DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE TRAGEDIE VAN HET SPAANSCHE VOLK Uitbarsting der wilde instincten TELEFOONTJES 27ste Jaargang DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1936 No. 8495 3)e Getd^eHeSou/ta/iit OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Openbare kas en eigen zaak Wij hebben herhaaldelijk voorgehouden, dat de S.D.A.P., als zij royaal is met het beschikbaar stellen van gelden uit de pu blieke kas voor steun- en hulpbehoeven den, daardoor nog niet een bewijs geeft van ware menschlievendheid, van oprech te naastenliefde. Er daarnaast is evenzeer waar, dat hij, die voorzichtig en zuinig is met de middelen uit de publieke kas voor de minderbedeelde medemenschen, daar door nog niet een bewijs levert, dat hij geen daadwerkelijk medelijden heeft met de armen en behoeftigen Wij willen echter hiermede geenszins zeggen, dat schraperige karigheid en harte- looze hardvochtigheid bij de bedeelingen en uitkeeringen uit de openbare kas goed zou zijn! Integendeel! En 't is onze overtuiging, dat wie zelf uit eigen middelen zoo veel mogelijk de weldadigheid beoefent óók re delijk vrijgevig let wet: r e d e 1 ij k vrij gevig zal zijn, als het betreft uitgaven uit de publieke kas voor charitatieve doel einden. Het omgekeerde zouden wij echter niet willen beweren: Wie royaal is met geld uit de publieke kas, is 't nog nog niet, als 't er op aankomt, uit eigen beurs te geven! Deze waarhedgp vonden wij dezer dagen heel sterk zelf naar onzen smaak en ons inzicht wat tè sterk uitgedrukt inde socialistische pers. Ja in de socialistische pers! Daarin schrijft A. B. K. het volgende: „Hoe ouderwetsch het ook klinken moge, voor ons gevoel is het niet an ders: de beoordeeling van hetgeen er in een mensoh is aan werkelijk mee voelen voor zijn minderbedeelden na tuurgenoot hangt voor ons alléén af van hetgeen die mensoh uit zijn eigen zak pleegt te offeren voor die anderen, die minder hebben dan hij. De bereid heid, om uit eigen middelen te helpen, bewijst in dit opzicht alles. De bereid heid om de publieke kas aan te spre ken niets. Wij hebben weldoeners ge kend, die op de bestuursstoel, als zij over de openbare middelen moesten beschikken, van een voor ons onbegrij pelijke hardheid waren. Wij hebben ook het omgekeerde gezien". Wij onderstreepen met de „Nieuwe Leidsche Courant", die het bovenstaaande „Vooruit"-artikel citeert dat de royali teit ten aanzien van de publieke geldmid delen iemand nog niet tot een weldoener der menschheid maakt! Als die royaliteit mits (wij herhalen het) redelijk een consequentie is van iemands intiem persoonlijk leven en han delen, dan kan zij als waar en goed wor den geprezen. Is zij dat niet-veronder steld, dat men dit zou kunnen constatee- ren dan zij men er voor op zijn hoede! Wat A. B. K. nu in de socialistische pers schrijft, zullen wij goed onthouden! ■V Colporteeren door werkloozen Wij hebben gisteren mededeeling gedaan van een circulaire van den minister van sociale zaken aan de gemeentebesturen in zake het colporteeren door werkloozen. Colporteeren voor 6 uur (Zaterdags voor 2 uur) moet worden beschouwd als te ge schieden voor het daarvoor gebruikelijke loon. Vermeld dient alsnog, dat de minister colporteeren na genoemde uren kan aanvaarden als te geschieden zonder gel delijke belooning. Als echter daarvoor eveneens voor venten of iets dergelijks wel een geldelijke belooning wordt ont vangen, op welke uren van den dag dat colporteeren ook plaats heeft, dan wordt daarmede bij de steun-uitkeering rekening gehouden. Dat laatste is vanzelfsprekend. 't Verwondert ons, dat de socialistische pers tegen deze regeling wat betreft het colporteeren zonder geldelijke belooning over dag bezwaar maakt. Er wordt door voorkomen, dat werkloo zen voor niets of voor bijna niets werk doen voor een politieke partij b.v., terwijl an deren op dien tijd werken voor loon, wer ken „voor hun brood", 't Wil ons voorko men, dat men op zulke wijze niet mag „profiteeren" van goedkoope arbeidskrach ten, die -„van de steun" een minimaal le vensonderhoud ontvangen. Men mag dat niet doen, voor welk doel dan ook. Als colportage zoo belangrijk en intensief moet zijn, dat ze over dag moet geschieden, dan moet er ook maar voor betaald wor den het loon „dat ter plaatse door andere werkgevers voor overeenkomstigen arbeid wordt betaald" of het loon „dat ter plaatse door ongeschoolde arbeiders wordt ver diend". Bij de steun-uitkeering moet dan over eenkomstig ds bekende bijpaling 2/3 op den steun in mindering worden gebracht, zooals dat bij allen arbeid voor loon geschiedt. Dat is o.i. aan alle kanten een heel rede lijk voorschrift. De socialistische pers had beter gedaan met deze bepaling toe te juichen, omdat ze voorkomt het misbruik-maken, het „uitbui ten" van steun-trekkenden! Droevig ongeluk op de Reeuwijksche Plassen. JOL MET DRIE PERSONEN OMGESLAGEN. Verloofd paar verdronken. Bij het zeilen met een jol op de Reeu wijksche Plassen zijn gistermiddag een 21- jarig meisje en haar 25-jarige verloofde verdronken. Een 12-jarig broertje van de zen laatste wist zich zwemmende te red de. De slachtoffers zijn mej. F. V. en de heer G. van W., beiden uit Woudsend (Friesland). Omtrent dit noodlottig zeilongeluk ver nemen wij nader, dat de beide slachtoffers logeerden bij de familie W. te Gouda. Met den twaalfjarigen zoon des huizes ging het tweetal naar Reeuwijk om te zeilen. Bij de „Elf hoeven" huurden zij een jol. Op de vraag van den bootenverhuurder of zy konden zeilen, antwoordde van der W. be vestigend met de mededeeling, dat hij in Friesland zelf een boot had. Met ideaal zeilweer trokken de drie de plassen op. Toen de jol zich ter hoogte van de door vaart tusschen de plassen Elfhoven en 'sGravenhoek bevond, is zij ongeveer hon derd meter uit den wal van de Groene reede plotseling omgeslagen. De drie in zittenden raakten hierbij te water. Mej. V. en de heer van der W., die niet konden kwemmen, verdwenen in de diepte. De jongen W., die wel de zwemkunst machtig was, trachtte zwemmend den wal te berei ken, doch werd intusschen opgepikt door den motorschipper Hulleman. Hoewel di- recht hulp kwam opdagen en door de bad juffrouw van de zweminrichting werd ge doken naar de drenkelingen, mocht het niet gelukken iemand te ontdekken. Toen de politie en een geneesheer op de plaats van het ongeluk waren verschenen, be gon men te dreggen: men slaagde erin mej. V., die onder het zeil van de boot bleek te zijn terecht gekomen, boven te brengen. Kunstmatige ademhaling mocht echter niet meer baten. Het stoffelijk over schot van den heer van der W. is echter nog niet gevonden. De jongen W., die er het leven afbracht, kon geen verklaring van het ongeluk ge ven. De boot sloeg in een oogwenk om en van zijn tochtgenooten heeft hij niets meer gezien. Nader wordt ons uit Gouda gemeld: Hedenochtend vroeg zijn in de plas „Elf hoeven" de pogingen voortgezet om het lijk te vinden van den 25-jarigen G. v. d. Werf uit Woudsend (Fr.) die gistermiddag met zijn 21-jarige verloofde door het om slaan van zijn zeilboot verdronk. Over grooten afstand hebben de visschers van Rhoon uit Reeuwijk het water met een ze gen afgevischt. Omstreeks 11 uur werd het stoffelijk overschot opgehaald. Het is naar het baarhuisje in Reeuwijk vervoerd. Mor gen zullen de beide slachtoffers naar Woudsend worden overgebracht waar Za terdag de begrafenis plaats heeft. (Van een hijzonderen correspondent) I Dagelijks bereiken ons berichten over de wreede gevechten en af grijselijke plunderingen welke op 't Iberische Schiereiland plaats hebben. Over de oorzaken en om standigheden van deze barbaarsche revolutie geeft onze Correspondent juiste inlichtingen. De strijd die thans in Spanje gevoerd wordt is ontzettend bloedig en wreed; maar men kan niet zeggen dat zij zonder weerga is in de geschiedenis van dit ongelukkige land. Spanje heeft reeds zoo vaak een bur geroorlog meegemaakt en wanneer men de betrekkelijke korte perioden in de laatste 130 jaar uitschakelt, kan men wel zeggen dat het land eigenlijk nooit geen rust in de 'binnenlandsche politieke toestand gekend heeft. Men kan zelfs nog verder in de ge schiedenis van Spanje teruggaan, tot de op stand van de Comuneros in het jaar 1521. Vanaf het jaar 1808 werd Spanje bijna onophoudelijk door binnenlandsche onlus ten geteisterd en werden er stroomen bloeds vergoten. Vooral tijdens den Carlistenoor- log rond het midden der vorige eeuw waren er bloedige verliezen te betreuren. Deze binnenlandsche onlusten waren nog des te meer tragisch, omdat zij samen vielen met die periode van Spanje's geschiedenis, waar in de laatste overblijfselen van het vroeger zoo geweldig koloniaal bezit totaal verlo ren gingen. Meer den een eeuw lang heeft de verwarde binnenlandsche toestand Europa in spanning gehouden en telkens weer drong zich de vraag op, welke toch wel de diepere oorzaken waren van een dergelijke verbitterde burgerstrijd in eigen huis. Vroeger kon men in 't algemeen zeg gen dat de binnenlandsche onlusten in Spanje hun oorzaak vonden in den strijd tusschen twee Vorstenhuizen of tusschen Monarchisten en Republikeinen, maar thans moet een heel andere maatstaf worden aan gelegd. Thans blijkt dat het weldenkend deel der natie in verzet is gekomen tegen het Marxistisch wanbeheer, en de voortdurend stijgenden invloed van Moskou op het Iberisch Schiereiland. Van den wereldoorlog heeft Spanje niet veel geleden. Het blijft een groote verdien ste van Alfons XIII dat hij aan a'lle pogin gen om Spanje in den wereldbrand mee te sleuren weerstand heeft geboden. Het was voor Spanje een hachelijke situatie, vooral toen ook Portugal de zijde der geallieerden koos. Doch het feit dat Spanje neutraal bleef, -heeft voor het land groote economi sche voordeelen afgeworpen. Er kwam veel geld in het land en reeds tijdens den oor log maar vooral in de eerste jaren na den wereldbrand kon men zoowel in Madrid als Barcelona duidelijk de sporen waarne men van een krachtige welvaart. Er werd enorm veel gebouwd, nieuwe wegen werden aangelegd, fabrieken rezen uit den grond, handel en soheepvaart waren tot grooten bloei gekomen. Ook in arbeiderskringen deed men z'n voordeel met de hoogcon junctuur die in de industrie was ingetreden. Toch bleef het industriegebied een dank baar terrein voor het alle gezag ondermij nend werk der syndicalistische en commu nistische leiders der vakvereenigingen. Ook de oorlog tegen de Rifkabylen in Marokko ging met groote verliezen gepaard en was oorzaak dat ook in het binnenland onlus ten ontstonden. In 1923 was de toestand zoo hachelijk geworden dat Primo de Rivera ingreep, een dictatuur vestigde en het land toen reeds voor een Communistische ter reur behoedde. Nadat Primo de Rivera echter moest af treden en ook de Koning het land moest ontvluchten, was Spanje overgeleverd aan het alles ondermijnend gestook van Mos- kou's agenten. De haat tegen de Kerk speelt bij de brand stichtingen in kloosters, kerken en katho lieke gebouwen niet de hoofdrol. Een Spanjaard haat de Kerk niet, hoogstens die priesters, welke onwaardig waren voor hun verheven ambt, of die misbruik maakten van hun invloed en macht. Maar de moor den en brandstichtingen die thans werden bedreven zijn niets anders dan een gevolg van de uitbarsting der wilde instincten. Daar waar bloeddorst en vernielzucht hoog tij vieren is van een strijd om politieke doeleinden niets meer te bemerken, daar overheerscht slechts de duivelsche lust om te vernielen. Daar zijn de laagste instincten wakker geroepen, daar heerscht een ban deloosheid die wellicht alleen slechts in d'e geschiedenis van het Parijsche schrikbe wind werd geëvenaard. DE ZUCHT TOT PLUNDEREN LOSGESLAGEN. In Spanje is thans de naakte zucht tot plunderen, het plezier om het te zien bran den, de wellucht van het vernielen losge slagen. Van nature is de Spanjaard een heel an der mensch. Hij is uitermate vriendelijk, ridderlijk van aard en als men door het land reist staat men verbaasd over deze hoffe lijkheid, die den Spanjaard als een tweede natuur geworden is. De tramconducteur zal met een hoffelijk gebaar iedere fooi wei geren en de kellner vindt het eigenlijk slechts een toeval dat hij, terwijl de ande ren zitten, met spijs en drank rondloopt om degenen die aan tafel zijn te voorzien met z'n goede gaven. Het is absoluut geen fabel wanneer be weerd wordt dat de Spaansche bedelaars geen aalmoezen vragen doch slechts een ge deelte van den overvloed der anderen ver langen. Op de stations en in de trein kan men iederen dag met eigen oogen gade slaan, dat een edelman of een hooggeplaatst officier of een rijk koopman een gewone vrouw uit het volk met een paar korven bij zich als een edele dame behandelt, haar den voorrang geeft of haar behulpzaam is bij het instappen in den trein. Dit is geen demagogische vleierij, maar een natuurlijk uitvoeisel van de wezenskenmerken' van den Spanjaard, die geen onderscheid tusschen- de burgers, dierhal-ve geen klassen duldt. Wij hebben zelf een keer meegemaakt in de omgeving van Granada, op weg naar Malaga waar de weg heel slecht was en onze auto slechts langzaam kon vooruit komen. Voor ons reed een boerin op een ezel. Het signaal van den chauffeur hoorde zij blijkbaar niet omdat zij den wind tegen had. Terwijl we haar slechts met moeite konden passeeren, riep de chauffeur, die de wagen heel langzaam liet rijden tot de boerin: Maar m'n lief vrouwtje, waarom rijdit je toch zoo precies midden op den weg?" En toch, deze boerin was heelemaal niet knap of jong en er was geen enkele aanleiding om zoo uitermate vriendelijk te zijn. Maar voor den chauffeur was zij nu eenmaal de Senora muy Simpatica. De boerin glimlachte even en ging met haar ezeltje rechts van den weg rijden.... WAT ER AAN KUNSTSCHAT TEN VERNIELD IS. Wat er thans aan kunstschatten vernield is, kunnen we nog moeilijk nagaan. Eerst wanneer deze bloedige strijd beslecht is zullen we de verlieslijst kunnen opmaken van de verwoestingen die zijn aangericht. Overal waar de Nationale troepen heer en meester zijn behoeft men voor de kunst schatten niet te vreezen, maar overal waar communistische benden en uit de gevan genis losgelaten bandieten hun terreur uit oefenen wordt het eene kunstwerk na het andere in blinde woede op schandelijke wijze, doelloos vernield. De groote mees ters zooals Greco, Zurbaran, Murillo en anderen vindt men niet alleen in de mu sea, maar vaak is een eenvoudig dorps kerkje in het bezit van eefi of meerdere kunstwerken van beroemde Spaansche meesters. Hoe vaak gebeurt het niet dat kleine kerkjes in hun schatkamers kost bare cibories of remonstransen bewaren, die vervaardigd zijn uit het goud dat Co lumbus en zijn gezellen naar Europa brach ten. Iedere beschaafde mensch moet diep ont roerd zijn bij het aanschouwen van de tra gedie die zich afspeelt te midden van de producten der Spaansche kunst. De ver woestingen worden aangericht in de dui velsche veronderstelling dat men thans in twee uur meer kan „presteeren" als in twin tig jaar. De Spanjaarden zijn bij een burgeroorlog onverbiddelijk: dat blijkt o.m. uit een typisch monument in het gebergte bij Ma drid waar een verweerde gedenksteen in •herinnering brengt hoe twee Spanjaarden elkaar op leven en dood bevochten hebben. Onder de Nationalistische troepen is het voorgekomen o.m. in Albacete dat de sol daten die afgesneden waren van de hoofd macht en door de Roode militie omsingeld waren, elkaar doodschoten om niet in han den der Communisten te vallen. De strijd, die thans in Spanje gevoerd wordt is ontzettend bloedig en wreed! Dit nummer bestaat uit drie bladen. Wegens feestdag van Maria ten Hemelopneming zal „De Leidsche Courant" Zaterdag 15 Augustus niet verschijnen. Advertentiën voor 14 Augustus s. v. p. tijdig opgeven. DE DIRECTIE (Kleine advertenties) Zaterdag 15 Augustus, feestdag van Maria ten Hemelopneming, zal „De Leidsche Courant" niet ver schijnen. „Telefoontjes" worden Vrijdag 14 Augustus geplaatst. DE ADMINISTRATIE VOORNAAMSTE NIEUWS BINNENLAND. Bij het zeilen op de Reeuwijksche Plas sen is gistermiddag een verloofd paar uit Groningen verdronken. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Olympische Spelen: De wed strijden zijn gisteren voortgezet met matige successen der Nederlandsche ploegen. (2de blad). In de heden voortgezette zwemwedstrij den boekten de zwemsters nieuwe succes sen. De schermers verloren. (1ste blad). Schaken: In het to urn ooi te Notting ham verloren Bogoljubov en Capablanca gisteren hun partijen. (2de blad). giliiiiuiiiiliiiiiiiiiiiiiiimmiiiililllliiiiililiU: Olympisch Nieuws E DRIE NED. ZWEMSTERS IN DE 5 HALVE FINALE 400 M. VRIJE SLAG. 5 In de hedenmorgen voortgezette E E zwemwedstrijden hebben de Neder- jZ E landsche zwemsters Rie Mastenbroek, E E Tini Wagner en Annie Timmermans S E zich geplaatst in de halve finale op de E E 400 M. vrije slag. Beide eerste eindig- S E den als eerste', de laatste als tweede. E E De Argentijnsche Zwemster Campbell S E liet tegen Rie Mastenbroek verstek jZ E gaan E In het torenspringen voor dames E E veroverde Amerika de twee eerste E E plaatsen. E In het hockey-tournooi verloor Ne- jjj jjjj derland gisteren met 3—0 van 5 Duitschland. Er is nog een kans op 2 de derde plaats. E De Ned. Sabeléquipe versloeg gis- E teren ook Tsjecho Slowakije (124), j= E doch verloor heden in den halven eindstrijd van de Ver. Staten (79) en van Hongarije (115). Teleurstellende resultaten der Ned. roeiers. j; E De waterpolo-ploeg verloor met E E van Hongarije en werd uitgeschakeld E E voor de finale. Heden won het E E Oranje-zevental met 54 van Oos- E E tenrijk. Ëiiiiiiiiiiiiiiimiminiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii?

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1