DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Het bloedbad te Madrid 27 ste Jaargang VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1936 No. 8507 Ste £eid6eh£6oti/&mt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V De S.D.A.P. en Spanje S.D.A.P. en N.V.V. hebben een vlug- gchrift verspreid: „Ons woord over Spanje". In veel woorden wordt daarin beproefd, goed te praten de daadwerkelijke sym pathie, die ook de Nederlandsche S.D.A.P. betoond heeft aan de regeering te Madrid en dat zonder eenig protest tegen het feit, dat die regeering zich laat leiden door of zich niet verzet tegen de eischen van het barb aarsch-op tredend Commu nisme. Daartegen moest ook de Nederland sche S.D.A.P. protesteeren uit naam van de menschelijkheid! Maar zij doet dat niet! Met geen enkel woord komt zij in ver zet tegen het z.g. Volksfront in Spanje, waarbij de Sociaal-democratie vast zit aan het Communisme, daarmede samen-werkt en samen-strijdt, zoodat zij dus mede be drijft, of mede verantwoordelijk is voor, de, door geen enkel verstandig mensch ernstig geloochende of betwijfelde, gruwelijke ge weld-daden tegen Godsdienst en Kerk en Geestelijkheid! Neen, w ij willen de S.D.A.P. ten onzent niet drijven in den revolutionairen hoek, niet opjagen naar het Communisme, 'f Zou ons veel waard zijn, als de Sociaal-democra tie zich ontwikkelde tot, zich toonde als een hervormingspartij op waarlijk democra tisch en grondslag. Maar wij willen ons ook niet blind doeken voor de feiten feiten, die vooral Spanje ons op de allerdroevigste wijze te zien geeft en de feiten tooneft ons de Sociaal-democratie als bondgenoote van het afschuwelijke Communisme. En van de S.D.A.P. in Nederland mogen wij eischen een klare en ondubbelzinnige verklaring, waarin zij dat bondgenootschap met name in Spanje, principieel en ten sterkste afkeurt. En nogmaals: dat doet zjj niet! Om deze droeve houding weg te moffelen, is het hier-bedoelde vlugschrift van veel woorden verspreid! V Niet in den doofpot! Deze week heeft het Tweede Kamerlid de heer v. d. Weijden in ons blad geschre ven, dat hij door het niet onwelwillen de antwoord, hetwelk hij van den mi nister heeft ontvangen betreffende de b a- c o n-a f f a i r e niet tevreden gesteld is. Wij hopen en vertrouwen, dat het ijve rige Kamerlid 't er dan ook niet bij zal laten zitten. Wij gevoelen meestal niet veel voor moties doch in deze zouden de leden der R. K. Staatspartij in een of meer kieskringen zich in een motie kun nen aansluiten bij den aandrang om vol ledige open-legging van de gehee- le bacon-affaire ook van wat er onder vorige ministers is voorgevallen. De zaak mag niet in den doofpot! De Katholieken in Duitschland CONSULT DER BISSCHOPPEN TE FULDA. Een oproep, die Zondag zal worden voorgelezen. De R. K. bisschoppen van Duitschland zijn vorige week wederom bij het graf van den H. Bonifacius te Fulda bijeen gekomen, ten einde zich te beraden over hun houding ten opzichte van de maatre gelen der Rijksregeering met betrekking tot de Kerk. Er is besloten tot benoeming van een commissie, welke met de regee ring in onderhandeling zal treden en tot het doen voorlezen op as. Zondag in alle kerken van een oproep, tot samenwerking tegen het communistische gevaar. De uitvoerige inhoud van dezen oproep zullen wij in ons nummer van morgen publiceeren. De „regeering" te Madrid vreest thans meer de ontketende woede van het Spaansche gepeupel, dan de worgende greep der Nationa listen. Een redacteur van het Deensche blad „Politiken", die na een be zoek aan Barcelona, Alicante en Madrid te Marseille is terugge keerd, om zijn berichten onge censureerd door -te kunnen geven aan zijn blad, verhaalt oan. de volgende zeer merkwaardige bij zonderheden. De worgende greep der Nationalisten rond de Spaansche hoofdstad wordt iede- ren dag meer beklemmend. Hét gevaar, dat de „regeering" te Madrid onmiddellijk bedreigt, komt niet van buiten, maar van de zijde der steeds groeiende terreur van het roode gepeupel. Toen ik op een avond van het front te rugkeerde, was er in de heele dichtbe volkte stadswijk Baric Moncloa een wild oproer uitgebroken. Een woedende men- schenmenigte had onder veel getier ge tracht het „Carcel Modelo" de z.g. Model gevangenis in brand te steken, waar meer dan 400 politieke gevangenen in arrest za ten. Toen ik met een Fransche collega, en onder begeleiding van twee leden der Roode Militie, die ons door het Ministerie van Oorlog ter beschikking waren ge steld, bij de gevangenis aankwamen, we melde het in de aangrenzende straten van bewapende mannen en vrouwen, die in opgewonden toestand verkeerden en die alle voorbijgangers met hun geweren en revolvers bedreigden. Het waren bijna uitsluitend leden van de uiterst linksch georiënteerde groepen der anarchistische werkliedenvereeniging C. N. T. en Storm troepen der Iberische Anarchisten (F. A. J.), die beide lijnrecht tegenover de So ciaal Democraten stonden. Uit de gevan genis weerklonk het kermend gehuil der gevangenen, terwijl rond de gevangenis een gejoel opging, waaraan geen einde scheen te komen. Voor de poort van de gevangenis stond de directeur van de in richting, zoo bleek als de dood, terwijl zijn gelaat pijnlijk verwrongen was. Hij verklaarde dat de brand, die heel toeval lig in de gevangenis was ontstaan, reeds gebluscht was. Toen de aanwezigheid van buitenlandsche journalisten werd opge merkt, werden wij verzocht ons te verwij deren, waaraan wij ook onmiddellijk ge volg gaven. Op hetzelfde oogenblik hoor den wij ongeveer een twintigtal schoten knallen, terwijl wij bij het weggaan nog een salvo uit de gevangenis hoorden 'weerklinken. Later werd mij medegedeeld, dat de Anarchisten van meening waren, dat het voltrekken der vonnissen veel te lang duurde, en dat zij daarom de gevangenis maar in brand staken. Toen de directeur van de gevangenis het ministerie van Ju stitie opbelde om mededeeling te doen, dat het gepeupel de gevangenis bestorm de, werd hem gezegd, dat de regeering zou trachten met de anarchistische F. A. J. te onderhandelen. Een kwartier later kwam van het ministerie het bericht, dat 50 gevangenen moesten worden doodge schoten. Dat was de minimum-eisch der F. A. J. Nog denzelfden avond werd door de regeering een communiqué uitgege ven, waarin verklaard werd, dat er in de gevangenis een Fascistische samenzwe ring was ontdekt, en dat de gevangenen getracht hadden om brand te stichten. D e schuldigen hadden hun gerech te straf reeds ondergaan. In het communiqué werd verder gezegd, dat de gevangenen van deze gelegenheid hadden gebruik gemaakt om „godsjammerlijk te huilen". Een dag tevoren hadden leden van de anarchistische F. A. J. den ouden gene raal Lopez Ochoa vermoord, die zich we gens het onderdrukken van den opstand in Asturië in 1934 in de gevangenis be vond, tijdelijk echter in een militair hos pitaal in Carabanckel was ondergebracht, 'n dorp op 4 K.M. afstand van Madrid ge legen, waar hij verpleegd werd; 's nachts werd de oude man uit z'n bed gehaald, terwijl hij in nachtgewaad gedwongen werd, de bende te volgen. Onderweg werd de generaal echter doodgeschoten. Zijn hoofd werd afgesneden en op een staak rondgedragen langs de Passo del Prado. Na afloop van deze vreugdevolle op tocht, werd het hoofd voor de woning vhn den generaal tentoongesteld. De politie heeft de bloeddorstige bende haar gang laten gaan; men kan gerust zeggen, dat er geen politie meer is, want de Roode Militie is haar eigen rechter. Enkele dagen tevoren waren er 110 kloosterlingen, waaronder zich twee ka tholieke geleerden met een wereldreputa tie bevonden, uit Escorial naar Madrid vertrokken, omdat ze de meening waren toegedaan, dat hun leven daar meer be veiligd zou zijn. Doch geen hunner heeft ooit Madrid bereikt. Verder wordt bericht, dat een spoor trein met 200 gevangenen uit de Provincie Jaen, op een afstand van 8 K.M. van Ma drid tot ontsporing is gebracht en in een afgrond gestort. Om een einde te maken aan de nachte lijke moordpartijen heeft de regeering te Madrid bevolen, dat alle deuren des avonds om 11 uur gesloten moeten wor den en dat nadien niemand, die niet in bezit is van een rechtmatige huissleutel, een huis mag binnendringen. Weet u wat er nu gebeurt? Nu komt de F. A. J. een voudig vijf minuten voor 11 of verschaft zich 's nachts met behulp van een looper toegang tot de woningen, waar zij hun slachtoffers zoeken. Alleen in Madrid werden 6000 menschen vermoord. Van officieele zijde, werd me degedeeld, dat het juiste aantal der slachtoffers 6090 bedroeg. Het grootste probleem van Spanje vormt de F. A. J. -Zij beheerschen den toestand in Barcelona, waar ze alle macht in han den hebben; ook in Valencia waar het aantal moorden zich in angstwekkend tempo vermeerdert. In Madrid hebben de Socialisten tot nog toe de meerderheid gehad. Maar in den boezem der partij is men er 'heiligvan overtuigd, dat er nooit vrede zal terugkeeren in het land, voor dat met de F. A. J. zal zijn afgerekend. In Barcelona, zoo besloot deze redacteur zijn bericht, zijn de botsingen tusschen de F. A. J. en de Socialisten aan de orde van den dag en in Madrid had een Socialis tisch Parlementslid zelf verklaard, dat hij niet durfde wagen om zijn kinderen en familieleden over de straat te laten gaan. De wereld in vogelvlucht De- Spaansche historie begint vervelend te worden; er zit geen schot in. Was er in de afgeloopen twee dagen een opleving te bespeuren aan het Noordelijk front, waar fel gevochten werd bij Irun en San Sebastian, thans is deze nationalistische aanval wederom dood geloopen. De aan vallers hebben hun tanden bot gebeten op de roode versterkingen, welke te taai bleken te zijn. De strijd is nu slechts een klein gepeuter en elkander vliegen (in dit geval: vliegtuigen!) afvangen. Het is maar de vraag, wie het eerste klaar is met dat uitroeiingsproces, want de par tijen kunnen him verliezen thans niet meer aanvullen met bestellingen in het buitenland. De Nederlandsche regeering, wier houding overigens toch reeds vast stdnd, heeft nu ook schriftelijk bevestigd, dat zjj zich geheel en al aansluit bij het accoord van non-interventie, zooals Frank rijk dat heeft voorgesteld, en dat zij reeds de noodige maatregelen heeft genomen, om te verhinderen dat oorlogsmateriaal aan een van de strijdende partijen in Spanje wordt geleverd. Overigens is er geen nieuws van betee- kenis, waarop speciaal de aandacht be hoeft te worden gevestigd. BINNENLAND DE ORGANISATIE VAN DEN KATHO LIEKE JONGE MIDDENSTANDER. EEN VERKLARING VAN HET NEDERLANDSCHE EPISCOPAAT. De nationale directeur der Katholieke Jonge Middenstandsvereeniging. rector L. Beune te Leiden, heeft den volgenden brief ontvangen van het Nederlandsche Episco paat: „Het Hoogwaardig Episcopaat van Neder land wenscht nadrukkelijk te verklaren, dat voor de Katholieke jonge middenstan ders het nut en de noodzaak niet minder is dan voor andere standen om zich te or- ganiseeren in de hun geëigende jeugd- standsorganisatie, welke voor hen is de Ka tholieke Jonge Middenstands Vereeniging. In plaatsen derhalve, waar men kan toe treden tot deze jeugdstandsorganisatie, spo ren wij zoowel de werkgevende, als de werknemende jonge middenstanders van zeventien jaar en ouder allerdringendst aan, zich aan te 6luiten bij en actief lid te zijn van de Katholieke Jonge Middenstands Vereeniging. Namens het Hoogwaardig Episcopaat van Nederland. De aartsbisschop van Utrecht (w.g.) dr. J. DE JONG. DE WIJZIGINGEN IN DE STEUNREGELING. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Sneevliet in verband met de wij zigingen in de steunregeling voor werkloo- zen heeft minister Slingenberg o.m. geant woord, dat overleg hierover plaats heeft gehad met de z.g. contactcommissie voor de Nederlandsche gemeenten. De vaststelling van de wijzigingen heeft plaats gehad, los van het uit de publieke kassen voor werkloozenhulp beschikbaar gestelde bedrag. De genomen beslissingen zijn niet een gevolg van den wensch om tot inkrimping der totale uitgaven te ge raken, doch zijn en gevolg van andere over wegingen. De totale uitgaven in verband met het verloop der werkloosheid kunnen ten aan zien der beslissingen derhalve buiten be schouwing blijven. Waar de uitwerking van de voorgestelde verbetering voor de steunverleening der negende klasse in verband met het stelsel der maximum percentages afhankelijk is van de samenstelling en de inkomsten der betrokken gezinnen en de loonen, die de ondersteunden in het vrije bedrijf plegen te verdienen, valt niet a priori te ramen, welk bedrag voor de ten-uitvoer-legging noodig is. Op de vraag of de minister niet van oor deel is, dat de declasseering van langdurig werkloozen, voor wie een nieuwe loonnorm in die circulaire sub d. is vastgesteld, neer komt op het leggen van een moreelen druk op deze slachtoffers van de heerschende werkloosheid, die als onnoodige verzwaring van hun lot gezien moet worden, zegt de minister, dat de hierbedoelde maatregel het karakter draagt van aanpassing der steun verleening aan in feite reeds lang gewij zigde omstandigheden. Het bedrag, dat door de wijziging van de regeling voor huurbijslag minder zal wor den uitgegeven, is, in verband met het feit, dat verschillende factoren van invlóed zijn op de vraag of huurbijslag kan worden toe gekend, en, zoo ja, tot welk bedrag, op dit oogenblik onmogelijk te ramen. De aantasting van den huurbijslag zal on getwijfeld de reeds lang verbeide huurver- laging van de arbeidswoningen bevorderen. De minister kan niet inzien, waarom het hier gebezigde middel niet oorbaar zou zijn. Inderdaad zal het gevolg van de wijzi ging van de regeling voor huurtoeslag kun nen zijn, dat een aantal arbeiders naar goed- koopere woningen verhuizen. De minister acht dit geenszins verwerpelijk, zoolang nog behoorlijk bewoonbare goedkoope wonin gen leegstaan. (Uit dit antwoord s c h ij n t 't, dat de Minister geen verandering zal brengen in de wijzigingen in de steunregeling voor werkloozen, welke zooals men weet zijn opgeschort. Wij hopen, dat deze schijn niet beantwoordt aan dewerkelijkheid m.a.w. dat de Minister alsnog op bedoel de wijzigingen zal terugkomen). DE UITWIJZING VAN DE VIER NEDERLANDERS UIT BERLIJN. Protest van onzen Gezant bij den Rijks minister van Binnenlandsche Zaken. Men meldt uit Berlijn aan het „Vad.": De Nederlandsche gezant alhier heeft thans bij den Rijksminister van Binnenland sche Zaken geprotesteerd teger. de uitwij zing van vier alhier woonachtige Nederlan ders. Of er iets met dit protest zal worden be reikt, dient te worden afgewacht. Wat heeft de Duitsche autoriteiten bewogen,, aldus vraagt men zich af, juist vier te Berlijn gevestigde landgenooten te treffen en waar om heeft haar keus zich daarbij bepaald op déze vier Nederlanders? Op deze vragen moet men het antwoord schuldig blijven. Men heeft den indruk, dat men Nederlan ders uit Berlijn heeft uitgewezen, omdat zulks het gemakkelijkst was. Verdere cor respondentie met provincie of gemeente lijke autoriteiten was daardoor overbodig. De politie heeft uitdrukkelijk verklaard, dat geen van hen zich hier ooit aan iets heeft schuldig gemaakt. Alle vier woonden sedert tientallen van jaren in Duitschland. Wij kennen er een van, die in de oorlogsjaren voor zijn gansche bezit obligaties oorlogs- leening had gekocht en dus zijn gansche be zit voor Duitschland heeft geofferd. Drie van de vier hadden hier een goed bestaan. De thans uitgewezen landgenooten koester den in het algemeen groote sympathie voor het Duitschland van heden. Zij hadden dan ook allerminst kunnen denken, ooit op een dergelijke wijze afscheid te moeten nemen van het land, dat zij als hun tweede vader land beschouwden. In vijf jaar tijd, zoo zeide de heer PetrsS ons, heb ik 200.000 mark voor reclame uit gegeven, maar ik 'ben er gekomen. Ik heb nu een goede zaak en thans moet ik weg. Wat ik bezit steeki in myn zaak, wat moet ik nu ginder gaan aanvangen? Wij spraken ook den dentist Hes; 38 jaar Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De nationalistische aanval op Irun schijnt te zijn afgeslagen. Nederland heeft zijn neutrale houding schriftelijk bevestigd. (2de blad). Z. H. de Paus zal de Spaansche bisschop pen bij zich ontvangen. (2de blad). Schacht zou een boodschap van Hitier hebben meegebracht inzake de Duitsche dienstplichtverlenging. (2de blad). Weer een Abessijnsche aanval op Ad dis Abeba. (2de blad). BINNEJILAND. De man, die was aangehouden in verband met de Utrechtsche moordzaak, heeft een bekentenis afgelegd. (Gem. Ber. 3de blad). Meisje te Egmond aan Zee verdronken. (Gem. Ber. 3de blad). Bij een steiger-instorting te Voorburg werd een arbeider gedood, twee zwaar ge wond. (1ste blad). LEIDEN. Ernstig ongeluk op de Holl. Constructie Werkplaatsen; (Stadsnieuws; 1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. In het schaaktournooi te Nottingham heeft Euwe remise gespeeld tegen Botwin- nik. (4de en 1ste blad). De voetbalwedstrijd NederlandNoor wegen zal 1 November te Amsterdam wor den gespeeld. (4e blad). lang heeft hij zijn practijk te Berlijn uit geoefend. Hij voelt zich weliswaar nog flink genoeg om in Nederland weer een practijk, dus ook een bestaan op te bouwen, maar zal men hem toestaan met zijn Duitsche diplo ma's in Nederland zijn beroep uit te oefe nen? Hij hoopt, dat hij niet aan doovemans deur zal kloppen, wanneer hij zich bij de bevoegde instanties in Den Haag meldt. Alle uitgewezenen stellen zich de vraag, wie aansprakelijk is voor de groote mate- rieele schade, welke zij lijden. Een andere vraag is: zullen de uitgewe zenen in staat worden gesteld hun vermo gen mede naar Nederland te nemen? Zij hopen zulks, natuurlijk voor zoover ver mogen aanwezig is. Maar een dergelijke beslissing kan. lang op zich laten wachten en Dinsdag a.s. moeten zij het Rijk verlaten. Hebben zij geluk, dan mogen zij 100 bin nen het kader van de credietovereenkomst meenemen, behalve de tien Mark, die ieder op zak mag hebben, die de Duitsche grens in de richting van het buitenland over schrijdt. Hebben zij ongeluk, dan komen zij wellicht met slechts 10 Mark in zilveren pasmunt in Nederland. TELEVISIE-UITZENDING. Naar wij vernemen zal het experimen- teele televisie-zendstation P.A.O.J.F. a.s. Vrijdagavond 28 dezer van 12.00 tot 12.30 uur met verminderde energie een korte proefuitzending geven. De uitzending zal geschieden met een frequentie van 3620 kiloperioden, overeenkomende met een golf lengte van ongeveer 83 meter. Het beeld kan ontvangen worden met een nipkow-schijf met 30 gaatjes, draaiende in de tegenrichting van een uurwerk met een snelheid van 750 toeren per minuut. Met het uitgezonden beeldsignaal wordt voor elke beeldlijn een synchronisatieteeken uitge zonden, terwijl ook bij de beeldwisseling (12,5 beeld per sec.) een apart synchronisa tieteeken wordt doorgegeven, zoodat be halve met een Nipkow-schijf de uitzending ook gevolgd kan worden met een Philip's televisiebuis (kathodestraalbuis). Het beeld formaat heeft een verhouding van 3X7 c.M. De analysator bij den zender wordt ge synchroniseerd met behulp van de 50 pe rioden wisselstroom van het Haagsche elec- triciteitsnet. „Kijk" en luisterrapporten worden gaarne ingewacht bij den „operator" P.A.O.J.F., den heer J. G. Mulder, van Hale wijnlaan 287 t Voorburg.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1