MINDER SUCCESVOLLE VOOR ORANJE, DAG DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD KAG. 't Was gisteren 'n „stille"dag voor de Neder" landsche ploegen. Waterpolo, roeien en hockey werden verloren, resp. van Hongarije en Duitschland. Het hockey- elftal heeft echter nog kans op den derden prijs. De Ned. ruiters zijn niet onverdienstelijk be gonnen en de Ned. sabel-equipe hield zich goed. HET ZWEMTOURNOOI. DE WOENSDAGMIDDAG WEDSTRIJDEN IN HET ZWEMSTADION Medica wint de 400 meter vrije slaff heeren BERLIJN, 12 Aug. Na de demonstra tie van de Olympische kampioene schoon- springen, de Amerikaansche Gestring als mede de tweede prijs winster Catherine Rawls de winnares van de bronzen me daille Poynton Hill is onverwacht ziek ge worden kwamen de finalisten voor het nummer 400 meter vrije slag heeren in deze volgorde aan den start: Negami (Ja pan), Medica (Ver. Staten), Uto (Japan), Leivers (Engeland), Flanagan (Ver. Sta ten), Taris (Frankrijk) en Makino (Japan) Na 100 meter lag Uto iets voor en deze afstand legde hij af in 1 min. 6.1 sec. Óp de volgende 100 meter kwam Medica gelijk met den Japanner, terwijl Negami en Ma kino om de derde plaats streden. Medica en Uto noteerden voor 200 meter beiden 2 min. 19.9 sec. Na 250 meter lag de Ja panner weer met een meter voor, welke voorsprong na 300 meter kon worden uit gedrukt in een tijdsverschil van 0.9 sec. Tijd van Uto op de 300 meter 3 min. 32 sec. Op 350 meter lag Uto nog steeds voor, terwijl Negami op derde plaats toen gelijk met Makino lag. Op de laatste 50 meter een prachtige eindspurt van den Ameri kaan. Ziendoroogen liep hij in. Hij verhoog de het tempo aanzienlijk en op 25 meter voor de finish lag hij gelijk met Uto. Met ongeveer 2 meter verschil tikte Medica on der groot enthousiasme als eerste aan in den tijd van 4 min. 44.5 sec., hetgeen een nieuw olympisch record beteekende. Het behoeft geen betoog, dat dit weer een nieuwe teleurstelling voor de Japanners beteekent. Immers ook de 100 meter vrije slag heeren kon tot veler verrassing niet door een der Japanners gewonnen wor den. Wat de Europeesche vertegenwoordiging betreft, Taris werd 6e met 4 min. 53.8 sec., Leivers 7e. NIDA SENFF EN RIE MASTENBROEK IN DE FINALE Voor den eersten halven eindstrijd 100 meter rugslag dames startten in deze volg orde Mortridge (V. S.) Brunstroem (De nemarken), Stolte (Duitschland), Senff (Nederland), Norton (Australië), Harding (Engeland). Nida Senff lag onmiddellijk na den start voor en keerde op prachtige wijze na 50 meter, waardoor zij nog meer voorsprong wist te verkrijgen. In een tijd, die iets lag boven het nieuwe olympische record, dat de. A.D.Z.-zwemster gisteren vestigde, kwam zij met flink verschil als eerste aan. Haar tijd bedroeg 1 min. 17.1 sec., Mortridge was tweede met 1 min. 19.1 sec. Een felle strijd voor de derde plaats voerden Brunstroem en Harding. De Deen- sche noteerde 1 min. 19.7 sec., Harding 1 min. 19.8 sec., hetgeen voldoende zou blij ken om ook de Engelsche in de finale te plaatsen. In de tweede serie startten Frampton (Engeland), Kerkmeester (Nederland), Mas tenbroek (Nederland), Bridges (V.S.), Niel sen (Denemarken), Hancock (Engeland). Na een gelijken start keerde Frampton als eerste, vervolgens Rie Mastenbroek, daarna Bridges. Op de tweede baan spurt te Rie weer bij, een spannende strijd ont stond tusschen haar en Frampton, terwijl Bridges derde lag. Met nog ongeveer 2 meter verschil tikte de Rotterdamsche als eerste aan. Dini Kerkmeester werd vierde en aangezien zij een slechteren tijd ge maakt had dan Harding, werd zij voor den eindstrijd uitgeschakeld. De tijd van Rie Mastenbroek was 1 min. 19.1 sec. Framp ton noteerde 1 min. 19.6 sec. Nida Senff en Rie Mastenbroek zijn dus beiden in de finale, welke morgen wordt gezwommen. Het dunkt ons, dat onze kansen op een nieuwe gouden medaille niet ongun stig staan. Nederland in het waterpolo- tournooi uitgeschakeld. Een 8-0 nederlaag tegen Hongarije. Onder leiding van den Belg Raeven tra- den direct na de zwemwedstrijden de wa- terpoloploegen van Nederland en Hongarije aan. De opstelling van Nederland was: Frankenvan Aelst Maier den Hammer Regter v. Oostrom Soede Veenstra. De Hongaren hebben onzen jongens weer eens een lesje in het waterpolospel gegeven. Het vrijzwemmen lukte bij de Neder landers niet en daarbij bleek Ne- meth in de Hongaarsche voorlinie over bijzondere schutterscapacitei- ten te beschikken. Hij scoorde niet minder dan 6 van de 8 doelpun ten, waarvan voor de rust 3. De verraderlijke schoten van dezen spe ler verrasten keeper Veenstra menigmaal. Enkele schoten gingen nog tegen de lat, doch deze pech hadden de Nederlanders ook. Nadat het in de tweede helft 50 stond scoorden Halassy en Boszi nog ieder 1 maal, terwijl Nemeth den eindstand op 80 bracht. De weinige malen, dat onze landgenooten een scoringskans kregen was men volkomen de kluts kwijt. Zij speel den wel beneden hun normalen vorm. Door deze nederlaag en mede door de zege van België op Engeland hedenmor gen, is Nederland uitgeschakeld voor de vier bovenste plaatsen. DUITSCHLAND—ZWEDEN 4—1. BERLIJN, 12 Aug. In het zwemstadion is vanmiddag onder leiding van den Ne- derlandschen scheidsrechter de Vries de waterpolowedstrijd DuitschlandZweden gespeeld. Schneider en Schulze bestookten reeds onmiddellijk het Zweedsche doel, doch de Zweedsche keeper Nauman speel de een uitstekende partij. Niettemin wist Schneider voor de rust tweemaal te doel punten. Na de hervatting bracht Persson den achterstand van Zweden terug tot 21. Daarna kwamen echter de Duitschers weer in den aanval, Schneider en Schwenn scoorden elk eenmaal, zoodat Duitschland dezen wedstrijd met 41 won. De halve finale van het waterpolotour- nooi is thans ten einde. In de finale komen nu uit de groep 1: Hongarije en België, uit groep 2: Duitschland en Frankrijk. In de verliezersronde komen Nederland, Enge land, Oostenrijk en Zweden. De Hollandsche roeiers verliezen. BERLIJN, 12 Augustus. Hedenmiddag werden de Olympische roeiwedstrijden te Gruenau voortgezet onder precies dezelfde weersomstandigheden als gisteren. Ook vandaag waren de watersportliefhebbers in grooten getale opgekomen, om de races bij te wonen. TWEE MET STUURMAN. Begonnen werd met het nummer twee met stuurman, waarvoor door ons land was ingeschreven met de roeiers K. J. Hardeman, E. W. de Jonge en stuurman J. F. van Walsem. Onze twee startte in de tweede heat en lag direct achter bij de ploegen van Frank rijk en Denemarken, die oogenblikkelijk na den aanvang een zeer geringen voor sprong namen. Spoedig lagen de Hollanders op de zes de plaats. Veel is er gedurende de race niet gewijzigd. De stand bleef vrijwel de zelfde en Frankrijk roeide net hard ge noeg om de leiding te blijven behouden, die even voor de finish nog werd vergroot. De Hollandsche twee maakte wat team- en waterwerk betreft een goeden indruk. On ze "Inndgenooten roeiden rustig, maar zij I waren niet hard en snel genoeg, zoodat zij Graaf de Bailet Latour over de organisatie der Olympische Spelen De grens van het mogelijke bereikt. BERLIJN, 12 Augustus. De president van het I.O.C., graaf de Baillet Latour, heeft tegenover een vertegenwoordiger van de „Berliner Nachtausgabe" zijn meening te kennen gegeven over de organisatie van de Olympische spelen te Berlijn. Hij zeide, dat men erin geslaagd was het hoogst mogelijke op dit gebied te bereiken en dat dit tevens de waarschuwing inhield in de toekomst niet het bovenmatige te verlangen. De or ganisatie der spelen moet rekening houden met het prestatievermogen van alle landen. Daarom is een elastische organisatie nood zakelijk. Graaf de Baillet Latour verklaarde in dit verband, dat hij zich Olympische spelen zou kunnen voorstellen, waarop aanzienlijk minder deelnemers zouden verschijnen als te Berlijn. Indien slechts de mannen en vrouwen naar de spelen komen, die een werkelijke kans op de overwinning hebben, dan zouden ook kleinere landen in de ge legenheid zijn de internationale sportjeugdi te ontvangen. Vanzelfsprekend zal steeds een groot aan tal toeschouwers noodzakelijk zijn. Een grooter stadion te bouwen dan Berlijn ter beschikking heeft gesteld, zou een gevaar vormen voor het contact tusschen deelne mers en publiek. Het Berlijnsche stadion beteekent de grens van het mogelijke. Wat de deelneming aan de spelen te Tokio betreft, zeide de president, dat het aantal athleten dat naar de Japansche hoofdstad zal gaan misschien de helft zal bedragen van het aantal Berlijnsche deelnemers, doch dit zou naar zijn opvatting geen achteruit ging beteekenen. De omstandigheden en de verkeerstechnische mogelijkheden van ieder land moeten telkens den omvang van de spelen bepalen. Daarin ligt de hoogste waar de der spelen, zooals d>e Coubertin deze steeds heeft gezien en zooals ook Duitsch land haar heeft opgevat. „Wij kunnen ons hier open over uitspreken", vervolgde graaf de Baillet Latour, „deze kant van den vrede behoort niet tot het terrein van een minister van buitenland- sche zaken of zelfs van een minis ter van oorlog. Het is slechts iets wat de menschen aangaat. In een periode, waarin de eene staat de mocratisch wordt geregeerd en de andere den volkswil op andere wij zen tot uitdrukking doet komen, is het van het grootste belang, dat de menschen uit de verschillende lan den in hun vrijen tijd elkander goed leeren kennen, aangezien de deelnemers van deze verschillende landen in de sportwedstrijden om de hoogste eer kampen, welke de wereld de jeugd deelachtig kan doen worden. Wanneer hier hon derden Franschen eenige weken in Berlijn tezamen met Duitschers sport beoefend hebben, dan gaan zij vanzelfsprekend met betere en zui verder gedachten over Duitschland weer naar huis. In dezen zin zijn de Olympische spelen een feest van den vrede. Wij hebben dit feest te Berlijn dagelijks beleefd, dat was het hoogste, wat ons bij de Olym pische spelen kon worden geschon ken. er niet in konden slagen zich een plaats je naar boven te werken. Frankrijk won in den tijd van 7 min. 38.4 sec. Holland werd zesde in den tijd van 7 min. 56 sec. De eerste heat van dit nummer leverde een fraaie overwinning op voor de Duit- sche twee in den uitstekenden tijd van 7 min 27.3 sec. DE VIER ZONDER STUURMAN. De Nereus-vier, die gisteren zoo uiterst succesvol geroeid heeft in het nummer vier met stuurman kwam vanmiddag in dezelf de samensteling M. Schoorl (boeg), H. Bartlema, P. Regout, S. de Wit (slag), uit in het nummer ongestuurde vier tegen de ploegen van Zwitserland, Italië en Enge land, Na bij den start eenmaal te zijn te ruggeroepen, waren de ploegen voor den tweeden keer goed weg, terwijl de Zwit- sersche vier oogenblikkelijk een kleinen voorsprong nam. Engeland volgde uitmun tend, terwijl Italië in razend hoog tempo daarachter volgde met Holland op de vier de plaats. Het was al dadelijk te zien, dat de fameuze Zwitsersche vier niet veel moeite zou hebben deze race te winnen. De Zwitsers sloegen een laag tempo, maar met zeer feilen doorhaal en in prachtige balans. De Engelsche ploeg deed niet veel voor hen onder, maar een bedreiging vor men was onmogelijk. De Italiaansche vier roeide in het tempo, dat wij van deze zui derlingen gewend zijn, maar buitengewoon practisch was dit niet, daar zij niet of wei nig op de leiders inliepen. Tegen deze drie sterke tegenstanders kon den de Hollandsche roeiers niet op. Wat de Wit ook probeerde, steeds weer werd een inlooppoging met een spurt beant woord. Op 1000 Meter verstuurt de Italiaansche boeg zich en de Hollandsche vier komt daardoor in vuil water te roeien. Hierdoor wordt de afstand tusschen Italië en Hol land nog grooter. De volgorde ondergaat hoegenaamd geen verandering meer en wanneer de Zwit sers vlak voor de finish nog eens spur ten löopen zij zienderoogen uit op de En- gelschen, die zij rustig hadden laten bijko men. Volkomen onbedreigd gingen zij als eersce door de finish in den tijd van 6 min. 27.2 sec. Onze landgenooten maakten een tijd van 6 min. 46 sec. Gezien het verschil tus schen de Hollandsche gestuurde en onge stuurde vier, lijkt het ons vrijwel zeker, dat er besloten werd de inschrijving in het ongestuurde nummer terug te trekken en zich van nu af aan alleen te concen- treeren op de gestuurde vier, waarin wel licht een succesje valt te behalen. De eerste heat van dit nummer werd gewonnen door Duitschland in den tijd van 6 min. 22.5 sec. HET SCIFFNUMMER. In de tweede heat van de herkansings races voor het Sciffnummer startte onze landgenoot H. ten Houten, die zich giste ren niet had weten te plaatsen. Wij dienen dadelijk te zeggen, dat de Hollandsche skiffeur vanmiddag heel wat verstandiger gevaren heeft dan gisteren. Terecht mengde ten Houten zich niet in den strijd, die spoedig na den start ont brandde tusschen den Italiaan Steinleitner en den Amerikaan Barrow. Onze landge noot roeide nu in tegenstelling met giste ren zijn eigen race en daarom maakte hij nu ook een beteren indruk. Weliswaar kwam hij niet te pas aan den titanenstrijd tusschen Barow en Steinleitner, maar het valt te prijzen, dat hij er niet aan dacht deze snelle en stoere knapen bij te hou den. Want niettegenstaande het feit, dat ten Houten als derde arriveerde na de eer ste 800 M. vierde te hebben gelegen, heeft hij nu bewezen een inderdaad veelbelo vend skiffeur te zijn, die zijn eigen kracht kent. Hij voelde op 1000 M. den Zuid- Afrikaan Youell te kunnen passeeren en daarom deed hij het. Maar hij wist even eens, dat zoowel Steinletiner als Barrow voor hem onbereikbaar waren en daarom begon hij er niet aan. Barrow, de Amerikaan, pjasseerde in zijn eindspurt den Italiaan Steinleitner en won in den tijd van 7 min. 31.3 sec. Steinleitner's tijd was 7 min. 31.4 sec., terwijl ten Houten 7 min. 48.6 sec. noodig had. Nederland in het Hoclcey- tournooi door Duitsch land geslagen. De Duitschers overwegend sterken. NEDERLAND VERLIEST VAN DUITSCHLAND MET 3—0 BERLIJN, 12 Aug. In het geheel be zette Olympische Hockeystadion heeft het Nederlandsche hockeyteam tegen een over wegend sterker Duitsch elftal hedenmiddag met 3—0 verloren. De wedstrijd werd o.a. bijgewoond door den plaatsvervanger van Adolf Hitler, Rijksminister Rudolf Hess, terwijl tevens een groot aantal Nederlan ders aanwezig waren, kenbaar aan hun Oranje-vlaggetjes en aan hun luide aan- moedigingskreten. Hoewel het Duitsche elftal overwegend sterker was, hebben de Nederlandsche hockeyspelers niet den wedstrijd gespeeld, zooals wij dat bij andere gelegenheden van hen gezien hebben, en zagen zij pas in het laatste kwartier kans, door een voortdu rend offensief het Duitsche doel ernstig te bedreigen, nadat dezen bijna doorloopend in den aanval waren geweest. Een verzwakking was ongetwijfeld de vervanging van onzen links-binnen de Roos, die ziek was, door Heybroek. Onder leiding van den Britsch-Indische scheids rechter Jagan Nath en den Franschman Furgeot stelden te 6 uur de beide elftallen zich op. De Duitschers zijn dadelijk in den aan val en vooral hun beide vleugelspelers toonen zich zeer snel en onze verdediging heeft dan ook moeite om de snelle door braken, vooral van den rechts-buiten Huff- mann, te stuiten. Toch krijgen de Hollan ders een mooie kans bij een Nederland- schen aanval op het Duitsche doel, als H. de Looper een bal mooi naar voren brengt en overgeeft aan Schnitger, die een hard en goed geplaatst schot op het Duitsche doel lost, dat echter door Droese schitterend wordt gestopt. Dan komen de Duitschers weer terug en blijvèn vrijwel voortdurend in den aanval. Zij spelen in een sneller tempo dan de Nederlanders, hun techniek en hun opstel ling is beter en daardoor heeft het korte spel, dat onze jongens maar weer steeds opnieuw probeeren, weinig kans. Als er ongeveer een kwartier gespeeld is, scoort de Duitsche mid-voor Weiss het eerste Duitsche doelpunt. Nog een mooie kans krijgen de Oranje hemden als Gunning na snel opbrengen van den vleugel af een prachtigen voorzet plaatst, bijna recht voor de stick van den vrijstaanden van den Berg, die echter mist, zoodat de rust ingaat met 1—0 voor sprong voor Duitschland. Na de rust oefenen de Duitschers weer een sterken druk uit op ons doel. Het spel blijft geheel op de Nederlandsche helft, waar de Duitschers eenige corners krijgen toegewezen, die echter geen doelpunten tengevolge hebben. Twaalf minuten na de hervatting ziet de links-buiten Messner dan evenwel kans, als onze verdediging faalt, met een fraai schot den stand op 20 voor Duitschland te brengen. Sparenberg wissels van plaats met Hey broek, die links-buiten gaat spelen. Veel resultaat heeft dat echter niet, want de Duitsche achterhoede geeft onze voorhoe de weinig kans zich te ontplooien. Dan scoort Weiss uit een strafcorner het derde Duitsche doelpunt, waardoor Duitschland leidt met 30. Er moet dan nog ruim een kwar tier gespeeld worden en zooals we reeds zeiden was het in dit laatste kwartier, dat het Nederlandsche team kans zag, onder den Duit- schen druk vandaan te komen en het spel naar de Duitsche helft te De verdeeling der Olympische Medailles. BERLIJN, 12 Augustus. Na den elfden wedstrijddag zijrf de Olympische medail les als volgt over de diverse landen ver deeld: gouden zilveren bronzen Duitschland 19 18 25 Vereen. Staten 19 14 7 Finland 6 6 Zweden 6 5 7 Italië 6 4 5 Hongarije 6 13 Frankrijk 5 5 4 Japan 4 4 5 Engeland 3 6 2 Tsjecho Slow. 3 5 Oostenrijk 3 4 Nederland 3 2 6 Estland 2 1 Egypte 2 12 Zwitserland 18 3 Canada 12 5 Noorwegen 1 2 Argentinië 11 Turkije 1 1 Nieuw Zeeland 1 Polen 2 2 Letland 1 1 Zuid-Slavië 1 Australië België 1 Denemarken Mexico 1 Philippijnen 1 verplaatsen. Aanval na aanval werd door de Oranje-hockeyers ondernomen en herhaaldelijk moest de Duitsche doelverdediger red dend optreden of konden de Duit sche achterspelers nog juist op tijd ingrijpen. In dit laatste kwartier vond ook onze verdediging haar goeden vorm terug en wist zij de Duitsche aan vallen snel en afdoende te onder breken en den bal naar de Duit sche helft te retourneeren. Tot doelpunten kwam het echter niet meer en zoo eindigde deze wedstrijd met een verdiende 30-overwinning van het sterkere en beter spelende Duitsche elftal. BRITSCH-INDIE—FRANKRIJK 10—0 VRIJDAG A.S. NEDERLAND-FRANKRIJK OM DE DERDE PLAATS Vóór de ontmoeting tusschen het Duit sche en het Nederlandsche hockeyteam werd vanmiddag in het hockey-stadion de wedstrijd FrankrijkBritsch-Indië ge speeld. De Indiërs speelden een fenomela- le techniek, waartegen de Franschen wei nig of -niets hadden in te brengen, wat dui delijk tot uitdrukking kwam in de score. Met rust leidde BritschIndië reeds met 40 en het einde kwam met een 100- nederlaag voor Frankrijk. Hierdoor zullen thans Britsch-Indië en Duitschland elkaar in de finale ontmoeten en wel Vrijdag a.s. Vóórdat deze wedstrijd om de gouden olympische medaille zal wor den gespeeld, zal echter de wedstrijd Ne derlandFrankrijk gespeeld worden om de derde plaats in het olympisch hockey- tournooi. Maandag j.l. toen Nederland en Frank rijk, die in dezelfde poule zaten, tegen el kaar speelden, bleef het Nederlandsche hockey-elftal overwinnaar met 31, zoo dat Nederland een goede kans maakt op de derde plaats in het hockey-tournooi. HET SCHERMTOURNOOI. DE NEDERLANDSCHE SABEL SCHERMERS IN UITSTEKENDEN VORM Thans een groote overwinning op Tsjecho- Slowakije BERLIJN, 12 Aug. Onze sabelscher mers hebben zich ook in de tweede ronde tegen Tsjecho-Slowakije van hun besten kant laten zien. De Tsjechen, die op over tuigende wijze van Griekenland hadden gewonnen werden door Nederland met niet minder dan 124 geslagen. De zeer inten sieve training welke de Nederlandsche sa belschermers den laatsten tijd hebben door gemaakt, laat zich nu terdege gelden. Onze nationale kampioen Mosman, die ook nu weer zijn kracht zocht in bliksem snelle aanvallen, won, evenals iri den wed strijd tegen Chili, alle partijen. De uitslagen luiden: Faber wint van Benedik en Hildebrand en verliest van Jungmann en Frass-Frie- denfeldt. Ontv. tr. 15, geg. tr. 17. Montfoort wint van Jungman, Frass-Friedenfeldt en Hildebrand en verliest van Benedik met 1218. Mosman wint van Benedik, Frass- Friedenfeldt, Hildebrand en Jungman met 820 .Van Wieringen wint van Benedik, Hildebrandt en Jungman en verliest van Frass-Friedenfeldt met 1315. Daar ook Italië van Tsjecho-Slowakije heeft gewonnen, hebben de Nederlandsche sabelschermers reeds de demi-finale be reikt. DE EQUIPEWEDSTRIJDEN OP SABEL. BERLIJN, 12 Augustus. De resultaten van de derde ronde der kwartfinale van de equipe wedstrijden op sabel luiden: Poule 2: DuitschlandEngeland 115; FrankrijkBelgië 88. (60 ontv., 63 geg. treffers). De poule-indeeling voor de halve finale luidt: Poule 1: Italië, Polen, Frankrijk en Oof- ♦rnrijk. Poule 2: Vereenigde Staten. Nederland, en Duitschland. Turkije zag in de kwart finale van een derde ronde tegen de Ver eenigde Staten af, zoodat het werd uil ge schakeld.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7