STADS NIEUWS I ste mh v<tng No. 8513 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VRIJDAG 4 SEPTEMBER 193o DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V De wettige regeering in Spanje Wij kunnen begrijpen, dat 't velen duis ter blijft, als zij trachten een inzicht te krijgen in den politieken toestand van Spanje, 't Is ook moeilijk, zoo niet onmo gelijk, daarvan een helder beeld vóór zich te zien. Enkele belangrijke feiten staan echter wel vast. En 't is heel erg jammer, dat velen ook déze niet schijnen te zien. Eerstens, de „opstandelingen" zijn lang niet allen menschen, wien 't uitsluitend of allereerst te doen is, om bescherming van Kerk en Godsdienst. En 't zijn óók lang niet allen fascisten. Er zijn fascisten on der, wien 't er om te doen is, een dicta tuur te scheppen, en er zyn ook onder vele Katholieken, die de onrechtvaardige en schandelijke bejegening van Kerk en Godsdienst door een regeering, die feitelijk haar macht in handen van de communis ten heeft gegeven, niet langer konden ver dragen en daardoor in opstand zijn.geraakt. Vervolgens, de regeering in Spanje is niet een democratisch bestuur, zooals wij ons dat hier kunnen voorstellen maar de dictatuur van het communisme heeft er, ook vóór den opstand, maar al te veel invloed op gehad. Dit laatste brengen wij onder de aan dacht speciaal van iemand, van wien wij vanmorgen een briefje met bijvoeging van eenige knipsels uit de socialistische pers hebben ontvangen. Zoo eenvoudig als hij het ziet, is de werkelijkheid heusch niet! De vraag, waar dan toch eigenlijk de Regeering, de wettige Regeering in Spanje, met name in Madrid zit, is volkomen ge rechtvaardigd, merkt de „Avondpost" van gisteren op. Ziehier, aldus het blad, wat een zoo juist uit die hoofdstad ontsnapte Nederlander aan de „N.R.Crt." heeft medegedeeld: „Het ergste van het leven in Madrid is, dat er geen autoriteit meer is. Men kan zich dat in een stad als Rotterdam niet in denken. Overkomt u hier wat, ge spreekt den eersten agent van politie aan, dien ge tegenkomt en deze komt voor uw rech ten op. Maar in Madrid is dat anders, daar regeert in naam wel de officieele en wet telijk gekozen regeering, maar in de prac- tijk heeft het grauw het heft in handen. Gezag is nu wel nooit zoo'n allesoverheer- schend begrip geweest in Spanje, maar thans is het de slungel, de jongen of meid uit de heffe des volks, die u zegt, wat ge te doen of te laten hebt. Stapt ge nu, om maar een voorbeeld te geven, een café uit en de een of andere baardelooze knaap of jonge dame in overall vindt uw boord ver dacht en heeft zin in uw schoenen, welnu, het wapen, waar ze zelf nog zoo weinig mee vertouwd zijn, dat het trilt in hun handen, als ze het op uw hart zetten wat op zichzelf al een heel gevaarlijke si tuatie vormt gaat gemakkelijk af. Een ongeordende bende heeft in Madrid de macht in handen. In het Volksfront regeert het extremisme en men kan zich voorstel len, wat dat beteekent in een land met 60 pet. analphabeten, die stelselmatig sinds jaar en dag zijn opgezet". Ziedaar! Waar zit nu die „wettige regee ring", waarop ook in ons land de socialis ten zich beroepen om hun sympathie voor het „volksfront" te rechtvaardigen? Nog een staaltje: „De Morning Post" publiceert mededee lingen van een ooggetuige over de terecht stelling van 27 leidende Spaansche perso nen door de marxistische militie te Ma drid. Deze ooggetuige was een van de 2000 politieke gevangénen, die tezamen met een groot aantal misdadigers in de z.g. modelgevangenis te Madrid was opgeslo ten en later wist te ontvluchten. Op 22 Augustus, zoo vertelde hij, werden alle ge vangenen van de Roode Militie naar de binnenplaats gebracht. Bij het vallen van de duisternis bezette de militie de daken rondom de binnenplaats en opende van alle zijden het vuur op de ongelukkigen, van wie er negen onmiddellijk werden ge dood en meer dan 20 zwaar gewond. Na vijf minuten werd het vuren gestaakt. Den vogenden morgen werden 27 vooraan staande pplitieke gevangenen gefusilleerd". Zulke beestachtigheden hebben plaats door een orgaan van de „wettige regee ring". Wij herhalen, onze sympathie kan niet onvoorwaardelijk worden gegeven aan de opstandelingen. Ook niet alles, wat aan dien kant gebeurde en gebeurt kan door den beugel volstrekt niet! En wij stemmen in met deze passage uit een artikel in de „Gelderlander" van gis teren: „Ook de nationalisten gaan lang niet in alles vrij uit; ook onder hen schuilen aan hangers, wier uiteindeljike bedoelingen nieuwe gevaren over Spanje zouden kun nen brengen. Maar als het socialistisch „Volksblad" het tracht voor te stellen, alsof de niet-so- cialistische pers slechts een leugenachtige voorlichting geeft, dan is ze er toch wel heel erg naast. De gruwelen, waaraan de aanhangers van de regeering zich schuldig maken, zijn door zoovele betrouwbare ooggetuigen ge constateerd, dat ze door holle woorden kraam niet zijn weg te vagen. Het zijn feiten, ten hemelschreiende fei ten. De socialistische pers loopt heet voor een verdediging van een z.g. democratie, die in den grond van de zaak tegenover werkelijke democratie staat als water te genover vuur. De democratie, welke de S.D.A.P. in Spanje verdedigt, is een verkapte commu nistische dictatuur, waartegenover wij scherp afkeurend staan en fclijven staan, omdat zij Goddelijke en menschelijke wet ten met voeten treedt. Staatsvergoding, van welken aard ook, is tegen het katholieke beginsel, dat gezonde vrijheid en gezond gezag eischt". De wereld in vogelvlucht De verwoede aanvallen van de nationa listen op de sterk verdedigde stad Irun, vlak bij de Fransche grens, hebben van morgen succes gehad. Begunstigd door den nevel, hebben de troepen van generaal Mola een stormloop ondernomen op de vópr de stad aangebrachte stellingen der roode militie en deze overrompeld. In pa- nischen schrik vluchtten de verdedigers in de richting van de Fransche grens. De aan vallers konden daarop het stadje binnen rukken, doch het werd niet zoo maar prijs gegeven door de aanhangers van Madrid. Om iedere straat en om ieder huis bijna moest worden gevochten. Het is een taaie strijd, doch zooals uit de belegering van Irun blijkt, zijn de geregelde troepen van de generaals Mola en Franco de rooden toch de baas op den duur, ondanks het feit, dat deze laatsten met fanatieken moed vechten. Een zelfde bolwerk als Irun in het Noor den is Malaga in het Zuiden. Ook daar is de positie der roode militie hopeloos. Men heeft reeds te Gibraltar, dat En- gelsch bezit is, geinformeerd, of men daar eventueel vluchtelingen kan bergen; maar Gibraltar zit al stikvol vreemdelingen. Het ziet er naar uit, alsof de dagen van de Madrileensche regeering gesteld zijn. Met het accoord tot non-interventie zal het waarschijnlijk ook wel misloopen. Ita lië, dat er zich al eens meer over beklaagd heeft, dat met name Frankrijk toch clan destien steun verleent aan de regeering van Madrid, heeft nu in de moord op een Italiaansch onderdaan te Barcelona aan leiding gevonden om oorlogsschepen naar de Spaansche wateren te zenden. Boven dien zouden verscheidene Italiaansche vliegtuigen te Vigo zijn aangekomen. JAARGETIJDE MGR. J. D. J. AENGENENT A.s. Maandag 7 Sept. zal in de kathe drale kerk St. Bavo te Haarlem om half elf (zulks in afwijking van vorige publicaties) een plechtige H. Mis van Requiem met pontificale assistentie worden opgedragen als eerste Jaargetijde ter nagedachtenis van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aange- nent z.g. Niet alleen de geestelijken uit het ge- heele bisdom, maar ook de Katholieken, zoowel particulieren als vertegenwoordi gers van organisaties, worden verzocht, bij deze plechtigheid aanwezig te zijn, PATER E. v. d. SNOEK O.F.M. De Hartebrug-parochie viert Zondag het zilveren kloosterfeest van een harer kape laans, pater Evodius v. d. Snoek O.F.M. En zij zal dit feest vieren in hartelijk mee leven, in oprechte dankbaarheid! Pater v. d. Snoek arbeidt nog slechts kort in Leiden. In Sept. 1934 is hij benoemd tot Kapelaan aan de parochie van de Harte- brug, die hem korten tijd daarvoor had lee- ren kennen èn leeren waardeeren als lei der van een groote missie. In deze twee jaar heeft pater v. d. Snoek hoogachting en waardeering verworven in steeds breedere kringen, in en buiten de parochie van de Hartebrug om de open eerlijkheid en gulle hartelijkheid, die uitstraalt uit heel zijn optreden; om den priesterlijken ijver, waarmede hij al zijn functies vervult, en die brandt en gloeit in zijn welsprekend woord. Op de gave zijner welsprekendheid wordt herhaaldelijk uit verscheidene kringen een beroep gedaan en, naar wij meenen, nooit tevergeefs. Pater v. d. Snoek preekt en spreekt graag, omdat hij gaarne anderen mededeelt van wat hij bezit aan diepe ge loofsovertuiging, aan liefde voor Christus en Zijn Kerk, aan liefde voor al zijn mede- in enschen. Katholiek Leiden kent pater v. d. Snoek ln zijn kwaliteit van adviseur van groep III der sociale vereenigingen, omvattend tien organisaties, kernleider van den R.K. Volksbond, voorzitter en directeur .in de Zitavereeniging. In al deze functies is de jubilaris een zeer gewaardeerd adviseur of leider. Daarom zal het kloosterfeest van pater v. d. Snoek Zondag door velen worden mee-gevierd in oprechte dankbaarheid dankbaarheid niet slechts voor het goede, door den jubilaris in Leiden verricht, maar voor al de weldaden, die God in die vijf en twintig jaar na de uitrede in de Fran ciscaner-Orde heeft geschonken aan den jubilaris en door hem aan tallooze anderen! Pater v. d. Snoek is 10 Dec. 1892 te 's Gra- venhage geboren, is in de Orde der Minder broeders gekleed 7 Sept. 1911, is priester gewijd 10 Maart 1918. Van 1919 tot 1927 is hij assistent-pater geweest in het klooster te Woerden en mis sie-predikant. Daarna achtereenvolgens gardiaan van het klooster te Nieuwe Nie- dorp en van het klooster te Woerden. Sinds Sept. 1934 is pater v. d. Snoek Kapelaan te Leiden. En Leiden, en in het bijzonder, natuur lijk, de parochie van de Hartebrug, mag a.s. Zondag met hem mee-vieren zijn zil veren Ordes-jubileum. Zooals reeds gemeld is er Zondag om 10 y, uur een plechtige Hoogmis van dank zegging en van 12.30 tot 2 uur receptie aan de pastorie. PATER C. SLOOTS O.F.M. Onder de Franciscaansche Jubilarissen op 7 September a.s. behoort onze oud-stad genoot de weleerw. pater Cunibertus Sloots zoon uit een Leidsche familie, die meerdere priesters en religieusen aan de Kerk heeft geschonken. Pater Sloots heeft al zijn priester-jaren geleefd en gewerkt in het klooster te Weert. Daar is bij werkzaam geweest aan het Centraal Bureau der Derde Orde en hij is bekend als de vol-ijverige en zeer ver dienstelijke medewerker van verschillende tijdschriften als de Tertiaris, St. Franciscus St. Antonius-almanak, enz. Sedert enkele jaren is pater Sloots de bibliothecaris van de grootste bibliotheek der Minderbroeders in ons land, n.l. die te Weert, en archivaris van de Ned. Provincie der Minderbroeders, in welke laatste kwa liteit hij zich groote verdiensten heeft ver worven door een nieuwe ordening van de oude archief-stukken. Pater Sloots is lid van de Rijkscommissie van advies inzake biblotheek-wezen. De parochianen van de „Hartebrug" te Leiden kennen en waardeeren pater Sloots wel heel bijzonder als den schrijver van het gedenkboek der parochie, uitgegeven ter gelegenheid van het onlangs gevierde eeuwfeest. De Jubilaris, die eenigen tijd heeft ver toefd ten huize van zijn moeder te.Oegst- geest, is deze week weer teruggekeerd naar Weert, waar zijn zilveren kloosterjubileum zal worden gevierd. PATER CR. v. d. STOK. De verdiensten van een missionaris-le ven zijn vaak omgekeerd evenredig aan wat er van bekend is en over vermeld wordt. De missionaris verlaat het vaderland, om te arbeiden in een vreemd land, onder vaak uiterst moeilijke omstandigheden, aan de uitbreiding van Christus' Rijk. Na een lan ger of korter aantal jaren wordt zijn dood gemeld. Ziehier, de feiten, meestal de eenige feiten, die over het missionaris-le ven in de courant staan. En tóch, wie onzer brengt zoo vele en zoo zware offers, als in vele gevallen de missionaris! Het leven van een onbekenden, een „ge wonen" missionaris staat vaak in geeste lijke voornaamheid en zedelijke groot heid ver boven dat van velen, die onder ons een groote reputatie genieten, geëerd en gefêteerd worden. Deze waarheid is ons een aanleiding om namens katholiek Leiden een eere-saluut te brengen naar een anderen Jubilaris der Franciscaansche Orde, dén uit Leiden ge- boortigen pater Crispinianus v. d. Stok, die nu ongeveer 15 jaar het Evangelie pre dikt in het verre China. Wij bidden, dat God dezen missionaris nog zeer vele jaren spare voor zijn verheven arbeid! Hutspot-tochten naar Leiden. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der 3 October-Ver eeniging. 3 October nedert snel! En daarmede de herdenking van Leiden's Ontzet, die door de jaren heen tot een nationale gebeurte nis geworden is, waarvoor tienduizenden uit heel het land en zelfs van ver buiten onze grenzen naar de oude Sleutelstad komen. 3 October is het feest van den hutspot en den hosvlonder, de dag van den be- faamden historischen optocht, van den in tocht der Geuzen en de traditioneele uit- deeling van haring en wittebrood. De derde October zal ditmaal van bij zondere beteekenis zijn, omdat thans te vens het 50-jarig bestaan der 3-October- vereeniging zal worden herdacht. Een dubbel feest wordt dat dus en een extra aanleiding voor niet-Leidenaars om ge tuige te zijn van dit festijn van traditie en jolijt, dat naar z'n aard en z'n omvang bijna eenig is in ons land. Het is daarom dat ter gelegenheid van den 3den October nu „hutspot-tochten" zullen worden georganiseerd voor auto mobilisten, motorrijders, wandelaars en wielrijders, waarbij niet het leveren van een belangrijke sportprestatie, doch het aanmoedigen van een bezoek aan de Leid sche feestviering hoofddoel is. Ook de in woners der Sleutelstad zelf kunnen aan dezen ster-tocht deelnemen en daardoor in het bezit komen van de fraaie „hutspot plaquette" of ,hutspot-draag-medaille", welke wordt uitgeloofd voor allen, die den tocht overeenkomstig de voorwaar den volbrengen. Automobilisten en motor-rijders moeten daartoe een afstand van tenminste 80 K.M. afleggen en hun startkaart op een der na der te bepalen stations laten afstempelen. Voor diegenen hunner, die aan de eischen voldoen, is na inlevering van de start kaart, de „hutspot-plaquette" beschikbaar, terwijl zij als extra-attractie koste loos kunnen deelnemen aan den traditio- neelen hutspot-maaltijd, voorafgegaan door haring en wittebrood. Ter plaatse zullen de deelnemers bovendien gelegen- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Irun gevallen in handen der nationalis ten. Ook in Malaga is de toestand hope loos. Italië zendt kruisers en vliegtuigen ter bescherming van zijn onderdanen (2e blad). Het Coblenzer schandaal-proces afge last? (2e blad). Generaal von Epp over de Duitsche ko loniale eischen (2e blad). Woelingen in de Sovjet-Unie (2e blad). In Palestina is het nog allesbehalve rus tig (2e blad). Oceaanvlucht geslaagd. De vliegers moesten een noodlanding maken in Wales (Luchtv., 2e blad). BINNENLAND. Te Amsterdam heeft een jongen zijn Ieeraar opgelicht voor ƒ30.000. (Gem. Ber., 3de blad). De overval op de geldauto te Amsterdam (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De wereldstayerskampioenschappen der wielrenners te Zurich door Raymond ge wonnen. (3de blad). heid vinden den grooten jubileum-optocht gade te slaan. De door de wielrijders en de wandelaars af te leggen afstand bedraagt respectieve lijk 30 en 20 K.M. De belooning voor deze groepen bestaat een uit a§n „hutspot- draagmedaille". Er zullen extra-prijzen worden toege kend voor de vereenigingen met ten min ste tien leden. Om voor een dergelijken vereenigings-prijs in aanmerking te ko men, moeten de leden zich collectief mel den. Alle deelnemers moeten uiterlijk te halftwaalf voormiddag in Leiden aanko men. Bepalingen en reglement voor deze „hutspot-tochten", alsmede een startkaart worden den deelnemers toegezonden na ontvangst van het inschrijvingsformulier en de verschuldigde inleggelden, waarbij wij aanteekenen, dat de inschrijvingsbil jetten gericht moeten worden aan het secretariaat der commissie, Nieuwstraat 28, Leiden, vóór 24 September a.s. DE HUURTOESLAGEN VOOR GROOTE GEZINNEN. Door de heeren Schriller en Manders is het volgend schrijven gericht aan den ge meenteraad. „Ondergeteekenden, kennis er van dra gende, dat bij het College van Burgemees ter en Wethouders plannen in voorberei ding zijn, om ingrijpende veranderingen in het verleenen van huurtoeslagen aan huuders van woningen voor groote gezin nen uit het „Huurtoeslagfonds" (Zie raads besluit van 7 Juli 1930 en daaraan voor afgaande ingekomen stuk No. 119 van 23 Juni 1930) aan te brengen, zijn van oor deel, dat, alvorens tot die veranderingen wordt besloten, den Raad in de gelegen heid behoort te worden gesteld, zioh hier over uit te spreken, en hebben daarom de eer de volgende motie bij den Raaad in te dienen: „De Raad, vernomen hebbende, dat bij het College van Burgemeester en Wethouders plannèn in voorbereiding zijn, om veranderingen in het verleenen van huurtoeslagen aan huuders van woningen voor groote gezin nen uit het „Huurtoeslagfonds" aan te bren gen, verzoekt het College van Burgemeester en Wethouders, aan die plannen geen uit voering te geven, alvorens den Raad volle dig op de hoogte te hebben gesteld van de eventueel voorgenomen wijzigingen en de gevolgen van dien en hem in de gelegen heid te hebben gesteld, zijn gevoelens te dezen opzichte kenbaar te maken". Kerkconcert Jo Vincent en Anthon van der Horst. Op Woensdag 16 September zullen Jo Vincent en Anthon van der Horst, der traditie getrouw, een kerkconcert geven in de Pieterskerk alhier, aanvang te 8 uur. Kaartverkoop is bij het Bespreekbureau J. M. Eggers.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1