BINNENLAND UIT DE RIJNSTREEK NED. OOST-INDIE MAANDAG 31 AUGUSTUS 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 DE VERJAARDAG VAN DE KONINGIN. De viering in de Residentie. De Residentie bood in de vroege ochtend uren al een feestelijken aanblik. Alle de partementen en andere regeerings- en rech terlijke colleges, alsmede gemeentelijke in stellingen, gerechtsgebouwen en legaties ihadden de vlag uitgestoken. De wagens der Haagsche tramwegmaatschappij en van de iblauwe tram waren met kleurige wimpels versierd. Ook vele particulieren hadden het voorbeeld der officieele instanties opge volgd en hadden het rood-wit-blauw uit gestoken. Velen maakten in den loop van den dag gebruik van de gelegenheid tot het teekenen van het felicitatie-register ten pa- leize Noordeinde. Het anders zoo deftige Lange Voorhout heeft de voor koninginne dag gebruikelijke gedaanteverwisseling on dergaan. Wimpels, en lampions, door de goe de zorgen van het gemeentelijk electrisch bedrijf aan de takken der oude stammen op gehangen, verhoogen het vroolijk en kleu rig stadsaspect. Vanmiddag zal er op het Alexanderveld een springconcours voor onderofficieren en korporaals van het 3de halfregiment huza ren plaats hebben. Voorts worden heden middag en hedenavond tal van muziek- en zanguitvoeringen op verschillende plaat sen in de stad gegeven. Voor het vermaak der allerjongste oranje klanten is gezorgd. Zij kunnen hedenmid dag in den dierentuin een voorstelling bij- wonen, waar een goochelaar en een sneltee- kenaar zullen optreden en bovendien een poppekast vertoond zal worden. Zelfs de liefhebbers van de wielersport zullen vandaag hun hart kunnen ophalen aan sprintwedstrijden in de Boorlaan. Er is dus heel wat te doen vandaag en als het weer meewerkt, en het ziet er thans hoop vol uit, zal koninginnedag zeker op de ge bruikelijke opgewekte wijze gevierd wor den. De groote parade op het Malieveld is he denochtend van half elf tot kwart over elf ten aanschouwe van duizenden en duizen den belangstellenden o.w. vele autoriteiten afgenomen. De parade werd geinspeoteerd door den luitenant-genera al jhr. W. Roell, gouverneur der residentie. De troepen werden gecom mandeerd door kolonel A. Diemont,.. com mandant van het Hde regiment huzaren. Behalve de troepen, die in dé Residentie in garnizoen liggen, nam de landingsdivisie van Hr. Ms. „Hertog Hendrik" ditmaal aan de parade deel. Deze divisie stond onder commando van een luitenant ter zee 1ste klasse. Muziekkorps, tamboers en pijpers waren bij haar ingedeeld. Nadat luitenant-generaal Roell bij den ingang van het veld door kolonel Diemont en diens staf begroet was, inspecteerde de gouverneur der residentie de opgestelde troepen. Hij was bij deze inspectie vergezeld door kolonel Diemont en diens staf en de luitenants-generaals Fabius, inspecteur der cavallerie, en van Andel, commandant der le divisie. De deelnemende troepen bestaande uit de reeds genoemde landingsdivisie van Hr. Ms. Hertog Hendrik, het regiment grenadiers en jagers, onder commando van luitenant-kolo nel K.' J. Adams, het 2de regiment huzaren, waarbij de muziek was ingedeeld, eskader recruten der cavallerie, het 2de regiment- veld-artillerie en de recruten der artillerie. In deze volgorde defileerden de troepen na de inspectie voor den gouverneur der re sidentie. De landingsdivisie van Hr. Ms. Hertog Hendrik maakte een uitstekende in druk door het keurig marcheeren der jantjes Bij de grenadiers was de koninklijke mili taire kapel ingedeeld, die bij het défilé de regimentsmarsch speelde en zich vervolgens achter de autoriteiten opstelde. Speciale ver melding verdienen de nieuwe jachthoorns van de grenadiers en de nieuwe trompetva nen en snoeren der artillerie, beide in de kleuren van dit wapen: donker blauw met rood, de vanen in goud met gekruiste ka nonnen en koningskroon. De muziekkorpsen van de huzaren en van de veld-artillerie stelde zich na het défilé recht tegenover de autoriteiten aan de over zijde van het veld (Boorlaan) op. De bereden troepen kwamen eerst in draf en vervolgens in galop voorbij en besloten met een galop in front. Hierna speelde de kapel het Wilhelmus, waarmede de parade ten einde was. De viering te Apeldoorn. Als inleidingi tot de feestelijkheden, wel ke heden ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin, die thans op Het Loo vertoeft, worden gehouden, luid den hedenochtend vroeg gedurende een half uur de klokken van ale kerkgebou wen. Vanochtend te 10 uur werd door 5000 schoolkinderen op de bassecour voor het paleis Het Loo, onder leiding van den heer A. van de Werken, aan de landsvrouwe een aubade gebracht. Staande op de treden van het bordes luisterden H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana toe .De zang werd bege leid door het muziekcorps „Prins Hen drik". Gezongen werden „Hollandsch liedje", „Mijn Nederland" en twee cou pletten van het Wilhelmus. In het middaguur werd een groot bloe mencorso gehouden, dat door de Koningin en de Prinses werd gadegeslagen. In den loop van den middag zullen de vorstelijke personen een bezoek brengen aan de feestterreinen van 't buitengoed „Ma rialuset" waar kinder- en vollispelen wor den gehouden. De dag van heden wordJt be sloten met een vuurwerk, dat eveneens door de Koningin en de Prinses zal worden bijgewoond. GEMEENTE-BEGROOTING VAN DEN HAAG. Verhooging opcenten personeele belasting. B. en W. van 's-Gravenhage hebben thans de gemeentebegrooting ingediend voor het jaar 1937. Deze sluit op den ge wonen dienst met een bedrag van 70.629.253.20. Ten einde deze begrooting sluitend te krijgen zijn verschillende bezuinigingen aangebracht, o.a. op de onderwijsuitgaven voor een bedrag van rond 467.000. Voorts wordt 1 jnillioen uit het reserve fonds van het grondbedrijf genomen, ter wijl wat de belastingen betreft, de opcen ten op de personeele belasting met 10 ver hoogd zullen worden. Bovendien wordt het tarief voor de hondenbelasting met ongeveer 1/3 verhoogd. NIEUW DAGBLAD. Het heet, dat de N. S. B. heeft getracht De Telegraaf in handen te krijgen, maar de rijke lui van de beweging schoten niet voldoende geld voor. Daar het voor de partij van Mussert onmogelijk was, zon der dagblad de verkiezingen in te gaan, als de propaganda eiken dag de trommel moet roeren, heeft zij besloten met begin November geregeld een avondblad uit te geven onder de hoofdredactie van den verrassend naar de .leiding geloodsten hoofdredacteur mr. M. M. Rost van Ton ningen. Ongetwijfeld zullen De Telegraaf en de liberale en neutrale bladen er de zuiging van ondervinden. De kleurloozen kenteren. Het liberalis me, achter de groote traditie van de och tendbladen politiek stervend, krijgt weer hoop in de partij van de wanhopigen. De heeren Mussert, van Geelkerken en van Tonningen, uit de liberale inspinning ont popt als nationaal-socialen, beginnen een werftocht onder de neutrale en liberale krantenlezers. Dat ze de weifelaars zul len meekrijgen meent ook de „Nederl.", die schrijft: „Het is een bekend feit, dat de z.g. neutrale pers practisch liberaal is en een invloedssfeer heeft, die veel groo- ter is dan die welke het liberalisme, politiek gesproken, in ons volksleven heeft. Deze dagbladen tellen echter talrijke lezers, die het met den geest waarin die dagbladen worden geleid, niet eens zijn, doch die deze bladen lezen, omdat zij de berichtgeving, die zij brengen, niet kunnen of meenen te kunnen missen of omdat er geen geestverwante dagbladen bestaan. Tot deze laatste groep behooren de aan hangers van het antionaal-socialisme. Wanneer Mussert er nu in zou slagen een dagblad in het leven te roepen, dat ook wat .de berichtgeving betreft, behoorlijk verzorgd is, dan zou het niet uitgesloten zijn, dat vele natio- naal-socialistisch gezinde lezers van de neutrale dagbladen op het nieuwe dagblad overgingen en waar de uit slag van de verkiezingen voor de Provinciale Staten ons heeft geleerd, dat het nationaal-socialisme de sterk ste zuiging uitoefent in kringen, die vroeger liberaal georiënteerd waren, zou het wel eens kunnen gebeuren, dat het nieuwe dagblad een bedrei ging werd voor de neutrale pers. Alles hangt er natuurlijk van af hoe de zaak wordt aangepakt, en dat hangt weer hiervan af of ir. Mussert deze onderneming behoorlijk zal kunnen financieren. Is dit laatste het geval, dan kan naast het politieke ge deelte ook de berichtgeving goed wor den verzorgd en zal het blad zich niet behoeven te beperken tot een omvang van acht pagina's. Zou het zoo loo- pen, dan geven wij het blad een goe de kans. Zijn wij wel ingelicht, dan zou het nieu we dagblad op coöperatieven grondslag worden begonnen. Waarschijnlijk slaat hierop de advertentie, welke wij in enkele bladen aantroffen en waarin „deelgenoo- ten" worden gevraagd ,,vakkundigen voor alle afdeelingen", die opgenomen wen- schen te worden in de onderneming van een „in oprichting verkeerend nieuwsblad op coöperatieven grondslag". „Tijd". VERNIETIGING VAN GROENTEN. Mevrouw BakkerNort heeft aan den mi nister van Sociale Zaken de volgende vra gen gericht: Kan de minister mededeelen, of het juist is, dat dezer dagen op de veilingen te Venlo groote hoeveelheden tomaten, augurken en sla de minimumprijzen niet konden opbren gen en met petroleum overgoten en onbruik baar zijn gemaakt? Is de minister niet van oordeel, dat ver nietiging op groote schaal van tuinbouwar- tikelen, de een uitstekend voedsel zijn, niet behoort plaats te vinden, (natuurlijk niet! Red. LCrt.), en dat in de toekomst derge lijke groenten hetzij in versche staat, het zij ingemaakt, aan gezinne.n van werkloo- zen behooren te worden uitgereikt? VOOR EEN BETERE STEUNREGELING VOOR DE BLOEMISTERIJ. Uit gaande van den Nederlandschen Tuindersbond is Zaterdagavond een verga dering gehouden om te protesteeren tegen het uitblijven van een nieuwe en betere steunregeling voor de bloemisterij. Op de bijeenkomst, welke zeer druk was bezocht, werd het woord gevoerd door een viertal kweekers, die in schrille kleu ren den noodtoestand in het bedrijf schil derden. Ten slotte werd een motie aangenomen, waarin de vergadering den minister van landbouw en visscherij verzoekt om onmid dellijke hulp voor de bloemisterij. DE UITWIJZING DER VIER LANDGENOOTEN. Het uitwijzingsbesluit zal worden ingetrokken. Men schrijft ons uit Berlijn d.d. 29 Aug.: De heeren Van Lith Harrebomée, Peters, De Heer en Hes kregen vandaag met de eerste post een briefje van den hoofdcom missaris van politie, dat het bevel tot uit wijzing voorloopig voor den duur van twee dagen verlengd is, zoodat zij in ieder ge val tot Donderdag a.s. in Duitschland kun nen blijven. Het Hoofdcommissariaat van Politie deelde verder het bestuur van de Nederlandsche Staatsburgervereeniging „Hoïlandia" mee, dat gegronde hoop be staat, dat de uitwijzing ongedaan zal wor den gemaakt! Het Hoofdcommissariaat ging zelfs nog verder: het had vernomen, dat de heer Eric van Lith Harrebomée in ieder geval hedenavond naar Holland zou wil len vertrekken, en het verzocht nu den heer Van Lith Harrebomée, dit niet te doen. De heer van Lith Harrebomée bedankte voor de vriendelijkheid van de politie. Hij wees er echter op, dat deze mededeeling nu te laat kwam. Hij had alle toebereidse len voor de reis gemaakt. Zijn koffers wa ren gepakt. Zijn huur was opgezegd. Zijn financiën had hij hier geregeld. En van zijn plan, om Duitschland heden te verla ten, kon hij echter niet meer afzien. Het Hoofdcommissariaat van Politie sprak hier zijn leedwezen over uit. Naar wij vernemen, wordt de definitie ve beslissing inzake de intrekking van het uitwijzingsbesluit Maandag 31 Augustus verwacht. Er wordt niet aan getwijfeld, dat deze gunstig voor onze landgenooten zal luiden. De heeren Peters, De Heer en Hes reke nen er thans op, dat zij te Berlijn zullen mogen blijven en zijn bezig, hun koffers weer uit te pakken. „Hoïlandia" organi seert Zondag 30 Augustus een boottocht naar Senzig bij Königswusterhausen ter viering van den verjaardag van H M. de Koningin; de heeren Peters en De Heer zullen aan dezen boottocht deelnemen en bij het gemeenschappelijk middagmaal te Senzig de Nederlandsche kolonie, die zeer met hen meeleefde, toespreken. PROTEST TEGEN HET ONTWERP- VETCONTRACT. Zal de Unilever de macht van de vetproduc- tie geheel in handen krijgen? Het bestuur van de „Algemeene Vetsmel- tersvereeniging" heeft te Amsterdam een persconferentie belegt om zijn bezwaren te laten hooren tegen het ontwerp-vetcontract. De voorzitter dezer vereeniging, de heer Ch. M. Nijveen, deed in deze conferentie de mededeeling dat er grootere belangeh op het spel stonden dan alleen die van de vet- smelters bij het sluiten van een contract. Hoe is het anders te verklaren— zeide hij dat het sluiten van een vet-contract tus- schen enkele groepen van belanghebbenden ook andere groepen van de bevolking in het geweer zijn gekomen? Toen toch dit contract bekend werd heeft de Algemeene Vetsmeltersvereeniging on middellijk telegrafisch bij den Minister van Landbouw er tegen geprotesteerd. Dat pro-, test heeft dadelijk weerklank gevonden bij den Nederlandschen Bakkersbond, bij den Nederlandschen Grossiershond, den Neder landschen Bond voor den Margarinehandel, de Vereeniging van Biskwiefabrikanten, de Algemeene Nederlandsche Zuivelbond, het Kon. Land'bouwcomité, den Christ. Boeren- en Tuindersbond, den Kathè Boeren- en Tuindersbond, de Vischbakkers en den Noordelijken Kruideniersbond. Pogingen werden thans gedaan zoo zei- de de heer Nijveen Voorts om in samen werking met alle of met een deel van bo vengenoemde bonden en vereenigingen stappen te ondernemen, opdat het vetcon- tract niet tot stand komt. Wanneer toch dit contract tot stand komt aldus de heer Nijveen neemt de over heid de taak over van den middenstand en zal aan duizenden het brood1 ontnomen wor den. Het bestuur toch is van oordeel dat de eerste levensbehoeften niet kunstmatig duur mogen gehouden worden en dat crisis-instel lingen niet langer dan noodig werkzaam be hooren te blijven. De prijzen van margarine behooren om laag te gaan. Het volksvet behoort via de middenstandszaken in distributie te worden gebracht. In het verder verloop van de conferentie werd naar voren gebracht, dat, wanneer het hier besproken contract tot stand zou ko men, juist de prijs van de margarine zou stijgen, want en dit is het voornaamste zoo zeide mende Unilever zal dan de macht van de vetproductie geheel in handen krijgen. Dit machtig concern zal dan de ge- heele vetproductie naar haar hand kunnen zetten en de 'burgerij zal hebben te betalen. Het is daarom onwenschelijk, zoo werd betoogd dat er een nieuwe conventie komt, waarin het concern van de Unilever zeer machtig is, want bedrag en omvang der vergoedingen die bij dit oorspronkelijk contract zijn vastgesteld, kunnen gewijzigd worden, mits met instemming van zoodanig aantal der partijen als tenminste 75 pet. der aan gezamelijke partijen toekomende quotes vertegenwoordigen Nu staat het volgens het bestuur vast, dat practisch de Unilever en enkele bevriende vetsmelterjjen deze 75 pet. verte gen wo ordi- gn. Met nadruk werd er tenslotte op gewezen, dat het tot stand komen van dit vetcontract voor de bevolking groote nadeelige gevolgen met zich zal meebrengen. KOOPT BIJ HEN, DE IN UW DAGBLAD MVERTEEREN VERLAGING STEUN VOOR GERST EN VELDBOONEN. In verband met de marktpositie heeft de minister van landbouw en visscherij besloten den steun voor gerst en veldboo- nen met ingang van Maandag 31 Augustus te verlagen, hetwelk voor gerst zal wor den bereikt door een verlaging van den dorschsteun met f 0.25 per 100 K.G. en voor veldboonen door "de huidige regeling te vervangen door een andere, waarbij de steun periodiek zab worden vastgesteld en welke regeling voor de telers bij de hui dige prijsverhoudingen zal neerkomen op een steun, die ongeveer 0.50 per 100 K.G. minder zal bedragen dan thans. Op een door den Nederlandsche Bond van Protestantsch Christelijke Werkge vers in de Voedingsbedrijven gedaan ver zoek heeft de minister geantwoord, dat hij geen aanleiding kan vinden den prijs van de vita-tarwe te verminderen of de mono polieheffing op tarwe te verlagen. Ook de monopolieheffingen op voergranen blijven ongewijzigd. Een motie der Kath. Dem. Partij. Het partijbestuur der katholiek-demo cratische partij in Nederland, in vergade ring bijeen op Zaterdag 29 Augustus 1936 te Utrecht, heeft een motie aangenomen, waarin het verklaart, dat het met ontstel ling kennis genomen heeft van diverse maatregelen en plannen van de regeering, als daar zijn de afschaffing van de huur- bijslag en het degradeeren van valiede ar beiders tot uitgesloten beroepswerkloozen, de voorschriften aan de gemeentebesturen inzake van verlaging salarissen en loonen, het inrichten van op militaire leest ge schoeide werkkampen voor jeugdge werk- loozen, het verlagen der pensioenen en het enorm verhoogen der militaire uitgaven zoowel in Ned.-Oost Indië als in Neder land, het aanmerkelijk verwaarloozen der belangen van pachters en kleine land- en tuinbouwers, enz. en verder zegt van oor deel te zijn, dat de daaruit voortvloeiende verdere vermindering der koopkracht een groot deel des volks dringt naar paupe risme en den ondergang veroorzaakt van de nijvere middenstand, weshalve het pro testeert tegen al deze maatregelen en voor nemens en er bij de R.-K. Staatspartij op aandrin'gt, om zich eindelijk eens haar vroe gere verkiezingsleuzen en beloften en de voorschriften der pauselijke encyclieken te herinneren, terwijl het voorts bij de Ka tholiek-democratische leden vertegen woordigende lichamen er op aandringt al hun krachten in te spannen, om verdere ellende voor ons volk te helpen voorko men en de volksnooden te helpen lenigen. Het partijbestuur roept ten slotte de de mocraten van allerlei richting op, om door het stichten van een democratisch eenheids front stelling te nemen tegen dictatuur van welken zijde ook en voor volksvrij heid en welvaart. (Als de Kath. dem. partij maar meerdere afgev. in de Tweede Kamer had zou 't wel anders- zijn! Die wijze vermaningen aan het adres der R.-K. Staatspartij zijn van groote moreele beteekenis. Hoe men- schen, die verstandig willen optreden, in dezen tijd de „democraten" van allerlei richting! kunnen oproepen tot het vormen van een eenheidsfront, is volsla gen onverklaarbaar). ALPHEN AAN DEN RIJN. Door motor aangereden. In de Raad huisstraat werd Zaterdagmiddag de 85-ja- rige mej. B., toen ze zander om te kijken de straat overliep, aangereden door den motorrijder R. uit Reeuwijk. Beiden kwa men te vallen, waarbij de vrouw behalve een lichte hersenschudding, een beenbreuk bekwam. De toestand van het slachtoffer is niet levensgevaarlijk. Zondag was haar toestand naar omstandigheid bevredigend. Autobotsing. Op den Steekterweg kwamen twee auto's in botsing, waardoor beide wagens belangrijk werden bescha digd. De eene bestuurder beweerde ver blind te zijn geweest door het felle licht van een tegenligger, terwijl de andere zijn collega verweet niet voldoende te zijn uit geweken. KOUDEKERK. Gemeenteraad. De raad dezer gemeen te komt in vergadering bijeen op Dinsdag 1 September 1936 des namiddags acht uur. De onderwerpen ter behandeling zijn: Voor- loopige vaststelling rekening Waterleiding bedrijf dienst 1935. Alsvoren gemeente-re kening dienst 1935. Wijziging rekening Bur gerlijk Armhuis over 1934. Goedkeuring re keningen Burgerlijk Armbestuur en Bur gerlijk Armhuis over 1935. Verzoek van het bestuur der Vereeniging „Vebo" om subsidie voor een te houden vee- en zuivel- tentoonstelling te Leiden. Grediet-aanvrage voor het aanbrengen van een dakbeschot op het Raadhuis. Voostel i.b. toe te kennen honorarium voor onder toezicht van den gemeente-opzichter uit te voeren werken. Wijziging gemeente-begrooting dienst 1936. Wijziging verordening op de heffing van de vergoeding voor het verstrekken van inlichtingen of opgaven uit de Bevolkings registers. Onderscheiding. Bij Kon. Bésluit van 22 Aug. j.l. is aan den fabr.arbeider J. Ho- genes - alhier, toegekend de eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, wegens 50-jarigen trouwen dienst bij de N.V. Gebr. Oppelaar alhier. ZEVENHOVEN. Geboren: Gijsbertha, dochter van L. v. d. Meer en A. van Eijk. G e t r o u w d: J. v. d. Lee en A. Vork. O v e r le d e n W. H. J. Veenboer, ongeh. 22 jaar. LEIDERDORP. Diefstal. Twee jongens, van H. en S. uit Rotterdam, hebben Zondagmorgen on der kerkdienst de splinternieuwe fiets van den jongeheer H. B., welke tegen de Ger. Kerk was neergezet, meegenomen. De heer v. T., den diefstal gezien hebbend, waarschuwde, onmiddellijk de politie. Deze mocht het gelukken in een auto gezeten, de dieven in Achthuizen in te halen. In de cel ondergebracht, bekenden zij des na middags de fiets te hebben genomen om die zich wederrechtelijk toe te eigenen. NIEUWKOOP. Arbeidsloon-rietcampagne. Vrijdag avond had het bestuur van de R.-K. Land- arbeidersbond alle werkgevers in het riet- bedrijf te Nieuwkoop en Noorden uitge- noodigd tot een bespreking over het ma ken van een collectieve arbeidsovereen- koAist bij de aanstaande rietcampagne. Aanwezig was mede het lid van het hoofd bestuur ,de heer Salman. Van de werkge vers waren er slechts 11 verschenen. Na uitvoerige besprekingen werd beslo ten de loonen van 1935 te handhaven, wat gelijk staat met 65 pet. van het loon in 1931. Aan de niet aanwezige werkgevers zal een circulaire worden gezonden, waarbij zij worden uitgenoodigd zich bij deze loon regeling aan te sluiten. Kamer van Koophandel. Op Woens dag 2 September a.s. des nam. 2 uur is ten gemeentehuize alhier door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden een vergadering belegd voor de 26 leden van die Kamer. Op de agenda komt tevens voor een cau serie over het gemeentelijk Ontginningsbe- drijf. Na afloop gaat men een boottocht ma ken over de plassen, waarbij men het ont- ginningsbedrijf gaat bezien en waarna men de thee gaat gebruiken in het bekende Piashuis te Noorden. Meerdere vertegenwordigers van de pers zullen hierbij tegenwoordig zijn. Brandweer. De heer B. Plomp, alhier, heeft zijn benoeming tot brandmeester bij de brandspuit niet aangenomen. Ontslag. De heer M. Mur heeft met ingang van 15 November a.s. eervol ont slag gevraagd als penningmeester van den Polder Nieuwkoop. De heer Mur, die gepensionneerd kan toorhouder is van de P. T. T., bekleedde gedurende 12 jaren deze polderfunctie. NOORDEN. Jeugdreisje. De jeugdleden van de R. K. Drankbestrijding hebben dit jaar per autocar een uitstapje gemaakt naar Rhenen. Des morgens 6 uur vertrok men, waarna een bezoek gebracht werd aan de Pyramide van Austerlitz met de daarbij aanwezige speeltuin, vervolgens aan het militaire vliegkamp te Soesterberg en daarna naar Ouwehands Dierenpark op den Grebbe'berg" te Rhenen, bekend als Holland's mooiste natuurpark, waar zoo ontzaglijk veel te leeren en vooral voor kinderen zooveel te genieten valt. De dag is uitstekend geslaagd en bege leiders, zoowel als begeleiden waren vol geestdrift en de kinderen hebben nog wèer ondervonden, dat de natuur veel meer ge not verschaft dan het café. ZOETERWOUDE (Dorp). Défilé koninginnedag. Zooals bekend, zal morgen ter gelegenheid van den jaardag van H.M. de Koningin als opening van de feestelijkheden een défilé worden gehouden voor den Edelachtb. heer Burgemeester, als vertegenwoordiger van H.M. in deze ge meente. De bedoeling van dit défilé is, op dien dag onze trouw en aanhankelijkheid te betuigen aan het Oranjehuis, iets wat in deze dagen, waar men op verschillend ter rein het gezag tracht te ondermijnen en omver te werpen, ten zeerste is toe te jui chen. Vandaar ook dat wij verwachten, dat een flink aantal leden zich zal scharen achter de vlaggen van hun vereeniging. Dus iedereen die kan, om uiterlijk half tien present. INLANDERS SLAAGS M^ET POLITIE. Vier personen, lijdend aan godsdienst waanzin, plegen verzet. Aneta seint uit Soerabaja: In het plaatsje Berbek, in de buurt van Ngandjoek (resi dentie Kediri, Oost-Java), is een verzets actie voorgevallen. Vier inwoners uit de naburige desa Klodan, vermoedelijk lijdend aan godsdienstwaanzin, vervoegden zich ten kantore van den tent-wedono van Ber bek, en gaven te kennen dien inheemschen •bestuursambtenaaar te willen spreken. De assistent-wedono was op töurnée, zoo- dat de vier lieden, die door gebaren en uit latingen uiterlijke teekenen van gods dienstwaanzin vertoonden, te woord ge staan werden door een politieagent, die hen trachtte te kalmeeren. Intusschen was de veldpolitie van Ngandjoek telefonisch in kennis gesteld van de komst dezer lieden, waarop de de- tachemenscommandant en de wedono van Ngandjoek, vergezeld van een paar agenten ter plaatse arriveerden. Ook zij wilden deze lieden kalmeeren, hetgeen echter niet lukte. Plotseling trokken vier inlanders, zon der dat de politie er op verdacht was, hun krissen en deden een aanval op de politie mannen, die daarop noodgedwongen van hun wapens gebruik maakten, met het ge volg, dat de leider van het verzet werd ge dood en drie verzetslieden gewond werden. De doode en de gewonden werden naar Ngandjoek overgebracht. Het bestuur stelt een nauwkeurig onder zoek in.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11