WEEK-END UED VAN DEZEN TIJD ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1936 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 GEMEENTERAAD VAN ALKEMADE De Raad dezer gemeente vergaderde Donderdagavond ten 7 y2 uur. Voorzitter mr J. W. Peek, burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering met het ge bruikelijk gebed, worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en onver anderd vastgesteld. Alvorens met de afwerking der agenda te beginnen, brengt de voorzitter in herin nering het voor eenige dagen plaats gehad hebbende heuglijk feit, dat door de exa mencommissie der reddingsbrigade in Ne derland aan 23 inwoners der gemeente Al kemade examen is afgenomen voor reddend zwemmen, met het zeer bijzonder resul taat, dat alle 23 leden zijn geslaagd. De in terne beoefening van deze menschlievende sport heeft tot een dergelijk gunstig resul taat bijgedragen, waarop het bestuur van de af deeling Oude-Wetering en de leden met voldoening mogen wijzen. Spreker brengt hier openlijk een woord van hulde aan deze personen, daarbij den wensch uit sprekende, dat de beoefening van deze sport in de toekomst op dezelfde wijze zal worden voortgezet. Lasterpraatjes. Vervolgens doet de voorzitter mededee- ling, dat hij een dezer dagen een brief van een ingezetene heeft ontvangen over het zwembad, waarin gewezen wordt op een aldaar heerschende wantoestand, als zou het geregeld voorkomen, dat 40 k 50 dames in badpak gekleed zich bevinden in het paviljoen en op het naastliggend terrein. De voorzitter deelt mede, dat dergelijke praatjes opzettelijk worden rondgestrooid en wel door personen, die het met de waar heid niet zoo nauw nemen. Waar hier de overheid in het gedrang komt, wil spreker hier positief verklaren, dat de gegeven voorstelling ten eenenmale onjuist is, en uit de lucht is gegrepen. De politie ziet in deze nauwlettend toe en al zou het een enkele maal gebeuren, dat een persoon aan het oog der politie ontsnapt, dan is er nog geen reden aanwezig om hierover alarm te blazen. Spreker wil het bij deze mededee- ling laten en vertrouwt, dat de leden van den raad zich aan dergelijke lasterpraatjes niet zullen storen. Tot de ingekomen stukken behoorde o.a. een adres van het bestuur der-tentoonstel ling „Vebo" te Leiden, om een subsidie uit de gemeentekas te ontvangen, groot 25. B. en W. stellen den raad voor de gevraag de subsidie te verleenen, behoudens goed keuring van Ged. Staten, welk voorstel z. h. e. wordt aangenomen. Op de verzoeken van P. C. Buschman en J. J. de Jong om een tegemoetkoming uit de gemeentekas te ontvangen voor het be zoeken door hun leerplichtige kinderen van een bijzondere lagere school te Leiden wordt overeenkomstig voorstel van B. en W. goedgunstig beschikt. Werkverschaffing in eigen bedrijf. Nog is ingekomen een adres van de con tact-commissie voor algemeene belangen, gevormd uit de drie alhier bestaande standsorganisaties, waarbij gewezen wordt op den grooten nood in den tuinbouw, met verzoek het daarheen te willen leiden, dat kleine tuinders en halftuinders in eigen bedrijf in werkverschaffing worden tewerk gesteld, ten einde deze categorie in staat te stellen in de eerste behoeften van him ge zin te voorzien en waarbij tevens deze tuinders in staat worden gesteld hun tuin gronden op een behoorlijke wijze te bewer ken. De voorzitter deelt naar aanleiding hier van mede, dat reeds voor het binnenkomen van he adres het gemeentebestuur aan deze zaak de noodige aandacht heeft besteed. Ook de regionale commissie voor werkver schaffing uit de omliggende gemeenten heeft deze zaak in studie genomen, zoodat spreker vertrouwt, dat binnen zeer kor ten tijd hierover definitieve voorstellen kunnen worden gedaan. De heer Rietbroek wijst erop, dat deze zaak reeds met verschillende raadsleden is besproken. De moeilijkheid is evenwel, dat de regeering voor het jaar 1937 eischt, dat op de begrooting van 1937 10 pet. minder moet worden uitgetrokken aan totale kos ten van werkloozenzorg dan in de periode Juli 19351936 is uitgegeven. Voorts heeft de mededeeling van G.S. inzake de ge meenterekening teleurstelling gebracht, omdat van het batig saldo ongeveer 9000 moet worden afgetrokken wegens vermin dering van de extra bijdrage uit het Werk- loosheidssubsidiefonds. Was de gemeente niet zoo zuinig geweest, dan had het Rijk in deze niet kunnen korten. De voorzitter merkt naar aanleiding hier van op, dat de rekening en begrooting bui ten deze kwestie staat. De raad kan slechts uitgaven doen binnen het raam der begroo ting, terwijl tevoren niet was te voorzien, dat de ramingen van deze belastingopbreng sten zoo zouden meevallen. Zoo lang de voorstellen van de regionale commissie nog niet bekend zijn, kan op het adres nog geen beslissing worden genomen. Spreker doet evenwel toezegging deze aangelegenheid te zullen bespoedigen. Door den voorzitter wordt vervolgens medegedeeld het resultaat der commissie inzake het aanbrengen van meerpalen langs de Oude-Wetering. Naar aanleiding van het uitgebrachte rapport hebben B. en W. nog hedenmorgen een onderhoud met de commissie gehad met als resultaat, dat B. en W. en de commissie aan den raad voor stellen voor rekening dezer gemeente over te gaan tot het slaan van 24 palen ter lengte van 10 meter voor het geven van meergelegenheid aan 12 schepen, welke op hun doorreis Oude-Wetering aandoen. De schoeiing te Oude-Wetering. Vervolgens deelt de voorzitter nog mede, dat by het slaan van een aantal proefpa- len voor he aanbrengen van een betonnen walschoeiing te Oude-Wetering is geble ken, dat met de lengte der palen, in het bestek voorgeschreven, niet geheel kan worden volstaan, zoodat het noodzakelijk is gebleken op meerdere punten in de Oude- Wetering palen in te heien van meer leng te. Aan meerder werk zal aan den aanne mer moeten worden betaald een bedrag van ƒ500.met als gevolg, dat ook het aantal te verwerken M2. damwand grooter zal zijn dan in het bestek is voorgeschre ven, terwijl voorts langere stekers noodig zullen zijn, hetgeen een meerdere uitgaaf zal vorderen van 250.Het totaal be drag aan meerder werk bedraagt alzoo 1000.waarvoor B. en W. aan den raad machtiging vragen. De heer Hogenboom vraagt of deze meer dere uitgaaf van 750.tevoren niet was te voorzien, waarop de voorzitter ant woordt, dat uit gedane peilingen was ge bleken, dat met palen van 5 meter kon worden volstaan. Op bepaalde punten is evenwel gebleken, dat voor behoud van de schoeiing langere palen noodig zijn, zoo dat de gemeente voor een solide uitvoe ring van het werk zich verplicht zag lan gere palen te doen inheien. De heer Heemskerk maakt de opmerking, dat alle werken, welke den laatsten tijd worden uitgevoerd, steeds te laag zijn ge raamd, waarbij de voorzitter de tegenop- merking maakt, dat de begrooting met op zet laag was gehouden om een lagere in schrijving te verkrijgen. Met algemeene stemmen besluit de raad tot verhooging van den post met 1000. De gemeenterekening. Aan de orde komt de voorloopige vast stelling van de gemeente-rekening, dienst jaar 1935. De commissie tot nazien dezer rekening heeft hierover rapport uitge bracht, waarbij zij in de eerste plaats êrop wijst, dat niettegenstaande voorgaande ja ren reeds meermalen is gewezen op de le vering van goederen en de uitvoering van kleinere werkzaamheden door steeds dezelf de personen, B. en W. hiermede zijn voor gegaan. De commissie dringt er bij het ge meentebestuur op aan de leveranties zoo veel mogelijk onder de ingezetenen te ver deden, speciaal wat betreft de levering van brandstoffen. Voorts is het de commissie op gevallen, dat voor autohuur nog steeds 0.10 per K.M. in rekening is gebracht, ter wijl de prijs in andere deel en der gemeente lager is. Vervolgens heeft de commissie by net nazien der uitgaven geconstateerd, dat uitgaven van overschreden posten reeds waren gedaan zonder machtiging van den raad. Als antwoord hierop deelt de voorzitter mede, dat B. en W. by het opdragen van leveranties steeds zorgvuldig waken te gen het opdragen aan dezelfde personen. Dat de brandstoffenleverantie de laatste jaren aan een en denzelfden pereoon is op gedragen geworden, vindt haar oorzaak in het feit, dat de laagste inschrijver het recht heeft 0.50 per ton lager te mogen in schrijven dan de syndicaat-prijzen. Wat de autokosten betreft, deelt de voorzitter me de, dat in 1935. de kilometerprijs over het algemeen nog 0.10 bedroeg. Thans is deze prijs teruggebraaht op ƒ0.07. Wat betreft het doen van uitgaven buiten de begroo ting, merkt de voorzitter op, dat in een enkel geval overschrijding van een be- grootingspost heeft plaats gehad, wanneer B. en W. hiertoe door den aard der werk zaamheden waren gedwongen. Bij de uit voering van werken kan het een enkele maal voorkomen, dat een noodzakelijke uit gaaf moet worden gedaan zonder vooraf gaande machtiging, ten einde de gemeen te te vrijwaren voor schade door een aan nemer wegens stagnatie van het werk. Met het slotwoord van de oommissie, waarbij dank wordt gebracht aan de ambtenaren, kan de voorzitter zich volkomen vereeni gen, daarbij eveneens dank brengend aan de commissie voor haar arbeid. In verband met de opmerking van G. S. over de gemeente-rekening, deelt voorzit ter mede, dat B. en W. zich nog niet geheel met den inhoud van het schrijven van G.S. kunnen vereenigen, zoodat besloten is zich nog nader .met het college van G. S, te ver staan. In verband hiermede wordt de re kening, zooals deze den raad is aangebo den, voorloopig vastgesteld, met aanteeke- ning, dat de beide wethouders zich van stemming hebben onthouden. Op het verzoek van den Kerkeraad van de Nederduitsch Hervormde Gemeente van Oude-Wetering wordt besloten den ontrui mingstermijn voor een vijftal woningen te Oude-Wetering met 6 maanden te verlen gen. Voorts keurt de raad met algemeene stemmen goed de continueering voor den tijd van een jaar van de tijdelijke aanstel ling van den gemeente-opzichter. Z. h. s. gaan voorts onder de hamer door: de vast stelling van het suppletoir-kohier straatbe- lasting, een aantal reclames straatbelasting, schoolgeld- en hondenbelasting. By de wijziging gemeente-begrooting 1936, deelt de voorzitter mede, dat het oor spronkelijk in de bedoeling lag op de be grooting van 1937 te ramen een bedrag voor verbetering van den dorpsweg in het zuiden van Roelofarendsveen met verwij dering van een tweetal vaste bruggen, waarvan de kosten worden geraamd op 7900.Aangezien de beide vaste brug gen in een dergelijken staat van verval verkeeren, dat onmiddellijke afbraak ge- wenscht is, stellen B. en W. thans voor reeds nu tot de afbraak te besluiten, waar van de kosten worden geraamd op 1350. De heer Heemskerk vraagt of het voor de gemeente niet te bezwaarlijk is, het on derhoud ten laste van de gemeente te ne men van de sloot, welke thans door parti culieren moet worden onderhouden. De voorzitter antwoordt, dat deze kos ten van weinig beteekenis zijn. In plaats van het onderhoud van den weg en de bei de bruggen, zullen de wegwerkers de sloot onderhouden. De heer Van Ruiten vraagt of het in de bedoeling van de gemeente ligt de werken in werkverschaffing uit te voeren, waarop de voorzitter ontkennend antwoordt. Vervolgens deelt de voorzitter nog mede, dat het noodzakelijk is gebleken de post „Straten en Pleinen" met 500.te ver- hoogen voor het aanbrengen van een ge deelte bestrating nabij perceel Vreeken te Oude-Wetering, alsmede eenig her bestra tings werk te Rypwetering. Na deze toe lichting wordt z. h. s. de wijziging van de begrooting vastgesteld. Geldleening. Tot slot komt nog in behandeling een voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldleening, groot 78.000.tegen een rente van 4 3/8 pet. k pari, aan te gaan met de My. voor Gemeente-crediet te Amster dam. Uit deze leening moet worden betaald een bedrag van 53.400.— voor uitbetaling aan 2 schoolbesturen ter vervanging van de jaarlijksche rentevergoeding als bedoeld bij artikel 205 der L.O.-wet. Het restant is noodig voor dekkingskosten uitvoering buitengewone werken. Aangezien de offer te eerst heden is ingekomen en de aanbie ding aannemelijk is te achten, stellen B. en W. voor tot het aangaan van deze geldlee ning te besluiten. Alleen omtrent het af- lossingsplan dient nog nader overleg te worden gepleegd met G. S. Met algemeene stemmen besluit de raad aan het bestuur van de bijzondere christelijke school te Nieuwe-Wetering en aan het R.K. schoolbe stuur te Roelofarendsveen uit te keeren een totaal bedrag van 53.400.terwijl voorts met algemeene stemmen wordt besloten met de Mij. voor Gemeente-crediet te Am sterdam een geldleening aan te gaan, groot 78.000.tegen een rente van 4 3/8 pet. 's jaars pari tot dekking van de hiervoor genoemde uitgaven. Rondvraag. De heer Van Ruiten vraagt naar het re sultaat van gehouden loononderzoak in verband met de steunregeling. Hoewel hij op verzoek van het gemeentebestuur de looncontracten heeft opgezonden, mocht hij tot op heden nog geen antwoord ontvangen. De voorzitter antwoordt, dat het ant woord van dé regeering thans is ingekomen, uit welk antwoord B. en W. geen vrijheid hebben kunnen vinden tot verhooging van de loonnorm over te gaan. De heer Pennings vraagt hoe het komt, dat de rekening over 1934 van de Vrije en Lage Boekhorst thans niet ter tafel wordt gebracht. De voorzitter antwoordt, dat de rekening eerst wordt goedgekeurd, nadat een bevre digend antwoord is binnengekomen van het armbestuur van Rypwetering. De heer Pennings repliceert en deelt me de, dat de leden bezwaar maken tegen het opmaken van de begrooting zoolang de re kening nog fïiet is goedgekeurd. De voorzitter antwoordt, dat het opma ken van de begrooting niet op de goedkeu ring van de rekening hoeft te wachten. Te gen de rekening zelf heeft de raad geen bezwaar. Vervolgems vraagt de heer Pennings hoe het staat met de uitbreiding van het kabel net onder Oud-Ade. De voorzitter antwoordt, dat de gemeen te Alkemade haar volle medewerking in deze heeft verleend, zoodat het woord thans aan Leiden is. De heer Heemskerk wijst op de minder fraaie toestand langs den provincialen weg, waar voor verbreeding een aantal boomen Zijn weggekapt, waardoor het natuurschoon ernstig is geschaad. De verbetering ter plaatse kan nog geen effect sorteeren, om dat door de provincie nog geen verharding ter plaatse is aangebracht. De voorzitter deelt mede, dat in strijd met de toezegging door de provincie hij vernomen heeft, dat het aanbrengen van de verharding uitgesteld is. Spreker zal hier over nader informeer en by den opzichter van den Provincialen Waterstaat. De heer Rietbroek vraagt den voorzitter of met het gemeentebestuur van Leimuiden reeds een conferentie heeft plaats gehad naar aanleiding van het ingezonden adres van de kerkbesturen van Oude-Wetering inzake zedenverwildering. De voorzitter antwoordt, dat het gemeen tebestuur aan Leimuiden heeft verzocht om een onderhoud, welk onderhoud Leimuiden overbodig achtte, om reden Leimuiden be sloten had de politieverordening te wijzi gen, waarbij paal en perk wordt 'gesteld aan het zwemmen in de Oude-Wetering. Ten einde de nieuw vast te stellen verorde ning te kunnen toetsen aan de alhier reeds bestaande verordening, is verzocht om toe zending van een concept. De heer van den Broek vraagt of er nog geregeld controle wordt gehouden op de af graving te Huigsloot, waarop de voorzitter bevestigend antwoordt. Verder verzoekt hij tijdig maatregelen te treffen bij vriezend weder voor het aan brengen van zand op de wegen. Vervolgens brengt de heer van den Broek ter sprake de uitkeeringen van het burger lijk armbestuur, welke zijns inziens onvol doende t zyn, terwijl hem voorts gevallen bekend zyn, dat personen, die om steun verzoeken, door het burgerlijk armbestuur worden afgewezen, op grond, dat de kerk geen bijdrage verleent. Hij stelt voor den post „armwezen" met 3000.te verhoo- gen. Over deze zaak wordt zeer lang gedis cussieerd, met als resultaat, dat de post „armwezen" voorloopig nog niet wordt ver hoogd. Tot slot wyst de heer Heemskerk nog op den in absoluut onvoldoenden staat verkee renden Hoogmadeschen weg, welke levens gevaarlijk is te achten en onmiddellijk ver betering behoeft. Spreker noodigt B. en W. uit met de verbetering van dien weg on middellijk een aanvang te maken. De voorzitter antwoordt, dat reeds mor gen met de verbetering een begin zal wor den gemaakt. Hierna sluiting. IETS OVER MODERNE VOEDINGSLEER In onze voedingsmiddelen bevinden zich, gelijk bekend is, de zoo gewichtige vitaminen, en deze moeten door oordeel kundige bereiding behouden blijven. Te lang koken vernietigt de vitaminen, in het bijzonder de vitaminen C_, die hoofdzake lijk in groenten en vruchten aanwezig en zeer gevoelig voor oververhitting is. Wor den aardappelen b.v. een half uur ge kookt, dan zal de helft der vitaminen nog aanwezig zijn. Kookt men ze langer, mis schien een uur, dan zijn alle verdwenen. Het beste is aardappelen in de schil te ko ken, waardoor tevens alle waardevolle bestanddeelen, welke zich onmiddellijk onder de schil bevinden, behouden blij ven, die indens door het schillen verloren gaan. Indien het noodig is, dat men groen te in water gaar kookt o.a. prinsesseboo- nen, stoofsla e.m. soorten, dan moet men eerst het water aan de kook brengen, daarna de groenten er in doen en deze met goed gesloten deksel koken; zoo kort en zoo vlug mogelijk. Men heeft vastge steld, dat vitaminen niet door de hooge temperatuur, doch door te lang koken verloren gaan. Het beste is om groenten kort voordat men ze stoven wil gaar te koken; aangezien lang koken en opwar men het vitaminegehalte verminderen. Z.g. kliekjes groenten, die opgewarmd worden bevatten weinig of geen vitami nen meer. Van dit standpunt uit bezien is het beter, dat de gezinsleden op het maal waohten dan omgekeerd. Een ervaren huisvrouw weet precies hoeveel tijd zij noodig heeft om de groen ten gereed te krijgen, vooral indien zij op gas of electrische stellen kookt, die zij naar gelang van behoeften kan regelen. De huisvrouw, die minder practijk heeft zal goed doen de kooktijd der verschil lende gerechten in een boekje te notee- ren of aan de hand van een modern kook boek hare maaltijden bereiden. Vele huisvrouwen hebben de gewoonte bij het koken wat soda toe te voegen, ten einde het kookproces te bespoedigen, het geen de vitaminen echter schaadt. Geconserveerde groenten moeten niet in een pan, doch in het blik au bain Marie verwarmd worden, later doet men er een weinig boter bij in de schaal en schudt men de groenten om. Groenten, die aan de lucht blootgesteld worden om te drogen, verliezen evem eens alle vitaminen. Melk moet vlug gaar gekookt worden, niet uit angst tot over koken lang op een kleine pit gezet wor den; daarna zet men de pan of kan in een teil met koud water om het afkoelen te bevorderen. Huisvrouwen, die in het belang harer gezinsleden de moderne voeding toepas sen, zullen zich zéér weinig of geen vleesch op tafel brengen, doch een over vloed van rationeel gekookte groenten, ook rauw en vruchten. Slaatjes worden niet met azijn, doch met citroen aange maakt. Vruchten zijn in ongekookten toestand het rijkst aan vitaminen; doch bij het conserveeren gaan niet alle vitaminen verloren. NIEUWKOOP Kleine verborgen dingen in het leven leeren ons dikwijls meer dan angstwek kende gebeurtenissen, die de wereld met angst vervullen, een stil en rustig dorp meer dan de Spaansche burgerkrijg. Daar hebt U nu bijvoorbeeld Nieuw koop. Een stil en rustig dorp, idyllisch als een nijvere bijenkorf in den grooten tuin van God. Een klein open wereldje midden tusschen twee polders, stille huizen aan den oever van een wijden oceaan. Stille kleine huizen, landelijke wegen, kabbelend water in wyde plassen, kloppende hamers in de vele smidsen, die den naam van dit nijvere volk een wijder dragende klank gaven. Wat is er van dit volk, van dit dorp te leeren? Wat zou er anders van te leeren zijn dan de liefelijke poëzie van het land. Dit dorp zou beroemd kunnen zijn. Het had eens een scheeve toren, eenig overblijfsel van een oud-adellijk kasteel. Maar omdat de scheeve toren geen scheeve toren wilde blijven, en steeds meer naar de Nieuw- koopsche aarde neigde, hebben de Nieuw koopenaren met droefenis en spijt den toren weer recht gezet. Daar is een oud Raadhuis, waar eens de Burgervader zijn Nieuwkoopenaren met wijs beleid bestierde, een Raadhuis met een schoone, oude gevel en een bordes met trapjes, waarop de kinderen des dorps speelden. Daar is moderne landelijkheid, land wegen en water met bruggetjes als stalen meubelen. Daar is het water met het wuivende riet, waar de torens bovenuit kijken. Wat is er van dit dorp anders te leeren dan landelijke vrede in God's wijde en schoone natuur? Niet zooveel vrede als U denken zou. Misschien minder vrede dan in het bloe dende Spanje. Ik wil niets ten nadeele van die drie duizend brave Nieuwkoopers zeggen. Dat zijn goede menschen, die leven op een plekje grond, waar het den mensch on mogelijk is om slecht te zijn. Er is iets anders. Van die drieduizend Nieuwkoopers oefe nen er honderd en vier het eerzame be roep uit van kruidenier. Dat is 1 kruide nier op. 29 Nieuwkoopers. Wat zullen die 29 Nieuwkoopers, hoe ge zond zij daar ook leven en welk een for midabele eetlust zij ook ontwikkelen, aan rijst en pruimen en bruine boonen moeten verslinden om dat eene kruideniersgezin in het leven houden. Dat is onmogelijk, dat is uitgesloten. Daar moet in Nieuwkoop de hevigste eco nomische oorlog woeden, welke men met de wildste fantasieën maar kan uitdenken. Oorlog, omdat Jans van den bakker giste ren grutten heeft gehaald bij Piet op A 9, die een 1/2 cent per kilo goedkooper is dan Gerrit van A 13. Oorlog, omdat Stientje van den meester geen pruimed anten meer koopt bij Janus Koek, maar bij Arie van de Kerk, die een tikkie meer overwicht geeft om z'n 103 concurrenten met een meesterzet te over vleugelen. Deze toevloed van kruidehiers moet fataal zijn voor dit dorp. Dit aantal krui deniers zegt ons meer over de crisis en deszelfs verschijnselen dan „In de schadu wen van morgen" en „De opstand der hor den" bij elkaar. Daar moet de vreeselijkste strijd woeden, welken men zich denken kan. En dat in een dorp, waar de wind ver- frisschend over het water strijkt, waar het riet wuift en een toren in den hemel steekt. DANIëL. STRAF VOOR LAWAAIMAKERS. In Aram (Joego-Slavië) heeft men een origineele straf bedacht voor automobilisten die noodeloos lawaai maken. Een beschrijving hiervan en een verdere toepassing vindt U hieronder. Wij vechten tegen het lawaai, dat teistert onze ooren, Lawaai van autotoeters, dat koelbloedigheid vereischt, 't Lawaai dat wij van bakkersmotorknallenpotters hooren En dat alleen het veel geschreeuw en weinig wol bewijst. 't Afgrijselijkst lawaai, gekrysch, gehuil vervult de straten Zoo nu en dan vermengd met een afschuwelijk gegil, Dan heeft er een het leven onder 'n autobus gelaten En enkel op zoo'n oogenblik is 't een minuutje stil. Maar wend Uw blik eens een moment nu naar het verre Oosten, Daar is het met het straatlawaai voor eens en altijd uit, Dat moge ons een oogenblik, een enkel maar, vertroosten, Straks grijpt ons weer 't verkeerslawaai als een welkome buit. Dat paradijs heet Agram, 't is de hoofdstad der Kroaten, Daar glyden alle auto's nu geluidloos langs de straat, En mocht er een een onvertogen claxontoeter laten Dan is de straf, die men daar heeft, afdoende en probaat. Daar wordt zoo'n automobilist niet op de bon geschreven, Daar wordt hij na drie maanden niet veroordeeld tot de strop, Daar wordt bij zulk een misdrijf geen week hechtenis gegeven, Subsidiair vervangbaar door een boete van zes pop. In Agram, daar moet de chauffeur dan uit zyn wagen stappen, Dan zoekt d'agent *t ventiel en hij verwijdert dan de dop, Hij laat de banden leegloopen, want hij verstaat geen grappen En zegt dan tot den automan; Pompt U ze maar weer op! Dat moeten ze hier ook gaan doen, dat wordt een groot genoegen, Een dikke automobilist al pompend op de straat, Men moet hier zelfs nog verder gaan en een verbod invoegen Tegen het openraamgebrul van 't luisterapparaat. Dan komt er een agent voorby, die 'n radio hoort gillen, Hij gaat naar binnen en hij grijpt ze met een forsch gebaar Hij draait dan alle schroeven los en radertjes en spillen En zegt: Zet U het zaakje maar weer netjes in elkaar! TROUBADOUR

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11