BINNENLAND INSDAG 25 AUGUSTUS 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Uitbreiding van Indië's vloot. MET TWEE JAGERS EN VIER ONDERZEEëRS. Voor de luchtmacht Is gedacht aan aan schaffing van 39 bommenwerpers en 69 groote zeeverkenners. Thans is ingediend een wetsontwerp, waarbij 1.000.000.wordt aangevraagd voor bestrijding van de uitgaven voor de marine in Indië. De regeering zet uiteen, dat het op sta pel zetten van een nieuwen kruiser op dit oogeriblik niet overwogen behoeft te wor den. Zij wenscht thans niet verder te gaan dein te besluiten tot den aanbouw van twee jagers en vier onderzeebooten. De toestand van de luchtmacht is in menig opzicht ongunstiger dan die van de scheeps macht. Gedacht is aan de geleidelijke aan schaffing van groote gevechtsvliegtuigen (bommenwerpers) tot een aantal van 39 en van 60 groote zeeverkenners. Daarvoor is onlangs, gebruik makende van 10.000 op de Indische begrooting, een bestelling van 6 Dorniers geplaatst. Het ïigt in het voornemen om boven dat aantal dit jaar nog 12 zeeverkenners te bestellen en de voorbereidingen te treffen voor de be stelling in 1937 van een verdere groep van 18 dergelijke verkenners, waarvan een deel hier te lande gebouwd zal kunnen worden. Vier Nederlanders uit Duitschland gezet. OMDAT DUITSCHE POLITIEKE ACTIE VOERDERS HIER WAREN UITGEWEZEN Onae regeering week niet voor dreigement. Een viertal Nederlanders, die te Berlijn woonachtig zijn, heef* gisteren van de Duitsche regeering de aanzegging gekre gen, dat zij binnen tien dagen het Duit sche rijk zullen moeten verlaten. Als re den werd opgegeven, dat dit een repre saillemaatregel was wegens de uitzetting van vier Duitschers uit Nederland De na men der vier door dezen maatregel getrof fen Nederlanders zijn: A. Hes, tandarts W. de Heer, accountant, P. E. Peters, kunst handelaar en E. F. L. van Lith Harrebo- mee, redacteur-vertaler van het Ned. Persbureau te Berlijn, allen woonachtig te Berlijn. De vier uitgewezenen zijn behalve de heer Hes, die Israëliet is, alle „Ariërs". Na ingewonnen informaties te bevoegder plaatse kunnen we over deze vreemde zaak het volgende mededeel en: In den loop der laatste jaren hebben de Nederlandsche autoriteiten zich meerma len genoopt gezien, hier te lande gevestig de Duitschers uit te wijzen, wijl deze ble ken te hebben gehandeld in strijd met de regelen, die de regeering had gesteld ten aanzien van de organisatie van vreemde lingen hier te lande in verband met het te hunnen aanzien geldend verbod van po litieke actie. Kortelings is op dezen grond wederom een viertal Duitschers, werkzaam bij de steenkolenmijnen in Limburg, uit het land verwijderd moeten worden. Voordat aan het besluit tot uitwijzing gevolg was gegeven, werden door het Duitsche gezant schap bij het ministerie van Buitenland- sche Zaken te Den Haag, stappen gedaan, strekkende om de uitzetting te doen op schorten en een nader onderzoek terzake te doen instellen. Er zouden wellicht termen zijn geweest om aan dit verzoek tot een nader onder zoek te voldoen, ware het niet, dat van Duitsche zijde de bedreiging werd geuit, dat, werd niet aan het verzoek voldaan, vier willekeurige Nederlanders uit Duitsch land zouden worden uitgewezen. De ambtenaar van het ministerie van buitenlandsche zaken, bij wien de démar che werd gedaan, had nog, alvorens de re geering met den Duitschen stap in kennis te stellen, er met nadruk op gewezen, dat deze bedreiging welhaast onmogelijk zou maken, het Duitsche verzoek in overwe ging te nemen, doch men bleek te Berlijn niet bereid die bedreiging terug te ne men. De Nederlandsche regeering harerzijds was niet bereid, onder bedreiging verdere besprekingen te voeren en de uitzetting van de Duitschers uit Nederland heeft hier na conform het besluit plaats gevonden. De thans gemelde uitwijzing van Ne derlanders te Berlijn is dus als een repre saille op te vatten, als hoedanig zij, gelijk gezegd, ook door de Duitsche regeering ter kennis van de betrokken Nederlanders is gebracht Aan Hr. Ms. gezant is opgedragen te Ber lijn tegen de voorgenomen uitzetting, als zijnde in strijd mettle bestaande verdra gen, te protesteeren en op intrekking er van aan te dringen. GOUDVOORRAAD NED. BANK. Volgens den jongsten weekstaat steeg de goudvoorraad van de Nederlandsche Bank, in de afgeloopen berichtperiode met 8 1/2 millioen. DE KWEEKSCHOLEN. Het aantal leerlingen met 18 pet. afgenomen. De kweekscholen, opleidend voor de on der wijsacte, telden in het cursusjaar 1935 1936: 7005 leerlingen, d.i. 18 pet. minder dan het vorige jaar. Die beduidende teruggang van het aan tal leerlingen zal wel een gevolg zijn van de weinig bemoedigende perspectieven, die het bezit van de onderwijsacte biedt. DE LIMBURG SCHE KATHOLIEKEN RONDOM HUN BISSCHOP. De R.K. Kiezersbond voor Limburg heeft in duizenden exemplaren over geheel Lim burg het volgende vlugschrift verspreid: „Ze mogen den bisschop in het ge zicht slaan, maar niet aan zijn schaapjes raken". Deze woorden, zoo ondubbelzinnig ge tuigend van zijn groote liefde voor het Lim burgsche volk, sprak onze Vader Bisschop, juist toen het pamflet van de N.S.B. tegen hem was versohenen, tot de Katholieke Limburgsche studenten en, over dezen heen, tot het geheele katholieke Limburg sche volk, dat hem erkent als zijn door den H. Geest geschonken geestelijken leider, en heeft liefgekregen als een Vader, met een liefde sterk en krachtig tot groote offers en rwaren strijd be reid. Wij kennen de liefde, welke onze Vader Bisschop heeft voor zijn katholiek volk, dat hij iedere beleediging en zelfs imeer gaarne doorstaat, zelfs met vreugde zal verdragen, wanneer het tot heil is van ons, zijn Limburgers. Hij is in waarheid: De goede herder, die zelfs bereid is zijn leven te geven voor zijn schapen, geen huurling, maar de her der, de leider van het Limburgsahe ka tholieke volk, die door God is aangesteld. Wie mocht meenen, dat wij deze vaderlij ke liefde niet zouden beantwoorden met een even sterke kinderlijke liefde, hij moet het Limburgsche volk wel zeer slecht ken nen, of zeer van onzen volksaard ver vreemd zijn. Wij dulden niet, dat door sohennende monden of handen geraakt wordt aan het geen ons heólig en dierbaar is, aan onze Katholieke Kerk, aan onzen Vader Bisschop, aan onzen Po els, aan onze priesters. Ons katholieke Limburg staat sterk, on aantastbaar, eensgezind rond zijn vader, nu weer een nieuwe vloedgolf van valsche ideeën ons vaderlijk erfdeel, ons katholieke geloof bedreigt. In den strijd tegen socialisme en com munisme, welke in alle felheid in Lim burg gevoerd werd en onafgebroken zal gevoerd worden, heeft nooit iemand de droeve brutaliteit gehad onaen bisschop aan te vallen en te beleedigen. Zij, die zich in hom vermetelheid nog „trouwe katholieken" noemen, durven het aan te beweren, dat voor onzen bisschop „rood" geen vijand meer is. Wij weten, dat het de nieuwe tactiek der N.S.B. is om het volk wijs te maken, dat de katholieken heulen met communisten en socialisten (welke tactiek weer oud is, wanneer wij even naar de practijk van het nationaal-socdaldsme in Duitschland zien, waarmee de N.SJB. immers niets heeft uit te staan!). Niemand had het echter ook maar dur ven vermoeden, dat him leugenachtigheid zoo ver zou gaan, dat zij onzen Vader Bis schop een dergelijke beleediging zouden durven aandoen, terwijl in Spanje de ker ken branden en kloosterlingen en priesters en leeken den marteldood sterven. Wanneer ergens, dan treedt weer hier in alle duidelijkheid naar voren, hoe de geest der katholieken in de N.S.B. wordt bedor ven, hoe er niets, maar dan ook niets, over blijft van den eerbied jegens de Kerk en de kerkelijke gezagdragers, wanneer deze zich niet in alles richten naar den wensch van deze heeren. Wanneer dit het groene (katholieke) hout is in de N.S3., wat moet dan wel het dorre zijn. Is het nog wel mogelijk te gelooven aan de goede trouw van deze mensdhen, die tpch onzen Vader Bisschop van nabij moe ten kennen (zooals iedereen, die in Lim burg woont ham kennen kan), als den goeden Vader die slechts liefde kent voor allen, vooral voor de dwalenden, wanneer zy do ontzettende heiligschennis durven uitspreken dat onze geliefde Vader aanzet tot ge weld, dat onze geliefde Vader hun leven en gezondheid in gevaar brengt, dat onze geliefde Vader streeft naar Kerk-absolutisme? Het Is inderdaad genoeg! Nog meer dan ooit, kan nu onze Vader Bisschop rekenen op zijn „goed Limburgsch volk", zooals hij ons zoo vaak genoemd heeft. Onder groote vreugde en met laaiende geestdrift heeft geheel katholiek Limburg hem trouw gezworen en een Limburgsche eed telt dubbel. Volksvreemde personen en volksvreemde leerstellingen zullen ons katholieke Lim burg niet besmetten. Hun domme verwaandheid heeft het ka tholieke Limburgsche volk diep gegriefd. Wanneer zij aan het slot van dit schan delijk pamflet nog durven spreken van ge hoorzaamheid aan Vader Bisschop, dan klinkt dit aLs een verraderskus. Met en achter onzen Vader Bisschop schaart zich het geheele katholieke Lim burgsche volk om ook dit nieuwe dreigen de gevaar voor ons Katholiek geloof in Limburg te weren. Met onzen bisschop zullen wij bidden voor onze dwalende broeders. Met hem ook staan wij in eenheid op de bres ter verdediging van het heilig erfdeel onzer vaderen. Trouw aan ons geloof, trouw aan Vader Bisschop. Limburg aan Christus door Ma- R'damsche 'Lloyd Rapide. De R'damsche Lloyd Rapide in aanslui ting op het mailschip „Indrapoera" wordt Donderdag 27 Augustus te 7.38 uur in Den Haag (H.S.) verwacht. DE WIJZIGING VAN DE STEUN REGELING. Belangrijke plannen voor de distrubtie van levensmiddelen. In het gebouw Excelsior te 's-Graven- hage is gistermiddag een vergadering ge houden van de Vereeniging van Directeu ren van Maatschappelijk Hulpbetoon, af- deeling Zuid-Holland, waarin de heer G. W. F. van Hoeven, hoofdinspecteur voor de steunverleening, besproken heeft het beleid van den socialen werker, de maat regelen, vervat ln de circulaire van den minister van sociale zaken van 31 Juli 1936 en de distributie van levensmiddelen. Voorzitter der vergadering was de heer L. Hoejenbos, directeur van maatschappe lijk hulpbetoon te 's-Gravenhage. Er waren ook enkele gasten aanwezig uit allerlei plaatsen van Nederland. De heer Van Hoeven wees erop, dat de bekende circulaire van 31 Juli veel stof heeft doen opwaaien. Intusschen hoort men alleen spreken over de afschaffing van den huurtoeslag en de regeling van de standaardloonen, maar er zitten ook verbeteringen in de circulaire en daarom is het goed, dat een en ander eens beke ken wordt. Spr. wilde gaarne vragen, die gerezen zijn, beantwoorden, doch wees er nadrukkelijk op, dat hij dit alleen wilde doen ten aanzien van de uitvoering. Het principe moest buiten beschouwing blij ven, dat is zaak van den minister. Spr. wees erop, hoeveel er afhangt van het beleid van den socialen werker. Hij is de man immers van de dageiyksche uit voering. Hij dient goed te beseffen, welke groote belangen hij ln handen heeft. In tusschen wordt deze taak van dag tot dag zwaarder en vaak onderschat, ook door gemeentebesturen Gebrek aan vertrouwen is een der hoofd oorzaken van veel ellende. De sociale wer ker zorge ervoor, dat het vertrouwen be waard of hersteld wordt. Momenten als men nu beleeft, leiden er zoo licht toe, dat men het vertrouwen verliest. Het tegen wicht der sociale werkers dient in de weegschaal gelegd te worden. Het is eer ste plicht, aan de betrokkenen duidelijk te maken, waarom een bepaalde wijziging ki de steunregeling noodig is. Men late niet alleen het gevoel, maar ook het ver stand spreken. De doorsnee Nederlandsche arbeider wil niets liever dan werken. Te erkennen valt echter, dat er heel wat loopen, die roepent leve de crisiswordt daar niet op ge let, dan sticht men kwaad voor den be trokkene en voor het bedrijfsleven, bene vens voor den arbeider, die het noodig heeft. Daarom is spr. voorstander ven een strenge controle. De heer van Hoeven stipte vervolgens de circulaire van 31 Juli aan. Te dien aan zien wees hjj op de volgende verbeterin gen, die de circulaire gebracht heeft: het laagste tarief is met 50 cents verhoogd. De maxima zijn belangrijk verbeterd. Ten aanzien van de loonnormen der jonge werkloozen is veel verbeterd. Verbeterd is ook de rouleerregeling van de werk verschaffing. Voorts heeft de regeering betoogd het noodige te zullen doen ten aanzien van de distributie van levensmiddelen. De verandering zal plaats hebben in twee etappen. Spreker stelde voor, zich te bepalen tot de eerste etappe. In dit ver band onderwierp hij verschillende pun ten der circulaire aan een bespreking om vervolgens te komen op de levensmidde lendistributie. Z(j is gecentraliseerd onder gebracht by het departement van sociale zaken. £pr. heeft daarby de leiding. In de distributie zal binnenkort opgenomen worden 6000 ton bak- en braadvet. By de versche-groentendistributie be staan eenige moeilijkheden. Men is daarby afhankeiyk van het doorgedraaide pro duct, dat enorm varieert. De versche- groenten kunnen daarom niet over het heele land worden gedistribueerd. Deze groenten worden dan ook op de brand punten gebracht, wat nu nog opgevangen wordt boven het normale kwantum wordt niet vernietigd, maar ingeblikt. De fabrie ken zyn reeds druk aan 't werk. De kans is zeer groot, dat ook tomatensoep zal kunnen worden verstrekt. Daarmede komt er tevens een nieuw afzetgebied voor de tomaten. Ook zeide spr. nog, dat in verband met het uit de markt nemen van varkens, 15 fabrieken dag aan dag bezig zyn, varkens gehakt te draaien. Ook met andere voe dingsmiddelen is men nog bezig. Alles wordt erop gezet om den arbeider in den aanstaanden winter een uitmuntend pro duct voor te zetten. Ten aanzien van den winkelier zeide spreker, dat de regeering wil medewer ken indien ook de winkelier medewerkt. Met een minimale winst zal hy tevreden moeten zyn. De distributie gaat in ieder geval door. Op deze voordracht volgde een geani meerde bespreking, waarby verschillende vragen werden gesteld, welke door spr. werden beantwoord. De wethouder van Dordrecht wees er op, dat van een groep van honderd per sonen in zyn gemeente er slechts twee ge- steunden vooruitgaan met enkele centen, terwyi de grootste helft belangryk nadeel zal ondervinden. De heer Van Hoeven zeide hierop, dat een deel van het beschikbare geld naar het platteland gaat. Dordrecht valt daar niet onder. Men kan dus niet in een bepaalde gemeente een zekere groep als voorbeeld nemen, men dient het geheele samenstel te bezien. In iedere gemeente valt de toestand weer anders uit. Bovendien wees spreker op de conferentie die de groote steden deze week zullen hebben met den minister van Sociale Zaken. Ook zeide spr. nog, dat er wel een an dere verdeeling van margarine zal komen. De verruiming der beschikbare hoeveel heid zal wellicht ten gevolge hebben, dat ook kleinere gezinnen voor de distributie in aanmerking komen. Ook deelde de heer Van Hoeven ten slot te nog mede, dat er op het oogenblik over leg wordt gepleegd met het departement van landbouw en visscherij om te komen tot verhooging van de winstmarge voor den verkoop van goedkoope margarine door den winkelier. De voorzitter sloot daarna de vergade ring de hoop uitsprekende, dat deze be sprekingen haar invloed zouden hebben op die, welke op het laatste der week met den minister zullen worden gehouden. DE STUDIEDAGEN VAN DEN RJt. VOLKSBOND TE VOORHOUT. Maandagavond te 8 uur verzamelden de congressisten zich in de leszaal, waar Jan Beerends, na welkom te zyn geheeten door den voorzitter, het onderwerp: .Aanvullen wat' aan Christus* lijden ontbreekt", be sprak, in een gevoelvolle kernachtige rede die de aanwezigen van begin tot einde boeide. Om aan dat geheel geen afbreuk te doen willen we volstaan met een korte indruk van het gebodene. Spr. heeft ons voorgehouden, dat het leven moet zyn be minnen, liefde, vry van alle zelfzucht, me deleven met anderen, te helpen het leed van dezen verwarden tijd te dragen. Spr. besloot met „Blijdschap" uit Gezelle- brevier, dat een waardig slot vormde van deze indrukwekkende rede. Een welge meend en hartelijk applaus beloonde hem daarvoor. Na de stille H. Mis, welke Dinsdagmor gen te 7 uur werd opgedragen door Rector Bots, verzamelden de deelnemers zich in het leslokaal. De voorz. heette, na het zin gen van een lied uit de Liederenbundel, den spreker, Pastoor L. Willenborg, uit Bloe- mendaal. welkom, die zou spreken over het onderwerp „Zieken-apostolaat". Spr. zet uitvoerig uiteen wat het Zieken-apostolaat is. Christus offerde zich op Golgotha, en wy vullen aan wat aan Christus* lijden ont breekt. Ziekte is een beproeving, ziekte brengt pyn, benauwdheid en verveling, maar allee is een gebed. Opgevoed in het Apostolaat hebben de zieken hun roeping, hun leven, verheven tot een aureool. Deze roeping wordt opgevat als eene voor de wereld, zooals het lijden van Christus voor alle mensch en - kinderenDe Paus zeide eens by een audiëntie tot spr.: „Lyden is de hoogste vorm van gebed". Deze boodschap kon spr. met vreugde aan de zieken mede- deelen. Vervolgens gaf spr. een uiteenzetting over de waarde van het apostolaat. De ge meenschapsband tusschen menschen kan nooit zoo sterk zijn als door het lijden. In het ziekenapostolaat zijn allen één. Met Christus zyn zy gekruisigd; zoo is hun iy- den verbonden aan Christus. Spr. eindigde met den wensah, dat het werk van het Zie ken-apostolaat moge worden voortgezet, op dat het een zaligmakende kracht blyve uit oefenen voor de gansche wereld. Na de thee, sprak om 11 uur Kap. Drost, de nieuwbenoemde praeses van de St. Jo seph's Gez., inplaats van Pater Jacq. Schreurs M.S.C., die wegens ziekte was verhinderd. Kap. Drost sprak over „Ly- densgestalten". Spr. schetste twee soorten van lydensgestalten, zy die het kruis ont vluchten, maar ook zy die het zoeken. Voor de laatsten staat het kruis in groote schit tering voor hen. Zy durfden te lijden, te offeren. De moderne mensch zoekt niet God, maar zoekt heiligen die zoeken wat niet afstoot, maar wat aantrekt. Wij, Katholie ken, hebben aan zulke heiligen geen be hoefte, onze heiligen zijn de Helden in Gods* Lijdensgestalte. Wy beluisteren de echo van het gezang der martelaren in het Colosseum, vangen een glimlach op van een St. Liduina van Schiedam. Wat een schoon heid lag er in deze lijdensgestalten. Zy ver loochenden hun God niet, leden en offerden. Welk een begeestering moet er van dit lij den, offeren uitgaan, voor ons, arme men- schenkinderen. Zij hebben de waarde van hun ziel boven alles gesteld! Spreker wees op de martelaren van Mexico, de helden van Spanje in deze da gen; ook op de werkloozen, die een kruis hebben te dragen, al valt dit zwaar. Het leven vraagt nu eenmaal offers, lijden, ly densgestalten. Laten we vertrouwen op God, laten wy niet ontmoedigd worden, maar zien naar Gods lijdensgestalte, naar zyn glorie als loon. Als wy bereid zyn om daar naar te handelen, zal dit loon ons niet onthouden worden. Om 8 uur volgde de tiende en laatste les van de studiedagen. De steeds stijgende iyn der belangstelling bereikte hier het hoog tepunt. Pastoor F. v. Leeuwen uit Driel be handelde het onderwerp: „Apotheose van het Lyden". Het podium gaf ons te aan schouwen een levensgroot Kruisbeeld op den Calvariëniberg. Pastoor Van Driel be schouwde het lijdens^probleem „in het licht der eeuwigheid". Het lyden zien in het eeuwig licht, dat Js het einddoel voor een mateloos geluk. Een eeuwig leven, dat men veroveren kan door lijden, offers bren gen. Er zyn er die Instemming weigeren met het eeuwig leven, dat zyn de materia listen. Voor hen is het leven gelyk de dood. Een andere categorie leeft slechts in ver moedens, zeggen maar ontkennen ook niets. Nog een andere categorie staat op het standpunt van het geloof. De zieledood bestaat voor hen niet. Het eeuwig leven wenkt hen en wat is dan voor hen de last van het lyden? Ondanks tegenslag, smart en werkloosheid schenken zy aan God hun vertrouwen, het vertrouwen dat dit lijden een middel is om te komen tot het doel: de eeuwigheid. Christus, met doornen ge kroond, is voor allen de Verlosser. Het ly den op aarde kan zwaar zijn, maar het is kort in vergelijking met de eeuwigheid. In deze gedachten ligt de geheele oplossing, de redding van de gansche wereld. |HH De voorzitter bracht dank aan spreker, maar bovenal aan Rector Bots, de ontwe« Belast zich met den aan- of verkoop van effecten en staat II gaarne ter zijde met inlichtingen omtrent aandeelen of obligaties. per van de stof dezer Studiedegen. (Ap plaus). Rector Bots gaf daarna uiting aan zyn dankbaarheid over het slagen van deze stu diedagen. Stonden de vorige studiedagen in het teeken van verstand, nu ging de stof naar het hart. Spr. hoopte, dat het gedo ceerde op ieders persoonlijk leven zal in grijpen, maar door hen ook anderen. Wy moeten onze houding veranderen. Spr. gaf dan van de gegeven lessen nog een kort reeumé. Rector Bots greep deze gelegenheid tevens aan om een hartelyk woord te spre ken voor de gulle gastvrijheid, gegeven door de Broeders van Oud-Hageveld, en aan den voorz. voor zyn keurige leiding. De voorz. sprak daarna een kort slot woord, waarmede de goedgeslaagde studie dagen tot het verleden behoorden. DE TOESTAND IN HET KAPPERS- BEDRIJF. 164 Zaken gesneuveld. De Nederlandsche Kappersband schrijft as: f By een onderzoek, ingesteld door de Ne derlandsche Kappersbond, is kómen vast te staan dat in het tydvak MaartAug. 1936, dus in een tydvak van één half jaar, niet minder dan 154 kapperszaken hier te lande zyn opgeheven. 154 kappers, waarvan ongeveer 80 pet. behoort tot de jongere zaken, zyn in één half jaar in de strijd om het bestaan ge sneuveld. Alleen jn Amsterdam werden 35 in Den Haag 39 en in Rotterdam 25 zaken opge heven die de stryd niet langer konden volhouden. Het aantal nieuw gevestigde zaken in het zelfde tydvak overtreft het aantal op- gehevene verre, zonder dat de nieuwelin gen eenige kans van slagen hebben. Uit deze cijfers blykt wel heel duidelyk ten eerste dat dit bedryf een overbezet ting heeft die voor de beoefenaren funest is en ten tweede dat hier sprake is van een, in aanmerking genomen dat het kap- persbedryf een typisch klein bedryf is, ontzettende kapitaal verspilling. Voor den Nederlandschen kapper wordt de stryd om het bestaan by de dag moeiiyker en een wetteUjk verbod van vestiging van vreemdelingen laat nog steeds op zich wachten, ondanks dat deze wet reeds langer dan een jaar geleden in een vergevorderd stadium van voorberei ding heette te zijn. DE KWESTIE DER VETDISTRIBUTIE. De middenstand uitgeschakeld? De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Geldersche Vallei te Amers foort heeft naar aanleiding van een pers bericht betreffende de distributie van vet onder werkloozen, buiten den grot- en kleinhandel om, de volgende vragen ge steld aan den minister van Sociale Zaken: 1. Is het bericht juist vorzoover het om vat de mededeeling, dat de handel bij deze distributie zal worden uitgeschakeld? 2. Zoo ja, welke motieven hebben uwe Excellentie daartoe geleid? 3. Is de distributie toevertrouwd aan enkele groote coöperatieve instellingen? Zoo ja, is uwe Excellentie dan niet van meening, dat daardoor een aantal clienten van den handel van regeeringswege ge leid worden naar den concurrent van den vrijen handel, de coöperatie en dat zulks voor den handel schade en grief betee- kezvtf 4. Is uwe Excellentie alsnog bereid, om op een of andere wyze den handel in deze distributie te betrekken? DE „PADDENSTOELEN" VAN DEN A. N. W. B. In Kijkduin werd de veertienhonderdste geplaatst. Gedurende de maand Juli van dit jaar heeft de A.N.W.B. langs tal van rijwiel- paden in Friesland en Noord-Brabant ruim zestig rijwielpad-wegwijzers, de z.g. „paddenstoelen" geplaatst. In Friesland's Zuid-Oosthoek kwamen er 28 bij en in Westelyk Noord-Brabant, in de streek tusschen Breda, Baarle-Nassau, Hilvaren- beek en Tilburg, 38. Bovendien zyn, in verband met deze bijplaatsingen, in de beide provinciën 28 paddenstoelen herzien en de opschriften by gewerkt, teneinde een goede aansluiting te krijgen op de thans geplaatste nieuwe rijwielpad-weg- wyzers. Het nieuwe ry wielpad door de Delfland- eche duinen, van Monster naar Kijkduin, dat pp Donderdag 20 dezer geopend werd, maakte ook weer de plaatsing van eenige paddenstoelen noodig. Die aan het begin van het rijwielpad te Kijkduin, in de rich ting van Scheveningen is tevens een „mijl paal" in de nog betrekkelijk korte ge schiedenis van den paddenstoelendienst van den A.N.W.B., wijl daarmede het aan tal van deze zoo nuttige aanwijzingen tot 1400 is gestegen. Voor den rywieltoerist zijn deze padden stoelen een groot gemak, ze geleiden hem met zekerheid langs het uitgestrekte net van rywielpaden, die een unicum zijn in Europa en waar hij rustig toeren kan en genieten van de mooie natuur, ver van het jachtend verkeer op de groote

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7