DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1936 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Wat zal Europa doen om het Bolsjewistisch gevaar te bezweren VOORNAAMSTE NIEUWS £7ste Jaargang No. 8506 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekf 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 EEN ALARMKREET UIT HET DONAUBEKKEN. (Van onzen Hongaarschen correspondent) BUDAPEST, 25 Augustus 1936. Reeds maanden lang heeft de Hongaar- sche pers de wereld gewezen op het groote gevaar waardoor de menschheid door het goddelooze Commuisme wordt bedreigd. Tezamen met het bestuur van den Slowaak- schen Raad waren het vooral de Hongaar- sche bladen, die het dubbele spel ontmas kerden, dat Praag en Boekarest onder Fran- sche leiding op het politieke schaakbord van Europa speelden; doch helaas, nergens scheen men er voorhands veel voor te voe len, de elite van Genève in verdenking te helpen brengen. Als loos alarm werden de waarschuwingen in den wind geslagen, en, vooral toen het op geraffineerde wijze ge lukt was, den Engelschen Minister Eden van een zeer officieele plaats een dementi over de beweerde legering van Russische troepen in Slowakije en Roethenië te laten uitspreken, konden de bondgenooten van de Sovjets hun handen weer in onschuld was- schen en schenen ook de omstanders gerust te zijn gesteld. Het waren slechts onware, boosaardige beschuldigingen geweest, an ders niets! Doch in de dagen, die volgden, zat Rus land niet stil. De snelle vooruitgang van het Communisme werd door de laatste ver kiezingen in Spanje, Frankrijk en België op beangstigende wijze bevestigd en on middellijk gevolgd door stakingen en ter reur onder directe leiding van Russische agenten. De gruwelijke tooneelen, welke thans het rampzalige Spanje te aanschou wen geeft, schijnen eindelijk de oogen van vele weidenkenden geopend te hebben. Wie wind zaait, zal storm oogsten! De waarheid van dit spreekwoord ervaart thans ook Frankrijk in ernstige mate. Parijs en Praag, Barthou en Benes, zij waren het, die, begeerig naar een sterken bondgenoot, Rus land te Genève hebben binnengehaald. Welke bondgenootschappen en hergroepee ringen zijn van deze onbezonnen daad reeds niet het gevolg geweest? Zij waren vaak even ondoordacht, als onvoorzien. Compli caties zijn bij deze snelle wisselingen niet uitgebleven en het gevaar stijgt nog naar mate de klauw van het Russische monster zwaarder op Europa begint te drukken. Moeten wy hier nog wijzen op de innige militaire samenwerking tusschen Praag en Moskou, welke bij het laatste bezoek van de Russische stafofficieren aan Praag zoo duidelijk en openlijk gedemonstreerd werd? Kunnen Polen en Duitschland, Hongarije en Oostenrijk en zelfs Italië zich veilig voe len, nu een buurman zijn erf aan hun doods vijand ter beschikking heeft gesteld, om hen vandaar uit onmiddellijk te kunnen overvallen? Rusland doorgedrongen in het hart van Europa, met Praag als steunpunt en uit kijkpost! Ziedaar de giftige vrucht van de Fransch-Tsj echisch-Roemeensch-Russische vriendschapspacten. Deze roode doorbraak maakt het optreden der communistische agitatoren en agenten in West-Europa steeds driester en onbeschaamder. Met dezen Russischen doorbraak wordt hetzelfde be oogd, wat zich in 1914 heeft afgespeeld. Toen destijds nog niemand dacht aan het uitbreken van den wereldoorlog, lagen tal rijke regimenten uit Siberië en het Verre Oosten reeds een half jaar in alle stilte ge legerd aan de grenzen van Oostenrijk-Hon- garije. De inrichting van Russiche vliegveld in Tsjecho-Slowakije en de legering van Rus sische troepen in dat land, werpen haar onheilspellende schaduwen reeds ver voor uit. Hier wordt wederom een aanslag op den wereldvrede voorbereid. En te midden van dit dreigende gevaar staat Hongarije onbeschermd en onbewa pend! Lid van den Volkenbond, die zegt den vrede te willen en te zullen handhaven, zijn wij overgeleverd aan de- genade van andere leden van denzelfden bond, die, hoewel ge bonden door dezelfde verplichtingen, de wereldrevolutie najagen en zich tot den sprong op hun slachtoffers gereed maken. De oorspronkelijke geest van den Volken bond, in den loop der jaren reeds zeer ver zwakt, is bijna geheel verloren, sinds Rus land er zijn intrede deed. De hervorming van het Volkenbondsstatuut moet dringend en grondig geschieden, wil de bond nog gered worden, doch de hoop op deze red ding vermindert met den dag. Hoe zou Ge nève wel reageeren, als thans op de groene tafel een klacht omtrent de vestiging van Russische troepen in Tsjecho-Slowakije ge deponeerd zou worden? De doofpot der niet-ontvankelijkheid staat daar reeds ge reed. Doch welke grootmacht zou zwijgen, als een derde macht vlak naast haar grenzen,- op buurmans grond, militaire vliegvelden ging aanleggen en kampementen met haar troepen bevolkte? Noch de Volkenbondsbe palingen, noch het oude internationale recht laten toe, dat een staat in vredestijd aan een anderen staat zijn gebied voor militaire doeleinden afstaat. Omdat wij haast ver nietigd en machteloos zijn, moeten wij dat dulden, doch het is ons heiligste recht, dat wy in Genève onze stem verheffen en daar tenminste een scherp protest laten hooren tegen het binnentrekken van het Roode Leger, dat voor geheel Europa een bedrei ging gaat worden. In Genève moeten wij het dubbele spel ontmaskeren, dat gespeeld wordt door leden van den Bond, die zich tot de tanden heb ben gewapend en die er niet voor schroom den, Europa aan het goddelooze bolsjewisme te verraden, alleen omdat zij de onrecht vaardige Vredesverdragen op geen andere wijze meer weten te handhaven. Voor dit protest is het de hoogste tijd. Het gaat hier om de geheime besluiping van Slowakije en de Russische militair is ee- ring van dat land, met geen andere bedoe ling, dan om weldra van daar uit niet in het een of andere land, doch in geheel Euro pa vrede, rust en orde te vernietigen. Wie per se ongelijk heeft Onder de vele priesters, die in ons vader land hard hebben gezwoegd, hebben ge beden en gewerkt en hebben geofferd alles wat zij hadden en heel hun persoonlijk heid; .hebben verworven den diepen eer bied en de waarachtige liefde van allen, die hun leven en werken kenden onder hen neemt een eere-plaats in mgr. dr. Ariens z.g. In vooruitstrevende n, baan- brekenden socialen arbeid staat in de ge schiedenis van deze laatste halve eeuw deze priester-figuur vóóraan deze groote mensch met zijn diep verstand en zyn edel hart, man van studie en wetenschap èn van arbeid in de praktijd van het dagelij ksche leven. Een uitspraak van dezen grooten mensch schoot ons vanmorgen in de gedachten, toen wij kepnis namen van de droevige rebellie van katholieken tegen het Kerkelijk Ge zag deze uitspraak nL: „Een katholiek t, die ongehoorzaam is aan zijn Bisschop, heeft per se ongelijk". Deze korte, kernachtige formuleering ty peert den geestelijk t-krachtigen mensch, die Ariens was. Moge dit voorbeeld allen katholieken voor den geest staan, in deze dagen. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE HUURBIJSLAG. De Avondpost schrijft: „Het voornemen der Regeering, om den huurtoeslag voor de werkloozen af te schaf fen, doet ons leed. Wij hopen dat zij bereid zal blijken dit plan te laten varen. De Regeering verwacht, dat door dit sy steem de huren verder zullen dalen. Maar wie heeft hiervan ook maar eenige zeker heid? Veeleer valt te verwachten, dat de werkloozen naar goedkooper, dus in ver reweg de meeste gevallen slechter wonin gen zullen worden gedreven. Is dit een so ciaal belang? Is er wel iets van zoo groote maatschappelijke beteekenis als een be hoorlijke woning? Wanneer de Regeering tot verdere huur- daling wil komen, dient zij dit door directe middelen te bereiken. In de oorlogsjaren zijn deze middelen ook wel te baat geno men. Maar doet de Regeering dit niet. en het zou best kunnen al is het vasten-lasten- ontweip verworpen, dan gaat het toch eigenlijk niet aan, die taak te leggen op de schouders der werkloozen, en het risico daarvan (mitsgaders, eventueel, de nooit onbelangrijkekosten van verhuizing) ge heel voor hun rekening te laten. Het scherpe verzet, hiertegen gerezen, achten wij alleszins gemotiveerd. Maatregelen als deze scheppen boven- Nationaal-SociaJisme in Duitschland en in Nederland. MODERN HEIDENDOM. Telkens blijkt weer, hoe innig de ver wantschap is tusschen het nationaal-socia- iisme in Duitschland en in Nederland; hoe in Nederland het Duitsche voorbeeld wordt nagepraat en nagevolgd. Men werpt ons van de zijde der N.S.B. in Nederland herhaaldelijk tegen: bestrijdt ons toch niet met wat er in Duitsch land plaats heeft; wij zijn de Neder- landsche N.S.B.! Een dwaze tegenwer ping! Wij hebben om een actueel voorbeeld uit de tallooze te nemen voor ons de Augustus-aflevering van het N.S.B.-maand- blad „Nieuw Nederland". En 't is opval lend, hoe in een tweetal artikelen hei- densche theorieën en practijk van het Duitsche Nazi-regiem slaafsch worden na gegalmd. Mr. H. Reydon, redacteur van VOVA be handelt het zonnerad-symbool en besluit zyn beschouwingen (pag. 91): „Zoo werd het zonnerad voor den ger- maanschen mensch het heilige sym bool bij uitstek, dat hem de vaste orde der schepping voor den geest bracht en hem sprak van opgang, ondergang en verrijzenis van nieuw leven. Het diep religieus bewustzijn van den germaan- schen mensch vond in dit symbool al les uitgedrukt, wat het als goddelijke orde der wereld erkent. Heel de orga nische orde, waarin zijn eigen leven verliep, vond hy in dit symbool. Het zonnerad is daarom Het symbool der germaansche wereldbeschouwing, welke die van den in bloed en bodem worte lenden boer is". In een artikel „Voorkoming van Erfelijk- zieke Nakomelingschap", geschreven door H(?) vinden wij de volgende uitlatingen: pag. 112/113: „Het verwekken van kinderen is geen onbeperkt recht, dat iedere man en iedere vrouw, zonder de gevolgen ervan te overzien, mag uitoefenen. Het is een voorrecht en een verantwoordelijkheid. In de tegenwoordig z.g. „geciviliseerde" landen mag bijna geen enkel soort huisdier zich vry voortplanten. Integen deel, alle mogelijke voorzorg en selec tie worden in acht genomen om een goed ras te verkrijgen of te behouden. Hier staat tegenover, dat in ons volk zelfs de geestelijk en lichamelijk meest verdorven elementen vrij mogen voort telen, behalve in de gevangenis. In ons liberalistisch staatswezen is het belang van den enkeling sterk op den voor grond gesteld. Het belang van het in dividu gaat boven het belang van het algemeen, beheerscht ook ons geheele medische denken". Pag. 114: „Waarom zal de arts, die aan het ziekbed het belang van den enkeling behartigt, niet in zekere gevallen het belang van zijn volk kunnen dienen, b.v. bij het voorkomen van erfelijke- zieke nakomelingschap, zonder den zieke te schaden, integendeel ook den zieke en zijn familie in de toekomst voor ellende te behoeden? Moeten wij de toekomstige ellende van ons volk geheel ondergeschikt stellen aan de veelal denkbeeldige belangen van den levenden enkeling?" Pag. 117: „Voor sterilisatie komen in aanmer king de lijders aan de volgende erfe lijke ziekten: aangeboren zwakzinnig heid, schizophrenic, manisch-depressie- ve psychose, erfelijke epilepsie, Hun- tingtonsche chorea, erfelijke blindheid, erfelijke doofheid en zware erfelijke lichamelijke misvorming. Verder komen nog in aanmerking de lijders aan zwaar alcoholisme". Is dit alles te beginnen met de h e f- densche verheerlijking van het zonne rad! niet zuiver geïnspireerd door het Duitsche voorbeeld. En toch staat de Neder- landsche N.S.B. zelfstandig, los van het Duitsche nationaal-socialisme! DEMONSTRATIE TEGEN ROERMOND'S BISSCHOP. Naar wij vernemen heeft de gewestelijke Commissaris der N.S.B. voor het gewest Zuid-Holland, de heer Plekker aan zijn onder-functionarissen een oproep toegezon den over den „Volksdag" der N.S.B. op 5 September te Valkenburg. Na een luidruch tige inleiding schrijft hij over de storm klok, die de Bisschop van Roermond heeft laten luiden en wekt samen met zijn col lega d'Ansembourg de kameraden op, om naar Limburg te trekken, teneinde „een ieder, ook Zijn Excellentie den Bisschop van Roermond, duidelijk te maken, dat wij voor geen onwettig geweld, in welken vorm ook, zullen wijken". M.a.w. dus: de kameraden in Zuid-Hol land worden opgewekt, om naar Limburg te trekken, teneinde daar te protesteeren tegen het optreden van den Limburgschen Bisschop. Geen enkel katholiek die niet is Wind geslagen voor de werkelijkheid; die de din gen nog objectief kan zien zal zich voor zulk een betooging tegen den hoogsten drager van het Kerkelijk Gezag in een Bis dom, laten gebruiken! dien in bewogen dagen als wij beleven slechts des te meer ontevredenheid en on rust. En die kunnen wij missen. Ook uit dit oogpunt lijkt ons het regeerings-plan onjuist gezien." EEN ONTSTELLEND OPVOEREN VAN HET IK-BEGRIP. Rede van den burgemeester van 's-Gravenhage. Hedenochtend is in hotel Wittebrug te 's Gravenhage de 70ste algemeene jaarver gadering van de Algemeene Vereeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs aangevangen. Te 12 uur heeft het gemeentebestuur in het raadsgebouw aan de Javastraat de Ver- eenigingen van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs ontvangen. De burgemeester, mr. de Monchy, heette den gasten welkom. Hij gaf daarbij een opsomming van het aantal inrichtingen van middelbaar onderwijs in den Haag, erop wijzende, dat de kosten van al deze inrich tingen de anderhalf millioen gulden nade ren. Hieruit vloeit zeide hij voort, dat wij met groote belangstelling de beraadsla- gingeng in uw gezaghebbende vereeniging zullen volgen, begeerig als wij zijn om daaruit aanwijzingen te putten hetzij voor een meer economischen opzet van dit on derwijs, hetzij voor wijzigingen, die er toe kunnen strekken het geweldige bedrag, dat wij ervoor besteden, nog meer ten goede te doen komen aan het doel, dat met het middelbaar onderwijs wordt nagestreefd. Hij vestigde er eveneens de aandacht op, dat 's-Gravenhage, in tegenstelling met de meeste andere gemeenten, dit onderwijs zonder rijkssteun bekostigt. Het is misschien wat veel verlangd van leeraren, die elk een bepaalde klasse slechts enkele uren per week te zien krijgen, al dus de burgemeester, dat zij daarbij ook aan de karaktervorming him aandacht ge ven. Maar de ervaring bewijst, dat in die ontvankelijke jaren de persoonlijkheid van een leeraar vaak een beslissenden invloed op het gemoed van zijn leerlingen kan oefe nen. Daaraan ontleen ik de vrijheid er bij deze gelegenheid eens op te wijzen hoe ge- wenscht het is, dat niet alleen het l.o., maar ook het m.o. zij het dan zonder wette lijke aansporing streve naar „opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden". Wij zien in onze dagen om ons heen een ontstellend opvoeren van wat men zou kun nen noemen het ik-begrip. Volken en per sonen meenen, dat het eigen belang vol doende is om recht en menschelijkheid op zijde te zetten. Er is maar één partij, de mijne, alle ande ermoeten verdwijnen, zoo niet goedschiks, dan kwaadschiks. Er is slechts één ras, het onze, hoog verheven boven alle andere, die wij mogen uitban nen uit onze samenleving. De godsdienst wordt al naar het inzicht van den regeer der hier geheel afgeschaft, ginds aan ban den gelegd. Het schijnt mij een belang van de eerste grootte, dat het opgroeiend geslacht niet onkundig blijft van de oude beproefde waarden. Zonder dat er aan het onderwijs in deze dingen een plaats op den rooster wordt ingeruimd, leveren toch, naar het mij voorkomt, geschiedenis, aardrijkskunde, letterkunde en staatsinrichtingen voldoen de aanleiding om de jeugd er op te wyzen, dat niet al het oude verwerpelijk is op den enkelen grond, dat het oud is. De burgemeester sprak ten slotte de hoop uit, dat deze jaarvergadering bevorderlijk zou zijn aan de goede uitoefening van de mooie en verantwoordelijke taak. Dit nummer bestaat uit drie bladen. BUITENLAND. Hevige gevechten aan het Noordelijk front. Irun gebombardeerd. (2de blad). Een geruchtmakende radio-rede van Sta lin. (2de blad). Is het einde der Arabierenstaking in zicht? (2de blad). BINNENLAND. Vrouw te Rotterdam bij benzinebrand omgekomen. Haar man in arrest. (3de blad) Twee jongelui te Lutjebroek verdronken. (3de blad). De wereld in vogelvlucht De strijd in Spanje schijnt weer te her leven, althans in het Noorden bij Irun. Daar hebben de nationalisten de door de rooden aanzienlijk versterkte plaats aange- valleh, tot nog toe zonder succes. Wel wordt Irun voortdurend, sinds gistermorgen af, onder vuur gehouden, maar van een inne ming der stad is nog lang geen sprake. De strijd om Irun, welke van beide kanten zeer •fel gevoerd wordt, moet in verband ge bracht worden met het geheel der operaties, die gisteren ontketend zijn over het geheele front in Navarra en die Irun, Pasajes en San Sebastian ten doel hebben. De nationalisten' willen blijkbaar de ge heele kuststreek in het Noorden in hun be zit zien te krijgen. Zij zouden daarmede beslag kunnen leggen op eenige haven steden, hoewel het bezit daarvan thans min der belangrijk is geworden dan vroeger, nu het Fransche voorstel tot non-interventie door alle in aanmerking komende landen is aanvaard. Ook Portugal heeft zich daar ten slotte bij aangesloten. Wanneer de overeen komst ook werkelijk wordt nageleefd en er geen kink in de kabel komt, dan is het uit met de aanvoer van oorlogsmateriaal. Of gebrek aan munitie het einde van den bur gerkrijg zal verhaasten, is een vraag. In Engeland is men ongerust geworden door een bericht, als zou Stalin in een ra dio-rede tot het roode leger gezegd hebben, dat het leger zich op ernstige gebeurtenis sen moest voorbereiden. Men denkt daarbij aan de spanning, welke er bestaat tusschen Moskou en Berlijn en aan den maatregel van de versterkte dienstplicht in Duitsch land en is beducht voor ernstige verwik kelingen in Oost-Europa. Van den anderen kant wordt uit Moskou gemeld, dat daar van een dergelijke redevoering niets bekend is, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat men met loos alarm te doen heeft. LEUGEN EN SCHIMP. De wapenen van de nieuw-heidensche pers in Duitschland. De wapenen, waarmede de nieuw-hei densche pers ongehinderd de katholieke kerk mag bestrijden, zijn leugen en be schimping. Het leidend orgaan van de Duitsche „Glaubensbewegung" betitelt den laatsten tijd katholieke pastorieën en kloosters gemeenlijk met den naam „paar denstal." De katholieke leer en katholieke onder wijsinrichtingen worden bij iedere zich voordoende gelegenheid belachelijk ge maakt. Zoo werd de bedevaartsplaats Ke- velaer in een der laatste edities van de „Duchbruck" met de kwalificatie „filiaal der onsterfelijksheidverzekering" belache lijk gemaakt. ZEVENTIEN ARBEIDERS DOOR INSTORTENDEN DAMWAND GEWOND. KEULEN, 27 Augustus. (A.N.P.) Te Keulen-Ossendorf is hedenmorgen de on geveer 50 meter lange damwand van een bouwput ingestort. Daarbij werden 17 ar beiders zoodanig gewond, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. De gewonden verkeeren niet in levens gevaar, en eenigen hunner konden het ziekenhuis intusschen reeds weer veriater.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1