VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 RECHTZAKEN DOODELIJKE AANRIJDING TE ZUTPHEN. Op den weg Liohtenvoorde-Groenlo had op 12 Mei van dit jaar een ernstig auto-on gelukplaats, waarvan de 45-jarige R. uit Wehl het slachtoffer is geworden. Op dien dag reed de garagehouder Dus- seldorp met zijn personenauto van Lichten voorde in de richting Groenlo. Uit een zijweg kwam plotseling een vrachtauto van den varkenshandel R. uit Wehl. Naast R., die de auto bestuurde, za ten diens broer en een jongetje. Bij de bot- fing tusschen de auto's werd R.'s 45-jarige broer uit de cabine geslingerd. Hij bleef bewusteloos op den weg liggen. Later is hij in het ziekenhuis te Lichtenvoorde overle den. De bestuurder van de vrachtauto had zich heden voor de Zutphensche rechtbank te verantwoorden; Hem werd dood door schuld ten laste gelegd, doordat hij met zijn auto uit een zijweg komende, den hoofdweg was opgereden, zonder rekening te houden met het verkeer op dien weg. Uit het getuigenverhoor bleek, dat het slachtoffer invalide was. Dr W. J. N. A. Hardy, die den doodschouw had verricht, wist dit op dat moment niet. Alles wees er op, dat het slachtoffer aan een ernstige schedelbasisfractuur was overleden. Daar echter geen sectie op het lijk was verricht, was dit niet met zekerheid vast te stellen. Na het hooren van een aantal getuigen vroeg de officier van justitie, mr W. J. H. Stam, die het onderzoek niet volledig acht te, terugwijzing van de zaak naar den rech tercommissaris. De verdediger mr Ploch achtte geen cau saal verband aanwezig tusschen de aanrij ding en den val van het slachtoffer uit de cabine. Hij pleitte vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM. De Koninginnefeesten. Gisteren hield de Oranjevereeniging „Julina" te Veur-Leidschendam een kin derfeest op het landgoed- van den heer v. Wijk aan den Achterweg te Leidschendam, welk feest, dank zij ook het prachtige weer schitterend is geslaagd. Des morgens om 9 uur stelden de kinderen zich op bij de Chr, School, vanwaar na een omwande ling door het dorp, naar het feestterrein werd gewandeld, waar de kinderen elkaar in verschillende spelen om mooie prijzen bekampten. De uitslag werd: Ie klasse Meisjes. Houtjes rapen: le pr. E. le Cointre, 2e pr. T. v. d. Bos. Vlaggetje steken: le pr, E. le Cointre, 2e prijs T. Borst. 2e klasse Meisjes. Lepel met ei: le prijs S. Keukenmeescter, 2e prijs M. Harmsen. Blokjes rapen: le prijs N. Bil'kes, 2e prijs A Schuitemaker. 3e klasse Meisjes: Naar den trein: le prijs H. Jansen, 2e prijs B. Spa. Wasch op hangen: le prijs C. Haster, 2e prijs M. Borst. 4e klasse Meisjes. Latje springen: le pr. P. Geleinse, 2e prijs M. van Kampen. Koek- happen: le prijs M. van Lith, 2e prijs C. Smal. 5e klasse Meisjes: Stoelendans: le prijs D. Groeneveld, 2e prijs D. Visser. Bloem- potloopen: le prijs D. Groeneveld, 2e prijs M. Keukenmeester. 6e klasse Meisjes: Op reis: le prijs T. le Cointre, 2e prijs M. Hoogendam. Kinder wagens loopen: le prijs G. Boers, 2e prijs W. Karper. 7e klasse Meisjes: Muiltje loopen: le pr. A. Oostwouder, 2e p4js St. Jansen. le klasse Jongens: Houtjes rapen: le pr. H. Karper, 2e.pr. H. Hoogendam. Vlagge tje steken: le prijs T. Cavie, 2e prijs W. in 't Veld. 2e klasse jongens: Lepel met ei: le prijs R. van Wijk, 2e prijs J. van Mullem. Blok jes rapen: le prijs R. van Wijk, 2e prijs M. Pijper. 3e klasse Jongens. Touwtrekken: le pr. K. Reeling, 2e prijs H. v. d. Bos. Hoepelen: le prijz B. Scheers, 2e prijs M. van Gessel. 4e klasse Jongens: Koekkappen: le prijs J. Kroon. 2e prijs H. Groeneveld. Tonnetje rijden: le prijs A. Hoogendam, 2e prijs J. Rij ling. 5e klasse Jongens: Zakloopen: le prijs H. Hoogendoorn, 2e prijs C. de Ruyter. Turftrappen: le prijs C. Dullaert, 2e prijs A. Hoekstra. 6e klasse Jongens: Op reis met hoed: le prijs G. de Weerd, 2e prijs B. van Elk. Zak loopen: le prijs J. Hoogendoorn, 2e prijs G. Rijnsburger. 7e klasse Jongens: Schutspringen: le pr. D. Keijzer, 2e pr. C. van Elk. Kleedkruipen le pr. C. van Elk, 2e pr. M. Hoogendam. Des middags om 3 uur werd een aan vang gemaakt met het ringsteken op de fiets voor dames: de prijzen werden hier gewonnen resp. door de dames T. Rijns burger, C. Oudshoorn, W. Scheers en J. van Mullem. Tot slot van de feestelijkheden werd nog een extra nummer ingelascht en wel „Muiltje loopen voor ouden van dagen"; hier werden de prijzen gewonnen door de dames Grootveldt, v. d. Akker en Geleinse. Hiermede waren de welgeslaagde feeste lijkheden ten einde. VEUR. Gearresteerd. Door de politie te Veur en Stomp Wijk is gearresteerd de te Veur wonende Graaf van H,, wiens aanhouding door de politie te Ommen was verzocht we gens diefstal Van een rijwiel. Heden is van H., alsmede het gestolen rijwiel, door de politie naar Ommen overgebracht. STOMPWIJK. Eet smakelijk. Door de keurmeesters van vee en vleesch van het Openbaar Slachthuis te Den Haag werd bij den sla ger D. alhier ruim 100 kg. gezouten spek en vleesch in beslag genomen, dat niet of slechts gedeeltelijk voorzien was van een goedkeuringsstempel en in ondeugdelijken toestand verkerde. Het spek en vleesch is overgebracht naar het Openbaar Slacht huis, alwaar het voor de consumptie voor mensch of dier is afgekeurd. Kort te voren was door de Crisis ambtenaren een klei nere hoeveelheid in beslag genomen, het welk eveneens voor de consumptie is af gekeurd. NOOTDORP. Programma feestelijkheden. Bij de intocht van den burgemeester en mevrouw Schölvinck in de gemeente op Dinsdag 8 September zal de zeereerw. heer G. Th. v. d. Meer, lid van het Eere-comité, hen beide verwelkomen aan de grens van Noot dorp, waarna het gezelschap om half twee in het dorp zal arriveeren. Hierna heeft een zanghulde plaats van de schoolkinde ren op het Raadhuisplein. Na deze huldi ging zal door alle Nootdorpsche vereeni- gingen en organisaties een défilé gehouden worden. Leden van deze vereeniging wor den dringend verzocht allen vóór 1 uur bij het Raadhuis aanwezig te zijn. Zij, die la ter mochten komen, zullen mogelijk niet meer binnen het afgezette gedeelte in de Dorpsstraat kunnen worden toegelaten, zoodat deze dan ook niet aan het défilé kunnen deelnemen. Door do Graal,, de Christelijke Zang- vereeniging „Soli Deo Gloria" en de Ge mengde Zankvereeniging „Zanglust" zal gezamenlijk worden gezongen onder lei ding van mej. Nellen. Hierna wordt den burgemeester en me vrouw Schölvinck het geschenk aangebo den van de Nootdorpsche vereenigingen en ingezetenen bij monde van den loco-bur gemeester, den heer J. A. Post. De officieele plechtigheid is hiermede dan ten einde. Om half zes wordt aangevangen met de ringrijderij op de fiets in de Dorpsstraat, waaraan een ieder kan deelnemen. Het aanmelden kan geschieden op de plaats van deelneming. Aan deze wedstrijd zijn fraaie prijzen verbonden. Om half acht wordt een serenade ge bracht door de verschillende zangvereeni- gingen. Ten slotte zal een fantastische lam- pionnenoptocht door het dorp worden ge houden. waarvoor zooveel mogelijke deel neming wordt verzocht. Laat Nootdorp dien avond in lichtende kleuren schitteren te midden van de nachtelijke Hollandsche polders. De opstelling van deze optocht heeft om half negen plaats bij de woning van den heer P. A. W. van Tilburg in de Dorpsstraat, waarna de stoet door het dorp langs de woning van den burgemeester trekt. De muzakale medewerking op dezen dag wordt verleend door de Christelijke Har monie „Concordia" en de R.-K. Harmonie „Gloria in Excelcis Deo". Verwacht wordt,, dat alle inwoners der gemeente dien dag de vlaggen laten wapperen. VOORSCHOTEN. Personalia. Voor het examen politie- diploma met aanteekening, te Amsterdam gehouden van den Algem. Ned. Politiebond is geslaagd de heer D. van Barneveld, al hier. WASSENAAR. Aanrijding. Op den Rijksstraatweg bij de Zijdelaan te 's Gravenhage, is de wielrijder P. J. R., uit Wassenaar, die ver moedelijk onvoorzichtig den weg overstak, aangereden door een auto, welke werd bestuurd door C. J. A., uit de Drebbel- straat. R. werd gewond en is naar het R. K. Ziekenhuis aan het Westeinde overgebracht Daarheen is ook vervoerd mej. E. L., die bij hem achterop zat en die over pijn klaag de. Inbraken. In den afgeloopen nacht hebben ongewenschte gasten een bezoek gebracht aan dé villa van de familie de R. aan de Prinses Marie-laan. Men heeft zich toegang verschaft door een openstaande balcon-deur, en daarna het pand verlaten door de tuindeur. Alles is overhoop ge haald. Vermist wordt o. a. een geldkistje inhoudende ongeveer 600.aan bank biljetten, terwijl uit een taschje van mevr. nog zijn ontvreemd een biljet van 25. twee van f 10.alsmede eenig Duitsch geld. Eveneens is ingebroken bij mevr. B. aan de v. Zuylen v. Nijeveltstraat. Aldaar heeft men zich toegang verschaft door het indrukken van een glasruitje van de keu ken. Alles is overhoop gehaald. Ontvreemd zijn een aantal sleutels en een tros drui ven. UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP. Toelatingsexamen Rijkstuïnbouwschool. Voor het toelatingsexamen der Rijks tuinbouwschool alhier, gehouden op 1 en 2 September j.l. slaagden 19 candidaten: J. v. Delft, te Amstelveen, O. v. Slooten te Bennekom, J. G. H. Eggink, Ch. Gulde- mond, B. F. Haag, P. Hagen, A. P. v. Nes, en G. v. d. Stam, alhier; J. Krüger te Cas- tricum, K.'J. de Visser te Dordrecht, Fr. v. d. Haar, W. Strick v. Linschoten, A. H. v. Strieland en F. W. Zuyderhoff te 's Gra venhage, O. de Haan te Hippolytushoef, J. Slothcuber te Lochem, M. v. d. Berg te Rotterdam, B. v. d. Loos te Scheveningen, W. Bakker te Urmiiden. Afgewezen 3 candidaten. LAND- EN TUINBOUW WENKEN VOOR IEDERE MAAND. le helft September. In den moestuin: Salade in den winter. In den loop van de maand Augustus, meestal 25 of 26 wordt het zaad uitgezaaid in fijnen grond, 't liefst in een leegen bak onder een raam. Dat raam wordt hoog op lucht gehouden dag en 'nacht: de grond, zoo noodig, door begieten vochtig gehou den. Van dit zaaisel hebben we omstreeks 8 September jonge plantjes verkregen, die alsdan met 2 a 3 blaadjes prijken. Ze zijn dan zeer klein, maar dat is voor ons doel gewenscht. De soort, die we gebruiken, is: „broeigeel voor den bak". Deze plan tjes nu worden in de reeds klaar gemaak te bakken uitgeplant. Heeft men gewone broeiramen, dan wordt midden onder elke ruit een plantje gepoot; heeft men z.g. eenruiters (ramen, waarvan de glasopper vlakte uit één groote ruit bestaat dan plante men op een afstand van plusminus 30 c.M. Men plant bij voorkeur tegen den avondt en sluit den bak met de daarvoor bestemde ramen. Heeft men den volgen den dag scherpe zon, dan wordt weinig gelucht en redelijk geschermd; heeft men betrokken lucht, dan wordt niet geschermd en hoog gelucht. Heeft men over voldoen de bakken en ramen te beschikken, dan beplant meq om de 3 of 4 dagen een paar ramen, en gaat hiermee voort tot onge veer 25 September. De plantjes van eerste zaaiing zouden voor de laatste planting te groot worden en het verschil in opvolging zou daardoor des te geringer en niet ge wenscht zijn. Daarom wordt 30 Augustus een tweede zaaiing op dezelfde wijze als de eerste gedaan, en de daarvan verkre gen plantjes worden voor de laatste be plantingen gebruikt. Sterveh enkele plan tjes, dan worden ze direct door andere vervangen; men zie dus dagelijks zijn stekken na., Tegelijk met de Matste plan ting, dus op 25 September, worden er een paar of meer ramen, op de plaats waar men anders plantjes zou zetten, 3 a 4 zaadjes van bovengenoemde slasoor téén a anderhalven -centimeter diep in den grond gelegd; komen daarvan meer dan één plantje op, dan worden de meerdere verwijderd en één behouden, n.l. de beste. In tuinmansterm wordt deze laatste ma nier genoemd Steeksla, de geheele cultuur wordt aangeduid met den algemeen be kenden naam Cultuur van koude sla. De verdere zorgen bestaan nu in luchten en dekken. Men zet gedurende de maand September de ramen hoog op lucht. Heeft men 8 dagen aan de bovenzijde den bak gelucht, dan lucht men de volgende 8 da gen het raam aan de onderzijde enz. In October halflucht, om in den loop van deze maand het luchten voor den gan- schen winter te staken. De ramen worden dan dicht gelegd en .worden niet anders geopend dan -om de bakken schoon, te ma ken en sla té'oogsien. Bij vriezend weer worden de bakken door bedekking met stroo en moscovisghe matten, hobbezak ken, rietmatten enz. vorstvrij gehouden. De plantjes, die we het eerst, dus 8 Sep tember hebben geplant, geven ons half November goede kroppen sla, de volgen de plantingen geven haar opbrengst op volgend tot ongeveer half Maart. Het zal den aandachtigen lezer opvallen, dat hoe wel er slechts 17 dagen verschil (n.l.) van 8 tot 25 Sept.) in het uitplanten is, de opbrengst bijna een half jaar verschilt; dit verschil is natuurlijk hieruit af te lei den dat de groei dei' planten in begin September veel krachtiger is dan die in den loop van deze maand. Het is thans dus tijd aan deze cultuur zijn aandacht te wijden. Is men gesteld op deze groente, welnu, de cultuur is niet ^moeilijk. Het vorstvrij houden gedurende den winter, waarvoor wel dekmateriaal noodig is, maakt deze groente nog al duur. Het verdelgen van vliegen. Het is niet genoeg, dat de vliegen eiken zomer ten plattelande een ontzettend las tige en vieze plaag vormen, zij komen ons bovendien op duizenden guldens onder houdskosten te staan. De vliegenmaden ontwikkelen zich namelijk in de mesthoo- pen, waar ieder larf je in het tijdperk van zijn groei eenige malen zijn gewicht aan mest verorbert. Dat daardoor de mesthoop geducht kan slinken, moet den belang hebbenden wel opgevallen zijn; en 't zijn juist-de stikstofrijke bestanddeelen de duurste dus die zij eten. Bovendien vervluchtigt toch al zooveel kostbare am moniak, zoodat een middel ter besparing niet bepaald weelde kan heeten. Dit nu kan betrekkelijk gemakkelijk geschieden, door den mesthoop met een flink vastge- trapte aardlaag te bedekken. Men bereikt daarmee het dubbele voordeel: de ammo niakgassen beter te behouden en boven dien de vliegen te beletten, van de mest hoop haar Luilekkerland te maken. Ook wondt wel aangeraden noteboomen bij de mesthoopen te planten: het heet, dat de vliegen niet tegen de lucht der bladeren kunnen. Mén" zou nog een andei1 middel kunnen bezigen. Thans ziet men vaak doode vliegen zitten, bedekt met een wit te schimmel. Zij zijn gedood door deze zwam, en de sporen kunnen weer andere vliegen besmetten. Zoo worden er jaar lijks heel wat gedood. En nu kan men die vliegenlijken in een doosje bewaren, om dat het volgend jaar geopend neer te zet ten op de plaatsen, waar veel vliegen ko men. Zij worden dan licht geinfecteerd, om op haar beurt weer andere aan te ste ken. LAATSTE BERICHTEN KINDJE GESTIKT. In den afgeloopen nacht heeft ten huize van de familie G. in de Heistraat te Hel mond een droevig ongeluk plaats gehad. De dienstbode had te circa half tien het tien maanden oude zoontje in zijn bedje gelegd. Toen zij enkele uren later ging kij ken of de kleine was ingeslapen, trof zy tot haar ontzetting het kindje levenloos aan. De kleine was door den onderlaag van het bedje gezakt en met het gezichtje naar beneden in dekens en kussens terecht ge komen. De onmiddellijk gewaarschuwde dokter kon slechts den dood constateeren. RELLETJES AAN EEN SCHOOL. In de Jan Mayenstraat te Amsterdam, zijn sedert gisteren eenige oploopen voor de Jan Everts^nschool. Een der leerlingen aan deze school zou door een onderwijzer gekastijd zijn, met als gevolg, enkele blau we plekken. De moeder van dezen leerling heeft daarvoor haar beklag ingediend bij de politie, maar heeft ook de buurtgenooten van het geval in kennis gesteld. Deze hebben dadelijk partij getrokken tegen het hoofd der Jan Evertsenschool. f Het gevolg was. dat gistermiddag een oploop ontstond, waaraan de politie met eenige krachtige maatregelen een eind heeft gemaakt.' De moeder vaft den gesla gen leerling werd naar het politiebureau op den Adm. de Ruyterweg gebracht. He denmorgen hebben zich de relletjes her haald en daarbij heeft het hoofd van de school een klap opgeloopen. De politie verspreidde ook ditmaal de menigte. TELEGRAMMEN STADHUIS VAN IRUN DOOR RECHTSCHE TROEPEN BEZET. IRUN, 4 Sept. (A. N. P.). Om kwart over twee hedenmiddag is het stadhuis van Irun door de troepen van generaal Mola bezet. NA DE VEROVERING VAN IRUN DOOR DE OPSTANDELINGEN IRUNFRONT, 4 Sept. (A.N.P.) (Van den specialen correspondent van het Duitsche Nieuwsbureau). Na den geslaagden uit val, die vanmorgen vroeg Irun in handen der opstandelingen deed vallen, stonden dé strijdkrachten van generaal Mola even na 8 uur direct voor de internationale brug bij Hendaye. Een klein aantal regeerings- aanhangers bieden nog een laatsten ver twijfelden tegenstand. De internationale brug ligt in het sper vuur der mitrailleurs van de opstandelin gen, zoodat de stroom van vluchtelingen, die in het begin van den morgen nog met honderden tegelijk aankwamen, plotseling afgebroken is. Niet slechts vrouwen, kinderep en an dere non-combattanten hebben vanmor gen het veilige grondgebied opgezocht. Ook honderden regeeringsaanhangers hebben zich in wilde vlucht over de grens in vei- digheid gebracht. De vluchtelingen wor den aan de Fransche zijde der brug door de gendarmerie zorgvuldig op wapens en munitie gevisiteerd en daarna voor verder transport in colonnes opgesteld. Verschrikkelijke moordpartijen hebben zich naar Reuter nog uit Hendaye meldt hedenmorgen afgespeeld, toen Irun in handen der opstandelingen viel. De verde digers der stad begonnen deze reeds te ont ruimen, toen de strijdkrachten van gene raal Mola hun aanval deden. De regee ringsaanhangers staken, terwijl de vrou wen en kindern zich opmaakten om naar Frankrijk te vluchten, de gebouwen in brand. Na door twee opstandelingencolon nes letterlijk verrast te zijn, werd onder de Volksfronttroepen een ware slachting aangericht. 20 FRANSCHEN GESNEUVELD BIJ IRUN. PARIJS, 4 Sept. (A. N. P.). De bij zondere correspondent van de „Intransi- geant" deelt mede, dat bij den strijd om Irun 20 Franschen zijn gesneuveld. MASSA-VOEDSELVERGIFTIGING IN JAÏ'AN TOKIO, 4 Sept. (A,N.P.) Tengevolge van het nuttigen van bedorven levensmid delen zijn 140 arbeiders der staat-spoor- wegwerkplaaten.te Omiya vergiftigd. NOODWEER IN ZWITSERLAND. Huis ingestort en zeven bewoners bedolven. BERN, 4 Sept. (A. N. P.). Verschil lende deelen des lands zijn vannacht en he denmorgen door een buitengewoon zwaar noodweer geteisterd. Tusschen Bern en Luzern veroorzaakte het noodweer tal rijke aardverschuivingen, waardoor te Schuepheim een huis instortte, de 7 bewo ners onder de puinhoopen bedelvend. Men heeft reeds de lijken van twee hun ner geborgen, en heeft weinig hoop de an deren nog in leven te zullen vinden. In het kanton Wallis heeft een bergstroom de Simplon-spoorlijn ondermijnd, in ver band waarmede de internationale treinen thans over Bern en Loetschberg worden geleid. DUITSCHE BALLON IN RUSLAND GEDAALD. MOSKOU, 4 Sept. (A. N. P.). De Duitsche luchtballon „Deutschland" welke deelnam aan de Gordon Bennett-wedstrijd, is op 1 September in Karelie in een woud nabij het station Nadwoizy van den Ni- rowspoorweg gedaald. De drie inzittenden werden 3 September door jagers gevonden en naar Nadwoizy gebracht. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Johanna d. van C. Siebert en J. W. Blikman Maria Catharina d. van P. S. F. Kien jet en J. Chr. Voskuil Catharina Maria d. van C. de Groot en Chr. J. Colpa. Ondertrouwd: J. v. Harskamp jm. 23 j. en J. Zirkzee jd. 20 j. P. J. den Ambtman, jm. 24 j. en I. Seijn jd. 26 j. J. H. J. v. d. Laar jm. 33 j. en J. H. H. v. d. Meer jd. 42 j. C. v. Leeuwen jm. 27 j. en A. Racke jd. 29 j. Gehuwd: C. B. Heijn jm. en S. M. J. J. Peeters jd. Overleden: Chr. v. d. Linden wedn. 75 j. H. Verhoevende Haas vr. 66 j. DE GORDON-BENNETT WEDSTRIJD WARSCHAU, 4 Sept. (A.N.P.) De Duitsche ballon „Sachsen" is in een bosch in de omgeving vai Maksatikhins (prov. Kalinin, voorbeen Twer) gedaald. Men wacht thans nog op bericht van 5 ballons. Volgens onbevestigde berichten zijn in de provincie Kalinin twee para chutes gevonden, voorzien van etiketten van de Poolsche Aeroclub, die naar men veronderstelt, door de Poolsche ballon- vaarders zijn uitgeworpen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 4 Sept. Vee. Totale aanvoer: 638 runderen^ 241 kalveren, 1575 schapen, 234 varkens., 36 veulens, 9 bokken of gei ten; Prijzen per stuk: 38 stieren 115270 schoon gewicht, handel flauw; 213 kalf- en melkkoeien 115—250, handel flauw, 222 varekoeien e.a. 100165, handel flauw; 164 vette koeien f 120235, schoon gewicht 4062 cent, handel lui; fokkalveren f 12 18, handel vlug; 86 graskalveren f 15—50, handel stug; 41 vette kalveren f 2390, schoon gewicht 5082 cent, handel traag; 114 nuchtere kalveren 612, handel^vlug; 150 vette schapen 1822. 400 vette lam meren 1114.50, 1025 weideschapen 13 18, handel matig; 110 mestvarkeiis f 13 25, weinig handel wegens ziekte; 124 biggen 69, 36 veulens f 130160, han del vlug, 9 bokken of geiten f 410, han del flauw; zeugen f 3055, handel goed. Kaas. Aangevoerd 96 partijen, waar van 80 partijen Goudsche en 16 partijen Leidsche kaas. Besteed werd voor: le soort Goudsche kaas f 2022, 2e soort f 1819, le soort Leidsche kaas f 2123, 2e soort ƒ19—20 alles per 50 kg. Handel voor Goudsche en Leidsche kaas kalm. 'S HERTOGENBOSCH, 4 Sept. Boter. Aanvoer 17.550 kg. Hoogste prijs f 1,45, laagste prijs f 1.33, middelprijs f 1.43 per kilogram. ALKMAAR, 4 Sept. Kaas. Aangevoerd 68 stapels, zijnde 142.000 kg. Fabrieksbaas kleine 17.50, boerenkaas kleine f 18, boerenkaas commissie 21 per 50 kg. Han del matig. LEEUWARDEN. 4 Sept. Vee. 96 Enter stieren 100170, 110 Twenterstieren 170—270, 295 vette koeien 120—220, per stuk, 36—54 cent pter kg.; 635 melk en kalfkoeien f 115230, 75 pinken 65 125, 36 vette kalveren f 20—60, 787 gras kalveren 1875, 252 nuchtere kalveren 5io, 294 vette schapen 1322, 195 weideschapen 915, 228 lammeren 6 12, 520 vette varkens f 25110 per stuk, 32—38 cent per kg. 46 magere varkens 1540 cent per kg., 191 kleine biggen 7 —12 per stuk. 29 boken of geiten, 34 paar den. Totaal aanvoer 3823 stuk.Overzicht: Het aanbod was, vooral voor graskalveren en koeien grooter, de handel in stieren was iets minder, met lagere prijzen (voor al voor de lichtere soorten). Melk-, kalf- en vette koeien iets stugere handel en niet geheel prijshoudend. Graskalveren met ruim aanbod. Handel in geschetste kalve ren redelijk goed en duur, overigens iets minder vooral voor de lichte soorten. Vette kalveren ongeveer prijshoudend. Nuchtere kalveren met goede handel en iets vastere prijzen. Varkens waren ruim prijshoudend. Schapen en lammeren stug met iets lagere prijzen. Gisteren heeft de N. V. C. 73 zware vai'kens overgenomen, heden werden pl.m. 215 zouters overgenomen. Kaas. Sleutelkaas f 615, nagelkaas 8, Edammerkaas f 1920, Aanvoer 2125 kilogram. Boter. Mijnboter 1.42, veilingboter 1.34—1.30 per kg. Aanvoer 7 zesde. 2 twaalfde vaten. Commissie 61 cent. DELFT, 3 Sept. Vee. Aanvoer 2 paarden 128 runderen, 90 nuchtere kalveren, 203 magere varkens, 378 biggen en 10 geiten of bokken, rijzen: paarden 60150, kalf koeien 125—245, varekoeien f 75155, nuchtere kalveren f 514, magere varkens 14—36, biggen f 7—14, geiten of bok ken 37, alles per stuk, rundvleesch 48 5865 cent per kg. Boter 1.40—1.50 per kg., aanvoer 25 achtste en 6 zestiende vaten, wegende sa men 560 kg. Handel kalm. WISSELNOTEERINGEN AMSTERDAM) Berlijn 59.221 /.2 Londen 7.421 New York 1-471.'.1 Parijs 9.69::'4 Brussel 24.88i/4 Zwitserland 48.02V2 Madrid Oslo37.283/.J Kopenhagen 3Stl33/4 Stockholm,....38.26!/4 Milaan Praag 6.08*/2 Weenen Boedapest

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3