STADS NIEUWS 27 ste Jaargang DINSDAG 1 SEPTEMBER 1936 No. 8510 Sk £cld^clve(Eoii^<Mil: DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: G w o n e Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Partijen-staat of partij-staat Het is inderdaad bon ton geworden, mo de, napraiterij aldus „De R.K. Staats partij" om politieke pairtijen als iets minderwaardigs te beschouwen, om alle partijpolitiek als onedel te brandmerken. Inderdaad, in de, zoowel op maatschap pelijk als op godsdienstig gebied, meest verschillende kringen treft men deze geestesgesteldheid aan. Of liever: deze overgenomen en nagepnaten „eisch van den dag"; want uit een echte, een diepe gees tesgesteldheid komt deze opvatting, gelukkig, bij velen van de hier bedoelden niet voort! De Nederlander is niet van zulk een geestesgesteldheid, dat hij er echt naar verlangd, om het nu één man, één partij in den Staat eens zonder critiek en tegenspraak te laten vertellen en uitma ken! En in 't bijzonder kan de Nedeflandsche Katholiek niet naar zoo'n één-partij- staat verlangen. Wij hebben dit al herhaaldelijk betoogd. En nu willen wij hier vandaag citeeren het slot van een interessant artikel van mr dr J. Beuns S. J.in de Augustus-aflevering van het tijdschrift „Studiën". De bedoelde studie van dezen gezaghebbenden schrijver is ge wijd aan het onderwerp: „Partijen-staat of Partij-staat". De conclusie van den schrij ver luidt: „De partij en-staat is een hoogere politie ke vorm dan de één-partij-staat. Een par tijen-staat veronderstelt bij het overgroote deel des volks rijpheid van oordeel om over eigen lot te beslissen. Blijkt, dat velen, ge leid door ongezonde instincten, partijen met een destructief doel vormen, dan is het de plicht der constructieve partijen het gel dende positieve staatsrecht zóó te wijzigen, dat deze partijen worden vernietigd. Is de partij-vorming voor een deel ontaard in een belangen-vertegen woordiging, dan moeten middelen worden gezocht, die den invloed van de partijen op de wetgeving beperken en het gezag in den Staat versterken. Mis sen de leiding gevende partijen daartoe de noodige energie, dan is het volk, zelfs in zijn beste lagen, politiek en dus ook cultu reel op het hellend vlak der degeneratie. Dan is de baan vTij voor hen, die, voorge vend beter te zullen besturen, zich dicta toriale macht willen aanmatigen. Deze macht zou gedurende korten tijd dragelijk kunnen regeeren, maar de geschiedenis be wijst, dat elke absolute macht spoedig ty- ranniek wordt. Indien een volk ondanks alles in zijn diepste wezen gezond is geble ven, al heeft het in goede diagen de weelde van politieke vrijheid niet kunnen dragen, dan zal het vroeg of laat revolutionair wor den en opnieuw zijn heersdhzuchtige mees ters van zich schudden. Dit experiment blijve onze gemeenschap bespaard. Op de partijen, die door hooge beginselen worden gedragen en die de macht nog in handen hebben, rust de zware plicht, om het democratische parlementaire regiem tegen zijn belagers te durven ver dedigen, door zelf tot den aanval over te gaan". Aldus pater Beuns. Aan hen, die zich niet geheel vrij moch ten gevoelen van de autoritaire of totali taire koorts, ter overdenking aanbevolen! DE MIJNRAMP TE BOCHUM. Vijf-en-twintig dooden. BOCHUM, 1 September. (A. N. P.). Bij de ontploffing in de mijn „Vereinigte praesident", te Bochum zijn volgens de laatste opgave 25 mijnwerkers gedood en 18 gewond. Bovendien worden nog 2 ar beiders vermist. De XIVs Missiologische Week van Leuven. LEUVEN, 29 Aug.. Wat is er eigenlijk ontzettend veel te ver tellen van zoo'n missiologische week en wat zou men goed doen daar in grooten getale te verschijnen. De mededeeling van mgr. Cuvivier „La Soncellerie et la Kindoki" (Kindoki is een verschijnsel van betoovering) was uiterst leerzaam, maar de lezing van Père Quirin O. M. Cap. over de tooverij in den Pundjab (Engelsch Indië) moet een voorbeeld ge noemd worden. Niet te lang, duidelijk en onderhoudend voorgedragen, eenvoudig en overzichtelijk van opbouw. Uit dit land bij uitstek 't land van too verij wist pater Quirin geen enkel voor beeld aan te halen van duidelijk bewijsbare duivels-invloed.. Eigenaardig in den Pundjab is bovendien nog dit, dat de toovenarij geenszins een bui tengemeen groot obstakel dient geacht te worden voor de missie, hetgeen elders, voor al in Midden-Afrika vaak het geval is. De toovenaars weten wel dat het kleine getal christenen onder de millioenen Hin- doe's en Moslims zoo weinig beteekenen, dat zij aan hun invloed niet merkbaar af breuk doen door zich te bekeeren. Men zou kunnen zegggen: de giften van 't Indische Volk aan den toovenaar zijn zóó overvloe dig, dat hij ten opzichte van die paar chris tenen kan denken: „Aan een boom zoo vol geladen, mis ik een, twee pruimpjes niet." De middagconferentie was gewijd aan een van diepen pastoralen ijver en liefde getui gend schrijven van Monseigneur De Clercq- uit Midden-Afrika die in de tooverij hèt groote kwaad en hèt groote beletsel zag voor spoedige evangelisatie. Er was nog een lezing van Pater Zuuren, ook boven de Moerdijk alom bekend, even als hier in Vlaanderen om zijn smakelijke verteltrant. Rest ons nog te vermelden een amusante bespreking door prof Gessier uit Antwerpen van een kort middeleeuwsch heksengedicht. Doch genoeg, het zal er nu wel duidelijk zijn, dat we hier hard werken. Dit voor oogen houdende moogt u gerust vernemen, dat zij hier ook zóó'n prachtig mooi stad huis hebben, dat iedereen ook ik dus, er wat tijd aangeeft om dat eens nader te bekijken. Direct de grobte voorzaal al spreekt van een voornaamheid, die verder overal is op te merken. De beide ontvangzalen,» de eerste in Louis XV en de tweede in Louis XIV stijl zijn gesierd met fraaie schilderijen. De Leuvenaars zijn trotsch op hun stad huis ,,'t mooiste van heel 't land; ja, daar staan ze altijd allemaal naar te kijken". En als je dan de eerste keer dat je er naar toe wilt de weg vraagt, kan 't gebeuren, zooals 't mij overkwam dat die willekeurige man of vrouw in zijn furore schiet en een stort vloed van woorden over je uitstort over „die weelderigheid, uitbundigheid, juwee- lenschoonheid dezer gotische pracht". Ik heb maar gezegd: Mijnheer, u maakt me zoo mieusgierig, dat ik niet langer blijven kan. Adieu en merci beaucoup. Dus als u naar Leuven komt, dan 'alle naar het stadhuis. En let dan op de fijne beeldjes boven de 2 deuren, dan ziet ge daar de kunsterhand van den geest, die dit bouwwerk schiep: Maria met het Kindje en Sint Jozef! P. G. Stadhuis te Leuven. De viering van Koninginne-verjaardag DE MIDDAGFEESTEN OP HET SCHUTTERSVELD. De vereeniging „Koninginnedag" had wederom voor de middagfeesten, welke op het Schuttersveld plaats hadden, zorg gedragen. Voor deze feesten had het be stuur iets nieuws geprobeerd. In plaats van een feest door de kinderen, zooals andere jaren door middel van allerlei kinderspelen, was het nu een feest voor de kinderen met een programma, waar van ook de groöten zouden kunnen genie ten. Dat deze proef ten volle geslaagd is wagen wij te betwijfelen. Vooreerst was het de organisatie op het terrein, welke niet in alle onderdeelen klopte. Reeds vóór den aanvang werd door het publiek het afgezette gedeelte bestormd en werden de aldaar staande stoelen bezet, zoodat van de autoriteiten, die later arriveerden, zich verschillenden eenigen tijd met een staanplaats moesten vergenoegen. Later toen het openlucht variété-programma een aanvang zou ne men en het talrijke publiek dichter bij het groote podium moest komen, bleek de afzetting eveneens niet deugdelijk ge noeg. Met de leiders der padvinders, die een gedeelte van het programma op keu rige wijze verzorgden, was overeengeko men, dat zij een cordon zouden vormen. Doch tegen de opdringende menigte was hun aantal te klein ende padvinders zelf te klein, zoodat de politie eraan te pas moest komen om orde te scheppen. Ook voor het bestuur, dat op de diensten van een groote aantal padvinders gere kend had, was dit een groote teleurstel ling. Wat het programma zelf betreft was er nog een teleurstelling voor het bestuur. Nadat het Schuttersveld in den aanvang door de bevoegde instanties voor het da len van de auto-giro het eerste num mer van het programma was goedge keurd, kwam slechts eenige dagen voor het feest de mededeeling van het departe ment van Waterstaat, dat geen toestem ming kon worden verleend tot landing van het auto-girovliegtuig. Daardoor ver loor deze interessante demonstratie zeer veel aan aantrekkelijkheid, maar toch kan gezegd worden, dat het publiek hiervan zeer heeft genoten. Reeds bij de aan komst van de optocht op het terrein ronk te de machtige autogiro reeds boven het Schuttersveld. Het beschreefr er groote kringen, het stond bijna stil ih de lucht, het scheerde over het veld en het gaf ruim een half uur lang zeer interessante demon straties om ten slotte na een afscheids groet weer te vertrekken. Dit was ondanks het verbod om te dalen een zeer interes sant gedeelte van het programma. Zooals reeds gezegd, werd vooraf vanaf de Kaasmarkt een tocht door de stad ge maakt, welke veel belangstelling had. Mu ziek, een vaandeldrager te paard, twee rijtuigen met bestuursleden en een groot aantal padvinders met hun stampende stokken trokken door de stad naar het Schuttersveld, waar duizenden aanwezig waren. De middag werd bijgewoond door tal van autoriteiten, w.o. we o.a. opmerkten den burgemeester en mevr. v. d. Sande BakhuyzenGericke, den heer P. E. Briët, lid der Eerste Kamer, de heer J. Baak Jzn., inspecteur van het L. O. iin de in spectie Leiden, mr. Nord Thomson, voor zitter van decontact-commissie der na tionale vereenigingen, ds. H. Thomas, voorzitter der Leidsche Chr. Oranje-ver- eeniging, den heer W. v. d. Laan, voorzit ter der 3 October-vereeniging, mr. P. A. Pijnacker Hordijk, dijkgraaf van Rijnland, den heer P. C. Labrijn, oud-voorzitter der vereeniging, rector L. Reune, den heer F. G. Rosier en veel anderen. Na de demonstratie met het auto giro vliegtuig nam de voorzitter van „Konin ginnedag" mr. A. J. Romijn het woord. Deze heette de autoriteiten welkom en bracht dank aan de medewerkenden voor dezen middag. Vooral de jongeren onder de aanwezigen wees spr. er daarna op dat onze Koningin zóó één is met haar volk in "vreugde en smart, dat wij haar met recht onze Landsmoeder kunnen noemen. Wij eeren Haar niet plichtmatig, maar uit oprechte liefde. Wij zijn haar groote dank baarheid verschuldigd en moeten daar aan op een dag als heden ondubbelzinnig uiting geven. Hierna yolgde het tweede en zeer mooie gedeelte van het programma: de groote padvindersdemonstratie door padvinders van alle Leidsche groepen der N. P. V. Het kampwerk van de jongens met het op zetten der tenten en de bouw van een uit kijktoren was keurig. Het vendelzwaaien EEN TOREN VAN STOKKEN EN TOU WEN bouwden de padvinders gistermid dag op het Schuttersveld als een der vele padvindersdemonstraties, welke een ge deelte van het „Koninginnedag"-program- ma vormden. had groot succes evenals het rope-spin- ning, waarin een aantal jongens zeer veel vaardigheid toonde. De tumbling-num- mers vormden een groote attractie en ook de kampsspelen werden met groote aan dacht gevolgd. De demonstratie duurde ruim een uur, maar zij was zoo afwisse lend, dat niemand zich er bij heeft ver veeld. Ten-slotte werd er op het groote po dium, dat aan een zijde van het Schutters veld was opgeslagen een variété-open luchtprogramma gegeven onder leiding van den heer Theo Bouwmeester. Hierin werd acrobatiek, meestal komische acro batiek ten beste gegeven, zoodat vooral de kinderen zich hierbij kostelijk amuseer den. Allerlei clowns vertoonden hun pot sierlijke grappen, er was een komische koorddanser en andere acrobaten en voor al voor de kinderen was dit wel zeer ver makelijk. Eén bezwaar hebben wij tegen deze ar- tistenprogramma's en dat is, dat men zoo moeilijk in alle opzichten geheel binnen de perken blijft. Er komt bij deze artisten dikwijls zoo gemakkelijk iets om den hoek kijken, wat men liever niet zag, vooral niet op een feestdag als deze. Maar be houdens eenige kleine stoornissen, die wij reeds memoreerden, is er door zeer velen goed feest gevierd en zal men toch vol daan huiswaarts zijn gekeerd. Vermelden wij ten slotte nog, dat het gesprokene door middel van loudspeakers overal op het terrein hoorbaar en dat door deze loudspeakers in afwisseling met het Leidsche Christelijke Harmoniegezelschap tevens vroolijke muziek ten gehoore werd gebracht. Dit alles werd op uitmuntende wijze verzorgd door de firma van Re- mundt. Leidsche Chr. Oranjevereniging. De Leidsche Christelijke Oranjevereni ging hield gisteravond in de Stadsgehoor zaal een prachtig geslaagde feestavond. De zaal was geheel gevuld en .verschillen de autoriteiten, w.o. de burgemeester en mevr. v. d. Sande BakhuyzenGericke, alsmede de voorzitter der 3 Octoberver- eeniging, de heer W. v. d. Laan en de voorzitter van de vereeniging „Koningin nedag", mr. A. J. Romijn, woonden den avond bij. De voorzitter, ds. H. Thomas, deed in zijn openingswoord een beroep op alle vaderlanders, hetzij Roomsch of Pro testant om zich gemeenschappelijk te weer te stellen tegen de gevaren die ons land en ons Vorstenhuis bedreigen. De Timdelerclub voerde een historisch spel „Het Geuzen-alarm" op, waarin het oproerige jaar 1566 in beeld werd ge bracht, toen het volk door fanatici ver- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De strijd In Spanje woedt thans weei aan alle fronten. (2de blad). De Nederlandsche kolonie te Madrid viert Koninginne-dag .(2de blad). Mijnongeluk te Bochum eischt 20 doo den. (Buitenl. Berichten 2de blad). BINNENLAND. De Woningraad adresseert over de wij ziging van de steunregeling. (2de blad). Op de Eierlandsche gronden is gisteren een Engelsch motorjacht in zwaar weer geraakt. (Gem. Ber., 3de blad). Twee personen aangehouden in verband met een overval op een geldauto te Rot terdam. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Nieuw Ned. record van Engelman op de 2 Eng. mijl snelwandelen. (3de blad). Het driedaagsch tennistournooi te Noord- wijk door de Engelschen met 103 ge wonnen. (3de blad). De wereld in vogelvlucht De strijd is weer flink aan den gang in Spanje. Bij Irun is een pauze ingetreden; de nationalisten hadden Zondag gedreigd, dat zij Maandag de stad zouden verwoes ten, als zij zich niet had overgegeven, en dat dreigement heeft een uittocht van alle vrouwen, en kinderen uit de stad tenge volge gehad. Het verwachte bombardement is evenwel uitgebleven. De aanval schijnt zich intusschen verplaatst te hebben naar San Sebastian. Ook bij Huesca, waar de regeeringstroepen successen melden, en in den Guadaramma wordt weer gevochten. In dit laatste gebergte melden beide par tijen overwinningen. In het Zuiden is Ma laga het voorwerp van een nationalisti- schen aanval. Over het geheel genomen krijgt men den indruk, dat de nationalis ten iets sterker zijn dan de roode militie- troepen en dat zij langzaam veld winnen, hoewel doorslaggevende successen niet ge meld kunnen worden. Zij zijn evenwel op de meeste fronten in den aanval en dat is voor hen een gunstig teeken. Te Madrid schijnt het ook te gaan span nen. Reeds zijn er bommen geworpen op de Spaansche hoofdstad en volgens de be richten van hen, die een goed heenkomen gezocht en gevonden hebben, ziet het er allesbehalve prettig uit. Het is derhalve wel eenigszins verwonderlijk, dat de Ne- derlandsche kolonie te Madrid nog den moed heeft gevonden om Koninginnedag te vieren. Zij hebben daarbij het verschil tusschen de Nederlandsche en de Spaan sche toestanden kunnen overwegen en waardeering gevoeld voor ons kleine landje. Wat de verwijdering van minister Ti- toelescoe uit de Roemeensche regeering betreft, daaromtrent verkeert men nog steeds in het onzekere. Men verdiept zich in allerlei gissingen over de motieven tot deze bruuske verwij dering; in het bijzonder is Frankrijk be ducht voor e^n meer Duitsche oriëntee ring van de Roemeensche buitenlandsche politiek. blind zich liet verleiden tot den beelden storm. Scherp werd- deze handelwijze in het stuk veroordeeld en het ideaal van Vader Willem gehuldigd: langs den weg van het recht vrijheid voor allen. Het spel werd keurig gespeeld en had groot succes. Het muziekgezelschap ,,Symphonia" onder leiding van den heer Plu verzorgde het muzikale gedeelte van den avond. Door het bestuur der 3 Octoberver- eeniging is nog het volgende telegram aan H. M. de Koningin gezonden: Het Bestuur der 3 October-Vereeniging te Leiden biedt Uwe Majesteit ter gele genheid van Haren verjaardag zijne beste gelukwenschen aan en betuigt Uwe Ma jesteit zijne eerbiedige hulde. W. VAN DER LAAN, Voorzitter. W. WICHERS ROLLANDET, Secretaris.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1