DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Het nieuwe vliegveld Ypenburg. Onder de rook van de Residentie. 27ste Jaargang DINSDAG 25 AUGUSTUS 1936 No. 8504 S)e Ccki^elvcGoii^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bü vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Sociaal-democraten en Communisten. Een katholiek, die beweert, zich niet te interesseeren voor de politiek zegt iets, wat hij niet meent, of geeft zich geen re kenschap van zijn bewering, is zich niet bewust van de draagwijdte ervan. Want: een katholiek, die ook maar even wil na denken, moet inzien, dat hij niet onver schillig kan zijn voor de politiek. Hij kan niet onverschillig zijn voor de poli tiek, omdatde vrijheden en rechten van Godsdienst en Kerk ten nauwste samen hangen met, ten zeerste afhankelijk zijn van het Staatsbestuur! Wie beweert, zich niet te interesseeren voor de poli tiek, beweert ten slotte zich niet te in teresseeren voor de vraag, wie het Staats bestuur vormen, hoe het Staatsbestuur is. En, dat zou toch een ongerijmdheid, een dwaasheid zijn! Geen katholiek kan er onverschillig voor zijn, of er een Staatsbestuur is als in Rusland of als in Duitschland of als in Ne derland in ons vrije Nederland. En een katholiek kan daarom niet on verschillig voor een belangrijk politiek vraagstuk, als bij voorbeeld is: het vraag stuk van den aard en de gezindheid der S. D. A. P., van haar verhouding tegen over het de wereld bedreigende afschuwelijke Communisme. Wat dit belangrijke vraagstuk betreft willen wij alsnog de aandacht onzer le zers vragen voor volgende corresponden tie in de „N. R. Crt." van 18 Augustus: Naar onze correspondent te Brussel ons meldt, heeft de leider van de Bel gische Arbeiderspartij, minister Van- dervelde, in een persgesprek ver klaard, dat de fusie van de sociaal democratische en communistische par tijen in België alleen nog een kwestie van tijd is. Deze fusie zal, ook op het internationaal terrein, worden nage streefd. In dit verband wees Vander- velde op de principieele samenwer king van socialisten en communisten, welke reeds in Frankrijk en Spanje is 'bereikt, terwijl de mogelijkheid van een soortgelijke fusie ook in Enge land, Zweden, Nederland, enz., waar zij vroeger op een onverzette lijke oppositie stuitte, door de leiders van de arbeiderspartijen wordt bestu deerd. Persoonlijk, aldus Vandervelde, ben ik geenszins een tegenstander van een unie der twee internationales, doch het ligt voor de hand, dat een volledige fusie in alle landen slechts geleidelijk en na vrij lange en mis schien nog moeilijke onderhandelin gen te bereiken zal zijn. En nu leze men hiernaast een stukje uit de socialistische pers van 20 Augustus, 't Gaat over een aanval van dr. Poels op de sociaal-democraten vanwege hun sa mengaan met de communisten. De „Voor uit" zegt van deze aanval: Zij is gericht tegen de sociaal-de mocraten „in Frankrijk, België en vooral Spanje", die door in een Volks front met de communisten samen te gaan (in België bestaat echter zoo'n Volksfront niet) „het volk in handen van de dictatuur drijven". Dit heb ben intusschen de sociaal-democraten dier landen te verantwoorden. De Ne- derlandsche sociaal-democraten wil len met het dictatoriale communisme niets te maken hebben. Vandervelde zegt daarentegen, dat ook in Nederland de vroegere onverzet telijke oppositie tegen een fusie van S. D. A. P. met C. P. niet meer bestaat, wat blijkt uit het feit, dat de fusie een onderwerp van studie is geworden bij de leiders der S. D. A. P. hier te lande. Liegt of phantaseert Vandervelde? Er zijn verschijnselen, die er op schij nen te wijzen, dat hij de waarheid spreekt. Maar, al was het niet zoo het niet te loochenen feit, dat de sociaal-democraten in Frankrijk en in Spanje een Volksfront met de Communisten vormen, maakt de sociaal-democratie als w e r e 1 d-v e r- schijnsel zeer gevaarlijk. Hiervoor kan niemand onverschillig zijn, geen interesse hebben! WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE S.D.A.P. EN SPANJE. Wij lezen in de Maasbode: Wat ons, niet als politici, maar als men- schen, als Nederlanders, bijna sprakeloos maakt; is de houding van de S.D.A.P. ten aanzien van Spanje. Zeker, wij geloovn, dat de heer Albarda niet in staat is, dingen te doen, die minstens onder toelating van zijn geestverwanten, in Spanje geschieden. Wij twisten nu ook niet over de vraag, of degenen, dié zich regee ring van Spanje noemen, inderdaad nog kunnen geacht worden, het gezag te verte genwoordigen. Maar wat ons met verbazing slaat, is het feit, dat de soc. dem. pers de gruwelen tegen kerken en weerlooze gees telijken gepleegd, schier niet vermeldt. Mogen haar lezers van die feiten geen ken nis nemen? Wat ons onbegrijpelijk is, is het feit, dat de soc. dem. organisaties geld zenden naar de lieden, mede verantwoordelijk voor da den, die elke rechtgeaarde Nederlander als gruwelen van barbaarschheid veroordeelt. Het tappunt echter bereikt „Het Volk" van Vrijdagavond. Met vette letters wordt daar een verklaring van den minister van oorlog in Madrid afgedrukt over „vechten de priesters". Er wordt in die verklaring verontwaardiging uitgesproken, niet over de plundering van kloosters en kerken, niet over de vernieling van bedehuizen en ge stichten van liefdadigheid, maar over de wreedheden van de „muiters" tegen de so cialisten en communisten, alsof dezen al leen slachtoffers en engelen van onschuld zouden zijn. Er wordt beweerd, dat de kerken overal zijn aangevallen uit wettige zelfverdediging en dat het „fascistische leger van geestelij ken en monniken vele duizenden telt". En gisteravond zou „een geestelijke voor de radio spreken ter verdediging van de ware godsdienst". Dat roode fanatici de priesters martelen en vermoorden, is barbaarsch. Maar dat men hen bovendien nog belastert en ont- eert, is duivelsch. Wil die minister te Madrid ons soms ook doen gelooven, dat de liefdezusters met dui zenden dooden uit hun graven opstonden en de wapenen opnamen? Waarvoor ziet deze aartslasteraar de beschaafde wereld, die over authentieke berichten en foto's van vermoorde en verjaagde zusters en opge graven en onteerde lijken beschikt, eigen lijk aan? Maar wij wenden ons niet tot hem. Wij wenden ons nu tot den heer Albarda en vragen hem: wat dunkt u van deze beschul diging in het orgaan van uw partij? Ge looft gij werkelijk, dat deze Caïphas te Madrid waarheid spreekt? Zijt Gij het eens met de houding van „Het Volk", dat als de knecht van dezen Spaanschen hoogepries- ter de gemar telden, gefolterd en, opgejaag- den, verminkten, geschondenen en ver moorden nog slaat? Als het waar is, dat een andere Judas voor de Madrileensche radio spreekt, meent gij dan, dat het geen onuit sprekelijke lafheid van het „Volk" was, om een paar uur daarvoor de rol van Caïphas' knecht over .te nemen? Het „Volk" heeft geen geloof gehecht aan de sehandaalprocessen, waarmee de nieu we socialisten in Duitschland onze pries ters zochten te onteeren. Het heeft de be schuldiging, als zouden Duitsche priesters met communisten cómplotteeren, niet als waar aanvaard. Meent het blad echter, dat de Spaansche socialisten van den ouden slag, die onze priesters voorstellen als wapendragers te gen eigen volk, niet lasteren? Waarom doet het blad dan nu als Caïphas' knecht? Het is een houding waartegen wij opkomen met diepe verontwaardiging en waarbij slechts het woord past van den Goddelijken Ge slagene: „Indien er kwaad gedaan is, geeft getuigenis van het kwaad, maar zoo niet, waarom slaat gij?" EEN DRINGEN RAAD. In een onderhoud over de nationale própaganda-campagne voor Nederlandsch fabrikaat heeft ir. Guljé, voorzitter van de Alg. R. K. Werkgeversver., o.m. ge zegd: „Om Nederland in de toekomst van on afzienbare ellende te redden, is het thans noodzakelijk, de werkgelegenheid te ver- grooten. En dat kan, wanneer alle Neder landers zich de kleine moeite geven, naar Nederlandsch fabrikaat te vragen, wan neer zij iets noodig hebben, dat is de so ciale beteekenis van de Nederlandsch-fa- brikaat-actie". Ieder luistere naar dezen raad en han dele er naar! Zaterdag wordt het officieel geopend. Tusschen Den Haag en Delft, onder de gemeente Rijswijk, strekt zich het nieuwe vliegveld Ypenburg uit. Uiterst gunstig ge legen aan den grooten weg van Den Haag naar Rotterdam en van uit de Residentie per auto in weinige minuten te bereiken, schijnt deze luchthaven voorbestemd te zijn om een groote rol te gaan spelen in het Hollandsche luchtverkeer. De vlieghaven, tot welks inrichting na tuurlijk iets meer noodig is. dan een uitge breid en niet te moerassig grasveld, is thans nog in wording, doch nadert met rassche schreden zijn voltooiing. Zaterdag is n.l. de dag, waarop Hollands jongste vlieghaven officieel in gebruik zal worden genomen en dan zal alles klaar zijn: het gebouw, waar in de Nationale Luchtvaartschool haar in trek zal nemen en waar ook de Haagsche en Rotterdamsche Aeroclubs hun zetel zul len plaatsen. Verder wordt nog druk ge werkt aan de sierlijke bouwsels, waar de havenmeester, de heer H. M. Schmidt Crans, zijn bureau zal hebben en waar de start toren hoog over het vliegveld in den wijden omtrek uitzicht verleent. Deze gebouwen zijn in het midden, waar zich ook de ad- ministratiebureaux en de bureaux van de douane en van de K.L.M. zullen bevinden. De vertegenwoordiger van den A.N.W.B. afdeeling Luchttourisme gaat daar even eens zijn kantoor inrichten, zoodat er alles bij elkaar toch nog heel wat bedrijvigheid zal gaan heersohen, nog afgezien van het komen en gaan der snorrende en ronkende „kisten". De linkervleugel van het gebouwen-com plex wordt als restaurant ingericht en staat met breede afloopende terrassen met het vliegveld in verbinding. Aansluitend daar aan is een permanente tribune opgericht, die ruime zitgelegenheid biedt aan 6000 toe schouwers. Aan de andere uiterste zijde be vindt zich de kolossale hangar, waarin 30 vliegtuigen een plaatsje kunnen vinden, annex de tank-afdeeling van de Shell. Voor de komende openingsfeesten is op meer gasten gerekend dan 6000. Op Zater dag, Zondag en Maandag zal er ook plaats zijn voor 30.000 toeschouwers, welke zich een veilig en goed uitzicht op alles kun nen verschaffen op een dijk, welke rondom het geheele vliegveld loopt. Voorts is daar achter op het land nog gelegenheid voor 20.000 toeschouwers, om de verrichtingen in de lucht gade te slaan. Leden van den A.N.W.B. en de K.N.A.C. is gelegenheid gelboden om van htm auto's uit op het daarvoor bestemde paddock de vliegfeesten bij te wonen. Vier en zeventig versterkers zullen Zaterdag. Zondag en Maandag de belangstellenden van het ver loop der gebeurtenissen op de hoogte hou den. Aan den ingang zullen veertig loket ten zijn opgesteld, welk aantal een vlotte spuiing van toeschouwers schijnt te waar borgen. Politie, marechaussee, rijksveld- wadht en padvinders zullen het bestuur bij zijn taak, de orde en een goeden gang van zaken te verzekeren, assisteeren. Het be stuur rekent bij «nooi weer op groote be langstelling ook Nait het buitenland voor de opening van dit nieuwe vliegter rein. Er is een bijzondere aantrekkelijk pro gramma voor de vliegfeesten samengesteld en als nu het weer medewerkt, zal het-be st uur zijn moeite en zorgen zeker beloond zien door een groote opkomst van belang stellenden in de vliegsport. Er is gedurende deze dagen ook gelegen heid om voor 4.een rondvlucht te ma ken, over de Residentie, Scheveningen, Wassenaar en Rijswijk. Op niet minder dan drie punten van het groote vliegveld het is nog iets grooter dan het vliegveld Waal haven zullen de machines opgesteld zijn, welke de stroomen liefhebbers de lucht in zullen brengen. Maar ook voor degenen, die liever op den beganen grond blijven, zal meer dan voldoende te zien zijn: oude en nieuwe toestellen, escadrille-vliegen, zweef vluchten, stunt-vliegen, ballonnen-wed strijd, bommen-wedstrijd met meelbommen, crazy-flying enz. enz. Zaterdag en de volgende dagen wordt het nieuwe vliegveld ingewijd: Het moge in een luchtvaartverkeer een groote rol gaan spelen, een vluchtige kennisname van de hoogst moderne outillage heeft ons de overtuiging geschonken, dat het deze rol waard is. BINNENLAND BURGEMEESTERS. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als burgemeester van de gemeente Ossendrecht aan F. J. van de Ven, en is benoemd tot burge meester der gemeente Ossendrecht: A. A. E. Ch. Voeten; benoemd tot burgemeester der gemeen te Maarheeze: R. H. van Schaik; benoemd tot burgemeester der gemeen te Gulpen: mr. E. J. C. Marres; benoemd tot burgemeester der gemeen te Wijlre: J. A. A. Gijzeis; benoemd tot burgemeester der gemeen te Cadzand: C. le Nobel; benoemd tot burgemeester der gemeen te Vogelwaarde: F. A. Hendrikse, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Westdorpe. De nieuw benoemde burgemeester van de gemeente Gulpen, mr. E. J. C. Marres, is in 1908 geboren en is werkzaam als adjunc-commies tér provinciale griffie van Limburg. De heer R. H. van Schaik, benoemd tot burgemeester van Maarheeze. is 30 jaar oud en werkzaam als volontair op de ge meentesecretarie van Oirschot. Te Ossendrecht zal burgemeester F. J. van der Ven vervangen worden door den heer A. A. E. Ch. Voetr«. De heer Voeten is gepensiomeerd ad ministrateur van de provincie Midden- Ja va en is werkzaam geweest als tijdelijk secretaris van den raad van Nederlandsch Indië. De heer J. A. A. Gijzeis, benoemd tot burgemeester der gemeente Wijlre, is in 1907 geboren en is thans adjunct-commies ter gemeente-secretarie van Sittard. De heer C. le Nobel, die benoemd is tot burgemeester der gemeente Cadzand, is in 1908 geboren en thans ambtenaar ter gemeenteseertarie van Oudenrijn. Te Vogelwaarde is de heer F. A. Hen drikse tot burgemeester benoemd, thans burgemeester van Westdorpe. HARING NAAR RUSLAND. Wederom groote partij verkocht. De reedersvereeniging voor de Nederl. haringvisscherij heeft gisteren wederom in het belang van de gezamenlijke bedrijfs- genooten een tweede groote partij haring aan Rusland verkocht. Deze partij is 30.000 Schotsche tonnen groot, zoodat het totaal- kwantüm, thans van de teelt 1936 aan Rusland verkocht, 70.000 Schotsche tonnen beloopt. De N.S.B. in de Prov. Staten van Noord brabant. In verband met het niet aannemen van zijn benoeming door den heer H. Swinkels te Helmond is door den voorzitter van het Centraal Stembureau tot lid van de Prov. Staten van Noordbrabant benoemd de heer J. J. M. Andriessen te Bergen op Zoom. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het blijkt, dat de Spaansche kardinaal niet vermoord is, maar gevlucht naar Italië. (2de blad). De diensttijd van het Duitsche leger op 2 jaar gesteld. (2de blad). Zinowjef c.s. terecht gesteld. (2de blad). BINNENLAND. Vaartuig bij Hoek van Holland op de pier geslagen (Gem. Ber. 2de BI.). Verschillende ernstige verkeersongeluk ken (Gem. Ber. 2de BI. en 1ste BI.). De moord op den Stationsweg te Leiden. (Rechtzaken, 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Dr. Euwe met Botwinnik weer aan den kop in het tournooi te Nottingham (2de Blad). De wereld in vogelvlucht Van Spanje valt vandaag weinig nieuws te melden. Er zijn enkele gevechten voor gevallen, en wat bombardementen, maar overigens heeft zelfs de meest leugenach tige radio-zender geen successen van be teekenis te melden. Berichtten wij gis teren, dat een Spaansche kardinaal door het gepeupel zou zijn vermoord, thans blijkt, dat bericht gelukkig onjuist is ge weest en dat de kardinaal zich veilig en wel op Italiaansch grondgebied bevindt. Voorts heeft Hitier een verordening uit gevaardigd, waarin de diensttijd van het leger wordt gebracht van één jaar op twee jaren, waarmede dus practisch het staande leger van Duitschland verdub beld wordt. Deze maatregel, waarover den laatsten tijd reeds het een en ander gemompeld werd, wordt gemotiveerd door de machtsontplooiing van de bolsjewieken, waartegen Duitschland zich en de rest van Europa meent te moeten beschermen. Langzaam maar zeker ontwikkelt Duitschland zich weer tot een van de sterkste Europeesche landen. In Rusland, waar sommige oude leiders, zooals Zinowjef teveel invloed schenen te hebben gekregen, heeft men vorige week een proces tegen hen gevoerd, dat geëin digd is met den doodstraf. Alle beklaag den zouden bekend hebben, hetgeen altijd het wonderlijkste is in deze Russische processen. Zij vloeiden over van berouw, hetgeen evenwel niet belet heeft, dat zij allen gefusilleerd zijn. ARBEID IN BROODBAKKERIJEN. De minister van sociale zaken heeft goed gevonden: a. te vergunnen, dat in verband met de viering van den verjaardag van de Konin gin in broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen op Maandag 31 Aug. om 3 uur des voormiddags met den bak- kersarbeid wordt aangevangen. Bovendien mag voor zoover betreft bakkerijen, aan welke een vergunning als bedoeld in arti kel 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919, is verleend op dien dag te 1 uur des voor middags met arbeid, bestaande in het ge reedmaken van deeg en ovens, worden aangevangen; b. aan hoofden of bestuurders van brood bakkerijen in alle gemeenten der Rijks te vergunnen, dat, in afwijking van het be paalde bij artikel 35, zesde lid, der Arbeids wet 1919 op Maandag 31 Augustus 1936 deeg of brood, dat na 3 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opge warmd is: le. van 7.30 uur des voormiddags af uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt wordt ver voerd; 2e. van 8 uur des voormiddags af wordt verkocht of afgeleverd. Notariaat. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek aan L. J. J. Lobach ontslag verleend uit zij betrekking van notaris te 's-Hertogenb:

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1