DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN NOORDEN. J. Noordegraaf f. Alhier overleed in den ouderdom van 80 jaren de heer J. Noordegraaf, oud-raadslid dezer gemeente voor de C. H.-partij. De overledene stond bekend om zyn groote rechtschapenheid en 'nobel karakter. NIEUWKOOP. Inspectie. Op Donderdag, 3 Septem ber zullen Dijkgraaf en Heemraden van den Polder Nieuwkoop en Noorden inspec tie drijven over de vaarten, bruggen, draai- werken en verdere kunstwerken van den Polder. Rietcampagne. De R.K. Landarbei- dersbond heeft werkgevers in het rietbe- drijf alhier en te Noorden op Vrijdag a.s. des avonds 8 uur (n.t.) in het parochiehuis alhier uitgenoodigd tot het bijwonen van een vergadering ter bespreking en regeling van de arbeidsvoorwaarden voor de as. rietcampagne. Mede in verband met het verlangen van den Minister om vooral in gesteunde be drijven in overleg met de arbeidersorga nisaties de arbeidsvoorwaarden te regelen, wordt op aller medewerking vertrouwd. ZOETRWOUDE. De W. V. feesten aan den Hoogen Rijndijk. Trots alle crisismoeilijkheden besloot 't bestuur van de Wilhelmina-Vereeniging Zoeterwoude en Omstreken ook dit jaar wederom feest te vieren. Donkere luchten dreigden in den vroegen morgen den zo- merfchen feestdag te bederven, maar al spoedig bleek het tegendeel, het werd een uitgezochte dag. Nadat de vlaggen waren geheschen, stroomde de jeugd in spanning naar het feestterrein, nieuwsgierig naar den strijd, waarvoor zij zouden worden ge plaatst. Na opstelling der kinderen en rang schikking naar leeftijd, werd in tegenwoor digheid van de geheele commissie en Wet houder de Graaf, als vertegenwoordiger van den heer Burgemeester begonnen mét het zingen van het Wilhelmus en een drie werf „Hoera" voor de commissie. Hierna volgden de kinderspelen: Voor meisjes van 5, 6 en 7 jaar blokjes rapen. Ie pr. Rietje Hoeks, 2de pr. Annie Hendriksen, 3e pr. Dora Vervoorn. 4e pr. Tonnie Verdegaal. Voor meisjes van 8 en 9 jaar balletjes dragen. Ie pr. Willy Tijssen, 2e pr. Corrie Rietveld.3e pr. Toos Boks en 4e pr. Corrie HartevelcL Voor meisjes van 10 en 11 jaar. Naar den trein. Ie pr. Rie v. d. Zon. 2e pr. Rie Tijssen. 3e pr. Co van Leeuwen en 4e pr. Nora Ramaker. Voor meisjes van 12 en 13 jaar. Aard appelknippen. Ie pr. Anny Boks. 2e pr. Dory v. d. Akker en 3e pr. Ida Stikkel- man. Voor jongens van 5, 6 en 7 jaar. Blokjes rapen. Ie pr. Cor Vlasveld. 2e pr. Jan Re- degeld.3e pr. Wim Zandvliet en 4e pr. Piet Zandbergen. Voor jongens van 8, 9 en 10 jaar. Zak- loopen le. pr. Henk Colijn. 2e pr. Jan Voordouw. 3e pr. Kees Komans en de 4e pr. Do Colijn. Voor jongens van 11, 12 en 13 jaar. Zak- slaan. le pr. Rinus Heemskerk. 2e pr. Piet Zwetsloot. 3e pr. George Lemmerwaal 4e pr. Jan Hoeks. Na afloop werden de kinderen onthaald op limonade chocolade en bananen. Hier mede waren de voormiddagfeestgn geëin digd. In den namiddag volgden de verschil lende volksspelen. Begonnen werd met ringsteken per rij wiel. le pr. Greta Borst. 2e pr. Co de Jeu en 3e pr. Alie Lemmeraal. Het hierna volgende ringsteken per twee- fiets had veel belangstelling,: waarbij de lste pr. werd behaald door Annie van Haastregt en A. v. Amsterdam, de 2e pr. door Jeanne van Mil en Arie van Mil. de 3e pr. door Alie Lemmeraal en G. Reu- nink en de 4e pr. door Jo Omtzigt en Ber nard Tijssen. Bij de met veel belangstelling gevolgde stoelendans, behaalde de lste pr. Corrie Meyer, de 2e pr. Annie van Harteveld en de 3e pr. Alie Lemmeraal. Met eenige toepasselijke woorden werden de prijzen uitgereikt. In den namiddag zorgde een gedeelte en des avonds de voltallige St. Jans Fanfare voor het muzikale gedeelte. Verschillende attractie w.o. de stijle-wand rijders, zweef molen enz. zorgden des avonds voor een feestelijke stemming. Te elf uur werd een vuurwerk ontstoken waarmee de feestdag werd geëindigd. ZWAMMERDAM. ALWEER EEN INBRAAK. Woning van den hoofdonderwijzer geplunderd. Nauwelijks is de politie erin geslaagd de daders van den onlangs gepleegden in braak in het huis van den - burgemeester van Zwammerdam achter slot en grendel te zetten, of opnieuw hebben ongenoode gasten in deze gemeente htm slag gesla gen. Dit maal in de woning van het hoofd van de bijzondere lagere school den heer A. Koster. In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben zij een ruit van de school ingedrukt, doch, daar de school geen toegang heeft tot de woning van het hoofd, moest eveneens een ruit van de woonka mer het ontgelden. In het gelijkstraatsche gedeelte werd alles doorzocht en een dres soir werd opengebroken. Merkwaardig ge noeg hebben de bewoners die boven slie pen, niets van dit alles bemerkt. De buit bestond uit een groote partij kleedingstuk- ken, eenige rollen Ideingeld, schoenen, leensmiddelen, limonade enz. In ruil daar voor hebben de inbrekers een hoed en een zak met centen, die men buiten in het gras vond, achtergelaten. Daar tevens vinger afdrukken zijn gevonden, hoopt de politie dat een en ander zal bijdragen tot een spoedige arrestatie van de daders. Voorzitter: M. F. Berkhout, Burgemees ter. Aanwezig 10 leden. Afwezig met ken nisgeving W. A. A. J. Baron Schimmelpen- ninck van der Oye. De notulen der vo-ig- vergadering wor den gelezen en onveranderd vastgesteld. Onder ingekomen stukken zijn een vijf tal missiven van Ged. Staten meldende goedkeuring van eenige genomen raadsbe sluiten. Een dankbetuiging van den heer Joh. Gips voor het verleenen van een ver goeding ex artikel 13 der Lager Onderwijs wet 1920. Deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Een motie. Tevens is ingekomen een schrijven van de S.-D. fractie inzake de verandering in de steunregeling, welke de regeering van plan is door te voeren met een motie van den volgenden inhoud: De raad der Gemeente Voorschoten ge hoord de besprekingen in de steunregelin gen, neergelegd in de circulaire van' den Minister van Sociale Zaken d.d. 31 Juli jd. no. 200/1129, afdeeling W. en S., Overwegen ie, dat deze wijzigingen een aanzienlijke verslechtering zullen beteeke- nen voor het overgroote deel der gesteun de werkloozen. Overwegende, dat de steun- uitkeeringen op het oogenblik reeds mi nimaal zijn, dringt er bij de regeering op aan, deze wijzigingen, voor zoover zij ver slechteringen inhouden, niet in te voeren. Noodigt het college van B. en W. uit deze motie kenbaar te maken aan den Minister van Sociale Zaken. De voorzitter stelt de vergadering voor dit schrijven en deze motie te bespreken aan het einde der vergadering en een als punt 15 der agenda te behandelen. Aldus goedgevonden Ingekomen is een schrijven van de com missie tot nazien der rekeningen van de Gemeente en van de bedrijven over 1935 meldende de rekeningen te hebben nage zien en in orde te hebben bevonden, waar na de rekeningen van de Gemeente en van de bedryven over 1935 voorloopig worden vastgesteld, als volgt: Van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf aan baten: ƒ169.41; aan lasten 169.680.41; winst: ƒ23.744.09; van het gasbedrijf: aan baten: 209.166.02; aan lasten 209.166.02, winst: ƒ3.709.07; van het waterbedrijf: aan baten 138.812.22 y7, aan lasten 138.812.22*^, winst ƒ7.416.32; van het bad- huisbedrijf: baten 12.485.10, lasten ƒ12.485.10, verlies ƒ1.542.79 Van de Gemeenterekening als volgt: Ont vangsten van den gewonen dienst ƒ332.333.43; uitgaven van den gewonen dienst ƒ299.470.67; batig slot van den ge wonen dienst 32.862.76. Ontvangsten van den kapitaaldienst ƒ105.131.75; uitgaven van den kapitaal- dienst ƒ84.869.21; batig slot van den kapi taaldienst 20.262.54. De voorzitter dankt de leden der com missie voor het verrichten van hunne werkzaamheden. Volgt „vaststelling Burgerwachtverorde ning", daar B. en W. het raadzaam achten de Burgerwacht een wettelijke basis te ge ven. De verordening bestaat uit 3 artikelen. De heer J. Braggaar zegt, dat zijn stand punt omtrent de Burgerwacht voldoende bekend is bij den raad en wenscht geacht te worden te hebben tegengestemd. Even eens de heer Bakker, waarna deze verorde ning zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Als punt 4 en 5 vermeldt de agenda ver zoeken van het bestuur der Christ. H.B.S. te Leiden en van het bestuur der R.K. H.B. S. „St. Bonaventura" te Leiden om een bijdrage in de kosten per leerling over het jaar 1933, respectievelijk van 374.65 en 342.50. De voorzitter stelt voor deze twee pun ten van de agenda af te voeren, daar deze verzoeken nog nader onderzoek eischen. Aldus besloten. Een fiets cadeau. Door den heer D. Scholten is een verzoek gericht tot den raad om een tegemoetko ming ex artikel 13 der Lager Onderwijswet 1920. B. en W. stellen den raad voor om een nieuwe fiets beschikbaar te stellen van 30 en 90 pet. dezer kosten te vergoeden, daar dit voor de Gemeente voordeeliger is dan een tramabonnement. De heer C. Mui holland heeft in één der vorige vergaderin gen zijn standpunt in deze kwestie reeds uiteengezet en verklaart zich tegen het voorstel van B. en W., waarna zonder hoof delijke stemming het praeadvies van B. en W. wordt aangenomen. Goedkoop baden. Daar het gebruik van het Gemeentelijk badhuis dalende is, meenen B. en W„ dat het gewenscht is over te gaan tot verlaging der tarieven en verlenging van openstel ling van het badhuis. Weshalve B. en W. den raad voorstellen de douchebaden thans 15 ets. per douchebad en 1.25 voor 10 dou che-baden te verlagen tot respectievelijk 0.12*4 per douche-bad en 1 per 10 dou che-baden en eveneens die voor kinderen beneden de 15 jaar, welke thans bedragen 0.10 per douche-bad en 0.75 voor 10 dou che-baden tot respectievelijk 7yt ets. en ƒ0.50. De kuipbaden te verlagen tot ƒ0.25 per kuipbad en voor 10 knipbaden op 2.25. En het badhuis des Vrijdags open te stellen van des morgens 10—12 uur en des namiddags van 29 uur. De heer C. Mulholland juicht dit voor stel wel toe, maar meent, dat slechts 51 personen per "week van het badhuis gebruik maken en een dergelijke inrichting in deze tijdsomstandigheden dan toch wel luxueus mag worden genoemd. Kan men de werk loozen nog niet voor minder toelaten, vraagt spreker. De heer J. Braggaar kan zich met dit voorstel wel vereenigen en meent, dat het geringe gebruik veroorzaakt wordt, omdat de koopkracht der massa zoo gering is, doch vraagt of door het langer openstellen geen meerdere exploitatiekosten ontstaan. De voorzitter meent, dat door dezen maatregel wellicht het gebruik kan worden bevorderd en acht het zeker niet wensche- lijk nog verder te gaan. Deze maatregelen zijn getroffen in overleg met den badmees ter, waarna dit voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Vervolgens bieden B. en W. den raad een nieuwe verordening aan ter voorkoming van begunstiging van misdrijven, waarbij aan uitdragers, opkoopers en tagrijnen als bedoeld in art. 437 ter van het Wetboek van Strafrecht het venten en opkoopen van goederen langs de huizen der ingezetenen te verbieden, behoudens ontheffing ver leend door B. en W. De verordening be staat uit 8 artikelen. De heer J. Braggaar vraagt den voorzit ter welke motieven B. en W. geleid hebben om een dergelijke verordening samen te stellen. De voorzitter antwoordt, dat de voornaamste reden is om eenigszins rege- eind te kunnen optreden. Met algemeene stemmen wordt de ver ordening vastgesteld. Stakende stemmen over den gemeente-veearts. Bij raadsbesluit van 12 Februari 1923 werd met ingang van 1 Januari 1923 tot ge meente-veearts benoemd de heer K. Waal op een jaarwedde van 250, doch daar de gemeente naar de meening van B. en W. niet het minste belang heeft bij deze func tie, sellen B. en W. den raad voor aan den heer K. Waal eervol ontslag te verleenen per 1 Januari 1937. Dit voorstel lokt een langdurige discussie uit. Door den heer K. Waal is een adres ingediend, waarin adres sant zijne bezwaren uit tegen dit voorstel. De voorzitter leest dit adres, waarna de besprekingen aanvangen. De heer C. Verboon opent de besprekin gen en meent, dat het niet wenschelijk is om den veearts deze toelage te ontnemen, daar het mogelijk is, dat hij dan zou ver trekken en met het oo gop de bestrijding van de T.B.C. onder het vee acht spreker het wenschelijk, dat de veearts hier blijft. De heer J. Braggaar gaat terug naar het jaar 1923, toen de heer K. Waal destijds keurmeester van yleesch en vee, werd ont slagen als keurmeester en om hem alhier te behouden een laag honorarium als ge meente-veearts werd toegestaan en acht in trekking op moreele gronden niet verdedig baar. De heer W. G. Duij nis veld verklaart zich volkomen te kunnen vereenigen met de vorige sprekers en kan zich ook met dit voorstel niet vereenigen. De heer C. Muiholland leest een heel betoog omtrent de beteekenis van den veerarts alhier voor den landbouw ter bestrijding van voorko mende ziekte onder het vee. Spreker kan niet indenken, dat thans zijne tegenwoor digheid alhier niet op prijs zou worden ge steld. De heer Bakker is het volkomen eens met den heer Muiholland. Spr. had het beter geacht wanneer het gemeentebestuur overleg had gepleegd met den heer K. Waal, die van niets wist en zyn eervol ont slag in de courant heeft moeten lezen. De voorzitter uit zijne verbazing over het verzet tegen dit voorstel. Een gemeentebe lang is hier niet bij betrokken, al zijn er sommige inwoners, die er belang bij heb ben, dat alhier een veearts aanwezig is. Het is een particuliere veearts en zijn bestaan zal toch niet vallen met die 250 toelage. Voorheen bedroeg dit 500, daar de pro vincie ook ƒ250 bijdroeg, doch reeds eeni- gen tijd geleden heeft de provincie deze toelage geschrapt en toen heeft men daar tegen niet geageerd. Het georganiseerd overleg geldt voor een ambtenaar, doch niet voor dit geval. Nadat de heeren Duijnisveld, Bakker en Braggaar nogmaals in tweede instaamtie het woord hebben gevoerd, vraagt de heer D. Limburg het woord en zegt, dat deze discussie beheerscht wordt door gevoelsar gumenten. Het is natuurlijk wel pijnlijk voor den betrokkene, maar men moet toch zakelijk blijven. De voorzitter verdedigt nogmaals met klem dit voorstel van B. en W., waarna tot stemming wordt overgegaan, Vóór het voorstel van B. en W. stemmen de heeren: A. Vieveen, D. Limburg, P. Koot, C. Eggink en J. A. Mens; tegen stem men de heeren C. Mulholland, J. Braggaar, W. G. Duijnisveld, A. Verboon en J. Bak ker, zoodat staking van stemmen plaats heeft en in de volgende vergadering we derom dit voorstel aan stemming zal wor den onderworpen. Uitbreidingsplan en grondaankoop. Thans komt aan de orde aankoop van land voor aanleg van plantsoen enz. B. en W. stellen den raad voor ter uitvoering van het uitbreidingsplan en ter bevordering van de volkshuisvesting aan te koopen twee perceelen land, toebehoorende aan de ge broeders H. en I. Deurloo, groot te samen ongeveer 2 y, Hectare voor de som van 10.000 en ten 2e. over te nemen de Els- laan van den heer J. Roodenburg voor één gulden. De heer A. Verboon kan zijn stem aan dit voorstel nog niet geven met het oog op de tijdsomstandigheden. Voor onze Gemeente acht spreker noodig belastingverlaging en geen verhooging van kosten. Spreker meent, dat er nog werk genoeg komt aan de verbreeding van den Leidscheweg en zou met dit plan nog willen wachten. De heer D. Limburg juicht dit voorstel van B. en W. toe; het strekt tot verfraaiing der Gemeente en meent, dat juist een derge lijke verfraaiing de vestiging van.vreem delingen in de hand werkt. De heer J. Brag- gaat voelt een dergelijke stichting werke lijk als een belang voor de Gemeente. Ook de koopprijs acht spreker niet te hoog. De heer C. Mulholland leest een betoog en verklaart het volkomen eens te zijn met B. en W., ofschoon het spreker bevreemd, dat hij een dergelijk plan in één der ver gaderingen heeft ingediend en zijn voorstel toen met algemeene stemmen is verworpen. Wethouder Mens wenscht eenige opmer- kingen te maken omtrent het gesprokene van den heer Mulholland, daar het niet juist is, dat de heer Mulholland een derge lijk plan heeft ingediend. De heer Mulhol land wenschte straten aan te leggen op particuliere gronden op kosten der Ge meente. Thans echter koopt de Gemeente eenige gronden en krijgt dus een bezitting, wat heel iets anders is. De heer W. G. Duij nisveld verklaart zich met dit voorstel te kunnen vereenigen, omdat het een mooi werkobject is voor de werkloozen. De voorzitter uit zijn genoegen voor de steun aan dit voorstel toegezegd. Juist in dezen tijd is het wellicht gemakkelijker een dergelijk werk tot stand te brengen met het oog op de prijs der gronden en omdat de Gemeente zoovele werkloozen heeft, waarvoor toch opgebracht moet worden. Het is een stap naar verdere uitbreiding. Zeer zeker zal spreker trachten niet boven het mogelijke te gaan voor de Gemeente en het zoo voordeelig mogelijk trachten uit te voeren. Met algemeene stemmen wordt daarna het voorstel van B. en W. aange nomen. De voorzitter spreekt een woord van dank tot de leden van den raad voor hun ne medewerking aan dit belangrijke voor stel. Ingekomen is een adres van het bestuur der Hervormde School alhier inzake af koop van de vergoeding. De voorzitter stelt den raad voor dit adres in handen te stellen van B. en W. om prae advies uit te brengen. Eveneens wordt in handen van B. en W. gesteld om praeda- vies uit te brengen een adres van café-hou ders inzake personeele belasting. Een ontslag. Thans komt aan de orde een adres van den heer A. Kuijk om hem wederom als straatreiniger in dienst te nemen. De heer A. van Kuijk was tijdelijk in dienst der Gemeente, daar hij werkloos was, aangenomen, en B. en W. hebben ge meend hieraan een einde te moeten maken en hem als zoodanig ontslagen en stellen den raad voor afwijzend op dit adres te beschikken. De heer J. Braggaar kan dit adres toch niet laten passeeren zonder eenige bespre king, al ziet spreker ook geen andere op lossing. Omdat van Kuijk 4 jaar lang in dienst is geweest heeft dit bij hem verkeer de illusies gewekt. Daarom meent spreker is een rouleering beter op zijn plaats. Ook de voorziter beaamt dit en acht bij voor komende gelegenheden een rouleering be ter, waarna het praeadvies van B. en W. wordt aangenomen. De motie wordt verworpen. Thans wordt aan de orde gesteld het hier boven genoemde schrijven van de heeren Braggaar en Bakker, welk schrijven de voorzitter leest en de motie door voornoem de heeren ingediend. De heer J. Braggaar licht de motie toe en meent, dat de werk loozen op den rand leven van het minimale en dat de nieuwe regeling inzake afschaf fing van den huurtoeslèg een verslechtering beteekent van de steunregeling. Ook al heeft de regeling voor sommige werkloo zen misschien eenige verbetering. Spr. hoopt, dat de raad deze motie zal aan vaarden. De heer D. Limburg meent, dat het be grijpelijk is, dat de nieuwe steunregeling eenige beroering heeft gebracht. Er wordt overleg gepleegd door de bevoegde instan ties, waar het thuis behoort en spr. vindt deze motie overbodig. Ook de heer Bakker acht de nieuwe re geling een verslechtering en niet aan vaardbaar. De voorzitter meent, dat deze zaak in den raad niet thuis behoort. Het is een Rijksregeling en die regeling hebben wij toe te passen en op de tweede plaats is de regeling zeer omslachtig wat de beoordee ling nog moeilijker maakt en men moet feitelijk om deze zaak te kunnen beoor- deelen over alle gegevens kunnen beschik ken. Spreker zegt, dat het college van B. en W. eensgezind tegenover deze motie staat en den raad adviseert geen steun te verleenen aan deze motie. De motie wordt verworpen met 7 tegen 3 stemmen. Voor de motie stemmen de heeren: C. Mulholland, J. Braggaar en Bakker. Tegen de motie stemmen de heeren: W. G. Duijnisveld, P. Koot, A. Vieveen, D. Limburg, A. Verboon en de beide wethou ders: Mens en Eggink De rondvraag levert niets bijzonders op, waarna de openbare vergadering wordt ge sloten en de raad in een besloten zitting overgaat. Vader, laten we naar de ijsbeeren gaan, daar is het vast koel. TOONTJE VAN TEUTEN, DE MILLIONAIR. 187. Daar zag Toontje een man die aan een kar heerlijke 188. Het was al donker en juist in de buurt wilde een in- visschen stond te bakken, terwijl twee jongens stiekum breker zijn slag slaan. Hij had 'n kandelaar met een bran- achter de kar waren geslopen om een paar van die heerlij- dende kaars erin achter zich neer gezet, ke visschen weg te nemen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8