MAANDAG 10 AUGUSTUS 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BUD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER DE BILT SEINT: Meest zwakke wind uit Oostelijke rich tingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, warm weer. Hoogste barometerst.: 768.9 te Riga. Laagste barometerst.: 754.0 te Janmayen. Het gebied van hoogen luchtdruk, dat Zaterdag over Engeland lag, trok naar het Noord-Oosten en schijnt thans stationnair te zullen worden in Oost-Europa. De de pressie in het Noorden trok eveneens naar het Noord-Oosten en ligt binnen den pool cirkel. Een nieuwe, minder diep, ligt ten Noord-Westen van Ierland. Over Spanje en Frankrijk vormt zich een ondiep mini mum, dat samenhangt met de depressie in het Noorden, zoodat een langgerekt strook- vormig gebied van lagen luchtdruk het geheele Westen bedekt. Oostelijk hiervan is het overal mooi zomerweer met conti nentale winden. In het Westen is het koe ler. Het luchtdrukverval is er zeer gering en overal heerscht bewolkt en windstil weer met sporadisch lichten regen. In Zweden en Finland is het prachtig zomer weer. In Zwitserland melden de hooge Alpenstations Foehn. Het is te verwach ten, dat het zomersche weer nog zal aan houden, echter met geleidelijk toenemende onweerskans. LUCHTTEMPERATUUR. 22.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Maandagnamiddag 9.06 uur tot Dinsdagmorgen 5.04 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 11 Aug. voorm. 10.20 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 20 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 20 gr. C. BRITSCH VERKEERSVLIEGTUIG OP HUIS GESTORT. VIER INZITTENDEN LEVEND VERBRAND Vanmorgen is het lijn vliegtuig „Vellox" van de Imperial Airways, even nadat het van Croydon naar Parijs was gestart, neer gestort en terecht gekomen in den tuin van een huis te Wallington, nabij het vliegveld Croydon. Het vliegtuig vloog onmiddellijk in brand en de inzittenden, twee piloten en twee marconisten kwamen in de vlammen om. Op het geluid van de botsing waren tal- looze bewoners der nabij liggende huizen komen toesnellen en spoedig verdrong zich een dichte menigte nabij de plaats der on- heils. Door de enorme hitte was het evenwel niet mogelijk het brandende wrak te nade ren. Het vuur was inmiddels naar twee na- bijliggende huizen overgeslagen, en de spoe dig aangekomen brandweer moest de aan grenzende huizen nat houden om te belet ten, dat deze eveneens vlam zouden vatten. Drie uur was de brandweer bezig, voor zij het vuur onder den knie had. EEN AUTOBUS IN FRANKRIJK VERONGELUKT. ZES INZITTENDEN LEVEND VERBRAND. Zondagmiddag heeft zich in de buurt van Narbonne een ernstig autobusongeluk voor gedaan, waarbij vijftien personen zwaar gewond werden en, naar men vreest, zes personen levend verbrandden. Met de autobus begaven een twintigtal personen zich van een badplaats naar Nar bonne. Op enkele K.M. afstand dezer stad reed de autobus in een drie meter diep talud, sloeg over den kop en geraakte in brand. Vijftien passagiers konden uit het branden de voertuig worden gered. Men vreest, dat een zestal personen onder het brandende puin van den wagen om het leven zijn ge komen. De Gemeente-rekening over 1935. Ter kennisneming van de leden van den Gemeenteraad wordt gebracht, dat ter vol doening aan het bepaalde in de artt. 256 en 258 der Gemeentewet de gemeentereke ning en de rekeningen van de bedrijven en de takken van dienst over het dienstjaar 1935 voor een ieder ter lezing zijn neder- gelegd. In verband hiermede worden hieronder eenige van de voornaamste cijfers uit die rekening medegedeeld. Gewone dienst. Ontvangsten Uitgaven 10.060.249.49 9.874.825.06 Batig kassaldo 185.424.43 Ontvangsten Uitgaven 6.932.484.24 8.573.258.06 Nadeelig slot 1.640.773.82 Resultaten van de Gemeentebedrijven. Gasfabriek winst ƒ275.661.58 (raming ƒ312.276.—). Electriciteitsfabriek winst 841.764.18 (raming 775.646). G emeen telij k Radio-Distributieb edrij f winst 18.580.(raming ƒ18.580. Gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest" winst f 15.234.95, (raming memorie). Openbaar Slachthuis winst 34.029.49 (raming ƒ45.500.). Grondbedrijf: Nadeelig saldo gewone dienst ƒ74.910.75 (raming ƒ81.605. Voordeelig saldo kapitaaldienst 41.076.65. (raming nadeelig saldo ƒ49.311. Reinigings- en ontsmettingsdienst. Verlies van den Reinigingsdienst ƒ219.850.03 raming ƒ231.890.—. Verlies van den Ontsmettingsdienst 5.925 raming 7.182. Totaalverlies 225.776,01 raming 239.072. Gemeentelijke Hulpbank nadeelig saldo 10.786.16 (raming 10.844.—). Gemeentelijk Waschbureau nadeelig sal do ƒ104.51 (raming voordeelig saldo 35). GEBREK AAN WONINGEN BENEDEN DE 5 GLD. HUUR PER WEEK? Aan den Raad dezer gemeente is het vol gend adres gezonden: Het bestuur van de woningbouwvereeni- ging „Eensgezindheid" te Leiden, geeft met verschuldigde hoogachting te kennen: dat er in de laatste jaren weinig in het belang van de verbetering van de Volks huisvesting te Leiden is tot stand gekomen; dat er aan straten en stegen nog zeer veel slechte woningen staan, bovendien zijn er nog tal van sloppen en poorten, waarin woningen staan, die voor bewoning onge schikt moeten worden geacht; dat er thans vooral in de lagere huur- klassen aan goede arbeiderswoningen ge brek is; dat, aangezien thans door de woningbouw- vereenigingen woningen kunnen worden gesticht in den prijs van f 4 tot 5 per week, het ten zeerste aanbeveling verdient, deze gelegenheid aan te grijpen en tot den bouw van goede arbeiderswoningen over te gaan; dat het niet uitgesloten moet worden ge acht, dat de laagste bouwprijzen zijn be reikt en dat in de naastbij gelegen toe komst de stichtingskosten van woningen zullen stijgen; dat het bestuur het in het belang van de minder draagkrachtigen acht, thans tot den bouw van goedkoope woningen over te gaan, ojdat ook zij een goede woning kun nen betrekken; dat er in de huurklasse beneden de 5 huur per week weinig goed arbeiderswo ningen leeg staan; dat het aantal gezinnen, dat samenwoont toeneemt, hetgeen de hygiënische en zede lijke belangen schaadt; dat het naar de meening van het bestuur vaststaat, dat er te Leiden gebrek is aan goede en goedkoope arbeiderswoningen, hetgeen zijn bevestiging vindt in het feit, dat thans zelfs nog tal van krotten in ste gen en sloopen worden bewoond; dat het, om een juister inzicht van de bestaande toestanden op woninggebied te verkrijgen, wenschelijk is, het door uw lid, den heer J. H. Schüller, gevraagde onder zoek naar de bestaande woningen te doen plaats hebben; dat de regeering, blijkens haar circulai res, thans in principe bereid is, ingevolge de Woningwet, steun te verleenen voor de aanbouw van goede en goedkoope woningen; dat het bestuur uwen Raad beleefd ver zoekt, het daarheen te leiden, dat tot den bouw van die woningen kan worden over gegaan, in het belang van de verbetering van de volkshuisvesting. KON. NED. GROFSMEDERIJ. Honderdjarig bestaan. Maandag 31 Augustus zal het honderd jaar geleden zijn, dat de Kon. Ned. Grof smederij te Leiden werd opgericht. Hoewel de laatste jaren de crisis ook op dit bedrijf zwaar haar invloed doet gelden, zal het ju bileum toch, zij 't dan ook op bescheiden wijze, feestelijk herdacht wordén. LANDDAG VAN DE N.SD. Toespraken van de heeren Koster en Mussert. De Nationaal-Socialistische Beweging heeft Zaterdag in de rotonde van den Burcht een openluchtbijeenkomst gehou den, waarop als sprekers optraden de hee ren W. O. A. Koster, lid van de Prov. Sta ten van Gelderland, en ir. A. A. Mussert, algemeene leider van de N. S. B. De bijeenkomst werd, volgens opgave kaartenverkoop, door plm. 2100 personen bezocht. De opening der meeting had plaats door den kringleider, den heer Th. Bergers uit Zoeterwoude, waarna het woord werd ver leend aan den heer Koster. Spr. zeide, dat het de taak was van alle Nationaal-Socia- listen het Nederlandsche volk te bezielen en weer samen te smeden tot één volk. Sinds 1918 hebben wij een extra-parle mentair kabinet, dat, althans in schijn, niet aan de partijen gebonden is. De Katholie ken vooral willen van de daden dezer re geering niets weten. Men maakt nu reeds het baantje klaar voor de verkiezingen, om te kunnen zeggen, dat, al is er niets van het partij-programma terecht geko men, het niet aan hen heeft gelegen. Zij zijn braaf geweest, want hadden zij de meerderheid gehad, dan zou het anders zijn. Zij zeggen er echter niet bij, dat zij nooit de meerderheid kunnen krijgen. (Zulke naïevelingen óf.... bedriegers zijn de R. K. Staatspartijers niet! Zij maken een program op, als een leiddraad voor een samenwerking met anderen, niet-ka- tholieken. En wat betreft de bewering, dat de Kathol, in Nederland nooit 'n meer derheid krijgen als de N. S. B. wach ten moet met de uitwerking van haar pro gram tot op den tijd, dat zij een meerder heid heeft, dan duurt 't ook bij de voor haar gunstigsten gang van zaken nog wel even, voor 't zoover is!z Het kabinet-Colyn besprekend, dat op een moeilijk tijdstip de regeering in han den heeft, zeide spr., dat hetgeen dit kabi net voor de volkshuishouding heeft gedaan slechts brokkelwerk is. De groote lijn van het kabinet is aanpassing: de loonen wer den verlaagd, maar niet algemeen, hetgeen groot onrecht bracht; de salarissen gingen omlaag, maar niet alle; de- pensioenen gin gen omlaag, maar niet alle. De grondwets herziening, waarbij het dubbel pensioen van Kamerlid en Minister gehandhaafd blijft, is teekenend voor de mentaliteit. De bedrijven worden ontwricht, doch de over- heidslasten worden steeds hooger. Het ge volg is een nog steeds stijgende werkloos heid en groote bezilsvernietigiging bij de vroeger welvarenden. Toch zijn er velen, z.g. „gehaaiden", die van de ellende van het volk weten te pro fiteered waarbij spr. wees op het schan daal met het bacon-contract en de dwaze exploitatie van een thans noodlijdend ge worden tramlijntje in Zeeuwsch-Vlaande ren. (Onder nationaal-socialistisch bewind kunnen dingen, als door spr. bedoeld, niet gebeuren. Dan zijn er geen „gehaaiden". Men kijke maar 'ns rondom zich heen!) Spr. zag in deze feiten een aanwijzing voor de geestelijke ontaarding van ons volk. De N. S. B. wil deze ontaarding kee- ren, doch vindt tegenover zich alle par tijen. Langs den legalen weg zal de N. S. B. echter blijven strijden voor een ander systeem van -staatsbestuur en voor een an dere mentaliteit onder ons volk. Geef ver trouwen, besloot spr., aan de N. S. B., dat wil zeggen aan uw volk; geef vërtrouwen aan Mussert. Voor de pauze werd een spreekkoor ge houden, een tweespraak tusschen de oude re generatie, die het geloof in ons volk ver loren heeft, en de jongere generatie, die dat geloof wel bezit. De spreekkoren ston den onder leiding van den acteur A. van Hees. Na de pauze, welke een uur duurde, sprak ir. Mussert. Spr. merkte op, dat einde des jaars de N. S. B. 5 jaar zal be staan. Spr. had destijds het inzicht, dat het tijdperk, hetwelk was ingeluid met de Fransche revolutie in 1789, ten einde liep. De consequentie van 1789 is het commu nisme; wanneer Europa Hitler en Musso lini niet had gehad, zou het communisme thans zegevieren. In 1931 stond het spr. duidelijk voor den geest: de strijd tusschen het Naticnaal-Socialisme en het Commu nisme is een strijd op leven en dood. In West-Europa hgerscht het parlementarisme nog slechts in schijn. Het gaat erop of er onder. Een nieuwe tijd gaat aanbreken, die, geboren in smart en wee, het nieuwe leven zal brengen. Spr. wees op de afschuwelijkheid van den burgeroorlog in Spanje, een oorlog van volksgenoot tegen volksgenoot. Wij gelooven echter, aldus spr., dat de uit tocht van het communisme uit Spanje binnenkort zal kunnen beginnen. Tusschen het Nationaal-Socialisme en het Communisme kan slechts strijd zijn, omdat het Nationaal-Socialisme is doelbe wust anti-Marxistisch en anti-kapitalis tisch. (Zijn de christelijke partijen dan misschien doelbewust Marxistisch en (of) kapitalistisch?) Het liberalistische kapita lisme heeft de eer van den arbeid aange tast en de mensch gemaakt tot verlengstuk van de machine. Het liberale kapitalisme noemde spr. de „geld-burgeroorlog". Het Marxisme, ofschoon in schijn anti kapitalistisch, is in wezen niets anders dan een andere vorm ervan. Het heeft even eens de eer van den arbeid vernietigd. De leuze van het internationaal proletariaat tegenover het internationaal kapitaal is een leugen, want de arbeider is gebon den aan den bodem van zijn land. Het Communisme heeft tot eindpunt een ultra- kapitalisme van de staatsambtenaren. De staat wordt eigenaar van alles en de amb tenaren beheeren het. In de harten van het volk leeft echter ondanks het volksbedrog van de leu zen het verlangen naar de verlossing uit de ellende van dezen tijd. (Dat consta- teeren de Communisten ook. En: zij willen het volk voeren in een nog grooter ellen de). Men voelt: het kan anders, maar hoe? Het Nationaal-Socialisme heeft een godde lijke roeping te vervullen, op de eerste plaats door aan den arbeider de eer van den arbeid terug te geven en hem terug te voeren in de schoot van ons volk. In de nieuwe staat zal het kapitaal er zijn voor de bedrijven en de bedrijven voor ons volk. (Zoo wenscht ieder de toekomst. Dat wordt ook voorgehouden in elke dood-gewone propaganda-speech. Precies hetzelfde zegt o. a. iedere sociaal-democratische propa gandist). Spr. ging vervolgens dieper in op de eer en het voorrecht van den arbeid, welke tevens een recht is. Wij, arbeiders, zeide spr., willen zijn de dragers van het volk; wij willen ook zijn de heerschers van dat volk ten behoeve van het volk. Spr. betoogde voorts, dat ieder liefde moet hebben voor den bodem, want een natie zonder bodem is een volk van ver schoppelingen 'en paria's. Daarom: leert liefde voor den bodem. Wij voelen ons verbonden met de geslachten, die spe ciaal hier in Leiden gestreden en gele den hebben voor ons volk. Toen spr. kort te voren een telefoonge sprek voerde met ds. Van Duyl, die op propaganda-reis in Indië is, had deze door de telefoon gezegd: „wat zijn we toch een gezegend volk". Want heeft ons volk niet alles gekregen, vervolgde spr., van de Macht boven de menschen, wat we noo- dig hebben. We hebben ons eigen mooie land, maar bovendien heeft het voorge slacht voor ons een imperium veroverd in Indië, waar de grondstoffen opgehoopt liggen. De zedelijke grondslag van ons volk wordt ondermijnd; de religie wordt ge spannen voor het wagentje der politieke partijen; de leugen is een vak geworden; de jeugd heeft geen arbeid en geen eer. Spr. vergeleek ons volk met varkens aan de trog. Als de trog vol is, vechten zij om de beste plaatsen. De grond is een specula tie-object geworden; de producten van den tuinbouw worden vernietigd men werkt voor de mestvaalt; de fabrieken moeten worden stilgelegd; vreemde speculanten worden ingehaald; terreur is aan de orde van den dag. De goede verstandhouding met het bui tenland wórdt bedorven vanuit Den Haag en Rotterdam. lederen dag wordt het Duitsche volk ge hoond en is spr. welingelicht, dan zou men Minister de Graaff kunnen vragen, of hij de rekening misschien al gekregen heeft. Deze toestand is ontstaan onder het be wind der rechtsche politieke partijen. Wij hebben, aldus spr., een failliete boel over te nemen. (Wij hebben dezen volzin meer gehoord in propaganda-speechen van oppo sitie-partijen voor een verkiezing!). Als ingenieur is voor spr. niet de hoogste roe ping: spreken, maar doen. („Als ingenieur", prachtig. „Als staatsman" hebben wij in dat „doen" van den heer Mussert niet zoo veel vertrouwen, wat niemand ons kwa lijk kan nemen). Nogmaals ging spr. in op zijn stelling dat arbeid de grondslag v. d. volkshuishouding is. 'n Volk dat werkt, gaat vooruit; 'n volk, dat niet werkt gaat ten gronde. En behalve arbeid hebben wij in overvloed de grond stoffen. Het volk leeft echter niet van brood alleen. De goede geest is noodig; de geest van het doelbewuste dienen van het groot geheel. Vóór men aan het nieuwe volk kan bou wen, zal echter nog veel tegenstand gebro ken moeten worden (Inderdaad!). Wij worden gescholden, aldus spr., voor boe ven, godsdiensthaters; in de „Opmarsch" wordt spr. een bandiet genoemd. Door te genstand zal de beweging evenwel steeds sterker worden; de lafhartigen zullen weg gaan en de besten zullen tot ons komen. Spr. zeide, .dat een Katholiek als dr. Moller gezegd had, liever communist te zijn dan Nat. Socen dat op den dag, dat in Spanje de kerken worden verwoest. (Als de heer Mussert kranten leest, kan hij weten, dat de heer Moller dat niet heeft gezegd). Liever ziet men het volk ten gronde gaan, dat dat de politieke partijen worden ontmaskerd. De inzet van de ver kiezingen zal zijn: zijt gij voor 'n politieke partij of zijt gij voor ons volk. (Is dan de N. S. B. niet een politieke partij. Waarom toch niet?). Met het zingen van het „Wilhelmus" werd de bijeenkomst gesloten. Beteekenende incidenten hebben zich niet voorgedaan. DE GRAAL. Hallo, Graalleden, denken jullie eraan. Dinsdagavond om 9 uur aan het station te zijn? We verwachten een geweldige op komst, zoodat het afscheid glorieus zal zijn. Denk aan het perronkaartje. DE MOORD OP DEN STATIONSWEG. Naar wij vernemen zal de zaak tegen den 28-jarigen meesterknecht M. C. B. uit Leiden, die in den avond van 14 April j.l. de 22-jarige fabrieksarbeidster Johanna Siera uit Zoeterwoude, in de hal van een bioscooptheater aan den Stationsweg alhier uit minnennijd met een broodmes van het leven beroofde, op 25 Augustus as. voor de vacantiekamer van de Haagsche recht bank dienen. GEMEENTEL AANKONDIGINGEN. GEMEENTE-REKENING 1935. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat aan den Gemeenteraad zijn overgelegd, tegelijk voor een ieder gedurende veertien dagen ter Secretarie dezer gemeente ter lezing zijn neergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn ge steld, de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente over het jaar 1935 met alle daarbij behoo- rende bescheiden, benevens de verschillen de bedrijfsrekeningen over dat jaar. J. SPLINTER Gzn., Weth. loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 Augustus 1936. 5043 AGENDA LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Aug. a.s. waargeno men door de apotheken: G. F. Reijst, Steen straat 35, tel. 136 en A. J. Djnk, Doeza- straat 31 tel. 1313 en C. van Zijp, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest Tel. 274. GEEN RECHTSKUNDIG ADVIES. DEZE WEEK! Morgen en Donderdag bestaat er geen gelegenheid voor het inwinnen van koste loos rechtskundig advies voor abonné's aan het bureau onzer courant. AUTO HET TROTTOIR OPGEREDEN. Vijf gewonden. Zondagmiddag omstreeks vier uur is een personenauto op de Breestraat met volle vaart het trottoir opgereden, waar een ze- vetal wandelaars werden aangereden. Vijf hiervan liepen kwetsuren op. De personenauto werd bestuurd door den autoverhuurder P. A. v. d. B. uit Rotter dam, die van de Hoogewoerd kwam en de Breestraat wilde oprijden, juist op het oogenblik, dat uit de Korevaarstraat een tramtrein van de N. Z. H. T. M. uit Den Haag naderde. Bij het begin van de Bree straat ligt het tramspoor op voldoende af stand van het trottoir, doch ter hoogte van Gerzon nadert het tramspoor steeds meer het trottoir, zoodat gezamenlijk oprijden dan onmogelijk wordt. De autobestuurder was blijkbaar met deze situatie niet be kend en raakte dan ook weldra tusschen tram en voetpad in de klem. Hert gevolg was dat de auto het trot toir opreed, waar zeven wandelaars lie pen, n.l. de heer en mevr. Mastenbroek, de heer H. R. Blöte, de heer J. v. Wezel met zijn verloofde, mej. C. Krieke en nog twee wandelaars, die echter kleine, onbe duidende schaafwonden opliepen. De an dere vijf werden naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd. Mejuffrouw Krieke had een hersenschudding gekregen; de heer v. Wezel liep een spierkneuzing in een been en een hoofdwonde op; de heer Blöte was eveneens aan het hoofd gewond; de heer Mastenbroek had eveneens een spierkneu zing en mevrouw Mastenbroek eenige schaafwonden. Alle vijf konden later naar hun woning worden vervoerd. De auto, die niet beschadigd was, is in beslag ge nomen en nadat proces-verbal was opge maakt, vrijgegeven. In de drukke Bree straat. veroorzaakte het ongeval een groo te consternatie. Kon. Ned. Fabriek van Wollen dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zn. Ten kantore van het Amsterdamsch Trustee's kantoor vergaderden vandaag de houders van 6 pet. obligatiën der Kon. Ned. Fabriek van Wollen dekens v.h. J. C. Zaalberg en Z., om te beraadslagen over het voorstel om uitstel van een half jaar van de op 1 Augustus vervallen coupon te verleenen. Vertegenwoordigd was een aantal obli gaties ten bedrage van 160.000 recht gevende op 160 stemmen. Aangezien het quotum niet aanwezig was konden geen geldige besluiten worden genomen en was een tweede vergadering noodig. Deze werd bepaald op Maandag 7 Sept. a.s. op dezelfde plaats en het zelfde uur. De voor zitter zeide alsnog ter toelichting van het voorstel, dat dit is gedaan omdat de de- bitrice ten gevolge van de tijdsomstan digheden gebrek heeft aan voldoende be drijfskapitaal, en dat ernstige onderhan delingen ter verkrijging van nieuw kapi taal op dit oogenblik aan den gang zijn, doch haar beslag nog niet hebben gekre gen.. Inmiddels is door eenige groote aan deelhouders het voorstel gedaan om den termijn van uitstel van betaling korter te stellen, n.l. op vier maanden, ten einde de directie gelegenheid te geven om met voor obligatiehouders aannemelijke voor waarden te komen met dien verstande, dat de Trusteën indien hij daartoe, te zijne be oordeeling, aanleiding vindt, de leening met achterstallige renten en kosten kan opeischen voor dien datum. Aangezien de directie met dit amendement accoord ging, werd besloten het voorstel aldus ge amendeerd op de vergadering van 7 Sep tember te behandelen. Voor het examen Nijverheids-onderwijs akte N (natuurkunde en mechanica) is ge slaagd de heer G. Oosthuizen. Voor diploma maatknippen van de Mo devakschool te Apeldoorn is geslaagd mej. G. E. H. M. Smit, alhier.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2