DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BISSCHOPPELIJK VERWEER» £7ste Jaargang DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1936 No. 8512 Sk C^ki^ehcSoti/ta/irt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekS 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Jaargetijde van Mgr. Aengenent z. g. 't Is al weer een jaar geleden, dat op ons neerplonste de sedert enkele dagen niet meer onverwachte tijding, dat Z. H. Exc. Mgr Aegenent gestorven was. Wij, Katholieken van het Bisdom Haar lem, zijn onzen overleden Bisschop niet ver geten en wij zullen Hem niet vergeten! Banden van oprechte genegenheid worden door den dood alléén niet verbroken! Door de kennis van de onschatbaar-troostrijke waarheid, die er ligt in de leer van de „ge meenschap der heiligen", kunnen wij blij ven leven met hen, die door den dood van ons zijn gescheiden. Vandaag, op het jaargetijde van Zijn overlijden, willen wij ons heel levendig voor den geest stellen Monseigneur Aenge nent, zooals wij Hem zoo goed hebben ge kend: den vol-krachtigen mensch, sterk en stoer, uit wiens verschijning straalde de bljjde levenslust, den overmoeiden en geestdriftigen arbeider voor God en Zijn Kerk. En wij zouden Hem nu ook weer als 't ware willen hooren in een van Zijn toe spraken, vol van wijze leering en bezield door vaderlijke liefde. Zijn grootste vreug de de hem typeerende eigenschap was: anderen blij te maken, te troosten, op te beuren, op te heffen in het stralende licht van zyn' eigen heilig-sterk Godsvertrou wen.. En daarom schijnt 't ons niet verme tel, om te veronderstellen, dat wü hande len in Zijn geest, als wij Hem vandaag weer tot onze lezers laten spreken de woorden uit zijn laatsten Vastenbrief, die Hij heeft geschreven, om zijn diocesanen te troosten in het vele lijden van dezen tijd. Mon seigneur Aengenent schreef dezen brief en kele maanden vóór zijn eigen zwaar licha melijk lijden, terwijl Hij misschien God alleen weet 't reeds door veel ziele- lijden werd gekweld. Wij citeeren uit den bedoelden Vasten brief: „En tenslotte, beminde geloovigen, wil den wij U herinneren aldus schreef de ontslapen Kerkvorst dat ons leven hier op aarde niets anders is dan een korte doorgang naar het eeuwige leven, waar eigenlijk onze bestemming gelegen is. Dan vooral worden al onze beproevingen veel lichter. Want het is juist de tegenspoed, veel meer dan de voorspoed, die ons den weg naar den hemel gemakkelijk maakt. De Evangelist Lucas leert het zoo duide lijk in de Handelingen der Apostelen, dat wij zonder beproevingen den hemel niet zullen beërven. „Door vele beproevingen, zoo schrijft hij, moeten wij den hemel bin nengaan". En de H. Paulus roemt het lij den als het groote middel om de hemel- sche heerlijkheid deelachtig te worden. „Wij vertwijfelen niet, zoo schrijft hij, want de tegenwoordige droefheid, die slechts voorbijgaand en licht is, bewerkt in ons een eeuwige, alles overtreffende heerlijkheid". 'En hoe meer wij met ge duld geleden hebben, des te grooter zal die heerlijkheid zijn. Maar in elk geval zal die heerlijkheid zoo groot zijn, dat dezelfde Apostel uitroept: „Ik weet, dat het lijden van dezen tijd niet in vergelijking kan ko men met de toekomstige heerlijkheid, die in ons geopenbaard zal worden". „Defunctus adhuc loquitur" Gestorven spreekt Monseigneur Aengenent nog tot ons deze woorden van vaderlijken troost. En wij wij willen nu. ook als 't ware tot Hem spreken; wij willen Hem vandaag, op het jaargetijde van Zijn overlijden, iets zeggen. Namens al onze Katholieke le zers, zijn vroegere diocesanen. En dat is het volgende: Veel kan ons, Katholieken, in dezen tijd nog overkomen wij weten het niet. Maar één zaak staat vast: wij zullen geen stap afwijken van den weg, ons gewezen door den, ons door Gods Voorzienigheid geschon ken, vereerden en reeds zoo beminden Opvolger van Mgr Aengenent op den Bis- schoppelijken Troon van het Diocees Haar lem wij zullen, wat er ook gebeure, a l len blijven staan als één rondom onzen Bisschop, mgr Huibers! Dit is ons aller allerstelligst besluit. En als wij God blijven bidden, dat Hij Zijn dienaar Joannes voor eeuwig moge opnemen in het gezelschap der apostolische priesters, dan vragen wij tegelijkertijd, dat mgr Aenge nent onze voorspraak zij bij God, om dit ons besluit te bekrachtigen. Zóó zullen wij waarachtig eeren de zali ge nagedachtenis van Zijne Hoogwaardige Excellentie Monseigneur Joannes Domini- cus Joseph Aengenent. AAN HET BISSCHOPSGRAF TE OVERVEEN. In de parochiekerk van Overveen werd vanmorgen om half 8 door prof. A. M. A. Vollaerts, dir. v. d. Vr. Jeugdbeweging voor Kath. Actie, de Graal, een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen, waarbij assis tentie verleenden rector J. v. Son, direc teur der K. J. V., district Haarlem, als dia ken en pater Wilderbeek O.E.S.A. als sub diaken. De weleerw. heer F. Bank, secre taris van 't bisdom, droeg tegelijkertijd een H Mis op aan het zij-altaar. Tevoren had de hoogeerw. pater H. Meuffels, provinciaal der paters Lazaristen, een H. Mis opgedra gen voor de zielerust van Mgr. Aengenent. Bij dezen jaardienst was ook aanwezig Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers, verder het vol tallig hoofdbestuur van de Graal. De kerk was geheel gevuld met leden van de Graal, K. J. V., Josephgezellen, K. J. M. V., leden van de Kath. dames- en heerensport clubs etc. Onder leiding van den heer Jos. dè Klerk werden de Gregoriaansche Misge zangen gezongen. De bisschoppelijke grafkelder te Over veen was den geheelen dag geopend en talrijke geloovigen hebben van de gele genheid gebruik gemaakt om het graf te bezoeken. Het was hier ook al yeer de jeugd, die den geheelen dag de wacht betrok. Rector H. v. Spanje, directeur der Dio cesane K. J. V. en rector Th. v. d. Lugt, se cretaris van het Mannelijk Jeugdwerk der K. A. waren verhinderd en zijn later op den dag bij het graf komen bidden. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Nationalisten verder opgerukt naar Madrid. HENDAYE, 3 September (A.N.P.). Vol gens mededeeling van het hoofdkwartier te Valladolid, zijn de nationalisten er gisteren ondanks een heftigen tegenstand der re- geeringstroepen in geslaagd, met succes een offensief tegen Madrid door te voeren en over 25 K.M. op te rukken. De regeeringstroepen hebben behalve een hoeveelheid krijgstuig meer dan 400 dooden en talrijke gevangenen verloren. DE STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME. Wij veroorloven ons het volgend zeer belangrijk en leerrijk artikel te ontleenen aan de „Tijd". Het verwijt van Mussert's kerk-paarde- stal-brochure blijft nog heftig circuleeren in de met de N.S.B. bevriende of geestver wante kringen in het Duitsche nationaal- socialisme. Ook daar blijft men lasterlijk volhouden, dat de katholieken het vader land aan de communisten overleveren. Met name naar aanleiding van het jongste herderlijk schrijven, dat pas in alle katholieke Duitsche kerken en kapellen op last van het Episcopaat werd voorgelezen en dat niet in de Völk. Beobachter werd afgedrukt lanceeren de propagan disten van Rosenberg en de anti-paapsche Dunkelmanner, die het niet zonder agitatie kunnen stellen, den ouden achterklap tegen de Kath. Kerk, die alleen op het voorbeeld van het nationaal-socialisme eindelijk het bolsjewisme zou gaan bestrijden. Voor zoover het Nederland betreft heb ben wij de nationaal-socialistische verzin sels reeds uitvoerig weerlegd. In ons land waren het Episcopaat de geestelijkheid en de katholieke pers al lang in de bestrijding van het bolsjewisme voorgegaan, toen de heer Mussert zijn beweging nog niet be gonnen was. Thans heeft Mgr. v. Galen, de strijdbare bisschop van Munster pas in de commissie van vijf benoemd om over de rechtzinnige toepassing van het Con cordaat te onderhandelen het lasterlijke van de nat.-soc. verwijten ook in Duitsch- land aangetoond. „Zondagmorgen 30 Augustus legde ge noemde bisschop, in aansluiting bij de voor lezing van den gezamenlijken brief van dé Duitsche Bisschoppen yan 20 Aug. 1936, in den dom te Munster de volgende verkla ring af: „Dierbare diocesanen! Gaarne zou ik.nog een kort woord willen voegen bij de publi catie van dit ernstig herderlijk schrijven, dat de gezamenlijke Duitsche Bisschopperi in Fulda hebben goedgekeurd en aan u hebben gericht. De „Nationalzeitung" te Essen heeft reeds gisteren een telegram ge publiceerd van haar Berlijnschen redacteur, dat zich met dezen herderlijken brief bezig houdt. Maar reeds de eerste alinea van dit bericht bevat een onwaarheid, en mislei ding van die lezers, die hun nieuwstijdingen uitsluitend uit hun „Nationalzeitung" be trekken. Ieder katholiek weet, welke mis vorming van de waarheid het is, wanneer de „Nationalzeitung" beweert, dat „het Va- ticaan en het Episcopaat van de Katholieke Kerk" terughoudendheid hebben beoefend en dat nu pas deze terughoudendheid, op grond van de gebeurtenissen in Spanje, ge weken is voor een eenstemmige afwijzing van het communisme, ja voor een oorlogs verklaring aan het anti-christelijk gevaar. Gij weet, dat de Pausen vanaf den tijd van Leo XIII vóór 50 jaar, dus vanaf het eerste begin der communistische propa ganda, steeds opnieuw het socialisme en het communisme als een dwaalleer vervloekt en veroordeeld hebben, en dat de Bisschop pen, ook de Duitsche Bisschoppen, telkens opnieuw tegen de valsche leer van commu nisme en socialisme hun waarschuwende stem hebben verheven; dat b.v. de Fulda- sche Bisschopsconferentie in de jaren 1921, 1924 en andermaal in 1931, derhalve in een tijd, toen het Duitsche Rijk geregeerd werd door een parlement, dat, op basis van alge meen kiesrecht door het Duitsche volk ge kozen, in meerderheid uit socialisten en communisten bestond, openlijk en vrijmoe dig het reeds vroeger telkens opnieuw ver kondigde standpunt van de Kerk herhaald heeft, het het voor katholieken ongeoor loofd en zonde is, zich vrijwillig aan te slui ten bij socialistische en communistische partijen, vakorganisaties en vereenigingen, hun vergaderingen te bezoeken, hun pers te steunen. En evenals vroeger, heeft ook tot op heden toe de H. Vader telkens opnieuw het communisme en het bolsjewisme als het vreeselijkste gevaar voor het christendom en de christelijke cultuur, voor den vrede van de wereld gebrandmerkt, en tot waak zaamheid en afweer opgeroepen. Op het Pinksterfeest van dit jaar, 31 Mei 1936, was ik zelf oog- en oorgetuige, hoe de grijze Paus Pius XI voor een geweldige pelgrimsschare uit de geheele wereld, in een zeer ernstige toespraak van meer dan 50 minuten op het bolsjewistische wereldge vaar wees en de volkeren bezwoer, tegen het opheil op' te treden, voordat het de christelijke cultuurwereld in brand steekt, zooals nu in Spanje gebeurt. Maar over dat alles hebben de Duitsche kranten in de laatste jaren bijna niets geschreven, mis schien niet mogen schrijven. En zoo heeft een officieel partijblad „Das schwarze Korps" het nog voor 14 dagen aangedurfd, op lasterlijke wijze den H. Va der plichtvergeten stilzwijgen ten opzichte van de gruwelen van het bolsjewisme te verwijten. Zoo heeft het officieele strijdblad van de Hitier Jugend zich nog op den 22en Aug. 1936 aangematigd, om de onervaren jeugd, die dit blad leest, wijs te maken, dat de Duitsche Bisschoppen op laakbare wijze na lieten, met deze communistische en anar chistische bloedheerschappij voor oogen, het „geweten van de wereld" wakker te schudden. Maar die jonge lieden, die dit blad schrij ven en uitgeven, zijn waarschijnlijk nog te jong, om uit eigen ervaring den sinds tien tallen van jaren door de Kerk tegen socia lisme en communisme gevoerden strijd te kennen, en waargenomen te hebben, dat juist in het katholieke volksdeel, speciaal door het verdienstelijk werken van de nu onschuldig vervolgde katholieke arbeiders- en gezellen vereenigingen, de communisti sche propaganda het minste succes heeft gehad. Deze jonge lieden zijn ook blijkbaar te groen, te wijsneuzig en geblaseerd, om de behoefte te gevoelen, eerst eens de ge schiedenis van de laatste 50 jaren uit on partijdige bronnen te bestudeeren voordat ze hun jeugdige lezers met gewaagde be weringen overstelpen en beïnvloeden. Als dit vermoeden niet juist was, zou dit or gaan, de Hitier Jugend, nu de eerlijkheid moeten hebben, het zoo even voorgelezen herderlijk schrijven, waar het zelf om ge roepen heeft, letterlijk aan zijn jeugdige lezers mede te deelen. Als het overigens waar is, wat telkens opnieuw beweerd wordt, dat het communisme vanaf 1933 totaal overwonnen en uitgeroeid is, waar om moeten dan Duitsche Bisschoppen in herderlijke brieven voor Duitsche katho lieken waarschuwen tegen dwaalleeringen en gevaren, die in Duitschland al lang on derdrukt zijn. Dit vooropgesteld om de waarheid recht te laten wedervaren, moet ik hier dank baar erkennen, dat de „Nationalzeitung" van Essen in haar nummer 237 van 28 Aug. een zij het ook verkorte inhoudsopgave van den herderlijken brief van heden geeft, zelfs met enkele woordelijke citaten, en met bijval de „duidelijke taal" van den her derlijken brief begroet. Daar deze passa ges wel niet zonder verlof van de Rijks- regeering en slechts met toestemming van de leiding der Geheime Staatspolitie gepu bliceerd konden worden, spreek ik de ver wachting uit, dat van deze zijde aan de ver spreiding van den zoo even voorgelezen herderlijken brief geen bezwaren in den weg worden gelegd, en dat de publicatie er van in de kranten en kerkelijke bladen niet bemoeilijkt wordt, en ook niet verhin derd wordt voor ons Kirchenblatt van Munster, dat het voorrecht heeft van de Geheime Staatspolitie onder preventieve censuur te staan. Daar in strijd met den duidelijken tekst van het Rijksconcordaat in de laatste jaren zulke publicatie telkens opnieuw onmogelijk gemaakt werd, heb ik den herderlijken brief in den vorm van een kleine brochure laten drukken. Onder deze omstandigheden zult u zich met mij er over verwonderen, dat de Ge heime Staatspolitie in Münster gisteren het restant van de gedrukte exemplaren van dezen herderlijken brief in de drukkerij in beslag genomen en geconfiskeerd heeft". Nadat de bovenstaande bisschoppelijke verklaring, waarvoor wij in het bijzonder aan Volk en Vaderland de aandacht ver zoeken in den dom te Münster was voor gelezen, heeft Mgr. v. Galen zich naar Kevelaer begeven, waar hij bij de genade kapel, waar duizenden pelgrims waren saamgestroomd, de huichelachtige propa ganda weerlegde, die nationaal-socialisti sche Dunkelmanner trachten te slaan uit een paar foutieve berichten in de Osserva- tore Romano en andere buitenlandsche kranten. Gelijk men zich herinnert, is ook hier te lande de onjuiste mededeeling in de ka tholieke pers verspreid ook ons blad nam het op, doch kon het uit betrouwbaar der bron ingelicht, onmiddellijk tegenspre ken dat het bij een bisschoppelijk bezoek tot een anti-kerkelijke demonstratie te Kevelaer zou zijn gekomen. Mgr. v. Galen verklaarde thans: „Ik ben weliswaar reeds twee keer in dit jaar, in Maart en in Juni, voor een kort bezoek hier in Kevelaer geweest, maar slechts heel privatim en bijna onopge merkt. Bij geen van deze beide bezoeken heeft hier een openlijke demonstratie, wel ke dan ook, plaats gevonden; derhalve kon ook geen demonstratie van dien aard door ondersdenkenden verstoord worden. Ik betreur het buitengewoon erg; dat kranten van het buitenland of ook Duit- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De nationalisten hebben succes in hel Noorden. La Puncha ingenomen; het fori San Marcial stormenderhand veroverd. De val van Iron wordt verwacht (2de blad). Wordt het Fransche bagno afgeschaft? (2de blad). Roemenië handhaaft zijn buitenlandsche politiek (2de blad). BINNENLAND. De Katholiek-georganiseerde jeugd her denkt Z. H. Exc. Mgr. Aengenent z.g. (1ste blad). sche kranten onware berichten publicee- ren. Daar de Duitsche kranten verhinderd worden, over katholieke feesten en plech tigheden, ook over beperkingen en ver storingen daarvan door ingrijpen van bui ten (zooals bijv. in Munster bij de „groo te processie" en bij de „Liboriusviering" in Paderborn) uitvoerige en waarheidsge trouwe verslagen te geven, lcopen de ka tholieken in het buitenland helaas inder daad groote kans, door onware of ver minkte berichten die misschien hier of daar, bij wijze van gerucht van mond tót mond over de grenzen komen, misleid te worden. Zo: is het helaas dezen keer ge beurd. En nu is ook de leiding van den Vati- caanschen zender het slachtoffer gewor den van deze dwaling. Ik heb het niet zelf gehoord, maar geloofwaardige oorgetuigen hebben het mij verteld, dat de Vaticaan- sche zender op Vrijdag 21 Augustus des avond in de „Deutsche Stunde" het be richt van de buitenlandsche kranten over een jeugddemonstratie in Kevelaer, en over de verstoring daarvan door anders denkenden heeft doorgegeven. Dat is te betreuren; de leiding van den zender, die immers bij het volledig in gebreke blijven der Duitsche pers in zake waarheidsge trouwe berichten over katholieke aange legenheden en gebeurtenissen, bijna uitslui tend op het gebruik van indirecte bericht geving is aangewezen, heeft waarschijn lijk verondersteld, dat de buitenlandsche couranten, welke dit bericht het eerst heb ben gebracht, niet zonder volkomen be trouwbare informaties omtrent het feitelijk gebeurde, daarover hebben geschreven. En daarin heeft hij zich ditmaal vergist. Zeker, als zoo iets voorkomt, behoeven we dat niet zoo tragisch op te vatten. Dwalen is menschelijk. Pas enkele weken geleden heb ik in Duitsche kranten werkelijk hondsachtig- gemeene aanvallen en verguizingen van den H. Vader en van de katholieken gele zen, omdat de Osservatore Romano bij de bespreking van een Duitsche film zich zou vergist hebben, toen hij schreef, dat de film in Duitschland was ontstaan, terwijl hij feitelijk in Weenen zou uitgekomen zijn, En of een film in Berlijn of in Weenen gedraaid werd, is geen vraag van geloofs- en zedeleer; en of in Kevelaer een jeugd demonstratie voor den Bisschop door kwaadwillige verstoring werd onderbro ken, is geen vraag van geloofs- en zede- leer. Zelfs al zou de H. Vader persoonlijk, door valsche berichtgeving misleid, daar over een onjuiste meening hebben en deze uiten, dan zou dat met de kerkelijke onfeilbaarheid nog niets te' maken heb ben. Nog veel minder heeft het daarmee iets te maken, wanneer de redacteur van de Osservatore Romano of de spr. van den Vaticaanschen zender eens dezelfde fout begaat, die in Duitsche kranten en bij den Duitschen zender ontelbare malen voor komt; dat een onjuist nieuwsbericht wordt verbreid of een voorval onjuist wordt voor gesteld (Gelach). Gij allen weet dat, Ik zeg dat niet voor u, maar voor degenen, die misschien, zoo als onlangs in het zoo even aangehaalde geval van de Osservatore Romano, het ook ditmaal zouden wagen, in een vergis sing van den Vaticaanschen zender aanlei ding te vinden, om tegen de katholieke leer van de onfeilbaarheid van den Paus op lasterlijke en hatelijke wijze los te trekken, en daarmede niet alleen onze H. Kerk en haar eerbiedwaardige Opper hoofd, maar ook ons, Duitsche Katholie ken, te hoonen en op de gemeenste wijze te beleedigen. Ik hoop, dat dat niet meer voorkomt. En als het een of ander Hetz- orgaan het zou wagen, dan verwachten wij dat onze regeering, die toch de gezamen lijke Duitsche pers beheerscht (gelach), dat niet zal dulden maar het zal bestraf fen, en dat zij onze godsdienstige overtui ging en de eer van den H. Vader, dien niemand kan beschimpen zonder ons, Duit sche Katholieken, te krenken en te belee digen, in bescherming za] nemen".

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1