VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER KOELER. DE BILT SEINT: Matige, aanvankelijk tijdelijke toene mende Zuidelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt met opklaringen, waar schijnlijk regenbuien, iets kouder. Hoogste barometerst.: 764.1 te Sarna en Stensele. Laagste barometerst.: 747.4 te Stornoway. De depressie in het Westen is weer ver der Oostwaarts doorgedrongen; haar kern bevindt zich thans ten Noorden van Ier land. Een secundaire ligt over de Iersche Zee en Wales, terwijl een andere uitloo- per zich tot over Duitschland uitstrekt. Gisteravond passeerde de as van laatstge noemden uitlooper ons land met eenig on weer en betrekkelijk weinig neerslag. De wind ruimde van het Zuid-Oosten naar het Zuid-Westen. In Frankrijk en West- Duitschland ging de omslag plaatselijk met zware regens gepaard. De depressie over Finland is verder Oostwaarts getrokken, over Scandinavië stijgen de barometers nog. De algemeene weerstoestand is over het vasteland aanzienlijk verslechterd. Over Frankrijk zijn de temperaturen ge daald en blijft het bij Zuid-Westelijken wind betrokken en regenachtig, evenals in Zwitserland. Over Duitschland is de temperatuur nog gestegen, doch neigt de toestand tot onweersvorming. Ten onzent is bij buiig weer nog eenige afkoeling te wachten. LUCHTTEMPERATUUR. 20.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Vrijdagnamiddag 8.10 uur tot Zaterdagmorgen 5.47 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee, op Zaterdag 5 Sept. voorm. 5.45 uur en nam. 0.09 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 18 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 19 gr. C. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind van de Bilt hedenmiddag te 12.30 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede!" KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. De ordening in de vleeschindustrie. Ten vervolge op het verslag van gisteren kan nog worden medegedeeld, dat in het adres, door de Kamer gezonden aan den Minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart over Ordening in de Vleeschwaren- industrie, het volgende wordt gezegd: De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland veroorlooft *ich Uwe Exc. haar leedwezen te betuigen over het feit, dat, volgens het persbericht van 10 Juni 1936, aan den heer de Bruin te IJmuiden definitief voor rekening van het Rijk een opdracht is verleend van een millioen blik ken gehakt. De Kamer meent dezen maatregel te moe ten betreuren, daar deze zeer sterk in strijd is met het begrip ordening en saneering, zooals ook door Uwe Excellentie is bepleit en door het geheele Ministerie wordt voor gestaan. De productie-capaciteit toch van de vleeschwaren- en vleeschconservenin- dustrie is, inzonderheid door het wegval len van den export, reeds veel te groot zoo dat het wel zeer te betreuren zou zijn als door deze regeeringsopdracht bij deze over capaciteit nog een geheel nieuw bedrijf de finitief gecreëerd zou worden. Ook de ervaring als Lid van het Econo misch Technologisch Instituut in Zuid-Hol land en Zeeland opgedaan, heeft de Kamer geleerd, dat de algemeene regeeringspolitiek eischt, dat geen steun direct of indirect gegeven dient te worden tot het oprich ten of uitbreiden van fabrieken van die producten welke hier te lande reeds in vol doende hoeveelheid vervaardigd worden. Dit beginsel vindt de Kamer zeer zuiver weergegeven in de woorden van onzen Mi nister-President, toen hij zei in de verga dering der Eerste Kamer op 7 Febuari j.L: „Geen nieuwe ondernemingen waar de be staande in de behoefte voorzien, geen werk- verschuiving maar werkverruiming". In dit verband veroorlooft de Kamer zich voorts de aandacht van Uwe Excellentie te vragen voor de geheel verschillende wijze waarop ook thans nog de baconfabrieken worden behandeld en de behandeling welke de vleeschwaren- en conservenfabrieken ondergaan; zij wenscht daarbij den nadruk te leggen op de mededeeling ten aanzien van de baconindustrie van Zijne Excellen tie den Minister van Landbouw en Vis- scherij, voorkomende in zijn antwoord van 21 Augustus op de vragen van den heer- van der Weyden, luidende: „De Minister wil vooropstellen dat hij sinds zijn optreden er ■naar gestreefd heefteen saneering van deze industrie, waarin een belangrijke over capaciteit bestaat, te bevorderen Biy de thans geldende voorwaarden wordt dan ook de inschrijving voor het baconcon- tract beperkt o.a. tot die fabrieken, die tus schen 1 Januari 1929 en 1 Augustus 1932 voor eigen rekening en risico bacon hebben bereid en uitgevoerd (waardoor andere dus uitgesloten worden) terwijl bovendien de baconfabrieken daarbij nog vrijheid hebben ontvangen om de vleeschwarenfabrieken te gaan beconcurreeren, iets waartoe de bacon fabrieken, dank zij de buitengewoon hooge winsten in het verleden met het baconcon- tract behaald, uiteraard zeer wel in staat zyn. Het te Leiden gevestigde even goed ge outilleerde als goed gerenommeerde bedrijf van de firma, Tieleman en Dros moet nog steeds de nadeelige gevolgen van de onge lijke behandeling van regeeringswege aan den lijve ondervinden. De werkgelegenheid te Leiden loopt in de laatste jaren regel matig terug en de Kamer zou haar plicht verzaken, indien zij Uwe Excellentie er niet op attent maakte, wanneer regeeringsmaat- regelen mede daarvan oorzaak zijn. Bovendien wordt thans de vleeschwaren en vleeschconservenindustrie bij de reeds bestaande te groote productiecapaciteit be concurreerd behalve door de genoemde baconfabrieken, door een dank zij de regee ringsopdracht nieuw gecreëerd bedrijf. Het verschil tusschen de regeling getrof fen ten .behoeve van de baconfabrieken en de behandeling van de vleeschwaren- en vleeschconservenfabrieken treft wel heel pijnlijk. Tevens meent de Kamer van Koophandel te mogen opmerken dat, nu gebleken is dat het gehakt in blik door den heer de Bruin te IJmuiden vervaardigd niet op de juiste wijze werd gefabriceerd, noch van goede samenstelling was, wel zeer duidelijk is komen vast te staan, dat er geen enkele reden is geweest om met voorbijgaan van de bestaande naar werk hunkerende fabrieken, een buitenstaander in de gelegenheid te stellen groote hoeveelheden gehakt in blik te vervaardigen. Ndar de meening der Kamer is er daarom alle aanleiding het ri sico der nieuwe onderneming voor rekening der promotors te laten en niet door nieuwe orders de Nederlandsche vleeschconserven industrie met een totaal overbodige fabriek nog verder te desorganiseeren. De Kamer veroorlooft zich daarom Uwe Excellentie te verzoeken de vleeschconser venfabrieken althans ten deze niet nog ver der bij de baconfabrieken ten achter te stel len en de eenheid in regeeringsbeleid ook in dezen zin te bevorderen, dat ln overeen stemming met de regeling -voor de bacon fabrieken, geen regeerihgsopdrachten meer worden gegeven aan vleeschwaren- en vleeschconservenfabrieken, die niet reeds tusschen 1 Januari 1929 en 1 Augustus 1932 voor eigen rekening en risico het betreffen de product hebben bereid. De Kamer zal het zeer op prijs stellen, als zij ten deze antwoord van Uwe Excel lentie zou mogen ontvangen. De tocht naar het Ontginnings- bedrijf. Na afloop van de vergadering wem een tocht gemaakt over de ongemeen mooie Nieuwkoopsche Plassen tot aan het Ont- ginningsbedrijf. Aldaar werd geconstateerd dat „verworden" rietland tot prachtigen cultuurgrond werd geschapen. Men kan spreken van „verworden" rietland, omdat rietland aldaar op den duur zichzelf ver nietigt. Door de bladeren en ander rietafval wordt de rietzode n.l. steeds hooger, zoo hoog zelfs, dat er allerlei onkruid waarom braamstruiken en dergelijke, het rietland geheel waardeloos maken. Op de vraag hoe lang men op deze wijze zou kunnen door gaan voordat al het rietland tot bouwland zou zyn gemaakt werd geantwoord, meer dan duizend jaar. Dit verrassende antwoord werd verklaarbaar toen kon worden gecon stateerd dat het stadsvuil in een laag ter hoogte van 3 M. op het rietland moet wor den gebracht wil men uiteindelijk een vol doende dikke teeltlaag overhouden. Als bewijs van de buitengewone vrucht baarheid werd er met nadruk op gewezen, dat thans reeds voor de vijfde maal een zelfde product n.l. voederbieten op het bouwland werd geteeld. Iets dergelijks is alleen in zeer buitengewone gevallen moge lijk. De leden konden constateeren dat de voederbieten een zeer goeden stand ver toonden. Het Gemeentebestuur bood vervolgens aan de leden der Kamer op het idyllisch ge legen, keurig ingerichte, hotel restaurant Het Piashuis te Noorden eenige ververechin- gen aan. Aan den daaropvolgenden maaltijd zaten mede aan de Leden van het College van Burgemeester en Wethouders van Nieuw koop en de Secretaris der Gemeente. De huldiging van den. heer Groenendijk. De voorzitter der Kamer antwoordde daarbij op het welkomstwoord van.den Bur gemeester. Hij gewaagde van de eensgezin de pogingen om den vuilafvoer naar de Nieuwkoopsche Plassen mogelijk te maken," welke pogingen met zooveel succes be kroond werden. In het bijzonder vestigde hij de aandacht op de geweldige moeilijk heden welke de promotor, de heer Groenen dijk, heeft moeten overwinnen, moeilijk heden zoowel van nagenoeg alle officieele instanties als in zijn onmiddellijke omge ving. Dank zij echter het doorzettingsver mogen van het College van Burgemeester en Wethouders zijn alle moeilijkheden uit eindelijk overwonnen en zijn de oorspron kelijke plannen, zij het in ge wijzigden vorm, tot uitvoering kunnen komen. Als bewijs van den gezonden grondslag waarop de plannen worden opgetrokken noemde spreker het feit dat oorspronkelijk gerekend was op tuinbouwcultures op de nieuw verkregen akkers. Door de crisis en de crisismaatregelen was dit thar.s onmo gelijk, je zelfs verboden. Ondanks dezen erastigen tegenslag levert het bedrijf nog een goede gezonde winst op. Landontgin- ning en werkverschaffing op gebonder basis zal in Nederland wel niet worden aan getroffen. Het verheugde spreker daarom zeer, den heer Groenendijk namens de Kamer van Koophandel den verguld zilveren eerepen- VAN ONZE ADVERTEERDERS. PAARDENSLAGERIJ T. VAN BOHEEMEN. Hedenmiddag heeft de heer T. van Bo- heemen in perceel Janvossensteeg 47, waar voorheen gevestigd was de paardenslagerij van den heer Riethoven, een dergelijke zaak geopend. De winkel is tevoren ge restaureerd, zoodat hij als 't ware een nieuw aanzien heeft gekregen. Paardenvleesch en fijne vleeschwaren is in ruime sorteering voorhanden, zoodat wij een bezoek mogen aanbevelen. ning der Kamer met inscriptie toe te ken nen. Spreker hoopte dat deze eerepenning nog lang de huiskamer van den heer Groe nendijk zou mogen sieren. De Burgemeester sloot zich bij deze woor den aan. De meeste ambtenaren worden eerst geëerd na hun dood. Hier is dit ge lukkig niet het geval. Het ontbreekt den heer Groenendijk niet aan waardeering. Spreker is zeer verheugd, dat hij de eerste mag zijn na den voorzitter die den heer Groenendijk mag gelukwenschen, nu de waardeering voor zijn mooie economische prestatie op zoo'n tastbare wijze blijkt. De heer Groenendijk dankte op sympa thieke en bescheiden wijze en merkte op, dat wat bereikt is geworden, zeker nooit verkregen zou zijn als niet anderen met alle kracht hadden medegewerkt. Spreker me moreerde inzonderheid het toenmalige en het tegenwoordige College van Burgemees ter en Wethouders, den Gemeente-opzichter Pieterse en anderen. De voorzitter der Kamer merkt in zijn slotwoord nog op, dat deze dag bij allen in de meest aangename herinnering zal blijven. De band met Nieuwkoop's bedrijfs leven is weer verlevendigd en als niet alle voorteekenen bedriegen zullen eenige nieuwe denkbeelden, heden voor- loopig geformuleerd, iets tot vermeerdering van de welvaart bijdragen. Voorts hebben de leden met een nagenoeg allen geheel onbekend stuk natuurschoon kennis gemaakt, zoo mooi als er maar wei nig in Nederland bestaat en tevens met een hoogst interessant Gemeentebedrijf, dat ook van overheidswege steeds meer waardee ring geniet. KIND VERDRONKEN. Gisternamiddag te kwart over zes waren twee kinderen, de 3-jarige A. H. M. uit de Soendastraat en de 3-jarige W. uit de Ti- morstraat aan het spelen aan een sloot, welke nabij de Zweminrichting de Zijl is gelegen. Op een gegeven oogenblik viel de 3-jari ge M. te water en het andere kind ging zijn moeder vertellen, dat Tonny „was gaan zwemmen". De moeder vond dit natuurlijk zeer vreemd en waarschuwde de moeder van den jongen. Beiden zijn daarop naar de sloot gegaan, doch zij vonden niets. Een derde persoon zocht inmiddels met een hark de 2 M. breede sloot langs den kant af en baalde daarbij het slachtoffertje op. De Geneeskundige Dienst, welke gewaar schuwd was, heeft tevergeefs getracht de levensgeesten nog op te wekken. VERGUNNING VOOR OPTOCHTEN, ENZ. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat aanvragen tot het houden van een optocht, tot het maken van muziek, of tot het geven van verma kelijkheden in het openbaar, minstens een week tevoren moeten worden ingediend, daar anders een tijdige beslissing op de aanvragen niet is verzekerd. Alleen onder bijzondere omstandigheden zal van voor melden termijn worden afgeweken. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST Naar men ons mededeelt, zijn aan de Muziekschool van de „Maatschappij voor Toonkunst", naast de bestaande leerkrach ten, benoemd tot leeraar in: het viool-spel, de heer N. de Klijn te La ren; het violoncel-spel, de heer H. Berghout te 's Gravenhage. De heer de Klijn maakt deel uit van het „Waleson-kwartet", dat zich den vorigen winter hier deed hooren, hij trad tal van malen op voor de radio. De heer Berghout is eerste, benevens solo-cellist, verbonden aan het „Neder- landsch Kamerorkest" (Otto Glastra van Loon); hij is eveneens hier ter stede wel bekend en voor de radio-luisteraars geen onbekende. Aan mevrouw Maartje Offers werd, op haar daartoe gedaan verzoek, eervol ont slag als zangleeraresse verleend; het zang onder-wijs wordt nu alleen gegeven door de andere leeraresse Mejuffrouw Anny Bonarius: solo-zang, Kinderkoorzang en Solfège. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 2295. J. Coertsma, Lei den, St. Jacobsgracht 24, Brandstoffenhan- del. Overl. E.: J. Geertsma, d.d. 26 Aug. 1936. Wijz. handelsn. in: Wed. J. Geerts ma N. E: Wed. W. GeertsmaGraafstal, Leiden. 2919. D. en Joh. Boot, N.V. Alphen a. d. Rijn, Wilhelminastraat 50. Bouwen en herstellen, koopen en verkoopen van sche pen en motoren. N. Comm.: L. Sprey Jzn., Alphen a. d. Rijn. 550. Fa. J. van den Bosch Bontje. Al phen a. d. Rijn, Van Mandersloostraat 49. Manufacturen. De zaak is omgezet is een vennootschap onder firma. Venn.: J. C. C. M. van den Bosch en J. J. M. van den Bosch, Alphen a. d. Rijn. Bij het te Amsterdam gehouden politie- examen van den Alg. Ned. Politiebond slaagde voor het diploma met aanteeke- ning de heer H. Boorsma, alhier. DE WERKLOOSHEID Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren de navolgen de personen als werkloos ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3, Be hangers 19, Betonvlechters 38, Betonwer kers 62, Fundeeringwerkers 2, Glazenwas- schers 9, Granietwerkers 16, Grondwer kers 92, Heiers 2, Metselaars 157, Opper lieden 111, Schilders 104, Sloopers 10, Straatmakers 6, Hulp-straatmakers 5, Stu- cadoors, witters 82, Timmerlieden 263, Uit voerders 0, Voegers 30, Ongesch. Bouwar beiders 12, totaal 1029. Fabrieksarbeiders: Bleekers 16, Lompen sorteerders 15, Vellenblooters 5, Steenfabr. Arbeiders 122, Zeepfabr. Arb. 5, Ongesch. Fabrieksarb. 54, totaal 217. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 85, Reizigers, Colp. 42, Winkelbedienden 29, Incasseerders 13, Musici 7, Onderwijzers 10, Overheidspers. 11, Verplegers 3, totaal' 200. Hotel-Café-Pers.: Huispersoneel 10, Kell- ners 30, Koks 7, Totaal 53. Houtbewerkers: Beddenmakers 2, Hout bewerkers 56, Kistenmakers 6, Kuipers 7, Lijstenmakers 2, Mandenmakers 2, Meu belmakers 29. Meubelstoffeerders 23, Poli- toerders 1, Ongesch. Arbeiders 21. To taal 149. Kleermakers: Kleermakers 80, Kappers 10, Sqhoenmagers e.a. 16. Totaal 106. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 24, Land arbeiders 21, Tuinlieden 26, Warmoeziers 13, Ongesch. Landarbeiders 7, Totaal 91. Transportarbeiders: chauffeurs 128, em- balleurs 5, exp. knechten 23, koetsiers 14, loopknechten 36, schippers 82, magazijn knechten 60, spoor- en trampers. 15, wa kers 6, transportarbeiders 70, losse arbei ders 422. Totaal 861. Typografen: boekbinders 34, boekdruk kers 14, fotografen 3, hulp-vakarbeiders 3, letterzetters 32, steendrukkers 2. Totaal 88. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 76, mo lenaars 1, ovenisten 5, slagers 56, sui kerwerkers 22, wijnkooperskn. 9, zoutzie- ders 2, zuivelbereiders 4, ongesch. fabr.- arbeiders 30. Totaal 205. Vrouwen: Apothekersass. 2, bakers 1, breisters 1, naaisters 19, mangelsters 1, linnen juffrouwen 1, boekbindsters 1, maa stere 1, winkeljuffrouwen 12, serveersters 2, kantoorbedienden 27, verpleegsters 4, huisel. diensten 158, kooksters 1, fabrieks arbeidsters 24, onderwijzeressen 4, teeke- naressen 1, bedrijfsleidsters 1. Totaal 261. Alg. totaal 4390. 6 Sept. 1935: 3970. 7 Sept. 1934: 3463. Ben. 50 gedeeltelijke werkloozen en 108 werkverschaffing. Metaalbewerkers: Bankwerkers 123, Blik- bewerkers 18, Burgersmeden 40, Electri- ciens 42, Gasfitters 20, Gereedschapmakers I, Instrumentmakers 2, Isoleerders 10, Kernmakers 1, Kettingsmeden 38, Klin kers 9, Koperslagers 3, Lab. Bedienden 2, Lasschers 8, Loodgieters 60, Machinisten 25, Metaalboorders 10, Metaaldraaiers 14, Metaalschavers 2, MetaaLslijpere 3, Mon teurs 30, Pianostemmers 3, Polijsters 1, Ponsere 4, Rijwielherstellers 16, Scheeps- timmerl. 9, Scheepsschilders 2, Stokers 16, Tegenhoudere 17, Verw. Monteurs 9, Voor- slaanders 9, Voorwarmers 7, Vulcamiseurs 1, Vuurwerkers 11, Wagenmakers 6, IJzer- werkers 46, Zandspuiters 2, Zandvormere 2. Ongesch. Arb. 41. Totaal 663. Sigarenmakers: Sigarenmakers 7, Sig. Sorteerders 2, Strippers 2. Totaal 11. Technici, opzichters: Apothekersass. 1, Bedrijfsleiders 7, Ingenieurs 3, Technikers 10, Teekenaars, Opz. 16, Werkmeesters 21. Totaal 58. Textielarbeiders: Hekelaars 18, Katoen- drukkers 25 Kluwers e.a. 14, Luikers 9, Plaatsnijders 20, Schrobbelaare 2, Spinners 55, Spoolers 7, Staaldraaddraaiers 5, Ste kers 4, Strijkers 12, Wevers 117, Wolbewer kers 40, Ongesch. Textielarb. 72. Totaal 393. MUITARIA. In het tijdvak van 726 September a.s. komen bij het 6e Regiment Veld-Artillerie alhier de navolgende reserve officieren voor herhalingsoefeningen onder de wape nen: res. 2e Luits. Kruithof, Schukking en Westerman. In het tijdvak van 712 September zal bjj het 6e Regiment Veld-Artillerei alhier een cursus in den T.M.D. worden gehouden, waaraan de vólgende reserve-officieren zullen deelnemen: res. Ie Luit. vanden Lij- ke, Quak, Engberts, de Kluijver, van As, van Gent, Boot, Smit, en Lieve, terwijl in het tijdvak van 1419 September als vo ren zullen deelnemen de res. Ie Luit. Slij per, Deuss. Pot, Muller de Jongh, Jhr La- man Trip, Snoep, v. Gelderen en 2e Luits. van Kampers, Blekkingh en Westerink. In de algemeene ledenvergadering van het Verbond van Nederlandsche Werkge vers, heden te Amsterdam gehouden, werd ln de vacature J. Heringa tot lid van het bestuur gekozen de heer ir J. J. G. van Hoek, directeur der N.V. Wernink's Beton- Maatschappij alhier. In den afgeloopen nacht zijn door een agent van politie op den Morschweg ter zake van een overtreding aangehouden de 18-jarige bankwerker M. v. B., de 27-jari- ge groentenkoopman J. K. en de 15-jarige schoenmaker M. v. K., allen alhier woon achtig. Zij werden tevens verdacht van diefstal van een heerenrijwiel en een over jas te Wassenaar. Hedenmorgen zijn zij door de Wassenaareche politie afgehaald om aldaar verhoord te worden. AGENDA LEIDEN. Zondag, 6 Sept. Louis Davids' revue „Hoe maller hoe mooier", Stadsgehoor zaal, 8 uur. Maandag. Herhaling opvoering „Boefje", Schouwburg, 8.15 uur. Dinsdag, R.K. Bakkerspatroonsver. „St. Clemens", afd. Leiden en Omge ving, Hotel Centraal 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 31 Aug. tot en met Zondag 6 Sept. a.s. waar genomen door de apotheken: C. B. Duyster N. Rijn 18, telef. 523 en J. Doedens Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 274. ST. JOSEPHS-GEZELLEN-VEREEN* De van Nispen-herdenking. Zooals bekend wordt Zondag 13 Sept. in Amsterdam de van Nispen-herdenking gehouden. Wij kunnen thans onze leden meedeelen, dat de kostën per trein (re tour) slechts 1.20 bedragen; daarbij komt slechts 25 cents voor een deelne merskaart, welke toegang geeft voor de H. Mis, de bijeenkomst in. Carré en de tentoonstelling. Tot uiterlijk a.s. Woensdag 9 Sept. kan men zich opgeven bij den huismeester. Zie voorts de rubriek van morgenavond. Reeds gaf een flink aantal zich op. Dat velen meegaan moet echter geen wensch blijven. Op naar de hoofdstad! ST. MENKEN. De begrafenis van den heer J. B. Meynen heeft morgen om 12 uur plaats niet zooals door ons abusievelijk gemeld, op Rhijn- hof, maar op de begraafplaats aan de Groenes teeg. INGEZONDEN STUKKEN Als men zoo de dagbladen leest, onver schillig van welke partij, onverschillig van welke richting, dan zien wij zoo echt wat er gaande is, we voelen zoo diep waar het om te doen is d.w.z. haast ieder blad van die of deze partij bestookt an dere op soms ruwe en hatelijke wijze. lederen avond en ook iederen ochtend vindt men artikelen of artikeltjes, die doelen op één of andere partij, hetzij zij lasteren of waarheid spreken, hetzij zij verwijten maken of grievend zijn; ieder partijblad eischt dan, na fellé verwijtin gen en gemaakte conclusies, de eer voor zichzelf op. 't Is eigenaardig, maar 't wordt steeds heftiger, 't wordt steeds feller. Zeker er is altijd veel strijd geweest, doch de laat ste tijden gaat 't steeds crescendo met die dagbladen. En wat gaan we toch ontzet tend hard vooruit, laten, we maar de werkloozenstatistieken eens onderzoeken en controleeren. Als men als jarenlange werklooze zoo over de straat loopt, en men ontmoet dan enkele personen, in dezelfde ellende, ja ren al in denzelfden toestand van t el lendig niets doen. dan willen zij, opge hitst door de partijbladen, een eenzijdige politieke boom opzetten, doch ach wat geeft dit eigenlijk. In de dagbladen is er al genoeg ruzie (buiten de verheerlijken de artikelen van beroemde sportlui) en wat komen we er eigenlijk verder mee? 't Wordt nog beroerder. „Ja maar 't kan zóó toch niet blijven", opperen zij dan, „er moet iets gebeuren". Jawel er moet iets gebeuren maar toch. er gebeurt niets. Neen, er gebeurt niets, 's Avonds, als we na een langen dag van niets doen naar bed gaan, en den ande ren dag als men moedeloos opstaat en met 'n „wat nu weer vandaag" den nieu wen dag ingaat neen, er gebeurt niets. Al jaren loopen we zonder werk. Er ge beurt niets. En we lezen weer de artike len der partijbladen; de ruzie, het gehar rewar, we lezen 't weer, die aanvallen te gen elkaar, maar toch 'er gebeurt niets. We worden steeds ouder, de mooiste tijd gaat voorbij, we gaan ons onevenwichtig voelen, doordat er veel moois kapot ge slagen is, doch een kans krijgen is uitge sloten, neen er gebeurt niets. De partij bladen roemen ieder voor zich, wat er al gepresteerd is en gedaan, doch 't klinkt misschien onlogisch: er gebeurt niets, we zijn en blijven zonder werk, er gebeurt totaal niets. Sophocles. (Dat er te veel partij-gekrakeel is, heb ben wij al vaak betoogd. Dat er echter als er geen partijen en geen partij-bladen zouden zijn (en misschien dan ook geen partij-gekrakeel) meer zou worden ge daan, is een bewering, die niet bewezen en zelfs niet waarschijnlijk gemaakt kan worden. Red. L. Crt.). Losse nummers van DE LEIDSCHE COURANT zijn verkrijgbaar bij: Sigarenmagazijn „INSULINDE" Heerenstraat 2 Sigarenmagazijn J. G. v. ZWIETEN v. d. Waalsstraat 1 Sigarenmagazijn SÖMERWIL Hoogewoerd 24 ZANDVLIET's Boekhandel Haarlemmerstraat 117a KIOSK, Prinsessekade Bureau DE LEIDSCHE COURANT Papengracht 32.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2