27ste Jaargang DINSDAG 18 AUGUSTUS 1936 No. 8498 Ste Ceidóoh^Soti/ta/fit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 0E ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze^ Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco "per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 T GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt j het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Bisschoppelijke waar schuwing tegen de N.S.B. Herderlijk schrijven van Mgr. Lemmens Groote biddag op 6 September In alle kerken en kapellen van het bis dom Roermond is Zondag 16 Augustus een rondschrijven van Z.H.Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, voorge lezen, waaraan wij hier het voornaamste ontleenen. De Bisschop herinnert aan de vorige waarschuwingen tegen de N. S. B., welke zijn uitgegaan van hem persoonlijk en van het geheele Episcopaat. Men laat echter blijkbaar de Bisschop pen maar verklaren. Men acht zich zelfs beleedigd, dat zij volgens hun herderlijken plicht spreken en optreden. Men gaat met even groote vrijmoedigheid door. Meer nog: men smeedt plannen om in het oer katholieke Limburg groote vergaderingen en demonstraties te houden. Men kondigt deze plannen aan .net een beroep op „volk en bodem" en spreekt zonder schroom van een „geschikten voedingsbodem" alsof het goede Limburg zelfs eer. bijzondere ge- eigendheid zou hebben voor een Bewe ging, waartegen het Kerkelijk Gezag zoo dikwijls en zoo streng is opgetreden. Het schrijven vervolgt dan: Ieder weet, dat wij met groot geduld en lankmoedigheid zijn opgetreden. Ieder weet, dat wij ons nooit in zuiver tijdelijke aangelegenheden willen mengen. Maar ieder zal moeten erkennen, dat wij, nu men op deze wijze reageert op onze plechtige vermaningen omtrent dreigende geestelij ke gevaren, niet meer mogen zwijgen en stil zitten. Als bisschop van Limburg, dat altijd een bolwerk was en ook altijd een bolwerk zal moeten blijven van onze Heilige Kerk, van Limburg, dat de zwaarste stormen in de kerkelijke geschiedenis ongerept trotseer de, van Limburg, dat den plicht heeft een voorbeeld te geven aan onze geloofsgenoo- ten in andere streken, waar de Katholie ken minder in aantal zijn, van Limburg, dat altijd zijn innige aanhankelijkheid aan zijn Bisschop toonde, en dat Ons op onze tochten overal trouw heeft toegezegd, als Bisschop van dat Limburg meenen Wij thans nog duidelijker te moeten spreken. Wij kunnen en Wij zullen niet dulden, dat van ons goede Limburg een bolwerk wordt gemaakt van een beweging, die vol gens de heilige overtuiging van Ons en van alle Nederlandsche Bisschoppen een groot gevaar beteekent voor de geestelijke goederen, welke onze voorvaderen moei zaam hebben verworven. De triomf van zulk een beweging zou een ontrouw en een schande zijn voor ons katholieke Lim burg. Daarom vraagt de Bisschop van de ge- loovigen met allen aandrang: Houdt u allen ver van de.bedoelde bij eenkomsten; toont geen belangstelling en bedwingt ook uw nieuwsgierigheid, want zelfs die zou als belangstelling kunnen worden uitgelegd; leest hun geschriften niet, neemt ze niet aan, maar toont open lijk uw afkeer; sluit enger en sterker dan ooit de katholieke gelederen; vermaant uw medebroeder, opdat hij zich wachtte voor menschen, die openlijk tegen den Bisschop ingaan; schaart u allen daadwer kelijk achter uw Bisschop, die in naam van God en als een vader u wil leiden in deze tijden, die vol zijn van geestelijke gevaren; en bidt met Ons, dat God de verblinde en verdwaalde broeders nog doe terugkee- ren van den weg, die steeds verder af wijkt. Wij zullen op Zondag 6 September een grooten Biddag houden om Gods hulp af te roepen tegen t' groeiend gevaar. Wij zul len voor onze verblinde broeders het licht en de kracht van den H. Geest afsmeeken, opdat zij nog mogen terugkeeren op hun wegen. Wij zullen onze gebeden doen op gaan naar de Sterre der Zee, opdat zij, die dreigen te vergaan, door haar licht mo gen geleid worden. De Bisschop bepaalt vervolgens, dat op genoemden Zondag in alle kerke n en kapel len een openbare hulde moet worden ge bracht aan Christus Koning, met akte van eerherstel en plechtige toewijding aan het Goddelijk Hart. Tevens algemeene H. Com munie voor grooten en kleinen. Die dag moet worden tot een massale uiting van trouw van heel katholiek Limburg aan de H. Kerk, tot een massale aaneenscharing van allen rondom Christus Koning. De dag moet in de huisgezinnen besloten worden met het Rozenkransgebed. Alle klooster lingen zullen op dien dag het H. Sacra ment dat plechtig zal worden uitgesteld, aanbidden. De Bisschop sluit met een vermaning en BINNENLAND HET ONGELUK VAN Mr. GOSELING IN OOSTENRIJK. Over het autobus-ongeluk, waarbij mr. C. Goseling, voorzitter van de R. K. Staatspar tij betrokken was, verneemt het „Hbld." de volgende bijzonderheden. De postautobus, die Zaterdag te kwart over twaalf met 25 toeristen vertrokken was uit het prachtige dorpje Heiligenblut aan het zuideinde van de beroemde, juist een jaar geleden geopende 60 K.M. lange, Grozs Glocknerstrasse, die Oost-Tirol dwars door de Alpen met Zeil am See verbindt raak te een kilometer van zijn uitgangspunt en juist nadat hij van een halteplaats weer met geringe vaart verder reed, van den weg en stortte langs een zachte weidehelling 50 M. naar beneden. Hij sloeg volgens oog getuigen zes maal over den kop en bleef met de wielen naar boven liggen. De chauffeur, die waarschijnlijk werd afge leid, doordat twee bij hem geplaatste melk kannen omrolden en hij die wilde grijpen, maar die ook aan den verkeerden kant van den weg blijkt te hebben gereden, bleef op de plaats dood. Een der Oostenrijksche toe risten stierf kort daarna. De uit den open wagen geslingerde toe risten kregen meest slechts geringe won den; de tien, die onder den autobus ge raakten, werden zwaarder gewond. Relatief liep alles nog goed af. Van de acht zwaar gewonden, verloor een dame uit Boedapest een been. Mr. Goseling is eigenlijk heelemaal niet gewond, zijn echtgenoote heeft slechts een kleine snij wonde boven het rechter-oog en mevr. Marres slechts een uitwendige ver wonding aan den rug. Dr. Kaps, chef-geneesheer van het Wie- dener Hospital te Weenen, heeft de beide dames Zaterdag en Zondag nauwkeurig on derzocht en geen inwendige kwetsuren kun nen constateeren. Zij hebben goed geslapen en voelden zich zeer wel. Misschien zóu bij mevr. Marres nog door een Röntgen-onder zoek worden vastgesteld, of zij werkelijk in wendig niets gekneusd heeft. DE TYPHUS-GEVALLEN TE UITHOORN. Voor melkveehoudersbedrijven die melk leveren aan melkslijters, voorschriften omtrent de watervoorziening. Op de vragen van het lid van de Provin ciale Staten van Noord-Holland, den heer Klaas de Vries: 1. Hebben Ged. Staten kennis genomen van de dreiging van het ontstaan van een typhus-epidemie te Uithoorn, als gevolg van het gebruik van slootwater in het veehou ders-bedrijf? 2. Zoo ja, zijn Ged. Staten bereid met alle kracht te bevorderen, dat in on-hygiëni- sche toestanden als in Uithoorn, en naar gebleken is, ook nog in andere gemeenten in onze provincie bestaan, de noodzakelijke verbeteringen worden gebracht en ze voor de toekomst worden verkomen? 3. Zijn Ged. Staten niet van oordeel, dat de circulaire van 13 Februari 1924, van hun college tot de gemeentebesturen uitgegaan, zeer onvoldoende heeft gewerkt, en kunnen Ged. Staten niet nog andere middelen te baat nemen om aan de gewraakte, op het gebied van de volksgezondheid zoo betreu renswaardige toestanden, als nog in onze provincie in het veehoudersbedrijf in het bijzonder op het terrein van de melk win ning, bestaan, een einde te maken? hebben Ged. Staten als volgt geantwoord: 1. Omtrent de omstandigheden, waaron der te Uithoorn een aantal typhus-gevallen zijn voorgekomen, hebben Ged. Staten in lichtingen gevraagd aan het gemeentebe stuur en aan de desbetreffende inspecteurs van de volksgezondheid. Daaruit is geble ken, dat eind December 1935 een ziekte geval is voorgekomen, waarvan eerst eind Januari de aard werd vastgesteld. Tenge volge daarvan zijn gedurende deze periode geen voorzorgsmaatregelen genomen ten opzichte van de uitwerpselen, die terecht kwamen in een sloot, waaruit een veehou der wiens koestal aan de overzijde der sloot is gelegen, water oppompte ten gebruike van zijn bedrijf. De melk, uit dezen koestal in consumptie gebracht, heeft eenige typhusgevallen veroorzaakt. 2. Uit de bovenbedoelde berichten is ge bleken, dat, zoodra de vorenomschreven toe een smeekbede tot hen, die de stem van hun Bisschop tot nu toe niet verstonden en niet volgden: „Broeders, weest niet eigenwijs maar blijft trouw aan de leiding van hem, die door God gesteld werd om ook u veilig naar uw eeuwig einddoel te leiden. Thans geldt het verschrikkelijke woord: die niet met Mij is, is tegen Mij. Wie zou dan te gen Christus durven kiezen? Wij zegenen u allen en rekenen op u!" dracht werd vastgesteld, door krachtig in grijpen van de daarvoor aangewezen auto riteiten van het staatstoezicht op de volks gezondheid, de melk uit den bedoelden stal aan de consumptie is onttrokken, de pomp afgebroken, de stal aan de waterleiding aan gesloten en de sloot gedesinfecteerd is. Krachtens de voorschriften van het Melk- besluit zijn de melksljjtersbedrijven ver plicht te zorgen voor een deugdelijke water voorziening. Voor de melkveehoudersbe drijven, die niet tevens zijn melkslijtersbe- drijven, gelden dergelijke voorschriften niet. Ged. Staten zijn bereid stappen te-doen om te bevorderen, dat vooral ook voor melkveehoudersbedrijven, die melk leveren aan melkslijters, voorschriften omtrent de watervoorziening worden gegeven. 3. De circulaire van 13 Februari 1924 heeft tot gevolg gehad, dat de daarbij voor geschreven bepalingen omtrent het gebruik van slootwater in de politie-verordeningen van nagenoeg alle gemeenten zijn opgeno men. Daarnaast is van de verplichte herziening van de bouwverordeningen als gevolg van de in 1931 totstandgekomen wijziging van de Woningwet, gebruik gemaakt, om in de bouwverordeningen bepalingen op te nemen, waarbij, behalve het stellen van privaten op slooten, ook het doen uitloozen van pri- vaatstoffen in sloot is verboden, dit laatste behoudens een enkele uitzondering, ingeval de plaatselijke omstandigheden de plaatsing van een beerput of aansluiting aan een rioleering niet toelaten. Opgemerkt wordt nog, dat de totstand koming van de watervoorziening ten platte- lande van Noord-Holland er, naar uit de gegevens in de jaarverslagen van het P.W.N. blijkt, in belangrijke mate toe heeft bijge dragen dat de typhus-frequentie in deze provincie zeer aanmerkelijk is verminderd. In de bouwverordeningen van practisch alle gemeenten is de verplichting opgenomen tot aansluiting aan de waterleiding voor wo ningen, die gelegen zijn binnen den afstand van 40 meter van de as van een weg, waar in een waterleidingbuis aanwezig is. Op dit oogenblik is 92 pet. van de platte landsbevolking in de gelegenheid zich van aan hooge eischen beantwoordend drink en bedrijfswater te voorzien, terwijl 87 1/2 pet. van die bevolking inderdaad aan de waterleiding is aangesloten. Het ontbreken de gedeelte (41/2 pet.) zal, indien de bepa lingen inzake de verplichte aansluiting in alle gemeenten ten volle gehandhaafd wor den, handhaving, waarop Ged. Staten voort durend bij de gemeentebesturen aandringen, eveneens het genot van een goede water voorziening deelachtig kunnen worden. CONCENTRATIE BIJZONDER ONDERWIJS. De werkzaamheden der Staatscommissie. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft geantwoord op vragen van den heer Droog- leever Fortuyn betreffende den stand van de werkzaamheden der Staatscommissie, be noemd bij K.B. van 11 Februari 1936. De werkzaamheden der Staatscommissie zijn nog niet zoo ver gevorderd, dat zij haar standpunt omtrent de materie, behandeld in 12 van het destijds aan de orde geweest zijnde wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven en in de wet van 4 Augustus, reeds heeft kunnen bepalen. In verband hiermede kan de vraag, welke houding de regeering zal moeten aannemen, nog niet worden beantwoord. PRIJZEN VAN GEBAKKEN VISCH. Vischwinkeliers vragen heffingvrije olie. De Nederlandsche Bond van Vischwin keliers heeft het volgende verzocht aan den minister van Landbouw en Visscherij: Teneinde eenige verlichting voor onze be drijven te verkrijgen en ter bevordering van de afzetmogelijkheid van visch, hadden wij gaarne dat Uwe Excellentie zou willen toe stemmen in het verstrekken van vijf-en- twintig k.g. niet aan heffing onderhevige aiachide olie per maand en per winkel of halbedrijf. Bedoelde tegemoetkoming heeft alleen dan plaats, wanneer vast staat dat in zulk een bedrijf visch wordt gebakken en gebak ken verkocht. De belanghebbenden onder werpen zich aan door uw departement te treffen bepalingen in het belang van een juist uitvoering. De Nederlandsche Bond van Vischwinke liers is bereid, een objectieve uitvoering te waarborgen voor zoover het hare leden be treft. De bond is van meening, dat een der gelijke tegemoetkoming veel leed verzacht, de rijksmiddelen een dergelijk klein be drag niet zal schaden en den vischafzet in niet geringe mate zal bevorderen, omdat de prijzen voor gebakken visch zullen kunnen dalen en toch loonend blijven. Zeereerw. heer G. P. A. van Zuylen, benoemd tot pastoor der H. Agathakerk te Lisse. HET LANDBOUWCRISISFONDS. Steun voor tuinbouwgewassen. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat uit het Landbouwcrisis fonds steun zal worden verleend, aan hen, die als teler van tuinbouwgewassen zijn aangesloten bij de Nederlandsche Groenten en Fruitcentrale, tot een bepaald bedrag van ten hoogste 1 millioen. Deze steun wordt verleend over de hoeveelheden van de hierna vermelde ge teelde producten, welke in het achter elk product vermelde tijdvak van 1936 door genoemde telers over een erkende veiling of per eenheid: Blauwe druiven (koud) 1 Jan.5 April 9.40 per 100 K.. Kaskomkommers 30 Maart17 Mei 1.50 per 100 stuks. Idem a 18 Mei28 Juni 2.— per 100 st. Idem b 18 Mei28 Juni 1.50 per 100 st. Platglaskomk. c 18 Mei28 Juni 1.per 100 st. Idem a 18 Mei28 Juni 1.60 per 100 st. Idem b 18 Mei28 Juni 1.20 per 100 st. Idem c 18 Mei28 Juni 0.80 per 100 st. Prei 1 Jan.—31 Mei 0.25 per 100 K.G. Radijs 23 Maart26 April 0.15 per 100 bos Sla 13 April—17 Mei ƒ0.40 per 100 krop. Spinazie 30 Maart24 Mei 0.30 per 100 K.G. Steun voor de tarwebloem. De minister van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat voor 1936 aan impor teurs van of handelaren in tarwebloem b., die aangesloten zijn bij de vereeniging „Distributiekantoor voor tarwebloem b. c." of bij de vereeniging consentenbureau voor den meelhandel ter tegemoetkoming in het door hen geleden nadeel tengevolge van de maatregelen, genomen ter zake van den import van en den handel in tarwe bloem b., boven het bedrag, dat reeds is uitgekeerd, uit het landbouwcrisisfonds steun zal worden verleend tot een bedrag van ten hoogste 475.000. GASBESCHERMINGSMIDDELEN. De inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen heeft een circulaire gezonden aan de burgemees ters betreffende de beschermnigsmiddelen tegen strijdgassen. Het is den inspecteur gebleken, dat gas- beschermingsmiddelen worden te koop aan geboden, waarvan de hoedanigheid niet vaststaat. Het ligt in het voornemen der regee ring den verkoop van beschermende mid delen tegen strijdgassen in zoodanige ba nen te leiden, dat slechts goedgekeurde voorwerpen kunnen worden aangeboden. Zoolang een desbetreffende besluit niet is afgekondigd en in werking getreden, zal ieder kooper of tusschenhandelaar goed doen, alvorens tot zaken te komen, van den verkooper overlegging te vragen van een door den Minister van Defensie afge geven verklaring waaruit blijkt dat de gasmaskers aan redelijk te stellen eischen voldoen. De paardestalbrochure. De ingezetene van Naarden, die, zooals wij hebben gemeld, op vordering van den burgemeester het kastje heeft verwijderd, dat hij aan den buitenmuur van zijn bak kerij had bevestigd en waarin hij NSB-lec- tuur had uitgestald, heeft thans een formee- le aanvraag ingediend tot het mogen beves tigen van een kastje. B. en W. zullen nagaan, of deze vergun ning kan worden verleend. Inmiddels wordt van katholieke zijde een klacht inge diend over het feit dat de paardenbrochure aan den muur is geplakt, nadat het kastje verwijderd was. Dit nummer bestaat uit vier bladen, waaronder het Vacantie-nummer. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Behoudens voortdurende gevechten op alle fronten, zonder veel succes, valt er van den Spaanschen burgeroorlog weinig nieuws te vermelden. (2de blad). Weer sabotage-gevallen in Sovjet-Rus land? (2de blad). BINNENLAND. Slachtoffers van het zwemmen. (Gem. Ber. 3e blad en 1ste blad). Blikseminslag in boerderijen. (Gem. Ber. 3de blad). Twee kinderen verbrand. (Gom. Ber. 3de blad). Dijk tusschen Haastrecht en Gouda ver zakt. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Huldiging van de Olympische zwemsters na terugkeer in ons land. (2de blad). Euwe speelt remise tegen Bogoljubov in Nottingham. (2de blad). De wereld in vogelvlucht Het is een lange en vermoeiende weg, dien de burgeroorlog in Spanje heeft af te leggen, voordat de oplossing in het zicht komt. En wanneer de strijd met de wape nen zal zijn beslecht, zal hoogst waar schijnlijk de burgeroorlog zelf nog lang niet tot het verleden behooren. Het onge lukkige land is voor jaren en jaren ver deeld in twee uiterst vijandige kampen, die elkander op het oogenblik in een open strijd trachten uit te roeien, maar later zullen voortgaan in een eindelooze reeks complotten om elkander ondergrondsch te bestoken. Op tiet oogenblik is het voornaamste nieuws, dat de troepen van generaal Fran co vanmiddag uit Badajoz de opmarsch hebben hervat naar Madrid. Dit bericht was gisteren reeds doorgekomen, doch schijnt toen wat voorbarig te zijn geweest. In den maalstroom van voorbarige, tegen strijdige en misleidende berichten is zoo'n kleinigheid niets bijzonders. EEN COMMUNIQUé DER SPAANSCHE OPSTANDELINGEN. BURGOS 18 Aug. (A.N.P.). De staf der opstandelingen deelt in een communi qué mede: De artillerie der regeering heeft aan de fronten van Somosierra en Gua- darrama groote activiteit ontwikkeld, even wel zonder noemenswaardig resultaat. In Guipuzcoa hebben onze troepen na hevig verzet Andoain bezet. Aan het front van Asturie zijn de colonnes van de achtste di visie verder opgerukt in de richting van Oviedo en Gijon. Aan het front in Aragon zijn de troepen in contact gebleven met de Catalaansche colonnes, en hebben zij plaat selijke successen behaald en den vijand met verliezen teruggedreven. Het Zuidelijk le ger zet het offensief voort en versterkt de veroverde stellingen. De colonnes, die in de provincies Cordoba, Granada en Malaga opereeren, voltooiden de zuivering der haarden van verzet.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1