STADS NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN £7ste Jaargang WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1936 No. 8511 Gcki^eh^Soii^iit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Tooroitbetaliog: Voor Leiden 19 cent per weekf 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Leugens en laster Het „blijkt, dat ons volk nog niet ver leerd heeft, zelf uit de oogen te kijken en zich trots alle leugens en laster uiteinde lijk af zal keeren van hen, die zich die leugens en laster als wapens jegens poli- tiek-anders-denkenden hebben aangegord" aldus in het orgaan van de N.S.B. voor den Kring Leiden. Dit naar aanleiding van een verslag van de Leidsche Processie naar Kevelaar, waar in worden tegengesproken verontrustende berichten over hindernis in Kevelaar, wel ke in eenige Nederlandsche bladen (niet in ons blad) waren opgenomen: maar waarvan ook alreeds in diezelfde bladen een tegenspraak was gepubliceerd. Wij hadden van meet af aan van bedoelde be richten weinig of niets geloofd; dat de Duitschers zich in Kevelaar aan dergelijke domheden zouden schuldig maken, scheen ons uitgesloten. Intusschen willen wy gaarne met den schrijver aanvaarden, dat ons volk zich uiteindelijk „af zal keeren van hen, die zich die leugens en laster als wapens je gens politiek-anders-denkenden hebben aangegord"! En: leugens en laster brutale en grove leugens en laster zijn de beweringen, die worden gedaan in een artikeltje in hetzelfde blad vlak boven het reeds geciteerde! Daarin staat, dat de R.K. Staatspartij zweert (ja: zweert!!) bij een bondge nootschap met het Marxisme. Dat is: las ter. Geen enkele uitspraak en geen enkele daad geen enkele! van de R.K. Staatspartij kan daarvoor ook maar zelfs als schijn van bewijs worden aangehaald! Daarin staat, dat de voormannen der R.K. Staatspartij verklaren, dat de keus tusschen communisme en nationaal-socialis- me niet twijfelachtig zijn kan. Ook dat is ergerniswekkende laster! Ook daarvoor kan zelfs geen schijn van bewijs worden aangehaald! Er wordt aangehaald een uitspraak van dr. Möller, üit een persver slag van een door dit Tweede Kamerlid gehouden redevoering, waarvan de spreker zelf al lang een rectificatie heeft gegeven. Dat zijn leugens en laster. Aan het slot van hetzelfde artikeltje worden aan het adres onzer Bisschoppen woorden gebezigd, die zeker voor-iederen volstrekt iederen katholiek grof-kwet- send zijn. Wij willen er niets meer van zeggen, 't Is in-droevig. De wereld in vogelvlucht „Het uur der overwinning is nabij" ver klaarde generaal Mola gisteren in een radio-rede, maar het kon wel winter wor den voor de burgeroorlog in Spanje ten einde zou zijn. Wanneer men tenminste op dezelfde manier opschiet als tot nu toe, wordt het zeker winter. De nationalisten zyn nog altijd bezig Irun te veroveren. De aanvallen zijn moordend en al het moordtuig van den modernen oorlog neemt er aan deel. On ophoudelijk wordt de stad gebombar deerd en pantser-auito's doen aanval op aanval, maar telkens worden ze door het mitrailleurvuur der belegerden terugge dreven. De aanvallers hebben de beschik king over tanks en vliegtuigen; de rooden hebben een pantsertrein, waarmee zij uit vallen doen. Voorts hebben zij eenige gij zelaars naar het gebombardeerde gebied overgebracht, onder wie, naar men zegt, den aartsbisschop van Valladolid. Het gaat er fraai naar toe. Terwijl de Europeesche staten zich ac- coord hebben verklaard wat betreft niet- inmenging in de Spaansche aangelegen heden, wordt thans uit Mexico gemeld, dat dit land wapens levert aan de Spaan sche regeering. Zal dit aanleiding worden voor sommige Europeesche regeeringen, om him neutraliteit eveneens te verbre ken? Ver. van Oud-leerlingen van M.S.G. Bij het 25-jarig bestaan. Toen vele oud-leerlingen van M.S.G., na de luisterrijke herdenking van het 125-jarig bestaan van het destijds geheeten Genoot schap „Mathesis Scientiarum Genitrix", op 20 en 21 September 1910 te kennen gaven het plan te hebben om te komen tot stich ting van een Vereeniging van Oud-Mathe- sianen, om aldus den vriendschapsband, welke er tijdens de herdenking onder de oud-leerlingen heerschte, te bestendigen, werden door de toen inmiddels ontbonden feestcommissie stappen daartoe gedaan. De leden dier commissie, de heeren O. S. Knottnerus, wonend te Rotterdam, P. J. Niesten, H. H. Verhulst, J. A. Verhoog, J. Koene, A. A. Schreuder, H. A. Blom, D. v. Lith en H. J. Planjer, allen alhier woonach tig, kwamen eenige malen daartoe bijeen en in een dier bijeenkomsten werd beslo ten de oud-leerlingen van Mathesis tot een vergadering uit te noodigen in het Nuts- gebouw hier ter stede. Op 18 September 1911 werd de oprich tingsvergadering gehouden en verscheide ne oud-leérlingen gaven zich als lid op. De leden der ontbonden feestcommissie wer den tot bestuur gekozen, waarbij de func ties als volgt werden verdeeld: O. S. Knott nerus voorzitter, P. J. Niesten vice-voorz., H. H. Verhulst secretaris, J. A. Verhoog 2e secretaris, J. Koene, penningm. en A. A. Schreuder 2e penningm. De overige leden kregen geen bijzondere functie. Hierna toog het bestuur aan den arbeid, hetgeen er toe leidde, dat een jaar na den datum der oprichting, op 17 Sept. 1912, 118 oud-leerlingen zich als lid hadden la ten inschrijven, terwijl 10 personen de ver eeniging door een jaarlijksche bijdrage wenschten te steunen. Dit was zeer zeker een klein percentage van het groote aantal oud-leerlingen, hétgeen ten. zeerste be treurd werd. Wel liep het aantal leden in de eerstvolgende jaren nog eenigszins op en bedroeg dit in 1921 een totaal van 244 met 26 donateurs, doch na dien tijd verminder de het weer. Er kwam weer opleving, ge volgd door nieuw verlies, maar de herden king van het 150-jarig bestaan bracht ge lukkig weer meerdere oud-leerlingen op de ledenlijst. Thans bij het 25-jarig bestaan hopen 26 leden en 1 donateur hun zilveren jubileum mede te herdenken. Bij tusschenpoozen, hetzij door overlij den of bedanken, verkregen andere leden voor korter of langeren tijd zitting in het bestuur. De leden O. S. Knottnerus, H. H. Verhulst, D. v. Lith en A. A. Schreuder zijn vanaf de oprichting af steeds bestuurslid geweest, de heer Knottnerus als voorzitter, de heer Verhulst als secretaris. De heer v. Lith is nu vice-voorzitter, de heer Schreu der penningmeester. Van de overige eerste bestuursleden is de heer P. J. Niesten in Mei 1918 en de heer H. J. Planjer in 1928 overleden. De heer Koene was genoodzaakt zijn bestuursfunc tie neer te leggen wegens vertrek naar Oost-Indië, terwijl de heeren Verhoog en Blom eveneens bedankten. Van de talrijke gehouden vergaderingen waren er vijf van buiten gewon en aard, n.L drie ter huldiging van den heer Dikshoorn bij diens aftreden als directeur van M.S.G., één voor de herdenking:van het 135- en één voor die van het 140-flarig bestaan. Onder art. 1 sub c van het reglement der vereeniging wordt gezegdi „Herdenken van den Stichtingsdag (17 September) van het Genootschap". Behalve in de jaren 1914 en 1935 is de verjaardag van M.S.G. steeds herdacht, 't eene jaar luisterrijker dan 'het andere. De herdenking in 1914 verviel van wege den wereldoorlog, het vorig jaar werd de herdenking georganiseerd door een co mité uit de oud-leerlingen met geldelijken steun van de Vereeniging. Deze feestviering ligt bij véle stadgenooten ongetwijfeld nog versch in het geheugen. Het doel der vereeniging wordt in art. 1 sub a van het reglement als volgt omschre ven: „Steunen van het fonds, door Oud- leerlingen in 1910 gesticht". Behalve in de jaren 1930, '33, '34 en '35 heeft de Vereeni ging daartoe steeds gelden aan het bestuur van M.S.G. overhandigd. Een bedrag van 1175 tot versterking van de rente van het fonds werd aldus afgedragen. Bovendien werden tusschentijds nog enkele bedragen voor bijzondere doeleinden geschonken. Na 1932 werd het steunen van het fonds stop gezet, wijl er door het bestuur van M.S.G. in de laatste jaren geen- boek- of plaat werken ten dienste van het onderwijs uit de rente van het fonds zijn aangeschaft. De rente van het fonds bedraagt sinds 1930 meer dan de hoofdsom. De vereeniging heeft tenslotte getracht steeds een andere bepaling van het regle ment, n.l .art. 1 sub b, trouw na te komen. Dit artikel schrijft voor: „Belangstelling toonen en opwekken voor alles wat het Ge nootschap betreft". Deze belangstelling kwam o.m. telken male tot uiting bij het uitschrijven der vijf jaarlij ksche prijsvragen en door de organi satie in samenwerking met het M.S.G.- b es tuur van een tentoonstelling van tee- ken- en werkstukken van Oud-Mathesianen bij gelegenheid van het 150-jarig bestaan. Gedurende de 25 jaren van haar bestaan heeft de vereeniging ook veel tegenslag ondervonden. Steeds werden alle pogingen aangewend om de oud-Mathesianen in de vereeniging ingelijfd te krijgen, doch in de Vereeniging van Mathesianen, leerlingen dus van M.S.G., ondervond zij hierbij een ernstige concurrente, toen deze vereeniging het mogelijk maakte, dat oud-leerlingen zich ook bij haar aansloten. Pogingen om ten deze tot een bevredigende oplossing te komen hebben steeds gefaald. Hetgeen te betreuren valt, omdat wij overtuigd zijn, dat de Vereeniging van Oud-leerlingen, ge dreven door liefde tot de school, steeds op alle mogelijke wijze de belangen der school heeft voorgestaan. Dat niet meerdere oud-leerlingen het be stuur van de Ver. van Oud-Leerlingen in dit loffelijk streven steunden valt evenzeer te betreuren. Aan het slot van dit kort historisch over zicht der thans jubileerende vereeniging mogen we hier ongetwijfeld wel een woord van lof brengen aan de heeren O. S. Knott nerus en Hi H. Verhulst, die vanaf de op richting, resp. als voorzitter en secretaris, de groote stuwkracht der Vereeniging zijn geweest. J. B. MEYNEN. t Overleden is in den ouderdom van 78 jaar een zeer bekende en zeer gerespecteer de stadgenoot, de heer J. B. Meynen. De heer Meynen is 33 jaar hoofd geweest van de ulo-school van de Ned. Herv. Schoolvereeniging aan. het Noordeinde, welke school onder zijn leiding een uitne mende reputatie heeft verworven. Als on derwijzer, als opvoeder stond de heer Mey nen in bijzonder hoog aanzien bij de ouders, die gaarne hun kinderen aan zijn zorgen en leiding toevertrouwden. Na zijn pensionneering als hoofd der school is de heer Meynen in 1920 lid van den gemeenteraad geworden als afgev. van de Chr. Hist., welke functie hij tot 1935 heeft vervuld; van 1923 tot 1927 is de heer Meynen wethouder van onderwijs enz. ge weest. En als wethouder èn als Raadslid genoot de heer Meynen aller hoogachting en waar deering om zijn eerlijk en consciëntieus handelen. Hij had altijd de volle aandacht van hen, die naar zijn immer uiterst kalm en bezadigd woord luisterden, omdat men wist, dat hij uitsluitend sprak over zaken, die hij kende, en na te voren het pro en contra met de grootste nauwkeurigheid te hebben gewikt en gewogen. In elke zaak het onderwijs betreffende, was hij d e auto riteit in den gemeenteraad. In het kerkelijk leven van de Ned. Herv. Kerk heeft de heer Meynen ook een zeer belangrijk aandeel gehad; hy is geweest voorzitter van het College van notabelen, voorzitter van de Commissie voor den Eere- dienst. Verder is de overledene eenige jaren voorzitter geweest van de Chr. Hist. Kiesv. en bestuurslid van den Staten-Kieskring der Chr. Hist.; bestuurslid van de Wijkver- eeniging „Phébe", enz. De herinnering aan dezen zeer ver dienstelijken mensch zal bij allen, die hem hebben gekend, in eerbied blijven voortle ven. De begrafenis heeft plaats Zaterdag om 12 uur op Rhijnhof. De heeren O. S. KNOTTNERUS en H. H. VERHULST, die gedurende 25 jaar resp. als voorz. en als secretaris de Vereeniging van Oud- Leerlingen leidden. PROF. DR E. C. WIERSMA. Zooals wij gisteren in een gedeelte onzer oplage reeds meldden, is dr E. C. Wiersma, Conservator aan het Kamertlingh Onnes Laboratorium hier ter stede, benoemd tot hoogleeraar in de afdeeling der algemeene wetenschappen aan de Technische Hooge- school te Delft, om onderwijs te geven in de theoretische en toegepaste natuurkunde. Eliza Cornells Wiersma werd den 29sten September 1901 te Naaldwijk geboren. Hij bezocht aldaar de lagere school en toen hij in de vierde klas zat, verhuisden zijn ouders naar Den Haag, zoodat hij de verdere lagere schooljaren in Den Haag maakte. Daarna bezocht hij de H.B.S. met 5-jarigen cursus te Den Haag. Den 24sten September 1920 werd hij aan de Leidsche Universiteit ingeschreven als student in de wis- en natuurkunde, waar hij de colleges volgde van prof. dr J. P. Kuenen Hoewel de heer Wiersma zijn doctoraal examen nog niet, had gedaan, werd hij op 1 Jan. 1924 reeds aangesteld als assistent van prof. dr H. Kamerlingh Onnes, die ir hem zijn laatsten assistent had. Den 8sten October 1926 legde hij zijn doc toraal examen in de wis- en natuurkun de af. Met ingang van 1 Juli 1927 werd dr Wiersma benoemd tot waarnemend conser vator aan het Kamerlingh Onnes Labo ratorium, toen dr Woltjes naar Indië ging. Toen deze in 1930 benoemd werd tot hoog leeraar te Bandoeng werd dr Wiersma be- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De strijd om Irun wordt voortgezet. Ook Malaga in een benarde positie. Mexico le vert wapens aan de Spaansche regeering. (2de blad). Een voorstel van Nieuw-Zeeland inzake hervorming van den Volkenbond. (2de blad). Koning Edward ook naar de Zwarte Zee. (2de blad). Menschensmokkel in Stiermraken voor de Spaansche roode militie. (2de blad). BINNENLAND. Belgische touringcar te Haarlem door tram aangereden. Zes inzittenden liepen verwondingen op (Gem. Ber., 3de blad). Bij een autobotsing in België veroor zaakte een Ned. auto een nieuwe botsing, waarbij vijf personen werden gewond (Gem. Ber., 3e blad). Twee Friesche families te Staphorst bij auto-ongeluk gewond (Gem. Ber., 3e blad). Drie gewonden bij autobotsing te Amers foort (Gem. Ber., 3e blad). Felle brand té Loon bij Assen (Gem. Ber., 3e blad). Bij de wereldkampioenschappen der stayers te Zürich wonnen Lacquehaye en Metze hun series. De Hollanders Snoek en Alkema werden uitgeschakeld (3de blad). De schaak-olympiade te München door Hongarije gewonnen. Nederland op de der tiende plaats (3e blad). noemd tot conservator, nadat hij in 1929 reeds als hoofd-assistent was aangesteld. Den 23sten Februari 1932 promoveerde dr Wiersma aan de Leidsche Universiteit op proefschrift getiteld: Eenige onderzoe kingen over paramagnetisme. Hoewel dr Wiersma reeds toen onder de natuurkundigen bekendheid had verwor ven, dateert zijn groote naam van den tijd (Januari 1933), toen hij in nauwe samen werking met en onder leiding van prof. W. J. de Haas en andere medewerkers aan het Kamerlingh Onnes laboratorium, zijn on derzoekingen begon over de magnetische afkoeling. Aan de triomfen, die het Kamer lingh Onnes Laboratorium de laatste jaren op het gebied van den weg naar het abso lute nulpunt heeft gevierd, is de naam van dr Wiersma onafscheidelijk verbonden, doch bij elke stap in deze richting afgelegd wees dr Wiersma er herhaaldelijk op, dat hij ten deze ten nauwste met prof. W. J. de Haas heeft samengewerkt. Dr Wiersma heeft bovendien nog aller lei andere vraagstukken op het gebied der natuurkunde behandeld en vele plannen wachten nog op uitvoering. Voor Leiden beteekent zijn vertrek naar Delft een groot verlies, maar gehoopt wordt, dat ook na zijn vertrek de nauwe samenwerking, die er tusschen dr Wiersma en prof. De Haas sinds jaren heeft bestaan, niet geheel verbroken zal worden. Van de hand van dr Wiersma zijn tal van 1 artikelen verschenen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1