3èT DE LEIDSCHE COURANT ONZE RAADSELWEDSTRIJD Ziezoo! Daar zyn we met onzen wed strijd! Het heeft wel lang geduurd, maar de prijzen zijn er dan ook des te schitterender om. En de raadsels? Gemakkelijk zijn ze voor alle drie de groepen. Daarbij heb ik gezorgd voor „elk wat wils". Wie de raadsels niet kent, of ze te groot vindt om „kleinwerk" te leveren, maakt een teekening. Wie niet teekenen kan en zich in staat voelt iets te leveren wat groot en klein graag leest, wel hij geve een opstel, een verhaal of een sprookje. Wie dat niet kent, maar meer dichterlijk is aangelegd, hij sture een vers van min stens 12 regels en ook hij dingt mee. Wie noch het een noch het ander graag doet, hij schrijve me een brief van minstens twee kantjes, en geve een getrouw ver slag van een vacantie-uitstapje, of van alles wat interessant is voor allen, die mee doen; hij schrijve over zijn school en zijn vrienden; over zijn zusje of zijn broertje, in één woord hij schrijve aan mij, zooals hij schrijven zou aan zijn oom, die met hem meeleeft en meevoelt en voor hem is, als een vriend, waaraan men alles kan zeggen, wat men op het hart heeft. En dan nog een groep apart voor de groo teren. En wel het zoeken of het maken van een raadsel of een rebus in beeld. Zietdaar wat van U verlangd wordt. Wie meer kansen wil maken, hij doe mee aan meer dan een groep en zijn kansen vermeerderen bij eiken groep, waaraan hij meedoet. Afgesproken en begrepen! VOORWAARDEN. 1. Schrijf ordelijk en netjes. 2. Frankeer den brief (dit voor de me dedingers buiten de stad) met voldoende port. 3. Wees op tijd. 4. Beschrijf het papier slechts aan één kant. 5. Schrijf duidelijk naam, voornaam, straat, nummer en plaats. 6. Vergeet niet je ouderdom te zetten. 7. Maak alleen de raadsels van de groep, die hoort bij je leeftijd. 8. Denk er om, dat ieder verhaal of sprookje, zoowel als het versje eigen werk moet zijn. 9. Stuur alles aan: Raadselwedstrijd. Oom Wim Leidsche Courant Papengracht, Leiden. 10. Einddatum van mededinging is 16 September. 11. Wie te laat komt, loot niet mee! Let op deze voorwaarden! Ie prijs: 2e prijs: 3e prijs: 4e prijs: 5e prijs: 6e prijs: 7e prijs: 8e prijs: 9e prijs: 10e prijs: 11e prijs: 12e prijs: 13e prijs: 14e prijs: 15e prijs: 10e prijs: 17e prijs: 18e prijs: 19e prijs: 20e prijs: 21e prijs: 22e prijs: 23e prijs: 24e prijs: 25e prijs: 26e prijs: 27e prijs: 28e prijs: 29e prijs: 30e prijs: 31e prijs: 32e prijs: 33e prijs: 34e prijs: 35e prijs: 36e prijs: 37e prijs: 38e prijs. 39e prijs: 40e prijs: 41e prijs: ONZE PRIJZEN. Een fototoestel. Een armbandhorloge. Een horloge met ketting. Een vulpen. Een voetbal. Een armbandhorloge. Een horloge met ketting. Een vulpen. Een schooltasch. Een armbandhorloge. Een horloge met ketting. Een vulpen. Een armbandhorloge. Een horloge met ketting. Een vulpen. Een boek. Een armbandhorloge. Een vulpen. Een horloge met ketting. Een vulpen. Een horloge met ketting. Een armbandhorloge Een boek. Een boek. Een boek. Een boek. Een boek. Een boek. Een boek. Een vulpotlood. Een vulpotlood. Een vulpotlood. Een vulpotlood. Een vulpotlood. Een vulpotlood. Een vulpotlood. Een vulpotlood. Een vulpotlood. Een vulpotlood. Een vulpotlood. Een vulpotlood. Zietdaar onze prijzen! Heb ik daar iets nog aan toe te voegen? Ja, iets moet ik zeker hieraan toevoegen. En wel onzen dank, den dank van U allen aan onze Directie. Want zijn ze niet schitterend? Van den lsten tot den 41sten prijs toe, zijn ze even practisch als mooi. Wie zou niet blij zijn, een dezer surprises zoo maar on gevraagd (wel verlangd!) thuis bezorgd te krijgen! Wel nu! Ieder heeft evenveel kans! Doet mee en.... wacht af, wat het lot over je beschikken zal. Ik wacht U allen! Kom en beproef je geluk! DE RAADSELS. A. Voor de kleinen 6 tot en met 9 jaar. I. Vul eens in: Het st.rk p..rd tr.kt de zw.re w.gen. n. Hoeveel is CXL en VIII? UI. Wie heeft steeds het laatste woord? IV. In een kamer waren 4 hoeken. In elke hoek zat een kat. Op iedere staart zat een kat. Iedere kat had drie katten voor zich. Hoeveel katten waren in de kamer? V. Van welk huisdier moet de staart wor den afgesneden om er een tweetal van te maken. B. Voor de kinderen van 9 tot en met 11 jaar. Raadsel I: Bij welke wolken, groot en klein Hoeft ge voor regen niet bang te zijn? Raadsel II: Twee vaders en twee zoons gingen uit jagen. Ze schoten drie hazen en nu kreeg elk één haas. Hoe kan dat? Raadsel III: Verborgen namen van personen. Welke? Jan schrijft op zijn manier. Ik loop het meest er heen, als het werk af is. Stan tergt Bruno altijd. Gaat Otto om acht uur naar bed? Moeten wij niet ook voor onze vijanden bidden? Raadsel IV: Plaats in deze 16 vakjes 4 woorden en wel zoo, dat je van links naar rechts en van boven naar beneden hetzelfde* leest. Ie regel komt iets zwarts. 2e regel een jongensnaam. 3e regel, iets dat wij dagelijks meerma len doen. 4e regel, een lichaamsdeel. Raadsel V: Hoe kan ik een rijksdaalder betalen met 8 geldstukken? C. Voor de grooten. Boven de 12 jaar. Raadsel I: 'k Ga ieder oogenblik voorbij, Het is wel vreemd, nooit ziet men mij. Wie ben ik? Raadsel II: Kruisraadsel. Op de beide kruislijnen komt de naam van een plaats in Drente. x een medeklinker o x o een insect o o x o o godsdienstig o o o x o o o ander woord voor vanen xxxxxxxxx het gevraagde woord oooxooo viervoetige dieren, o o x o o een zangvogel, o x o lichaamsdeel van dier x een medeklinker Raadsel III: Mijn geheel is een spreek woord van 21 letters. 01210—4 is dorre grond. 3789 is goed gekookt of gebraden. 51112 is 'n plaats voor 'n beeld. 19182021 is een soort karakter. 17141516 is een groot bosch. 413 is een landbouwwerktuig. Raadsel IV: Vul in en maak dit spreek woord klaar. E.g.n ...rd .s g..d .a..d. Raadsel V. Mijn geheel bestaat uit 9 letters en is een stad in Spanje. 1773 behoort tot het gereedschap van een timmerman. 120 is een rond voorwerp. 456 is een nauwe verblijfplaats. 673 is een ander woord voor vod. 69358 ligt zoowel in Noord-Hol land als in Gelderland. D. Voor allen. Maak een opstel van minstens twee blad zijden. Een verhaal of sprookje is ook goed. Een versje van minstens 12 regels. Wat ingestuurd wordt, moet eigen werk zijn. Waarover men schrijven wil, is vrij. Ieder onderwerp is goed. E. Voor allen. Wie geen opstel, geen verhaal, geen sprookje of geen versje maken kan, kan toch meedoen. Hij schrijve een briefje, maar van min stens twee bladzijden. Schrijf over de school; je spelen; je vriendjes en vriendin netjes; over de vacantie en over alles wat je zooal invalt. F. Voor allen. Maak een teekening naar keuze. Gekleurd of met zwarte inkt. Het is beide goed. Je naam duidelijk er onder. G. Voor allen. Wie doet mee? Maak een rebus: een raadsel in beeld of een 5-tal zelf-verzonnen raadsels en wel over: Verborgen plaatsnamen. Verborgen namen van jongens. Verborgen namen van meisjes. Verborgen namen van huisdieren. Verborgen namen van steden.' Zietdaar het werk voor onzen wedstrijd. En nu nog iets. Wie aan D, E, F. en G. meedoet of aan een of meer dezer groepen en de raadsels op lost behoorende bij den leeftijd, loot mee in net zooveel groepen als hij meedeed. Bv. Wie aan alle groepen meedoet, heeft 5 kansen. Aan het werk! Laat het brieven regenen aan ons kan toor: Papengracht! Succes! Oom Wim. CORRESPONDENTIE. Gerda van P,a ridon, Katwijk. Van onze goede Gerda vind ik tusschen andere leuke inzendingen een alleraardigst versje, dat al zou het ook niet eigen fan tasie zijn, een plaatsje waard is Natuurlijk doe je ook aan den wedstrijd mee. Ik lees dan iets van een klein jongetje, dat vader precies wist na te doen, en smakelijk zijn sigaartje al als groote menschen te rooken zat. ROKEN, door Gerda van Paridon. Ik ken een heel klein ventje, Een ventje van vier jaar, Die zat laatst in een hoekje En rookte een sigaar! 't Was wel een vreemd sigaartje Geen rook en ook geen as! 't Gleed zachtjes door zijn keeltjej Zeg, weet je wat het was? Een merk voor kleine jongens! Zal ik het zeggen, ja? (Misschien krijg jij er ook een!) Het merk heet.... „Chocola". Zoo zingt Gerda en haar zang bevalt allemaal. Dag Gerda! Groet je Ouders me! Gonnie Bey, Voorschoten. Wel Gonny wou jij zoo graag je versje eens gedrukt zien? Dat zal gebeuren, al was het alleen maar om jou een plezier te doen. Hoort, daar is onze Gonnie en zal jullie Tantes poesje uitteekenen, zooals ze is en doet. HET POESJE door Gonnie. Mijn tante heeft een poesje, 't Is van kleur sneeuwwit. Kijk maar eens even als. Ze op 't kozijn weer zit! Ze pronkt dan met haar staartje, En met d'r glanzende huid! Nu roept ze, miauw.... miauw..., En trekt een leuke snuit! Nu zit ze in 't mandje En spint genoeg'hjk door Dan speelt ze met 'n klosje 't Is leuk en aardig hoor. Haar hals draagt 'n bandje Waaraan een belletje hangt! Geen wonder, dat ze nimmer. In huis een muisje vangt! Wat zeggen jullie daarvan? Is het niet net, of we dat poesje voor ons zien? Dag Gonny! Tot later maar weer! Miep Vendrig, Hooge Rijndijk. Wat zou niet willen lukken? Alles lukt, als men maar wil. Ik verwacht dus nog altijd dat versje en dat opstelletje. Trouwens je kunt nu op den wedstrijd de schade inhalen. De raad seltjes laat ik plaatsen. Dag Miep! Veel groeten aan vader en moeder! Mimosa, Alphen. Heb jij zooveel plezier gehad in de vacantie. En in Scheve- ningen geweest en de Dom van Utrecht ge zien! Nou maar, dat is lang niet min. Dan VADERDAG door Dlederik. Vele mooie Moederdagen, Zijn er al voorbegegaan; En, nu, na een aantal jaren, Breekt de Vaderdag zich baan. Vaderdag, geeft Vadervreugde! En voor deze zinspreuk geldt, Dat een vader op zoo'n dag heusch Wel eens extra is gesteld. Ook de vader heeft daar recht op, Want de vader is de man, Die, door vele aardsche zorgen Voor gezin, niet slapen kan. Daarvoor moet hij werken, zwoegen, Ied're vader op zijn wijz', „Vaderdag", de dag van vader, Die stelt hij gewis op prijs. Vader zijn, geeft vele plichten, Vader heeft daaraan voldaan; Daarom moeten wij, de kind'ren, Hulde brengen aan zijn daan. Ied're vader, naar vermogen, Werkte voor ons dag en nacht; Met een zoen, cadeaux' of bloemen, Worde vader dank gebracht! Dit versje heeft speciaal Diederlk voor U gemaakt, omdat 7 September hier te Leiden voor 't eerste een speciale „Va derdag" gehouden wordt. Oom Wim. zul je heel wat aan moeke verteld heb ben! Dag Nichtje! Groet moeder van me! Nieuwsgierig Aagje, Noord- wijk. Hoe ik dien schuilnaam vind! Best, maar erg vleiend is ie niet! Zegt moe ke dat! Nu, die zal het wel weten! Enfin, ik zeg maar: „als het kind maar een naam heeft". Trouw blijven ons Hoekje lezen. „Je vindt alles even mooi", zeg je! Dat is een complimentje voor ons. Dank je! En nu hoor ik nog eens wat? Maar, ieder briefje minstens twee bladzijden vol. Denk er om? Dag lief Nichtje! Groetjes thuis! Kabouter, Katwijk. Zoo kleine Kabouter, vind jij onze Rubriek de mooiste van de geheele krant! Dat is zeker een aan genaam gehoor! En zegt dat je Oma ook al! Nou, dan zal het ook wel waar zijn, want Oma's kunnen niet jokken. Dat weet je zelf ook wel! En nu de raadsels! Vind jij die moeilijk? Foei! Hoe kun je het zeg gen! Een jongen van 11 jaar, moet derge lijke raadsels uit de mouw schudden. Pro beer nog eens! Vraag eens in de klas! Mis schien?? Dag Kabouter! Tot later! Hoor ik nog wat? Groeten thuis! Lies de Heer, den Ha g. Dank je wel Lies voor die mooie kaart uit den Haag. Wat is het vredespaleis bij avond en verlicht toch mooi! En zie ik je ook bij den wedstrijd? Denk er om, de kans is voor elk gelijk. Dag Lieske! Schrijf nog eens een langen brief. Groet moeder van me! Henri vanVonderen, Leiden. Zoo vriendje, ben jij in Rotterdam geweest! Dat is nog een andere drukte als bij ons, is wel? En hoe gaat het in school, Henri? Zeker overgegaan en nu weer druk aan de studie! Ook aan den wedstrijd meedoen en broertje een handje helpen! Dat hoort zoo! Dag Henri! Groet je ouders van me! Ans van Diest, Sassenheim. Dat is me toch wat te zeggen met Cor! Ik hoop voor hem en voor u allen, dat hij spoedig hersteld, weer thuis komt. Wat zal me dat een feest zijn! Nog groo ter dan het feest van de Congregatie geweest is. Zou het niet? Cisca is heel lief; zij zal voortaan ook altijd van de partij zijn en jij kunt haar daarbij een handje helpen. Zij had het aardig goed begrepen. Dag Ans! Tot ziens! Groet Moeder en Cor van me en Tante en Sisca niet vergeten! De hand voor u allen. Hierbij zullen we het laten. Ik groet jullie allen zeer. Tot de volgende week. Jullie Oom WIM. VAN BATAAF TOT RIDDER xxvn. (Slot). Ongeveer een week na dit gebeuren be reikte een bericht de „Valkhof", dat rid der Ruwaert de blauwe was overleden, tengevolge van een val van zijn paard. Hoewel de beide broers diep getroffen wa ren door deze droevige tijding, waarom zij dien dag heer Ruwaert in de slotkapel her dachten, waren ze toch weer blij, toen de ijlbode, die een goede kennis van Gijsbrecht bleek te zijn, uitstekende berichten van thuis medebracht. De jongens, daar, met het tot inkeer komen van Elegast him taak als geëindigd kon worden beschouwd, vroegen daarop dein koning verlof naar hun woonstede terug te keeren. De vorst had toen slechts geglimlacht en hen gezegd, nog enkele dagen te blij ven, daar hij een aangename verrassing voor hen had. Dien middag verlieten een aantal ijlbo den het koninklijk kasteel en den volgen den dag waren de voornaamste leenman nen van het rijk om hun machtigen gebie der verzameld. Belangrijke besprekingen werden gehouden en toen kwam de groote vreugde in het leven der beide helden. Dien Zondag, den verjaardag des ko- nings, werden hi de groote slotkapel, met luisterrijke feestelijkheden een eenvoudige houthakker en een kleinen soldaat tot rid der geslagen. Rest ons nog te vermelden, dat de snoode Horo zijn gerechte straf niet ontging. Eer lijkheidshalve dient echter gezegd, dat de man voor zijn dood geheel tot inkeer kwam. Toen hü ter dood veroordeeld was en zou worden onthoofd, had hü de vorst en Jan gevraagd, of zü hem, ter liefde Gods, wilden vergeven, wat hij hen had aangedaan. Karei had sleschts geknikt, doch de nieuwe ridder, medelüdend naar de man ziende, die straks dit leven zou verlaten, had hem onder tranen verzekerd geen kwaad meer van hem te denken. Daarop was ook Horo ontroerd en wetend, dat hem zün laatste gunst zou worden toegestaan had hij gezegd: „Jan, gü zijt goed, laat zoo uw nakomelingschap ook zün. Wanneer ge eens mocht huwen, noem dan uw zoon Horo, ten bewijze dat ge geen wraakge- dachten meer koestert!" Dit beloofde Jan en hü hield woord. Toen hü enkele jaren nadien op het slag veld kwam te vallen, nam Karei de Groote de jonge Horo tot zich. Hij Vferd de latere beroemde legeraanvoerder, die wü uit onze vaderlandsche geschiedenis als Pepün van Herstel zoo goed kennen. Doch zoo ver was het thans nog niet. Na de ridderslag werd Jan aangesteld in de opengekomen plaats van oppervazal des konings met den titel van Graaf van Her stel. Zün broer, de kleine Güsbrecht, be woonde nadien met zfjn familie de trot- sche burcht aan den Rün. Hij werd de nieuwe leenvazal van Lugdunum Batavo- rum. EINDE. Jongen, wat doe je nu weer. Ja, moeder ik heb de vaas gelijmd en nu kan ik er niet meer uit. WIE ZIJN JARIG? Van 4 tot en met 10 Sept. 4 Sept. Dikkie van Vegten, Alexander- straat 66a. 4 Sept. Jeroen Need, Koolhof 5. 4 Sept. Annie Drieasen, Heerensingel 31. 5 Sept. Josina Loomans, Hazerewoude D. 244. 5 Sept. Koos van Kessel, Ter Aar, Kerk- pad C. 95. 5 Sept. Olasien Karreman, Metzustr. 1. 5 Sept. Henk van Baarsen, St. Jacobs- gesticht. 5 Sept. Jopie Lek, Groote Brug, Langer- aar. 6 Sept. Cornelia Heemskerk, Heerenweg 437, Liase. 0 Sept. Jozef van Berge Henegouwen, Hoogewoerd 169. 0 Sept. Gretha van Dam, Oude Vest 85. 8 Sept. Nellie Drieseen, Heerensingel 31. 8 Sept. Ria Zoet, A. 34, Oude-Wetering. 8 Sept. Treesje Snüers, Botermarkt 16. 8 Sept. Annie Gründemann, Witte Sin gel 88. 8 Sept. Piet Schouten, Zuddbuurt C. 59, Zoeterwoude. 8 Sept. Nico Rodenburg, Weipoort B. 56, Zoeterwoude. 9 Sept. Tilly Lagerberg, Wasstraat 13. 9 Sept. Tinie Slots, Vinkenl. 35t Noord- wyk-binnen. 10 Sept. Corrie Bik, Seringenstr. 4. 10 Sept. Kees van Dyk, Dorp D. 209, Ha- zerswoude. 10 Sept. Eef Stipdonk, Vliet 41. Ik feliciteer de jarigen. Wie zyn of haar naam in deze lysten wil opgenomen zien, schrijve me minstens 14 dagen vóór den verjaardag. Ik bedoel namen van schoolgaande kinderen. Wie by het verlaten der school van deze lijst wil afgevoerd worden, schrijve ook 14 da gen vóór den verjaardag. Oom WP'

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 16