Landstorm-dag te Alphen aan den Rijn- Het „Crisis Raadhuis11 van Nieuwveen. ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1936 Taptoe en reveille Zoeklichten-demonstratie Défilé van Landstormers TWEEDE BLAD PAG. 6 Versoberd plan door den Raad goedgekeurd. Alphen a. d. Rijn is vandaag overstroomd door de landstormers van het gewest Zuid- Holland West, dat aldaar op het IJsclub- I terrein een groote landdag heeft georgani seerd. Vandaag is het de groote dag, de eigenlijke .landstormdag, die de landstor mers met hun vrouwen en behalve hen een groot aantal belangstellenden van hein de en verre naar Alphen heeft getrokken, maar reeds gisteravond is het feest inge zet en al was toen de belangstelling nog niet zóo groot als zij heden is, toch heersch- te er op het IJsclubterrein reeds een groo te drukte. De autoriteiten Terwijl een aantal luidsprekers, verzorgd door het technisch bureau G. T. B. te Den Haag, vroolijke muziek deden hoo- ren, stroomde het feestterrein, dat met vlaggen en groen was versierd, voL Op de tribune namen een groot aantal autoritei ten plaats, waarvan we noemen de wnd. commissaris der Koningin in de prov. Zuid-Holland Jhr. Mr. L. E. M. von Fisen- ne, vergezeld van den chef van zyn kabi net Jhr. Mr. Sandberg van Boelens, Lui tenant-Generaal L. F. Duymaer van Twist, voorzitter van de Nationale Landstormcom missie en Mevr. Duymaer van Twist, Ge- neraal-Majoor H. de Iongh, Inspecteur der Infanterie en van den Vrijw. Landstorm en Mevr. de Iongh, voorts tal van burge meesters uit omliggende plaatsen, de le den van de gewestelijke landstormcom missie Zuid-Holland-West en vertegen woordigers van een groot aantal andere gewestelijke Landstormcommissies, n.l. „Groningen", „Kennemerland", „Gouda", „Rotterdam", „Dordecht", „Voorne en Put ten", „Alkmaar' en „Goéree en Overflak- kee", voorts de hoofdaalmoezenier Kolonel J. J. J. Noordman, Generaal-Majoor K.N. I.L. b.d. Ch. Kiès en vele andere burger lijke en militaire autoriteiten. Te prompt acht uur werd de avond ge opend door den voorzitter van de plaatse lijke Landstorm commissie te Alphen a d. Rijn, den heer W. J. S prey, die een kort openingswoord sprak. Openingswoord Spr. heette alle aanwezigen en speciaal de autoriteiten hartelijk welkom en dank te het bestuur van de Gewestelijke Com missie, dat ditmaal Alphen aan den Rijn voor den Landdag uitgekozen was. Spe ciaal bracht spr. dank aan den secreta ris der Commissie, res. kapitein Karres en den heer de Goede, plaatselijk leider te Alphen, die voor de organisatie van den landdag zoo veel werk hebben verzet. Het doel van den landdag zag spr. drieërlei: In de eerste plaats wordt de saamhoorig- heid tusschen de landstormers onderling en tusschen landstormers en meerderen be vorderd. Ten tweede moet de landdag die nen om degenen, die zich nog niet bij de B.V.L. hebben aangesloten, tot aansluiten te noodigen. Heden zijn ruim 80.000 mannen in de B.V.L. georganiseerd. Dit getal moet stijgen tot 100.000. In de derde plaats moe ten zekere elementen in ons volksleven die de hand zouden willen uitsteken naar het wettig gezag of zich zouden willen ver grijpen aan ons Koningshuis, weten dat de B.V.L. er is en paraat is. Spr. besloot met een: Leve de Koningin! Na deze korte toespraak was het de R.K muziekvereenlgng „Leo XIH", die onder leiding van haar directeur, den heer S. Theelen, het programma met pittige mu ziek openblies. Toespraak burgemeester Colijn De burgemeester van Alphen, de heer P. A. C o 1 ij n, dde ook lid is van de Ge westelijke Landstormcommissie en eere voorzitter van de plaatselijke Landstorm- commissie, hield vervolgens een toespraak, waarin hij er op wees, dat het in de laatste weken weer in 't bijzonder de voorvallen in Spanje zijn, die op den ernst van den huldigen toestand wijzen en, voor wie zien wille, beteekenen een baken in zee. Het komt er nu maar op aan of ons volk een open oog heeft voor de tallooze geva ren, waardoor het wordt omringd; of het oog heeft voor de teek enen der tijden, maar ook of het zien wil het zoo belangrijke feit dat wij in ons land, ons nog mogen ver heugen in een betrekkelijke rust, een rust die wij voor een deel toch óók danken aan den B.V.L. Toch wordt ook ons land door de econo mische ontwikkeling allerminst onberoerd gelaten en bedriegen de teekenen niet, dan gaan wij nog moeilijker tijden tege moet, daar de internationale spanningen eer toe- dan afnemen. In hoeverre zullen wij in Nederland aan al die invloeden weer stand kunnen bieden. Hoe groot is't weer standsvermogen van eiken Nederlander? Worden niet velen verlokt door de leuzen van den tijd? Het is van groot belang dat allen wier hart nog brandende is van lief de voor vorstenhuis en vaderland goed ge organiseerd en goed bewapend zijn. Daar om is de B.V.L. van zoo groot belang. Is er wel iets merkwaardigers denkbaar? 18 jaren te hebben bestaan, al dien tijd zeer daadwerkelijk tot behoud van de binnenlandsche rust te hebben bijgedra gen, zonder veel anders te doen dan er alleen maar te zyn. Van dit bestaan moet echter naar buiten blijken. De B.V.L. moet zich zoo nu en dan eens laten zienzóó maar laten zien. Niet met bijzonder vertoon, maar rustig, vertrouwend en vertrouwen wekkend, al leen maar imponeerend door het feit een feit dat ieder weten moet dat in Nederland meer dan 80.000 oud-militairen zich vrijwillig verbonden tot handhaving van gezag en vrijheid. De B.V.L. heeft ook aanvulling noodig. De B.V.L. heeft noodig het enthousiasme der jongeren en de bezonkenheid der ouderen, het omvat menschen van eiken leertijd boven den diennstplichtigen, men- schen van eiken rang of stand, aanhangers van elke politieke richting, waarin liefde voor Vorstin en vaderland wordt aange kweekt en daarom voelt elk Nederlander zich in de B.V.L. volkomen thuis en de monstreert ons volk zijn eenheid in ons prachtig instituut van de B.V.L. Met een warm applaus werd deze rede begroet Behalve de R.K. muziekvereeni- ging gaf ook de Chr. zangvereeniging „Ho sanna" haar medewerking aan het pro gramma en een en andermaal heeft dezen avond haar goed verzorgde en uitstekend geleide zang over het groote terrein ge klonken. Het publiek was zeer dankbaar en toonde dit door het telkens opklinkend hartelijk applaus. Ook de bekende voor drachtkunstenaar, de heer J. L. Feijten uit Utrecht, heeft door zijn toepasselijke de clamaties in ernst en luim zeer veel by ge dragen tot het welslagen van den avond. Indrukwekkende taptoe Maar het glanspunt van dezen avond was ongetwijfeld de groote taptoe, die werd geblazen door tamboers van het Re giment Grenadiers, de hoornblazers van het Regiment Jagers, de trompetters van het 2e Half Regiment Huzaren en met me dewerking van de muziekvereeniging „Leo XIII". Ongeveer een half uur heeft deze taptoe geduurd en gedurende dat half uur heeft het publiek in eerbiedige stilte naar de indrukwekkende muziek geluister. De sergeant-hoornblazer der Jagers A. W. Hu- guenin, had de leiding en zij berustte bij hem in de beste handen. Later op den avond werd nog gelegen heid gegeven tot het houden van korte toespraken en daarvan werd o.m. gebruik gemaakt door den voorzitter van de Gewes telijke Landstormcommissie, den heer L. J. Roy aards en door den landstorm-gene raal Z. Exc. Duymaer van Twist, die zich met een geestdriftig woord tot de land stormers wendde en hen opwekte hun plocht in het preventieve instituut, dat de landstorm is, te doen. Grootsche zoeklicht demonstratie De avond was inmiddels geheel over het terrein gevallen en dit was het oogenblik, waarop de grootsche zoeklicht-demonstra tie begon met de zoeklichten van het ver lichtingsbataljon van het corps Genietroe pen te Utrecht. Het was een volledige oefe ning, die de bezoekers hier meemaakten. De luistertoestellen werden opgesteld, door middel waarvan men de lucht afluisterde naar het luchtdoel (een groote driemotori- ge ïokker van de K.L.M.) en toen men de positie van dit luchtdoel had bepaald richt te men de meer dan een milliard kaars sterke lichtbundels van de zoeklichten naar den hemel om het vliegtuig in het gezicht te brengen. Het was een indruk wekkend schouwspel, dat door de bezoe kers van den landdag zeer goed, maar ook vel kilometers rond Alphen nog duidelijk te zien is geweest. DE DAG VAN HEDEN De landdag van heden ving officieel aan in den middag, maar reeds des morgens te acht uur merkten de Alphenaren, dat er vandaag iets bijzonders gaande was, toen vanuit de trouwzaal van het gemeentehuis een krachtige reveille werd geblazen. Al phen was vandaag zeer matineus, want deze reveille werd reeds door tal van ver tegenwoordigers van vereenigingen en vele officieele gasten bijgewoond. Tegen den middag begon Alphen van landstormers vol te stroomen. De belang stelling voor dezen landstormdag is wer kelijk enorm geweest. Het terrein werd geopend te één uur en onmiddellijk ging 't in drommen de ingang door. Ook nu zorg den de luidsprekers van het G.T.B. voor de noodige muziek om het wachten op het aanvangsuur te bekorten. Ontvangst door het Gemeentebestuur Het Gemeentebestuur van Alphen ont ving de autoriteiten in het paviljoen van het IJsbaanterrein. Onder deze autoritei ten bevonden zich wederom de in ons verslag van gisteravond reeds genoemde. Daarnevens merkten we o.a. nog op lui tenant-generaal J. Borel, adjudant in bui tengewonen dienst van H.M. de Koningin; oud-inspecteur van de Vrijw. Landstorm, gemeraal-majoor b. d. H. Zeeman, den heer J. Snoeck Henkemans, wethouder van 's Gravenhage, lid van de Nat. Landstorm commissie en tientallen burgemeesters uit alle deelen van het gewest. Burgemeester P. A. Colyn hield by deze ontvangst een toespraak. Spr. richtte een bijzonder woord van welkom tot de aanwezige hooge autori teiten. Wij zien in uw aanwezigheid aldus spr., méér dan een komen naar deze officieele ontvangst, óók meer dan een opgaan naar DE LEIDSCHE COURANT een feestelijke gebeurtenis; wy meenen er in te mogen zien een duidelijke uitspraak uwerzijds dat de B.V.L. recht heeft op de belangstelling en den steun van alle auto riteiten en dat gij daarin een voorbeeld wilt geven. Dat saamverbonden zyn van zoovelen, bezield met één doel, zooals wij dat in den B.V.L. verwezenlijkt zien, is een kostbaar goed, die samenstemming van jongen en ouden, van menschen van zoo onderschei den geestesrichting, is een pand van groo te nationale waarde omdat het ons doet zien, dat er te midden van de verwarring en verdeeldheid van onzen tijd, ook onder ons volk nog gevoel bestaat voor natio nale eenheid. Om dat eenheidsgevoel onder onze land- tsormers te versterken is noodig met hen te onderhouden een voortdurend contact. Niet maar een gadeslaan vanuit de ver te, maar een onder hen en met hen ver- keeren, een krachtige handdruk, een blik van verstandhouding, omdat wy allen één zyn in onze liefde voor Vorstenhuis en Va derland, één ook in onzen strijd voor het behoud van onze geestelijke en staatkun dige vryheden. Moge deze eenheid ook vandaag in Alphen weer meer bevorderd worden. Inmiddels heerschte op het terrein een levendige drukte onder de vele duizenden bezoekers, waaronder we het aantal land stormers op ongeveer 2500 schatten, maar dank zij een voorbeeldige organisatie heeft het feest van het begin af een zeer orde- lyk verloop gehad. Na de ontvangst in het paviljoen namen de autoriteiten op de tribune plaats en werd onder luide toejui chingen de landstormvlag geheschen, ter- wyl het muziekkorps „Door Gunst Ver kregen" uit Nieuwe Wetering marschmu- ziek speelde. De middag werd geopend door den heer L. G. R o y a a r d s, Voorzitter van de Gew. Landstormcommisie. De opening Spr. had gaarne hier in de eerste plaats namens het gewest, een bijzonder woord van eerbiedig welkom toegeroepen aan Mare Majesteit onze Geliefde Koningin en aain Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, doch helaas hebben zoowel Hare Majesteit als Hare Koninklijke Hoogheid tot hun leedwezen aan onze uitnoodiging geen gevolg kunnen geven in verband met het feit dat de Koninklijke Familie eerst heden uit het buitenland is teruggekeerd. Spr. heette daarna de verschillende auto riteiten welkom en sprak een woord van grooten dank tot burgemeester Colijn voor zijn bijzonderen steun en medewerking aan dezen landdag. Met diepe weemoed en groote dankbaar heid herdac(ht spr. vervolgens wijlen Ds. Veldhoen, tweede voorzitter van Zuid-Hol- land-West, die hier zeer nabij dit terrein zijn laatste rustplaats heeft gevonden en aan wien de B.V.L. zooveel te danken heeft. Zich tot de landstormers richtende, wees spr. op de kommervolle tijden, waarin wij leven. Om deze dagelijks terugkeerende zor gen eens'van ons af te zetten is juist in deze dagen het houden van een Landdag van zulk een buitengewone beteekenis, hy geeft ons nieuwen moed, kracht en sterk te om de toekomst weer met meer ver trouwen tegemoet te gaan, maar bovenal spoort hij ons' weer eens by vernieuwing aan om „paraat" te blijven en om te too- nen dat wij bezield zyn met groote eerbied voor onze geëerbiedigde Koningin en voor het wettig over ons gestelde gezag. Onder leiding van opperwachtmeester C. van Opstal, voerden vervolgens de onderofficieren van het 6e Reg. Veld-art., de kranige ruitere, die reeds zooveel suc cessen hebben geboekt, 'n nummer carous- selrijden uit. Ze waren gekleed in de fan tastische uniformen uit den Napoleonti- schen tijd en brachten de rit onberispelijk ten einde. Het publiek dankte hen met luid har.dgeklap. Défilé van Znid-Holland-West En thans werd een aanvang gemaakt met het défilé van de ongeveer 2500 landstor mers van Zuid-Holland-West. Het défilé is in zijn eenvoudigheid en soberheid des alniettemin of mogelijk juist daardoor een demonstratie van grootsche allure gewor den. De opstelling van de duizenden deel nemers was een prachtig worbeelcl van uitnemende organisatie. In enkele minuten stonden de landstorm mere opgesteld in compagnieën én batal jons en kon het commando, waarop de stoet zich in beweging stelde, gegeven wor den. Forsch en kranig maic.heerden de marcheerden de mannen in gesloten vo- lonnes voorbij de autoriteiten, die zich van hun plaat3 verheven hadden cm de stoet te zien voorbijtrekken. Voorop gingen de tamboers van het Regiment Jagers en de hoornblazers van het Regiment Grenadiers, onder leiding van den tamboer-majoor J. Kuipers. Daarna volgde de vaandelwacht onder commando van den res. Ie luitenant H. A. C. v. Lent. Een kleurige aanblik le verde in het hoofd van de stoet de vaan deleenheid op, gevormd uit de vaandels van de verschillende aanwezige afdeelin- gen. Het geheel défilé stond onder lei ding van den res. majoor der Jagers J. P. Boots, aangewezen commandant van het V.L.S.K., „Zuid-Holland West". Nadat allen voorbij de tribune getrokken waren, waarmee geruimen tijd heen ging, stelden de mannen zich weer in mas sa op en liet majoor Boots hen de hou ding aannemen. Dadelijk daarop klonk uit de duizenden monden plechtig en forsch het eerste couplet van het Wilhelmus en onder het zingen werd tegenover de auto riteiten achter de opgestelde landstormers een doek ontplooid met de woorden „WU zyn gereed!" Thans was er gelegenheid tot het hou den van toespraken, waarvan allereerst gebruik gemaakt werd door Z. Exc. luite nant-generaal Duymaer van Twist. Het thans ingediende plan tot den bouw van een nieuw Raadhuis, is vergeleken bij het eerste plan, dat zooals bekend met toe stemming van den Raad op 8 Juli j.l. werd aanbesteed, doch waarvan de bouwkosten blijkens het naar voren gebrachte in de niet officieele bespreking, voorafgaande aan de openbare raadsvergadering, gehou den 14 Juli 1936, te hoog werden geacht, belangrijk versoberd. De kamer voor den ontvanger en an dere doeleinden alsmede de kamer voor den secretaris, zijn in het nieuwe plan ge heel vervullen, terwijl de Commissiekamer op de verdieping, thans niet meer is dan een spreekkamertje. Het ontworpen gebouw bevat nog slechts: 1. een burgemeesterskamer, 2. een secretarielokaal, 3. een archiefkluis, 4, een raadszaal-trouwkamer en 5. een spreek kamertje; bende laatstgenoemde vertrek ken op de verdieping. De brandspuit-gara ge zijn thans eveneens onder de kap ge bracht. Waar versobering van opzet geboden was, kon aan deze veranderingen niet ont komen worden. Intusschen zijn wij van meening, dat ook thans nog het ontworpen gebouw in de praktijk zal voldoen; verde- de versoberingen achten wij echter uitge sloten. De bouwkosten van dit nieuwe plan zul len de 10.000 in elk geval niet te boven gaan. Deze som is dus geheel in overeen stemming met de wenschen naar voren geracht in de bovenbedoelde, bespreking. Immers in deze bespreking werd ge zegd, dat men accoord zou kunnen gaan met een opzet van maximum f 10.000 aan bouwkosten, onder welk bedrag de inrich ting niet begrepen was. Bij aanneming van dit plan zou de fi- nancieele regeling als volgt kunnen wor den getroffen. Voor een veilige berekening wordt als basis aangehouden een som wegens bouw kosten groot 10.000. Dit bedrag moet vermeerderd worden met de navolgende posten; a. aanschaffing en plaatsing centrale verwarming f 850, b. verlichtingsornamenten f 150, c. parket vloeren 550, d. gordijnen f 50, e. aanvul ling terrein 50, f. kantoorinrichting en meubileering 1500, g. honorarium gemeen te-opzichter-ontwerper 500, in totaal 13650. Deze totaal-kosten kunnen wor den verminderd met de navolgende pos ten: a. opbrengst afbraak oude gebouwen 115, b. opbrengst oude meubels en brand kast 85, totaal f 200. De kosten worden zoodoende teruggebracht op 13650 min 200, is 13450. Op hoofdstuk VIII 2, van den kapi- taaldienst, komt onder volgnummer 79 begrooting 1936 een post voor, voor groot 960, afkomstig van destijds geslo ten geldleeningen. Dit bedrag kan geheel voor dekking worden aangewezen en be hoeft later niet door bijdragen van den gewonen dienst worden terugbetaald. Het nog ongedekte bedrag daalt zoodoende van 173450 min 960.21 of op 12489.79. Nu zijn er momenteel factoren die de verwachting wettigen, dat de dienst 1936 een gunstig verloop zal hebben. Wij den ken in dit verband aan het voordeel dat de gemeente ook dit jaar reeds heeft door de benoeming van den tegenwoordigen burgemeester, met welk feit uiteraard bij het opmaken der begrooting 1936, geen rekening was gehouden en de post jaar wedde van den burgemeester tot het maxi mum-bedrag werd uitgetrokken. De mét ingang van 1 October a.s. van kracht wor dende salarisverlaging voor den burge meester, wethouders, secretaris en ontvan ger, is in dit verband als een gunstige fac tor aan te merken. Zoo ook de verlaging met 1 pet. van de pensioensbijdragen voor de ambtenaren. Met het oog hierop achten wij het even tueel niet bezwaarlijk een bedrag van 1000 te nemen uit den gewonen dienst, ter bestrijding van de onderhavige uitga ven. Het ontdekte bedrag valt dan terug op f 12489.79 min ƒ1000 is 11489.79. Ter financiering van laatst genoemd be drag kunnen dienen, de gelden beschik baar op de hoofdstukken VII en XV van den kapitaaldienst resp. 1246 en f 8100, zoodat uiteindelijk nog ongedekt is een bedrag van rond en te stellen op ƒ2170, tot welk bedrag een geldleening ware aan te gaan. Alvorens bovenstaande cijfers nader uit te werken tot bedragen per jaar, bedragen derhalve, die in de eerstvolgende joren in de begrooting moeten worden opgenomen, brengen B. en W. den Raad voor zooveel noodig in herinnering, dat op het bestaan de raadhuis nog een schud rust van 12241 op 1 Januari 1937. Deze schuld, waarvan per jaar ƒ560.29 wordt afgelost, zal der halve over vier jaren niet meer bestaan. Wordt nu te beginnen in 1937, eerst gedu rende vier jaren, van hoofdstuk H van den gewonen dienst, een bijdrage verleend van 205.25 per jaar, zulks ter dekking van het nadeelig saldo ad ƒ9346, dan bedraagt dit saldo na vier jaren nog f 8525. Waar dan e geldleening voor het bestaande oude Raadhuis is afgelost, achten wij het geen bezwaar, om dan gedurende 31 jaren ƒ275 per jaar van den gewonen dienst bij te dragen. Wordt bovengenoemde leening ad f 2170 eveneens genomen over 35 jaren, dan zijn de verplichtingen daaruit voortvloeiende, wegens' aflossing, f 62 en wegens rente ge middeld ƒ48.83 per jaar. Uit het vorenstaande zal het duidelijk zyn, dat de gemeente gedurende de eerste vier jaren as., zich een extra uitgave zal moeten getroosten van f 205.25 plus 62 plus gemiddeld ƒ48.83 is ƒ316.08 per jaar. Te beginnen in 1941, zal noodig zijn 275 plus 62 plus gemiddeld f 48.83 is 386.83, welk bedrag dan geen verzwa ring der uitgaven meer met zich brengt in verband met den afloop der oude geld leening. Gaan wij verder na welke kosten elk jaar voor het nieuwe raadhuis zullen te rugkeer en, dan moet als eerste en eenig- ste genoemd worden de kosten voor het onderhoud, dat gesteld wordt op gemid deld 75 per jaar. De kosten voor het schoonhouden behoe ven niet hooger te zijn dan thans omdat hert eventueel meerdere schoonmaak werk zoo noodig door den gemeente-werkman kan worden verricht. Het verbruik van electrischen stroom, zal, naar het zich laat aanzien, niet veel meer bedragen dan thans het geval is. Ook de kosten van brandstof voor de centrale verwarming worden weinig hoo ger geschat dan thans benoodigd voor het aanmaken en het stoken van twee kolen- kachels. Komt den bouw tot stand, dan vervalt de thans bestaande werk- en bergplaats naast de bestaande gebouwen, zoodat hiervoor geen onderhoudskosten, noch kosten voor verlichting en verwarming meer behoe ven te worden geraamd. Nu de brandspuit bij het raadhuis wordt ondergebracht in een vertrek dat ver warmd wordt door de centrale verwar ming, behoeft geen uitgave meer te wor den geraamd voor de verwarming der cy linders van deze spuit gedudende de win termaanden. De bijdrage aan den burge meester ad 50 voor verlichting en ver warming van een kamer in de vroegere ambtswoning, is vanaf 1 Maart 1936, voor goed vervallen. Bij elkaar leveren laatstgenoemde pos ten een j aarlij ksche besparing op van rond 100, welk bedrag dus veilig in mindering kan worden gebracht op het bedrag der nieuw jaarlij ksche verplichtingen. Boverv- dien mag zeker niet uit het oog worden verloren, dat de bestaande gebouwen in de laatste jaren een bedrag van ongeveer f 300 aan onderhoud vergden, welk be drag bij aanvaarding van het nieuwe plan teruggebracht kan worden tot gemiddeld 75 per jaar, hetgeen derhalve een bespa ring oplevert van rond f 200 per jaar. Totaal wordt dus aan besparing verkre gen een bedrag van f 300 per jaar. Aldus redeneerende, zal het nieuwe Raadhuis, in de eerste vier jaren van 1937 t.m. 1940, een extra uitgave vergen van gemiddeld 316.08 min ƒ300 is ƒ16.08. Na die vier jaren, derhalve over de ja ren 1941 t.m. 1971, zal een uitgaaf noodig zyn van gemiddeld, ƒ385.83 min ƒ300, is 85.83 per jaar. Bij dit laatste tydvak mag dan niet ver geten worden, dat geen aflossing ad. ƒ560 per jaar voor het ouder raadhuis meer noodig is, waardoor uit dien hoofde de totale uitgaven in elk geval ook met rond 475 per jaar dalen, terwijl tenslotte in verband met het niet meer verhuren der ambtswoning, de totale inkomsten ƒ280 per jaar minder zullen zyn. In het bovenstaande meenen B. en W. den Raad een volledig overzicht te hebben gegeven van de financieele gevolgen die met de aanneming van het onderhavige plan gepaard zullen gaan. 1 1 —~i UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST. EEN OUDE OPLIOHTERSTRUO. Die bijna succes had. Een dezer dagen kwam te Oegstgeest in een pension een persoon, die door mid del van advertenties vertegenwoordigers (sters) vroeg voor een groote firma te Gent (België), handelende in chemische technische specialiteiten, waarmede een goed salaris en provisie werden betaald. Het pension liep dra met sollicitanten over, terwyl de post handen met brieven aan het bewuste adres had te bezorgen. De sollicitanten werden een voor een bin nen gelaten en moesten allen een bedrag van 25 storten als tegemoetkoming voor een spoorwegabonnement. Dit bedrag had, zooals te begrijpen valt, niemand by zich en de afspraak was, dat zy den volgenden dag dit bedrag zouden brengen. Intus schen had de politie hiervan lucht ge kregen. Zij arresteerde den man voor na der onderzoek. Hij bekende, dat hy zelf bovengenoem de firma was, zonder vaste woon- of ver blijfplaats door de wereld trok en de sol licitanten de 25 liet betalen om daarna zonder achterlating van adres te vertrek ken. Ook den pensionhouder zou hij ver geten te betalen. Toen hij in arrest was, kwamen inder daad verschillende sollicitanten aan het adres met de 25 of deze te storten. Zy waren de politie dankbaar dat deze hen was vóór geweest. De man is naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overge bracht. Modevakschool. Gisteren herdacht mevr. A. van der KaayRoot, dat zij voor 12V2 jaar haar modevakschool oprichtte. Aanvankelijk op zeer bescheiden voet be gonnen mocht zij zich in een steeds groo- ter belangstelling verheugen, zoodat naar grooter ruimte moest worden uitgezien. Zy slaagde hierin door intrek te kunneu nemen in het perceel Regentesselaan 9.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6