EEN WEEK HISTORIE ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 SPORT VOETBAL SJIIIIIIIIllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIHIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIMIIMIIIIHIIIIIi; riiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin KONING EDWARD OP VACANTIE. SPANJE's BURGEROORLOG EN DE HOUDING D*5R MOGENDHEDEN. HET INCIDENT MET DE „KAMERUN". HET BOLSJEWISTISCH GEVAAR IN POLEN. NpTVPIIQ ei* oversPannen> onrustig VOUO en slapeloos Men gebruike hiertegen de zenuwstillende en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten 5210 daille-wedstrijd. Denk er aan V.V.L., het zal hier aanpakken zijn. Voor het 2de zou er ook een wedstrijd zijn, maar het uitgenoodigde elftal kan we gens Sportdag niet komen. Mocht er e.v. nog een vereeniging zijn om een bekerwedstrijd te komen spelen, dan wordt dit wel bekend gemaakt. Te 3 uur komt het 1ste elftal nog eens binnen de lijnen n.l. tegen Celer I. Dit elf tal bezette in het afgeloopen seizoen de 2de plaats van den I.V.C.B., dus V.V.L. zal moe ten aanpakken. Supporters, toont dezen middag eens extra uw belangstelling, want nu ook het lste elftal dit seizoen in de I.V.C.B. gaat spelen, hopen en vertrouwen wij. dat steeds meer supporters naar het terrein zullen komen. Het zal zeker de moeite waard zijn om nu reeds twee I V.C.B.-elftallen tegen elkaar te zien strijden. De werkende leden, die nog deel wen- schen te nemen in de a.s. competitie moeten er beslist zorg voor dragen dat zij vóór a.s. Woensdag 26 Aug. hun pasfoto's bij een der bestuursleden hebber, afgegeven, daar zij anders niet meer deel kunnen nemen. Foreholte: De Serie-wedstrijden van Fore holte worden morgen geopend. Er is slechts één wedstrijd, omdat de deelnemende ver- eenigingen momenteel bezet zijn. Om 3 uur komen dan Foreholte II en N.V.C. II bin nen de lijnen. Voor de onzen beteekent dit reeds een zwaar begin. Men beschouwen dan ook deze match als een ernstige oefe ning voor de a.s. competitie. We hopen op een record-aantal bezoekers. De Foreholte —Jun trekken naar Katwijk om daar K.R.V.a te ontmoeten. Aanvang 2 uur. Denkt er om, er kan gewonnen wor den, maar niet te gemakkelijk hoor! S.J.C.: Wederom is er groot nieuws in het S.J.C.-kamp en al is het nu geen interna tionale ontmoeting, welke voor de deur staat, toch is het een inter-diocesonen wed strijd want ons eerste elftal gaat Zondag 30 Augustus a.s. naar Nijmegen, waar „Brak- kenstein" als gastheer zal fungeeren en S.J.C. I den kamp zal aanbinden tegen het Nijmeegsch I.V.C.B -elftal, hetgeen een prachtwedstrijd belooft te worden. Suppor ters, die deze mooie reis wenschen mede te maken kunnen tot 25 Augustus a.s zich aanmelden bij het bestuur; de kosten der deelname zijn 2.25. nog slechts enkelen kunnen geplaatst worden, dus voor belang hebbenden is spoed geboden. CRICKET NEDERLANDSCHE CRICKETBOND. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Ie klasse: VOC—HCC I; R. en W.—Her mes DVS; Haarlem—WV. Overgang: ExcelsiorSparta; ACC HCC ni; P.W.—SCHC. 2e klasse: WV II—ACC H; Ajax—H.BS II; VUC—Quick (H.); HCC IV—Hermes DVS II. BOKSEN PAOLINO SLACHTOFFER VAN DEN SPAANSCHEN BURGEROORLOG. ATHLETIE1 DE INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE STOCKHOLM. De resultaten van den tweeden en laat- sten dag der internationale atletiekwed strijden met Olympische deelnemers luiden als volgt: 200 M. horden: 1. Towns (Ver. Staten) 24.5 sec.; 2. O'Connor (Canada) 24,8 sec.; 3. Lidmann (Zweden), 25,4 sec. 400 M. hardloopen: 1. Lanzi (Italië) 48,1 sec. (nieuw Italiaansch record); 2. Fritz (Canada) 48,4 sec.; 3. von Wachenfeldt (Zweden) 48,5 sec 4. Voigt (Duitschland) 48.6 sec.; 5. Cagle (Ver. Staten) 49 sec. 300 M. hardloopen: 1. Draper (Ver. Sta ten) 34,1 sec.; 2. Edfeldt (Zweden) 35 sec.; 3. Theunissen (Zuid-Afrika) 35 sec.; 4. Borchmayer (Duitschland) 36,4 sec. 1500 M. hardloopen: 1. Cunningham (Ver. Staten) 3 min. 52,8 sec.; 2. Schaumburg (Duitschland) 3 min 53,4 sec.; 3. Ny (Zwe den) 3 min. 53,8 sec Polsstokhoogspringen: 1. Meadows (Ver. Staten) 4.10 M. Discuswerpen: 1. Carpenter (Ver. Staten) 50,41 M.; 2. Oberwege (Italië) 49,70 M.; 3. Hedvall (Zweden) 48,93 M.; 4. Berch (Zwe den) 47.43 M. 5. Harald Andersson (Zwe den) 45.32 M.; 6. Stoeck (Duitschland) 45.25 M. Hoogspringen: 1. Al Britton (Ver. Staten) 2,02 M.; 2. Lundqvist (Zweden) 1,90 M. 5000 M. hardloopen: 1. Maeki (Finland) 14 min. 47,2 sec.; de overigen ver achter. Zweedsche estafette (400, 300, 200 en 100 meter) 1. Engeland 1 min. 55,8 sec.; 2. Ver. Staten 1 min. 55,9 sec.; 3. Zweden 1 min. 56,9 sec. WIELRENNEN SWIFT. Morgen houdt Swift haar 2en grooten nationale wedstrijd op haar eigen ter rein. In de weken die tusschen deze en den vorigen wedstrijd liggen, is er heel wat gebeurd aan het terrein en aan de ac- comodatie ervan, zoodat dit de prestaties der renners zeker ten goede zal komen. Het uitgebreide programma houdt in een sprintwedstrijd voor nieuwelingen, eenige wedstrijden voor de leden en een koppelwedstrijd. De wedstrijden vangen te 3 uur aan. INTERNATIONALE WEGWEDSTRIJD „DE RONDE VAN VINKEVEEN". Zondag organiseert de Amsterdamsche Sportclub „de Germaan" een wegwedstrijd genaamd „de Ronde van Vinkeveen", met medewerking van de plaatselijke autoritei ten. Deze wegwedstrijd is internationaal, ter wijl er zal gereden worden om den grooten Kaveewee prijs, waarvoor reeds verscheide ne vooraanstaande renners hebben inge schreven, zoowel bij de professionals als bij de onafhankelijken. Ook starten er bekende amateurs. Er zul len in elke categorie een beperkt aantal ren ners starten. De wegwedstrijd zal verreden worden met toestemming der Nederlandsche Wielren Unie en Gedeputeerde Staten van Utrecht. Ongeveer 250 a 300 renners zullen starten. Er zullen op dien dag profs, onafhanke lijken, amateurs en nieuwelingen uitkomen. De wegwedstrijd neemt een aanvang om 12 uur met de categorie nieuwelingen, de amateurs starten om 1 uur, en de profs en onafhankelijken om 4 uur n.m. Vacantie, Iedereen heeft in deze weken vacantie. Ook de gekroonde hoofden, die er wel eens graag uit zijn, nemen hun vacantie. Koning Edward van Engeland, die vroe ger permanent op vacantie was en ongeveer de heele wereld heeft bereisd, vertoeft thans op de blauwe wateren der Middellandsche Zee. Hij probeert met alle geweld incognito te reizen, zooals iedereen reist. Je bent eens fijn uit je gewone doen; niemand kent je. Je kunt een gemakkelijk pakje aantrekken, waarmee je thuis niet voor je kennissen zoudt durven verschijnen en allures aan nemen, waarbij het maar goed is dat nie mand je kent. Maar wat iedereen vanzelf gelukt, dat lukt een Engelschen koning niet zoo gemakkelijk. Toen bijv. het jacht, waar op de koning zijn trip maakt, langs de Dal- matische kust voer, hadden de bewoners van Kotor boven op een bergtop een reus achtige stellage gemaakt, waarop 's nachts in reusachtige vurige letters de wensch: „Prettige vacantie" opvlamde. De koning kon dat niet over z'n kant laten gaan en moest een eerewacht gaan inspecteeren. Van de gelegenheid, dat koning Edward in de buurt van Korfoe was, maakte de Grieksche koning gebruik om hem te inviteeren. Wij voor ons zouden een reisje door de Middel landsche Zee ook wel eens prettig vinden, maar dan werkelijk incognito! Overigens is het volgende staaltje niet onaardig. Toen de koning te Dubrovnik in een restaurant gedineerd had, vroeg een kellner, die den koning bediende, of hij het doosje met lucifers mocht houden, dat Zijne Majesteit gebruikt had. De koning gaf hem lachend de lucifers, die enkele oogenibliltken later verkocht werden tegen -J>0 cent per stuk. Spaansche puzzle. Terwijl de wereld vacantie houdt en het meest inte resse heeft voor de weerberichten, vechten in Spanje de strijdende partijen zich dood. In Zuid-Amerika probeert Uruguay, be gaan met het lot der tienduizenden dooden op het Iberische schiereiland, de mogend heden tot interventie te bewegen. Vergeefs, want de Vereenigde Staten wenschen zich niet te begeven op een terrein, waar zoovele voetangels en klemmen liggen. Omgekeerd probeert Frankrijk tevergeefs de mogend heden in Europa te bewegen toe te treden tot een overeenkomst van non-interventie in de Spaansche aangelegenheden. Weliswaar verklaren allen zich in prin cipe bereid tot zulk een accoord toe te tre den, maar om van het principe naar de concrete toepassing over te gaan, daarin zit de groote moeilijkheid. Met name Duitschland gevoelt niets voor een afzij dige houding, maar wil dat niet openlijk demonstreeren. Daarom beroept men er zich op, dat men eerst waarborgen moeten hebben, dat de tegenpartij zich ook strikt aan de af te spreken neutrali teit zal houden en intusschen schuiven zij de zaak op de lange baan. Incidenten, die natuurlijk voor moeten komen, zorgen ervoor, dat men zijn besluit telkens kan uitstellen. Zoo heeft zich het voorval met het Duit- sche stoomschip „Kamerun" ontwikkeld tot een zeer dreigend incident. De Duitsche zeestrijdkrachten, welke zich in de Spaan sche wateren bevinden, dreigen namelijk met geweld, als zulke voorvallen zich zou den herhalen. En wie zal zeggen, dat der gelijke dingen nooit meer zullen voorko men? Dan is Europa nog lang niet van het Spaansche probleem af. Het zal trouwens toch wel een heelen tijd duren voordat de Spaansche puzzle is opge lost. Want vooreerst is de strijd nog lang niet beslecht en vervolgens, wanneer een der partijen eenmaal heeft overwonnen, zal het nog een groote vraag zijn, wie nu eigenlijk gewonnen heeft. Wie zullen uiteindelijk de winnaars blij ken, wanneer de nationalisten winnen? Zullen het fascisten zijn of de monar chisten? En als de „regeering" wint, zal dan niet blijken, dat het eigenlijk de anar chie is, welke in Spanje den scepter zwaait? Op het oogenblik is het een heksenketel in Spanje; niemand weet, wat er tenslotte uit te voorschijn zal komen. Polen en het bolsjewisme. Dat het in Spanje zoover is gekomen, is de schuld van de Russische propaganda, die het Katholieke volk ontkerstend heeft. Het ge vara: van de bolsjewistische propa ganda begint ook in andere landen zulke afmetingen aan te nemen, dat Z.H. de Paus het noodig vindt, om herhaaldelijk tegen het Communisme te waarschuwen. Behalve in Spanje duikt ook in Polen het bolsjewisme op als een buitengewoon gevaarlijke factor, en nog onlangs heeft de bekende metropoliet van Lemberg mgr. graaf Szeptycky een ernstig woord van waarschuwing laten hooren. De Poolsche regeering is zich het ge vaar wel bewust en treedt met kracht daar tegen op. De anti-communistische beweging in Polen gaat gepaard met een anti-semie- tische agitatie, welke, hoe betreurenswaar dig op zich ook, toch verklaarbaar is als men weet, dat vooral onder de Joden daar de groote propagandisten voor het bosjewis- me gevonden worden. Volgens sommige berichtgevers zouden in Polen negentig procent der communis tische agitators Joden zijn. Toch moet men niet vergeten, dat ook de talrijke economische conflicten, die in het voorjaar 1936 in Pplen uitbraken en waarbij arbeiders of kleine handelaars, die zich, terecht of ten onrechte, door Joodsche kapitalisten in hun bestaan bedreigd ach ten, tegen het Israëlietisch volksdeel in ver zet kwamen, mede oorzaak waren van ver- oordeelenswaardige anti-semitische bui tensporigheden. De Joodsche commuriisten in Polen, zoo schrijft de „Msb." werken geheel en al vol gens de leuze van Moskou, dat men om de bestaande bestuursvormen te doen verdwij nen en een nieuwen heilstaat te scheppen, allereerst den godsdienst, welke als dom per op allen politieken en maatschappelij ken vooruitgang wordt beschouwd, dient uit te roeien. In feite wordt de godloozenbeweging in Polen geheel door Joden geleid. Him tal rijke comité's staan in voortdurend contact met Moskou, vanwaar zij instructies en geld ontvangen. Tientallen letterkundige en sociale tijd schriften helpen de Poolsche bolsjewiki in hun strijd tegen geloof en religie. Zelfs ont zien de heeren zich niet om in hun geschrif ten de Kerk en den H. Stoel de schuld te geven van de economische crisis in Polen en het voor te stellen, of groote geldschat- ten in Polen „in de zakken" der Kerk ver dwijnen ten koste van de arbeiders. Het is intusschen een geluk, dat de Ka tholieken in Polen men neme dit woord echter niet in te ruimen zin, doch beperke zijn beteekenis tot het deel der Katholie ken, dat meedoet aan de Katholieke actie niet stil zitten en in de pers een krachtige campagne voeren tegen de lastermethoden, door de haters van God en godsdienst toe gepast. Maar dat alles is niet genoeg. Actie in de pers, actie in vergaderingen, door protesten en manifestaties prachtig! Doch allereerst dient men na te gaan, hoe het mogelijk is, dat de drogredenen der communisten zoo gemakkelijk ingang vin den bij de arbeiders. En dan komt men tot de conclusie, dat de economische ellende der arbeidende klasse hier een belangrijke rol speelt. Op den bodem van den nood woekert zoo ge makkelijk de ontevredenheid, die den menéch ontvankelijk maakt voor opstand tegen het gezag en de bestaande orde en hem zijn heil doet zoeken bij gouden ber gen belovende raddraaiers. De materialist. He, zoo zou ik wel den heelen diag met je in de boot willen blijven zitten, Hans. Maar Truusje, dat gaat toch niet, de boot kost twee kwartjes per uuir. UIT HET LEIDSCHE DISTRICT. De Junioren-competitie! Nog slechts een week geleden is de extra competitie voorbij, of wij moeten de Ver- eenigingsbestuurders weer verzoeken om de ledenlijsten in orde te brengen voor de a.s. competitie, welke vermoedelijk op 20 September weer een aanvang neemt. Wi| verzoeken den vereen igings-secreta- rissen de ledenlijsten van al hun junioren op te geven tot en met 5 September e.k., tevens met hoeveel elftallen men wenscht deel te nemen aan de a.s. competitie. Bij de opgave moet tevens voor elk elf tal 2.50 inleggeld worden betaald. Voor vereenigingen, welke in verzuim blijven, zullen geen wedstrijden worden vastgesteld. Voor een goede afwerking verzoeken wij den vereenigingsbestuurders zich stipt aan de voorschriften te houden opdat alles weer, zooals het vorig seizoen een goed verloop kan hebben! H. Hooger vorst, Secr. Comp.-leider. CLUBNIEUWS OER KATH. SPORTVEREENIGINGEN. WAT ER MORGEN GESPEELD WORDT. O.D.I.. Morgen speelt om 1 uur Steeds Hooger II tegen Majella II, O.D.I.-terrein. Om 3 uur speelt Steeds Hooger I tegen Alph. Boys II, O.D I.-terrein, om den 3en en 4en prijs. Om 3 uur speelt het Veteranen-elftal van O.D.I. tegen het Veteranen-elftal van Ma jella, op 't Majella-terrein. Voor O.D.I. III is een wedstrijd aange vraagd. De leden van O.D.I. I en II worden er aan herinnerd, dat de legitimatiebewijzen bij den secretaris ten spoedigste moeten worden ingeleverd. D.O.S.: Het D.O S.-bestuur presenteert morgen haar aanhang een buitengewone ontmoeting. D O.S. I zal den strijd aanbin den tegen het bekende Leonidas uit Rotter dam, een eerste klas I.V.C.B.-er. Het zal dus de moeite loonen, om een kijkje te gaan nemen op het D.O.S -terrein, aanvang half 3 De overige elftallen komen om half 1 trainen. A.s. Woensdag 26 Augustus algemeene ledenvergadering in het clublokaal, aanvang 9 uur. Den leden wordt verzocht -legitimatie bewijs mede te brengen. S.M.C.: Voor morgen staan er drie wed strijden op het programma en wel de re turnwedstrijden tegen Vogel in Nootdorp. Te 12 uur spelen de Junioren tegen Vogel a. Op eigen terrein moesten de Warmonders met 42 het onderspit delven, maar nu beter aangepakt. S.M.C. II speelt om 1.15 tegen Vogel II. Dat wordt oppassen, want nu zal er zoo gemakkelijk niet gewonnen worden. Als thuis aanpakken is hier ook het parool. Om 3 uur speelt S.M.C. IVogeL I. Hoe zal hiervan de uitslag nu zijn? Het vertrek der drie elftallen is geza- melijk per trein van 10 uur, dus allen op z'n laatst 5 minuten voor 10 aan het sta tion. St. Bernardus: A.s Zondag zal het feest van den H. Bernardus, Patroon der Pa rochiekerk en der Sportver. op bescheiden wijze worden gevierd. Deze dag begint met algemeene H. Communie der leden, waar bij niemand mag ontbreken. Des middags te 2 uur zal er een wedstrijd worden gespeeld (voor de nederlaag wedstrijden) tusschen St. Bernardus 2 en V.H.C. 2 uit Hoogmade; te 4 uur komen in het veld een geheel nieuw samengesteld Jun.-elftal van St. Bernardus tegen Alph. Roys-Jun. Des avonds te 7 uur heeft op het terrein de plechtige inwijding plaats der geheel nieuw gebouwde kleedkamer door den Geestelijk Adviseur en zal alsdan officieel in gebruik worden genomen. Onmiddellijk daarna Veteranen-wedstrijd St. Bernardus tegen een dito elftal der sportver. Meer burg. Dit belooft een interessante match te worden. Supporters, toont a.s. Zondag uw belangstelling voor de R. K. Sport. Komt in grooten getale op, opdat het bestuur niet teleurgesteld worde. Een goede opkomst is de grootste dankbaarheid, die men het actieve bestuur van St. Bernardus kan be toon en. Nieuwe leden kunnen zich (met het oog op de te beginnen competitie) aanmelden bij een der bestuursleden, maar liefst zoo spoedig mogelijk. Jongens, die eenigszmg voeling hebben voor het oprichten van een R. K. Damclub, worden verzocht a.s. Maan dagavond te 7.30 in het clubhuis der K.J.C. aanwezig te zijn. Alphensche Boys: Het tweede elftal komt in Leimuiden tegen Steeds Hooger I in het veld. Mogen zij het er beter afbrengen dan den vorigen keer. Steeds Hooger is een niet te onderschatten tegenstander. De wedstrijd vangt aan om 3 uur, vertrek 2 uur vanaf Heeren weg. Om 1 uur spelen de junioren thuis tegen de W.S.E.-juniorfen, welke wedstrijd om half drie gevolgd wordt door Alph. Boys 3 tegen W.S.E. 2. I W.S.E. is een bekende, sportieve tegen stander, maar om ervan te winnen zal er flink aangepakt moeten worden De training voor het eerste en tweede elf tal is helaas wegens te geringe opkomst der leden opgeheven. Wie dus nog wil komen, komt 's Woensdagsavonds bij het derde. V.V.L.: Morgen zal er op het V.V.L.-ter- rein weer eens extra gevoetbald moeten worden. Te 12 uur V.V.L. IVS.N.A. II, jpe- De bekende Spaansche zwaargewicht bok- ser Paolino Uczudun is, naar het radiosta tion van Ponte Vedea meldt, door regee- ringstroepen gedood. Na Zamorra, de beken de Spaansche voetbaldoelverdediger, die reeds hetzelfde lot zou hebben ondergaan, dus de tweede bekende sportman, die als slachtoffer valt van den Spaanschen bur gerkrijg. Paolino was 37 jaar. KANOSPORT NEDERLANDSCHE KANOPLOEG NAAR DUITSCHLAND. Naar wij vernemen heeft de Nederland sche Kanobond aan de kanovereeniging „de Geuzen" te Zaandam, welke vereeniging houdster is van alle Nederlandsche kam pioenschappen op de 1000 meter toegestaan om Nederland morgen in Duisburg te ver tegenwoordigen in den wedstrijd om het Europeesche kampioenschap in de 4-per- soons kapak k 4 welké aldaar geor ganiseerd is door den Duitschen Kanobond. Er zal door „de Geuzen" gestart worden met de volgende ploeg: J. Kraaier, N. Tates, J. van Tongeren en G van 't Hof. Bovendien zullen onze nationale kampioenen J. Kraai er, N. Tates en J. Vrolijk nog starten in een internationalen wedstrijd in een-persoons kajaks (k 1) terwijl bovendien J. van Ton geren en J. Kraaier in Duisburg ook in een internationalen wedstrijd in deze klasse zul len komen. Op 30 Augustus a.s. zullen eveneens in Duisburg Nederlandsche kanovaarders uit komen en wel in den tradition eel en landen- wedstrijd Wtst-DuitschlandHolland, waar aan dit jaar mogelijk ook België deelneemt. Verleden jaar werd deze wedstrijd met grooten voorsprong door onze landgenooten te Amsterdam gewonnen. De Nederlandsche kanobond zal, naar wij vernemen, op advies van zijn wedstrijd commissie de volgende wedstrijdvaarders afvaardigen: Vierpersoons kajak k-4 J. Kraaier, N. Tates, J. van Tongeren, allen kanovereeniging „de Geuzen", Zaandam en W. v. d. Kroft, Haarlemsche Kanovereeni ging. Tweepersoons kajak k-2 J. Kraai er en J. van Tongeren, K.V. „de Geuzen", gebrs. Wijdekop, A'damsche K.V. „de Plas sers". Een persoons kajak k-1 J. Kraaier en N. Tates beide K.V. „de Geu zen". Reserves: W. A. Prins en C. van Eyk, A. K.V. „de Plassers". AUTOMOBILISME DE INTERNATIONALE ALPENRIT. Uit St. Moritz wordt gemeld: Gisteren is de tweede etappe verreden van den internationalen alpenrit. Het tra ject leidde van Lugano naar St. Moritz, een afstand van 412 K.M. In de kilometer-lance hebben Diepen, Mutsaei-t, de Boer, jhr. Lintelo de Geer en Cornelius allen 1 strafpunt gekregen. Op de Bernina waren de Nederlandsche slacht offers van Marken, jhr. Lintelo de Geer en Cornelius met 22 verliespunten. Route- strafpunten, 5 in getal, incasseerde slechts van Marken. Van de Nederlanders hebben van Strien, Erens, Bakker Schut en Davids thans aan het einde van de tweede etappe nog een schoone lei. Er waren gisteren 4 uitvallers van de 69 overgebleven rijders. En niet minder dan 28 deelnemers liepen strafpunten op. Heden wordt de tocht voortgezet naar Thun, een afstand van 454 K.M De overgebleven Nederlanders rijden goed. Een klein gedeelte van de route liep over Italiaansch grondgebied, over Tirano. Ver geleken bij Donderdag was het over de San Bernardina, Fluela, Ofen, Umbrail- en Ber- ninaplassen leidende parcours zoowel aan merkelijk langer als zwaarder. Tot de St. Bernard waren de moeilijkheden niet al te groot, maar daarna voorbij Davos hadden de rijders vaak met uiterst lastige wegen te kampen. Speciaal op de bochtige en steile wegen van de Umbrailpas was de vereisch- te gemiddelde snelheid zeer lastig te ma ken. Er zullen aan de controle op de pas hoogte dan ook heel wat strafpunten zijn uitgedeeld, terwijl het aantal uitvallers grooter is dan in de eerste etappe. Ook de moeilijke Berr.ina-pas. waarop een snel heidsproef werd gehouden, heeft het uiter- ste gevergd van de deelnemers en hun wa gens, die even later nog de kilometer-lance tusschen Pontresina en Fernaten kregen te rijden. De Nederlandsche rijders hebben zich goed gehouden en zijn na een zwaren en spannenden tocht op tijd gearriveerd en hebben onderweg weinig of geen strafpun ten opgeloopen. Het weer was uitstekend, de zon scheen vroolijk, doch bracht het I kleine nadeel van droge en stoffige wegen 1 mee.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9