De Olympische roeiwedstrijden. In de Victoria Regia serre van de Rotterdamsche Diergaarde staan thans twee zeer zeldzame orchideeën, .Stanhopea" genaamd, in bloei Met het heien voor de nieuwe Beurs te Rotterdam is men Een landingsoefening tijdens de deze week ter hoogte van Weymouth gehouden Na een dag te Salzburg doorgebracht te hebben, heeft Koning Edward VIII ♦hans gereed gekomen. - Een ovenichl van het bouwterrein gecombineerde manoeuvres van Engelsehe marine- en legerafdeelingen van "o'nmghzi'jn11 vacatie doorb^engr'ge""^ In het Vredespaleis te den Haag is Woensdag aan deCarnegie- stichting door een Fransch comité, bestaande uit vereerders en vrienden van wijlen prof. Lyon-Caen, een borstbeeld van prof Lyon-Caen aangeboden De Nederlandsche .vieiy met stuur man" neemt na zijn overwinning in de eerste serie der Olympische roei wedstrijden, de ge- lukwenschen in ontvangst FEUILLETON DE STRIJD OM WEENEN Roman van HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden). 47) Met Sam stond de zaak eenigszins an ders. De neger bleeik tot over zijn ooren verliefd op zijn Lintschi, maar beiden mee naar Amerika riemen was onmogelijk, wijl het meisje als blanke vrouw van een ne ger onder den haat en de verachting der bevolking een ondragelijk bestaan zou leiden. Ten slotte vond Ralph echter een com binatie, die alle moeilijkheden met één slag uit den weg ruimde. Hij kocht opnieuw een schitterende auto en Sam werd weer als chauffeur aangesteld. Na Ralph's vertrek zou Sam dan den wagen krijgen en er een taxameter op laten monteeren om dan als eigenaar van een bijzonder fraaie taxi ge noeg te verdienen om zijn Lintschi te kun nen trouwen. Het zwart-witte paar zou dan intern in dienst komen van mevrouw Weh ningen, wier toekomstige woning groot ge noeg was en die Lintschi met een gerust hart de zorg van het huishouden kon toe vertrouwen. Toen ook dit probleem aldus gelukkig was opgelost stond niets het huwelijk meer in den weg. Zoo dacht men althans. Maar al spoedig bleek, dat dit niet het geval was. Ralph toch bezat slechts een pas, maar geen geboortebewijs. Men legde hem uit, dat hij dat document eerst diende aan te vragen. En dan moest nog een „Aufge- bot" in de Amerikaansche bladen geplaatst worden, kortom er kon geen sprake van zijn, dat het huwelijk binnen twee of drie maanden zou worden voltrokken. Het Amerikaansche gezantschap door Ralph in den arm genomen, weigerde als alle Ame rikaansche gezantschappen en consulaten, die bekend staan, dat zij elke interventie en elke steunverleening uit den weg gaan, om in te grijpen. Ralph was woedend. Hij wilde nog de maand Maart in Italië doorbrengen, dan met Hilde Parijs en Londen bezoeken, in Mei in New York een huis laten bouwen, den zomer in de bergen doorbrengen om dan in den herfst hun nieuwe woning te betrekken. En nu moest hij ervaren, dat Sint Bureaucratius het er op toelegde, dat mooie plan in de war te sturen. Op advies van zijn vrienden, wendde Ralph zich diemaal, daar Eitelhof op reis was, tot een der bekendste Weensche ad vocaten, dr. Hugo Schonborn, een geestig en hoogst' amusant causeur, wiens buiten gewone handigheid in het verleenen van intermediair bij particuliere aangelegen heden in de Oostenrijksche hoofdstad bijna spreekwoordelijk was geworden. Dr. Schonborn lachte, toen Ralph hem het geval voorlegde. „Ik wist werkelijk niet", zei hij, „dat er naieve Croesussen bestaan! Dacht u dan heusch, dat er hier te lande of ergens an ders bureaucratische hindernissen bestaan? Een met goud beladen ezel kan niet alleen over den hoogsten muur klimmen, maar ook acten, die hem in den weg liggen, op eten. Enfin, wij zullen dien ezel wel eens even in beweging brengen. Vertel u mij eens, waarde heer OFlanagan, bevindt zich in de directie of in den raad van toezicht van uw trust niemand, die directe connec ties heeft met het departement van bui- tenlandsche zaken in Washington?" Ralph dacht slechts een oogenblik na. Natuurlijk, de congresafgevaardigde Houston maakt deel uit van de Board of Directors der American Wood- and Forest Trust Company. Daar op het oogenblik het congres in Washington zitting heeft, zul len we hem daar wel kunnen bereiken." „Uitstekend, dan zenden we dien me neer vaandag nog een dringend telegram. Misschien wilt u zoo vriendelijk zijn mij bfj de Engelsehe vertaling te helpen." Een kwartier later werd de volgende dépêche aan het congreslid Houston ver zonden: „Wil onmiddellijk met een Weensche jongedame, Hilde Wehningen genoemd, hier in Weenen in het huwelijk treden. Verzoek Foreigh Office per kabel Ameri kaansche legatie in Weenen opdracht te geven alle hinderpalen uit den weg te ruimen, zoodat Maandag 5 Maart de huwe lijksvoltrekking kan plaats hebben. Met dank voor bemoeiingen. Ralph O-Flanagan. Hierna volgde het nauwkeurige adres. Er waren nog geen acht en veertig uur verloopen, toen de Amerikaansche gezant te Weenen reeds van Washington uit kort en bondig opdracht kreeg, het op 5 Maart vastgestelde huwelijk van Ralph O'Fla- nagan onder alle omstandigheden mogelijk te maken. Waarop de gezant zich ijlings naar het departement van buitenlannsche zaken op de Ballplatz begaf. Tien minuten later bracht de minister van buitenlandsche zaken een bezoek aan zijn collega van bin- nenlandsche zaken, weer tien minuten la ter bezocht deze den commissaris der be treffende provincie, die zich op zijn beurt naar den burgemeester haastte en daar mee was de zaak in orde. Ralph O'Flanagan ontving de uitnoodi- ging „met zijn toekomstige echtgenoote en getuigen op Maandag den 5den Maart te 4 uur nam. in de trouwzaal van het nieuwe stadhuis aanwezig te willen zijn ter voltrekking van het huwelijk met juf frouw Hilde Wehningen." De strijd om Weenen. Zoo had dan den 5en Maart in alle stilte op het stadhuis de huwelijksvoltrekking plaats tusschen Ralph O'Flanagan en Hilde Wehningen. Als getuigen en gasten van deze eenvoudige ceremonie waren slechts aanwezig mevrouw Wehningen, de uit Krielach overgekomen mevrouw Stup- pach, de oude heer Holub en Ralph's beide vrienden Korn en Kriegel. Het jonge paar had plaatsen besteld voor den nachttrein naar Milaan, maar voordien werd bij Sacher nog in intiemen kring gesoupeerd. De jonge echtgenoot en zijn vrouw had den zich reeds voor de reis gekleed en Hilde zag er in haar grijs lakensch mantel pakje en het grijze wildleeren reishoedje, dat de overvloed van goudblond haar nauwelijks vermocht te verbergen, werke lijk allerbekoorlijkst uit. Zóó bekoorlijk, dat Ralph zijn blik niet van haar kon af wenden en steeds weer heimelijk haar hand drukte als om zich te overtuigen, dat dit alles geen droom was. Na de gebruikelijke toespraken werd Ralph echter ernstig en diep ontroerd richtte hij het woord tot zijn vrienden: „Ik ben uitermate gelukkig, terwijl ik het eigenlijk toch niet mocht zijn. Want de taak, die ik mezelf gesteld had, heb ik niet ten uitvoer kunnen brengen, m'n plannen hebben hopeloos schipbreuk ge leden. Ik verlaat Weenen, zonder de stad, waarin ik m'n geluk heb gevonden, te heb ben kunnen helpen. Ik wilde om Weenen vechten en nu sla ik op de vlucht." De oude heer Holub slurpte langzaam zijn glas champagne leeg, leunde achter over in zijn stoel en antwoordde op zeld zaam bewogen, bijna visionairen toon: „Je hebt je geluk in Weenen gevonden en wellicht daardoor den laatsten wensch van je overleden moeder vervuld. Je mis sie zal echter wel eerst beginnen. Want de strijd om Weenen moet, vroeg of later, komen. Zooals het nu is, is het slechts een overgangstijdperk, een stilte voor den storm, een adempeuze. In dit voorjaar mis schien of in een der eerstvolgende jaren zal het lot van Oostenrijk zich voltrekken. En dan eerst zal het oogenblik gekomen zijn, waarop jij met je geld het terrein van den strijd zult kunnen betreden om een beslissing uit te lokken en Weenen te hel pen. Je hebt te vroeg willen ingrijpen, te vroeg willen redden, waar niets te red den is. De strijd om Weenen begint eerst!" EINDE.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5