DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27 ste Jaargang ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1936 No. 8499 S)e GeidaeheCouteï/itt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen, w.o. geïllustr. Zondagsblad. BINNENLAND KONINGIN EN PRINSES IN NEDER LAND TERUG Met den D-trein van 9.10 uur zijn he denmorgen H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana, komende van hun vacan- tie-verblijf in Zwitserland, te Nijmegen gearriveerd. Op het perron had zich een groote me nigte belangstellenden opgesteld, die de vorstinnen, toen zij den trein verlieten, hartelijk toejuichten. Op het eerste perron was voor de ont vangst van de koninklijke reizigsters een gedeelte afgezet. Daar merkten wij o.m. op den burgemeester van Nijmegen, den heer J. A. H. Steinweg, den districtscom mandant van de Koninklijke Marechaus see, kapitein Jhr. G. A. Bowier. In het gevolg van de vorstelijke perso nen bevonden zich generaal-majoor -tit. van het Koninklijk Nederlandsch Indisch Leger D. Q. C. F. de Jonge van der Ha len, ordonnans officier Jhr. van Pabst, en de hofdames freule van Heemstra en freule van Asbeck. Nadat de Koningin en de Prinses den trein verlaten hadden, onderhielden zij zich eenigen tijd met de autoriteiten, waar na zij in de op het perron staande auto plaats namen. Ook op het stationsplein had zich een talrijk publiek opgesteld, dat de lands vrouwe en haar dochter hartelijk be groette. Van Nijmegen werd, via Arnhem, naar het Loo gereden. „SPELLINGVREDE" GAAT VERGADEREN Vaststelling van schrijfwijze Nederlandsch bij de wet noodzakelijk geacht In een binnenkort te houden vergade ring van het hoofdbestuur van de vereeni- ging „Spellingvrede", gevestigd te Am sterdam, zal worden voorgesteld in gepas- ten vorm, doch Onverwijld, aandrang uit te oefenen op de regeering, opdat de schrijfwijze van de Nederlandsche taal ten spoedigste bij de wet wordt vastgesteld. De voorzitter der vereeniging, mr. dr. E. W. Catz, is van oordeel, dat een derge lijke aandrang niet kan uitblijven, nu ver schil van opvatting, dienaangaande in de laatste jaren op het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen her haaldelijk tot uiting gekomen, blijvende nadeelen vpor de taal als cultuurgoed dreigt op te leveren. Met name behoort te worden voorko men, dat een geldende regeling zonder meer door een andere wordt vervangen, welk stelsel door intrekking van een Ko ninklijk Besluit, en uitvaardiging van een nieuw, in practijk wordt gebracht. Nog geheel daargelaten de staatsrechte lijke vraag of het verantwoord is deze ge wichtige materie in hoofdlijnen te regelen, zonder dat daarin de Nederlandsche volks vertegenwoordiging wordt gekend. AFWIKKELING ACHTERSTALLIGE HANDELSVORDERINGEN. Op Duitsche debiteuren. In de week van 17 tot 22 Augustus 1936 is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks R.M. 600.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De num mers van deze posten liepen van 90204 90544. Het totale bedrag van de op het Sonder konto uitstaande posten die niet nog tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks R.M. 7.9 millioen. De Sonderkonton-posten waarvoor koersfixee- ring is verkregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhaenderkonto-posten is door de Nederlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer R.M. 500.000 met de begunstigden afgere kend. Het hoogste afgerekende volgorde- nummer was 28048. Het totale bedrag van de op het Treu- haenderkonto Niederlande uitstaande vor deringen, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik om streeks R.M. 86 millioen De Treuhaender- kontoposten, waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. LOTERIJ R.K. BLINDENZORG ZUID HOLLAND. Bij Ministeriëele beschikking is goedkeu ring verleend voor het houden van een lo terij ten bate van bqvengenoemde vereeni ging. De opbrengst dient voor werkverschaf fing aan thuiszittende blinden, steun aan hen, die niet tot arbeid in staat zijn enz. Waar de prijs der loten zeer populair is, gehouden nl. 10 ct., zal een ieder dit nood zakelijke en nuttige werk willen steunen. Naast de 3 hoofdprijzen, nl. een eikenhou ten slaapkamerameublement, een tandem en een vierpits gasfornuis, zijn er nog 97 andere waardevolle prijzen,w.o. rijwielen, huishoudelijke-, verbruiks- en luxe-artike len. Bij de trekking kan iedereen tegenwoor dig zijn. Deze vindt plaats op den sluitings avond van de driedaagsche fancy-fair, welke fancy-fair zal worden gehouden op 10, 11 en 12 Oct. a.s. in het St. Alphonsuspatronaat, Elandstr. 194A, Den Haag, ten overstaan van Not. W. G. Pauwels en wordt binnen 3 dagen daarna gepubliceerd. Laten wij, die de weelde van het zien be zitten, helpen deze loterij te doen slagen. U kunt dit doen door U op te geven als medeverkooper(ster) en vooral ook door het koopen van loten. Het secretaraat is ge vestigd: den heer J. Hofmeester, v. Meurs- straat 11, Den Haag. Gironummer 28.25.19. WETHOUDERSKWESTIE TE SMILDE. In de gisteravond gehouden vergadering van den raad der gemeente Smilde is met zeven tegen vijf stemmen tot wethouder ge kozen de heer K. Bijlsma (V.D.). ZELF MARGARINE MAKEN Verkoop fabrieksmargarine in 9 maanden met ruim een vijfde verminderd De zuivelcentrale heeft naar het Handels blad meedeelt, aan minister Deckers een rapport uitgebracht, waarin o.m. wordt behandeld de invloed der door de huis vrouwen bedreven clandestiene margari ne-bereiding op en verkoop van fabrieks margarine (met 10 pet. boter er in). Uit dit rapport blijkt, dat sedert het der de kwartaal van het vorige jaar, toen de huismoedrs met haar verboden handeling zijn begonnen, de consumptie van fa brieksmargarine is gaan dalen; in het twee de kwartaal van dit jaar bedroeg deze da ling reeds ruim twintig procent. De gemiddelde consumptie van fabrieks margarine per week in de achtereenvol gende kalenderkwartalen, bedroeg: 3de kwartaal 1935 per week 1003 tan; 4e kwart. 1935 p. w. 939 ton; 1ste kwart. 1936 p. w. 916 ton; 2de kwart. 1936 p. w. 788 ton. Het rapport spreekt van een zéér be langrijke vermindering en verklaart, dat de voornaamste oorzaak is de z.g. „huisbe reiding". Het door de regeering aan de margari ne-fabrikanten toegestane productie-quan- tum bedraagt 1050 ton per week, zoodat de consumptie thans precies vijfentwintig pro cent daaronder blijft. De schade voor het Landbouwcrisisfonds tengecvolge der verschuiving van de fa- brieksboter naar de zelf gemaakte marga rine is zeer groot, want het verschil in accijns-opbrengst tusschen gemengde fa brieksmargarine en de grondstoffen van het clandestiene product bedroeg in het tweede kwartaal 39 centen per kilo. Het Landbouwcrisifonds heeft derhalve in het tweede kwartaal, vergeleken bij een normale consumptie van 1000 ton, ruim 85.000 per week aan inkomsten ge derfd, overeenkomende met een bedrag van ruim vier millioen gulden per jaar. Het voordeel der huisvrouwen, die mar garine maakten van 60 centen per kilo, in plaats van deze voor f 1.10 te koopen, heeft bedragen ruim f 100.000 per week, overeenkomende met vijf millioen gulden pér jaar. De binnenlandsche boter-afzet is om dat de huisvrouwen óók het menggebod ontduiken verminderd met 21V, ton per week, overeenkomende met ruim een mil lioen kilo per jaar. Tenslotte blijkt uit het rapport, dat on danks alle maatregelen de melkproductie nog steeds stijgt: in het tweede kwartaal was zij weer 2 pet. hooger dan in de zelf de periode van 1935. Uit het verslag blijkt tenslotte, dat de boterproductie in het 2de kwartaal bijna 1 pet. lager was dan in dezelfde periode van 1935 en de kaasproductie 4 pet. groo- ter, hetwelk elkander, gerekend naar meik- vet precies dekte, zoódat de grootere melk productie tot uiting moet zijn gekomen in de stijging der fabricage van melkpoeder en gecondenseerde melk, „hetgeen ook in derdaad het geval is geweest" aldus het rapport, dat echter voor deze laatste producten geen cijfers geeft. DE ONLUSTEN IN SPANJE. Sedert het begin van de moeilijkheden zijn twee Nederlandsche oorlogsbodems in reserve gehouden. De N. Rott. Grt. verneemt, dat van het begin van de onlusten in Spanje af twee Nederlandsche oorlogsbodems, te weten Hr. Ms. Gelderland en de politiekruiser Nau tilus in reserve zijn gehouden, teneinde, indien de ontwikkeling der gebeurtenissen in Spanje zulks geraden zou doen schijnen, op het eerste sein daarheen gedirigeerd te kunnen worden. J. E. A. R. van Helden, f In den ouderdom van 67 j. is te Haarlem overleden de heer J. E. A. R. van Helden, in leven gepens. hoofdinspecteur van weg en werken bij de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg. Mij- De heer v. Helden is bij de Noord-Zuid-Hollandsche in dienst getreden op 1 Juni 1899. Hij werd toen aangesteld tot inspecteur van algemeenen dienst. Later werd hij benoemd tot hoofdinspecteur van weg en werken. De heer v. Helden was, voordat hy bij de N.-Z.-H. T. M. in dienst trad, opzichter bij den aannemer Schotel te Rotterdam. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag om half elf op de algemeene' be graafplaats te Zandvoort. STAND DER LANDBOUWGEWASSEN. Ernstige schade is door den grooten regenval berokkend. Aan het in de Staatscourant van gisteren •gepubliceerde overzicht betreffende den stand der landbouwgewassen op 17 Augus tus 1936, is hel volgende ontleend: Vooral granen en peulvruchten hebben geleden. Vooral de granen, die reeds voor een be langrijk gedeelte zijn geoogst, hebben op vele plaatsen door den grooten regenval geleden; ook aan de peulvruchten is plaat selijk vrij groote schade veroorzaakt. Vóór het tijdstip, waarop met het graanmaaien een aanvang kon worden genomen, bleken vele perceelen reeds te zijn gelegerd en ge durende den tijd, dat het koren in hokken te velde stond, hield de regen zoo lang aan, dat op vele plaatsen schot optrad. Voor het optreden van de aardappelziekte was de weersgesteldheid eveneens bevorderlijk. Bezwaarlijk kunnen de verwachtingen ten aanzien van de opbrengst en qualiteit der •gewassen hoog zijn gesteld. De tarwe, die voor het belangrijkste deel op den datum van het oogstbericht was bin nengehaald, zal waarschijnlijk nog een nor maal gewas leveren. Legeren is vrij veel voorgekomen. In enkele deelen des lands •kon ook schot worden geconstateerd, doch dit euvel is bij genoemd gewas vrij beperkt gebleven. De qualiteit van de korrel is er evenwel ongunstig door beïnvloed. De rogge, die eveneens reeds groot endeels is geoogst, heeft meer van de weersgesteld heid geleden dan de tarwe. In dit gewas is op de zandgronden plaatselijk vrij veel schot De wereld in vogelvlucht De fronten in Spanje melden weinig nieuws, en wat er nog gemeld wordt is tegenstrijdig, wat erop wijst, dat de „over winningen" niet bepaald doorslaggevend zijn geweest. In het Noorden schijnt men zelfs tot een wapenstilstand te zijn geko men, wat wordt toegeschreven aan de in terventie van den bisschop van Vitorio. Er worden onderhandelingen gevoerd te Bur gos met het hoofdkwartier der „rebellen" om tot een modus vivendi te komen. Het Baskenland zou zich dan verder afzijdig willen houden. Dat kan misschien een voorbeeld zijn voor andere provincies, waarmede een manier gevonden zou zijn, om tot een einde van de menschenslach- ting te geraken. Want wanneer het gaat, zooals een afgevaardigde van het Volks front veronderstelt, n.l. dat de roode mi litie niet wijken zal, ook al zou geheel Spanje met den grond gelijk gemaakt moe ten worden, dan ziet het er niet hoop vol uit. Een meevaller is vandaag ook de onver wachte toestemming van Italië om toe te treden tot het door Frankrijk voorgestel de accoord inzake volstrekte neutraliteit. Nog is er geen reden tot juichen, want Ita lië heeft het voorbehoud gemaakt, dat alle andere landen, die wapens kunnen leve ren, ook tot het accoord zullen toetreden en zoover zijn we nog niet. En vervolgens is er altijd nog de kans, dat een van de aan gesloten landen toch oorlogsmateriaal le vert en dat dan ook de anderen zich terug trekken. Bij een dergelijken gespannen toestand is van alles mogelijk. Reeds heeft het incident met de „,Ka- merun" een groote stagnatie gebracht in de onderhandelingen met Duitschland en nu wordt beweerd, dat verscheidene Fransche vliegtuigen in Madrid zijn aan gekomen. Er is maar weinig noodig om de poppen weer aan het dansen te krijgen. waargenomen. De qualiteit van de korrel zal dooreengenomen tegenvallen, terwijl de opbrengst iets onder normaal zal zijn. Van de granen heeft de wintergerst het minst geleden. Het gewas kan normaal wor den genoemd. De haver, die nog ten deele in gemaaiden toestand buiten staat, is vrij sterk achteruit gegaan. Op sommige plaatsen kon in dit ge was nawas worden geconstateerd, een euvel, dat de korrelqualiteit zeer benadeelt. In Zeeland was de opbrengst bevredigend. De zomergerst verschilde in hoedanig heid weinig van de haver. Van de peulvruchten vertoonen de veld- boonen nog een normalen stand, welke dus met het praedicaat goed tot vrij goed kan worden aangeduid. De erwten, die er bij het vorig oogstbe richt zoo gunstig voorstonden, hebben het meest van de weersgesteldheid te lijden ge had. Vele peulen, zijn door den regen op den grond gezakt en onder he+ loof gaan rotten, zoodat de qualiteit en opbrengst veel te wenschen overlaten. Ook de kleur VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Weinig nieuws van de fronten in Span je. Is er een wapenstilstand in het Noor den? Italië aanvaardt het Fransche neutra- liteitsvoorstel. (2de blad). Z.H. de Paus voornemens een bezoek aan Pompeji te brengen? (2de blad). Japansche immigratie-plannen voor Mandsjoekwo. (2de blad). BINNENLAND. De ontploffing aan de Artillerieinrich tingen aan de Hembrug eischte een tweede slachtoffer. (Gem. Ber., 3de blad). Te Maaseyck werd bij een twist een sol daat doodgestoken. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. In de tiende ronde van het internatio naal schaaktournooi te Nottingham werd de partij EuweFlohr remise. Fine won van Bogoljubow. (2de blad). is minder goed, doordat het gewas te lang op de ruiters heeft gestaan. Ook de stamboonen zijn zeer achteruitge gaan. De stand kan nauwelijks vrij goed worden genoemd. Hoewel het vlas na het trekken minder gunstig weer heeft gehad, zal de opbrengst van het-gewas niet beneden normaal zijn. De oogst van het koolzaad werd eveneens door den regen bemoeilijkt. Kort vóór den oogst was de stand vrij goed te noemen. De qualiteit is matig, doch de opbrengst stelt niet teleur. Het blauwmaanzaad zal waarschijnlijk een goed gewas opleveren. Het karwijzaad heeft meer dan een nor malen oogst gegeven. De aantasting van de karwijmot was minder dan in de vooraf ga andie jaren. Ook het mosterdzaad vertoonde een vrij wel normaal gewas. De stand van het spinaziezaad en suiker bietenzaad kan goed worden genoemd. Uit de \%le berichten kan worden opge maakt, dat het optreden van Phytophtora in de consumptie-aardappelen vrij groote afmetingen heeft aangenomen en wel vooral in de vroege soorten. De stand van de late aardappelen kan nog goed'worden genoemd, doch over de opbrengst hiervan kan nog weinig worden gezegd. De fabrieksaardappelen vertoonen een goeden tot vrii goeden stand. Ook hierin treedt Phytophtora op, terwijl het loof vrij vlug afsterft. De suikerbieten vertoonen tot dusverre een goeden tot zeer goeden stand. Hetzelfde kan gezegd worden van de uien en voederbieten. Het weiland heeft zich door den overvloe- digen regenval weelderig ontwikkeld. Over- HET VLIEGTUIG-ONGELUK Bij HILVERSUM. DE VERNIELDE MACHINE

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1