27ste Jaargang VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1936 No. 8496 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Lelden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Wegens den feestdag van Maria ten Hemelopneming zal „De Leidsche Courant" morgen niet verschijnen. DE DIRECTIE V Achter den Bisschop 1 „De Bisschop is door God niet als onze politieke Leider aangesteld" aldus de N.S.B. in een tegen Z.H.Exc. den Bisschop van Roermond gericht vlugschrift. Neen, natuurlijk is de Bisschop niet de door God aangestelde politieke Leider. Dat beweert niemand en nooit is er een ver standig mensch geweest, die een hierop gelijkende stelling heeft geponeerd of ver dedigd! Maar iets anders is, wie voor de Katholieken zal uitmaken, of een beweging als de N.S.B. door niet-katholieke begin selen wordt gevoed en gevaren inhoudt, die zich schrikkelijk aan de Katholieken kunnen wreken. Ook de S.D.A.P., hoewel ook zij beweert enkel sociale en politieke doeleinden na te streven, is door de Bis schoppen voor hun onderhoorigen ver boden. Naar aanleiding van bedoeld N.S.B.- vlugschpift merkt de „Tijd" nog op: „De heer Mussert is een afgetreden niet- katholieke ingenieur van den Waterstaats dienst, Mgr. Lemmens is de door God aan gestelde Leider van het katholieke volk in Limburg. Het troepje rebelleerende Mussert-volge- lingen moge de ergernis voortzetten, het katholieke volk kent, maar één parool: Achter den Bisschop!" WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN V Ondervoeding Verschenen is het eerste deel vah een uitgave van den Volkenbond; het verslag der z.g. commissie-Astor over het voedings- vraagstuk. Ontstellend is het kennis te nemen van het zeer hooge percentage der ondervoeding bij kinderen en volwassenen geconstateerd. In sómmige wijken van Parijs heeft men vastgesteld, dat 20 a 30 procent der leer lingen ondervoed waren. Even talrijke ge vallen worden uit Zuid-Slavië gemeld. In Polen worden 25 procent der leerlingen slecht gevoed. In de Vereenigde Staten werden in 1933 zeven en een half millioen ondervoede schoolgaande kinderen aange troffen. In Denemarken vertoont een derde der miliciens verschijnselen, die het gevolg zijn van ondervoeding. In Finland moeten, on danks het hooge peil der sportbeoefening, 21 procent der ingeschreven lotelingen worden afgekeurd. In Polen bedraagt dit aantal zelfs 50 procent. Tot zoover het rapport. De toestand, welke in deze cijfers vóór ons open ligt, is verbijsterend! Dat het in ons land zóó erg is, gelooven wij niet. Maar dat de nood, het gebrek in vele kringen erger is, dan 't oppervlakkig lykt, staat voor ons vast. En hoe groot zal bij ons zijn het percentage van hen, die gebrek lijden, zoowel in de steden als op het platteland? Jan Welvoldaan decreteert: er wordt geen gebrek geleden. Maar in zijn bekrom pen zelfvoldaanheid ziet hij niets of wil hij niets rondom zich zien. Er heerscht gebrek, ook in ons land. God spare de wereld, waarin de onwijs heid en waanzin der menschen den toe stand heeft geschapen, dat er, terwijl er overvloed is, gebrek wordt geleden Wij vernemen, dat bij beschikking van den minister van sociale zaken de commis sie, aan welke was opgedragen, op korten termijn een voor het geheele land bruik bare methode aan te geven, volgens welke het onderzoek naar den voedingstoestand van schoolkinderen en de verwerking van de verkregen gegevens zal moeten plaats hebben, welke commissie haar rapport ;*eeft uitgebracht, is opgeheven. Met groote belangstelling zien wij uit naar de publicatie van- het rapport. S.D.A.P. EN COMMUNISME De Volkskrant schrijft: Buitengewoon kwalijk neemt het „Volk" het de N.S.B., dat zij, met duivelsche sluw heid haar propaganda naar Duitsch re cept inrichtend, op de natuurlijke angst van den gemiddelden burger voor den cómmunistischen boeman speculeert. En daar zegt het blad „het com munisme hier te lande nooit meer is ge weest dan een onbeteekende politieke sec- te, die een bloedarm bestaafi leidt, werpt de N.S.B. sociaal-democratie en communis me in één pot ten einde aldus de illusie te scheppen van het bestaan van een werke lijk gevaar". Tegenover het welbewust vereenzelvi gen van sociaal-democraten en communis ten onder den verzamelnaam „de Marxis ten", wat de N.S.B. doet, stelt het „Volk" vast, „dat in Nederland de afstand tus- schen sociaal-democratie en communisme nauwelijks geringer is dan die tusschen onze beweging en het nationaal-socialisme" In Nederland Wat, zooals het daar staat, juist, nog juist is, vormt toch een zwakke plek in het betoog van het „Volk". Buiten Nederland is de afstand tus schen sociaal-democratie en communisme minder groot. Er zijn, dit moet erkend, gradaties. lm Frankrijk staan socialisten en com munisten dichter bij elkaar dan bijvoor beeld in België, en in Spanje hebben so cialisten en communisten elkaar volledig gevonden. En als men zou opmerken dat de so- ciaal-democratem in Nederland het niet kunnen gebeteren dat hun geestverwanten elders de communisten anders bejegenen dan zij het in hun land doen, dan getuigt tegen de S.D.A.P. in ons land, dat haar voormannen onbewimpeld de zaak van 't Spaansche „volksfront" hebben omhelsd. Bovendien vraagt men zich af welke waarborgen er zijn dat de Nederlandsche S.D.A.P. niet te eeniger tijd het buiten- landsche voorbeeld zal volgen en met de communisten een bontgenootschap zal aan gaan. Het is waarlijk niet de N.S.B. alleen al vindt haar voorstelling, dat in Neder land sociaal-democratie en communisme één potnat zijn, geen grond in de feiten, die, verontrust door hetgeen men in het buitenland ziet gebeuren, door de Ne derlandsche sympathie voor hetgeen zich in Spanje afspeelt, meer argwanend tegen over de S.D.A.P. staat dan in een vroegere periode. BINNENLAND HET EINDE VAN DE UITVERKOOPEN Krachtens het bepaalde in artikel 12 der wet van den 13den September 1935, hou dende regeling betreffende het uitverkoo- pen en opruimen in het winkelbedrijf, is het n.l. heden, Vrijdag 14 Augustus, de lataste dag van den thans loopenden ter mijn, gedurende welken verkoopen in ver band met seizoenswisseling, onder de daar voor toegestane aanduidingen, mogen wor den gehouden. De seizoensopruiming is geëindigd. We gaan, ondanks den tegenslag van de malaise, met frisschen moed en durvend initiatief het nieuwe seizoen in! N.S.B.-BROCHURE. In verband met een ingekomen klacht, heeft de Heemsteedsche politie proces-ver baal opgemaakt op grond van overtreding van art. 147a Wetboek van Strafrecht, ter zake verspreiding van de N.S.B -'brochure: „Wordt ook Uw kerk een paardenstal?" ONZE LANDGENOOTEN IN SPANJE. Naar wij vernemen is er thans dage lijks contact tusschen dr. Flaes, die de leiding van het Nederlandsche gezant schap in Madrid op zich genomen heeft en het Nederlandsche departement van buitenlandsche zaken. Uit de inlichtingen, welke men hier gisteren uit Madrid ont vangen heeft, blijkt, dat er thans nog on geveer 60 Nederlanders daar ter plaatse vertoeven. Zij wonen zooveel mogelijk bijeen en hebben het plan indien de omstandigheden dit* veroorloven in Madrid te blijven. Zij staan in voortdu rende verbinding met het gezantschap. De stemming is rustig en men heeft geen reden tot klagen over de bejegening van de zijde der Spaansche autoriteiten. BERICHTEN VOOR NEDERLANDERS IN SPANJE. Naar wij vernemen zal met ingang van 'heden uitvoering worden gegeven, zij het in gewijzigde vorm, aan het plan van de Phohi om langs draadloos-telefonischen weg in verbinding te komen met Nederlanders, die in Spanje vertoeven. De P.T.T. heeft n.l. besloten, dat telegram men, welke op het oogenblik op eigen ri sico van den afzender aan Nederlanders en Nederlandsche ondernemingen in Spanje worden gezonden, eiken dag te 17.40 G.T. (19 uur A.T.) via een P.T.T.-zender welke werkt op een golflengte van 28,8 meter ra- diotelefonisch kunnen worden doorgegeven. De uitzending zal geschieden in de Neder landsche, Duitsche, Engelsche of Fransche taal en zal kosteloos zijn. Naar aanleiding van het bovenstaand be richt deelt het hoofdbestuur der P.T.T. het volgende mede: Ter bevordering van de goede overkomst van berichten voor Nederlanders of Neder landsche firma's in Spanje wordt door den rijkstelegraafdienst aan den afzender van telegrammen naar Spanje de gelegenheid geboden deze telegrammen na de oversei ning eveneens radio-telefonisch te doen uit zenden. Hierna zijn geen extra-kosten ver bonden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de geheimhouding bij deze wijze van over brenging niet verzekerd is. Uitzending ge schiedt dagelijks op 19 uur Amsterdamsche zomertijd op golflengte 28,8 meter. LUCHTPOST VAN EN NAAR INDIë. Per vliegtuig ongeveer 9500 brieven van gram naar den Oost; 1000 meer uit Indië. In een tweegesprek voor de Phohi heeft de directeur-generaal van de P.T.T., ir. M. H. Damme, gistermiddag eenige bijzonder heden medegedeeld over het luchtpostver- voer naar en van Indië. Over de hoeveelheid post, welke per vliegtuig gemiddeld meegaat, deelde de di recteur-generaal mede, dat ongeveer 9500 brieven van 5 gram van Nederland naar In dië worden verzonden. Uit Indië bedraagt dit aantal ongeveer 1000 stuks meer. Wat de resultaten van Indië naar Neder land betreft, merkte ir. Damme op, dat in deze richting de luchtpost zich ook wel op bevredigende wijze heeft ontwikkeld, maar dat het toch nog wel wat beter zou kunnen. Wat de tarieven aangaat, daarover beslist het Indisch postbedrijf, dat daarbij reke ning moet houden met de Indische toestan den en nog vele andere factoren die bij het bepalen van posttarieven te pas komen. Indië heeft echter minder sterk gerea geerd op de verdubbeling van den dienst dan Nederland. Er werd na 12 Juni 1935, toen begonnen werd met de verzending tweemaal per week, een toeneming van de hoeveelheid post verwacht. Die is ook ge komen. Van Nederland naar Indië was het 40% meer, van Indië naar Nederland maar ruim 30%. Het merkwaardige heeft zich hierbij voorgedaan, dat Indië met de vlieg tuigen, die des Woensdag vertrekken, veel meer post frieegeeft dan met de vliegtuigen van Zaterdags. Het verschil is 30 tot 40%. Ir Damme meende, dat voor een deel hier op van invloed is de regeling van de boot- verbindingen naar Java. De booten komen meerendeels op de eerste dagen van de week op Java aan, en dan wordt de luchtpost doorgezonden met het vliegtuig van Woens dag. De P.T.T. heeft den indruk, dat de ver klaring voor een grooter deel moet liggen in de omstandigheid, dat Indië zich nog niet heeft aangepast aan de gelegenheid om tweemaal per week te verzenden. UITBREIDING KORPS LUCHTDOEL ARTILLERIE. Uitbreiding met een schoolcompagnie. Geen brigade luchtdoelartillerie. Naar de „Msb." verneemt, ligt het in de bedoeling van ons legerbestuur het korps luchtdoelartillerie binnenkort met een schoolcompagnie uit te breiden. Van de ver grooting van het korps tot een brigade schijnt voorloopig nog niets te komen. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter is voor de week van 1622 Augustus vast gesteld op 0.80 per kilogram. VERBOUWVERBOD AARDAPPELEN. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van de Regeering om een algemeen verbouwverbod van het aardappelras Oden- walder Blauen voor den oogst 1938 uit te vaardigen, zulks in verband met de om standigheid, dat de vatbaarheid voor aard- appelwratziekte van het aardappelras Odenwalder Blauen gevaar oplevert voor den uitvoer van pootaardappelen. ^IIIIIIVIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIL 1 Olympisch Nieuws DE VIERDE GOUDEN MEDAILLE. Gistermiddag zorgde Nida Senff in E een emotioneele race op de 100 M. E E rugslag voor de vierde gouden me- E E daille voor Nederland, terwijl Rie E E Mastenbroek de zilveren veroverde. E Vandaag plaatsten Rie Masten- E broek en Tini Wagner zich in de fi- E nale van de 400 M. vrije slag; Annie E Timmermans werd evenwel uitge- E schakeld. E Metman viel af in de 100 M. rug- E slag. E Het Ned. waterpolo-zevental won E E vandaag met 43 van Zweden. E E Schermers, roeiers en boksers kon- S E den het niet tot successen brengen. E Wat de Ned. ruiters zullen doen, E blijft nog afwachten. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiE JEUGDIGE MISDADIGERS IN WERKKAMPEN. Plannen voor Katholiek kamp gereed. Naar aanleiding van het bericht, dat er plannen in voorbereiding zijn, om een ge deelte van de jeugdige misdadigers onder te brengen in werkkampen, schrijft de „Volkskrant", dat de katholieken met de voorbereiding tot hun kamp reeds gereed zijn. Zij wachten op de toezegging der re- geeringssubsidie, welke aan Sociale Zaken en Justitie op hun voor drie weken gele den ingezonden definitieve plannen, werd Voor de totstandkoming dezer plannen hebben de R. K. Reclasseeringsvereeniging en de R. K. Nationale Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg samengewerkt. Het ligt in de bedoeling het kamp voor de katholieke verwaarloosde jeugd te ves tigen onder Sambeek (N.-B.). Er zal plaats zijn voor 96 jongelieden, die aan grond- en boschwerk zullen worden gezet. Wie geestelijk leider van het kamp zal zijn, is nog niet bekend. De Kruisvaarders van St. Jan hebben zich bereid verklaard de dagelij'ksche zorg en het toezicht van deze jongelieden op zich te nemen. VOOR DE TOEKOMSTIGE SOLDATEN. Hoe dikwijls mogen wij hooren: „Wat ben ik blij, dat ik vóór mijn diensttijd een dienstplichtigenretraite heb meegemaakt! Ik bevond het in de kazerne, zooals het mij verteld was in de retraite". Ja en juist daarom was hij «r voor klaar en kwam hij er goed doorheen. De moeite, die het U kost naar zulk een retraite te gaan, de kleine financieele offers, daar aan verbonden, het is alles maar weinig, als wij denken aan hetgeen het U geven zal: een goeden en gelukkigen dienst tijd. Zulk een dienstplichtigen retraite zal worden gehouden te Noordwijkerhout van 26 September tot 29 Sept. Men gelieve zich daarvoor op te geven bij de Directie van het Retraitehuis of aan ondergeteekende. De kosten bedragen 6.50 en kunnen tijdens de retraite worden voldaan of vóór de retraite worden toegezonden aan den Aalmoezenier. Na aanmelding ontvangt men een toe gangskaart met verdere inlichtingen. AALMOEZENIER J. J. BROUWER Huygensstraat 6 - 's-Gravenhage Telefoon 11,65.34 - Giro 92320 Gemeenteraad van Aalsmeer. Burgemeester J. Kastelein heeft in den gemeenteraad mededeeling gedaan van een onderhoud met den minister van landbouw en visscherij, in verband met den noodtoe stand in de bloemisterij. Op aanwijzing van den minister werd gesproken met ir. v. d. Plasse, die toezegde deze materie opnieuw in studie te zullen nemen. Besloten werd èn aan den minister èn aan den regeerings- commissaris Valstar een telegram te zen den, waarin de vergevorderde noodtoestand in de bloemisterij onder hun aandacht wordt gebracht. Opnieuw werd een geldleening van 45.400 aangegaan. De schuld, welke de ijsclub Aalsmeer aan de gemeente had, wegens aanleg van een landbaan, oorspron kelijk groot 2815,82, werd teruggebracht op 1962,14. Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAHD. De stad Bagadoz in Spanje is gedeelte lijk door de opstandelingen ingenomen; San Sebastian is gebombardeerd. (2de blad). BINNENLAND. Verscheidene ernstige verkeersongeluk ken. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. OLYMPISCHE SPELEN: Nieuwe Ned. successen door de zwemsters. Weinig suc cessen in de overige sporten. (4de en 1ste blad). SCHAKEN: Dr. Euwe wint zijn derde partij te Nottingham. (4de blad). Nieuw feuilleton ZIJN LAATSTE AVONTUUR is de titel van het nieuw feuilleton, waarvan wij heden de publicatie aan vangen. Dit feuilleton is iets nieuws, het is een humoristisch-romantisch feuilleton. Een feuilleton als een film, waarmede alle lezers zich ongetwij feld heerlijk zullen amuseeren. Men kent die films, waarin een rijke jongeman zich als chauffeur verhuurt om in de nabijheid van zyn aangebe dene te kunnen zijn, waarin zijn pad gekruisd wordt door boeven, wat in dit feuilleton wel op zeer humoristi sche wijze en als een soort Köpe- nickiade geschiedt en waarin ten slotte auto- of andere races het hoog tepunt en tevens de oplossing vor men. Zulk een film met vaart, humor en romantiek is dit feuilleton, waar voor wij aller aandacht vragen. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem. De najaars-centrale raadsvergadering van den Diocesanen Middenstandsbond in het bisdom Haarlem zal te 'sGravenhage ge houden worden Dinsdag 20 October. De roomprijs voor de banketbakkers. De Nederlandsche banketbakkersvereeni- ging, afdeeling Rotterdam, heeft zich tot de Nederlandsche zuivel centrale afd. zuivel- steun, in Den Haag gewend met een brief, waarin zij haar verwondering en ontstem ming te kennen geeft over het besluit der centrale om aan de banketbakkersbedrijven geen industrieroom voor ijs te verstrekken, maar in plaats daarvan den roomprijs te verhoogen en wel met 7 ct. per liter. De afdeeling zegt: In uw schrijven aan onze leden laat u naar voren komen, dat de controle heeft uitgewezen, dat onze za ken voor industrieroom niet in aanmerking komen. Uit de gehouden controle kon dat nooit komen vast te staan. Dat was geen controle. Dat was alleen een bezoek van een ambtenaar. Waarom wordt industrieroom verstrekt aan de groote bedrijven, warenhuizen en eigenaars van ijswagentjes en niet aan ons, de oorspronkelijke ijsbereiders? Wij moeten hiertegen met klem protesteeren en meenen zeer zeker gelijke rechten te hebben. Wij zijn dan ook vastbesloten, indien aan onzen billijken eisch niet voldaan wordt (ons hoofdbestuur heeft dit ook meermalen verzocht) het artikel room in onze bedrijven tot een minimum te beperken of geheel uit te schakelen. De reden hiervan zullen wij aan het publiek mededeelen. Goedkoopere boter, room en melk voor onze bedrijven bevoordeelt onze en de zui velindustrie. Alzoo meer omzet, minder werkloosheid. Dit schijnt men echter niet te willen of kunnen inzien.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1