De oproep der Duitsche bisschoppen. MAANDAG 31 AUGUSTUS 1936 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 KOELER. DE BILT SEINT: Meest matige Noord-Westelijke wind, -afwisselende bewolking, waarschijnlijk en kele regenbuien. Iets koeler. Hoogste barometerst.: 770.1 te Valencia. Laagste barometerst.: 740.8 te Stockholm. De depressie heeft zich, sterk in diepte toenemend, van IJsland naar de Oostzee verplaatst en breidde zich vooral over Duitschland uit, terwijl de hooge drukking zich naar het Zuid-Westen terugtrok. In Zweden is zeer zware regen gevallen. Her- nösand meldt 74 m.m., geheel Zuid-Scan- dinavië heeft stormachtige Noord-Westelij- ke winden. Ook in Noord- en Midden- Zweden is de wind krachtig en valt hier en daar regen bij ongeveer normale tem peratuur. In Zuid-Duitschland en Zwit serland is de lucht betrokken en Valt eenige regen. De Britsche Eilanden hebben nog afwisselende bewolking met plaatselijke regenbuitjes en afkoeling in het Noorden. Frankrijk heeft in het Zuid-Oosten nog warm weer maar overigens zwaar bewolkte lucht met weinig regen. Door het aan houden van de Noord-Westelijke strooming is hier te lande verdere afkoeling te wach ten, waarbij waarschijnlijk ook eenige re gen zal vallen. LUCHTTEMPERATUUR. 21.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Maandagnamiddag 8.20 uur tot Dinsdagmorgen 5.42 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee: op Dinsdag 1 Sept. voorm. 3.04 uur en nam. 3.22 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 19 gr. C. Zweminrichting ...Poelmeer" 20 gr. C. SÜUUL,, 31 Aug. (A. IN. f.). AIS ge- volg van een typhoon, die gisteren Zuid- Korea heeft geteisterd, zijn meer dan dui zend personen gedood en een even groot aantal personen gewond. Voorts worden nog honderden personen vermist. De wer velstorm heeft bovendien aanzienlijke ma- terieele schade aangericht. SEOUL, 31 Aug. (A. N. P.). Nu de ty phoon voorbij is en de vloedgolf geweken, is men begonnen met het herstel der spoorweg-, telegraaf- en telefoondiensten. De gevolgen van de ramp worden als volgt opgegeven: menschen gedood 1516, verwond 1183, vermist 769, huizen inge stort 28.863, beschadigd 3664, weggespoeld 4391, overstroomd 46,225. KERKNIEUWS BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Kapelaan te Dordrecht (H. Bonifa- cius) den Weleerw. heer C. A. Ouwendijk; tot Kapelaan te Amsterdam (H. Nicolaas binnen de V.) den Weleerw. heer J. M. Wijsbroek) tot Kapelaan te Halfweg den Weleerw. heer C. J. Berkhout; tot Kapelaan te Velsen-Noord den Wel eerw. heer H. C. Roozenburg; tot Kapelaan te Heer Hugowaard (H. Dionysius) den Weleerw. heer P. A. J. Ge ven; tot Kapelaan te Middelharnis den Wel eerw. heer G. J. Hoogervorst (Neom.).; tot Kapelaan te Rotterdam (H. Antonius Abt) den Weleerw. heer L. Gudde; tot Kapelaan te Amsterdam (O. L. Vrouw Kon. v. d. Vrede) den Weleerw. heer J. P. A. Verhoeven; tot Kapelaan te 's Gravenhage (H. Gerar- dus Maj.) den Weleerw. heer W. N. van Leeuwen, thans Kapelaan te Rotterdam (H. Ant. Abt); tot Kapelaan te Beemster den Weleerw. heer W. J. F. de Lange (Neom.). De wereld in vogelvlucht In Spanje laait de strijd weer op. De na tionalisten schijnen wat meer oorlogsma teriaal te hebben gekregen en vallen nu aan alle kanten aan. Het is om Irun bij artilleriegevechten gebleven; veel zijn de nationalisten niet opgeschoten, maar van den anderen kant laten zij ook niet los en gaan zij voort, de stal plat te schieten. Een felle worsteling is nu ook ontstaan om het bezit van de stad Toledo, die zich in han den van de roode militie bevindt. Het be kende Morenpaleis, het Alcazar wordt evenwel bezet door een paar honderd op standelingen, welke daar belegerdi wor den. De nationalisten zijn thans in de richting van Toledo voortgerukt en staan voor de poorten van de stad; zij zul len trachten hun kameraden in het Al cazar te hulp te komen vóór het te laat is. Wanneer men leest met welk een verbit tering er gestreden wordt en welke wreed heden er worden begaan, klinkt het be richt, dat buitenlandsche gezanten willen probeeren, den burgeroorlog wat „men schelijker" te maken, vrij belachelijk. In Duitschland is de oproep van het episcopaat gunstig ontvangen. Volgens Reuter zou er zelfs een heele ommekeer te bespeuren zijn in de houding van de nat. socialistische autoriteiten tegenover de Ka tholieke Kerk. Zou dit het einde beteeke- nen van de Kulturkampf? Men spreekt van amnestie in de deviezen-affaires en van een staking der schandaal-processen, welke in het buitenland terecht zulk een alge- rneene verontwaardiging hebben gewekt. Wanneer de Nazi's zouden inzien, dat zij met de bestrijding van de kerk slechts hun eigen positie verzwakken, zou er al veel gewonnen zijn. Voorts wordt uit Roemenië gemeld, dat daar de bekende minister van buitenland sche zaken Titulescu uit de regeering is gewipt. De reden daarvan is nog niet be kend. Wil Roemenië een andere buitenland sche koers inslaan? De XIV6 Missiologische Week van Leuven. LEUVEN, 28 Aug. 1936. De Belgische congressen zijn niet mis. Daar moet hard gewerkt worden, hetgeen moge blijken uit de volgende feiten. Van 9 uur tot 12 werd vergaderd en van 3 tot 5 uur werden 3 lezingen gehouden en dan werd nog verwacht dat je zou gaan luisteren, wat voor advies de Missiologi sche Week zou gaan geven aan 't Belgi sche Gouvernement inzake de code penal voor Belgisch Congo. Je kreeg toen ver schillende gemoedsbewegingen te verwer ken: een van „nou is 't genoeg", een van „wees bescheiden en meng je niet in een andermans zaken" en een van „je kunt er toch niet over oordeelen". Gelukkig wezen die gemoedsbewegingen alle dezelfde kant uit, namelijk Leuven uit naar het mooie hoekje van het kasteel van Arenberg. En zooals dat gaat bij zonen van een zelfden stam: er was nog een Hollander die met dezelfde gemoedsbewegingen ge zegend, eenzelfde kant uitgedreven werd, zoodat we daar heel genoegelijk onze we tenschappelijke digestie-meditatie gehouden hebben. 't Slot van den dag werd bezorgd door Père Charles, met enkele kleinere films over missiegebieden èn.... een prachtige collectie gramofoonplaten van uitheemsche en exotische muziek. In de morgenuren dan sprak professor Berg uit Leiden over „Tooverij onder de volkeren van Nederlandsch Indië", welke lezing helaas moest onderbroken worden door de rede van den vice-gouverneur général honoraire van Belgisch-Congo, mijnheer professor Moeller uit Antwerpen en voortgezet werd van half 12 tot 12 uur. De Leidsche hoogleeraar behandelde na een inleiding, achtereenvolgens het ko ningschap, de letterkunde en het wajang spel, van welk drietal de letterkunde en het wajangspel gelden als typische ver tegenwoordigers van Hoch-Kultur. ,Van groot belang in deze lezing was de ver klaring aangaande de virtueele identiteit tusschen het gelijk-geclassificeerde in de Javaansche levens- en wereldbeschouwing. Warm applaus werd aan den Leidschen professor gebracht, niet het minst we gens het getuigenis zijner oprechte missie liefde, zooals dat aan het einde van zijn betoog tot uiting kwam. De vergaderingen 's middags, wederom als de vorige middag sectie-gewijs gehou den, gaven aan 't Vlaamsch gedeelte der congresgangers zeer interessante uiteen zettingen door den Hoogeerwaarden Va der Dom. Maurus Peleman O. S. B., nu abt van Dendermonde, vroeger werkzaam in Noord-Transvaal. Zijn meening kan men aldus weergeven: „Er is ons in Noord- Transvaal geen enkel geval bekend, dat directe tusschenkomst van den duivel be wijst." Volgde tot slot een mededeeling van Pa ter Hildebrand O.M.Cap., archivaris te Antwerpen, over zijn medebroeder Pater Joris van Gheel, die in den strijd tegen de toovenaars in de oude Congo missie door Christenen vermoord is, hetgeen wel een bewijs is, hoezeer toovenarij en hek serij vat hebben op de inheemsche bevol kingen. En daarna, ja.... zie boven. Maar wij willen niet eindigen zonder een korte vermelding van het graf van den eminen- ten missionaris Pater Damianus Deveuster; want ook dat hebben wij bezocht, 't Is maar 1 een klein kerkje, schoon gelegen op 't hoog- DOOR HITLER GUNSTIG ONTVANGEN. Gewijzigde houding der regeering AMNESTIE IN DE DEVIEZEN-AFFAIRES? Volgens het persbureau Reuter heeft de oproep van het Duitsche episcopaat, waar van wij Zaterdag uitvoerig melding heb ben gemaakt en dat gisteren van alle kan sels der Katholieke kerken is afgelezen, een gunstigen indruk gemaakt. Het betreffende Reuter-telegram uit Ber lijn luidt als volgt: Het herderlijk schrijven van' het Duit sche Episcopaat, dat op de bijeenkomst van Fulda is opgesteld, heeft in nationaal-so- cialistische kringen een goeden indruk ge maakt. Hier wordt gezegd: „De Kerk vereenigt zich met het nationaal-socialisme in den strijd teigen het wereld-bolsjewisme. Zij roept den zegen van den hemel af over het werk van don Führer en verklaart haar geestelijke krachten in dienst te stellen van de nationale gemeenschap". In tegenstelling met hetgeen de laatste jaren heeft plaats gehad, publiceert de Na tional Zeitung te Essen, een orgaan van Goering, groote uittreksels uit het schrij ven en legt den nadruk op karakteristieke passages. Dit is het beste bewijs, dat de houding van de nationaal-socialisben ten aanzien van de Katholieke Kerk is gewijzigd. Deze periode volgt op een tijdperk van politie- ken strijd en zelfs vervolging. Het is een gevolg van het feit, dat Hitier den invloed onderging van zekere raadgevers, die erop ste punt van een pleintje met café's, die aldus heeten: Bij René, In St. Jozef of Café Pater Damiaan of De Pelgrimsganger. Het kerkje, in den vorm van een gelijk-armig •kruis is al even gemoedelijk. Doch de graf kapel van Pater Damiaan is met smaak uit gevoerd; de zwarte tombe spreekt van zijn forsche, onverzettelijke offermoed, de witte letters op de muren geven heerlijk zijn leven weer: „Niemand heeft grooter liefde, dan die zijn leven geeft voor zijn vrienden". En wij hebben dien grooten Apostel ge vraagd ons goede Nederlandsche volk te vervullen met dien geest van liefde die dringt tot apostolaat en werkzaamheid ten bate van de missie. P. G. LUCHTVAART OUD-VLIEGER VAN MEEL GEHULDIGD. Duizenden te Tiel op de been. Een waarlijk grootsche huldiging be reidde de Oranje-vereeniging van Tiel Zaterdag den oud-vlieger Van Meel. Het was dit jaar namelijk een kwart-eeuw ge leden dat de federation Aeronautique In ternationale hem als den eersten Neder lander het verzwaarde vliegbrevet uit reikte. Duizenden en duizenden waren van deze huldiging getuige, op het gereser veerde gedeelte van den ouden Tielschen vestingwal. In de nabijheid van de ver maarde waterpoort, het Asylum Batavo- rum, had ze plaats, vlak tegenover de plek aan de overzijde van de Waal, waar van Meel destijds met zijn watervliegtuig proe ven nam. Komende van Rotterdam per auto-giro toestel, bracht de heer Van Meel eerst te Nijmegen een groet aan zijn daar wonen den vriend, Adriaan Mulder, ook een der eerste vliegeniers, die thans ziek is. Geëscorteerd door 3 watervliegtuigen van de Mok, welke hem tot Druten tege moet vlogen, arriveerde de auto-giro 'om 10 minuten voor 3 te Tiel op de Nieuwe Kade. Het toestel werd bestuurd door den heer H. J. van der Velden uit Rotterdam. Een luid gejuich steeg uit de menschen- massa op, toen het toestel keurig en cor rect op het geïmproviseerde vliegveld landde. Ballonnetjes werden opgelaten en de muziek speelde het „Wien Neerlands Bloed". Op het gereserveerde gedeelte waren o.m. tegenwoordig de kolonel Wallaardt Sacré, de heer C. Gordijn Jr., commandant van de brandweer te Amsterdam, de eere voorzitter van de Tielsche Oranje-ereeni- ging., de heer W. C. Dresselhuys Jr., en Jan Olieslagers. Nadat toespraken waren gehouden, had een défilé van nagenoeg alle Tielsche sport- en andere vereenigingen plaats. VLIEGTUIGONGELUK IN FRANKRIJK. Uit St. Nazaire wordt gemeld: Zondag morgen is nabij het luchtvaartterrein Es- coubiac een vliegtuig neergestort. De vijf inzittenden werden ernstig gewond. DE GORDON BENNETT-WEDSTRIJD. De ballons gestart. Zondagmiddag heeft op het vliegveld Mokotow bij Warschau, in tegenwoordig heid van den president der Poolsche re publiek en van eenige leden der regee ring, zoomede tal van leden van het di plomatieke corps, de start plaats gehad van den 24sten wedstrijd om den Gordon Bennett beker. De ballons verdwenen in Z. O. richting. wezen, dat de godsdienstige onlusten de inwendige kracht verzwakten en schadelijk waren voor het moreel van het Duitsche volk. Om den Katholieken Bisschoppen het be wijs dezer gewijzigde houding te geven, heeft Hitier het schrijven van de Bis schoppen gunstig ontvangen. Tijdens de Olympische spelen kreeg de pers opdracht zich te onthouden van het schrijven over de zeden processen tegen Katholieke geeste lijken. In het begin van deze week besloot de regeering zelfs een aantal schandaalproces sen niet te doen plaats hebben, zelfs zou den ook deviezen-processen worden ge staakt. Ook gelooft men, dat deze maatregelen gepaard zullen gaan met een amnestie, welke zich ook zal uitstrekken tot het ver goeden van de boeten en confiscaties in de deviezen-processen tegen geestelijken. Ook redenen van buitenlandsch-politie- ken aard zouden oorzaak zijn van deze ge wijzigde houding ten aanzien van het Ka tholicisme. Naar men verzekert heeft Mus solini de aandacht van den Führer erop gevestigd, dat het officieele anti-Katholi- cisme funest is en Hitier zou reeds verze keringen hebben gegeven in deze richting vóór het afsluiten van het Duitsch-Oosten- rijksche accoord van II Juli. Ook de anti-bolsjewistische verklaringen van het Vaticaan ten aanzien van Spanje hebben te Berlijn een diepen indruk ge maakt. De brief van de Bisschoppen en de maat regelen van den Führer beteekenen het einde van den „Kulturkampf", welke in Duitschland heerscht sedert het aan het bewind komen van het nationaal-socia lisme. SPORT VOETBAL NIJ3IEEGSCH I. V. C. B.-ELFTAL S. J. C. 5—5. Het tripje van het eerste elftal van S. J. C., vergezeld van den geest, adviseur, bijna het geheele bestuur en een aantal supporters, naar de mooie Keizer Karei- stad, is een waar succes geworden. Het was een prachtreis door het Utrechtsche en het Geldersche, waarbij door allen vol op genoten is van de schoone natuur en een zeer sportieve ontmoeting met de Nij- meegsche sportbroeders. De ontvangst op „Brakkenstein" was aller hartelijkst en glunderend liep Pater Westgeest al spoe dig met de Noordwijkers rond. Men kon het hem aanzien, dat het den Pater goed deed, zooveel van zijn oude plaatsgenoo- ten in de intieme omgeving van „Brakken stein" te mogen ontvangen. Nadat allen zich na de lange reis wat verfrischt had den werd de strijd op het groene veld aan gebonden, wat voor onze jongens indirect niet meeviel, want de harde, grinthouden- de grond speelde hen nog al eens parten. Toch wisten zij rust met een 21 voor sprong te bereiken. Na rust voerden de gastheeren de score op tot 42 en het begon er voor de S.J.C.- ers donker uit te zien, doch door een beter aanpakken in de laatste 20 minuten, werd weer veel goed gemaakt, want tot driemaal toe wisten zij nog te scoren, waartegenover de gastheeren nog 1 doelpuntje plaatsten, zoodat het einde van dezen matigen doch in de beste verstandhouding gespeelden wedstrijd met een gelijk spel (55) kwam. Tot slot werd aan spelers en bestuur in Roomsch Leven nog een kostelijk diner aangeboden, waaraan begrijpelijkerwijze allen de noodige eer aandeden. Hierna zochten allen wel voldaan de mooie auto bussen van de fa. L. Beuk weer op, welke allen weer veilig en wel in Noordwijk aan brachten op een reeds vergevorderd uur. UIT DE OMGEVING NIEUWVEEN. De jaarlijksche boottocht. De ver pleegden uit de Joh. Stichting, hebben weer hun jaarlijksche boottocht gemaakt, en wel naar de „Vink" bij Leiden. Reeds vroeg in den morgen trokken degenen, die loopen konden, naar de Kattenbrug, en zij die niet loopen konden werden met auto's naar de boot gebracht. Wat hebben zij genoten, een vroolijk stukje piano-muziek en het prach tigste weer wat men maar wenschen mocht. Alles werkte mede. Terug ging de tocht over de mooie Kager- en Brasemermeren. Het eerste lustrum der zwemvereeniging „De Verbetering". Nadat tweemaal de feestelijke viering uitgesteld moest wor den vanwege het slechte weer, kon Za- termiddag het feest doorgang vinden. En waarlijk het is een succes geworden, schit terend weer en geen wind, het was op het „droge" wel te warm, maar voor hen die hun capaciteiten wilden laten zien in het natte element, kon het niet beter. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op Burgemeester Bakhuizen, die vol belang stelling het drukke gedoe in het water gadesloeg. Dr Nout wenschte de jarige vereeniging geluk met haar 5-jarig bestaan en zeide, dat wij dezen middag verschillende wedstrij den zouden zien, en al worden er geen Olympische records gebroken, toch zullen wij zien, dat de zwemvereeniging „De Ver betering haar naam eer aandoet, want het zwemmen heeft zich in onze omgeving sterk AGENDA LEIDEN. I Donderdag, R.K. Reclasseermgsvereeniging afd. Leiden. Zitting gebouw der St. Vine.-Vereeniging, Hoogl. Rerk- gracht 32, 89 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 31 Aug. tot en met Zondag 6 Sept. a.s. waar genomen door de apotheken: C. B. Duyster N. Rijn 18, telef. 523 en J. Doedens Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 274. populair gemaakt, dank zij „De Verbete ring". Voor de kleinsten waren er wedstrijden in het Houtjes rapen, al werden in plaats van houtjes, augurken gebruikt. De uitsla gen luiden: Meisjes: 1. Adriana Dompeling. 2. Trijni v. Harten. 3. Mien Vermeulen. 4. Gerrie Slingerland. Jongens: 1. Corrie de Groot, 2. Frans Campfens. 3. Jaap Hoogendoorn. 4. Peter Hogervorst. Snelzwemmen voor meisjes 1014 jaar: 1. Nelly Wolmerstett, 2. Nel v. Leeuwen. 3. Janny v. Straten. 4. Nelly Hoogendoorn. 5. Lilly v. Leeuwen. Snelzwemmen jongens van 1014 jaar: 1. Joop v. Dijk, 2. Aart Hoogendoorn, 3. Dirk v. Vliet, 4. Jaap Stichter. 5. Jan Aart man. 6. Klaas Tenssen. Snelzwemmen dames: 1. Map Heins, 2. Julia Vogelaar. 3. Francina v. Vliet. 4. Jen ny v. Meent. 5. Nel v. Harten. Snelzwemmen jongens van 1417 jaar: 1. Wim Cornelissen, 2. Manus v. Harten, 8. Anton Dors. 4. Jan Valen. Snelzwemmen heeren: 1. Cor v. Dijk, 2. S. Visser. 3. G. v. Harten. 4. J. K. Bal. Tenslotte zij vermeld, dat twee heeren het record braken van „Langzaam zwem men". Een vroolijke noot mag ook bij zoo'n wedstrijd niet ontbreken! Eveneens was het laatste ook het geval met de waterpolo-wedstrijd, voor gecostu- me'jrde heeren. Na afloop hiervan werd nog een polowedstrijd gehouden voor da mes. Na afloop werden de fraaie prijzen uitgereikt, welke door sportieve nering doenden en anderen, beschikbaar waren gestald. Het geheel werd opgeluisterd door een vroolijk stukje gramofoonmuziek. Sport. Nic. Boys in speelde tegen D. S.V. III en verloor met 13. TELEGRAMMEN DE SPAANSHE VERSCHRIKKING. Rapportage van een „Times"-correspondent LONDEN, 31 Apg. (A. N. P.). In een speciaal bericht uit Valencia maakt de correspondent van de „Times" melding van de in Madrid heerschende bloedige terreur. Eiken morgen kan men in den rivier Manzanares de naakte lijken zien van vermoorde slachtoffers. Vele gefusil- leerden worden zelfs midden op den dag vanuit rijdende vrachtauto's op straat ge worpen. Vele plekken zijn met bloed be spat. Ziekenhuizen aan den rand der stad hebben zich^bij de regeering beklaagd, dat de patiënten wegens de kreten der slacht-^ offers, die eiken nacht in de voorsteden van Madrid worden terechtgesteld, niet kunnen slapen. Vele vooraanstaande inge zetenen zijn zonder vorm van proces omge bracht. DE REVOLUTIONAIR IN BALLING SCHAP. Trotzky's secretarissen in Kopenhagen. KOPENHAGEN 31 Aug. (A.N.P.) De beide uit Noorwegen uitgewezen secretaris sen van Trotzky, de Franschman Frankel en de Tsjecho-Slowaak Wolf, zijn gisteren on der streng politiegeleide hier aangekomen. Het is niet bekend, waar zij zich bevinden. De bladen vermoeden, dat zij op een scheepsgelegenheid wachten om verder te reizen. LONDEN, 31 Augustus (A.N.P.) Het bestuur van de onafhankelijke arbeiderspar tij heeft een verzoek ontvangen van Trotz ky, stappen te willen ondernemen, opdat hij verlof krijgt zich ergens in het Britsche Rijk te mogen vestigen. Het bestuur vergadert vandaag om over'het verzoek te beslissen. INTERNATIONALE VALUTA-STABILI SATIE CONFERENTIE? Een voorstel van president Roosevelt. WASHINGTON, 31 Aug. (A.N.P.). Pre sident Roosevelt, zal indien hij herkozen wordit, het initiatief nemen om in 1937 een internationale valuta-stabilisatie-conferentie bijeen te roepen, met als voornaamste doel de stabilisatie der valuta's, die uitvoerig be sproken is bij het jongste bezoek van den gouverneur der bank van Engeland, Mon tague Norman aan Amerika. 61 BANDIETEN GELIJKTIJDIG GEFUSILLEERD. TSINAN (prov. Sjantoeng) 31 Augustus (A.N.P.). Door een massa-executie van 61 bandieten is 'n eind gekomen aan de ter reur, welke langer dan een jaar in de Chi- neesche provincie Sjantoeng heeft geduurd. De bandieten werden door een vuurpeloton allen tegelijk doodgeschoten. Tot. de bende behoorde ook een -/rouw, die levenslange gevangenisstraf kie^g- Ontzettende wervel storm op Korea. MEER DAN 150» DOODEN.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2