DINSDAG 25 AUGUSTUS 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER ZOMERWEER. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Westelijke tot Noord westelijke wind. Meest half bewolkt. Weinig of geen regen. Warm overdag. Hoogste barometerst.t 772.3 te Blacksod. Laagste barometerst.: 751.0 te Roest. De hooge drukking heeft zich sterk over het Noordwesten uitgebreid en IJsland be reikt, terwijl zij zich handhaaft in onze om geving. De depressie in het Noorden trekt verder Oostwaarts, die op den Oceaan is nog van weinig beteekenis. Frankrijk, Zwitserland en Zuid-Duitsch- land hebben fraai zonnig weer met wind stilte of zwakken Oostelijken wind. Ook Engeland en Ierland hebben zonnig weer, in Schotland is meer bewolking maar is het toch droog. Duitschland heeft in het Noor den vrij zware bewolking zonder dat regen wordt gemeld; in Noorwegen waait een krachtige tot stormachtige Westelijke wind, die weinig regen brengt; in Zweden vielen zware regens. Ofschoon de Noordwestelijke wind eenige afkoeling kan brengen, kan toch overdag vrij warm weer zonder regen van beteeke nis verwacht worden. LUCHTTEMPERATUUR. 21.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Dinsdagavond 8.33 uur tot Woens dagmorgen 5.31 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 26 Aug. voorm. 9.18 uur en nam. 9.58 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 19 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 20 gr. C. EEN JEUGDREGISTRATIEBUREAU. Het zal gegevens verzamelen omtrent de jongeren van 1420 jaar, o.a. met het oog op het Plan 2 op 1. Proefnemingen te Breda en te Nijmegen. Namens den minister van sociale zaken zijn met het gemeentebestuur besprekingen gevoerd betreffende een plan tot inventari satie van de mannelijke jeugd in Breda en omstreken. Deze inventarisatie, welke bij wy'ze van proef gedurende één jaar zal worden gehouden te Nijmegen en Breda, omvat wat Breda betreft, de gemeente Breda, Ginneken, Princenhage en Teterin- gen. Aan alle jongens, geboren op of tusschen 1 Januari 1916 en 31 December 1923, die geen dagschool meer bezoeken wordt een staat van dienst uitgereikt, met het verzoek dezen regelmatig te doen bijhouden door den werkgever. In den staat moet tevens worden vermeld het verblijf in een werk kamp of centrale werkplaats. Ook de duur van eventueele werkloosheid moet worden opgenomen. Den jongen, die er prijs op stelt na het bereiken van den 21-jarigen leeftijd den staat te behouden wordt zulks toege staan. De gegevens welke in den staat moe ten worden opgenomen, worden op het daartoe in te stellen gemeentelijk jeugdre- gistratiebureau op kaart overgenomen. Door deze registratie gedurende een jaar, is men steeds op de hoogte van het aantal jeugdige mannen, alsmede van het aantal werkende, werklooze, schoolgaand enz. Een en ander is van belang voor het nog in be spreking zijnde „Plan 2 op 1" voor de jeugdorganisaties, voor arbeidsbemidde ling enz. Bovendien zien de jongens, dat zij niet uit het oog worden verloren en de overheid zich met hen bezighoudt. Zij kunnen zien, dat er voor hen wat ge daan wordt en dat er een speciale jeugdzorg is. Hun staat van dienst kan mede een be wijs ervan zijn, dat zij hun tijd goed heb ben besteed, b.v. wanneer zij tijdens hun werkloosheid een centrale werkplaats of een werkkamp hebben bezocht. Het Gemeente lijk Jeugdregistratiebureau zal onder lei ding staan van den directeur der Arbeids beurs, bijgestaan door het dagelijksche be stuur van het comité voor vakontwikkeling van jeugdige personen. Het geheele werk wordt als werkverschaffing voor intellec tueel en er. jeugdige kantoorbedienden be schouwd. Er zullen worden tewerk gesteld 1 leider, 1 of 2 assistenten van den bureau leider en 5 of 6 jeugdige kantoorbedienden. De leider en zijn assistenten zullen een vergoeding ontvangen ingevolge een rijks regeling voor werkverschaffing aan intel lect ueelen, zijnde 100 per maand voor den bureauleider en 90 per maand voor de assistenten. Aan de jeugdige kantoorbe dienden mag een zakgeld van 3 per week worden uitgekeerd, omdat zij werken buiten de centrale werkplaats. Deze f 3 komen niet voor aftrek ingevolge de steunregeling in aanmerking. Van de gezamenlijke kos ten zal het rijk 63 1/2 pet. voor zijn reke ning nemen, terwijl het ook de kosten van kantoorbehoeften, enz., zal dragen. Daar het hier kosten van werkverschaf fing aan intellectueelen betreft en door den minister op spoed is aangedrongen, is, in af wachting van een desbetreffend besluit van den gemeenteraad het Gemeentelijk Jeugd registratiebureau reeds ingesteld en met zijn werkzaamheden aangevangen. „N.R.Ct." KATH. VROUWELIJK JEUGDWERK. Feestelijke bijeenkomst te Ginnlken. Zondag heeft het Kath. Vrouwelijk Jeugdwerk in het bisdom Breda het kas teel Bouvigne te Ginnken als zijn hoofd zetel in gebruik genomen, met een feeste lijke bijeenkomst van ruim twee duizend meisjes. Des morgens kwam men na de kerkelijke plechtigheden bijeen in de kerk van het H. Hart aan de Baronielaan. Na den bisschop van Breda, mgr. P. Hopmans, sprak mej. R. de Kort, de leidster der hoofdgroep. Vervolgens hernieuwden alle K. J. V.- sters met opgeheven rechterhand hun be lofte van trouw aan Christus Koning, aan Maria, aan het kerkelijk en wereldlijk ge zag en aan het vaderland. Mgr. Frencken hield vervolgens een re de, waarin hij de hoop uitsprak, dat deze vergadering zou mede werken aan den op bouw van de Kath. Jeugd-Vereeniging. Vele andere sprekers en spreeksters voerden nog het woord en dienden voor stellen in. Mgr. Frencken besprak deze in het kort, en deelde daarby mede, dat een nationaal congres te Utrecht in 1937 over wogen wordt en dat daarbij zeer waar schijnlijk ook de Graal aanwezig zal zijn nadat deze gereorganiseerd en in het fe deratief verband der K. J. V. is opgenomen. Het onderzoek naar de zedelijke toestan den op kantoren en fabrieken zal mét kracht ter hand genomen worden; een zwarte lijst zal worden gepubliceerd van fabrieken, waar de onzedelijkheid hoogtij viert. De heer Meijer de Vries bracht de ge- lukwenschen over van den minister van Sociale Zaken. Mgr. P. Hopmans gaf den K. J. V.'ers de verzekering, dat zij troetel kinderen waren van den Paus. Tegenover het opkomend communisme moet de K. J. V. een kruistocht van gebed stellen. Des avonds was er op Bouvigne een groot tuinfeest, waarbij kasteel en tuinen feeë riek verlicht waren. GRAALTENTOONSTELLING IN DE HOOFDSTAD. Officieele opening door mgr. dr. G. C. van Noort. Van 5 September tot 5 October zal in de voormalige Catharina-kerk te Amsterdam, Singel 425, een groote Graaltentoonstelling worden gehouden. Op 5 September 's middags half 3 zal zij officieel worden geopend door den Hoog- eerw. heer mgr. dr. G. C. van Noort, deken van Amsterdam, terwijl Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers. bisschop van Haarlem reeds heeft toegezegd op 13 September as. de tentoonstelling een bezoek te zullen bren gen. Deze Graaltentoonstelling is breed van opzet. Aan de hand van modern fotoma teriaal, statistieken en teekeningen, wil zij een overzicht geven van de Graalbeweging, zooals zij is in haar inrichting en practische werking. Het is haar bedoeling, aan dege nen, die de Graal hoofdzakelijk kennen „van den buitenkant", een blik te geven in het innerlijk der beweging. Immers, er zijn velen qnder degenen, die de beweging ken nen van haar uitingen naar buiten, die de Graalleden gezien hebben in de kerk bij algemeene H. Communie en buiten bij fleu rige uittochten, of ernstig en ingetogen bij een Allerheiligentocht, die gaarne iets meer zouden weten van den geest, die dit alles bezielt, van het eigenlijke dagelijksche werk der beweging; dat werk van vorming en apostolaat, waarvan nu eenmaal heel weinig naar buiten zichtbaar kan worden. De Graaltentoonstelling wil probeeren aan dit verlangen tegemoet te komen. En wij hopen dan ook, dat zij in breede krin gen belangstelling zal wekken. Het geheel is opgevat volgens de moderne tentoonstel lingstechniek, en belooft, behalve dat zij een helder beeld van het Graalleven geeft, ook een feest voor het oog te worden. De entree-prijs is zóó laag, dat zij voor geen enkele beurs een bezwaar kan zijn. „Msb." PRAESES H. DROST GEÏNSTALLEERD. Als Centraal-President van de St Josephs-Gezellen. Zondagavond werd in het gebouw van de Gezellenvereeniging aan de Stadhou derskade te Amsterdam een enthousias te bijeenkomst gehouden. De leden van de afdeelingen Gezellen, Gehuwden en Patroons, alsmede afgevaar digden van andere Amsterdamsche afdee lingen waren ondanks het mooie zomer weer in grooten getale naar de Vereeni- ging gekomen, om daar getuige te zijn van een blij familiefeest. Bazuinen en trommels kondigden aan, dat er iets heel bijzonder ging gebeuren. En dat bijzondere liet niet lang op zieh wachten, want kort daarop betrad, voor afgegaan door de leden van de Kolpings Lijfwacht in hun fleurig costuum, de nieuw-benoemde Centraal Praeses, Rector H. A. J. Drost, de zaal, geestdriftig toege juicht door jong en oud. De leden van de Kolpings Lijfwacht stel den zich met hun vlaggen op op het po dium en dan vertolkte de Symphonie van de Vereeniging onder leiding van den heer J. F. Stoetz op buitengewoon verdienste lijke wijze het Andante uit de Eerste Sym phonie van Beethoven. Direct daarna beklom pater P. C. Biesta O.P., secretaris van den Centralen Raad, het spreekgestoelte en sprak in warme be woordingen over het wezen van de Gezel len Vereeniging. den echten familiegeest, de groote moeilijkheden van de laatste ja ren, de blijdschap van het oogenblik. Want aan hem was de aangename taak om, in groote dankbaarheid aan den Bis schop, den nieuw-benoemden Centraal Praeses hier te installeeren als Praeses van het oude, maar geenszins verouderde „Amsterdam I", waarmede hersteld is een heerlijke traditie: het Centraal Bureau en de zetel van het Verband gewaarborgd te Amsterdam. Het enthousiasme was niet van de lucht toen Pater Biesta vervolgens Praeses Drost decoreerde met het Vereenigings-insigne. Praeses Simons kwam nu aan het woord en noemde dezen avond een historischen avond; hij schetste in enkele gevoelvolle bewoordingen 't v/el en wee van de laatste 2 jaren, zijn inti-ede als Praeses van Am sterdam I, toen deze functie, voor het eerst in de geschiedenis, was losgemaakt van die van den Centraal President. Spreker bracht daarvoor dank aan allen maar ook heel bijzonder aan den vorigen Centraal Praeses, kapelaan H.. J. A. M. v. d. Ven, die hem steeds een groote steun was geweest. Hartelijk verwelkomde hij Praeses Drost onder wiens leiding een geheel nieu we periode gaat beginnen voor het Cen traal Verband en voor Amsterdam I, een periode zonder twijfel van intens werken, van grooten bloei, van rijke vruchtbaar heid. Nauwelijks was het applaus na deze speech eenigszins tot bedaren gekomen, of onder luide toejuichtingen betrad Praeses Drost den katheder. Spr. zeide heerlijk verrast te zijn door dit ongemeen hartelijk welkom. Hij dank te God uitverkoren te zjjn voor deze taak, bracht dank aan den Bisschop die hem ge roepen had tot den arbeid voor zooveel duizenden jongeren, juist in een tijd, dat het zoo dwingend noodzakelijk is, dat voor hen gebeden en gezwoegd wordt, hij bracht dank aan de vorige Centraal Presidenten en niet in het minst aan Praeses van der Ven en_ Praeses Simons, die immers het terrein voor hem hebben vrijgemaakt. De moeilijkheden hebben zij uit den weg geruimd, zoodat spr. aanstonds aan het werk kan gaan. Hij wil dat volgaarne doen, hij zal het doen naar best vermogen, maar hij heeft daarvoor noodig, een dagelyksch gebedje van ieder lid. Ja, spr. staat hier ook, juridisch gespro ken, althans als Praeses van „Amster dam I". En dat geeft hem aanleiding om hier openlijk te getuigen van het offer in dezen gebracht door Praeses Simons. Praeses Simons had hier dezen avond voor u kunnen staan als Centraal Praeses, hij heeft die taak aan een ander willen la ten, wel wetend, dat hij daarvan zelf min of meer de dupe zou worden. Praeses Simons heeft naar binnen en naar buiten in deze enkele jaren wel ont zaglijk veel werk tot stand gebracht. Naar binnen: want hij was de oprichter van „De Paladijnen", een kernbeweging van groote beteekenis; naar buiten: dat ge tuige heel dit oude gebouw dat in zoo kor ten tijd, door hem een geheel nieuw aan zien heeft gekregen. Hulde en dank voor dien arbeid en voor dat offer. Is spreker dan al benoemd tot Praeses, ook van deze Vereeniging, het werk, op zoo uitnemende wijze door Praeses Si mons verricht, zal hij voorzetten, de ver houding van hem tot de leden en van de leden tot hem, blijft zooals zij was. Deze mededeeling werd met luid applaus begroet. Praeses Drost sprak dan nog over de groote en verantwoordelijke taak van dit geslacht, van ons Katholieken vooral, in dezen tijd, en spoorde allen aan, tot een drachtig samenwerken in den waren I^ol- pingsgeest. Het groote Kolpingsgezin van ruim 10.000 leden gaat een heerlijke periode te gemoet, op mij kunt u allen rekenen, mits ik kan rekenen op u! Hiermede was de installatie-plechtigheid ten einde. „Tijd". DE STUDIEDAGEN VAN DEN R.K. VOLKSBOND TE VOORHOUT Zondagavond te 8 uur opende de voorz. de bijeenkomst, waarna gezongen werd het Bondslied, De heer Van Hilst uit Utrecht sprak over: „Uit vergeelde bladzijden", die ons terugvoerden naar een interessant ver leden. De R.K. Volksbond in ons Diocees zal in 1938 het gouden feest herdenken. Spr. heeft op zich genomen daarvoor een gedenkboek samen te stellen en doet een beroep op medewerking. Uit de geschiede nis zal blijken, wat de Bond voor het Dio cees heeft beteekent. Wat kan het werken van onze voorgangers ons stimuleeren, wat een wijze lessen zullen wij daaruit kunnen putten! Daarna gaat spreker, aan de hand van allerlei documenten, het wel en wee van den Bond na, waardoor veel interessante dingen aan de vergetelheid werden ont rukt. Een luid applaus bracht spreker dank voor zijn causerie. Na het zingen van een lied werd deze goedgeslaagde avond besloten. Maandag, de derde dag, werd aangevan gen op de gebruikelijke wijze met een H. Mis, waarbij allen communiceerden. Daar na had het ontbijt plaats. Om half negen was men present in de leszaal waar, na inleiding door den voorz., de zeereerw. heer Henri de Greeve uit Haarlem, het woord verkreeg ter behan deling van het onderwerp: „Moderne ge notsdrift en christelijke zelftucht"/ De moderne genotsdrift pleegt een aan slag op de goddelijke grootheid van ons christelijk leven. Als het leven groot is en voornaam, moet er harmonie zijn tusschen ziel en lichaam. Wij moeten groot zijn in 't goddelijk kindschap. God werd mensch opdat wij konden worden kinderen van Hem. Een verbeuzeld leven is een ruïne. God moet ons niet vervelen. Alles wat vu veelt stoot af. En dat verschijnsel vindt men bij hen die zich overgaven aan genots drift. De ziel moet rechtschapen zijn en 't geweten zuiver. Mensclien met een valsch geweten vormen een maatschappij van schijnheiligheid. Heilige plichten vragen van ons de volle concentratie voor ons werk. De wet des lever» moet gericht zijn op het bovennatuurlijke leven. De aarde is een doorgangshuis, als christenmensch moeten wij ons instellen op God. In be ginsel zijn wij kinderen van Adam, die goed hebben te maken wat deze heeft mis daan. Heel het leven staat in het teeken van deze erfzonde. Doch wij hebben de voorspraak van God en Maria; als voor waarde wordt echter gesteld, dat wij God dienen om onze zaligheid te bereiken. God heeft door Zijn lijden de wereld verlost. Wij deelen ook in dit lijden, het leven eischt opoffering. De gedachtenwisseling, welke* volgde, bood velen gelegenheid tot vragen te stel len. Om 11 uur werd een aanvang gemaakt met de 5e les, met als onderwerp: „Egoïs me en medelijden", welke inleiding werd verzorgd door prof. Alphons Steger, uit Heemstede. Eogisme is een ingeregelde zucht naar eigen goederen, ongeacht, anderer belan gen. anderer bezit, ook al kost dat zelfs geld! Egoïsme is de vrucht van eigenlief de, zelfzucht, heidendom. Egoisme kan ook zijn eer, grootheid, zelfverheffing, kan ook zijn gulzigheid en onkuischheid in aller lei vorm. In de maatschappij, in het huise lijk leven is het van het grootste belang voor en met elkander te werken.. De recht vaardigheid en naastenliefde zijn door het egoïsme, wat in de economie liberalisme wordt genoemd, teloor gegaan. De maat schappij wordt beheerscht door puur hei dendom, met zijn vele systemen vol van egoïsme. Daar tegenover dienen wij ons te stellen onze ééne God. Spreker behandelt daarna het egoisme in het huisgezin, en toont met diverse voor beelden het funeste van de ik-zucht aan. Spreker geeft de lijnen aan in welken geest de ouders hun taak hebben op te vatten, want men leeft het leven voor een eeuwig leven. Tegenover het heidendom het chris tendom; tegenover het egoïsme het altruïs me. Terug naar medelijden is terug naar Christus. Christus is voor ons op aarde gekomen om te brengen liefde aan ons, opdat wij deelachtig kunnen worden aan het eeuwig leven. Deze liefde moeten wij uitdragen en doen uitgaan in onze werken. Het christendom moet meer worden uitge leefd, en waar kunnen wij dit beter doen dan in onze Kerk, in haar Liturgie die ons zooveel schoons biedt. (Applaus). Na een zeer leerrijke gedachtenwisseling bracht de voorz. dank aan prof. Steger voor zijn interessante les. Na het diner had plaats de bonte mid dag, welke een aangename verpoozing vormde en bestond uit verschillende spelen, waarbij broeder Octavius de leiding had. Te 5 uur waren allen weer in de leszaal verzameld, waar de voorz. den spreker, Anton van Duinkerken, van harte het wel kom toeriep. De lesgever behandelde het onderwerp „Levenslafheid en mannen moed". Moed is geen lichamelijke kracht. Moed is een geestesgesteldheid om de gevaren te trotseeren. De Katholiek moet instaan voor hetgeen hij belijdt, dan zal hij zijn leven daarvoor volgaarne geven. Wij moeten het Katholicisme moedig, vurig beleven, maar dan zooals het is met alle consequenties, niet berusten, want ons geloof is de revo lutie der vernieuwing. Onze eenige macht is liefde, ons begin selprogram de Bergrede. Daarmee staan wij tegenover de anderen. Nu geen lafheid, slechts liefde, moed om alles te herstellen. Zullen wij katholieken den moed vinden om de wereld te hervormen naar onze katho lieke beginselen. Ons eenig antwoord kan daarop slechts zijn: „Ja, door de liefde!" "Na gedachtenwisseling begaven de con gressisten zich naar de kapel ter bijwoning van een kort Lof. TOEWIJZING VARKENS EN KALVEREN. Lijsten worden ter inzage gelegd. Het ligt in de bedoeling van den mi nister van landbouw en visscherij de ge- organiseerden in de gelegenheid te stel len, kennis te nemen van de toewijzingen van varkens en kalveren, alsmede van de toekenningen van biggenmerken, welke in hun district hebben plaats gevonden, opdat georganiseerden, die zich te kort gedaan achten, alvorens een bezwaar schrift in te dienen, zich ervan kunnen overtuigen, of hun bezwaren al of niet zijn gegrond. Derhalve zullen bij volgende toewijzin gen van varkens en kalveren of teekenin gen van biggenmericen de volledige lijsten in elk district ter inzage komen te liggen en wel op zoodanige tijdstippen, dat van die inzage eventueel nog tijdig gebruik kan worden gemaakt bij het opstellen van bezwaarschriften. „R.D.M. 200" WORDT „NIEUW AMSTERDAM". Het nieuwe schip voor de Holland-Amerika- lijn. Naar wij vernemen zal het bij de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij te Rotter dam voor de Holland-Amerika-lijn in aan bouw zijnde zusterschip van de „Staten dam", welke constructie tot dusver met het bouwnummer „RJJ.M. 200" werd aange duid, den naam „Nieuw Amsterdam" ont vangen. AGENDA LEIDEN. Vrijdag. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „St. Raphaël" (alleen I i spoorwegpersoneel), ledenvergade ring, Bondsgébouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 Au g. a.s. waarge nomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 17.1, telef. 502, D. J. v. Drie- sum, Mare 110, telef. 406 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. ONZE TUINBOUWEXPORT. Een nieuwe achteruitgang. Het is in de afgeloopen maand met den export van tuinbouwproducten allesbe halve gunstig verloopen. Naar vrijwel alle landen nam de export af. Niet het minst naar Duitschland en En geland is de export in Juli ongunstiger ge worden; naar Duitschland werd voor een waarde van 1.395.000 uitgevoerd, tegen f 1.947.000 in dezelfde maand van het vo rig jaar. De Engelsche export gaf een verminde ring van 2.037.000 in het vorig jaar tot f 1.302.000 in jj. Juli. Hierbij zij aangeteekend dat in Juli 1930 de export naar Duitschland niet min der dan 8.178.000 en naar Engeland 5.606.000 bedroeg. Alleen naar België valt een vooruit gang te constateeren, n.l. van 127.000 tot 192.000. De totale export van tuinbouwproduc ten verminderde van f 4.482.000 in Juli van het vorig jaar tot f 3.909.000 in de zelfde maand van dit jaar. In 1930 beliep de tuinbouwuitvoer nog een waarde van 1 14.796.000. De vermindering van den export was overigens in Juli van dit jaar niet zoo groot als in het vorig jaar, vergeleken met 1935, doch gezien den toestand van den tuinbouw, treft zij toch scherper. ^OPHEFFING VAN PROEFTUINEN. Een algemeene reorganisatie van de tuinbouwproefstatlons. Men meldt aan de N. Rott. Crt., dat het in de bedoeling van de regeering zou lig gen, de proeftuinen te Oostvoorne en Zwijndrecht op te heffen, aangezien zij niet meer overeenkomen met den stand van de tuinbouwcultures in het resSort, waar voor zij bestemd zijn. Door de rijkstuin- bouwconsulenten te nemen proeven met teelten, als in deze districten thans op groote schaal voorkomen, zouden in plaats van het werk der proeftuinen komen. Men mag verwachten wordt aan het bericht toegevoegd dat deze reorganisatie ten voordeele van den tuinbouw op de Zuid- Hollandsche eilanden zal zijn. De „N. Rott. Crt." heeft omtrent de bo venstaande mededeeling te bevoegder plaatse inlichtingen Ingewonnen, waarbij zij werd bevestigd. Overigens vestigde men er de aandacht op, dat de bedoelde reor ganisatie niet op zichzelf staat. Sedert het optreden van den heer A. W. v. d. Plassche, als inspecteur van den tuin bouw, is een algemeene reorganisatie van de tuinbouwproefstations ondernomen, ten gevolge waarvan verschillende proeftuinen zijn opgeheven, resp. het werk van de be trokken tuinbouwconsulenten meer in overeenstemming is gebracht met de hui dige ontwikkeling van den tuinbouw. Hier mee zal verder worden voortgegaanu. TELEGRAMMEN NOODWEER OP KOREA EISCHT 413 DOODEN. TOKIO 25 Augustus (A.N.P.). Het hevige noodweer, dat tusschen 12 en 16 Augustus op Midden- en Noord-Korea heeft gewoed, heeft, naar thans uit een zoojuist gepubliceerd officieel communi que blijkt, 413 dooden geëischt. Bovendien werden 536 personen gewond, terwijl nog 156 personen vermist worden. Dertigduizend huizen zijn door den water vloed medegesleurd of gedeeltelijk ver woest. Vijf schepen zijn gezonken, 16 be schadigd, en 84 medegevoerd. KETEL ONTPLOFFING EISCHT TALRIJKE SLACHTOFFERS. TOKIO, 25 Aug. (A.N.P.) Te Rato- goen, op het Japansche eiland Formosa, is een ketel ontploft in een papierfabriek, als gevolg waarvan 6 arbeiders gedood en 13 zwaar gewond werden. WEER EEN COMPLOT TEGEN STALIN ONTDEKT. ARCHANGEL, 25 Augustus. (A.NP.). Onder de arbeiders van het boterconsor- tuim is thans ook een complot tegen Sta lin ontdekt. De politie heeft verscheidene personen gearresteerd, waaronder de di recteur van het consortium. NOG EEN SPIONNAGECOMPLOT ONTDEKT IN RUSLAND. ODESSA, 25 Augustus. (A. N. P.). De politie heeft in de Oekraine een wijdver takte spionnage-organisatie ontdekt. Tal van personen zijn gearresteerd en verschil lende belastende documenten in beslag ge nomen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2