m UED VAN DEZEN TIJD ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 Namen oplossers. G. Rijsdam, Leiden (alleen nog 237); J. C. Nebbeling. J. C. Otte, W. Captein (be halve 265), Nieuw-Vennep; J. v. d. Hulst, J. Opdam, Oud-Ade; H. Droog, Rijpwete- ring; J. A. J. Wortman, Hazerswoude (No. 262, 266, 267 en 1 winstgang van No. 264); D. Rijsdam (alleen 266 en 267); Th. J. Lexmond, Zoetermeer (alleen 266 en 267); J. H. Hilders, Lisse. Correspondentie. J. A. J. W. te H. Ik heb u geschreven. W. B. te H. Problemen in dank ont vangen; ze worden nagezien. Th. J. K., te R. Probleem in dank ont vangen, zal het nazien en by gebleken ge schiktheid plaatsen. Kunt u ook het eind spel van uw toegezonden pr. volledig uit gewerkt, mij toezenden?! G. R. te L. No. 266 was correct. Th. J. L., te Z. Probleem in dank ont vangen, doch is voor plaatsing niet ge schikt, omdat de laatste zet van zwart (dit kan niet anders geweest zijn dan 24 29 of 1815) onlogisch is o.a. indien zwart als laatste 1015 a) heeft gespeeld was beter geweest 3742, 2933, 1924 en 12x44. Ook had zwart direct een schijf kunnen winnen door 1923 of 24 enz. a) Indien zwart's laatste zet 2429 was geweest, was beter geweest 2722 en 32x25 met gewonnen stand voor zwart. Voor beginners. Stand: Zwart: 2, 3, T—10, 13, 15, 16, 18—21, 23, 24. Wit: 27, 28, 30, 32, 33, 35, 37—40, 43, 46, 48—50. In deze stelling, waarin wit's mooien en winnenden damzet kan maken, komt de waarde van een tempo goed uit. Ook de meerslagregel wordt op verrassende wijze toegepast. Het spelverloop met wit aan zet is: Wit 1. 27—22 2. 33—29 Zwart 18x27 24x31 De eenige slag, <ne zwart drie stukken oplevert. Hierna ontstaat 3025 als tem pozet voor wit. 3. 30—25 27x38 4. 25x5 $3x32 5. 5x1 verl. Bij den tweeden zet kan zwart op vier manieren slaan. Men ziet daaruit, dat de meerslagregel grooten invloed op het spel verloop kan uitoefenen. Zonder dezen re gel zou de combinatie onmogelijk zijn. Openingszetjes! Een veel voorkomende schijfwinst in het openingsspel is de volgende: (Zet de schijven in den aanvangsstand). Wit Zwart 1. 33—28 18—23 2. 35—30 12—18 3. 30—25 7—12 4. 40—35 1—7 5. 34—30 20—24 6. 39—33 14—20 7. 25x14 9x20 8. 30—25 4—9? 9. 25x14 9x20 De thans ontstane stand is: Zwart: 2, 3, 5—8, 10—13, 15—20, 23, 24. Wit: 28, 31—33, 35—38 en 41—50. In dezen stand kan wit a.v. een schijf winnen door: 35—30 (24x35 33—29 23x34 28—22 (17x28) 32x25. Bij de volgende volgt nu 4440 enz. wint een schijf. Stand in cijfers: Zwart: 2, 3, 5, -6, 8, 9, 11—16, 18, 19, 23, 24, 26. Wit: 25, 27, 28, 31—33, 35—40, 42, 43, 45, 46, 48. Bovenstaande stelling, welke zeer veel voortspruit uit de Hollandsche opening, zal de meesten onzer wel bekend zijn. Hen, die er echter nog niet mee bekend zijn, raad ik aan er ernstige studie van te ma ken. Het is een zeer belangrijk en leer zaam partij gedeelte. In den cijferstand is zwart aan zet en wil gaarne 1217 spelen om dam te vervol gen met 2722 enz. Wit heeft dit verhin derd door als laatste zet 4742 te spelen. Indien zwart nu 1217 speelt dan wint wit a.v. een schijf door: 2721 (16x27) 32x12 (23x41) 12x23 (19x28) 46x37 en schijf 28 gaat nu verloren. Zwart kon ook anders slaan, doch dit maakt geen verschil. Zet nu denzelfden stand nog eens op met het witte stuk 42 op 47. Als zwart nu aan zet is, dan kan 12 17 heel sterk, ja zelfs als lokzet gespeeld worden. Als wit nu denzelfden slag uit voert, dan wint zwart ten slotte een schijf in plaats van wit. We krijgen dan het volgende verloop: (Van uit den cyferstand dus met de witte schijf 42 op 47) (1217) 2721 (16x27) 32x12 (23x41) 12x23 (26x371!) 47 42? (19x28). Zwart heeft nu twee tem po's en speelt 8—12 en 12—18x36!! met schijfwinst. Dit is een verrassing, welke minder be kend zal zijn. Bestudeer deze stelling en prent een en ander goed in uw geheu gen. WATERPOLO DE ZUL—G.Z.C. 3—1. In een forsch gespeelden wedstrijd is het de Zijl gelukt op haar bekenden tegenstan der G.Z.C. een goede overwinning te be halen. Direct na het uitzwemmen begint Key met een scherp, schot, terwijl even later W. de Boer Rameau op de proef stelt. G.Z.C. schiet daarna in, maar Rameau redt op de lijn. De bezoekers blijven veel sterker, maar stug verdedigen van de Zijl achterhoede voorkomt doelpunten. Ook Lut maakte nog een ongeldig doel punt en met blanken stand komt de rust. Direct in de tweede helft weet Lut na een goed aangegeven bai de Zijl de leiding te geven (10). Nogmaals krijgt Lut een vrije kans, maar nu gaat het scherpe schot juist naast. G.Z.C. komt sterk in den aanval en als de achterhoeed van de Zijl even zijn man vrij laat is de stand gelijk (11). Beter doet de thuisclub het na het uit zwemmen en na goed aanvalsspel neemt Lut opnieuw de leiding (21). De bezoekers probeeren hét spel te for- ceeren en speciaal W. de Boer speelt wat hij kan. Zijn verre schoten gaan echter naast- of in veilige handen van Ramenau. G.Z.C. krijgt nu een prachtkans maar Ra meau redt. De Zijl komt vrij en Lut doel punt voor de derde maal (31). Met geen nederlaag in 't zicht speelt de thuisclub gemakkelijk verder. Spoedig komt het einde en wacht de Zijl nog steeds op de eerste nederlaag. LUCHTVAART HET VLIEGONGELUK TE HILVERSUM. De oorzaak is waarschijnlijk een mislukte manoeuvre bij een noodlanding. Uit Soesterberg meldt men de volgende nadere bijzonderheden van het ongeluk van gistermiddag, waarbij de adspirant-reserve- officieren Koeze en Leemstra het leven heb ben verloren: Door de slechte weersomstandigheden werd gistermorgen niet „overland" gevlo gen, doch tegen elf uur klaarde het op en vlogen de toestellen naar alle kanten uit. Koeze en Leemstra met de 640 en luitenant Gautier en van Meel met een andere C 5, met de opdracht te schieten met den came ra-mitrailleur Boven Hilversum waren beide toestellen aan het oefenen, toen plots de 640 wegzwenkte en begon te dalen. De inzittenden van het andere toestel dachten aan een noodlanding. Gedurende deze da ling maakte de 640 een Immelmann, die goed gelukte en even later nog een, doch deze op te geringe hoogte, met het doel waarschijnlijk over de boomen een terrein te kunnen binnenkomen. Deze laatste ma noeuvre is de fout geweest, die het vlieg tuig te pletter deed vallen. Ooggetuigen ver klaren dat de motor van het verongelukte vliegtuig is afgeslagen, waardoor een nood landing moest worden gemaakt. Naaf aanleiding van deze verklaring heeft men de oorspronkelijke veronderstelling dat de machine in een vlakke vrille zou zyn gekomen, laten varen. De oorzaak die wordt aangenomen is dus een mislukte manoeuvre bij de noodlanding Beide slachtoffers waren een paar weken •geleden geslaagd voor officiervlieger of -waarnemer en zouden binnen eenige dagen met groot verlof gaan. Onder hun kameraden heerscht groote verslagenheid. Bij het vliegkamp waaien alle vlaggen halfstok, terwijl vele bewo ners van Soesterberg eveneens de vlag half stok hebben uitgestoken. Zelfs de_ ver- verschingstentjes langs den boschrand bij het vliegkamp en het theehuis Soesterdal staken de vlag halfstok uit, terwijl de mu zikanten die hier in den vacantietijd te mid den van het talrijke publiek de vliegoefe- ningen pleegt gade te slaan, onmiddellijk na het bekend worden van het noodlottig on geluk hun muziek staakten. Nader wordt gemeld: Van het ongeluk is nog geen reconstructie mogelijk gebleken. Men beschikt slechts over verklaringen van enkele ooggetuigen. Een kleine com missie is ingesteld,, om de zaak van het on geluk op te sporen. De twee toestellen be vonden zich in de lucht en voerden daar een imitatie-luchtgevecht uit, waarbij werd ge bruik gemaakt van een z.g. mitrailleur- camera. Gedurende dit gevecht heeft een der toestellen zich piotseling van het an dere verwijderd. Toen deze partij zijn tegen stander zocht, zag hij tot zijn ontstentenis dat de machine in den grond zat. Terstond is de vlieger naar Soesterberg teruggekeerd, om van het voorgevallene rapport uit te brengen. Uit Hilversum wordt gemeld: De brokstukken van het toestel zijn, na dat vanwege den militairen foto-technischen dienst een groot aantal opnemingen zijn ge maakt, door den vliegdienst weggehaald. Het terrein van de ramp was door mili taire, gemeentelijke en rijkspolitie uit den omtrek afgezet; deze hielden de vele nieuwsgierigen op een afstand. GEMENGDE BERICHTEN Parkeerende auto's op rijwielpaden— pratende voetgangers en fietsers op den rijweg... op die manier móeten er im mers ongelukken gebeu ren. Wat zoudt u hler- vandenken: IEDER OP ZIJN EIGEN WEGI AUTO BOTST TEGEN EEN WIELRIJDSTER. Meisje kort daarop overleden. Op den Rjjswijkschenweg bij de Wencke- bachstraat te 's Gravenhage is gistermiddag omstreeks half vijf een personenauto, be stuurd door den 23-jarigen J. M. B., uit de Johan van Oldenbarneveldtlaan aldaar, in botsing gekomen met het 15-jarige meisje J. S., uit de Dr. Sohaepmanstraat, dat op een rijwiel zat. De schuld scheen hoofdza kelijk te liggen bij de wielrijdster, die wei felend en onvoorzichtig reed. He.t kind is met een schedelfractuur op genomen in het ziekenhuis aan den Zuid- wal, waar het spoedig na aankomst is over leden. De auto is voor onderzoek in beslag ge nomen. IN EEN DORSCHMACHINE GEVALLEN. Jongen beide beenen afgesneden. Te Amstenrade gebeurde gisteren een zeer ernstig ongeluk meldt de „Msb." Een jongen uit Limbricht bij Sittard, de circa 18-jarige E. C. was aldaar bij zijn familie op vacantie en hielp in het boerenbedrijf mee aan verschillende werkzaamheden. Vrijdag was men bezig met dorschen, waar bij men gebruik maakté van een moderne, electrische „Dampf"-machine. Vanuit den zolder werd het koren in de machine ge gooid, die op het erf stond. Ook C. hielp hierbij. Doordat van de zoldering echter plotseling een voorwerp naar beneden viel schrok de jongen en stortte naar omlaag. Hij had het ongeluk in de dorschmachine terecht terecht te komen, die hem beide beenen afsneed. In allerijl werd geestelijke en geneeskundige hulp gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was. In levensgevaarlij ken toestand werd het slachtoffer vervol gens naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toe stand is zeer ernstig. Hij was de oudste zoon uit een groot gezin. ERNSTIGE VAL VAN EEN TOREN. Leidekker met het kruis omlaag gestort. De leidekker V. uit Sittard, die bezig was met herstellingswerkzaamheden aan den to ren en het torenkruis van de parochiekerk te Guttecoven, heeft gisterenmiddag om streeks half zes het ongeluk gehad met het torenkruis omlaag te storten. Pastoor van Kan, die terstond na het on geval was gewaarschuwd, was spoedig ter plaatse en trof den ongelukkige in bewuste- loozen toestand aan. Hij diende V. het H. Oliesel toe. Dr. Duyssens uit Grevenbicht verleende de eerste geneeskundig hulp en achtte over brenging naar het ziekenhuis te Sittard noodzakelijk. De toestand van V. is hopeloos. De rijks- en gemeentepolitie waren spoe dig op de plaats van het ongeluk aanwezig en stelden een onderzoek naar de oorzaak van het gebeurde in. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN De leidekker H. A. uit Tegelen die eeni ge dagen geleden het ongeluk had van het circa 7 meter hooge dak van het postkan toor aldaar te vallen, is aan de gevolgen, van zijn val overleden. DE ONTPLOFFING AAN DE HEMBRUG. Ook de ploegbaas aan zijn verwondingen bezweken. Het ongeluk bij het Staatsbedrijf der Ar tillerie-inrichtingen aan de Hembrug heeft nog een tweeden slachtoffer geëisoht. Gis teravond is ook de ploegbaas, de ongehuw de 50-jarige Klaas Onrust, uit Oostzaan, aan de bekomen verwondingen bezweken. Onrust, die algemeen gezien was, had acht-en-dertig dienstjaren en zou over twee jaar in het genot van pensioen worden ge teld. IN EEN ZWEMINRICHTING VERDRONKEN. Gisterenmiddag is de twaalfjarige G. A. Polder, wonende te Nieuwer-Amstel, in het ondiepe bassin van de zweminrichting „De Poel" te Amstelveen verdronken. Niemand heeft iets van het verdwijnen van den jon gen gemerkt. De knaap moet reeds eenigen tijd op den bodem van het bassin hebben gelegen, toen enkele badende jongens hem ontdekten. Onmiddellijk hebben zij den badmeester gewaarschuwd, die naar den drenkeling dook en een dokter liet komen. Pogingen om de levensgeesten van den jongen op te wekken bleven zonder resul taat. KIND VERDRONKEN. Te Roermond is gistermiddag het 2-jarig dochtertje van den heer G. v. d. Eertwegh aan de Kapellerlaan in een in de keuken staande tobbe met water geraakt en ver dronken. Dit geschiedde terwijl de moeder zich even verwijderde naar de voordeur, waar aangebeld werd. BRAND IN EEN BROUWERIJ. Garage en opslagplaats uitgebrand. Gisterochtend ontdekte personeel van de Wertha Bierbrouwerij te Weert brand in de garage en opslagplaats dier brouwerij. Direct werd de brandweer gealarmeerd. Intusschen werd met man en macht gewerkt om de vrachtauto's uit de garage te sleepen. Een dezer auto's, welke nog slechts en kele malen gebruikt was, bleek reeds bijna geheel uitgebrand. Toen de brandweer arriveerde, stonden garage en opslagplaats in lichte laaie. Na een uur was men het vuyr meester. De schade is vrij aanzienlijk en wordt door verzekering gedekt. „Msb". SOLDAAT DOODGESTOKEN TE MAESEYCK. In een café te Maeseyck (B.) ontstond in den nacht van Donderdag op Vrijdag een woordenwisseling tusschen eenige zich daar bevindende Nederlanders en een paar Bel gische soldaten. De herrie liep zoo hoog, dat zekere W. uit Sittard plotseling een mes trok en hiermee op een der soldaten af stormde. Ofschoon de man zich hevig ver zette bleek zijn tegenstander sterker te zijn en wierp hem tegen den grond. Met zijn mes heeft W. den soldaat zoodanig bewerkt dat hij zwaar gewond werd opgenomen. Spoedig was geestelijke en medische hulp aanwezig. Het mocht echter niet meer ba ten, daar de man eenige oogenblikketn later aan de bekomen verwondingen overleed. „Msb." NEDERLANDER IN DUIT SC HL AND GEARRESTEERD. Enkele weken geleden veroorzaakte de bierbrouwer J. W. te Venlo in Kevelaer met zijn auto een aanrijding, waarbij een vrouw werd gedood. De auto werd toen in beslag genomen, terwijl W. werd gearresteerd. Na borgstorting van een aanzienlijk be drag is W. toen na enkele dagen op vrije Voeten gesteld. De heer W. die zich eergisteren over de Duitsohe grens begaf om met eenige vrien den te gaan jagen, is van deze jachtpartij niet teruggekeerd. Wij vernemen thans, dat de heer W., ondanks de door hem gestorte borgsom, opnieuw is gearresteerd en te Cleef in verzekerde bewaring gesteld is. HET VIJF-MARKSTUK EN DE DUITSCHE EX-KEIZER. De rijksdaalder, die geretourneerd werd. An het „Hibld" wordt uit Zwolle gemeld: Een miet-onaardiig voorval heeft zich hier afgespeeld, en in de ontwikkeling daarvan zijn een bus-chauffeur ende ex-keizer van Duitschland de hoofdfiguren geweest. De chauffeur, die dienst doet op de lijnen van den stadsautobusdinest, had dezer da gen, laten wij zegon, bij vergissing, een zil veren vijf-mark-stuk, dat eenmaal tot de gangbare munten uit het vroegere keizer rijk had behoord, ontvangen, in plaats van een goeden Hollandschen rijksdaalder. De arme jongen zat er danig mee in, want in wisselbaar was het geldstuk niet meer, zijn werkgever kon het niet accepteeren, het, per ongeluk, weer uitgeven zou beteekenen dat een ande? in dezelfde mate gedupeerd werd, als hij het eenmaal was geworden, en met dat al miste hij ongeveer een dag aan loon. Zijn stemming was dan ook niet bepaald optimistisch. Toen kwam een van zijn ge regelde passagiers op het denkbeeld, dat hij het geldstuk, vanwege de beeltenis erop, den ex-keizer van Duitschland moest aan bieden, als bescheiden huldebetuiging aan de figuur van den vroegeren monarch en eerbied voor zijn persoon. Zooals gezegd was geschiedde en zietvandaag ver telde een gelukkige chauffeur aan alle pas sagiers, die het maar hooren wilden, dat hij een brief van Z. M. den ex-keizr van Duitschland had ontvangen, met dankbetui ging voor de bewezen hulde, en een ech ten Hollandschen rijksdaalder erin. Doel en middel waren hier wel tot een zeer gelukkige combinatie vereenigd ge worden, en wellicht heeft de Heer van Doorn evenveel plezier aan het geval be leefd als de passagiers in een Zwolsche stadsbus. WEEK-END RIE, TDfU8 EN KAREL. Het Olympisch feest is ten einde. Hol land mag verheugd zijn. Dat zeggen alle kranten. Die wijden begeesterend uit over de geweldige, de fenomenale successen van Tinus Osendarp (vroeger was het alleen maar Osendarp, toen was-ie nog niet zóó erg beroemd, maar nu moeht er wel Ti nus bijkomen, niet waar Karei?) van Rietje en Willy en een stuk of drie Jo- pies. Dat moet me daar in Berlijn wat ge weest zijn. Trouwens, de ontvangst was ook niet mis. Die Olympische kam pioenen zijn beroemde lieden, al moet ik even denken aan dat plaatje, waarop Rie stond (ze zeggen allemaal Rie) met de „Zus" Braun, die vroeger ook zoo'n be roemde zwemster j^as en nu een om vangrijke, eerbiedwaardige Ma en bijna heelemaal vergeten. Maar in ieder geval Rie is nu beroemd en Tinus ook en Karei, die zich zoo hevig met het geval bemoeide, deelt eveneens in de beroemdigheid. Er zijn wel dui zenden Rie's en Karel's en Tinussen, maar het is toch zoo'n prettig gevoel, dat ledereen van je jongste tot je overgroot vader, van Colijn tot Vorrink weten, wie Rie en Tinus en Karei is. Dat is leuk, kortom dat is beroemdheid. Dat overtreft de beroemdheid van Boerhaave, die een brief ontving met „Boerhaave Europa". Voor Rie kan dat Europa er nog wel af blijven en misschien zelfs is alleen Rie zonder Mastenbroek wel voldoende, maar daarvan ben ik niet heelemaal zeker. Intusschen bedoel ik maar te zeggen, dat er voldoende reden tot juichen is. Al die gouden medailles niet waar en al die recordverbeteringen, 't is om je pet op het dak te gooien. Ik wil u de nauw keurige opgaven van seconden en tienden van seconden besparen. Maar, denkt u eens even in, dat Tinus bijna zoo hard kan loopen als een neger. Is het niet gewel dig? Toch, als ik hier eens dieper over peins, ontgaat mij toch de logica van dit geval. Want de redeneering is aldus. Heel Hol land is enthousiast voor iemand, die het hardste loopen kan! De blanken zijn su perieur aan de negers. De negers loopen het hardst. Dus: leve Tinus. Dat is zoo ongeveer iets als: Alle boo men zijn groen. Dat huis is geverfd. Dus: ik ga wandelen. Maar ondanks dat voel ook ik datzelfde enthousiasme in my koken. Wat is daar in Berlijn al niet bereikt door deze besten aller menschen? Zij heb ben nu eindelijk eens afdoende betoogd, dat wij, menschen, onzen achterstand op de dieren aan het inloopen zijn, dank zij recordverbeteringen en onderdeelen van seconden. Immers: de mensch kan al bijna zoo ver springen als een kangoeroe, hij kan al zoo hoog springen als een paard, hij kan al zoo hard loopen als een hazewind 100 M. nog maar, maar dat komt wel, als eerst 't ras maar eens verbeterd en veredeld wordt hij kan al in driemaal bijna zulk een gewicht heffen als een olifant in één keer, hy zwemt al bijna even snel zij het ook niet zoo sierlijk als een kabel jauw en hij kan zelfs al beter duiken dan een bruinvisch. Er is dus alle reden voor ons om trotsch op den mensch te zijn, op den Olympischen mensch, die zelfs de dieren naar de kroon steekt. Hiep, hiep, hoera!..,, DANTëL. BESLIST NET. Ik ben beslist eert heel net heer Daar kunt U van opaan, 'k Ben net genoeg net om met U Drie uurtjes uit te gaan. 't Is in den middag, dus een tijd, Dat ieder mensch ons ziet, Als 't in den avond was, juffrouw, Zou 'k zeggen: Doe het niet. Maar 's middags ben ik reuzenet Dat heeft men mij geleerd, Ik weet hoe men een dame net Een sigaret offreert. Op zulke dingen heb ik steeds Beslist heel goed gelet, En 's middags zoo van 2 tot 5 Ben ik beslist heel net. Dame 30 jaar, zoekt kennisma-' king met beslist net heer om Za terdagmiddags mee uit te gaan tusschen 2 en 5. (Advertentie). En speciaal op Zaterdag, Dan heb ik 's middags vrij, Dan houd ik eerst van 1 tot 2 Beslist schoonmakerij. Daar wordt door Pa en Ma altijd Zorgvuldig op gelet, En als ik dus gewasschen ben Ben ik beslist heel net. Myn zakgeld is dan ook nog versch En 'k neem U dus graag mee, Voor 'n filmpje met Marlène of 'n Heel net kopje thee. Wij hebben samen dan beslist Onnoemelijke pret, U ziet fret is onschuldig en Daarbij beslist heel net. Zoo ied'ren Zaterdag met U Dat lijkt mij ideaal, Zoo samen, alles in het net, Het klinkt als een verhaal. Van 2 tot 5, dat Is voor ons, Dan ben ik dus bezet; Dan zijn wij, juffrouw, alleba Beslist drie uren net. TROUBADOUR.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11