UIT DE OMGEVING IS RADIO-PROGRAMMA'S Bij de Nationalisten in Aragon WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 KATWIJK AAN ZEE. DONDERDAG 3 SEPTEMBER Verhaal van een ooggetuige Vandaag ga ik naar Sietamo. Dit kleine lorpje, dat tot nu toe onbekend was in de geschiedenis, heeft nu niet alleen door de heldendaden, maar ook door de gruwelen die hier bedreven zijn, eenige vermaard heid gekregen. Sietamo ligt op 7 K.M. af stand van Huesca, en is tweemaal door de Rooden ingenomen, maar ook tweemaal, na bloedige gevechten, weer door de Na tionalisten heroverd. In de auto van de Generale Staf, die ons vlug naar het dorpje brengt, lacht een ka pitein, omdat ik in burger ben, en zegt spottend: Hier neem deze revolver, dat is mis schien heel verstandig! Ik antwoord, dat ik toch onder de pro tectie van het Spaansche leger sta, en dat ik voor mij niet veel nut zie in het dragen Van wapenen.... De weg voert door een lang dal, dat in de verte wordt afgesloten door bergen, die eigenaardig licht grijs geklemd zijn, zoo als men dat alleen in Spanje zien kan. Overal is men bezig den oogst binnen te halen en ieder oogenblik komen wij os senwagens tegen, beladen met uitgedorscht stroo. Wie zou denken, dat wij hier toch reeds de voorste linies van het strijdtoo- neel naderen? Links van ons zien wij de ruines van een groot gebouw, dat op de top van een rots staat. Dat is het oude klooster van de Mon te Aragon, een prachtige uitkijkpost, die het geheele land beheerscht, en die dag en nacht bewaakt wordt door jeugdige vrij willigers van de Spaansche Phalanx. Voor ons, op den weg, geven de soldaten ons een teeken. Dat zijn de artilleristen van de achterhoede. Him batterijen staan in het veld, verborgen onder takkebosschen. Hun kanonnen van 10.5 en 15.5 c.M. dateeren van 1890! Zij maken zich gereed om van daag nog Alcala-del-Obispo te bombardee ren. Waar gaan jullie heen? roept een of ficier ons toe. Naar Barcelona! antwoordt de kapi tein. En wij gaan verder. In het hoofdkwartier te Sietamo. Plotseling draait de weg om, de auto trekt nog even tegen een helling, en voor ons ligt Sietamo. De auto rijdt door de hoofd straat. Alle huizen dragen de sporen van de kogelregen, die er op neer kwam, geen enkele ruit is heel gebleven. De daken zijn opengereten en de muren ingestort. Op den drempel van de weinige nog bewoonbare huizen zitten de boeren zwijgend in groep jes bij elkander, en zien ons met droefgees tige oogen aan. Zelfs de kinderen, de vroo- lijke Spaansche „chios" spelen niet meer, en praatten zachtjes met elkaar. Zij schij nen bang te zijn, dat zij te hard zullen pra ten, en dat de Catalanen, die ongetwijfeld rondsluipen in gindsche oltffbosschen, op nieuw te voorschijn zullen komen. De Generale Staf heeft zijn zetel in een groot huis op de Groote Markt. Voor de deur staat een mitrailleur opgesteld. In de schaduw van de muur zitten soldaten met afgematte gezichten. Wij gaan naar de eer ste verdieping, waar de officieren juist klaar zijn met hun ontbijt. Een van hen is bij de piano gaan zitten, en als wij binnen komen slaat hij juist de laatste accoorden aan van een Aragonsche dans. Het is dui delijk te zien, dat de regeeringstroepen hier zijn geweest. Dit prachtige huis lijkt thans meer op een stoffige graanzolder. De kasten zijn open gebreken, Ge meubelen kapot geslagen, en de afgerukte gordijnen liggen op den grond. Oude schilderijen zijn beklad met opschrif ten. Men heeft hier een verzameling me dailles en oude munten gestolen ter waarde van 300.900 peseta's (60.000 gulden). Dat brengt de burgeroorlog met zich mee. Dat is nog niets! zegt een officier; ga maar eens mee naar de kerk! De kerk is door de soldaten weer eenigs- zins in orde gebracht, maar zij hebben de vier groote, zwarte vlekken in het priester koor, voor het altaar, niet uatgewischt. Het zijn bloedvlekken, en de steeenen hebben zooveel bloed opgenomen, dat de sporen voor altijd zichtbaar zullen blijven. Hier heeft men de lijken gevonden van vier jon ge mannen, leden van de Spaansche Pha lanx. Hun armen en beenen waren afge sneden en htm lichamen toonden de sporen van onnoemelijke martelingen. In de sa cristie liet men mij kleedingstukken zien van vrouwen en roode soldaten, die zij uit de heilige gewaden vervaardigd hadden. Dit ales vond men na de vlucht van de „regeeringstroepen". Naar het oude kasteel I De kazerne van de Guardia Civil is ge heel uitgebrand. Op een stuk muur in de zaal van de garde is nog de wapenspreuk leesbaar van het keurcorps: „De Eer moet zijn De eerste plicht Van de Guardia Civil". Kijk! zegt een officier, daar achter dien heuvel hebben de rooden hun bat terijen opgesteld. Daar ligt Velillas op drie kilometer van hier. Van daar uit hebben zij ons gisteren nog gebombardeerd. Maar wij hebben geen enkele doode of gewonde, want de kelders van Sietamo zijn diep. Overigens mogen ze terugkomen, wij ver wachten hen. Op alle strategische punten zijn mitrailleursnesten gebouwd. De laat ste keer, dat wij het dorp heroverd hebben, hebben wij hun 176 dooden bezorgd, waar onder ook een zoon van generaal Slanos. Maar kom mee naar het kasteel van de graven van Aranda, die de stichters waren van de Vrijmetselarij in Spanje. Het kasteel ligt op een hoogte en beheerscht het dorp totaal. Het is een vierkant complex ge bouwen, dat in de 17e eeuw werd opgetrok ken. De weinig aantrekkelijke nauwe, ge traliede vensters doen denken aan een ge vangenis. Acht leden van de Guardia Civil heb ben vier dagen lang een wanhopigen strijd geleverd tegen de roode troepen, die het dorp hadden ingenomen. Zij hadden niets te eten, en bijna geen water meer; zij hadden alleen maar patronen. Op het einde Van den tweeden dag wil de de leider zich overgeven. Hij ging de straat op met een witte vlag, maar werd door zijn éigen mannen neergeschoten. Twee dagen later waren de soldaten weer meester van Sietamo, en zij vonden de overgebleven leden van de Guardia Civil nog op het kasteelHet lijk van hun lei der lag nog op de plaats, waar hij neerge schoten was. Op den drempel van het kasteel stond een mitrailleur naar den vijand gekeerd. In de vestibule moesten wij over een rij matrassen heen klauteren. Naast ons hoor den wij zingen en luid lachen.'De geheele patrouille zat te eten, en luitenant Soto speelde op zijn guitaar. Hij is een „oude koloniaal" van 35 jaar, dié acht keer op Afrikaansche bodem gewond werd. Hij heeft -zich voorgenomen om zich niet te scheren voordat hij te Barcelona een glas bier gedronken heeft. Terwijl zij mij aan hun leiders voorstelden, boden de solda ten mij Jerez-wijn aan. Wij dronken om beurten uit hetzelfde glas, en spraken de verwachting uit dat wij elkaar binnen twee maanden te Barcelona op het terras van Café Colon zouden terugzien. Gezamen lijk bezochten wij het kasteel. Wij liepen door een doolhof van zalen met sombere gewelven, die aan een rij gevangeniscel len deden denken. Alle meubelen waren weggesleept. Oud ijzer lag op de grond, en de lambrizeering was half van de muur getrokken. De soldaten die mij omring den verschillen niet veel van onze solda ten. Zij zijn wat kleiner, misschien wat magerder en wat donkerder van kleur. Zij zijn allemaal blij en maken gaarne een praatje. Iedereen vertelt zijn wedervaren tegen de communisten. Wij zijn allemaal getrouw, meneer, allemaal, en onze vrouwen en kinderen zijn in de dorpen. Maar Spanje gaat bij ons boven alles! Dit klinkt misschien wat hoogdravend, maar toch. Het vertrek naar het front. Nog dikwijls denk ik aan het vertrek van de soldaten op een klein stationnetje in de omgeving van Huelva, dat ik giste ren meemaakte. De trein reed het station binnen. Op het perron stonden een dertigtal jonge solda ten, die het bevel hadden gekregen, naar Saragossa te gaan. Het waren boerenjon gens van 18 tot 20 jaar. Hun familieleden omringden hen, trokken aan hun kleeren, en smeekten hen, om toch maar te blij ven. Ik zag er oude moedertjes met het typische zwarte kalotje van de boerinnen in Aragon, zusters, verloofden, jonge vrou wen, die hun eerstgeborene droegen. Zij schaamden zich niet voor hun tranen, en snikten onophoudelijk. De soldaten zelf hielden zich goed, en wilden niet huilen. Toen zij in de trein wa ren gestapt, wuifden zij nog een laatste vaarwel vanuit de raampjes. Zij omhelsden hun vrouwen en riepen allen tegelijk: Leve Spanje! De trein reed het kleine station uit. Zwij gend keken zij naar hun dorp en naar de bergen, die in het licht van den morgen verdwenen. Toen zij niets meer zagen, wat aan hun jeugd herinnerde, keerde een van hen zich tot zijn kameraden en riep luid: Hé daar! Zeggen jullie toch eens wat, andersvoel ik, dat ik bedroefd wordt. Toen begonnen zij allen „iets te zeggen", en zongen. Het was een lied van hun eigen streek, een lied van bitter heimwee, vol liefde en hartstocht. Maar zij waren in de trein de eenigen, die zongen, want iedereen weende. Communistische gruwelen. Ik krijg geen tijd, om rustig na te denken. Weet u, dat er hier vrijwilligers zijn van 17 jaar? zegt een soldaat. Bij de Spaansche Phalanx? Onder andere ja. Die kleine kerels heb ben ook al een ideaal. Zij vechten goed. Maar de rooden zijn echte duivels! Een soldaat komt naar voren en vertelt: Ik had een kameraad, die in handen viel van de rooden. Zij hebben hem be sproeid met benzine, en daarna met een lu- ficer... Een ander: Mijn vader was lid van de Guardia Ci vil. Omdat hij geen communist was, heb ben zij hem gruwelijk verminkt. En ik, ik had hier een klein zusje, te Sietamo. Zij buigen het hoofd, hun gelaat staat strak, hun oogen staren in de verte. Nie mand spreekt nog. Iedereen heeft een of meerdere dierbaren, die hij wil wreken. Ter afleiding zegt een officier me: Je moet niet denken, dat de Catalanen wilder of wreeder zijn dan de anderen. Maar om een leger te vormen, heeft Com- panys alle gevangenissen opengezet. Het uitschot van de bevolking, dat hij niet te Barcelona wilde hebben, heeft hij op ons afgezonden. Onder de gesneuvelde vijan den hebben wij Chineezen gevonden, Ne gers, Russen en Franschen, Wij zullen Spanje redden! voegt hij er aan toe. En met zijn kepi slaat hij tegen zijn knie, en zegt: Overal waar wij komen, wordt de orde hersteld, en worden de vrouwen weer geëerbiedigd. Geslaagd. De heer G. Boes heeft be haald het diploma met aanteekening van den Alg. Ned. Politiebond. LIS SE. MOTOR OVER DEN KOP GESLAGEN. Een ernstig gewonde. Op den rijksstraatweg binnen deze ge meente, ter hoogte van het café-restaurant „de Nachtegaal" geraakte gisterenavond de motorrijder W. afkomstig uit 's-Gra- venhage met zijn motorrijwiel, waarop nog een duorijder zat, van den rijweg af en kwam in de onbestrate tramrails te recht met het gevolg, dat de motor over den kop vloog. W. werd gewond en be kwam ernstige inwendige kneuzingen, terwijl de duorijder genaamd P. eveneens afkomstig uit 's-Gravenhage, wonder bo ven wonder geen letsel bekwam. Nadat W. door dokter F. G. H. Haase, dife de eer ste geneeskundige hulp verleende, was verbonden, werd hij op diens advies ver voerd per ziekenauto van den heer P. F. Scheepmaker, naar het gemeentelijk zie kenhuis te 's-Gravenhage, om daar ter plaatse verder te worden verpleegd en onderzocht. De politie, die terstond aanwezig was maakte proces-verbaal op en regelde het verkeer. DOOR FIETSER AANGEREDEN. Op ongeveer hetzelfde tijdstip als bo venstaand ernstig ongeval, stak de voet ganger R. uit Lisse, de Kanaalstraat ter hoogte van het pand van den heer Zwet sloot over. Toen h(j halverwege de Kanaal straat was gekomen werd hij aangereden door den wielrijder van A., die vermoe delijk met groote snelheid heeft gereden, waardoor hij R. waarschijnlijk niet heeft opgemerkt, zoodat R. kwam te vallen en een verwonding boven zijn rechteroog en rechter onderarm opliep. Dokter de Graaf verleende eerste geneeskundige hulp, waarna R. werd vervoerd naar zijn wo ning. De wielrijder bekwam enkele schaaf wonden. De politie maakte ook hiervan procesverbaal op. Gemeenteraadslid. Door den voorzit ter van het Centraal stembureau ter ver kiezing van leden van den Gemeenteraad is bij zijn besluit van 1 September 1936, tot lid van den Gemeenteraad benoemd den heer J. Berbee te Lisse, zulks ter voorziening in de vacature van den heer J. Pijnacker. Personalia. Voor het diploma cou peuse zijn geslaagd onze plaatsgenooten Juul Verdoorn en Mien van Zonneveld, leerlingen van de Modevakschool „St. Agatha" alhier. Te 's-Gravenhage slaagden voor het di ploma coupeuse de leerlingen van de R. K. Naaischool der H.H. Engelbewaarders parochie Bep van Reisen en Cornelia Ro- mijn. WARMOND. Oranjefeesten. Verandering van spijsdit kan men vooral van Warmond getuigen, want nau welijks is de kermisvreugde achter den rug, of wederom klinken de lustige tonen der muziek en wapperen een menigte van vlaggen, hetgeen beteekent, dat heden de viering van den verjaardag van Hare Ma jesteit bijzonder feestelijk herdacht werd. Tegen half negen was het plein voor hotel „de Stad Rome" omgeschapen als het ware in een stadion. Honderden per sonen, zoowel van binnen als buiten de gemeente, waren samengestroomd. De vreugde steeg ten top, toen de beide mu ziekkorpsen in 't zicht kwamen, en een plaats in de- gemeentelijke muziektent in namen .Begonnen werd met het Wilhelmus, waarna nog eenige vaderlandsche liederen en marschen ten gehoore werden gebracht, waarbij er aardig gedanst werd. De vreug de kende geen grenzen, toen de z.g. toon- aangevers met de lampionnen verschenen. In een oogenblik tijds was de geheele baan versierd met Oranje-ballons enz. Begeleid door de beide muziekvereenigingen trok de versierde stoet door het dorp, hetgeen een aardige aanblik gaf. Nadat men het ge heele dorp had doorgetrokken, kwam men bijeen voor het hotel „de Stad Rome", waar het voltallig bestuur der Oranjevereeniging zitting had. Namens de beide muziekver- Hilversum n, 301 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO., 2.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram.pl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gram.pl. 12.30 KRO-orkest en Gram.pl. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Orgelspel. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Cursus v. d. jeugd. 5.30 Gram.pl. 6.00 Pianomuziek a quatre mains. 6.45 CNV-praatje. 7.00 Ned.. Chr. Persbureau. 7.15 Causerie over Engelsche kunst. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 NCRV-orkest en solist. 8.50 Biologische causerie. 9.20 Vervolg concert. 10.3011.30 Gram.pl. Schriftlezing. Hilversum I, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gram.pl. 9.00 Ensemble Jenny Kroon. 10.00 Morgenwijding. Gram.pl. 10.30 Ensemble Jenny Kroon. 11.00 Omroeporkest. 11.45 Gram.pl. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Gram.pl. I.00 Kovacs Lajos' orkest. 2.15 Gram.pl. 3.15 Gem. Dubbelkwartet „J. S. Bach" en orgel. 4.00 Voor zieken. 4.30 Gram.pl. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 De Palladians. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Viool en piano. 7.30 Dansmuziek. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Omroeporkest en soliste. 9.10 Radiotooneel. 9.45 Omroeporkest en solist. 10.30 Gram.pl. II.00 Berichten ANP. 11.1012.00 Dansmuziek. Droitwich, 1500 M. 11.25 Orgelspel. 12.20 Trocadero-Cinema-orkest. I.35 Russeel Smythe en zijn orkest. 3.20 Het Carlton-Hotel-orkest. 5.05 Het „Harp-Trio". 5.35 Dansmuziek. 6.50 Orgelspel. 7.20 BBC-Variëté-orkest en solist." 7.35 BBC-orkest. 8.20 Piano-recital. 9.00 Variëté-programma. 10.30 Kerkdienst. 10.50 Celebrity-trio. II.3512.20 Dansmuziek. eendgingen nam de heer J. Bergman het woord om de leden der Oranje-commissie als volgt toe te spreken: Het doel waartoe wij hier saam gekomen zijn is om u onzen dank te brengen op de eerste plaats, voor het organiseeren van de afgeloopen Oranjefeesten. Ik, die ook zit ting in deze commissie heb, weet welke moeite en zorg het organiseeren van zulk een feest kost. Wij zijn er van overtuigd, dat gij deze moeite met liefde gedaan hebt, en vandaar dan ook, dat wij u wilden hul digen. Een tweede reden is voorzeker, dat wij heden herdenken den 56sten verjaardag van Hare Majesteit onze Koningin, en ook dit willen wij niet onopgemerkt laten voor bijgaan. Vervolgens .bracht spreker dank aan de Warmondsche Politie voor hun goede zorgen en met den wensch, dat het aan het bestuur der Oranjevereeniging ge geven moge zijn nog tal van jaren een der gelijk feest te organiseeren, besloot spre ker zijn rede. Vervolgens nam de voorzitter der Oran jevereeniging, de heer H. L. van Delft, het woord, die op de eerste plaats dank bracht aan de beide muziekvereenigingen. Het is voorzeker een mooie gedachte van u, om een dergelijk feest hedenavond te organi seeren. Hieruit blijkt voorzeker de liefde voor ons Oranjehuis, en dat wij hiervoor liefde kunnen gevoelen, blijkt maar al te duidelijk, wanneer wij om ons heen zien en aanschouwen hoe het gaat in die lan den, waar leiding ontbreekt. Spreker be- Radio-Paris, 1648 M. 9.50 Orgelconcert. 11.20 Omroeporkest. 5.20 Hoorspel. 9.05 Nat. orkest en solist. 11.0512.35 Dansmuziek en populair con cert. Keu' en, 456 M. 10.20 Volksliederenconcert. 12.20 Orkestconcert. I.35 Omroeporkest. 3.05 Kamermuziek. 4.20 Sted. Orkest Gelsenkirchen. 6.20 Gevar. concert. 8.30 Omroepkleinorkest. 9.20 Radio-tooneel. 10.40 Omroepkoor, solisten en voordracht. II.2012.20 Dansmuziek. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Dansmuziek. 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Salon-orkest. 6.50 Gram.pl. 7.20 Accordeonmuziek en gram.pl. 8.20 Klein-orkest en hoorspel. 10.30 Reportage. 10.50—11.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. I.302.20 Gram.pl. 5.20 Dito. 6.35 Salon-orkest. 7.35 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest. 10.3011.20 Gram.pl. en reportage Deutschlandsender, 1571 M. 8.30 Blaasconcert. 9.20 Radio-tooneel. 10.50 Pianorecital. II.2012.20 Dansmuziek. Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf. 3e Programma. 8.00 Keulen.W 8.45 Diversen. 10.05 Keulen. 11.20 Parijs R. 13.05 Brussel (VI.). 14.20 Keulen. 15.40 Droitwich. 16.20 Keulen. 17.50 Brussel (VI.). 19.05 Keulen. 20.05 Beromunster. 20.20 Droitwich. 21.00 Rome of div. 4e Programma. 8.00 Brussel (VI.). 9.20 Parijs R. 10.35 Droitwich. 11.05 Londen Reg. 11.25 Droitwich. 15.20 Londen Reg. 17.35 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.50 Droitwich. 20.20 Londen Reg. sloot met den wensch, dat het Hare Maje steit gegeven moge zijn nog tal van jaren de teugels van het bewind in handen te houden, en wanneer eenmaal het schei dingsuur daar zal zijn, het haar Koninklijke dochter, onze geëerde Prinses Juliana, ge geven zou worden met dezelfde krachti ge hand de teugels van het bestuur in handen te hebben en dezelfde spontaniteit zou ondervinden als onze geëerbiedig de Koningin thans mag ondervinden. Met een driewerf hoera voor H. M. en de bei de muziekvereenigingen werd deze plech tigheid gesloten. De harmonie trok huis waarts, doch Warmondsoh fanfare zorgde, dat de stemming er in bleef, want nam we derom plaats in de gemeentelijke muziek tent om nog eenige marschen ten gehoore te brengen. ZlLK, Auto in beslag genomen. Door de ge meentepolitie alhier werd een vrachtauto in beslag genomen, in verband dat de stuur inrichting niet deugde. Zulke vehikels be- hooren niet op een weg voor snelverkeer thuis. Zijn rijbewijs veranderd. Bij het hou- ren van controle voor rijbewijs ontdekte de politie bij een Leidenaar, dat hij den datum van verval van het bewijs had veranderd, zoodat tegen den listigen Lei denaar proces-verbaal werd opgemaakt. TOONTJE VAN TEUTEN, DE MILLIONAIR. 198. De meneer keek om en zag Toontje staan tegen wien hij opeens begon uit te varen. Toontje stapte van het kruintje af en de boom zwiepte terug waarbij de woedende meneer een ferme tik kreeg. 197. Toontje wandelde verder en daar zag hij een meneer staan die een vreeselijk misbaar maakte. Vlak achter hem stond een klein boompje. Toontje trok de kruin van het boompje naar beneden en ging er op staan.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10