bloembollenkweeker heeft hij aan het vak groote diénsten bewezen, was gedurende ja ren lid van het hoofdbestuur der Algemee- ne Vereeniging voor Bloembollencultuur en voorzitter van den Katholieken Pa troonsbond van Bloembollenkweekers. Als Raadslid was de heer Jonkheer geen prater, maar een werker en noode heeft men hem in de kath. Raadsfractie zien heengaan. Toen voor enkele jaren een co mité werd opgericht voor een jaarlijkschen autotocht voor de ouden van dagen koos men den heer Jonkheer tot voorzitter. Hij is de mede-oprichter en de stuwkracht ge weest der Raiffeisenbank ter plaatse en een lange reeks van jaren voorzitter van het bestuur dier instelling. Heeft de thans vertrekkende zich door dit alles reeds groote en blijvende verdiensten vergaard, grooter voor hiernamaals is zijn daadwer kelijke liefde geweest voor de armen. Het R.-K. Par. Armbestuur heeft meer dan 40 jaren de vruchten geplukt van zijn veel- omvattenden arbeid als lid, later als voor zitter van dat College. Zijn scherpe blik, zijn vooruitziendheid, zijn offerzin en strik te rechtvaardigheid wekten bewondering en gaarne onderwierp men zich aan zijn voortrefelijke leiding. Hetzelfde kunnen we zeggen opzichtens de Conferentie van St. Vincentius, wier be kwame en edele voorzitter de heer Jonk heer vanaf de oprichting mocht zijn. Mevrouw JonkheerVan Loon, moeder van een groot gezin, hetwelk zij voorbeel dig opvoedde, heeft de voetstappen van har man gedrukt, door haar daadwerkelij ke liefde in de St. Elisabethvereeniging, waarvan zij jaren ejn der ijverigste be stuursleden was. Zoo ziet Hillegom deze hoogstaande menschen nood vertrekken. Zeker zal de burgerij in al haar geledingen met groote dankbaarheid vervuld blijven en de heer en vrouw Jonkheer nimmer vergeten. Mogen zi^ nog jaren genieten van de wel verdiende "rust; dit wenschen wij het echtpaar van harte toe. KATWIJK AAN DEN RIJN. Nieuwe zaak. Zooals men in de adver tentierubriek van dit blad heeft kunnen lezen heeft de heer Tom Willemsen een nieuwe kapsalon, zoowel voor dames als voor heeren, geopend aan de Voorstraat 21, alhier. Wij waren in de gelegenheid de naar de eischen des tijds ingerichte salons te bezichtigen. In deze salons wordt men naar de eischen des tijds „behandeld", doch ook het interieur der salons ziet er piekfijn uit, zonder van overbodige luxe te mogen spreken. Velen hadden den heer Willem sen bloemen gezonden bij de opening. Deze bloemen verfraaiden niet weinig de salons. Het was er een lusthof. De heer Willemsen moet met zulk een opzet succes hebben. Operatiefonds. Het Operatiefonds, uit gaande van het Verplegingsfonds alhier, kwam gisteravond in ledenvergadering bij een. De voorzitter, de heer B. van der Jagt, opende op de gewone wijze, waarna hij in zijn openingswoord in het kort de re denen weergaf, waarom deze vergadering was belegd. In de practijk is gebleken, dat de contributie van een halve cent per ge zinslid per week niet voldoende is. De pen ningmeester, de heer Jac. Vliegenthart, verduidelijkte dit met enkele cijfers. De uitgaven in het loopende boekjaar bedra gen iets meer dan de inkomsten. Wel is het tekort nog zeer gering, doch het bestuur acht zich tegenover de leden niet verant woord, indien op denzelfden voet wordt voortgegaan. Aan de vergadering werden twee voorstellen aangeboden. Ie. de be staande contributie te handhaven, doch de maximum-uitkeering per operatie terug te brengen op 50; 2e de contributie te bren gen op 1 cent per gezinslid per week en de max. uitkeering per operatie te handha ven op 75.Wil het fonds haar verplich tingen nakomen, dan zal uit deze voorstel len een keuze moeten worden gedaan. Hier op volgde een uitgebreide bespreking, waarbij verschillende vragen werden ge steld, die naar genoegen door het bestuur werden beantwoord. Ten slotte werd met algemeene stemmen het voorstel om de contributie op één cent te brengen aan genomen. Bij de rondvraag werd er nog maals op aangedrongen om die leden van het Verplegingsfonds, die zich tot nog toe niet bij het Operatiefonds aansloten, te bewerken, en hen duidelijk voor oogen te stellen, de moeilijkheden, waarin zij kun nen komen bij een mogelijke operatie. Het bestuur zal daaraan de noodige aandacht schenken. Hierna sluiting met dankgebed. KATWIJK AAN ZEB. Personalia. In de vacature van direc teur der Ambachtsteekenschool alhier (voorheen W. Verloop) is benoemd de heer J. Volbeda, die reeds eenige jaren aan deze inrichting als leeraar was verbonden. En tot leeraar in het vak-bouwkundigtee- kenen aan dezelfde school is benoemd de heer L. Th. van der Laken, architect en leeraar N. O. te Leiden. NOOTDORP. Verlating sluitingsuur winkels. In verband met de op 8 September alhier plaats hebbende feestelijkheden is door B. en W. toegestaan, dat alle winkels op dien avond tot des nachts 12 uur geopend mo- gn blyven. Sluiting secretarie. - Op 8 September a.s. zal de secretarie voor alle zaken ge opend zijn van 9 tot 11 uur v.m, en na dien tijd voor het publiek gesloten zijn. Dienstplicht. De dienstplichtige of wielrijders, moeten reeds begin October van dit jaar voor eerste oefening opkomen. In verband met den korten termijn, lig gende tusschen de heden gedane kennis geving en de datum van opkomst, wordt den betrokkenen aangeraden in hun eigen belang uitstel van eerste oefening of vrij stelling van den dienstplicht zoo spoedig mogelijk aan te vragen, waartoe zij zich ter secretarie kunnen vervoegen. NOORD WIJKERHOUT. Dank van St. Bavo-stichting. Geduren de een lange reeks van jaren heeft de heer Job. Pennings, alhier, gezorgd voor de vleeschvoorziening van de St. Bavo-stich ting door aankoop van vee ten behoeve van het gesticht. Door het klimmen der jaren moest de heer Pennings zijn ontslag aanbieden, hetwelk onder grooten dank werd verleend door de directie, bij wie Pennings hoog stond aangeschreven. Voor het vele werk, dat de heer Pennings voor het gesticht heeft verricht werd hem bij zijn heengaan een cadeau aangeboden. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Er is een slechten tijd achter den rug. De maand Augustus is als regel een slechte maand voor kweekers en koopers. Veel bloemen zijn er in deze maand doorgedraaid, de laatste dagen gin gen nog massa Dahlia's naar de hoop. De prijzen waren allesbehalve goed. De no teeringen waren als volgt: Zinnia's 4070 ct., Anjers, 2535 ct., Pompon Dahlia's 15 30 ct., Asters in diverse kleuren 1020 ct., Convili's 2035 ct., Helianthus 3545 ct., Gladiolussen 2035 ct., Mont Bretia's 69 ct., Lelies ƒ4.505.50, Rozen per bos 10—14 ct WARMOND. Het zal je gebeuren. Toen de heer An- jema alhier gisteren terugkeerde van een boottochtje, schoot plotseling ter hoogte van de „Meerkol" zijn motor van de boot en verdween in de diepte. Na eerst eenige malen tevergeefsch aan het dreggen te zijn geweest, wist men met behulp van staal draad, gespannen tusschen twee roeiboot jes, ten slotte de motor weer boven water te krijgen. Met behulp van een haak, kon de motor weer in de boot ïede genomen worden. Het ongeluk wat in den beginne ernstig leek, is dus gelukkig nog goed voor den heer A. afgeloopen. Bouwvergunning. Aan de firma Gebr. B. Beugelsdijk alhier is vergunning ver leend voor den bouw van een schuur voor den heer P. van Schagen, alhier. Een buitenkansje. Een dezer dagen werd er by de politie alhier aangifte ge daan van het ontvreemden van een hee- renrijwiel. Thans heeft het de politie mo gen gelukken beslag te leggen op het ge stolen ry'wiel en kon het aan den rechtma- tigen eigenaar worden teruggegeven, Concert. Hedenavond half negen zal de R.-K. Muziekvereeniging „St. Matthias" haar laatste zomerconcert van dit seizoen in de gemeentelijke muziektent geven. Voor dit doel is een keurig programma samen gesteld. Wij twijfelen niet, of velen zullen door him tegenwoordigheid blijk geven van hun sympathie voor deze vereeniging. Te vens zal dezen avond een speldjes-collecte worden gehouden ten bate der kas, welke collecte ten zeerste wordt aanbevolen. Vertrokken: J. C. v. d. Meij, naar Leiden. H. A. Saher, naar Haarlem. J. Heijblom en gezin naar Delft. A. A. M. Wentaholt, naar Veur. A. Slager, naar Haarlem. C. G. v. d. Drift, naar Wasse naar. J. Breedveld, naar Voorburg. A. van der Boog, naar Limmen. H. Groeneveld, naar Nootdorp. H. A. C. P. van Drunen, naar Boskoop. S. M. M. Steur, naar Zoetermeer. C. J. Graaf, naar Overschie. M. J. M. Wuijster, naar Velsen (Driehuis). M. J. Wennes, naar Bodegraven. P. J. M. Matthijsen, naar Schoonhoven. G. A. Beek, naar Dui- vendrecht. T. S. P. van Buchem, naar Weesp. J. J. Heten, naar Enkhuizen. J. G. Louter, naar Berkel. W. G. Vet, naar Diemen (N.-H.) G. Jongkind, naar Oude Niedorp. J. J. Maul, naar Voor burg. G. M. Franken, naar Amsterdam. Tli. J. M. Ruiter, naar Oudorp. C. Stet, naar Nieuwkoop. Ingekomen: W. A. G. Schoneveld— Bijvank, van Rotterdam. M. J. Duijnho- ven, van Zoeterwoude. A. Pronk, van Westwoud. A. Simek, van 's-Graven- hage.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6