MAANDAG 10 AU JUSTUS 1936 No. 8492 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN KERKNIEUWS 17ste Jaargang S)e £d£toelie(5oii/ta/rit OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V „Eenparige krachtsinspanning op ieder gebied". Wij leven in een uiterst zorgvollen, en ook uiterst belangrijken tijdDit is een waarheid, zoo vanzelf sprekend, dat wij er ons haast voor schamen, om ze neer te schrijven. Maar toch zeer velen, zeer vele ka tholieken ook, schijnen en blijken van deze waarheid niet doordrongen te zijn. Anders zouden zij wel allen als één naast elkander staan, om te trachten gezamen lijk dezen tijd te richten naar de gemeenschappelijke beginselen! De Belgische Bisschoppen roepen in een Schrijven de katholieken op voor een katholiek congres te Mechelen. Zij zeggen in dit Schrijven, dat zij „verhopen, dat het aanstaande congres onder de kinderen van eenzelfde Moeder, de H. Kerk, onder de discipe len van denzelfden Zaligmaker, on der hen, die deelgenooten zijn van de zelfde Sacramenten, den waren ka tholieken geest zal doen heropleven en verstevigen, welke de geestelijke waarden, de volstrekt noodzakelijke kwesties, de katholieke zaak met één woord, stelt boven bijzondere pro gramma's, boven klassen- of groepen- belangen, boven persoonlijke eer zucht of wrok? Deze gemoedstoe stand, waarin al de geloovigen dien den te verkeeren, staat uitgedrukt in dezen gulden regel: „In necessariis unitas, in dubiis libertas, in omnibus caritas"; eenheid van oogmerk en van handeling voor wat noodzakelijk is, welopgevatte vrijheid voor wat on zeker is, maar christelijke liefde al tijd en in alles!" De Bisschoppen wekken hier op tot een heid (daar waar eenheid noodzakelijk is), tot vrijheid (waar de noodzakelijkheid van eenheid mag betwijfeld worden), tot liefde onder alle omstandigheden. Tot eenheid, waar deze noodzakelijk is ....Waar en wanneer is eenheid voor de katholieken noodzakelijk? Ook in de maatschappelijke, sociale, politieke actie? Wij zouden onzen lezers gaarne ernstige overweging willen vragen voor wat ook nog in het Herderlijk Schrijven wordt gezegd: „Wij hopen", wordt in het Herder lijk Schrijven gezegd, „dat het Con gres van Mechelen, waar het, in het licht der christelijke grondstellingen en voornamelijk van de pauselijke Wereldbrieven, de gewichtige vraag stukken van het huidig uur zal be handelen, treffend zal doen laten, blij ken hoe onuitputtelijk rijk, hoe won derbaar lenig, hoe eeuwig jeugdig de katholieke leer is". „Door elkaar te ontmoeten op ge- ■aimenlijke en broederlijke vergade ringen, zal men, daarenboven, vast stellen, dat de katholieken, tot wel ken stand zij ook behooren, intellec- tueelen, burgers, arbeiders of buiten lieden, jongeren en volwassenen, zich eensgezind bewust zijn van hun plich- ten tegenover de ontzaglijke vraag stukken welke gesteld zijn, en dat zij door eenparige krachtsinspanning op ieder gebied, ijverig willen medewer ken aan de zedelijke heropbouw van het land". Wij hebben enkele zinsneden in het Bisschoppelijk Schrijven vet gedrukt. Deze hebben dezelfde strekking als de vermaningen, zoo herhaaldelijk door het Nederlandsch Episcopaat den katholieken van Nedeidand voorgehouden.... Moch ten er geen katholieken zijn, die ho.oren- de doof blijven!.... De Ziektewet-premie Leidsche Raad van Arbeid deelt niet in de verlaging. Handhaving van 2% was niet noodzakelijk. Bij Kon. Besluit van 1 Juli j.l. is de pre mie, verschuldigd krachtens de Ziektewet voor de Raden van Arbeid, wederom ver laagd. Bij de invoering van de Ziektewet in 1930 werd deze premie vastgesteld op 2,3% van het verzekeringplichtig loon, en met ingang van 1 Juli 1935 teruggebracht op 2%. Thans is de premie opnieuw verlaagd en voor verscheidene Raden van Arbeid be paald op 1,8%, voor andere op 1.7% en voor sommige zelfs op 1.6%. De minister ■heeft evenwel bepaald, dat de premie voor de Raden van Arbeid te Amsterdam, Lei den, Nijmegen en Zwolle onveranderd ge handhaafd zal blijven op 2%. Dat is voor Leiden en omgeving een ge duchte tegenvaller. Overal en in alles wordt gestreefd naar versobering en aanpassing, waardoor het probleem van de verlaging der vaste las ten steeds nijpender wordt; hier is een mo gelijkheid om een gedeelte dier vaste las ten voor talrijke noodlijdende bedrijven en ondernemingen een stukje omlaag te krij gen, maar Leiden met zijn door de crisis zoo zwaar getroffen omgeving mag daar van niet profiteeren. Ongeveer 70% van alle onder den Leid- schen Raad van Arbeid ressorteerende on dernemingen zijn aangesloten bij de zieken kas van dezen Raad en onder 'hen bevinden zich juist de kleinen en de zwakken; juist degenen, die met een geringe verlichting van den druk reeds zeer gebaat zouden zijn. De grootere bedrijven zijn over 't algemeen aangesloten bij diverse z.g. Erkende Be- drijfsvereenigingen, die er een eigen pre mie-regeling op na houden. Waarom mocht de Raad v. Arbeid te Lei den (met drie andere) niet deelen in de algemeene premie-verlaging? Omdat verlaging hier niet mogelijk zou zijn? Neen, verlaging is wel degelijk mogelijk; de minister is, althans wat Leiden betreft, te voorzichtig geweest. Over de toestanden van de ziekenkas der Raden van Arbeid in de drie andere gemeenten kunnen wij niet oordeelen, maar als wij ons niet vergissen, verkeert ook Zwolle in dezelfde positie als Leiden. Tot recht begrip van de kwestie, dienen wij het verloop van zaken even te rele- veeren. De uitkomsten van de bedrijfsrekeningen van de Raden van Arbeid over de jaren 1930, tot en met 1934 gaven aan, dat er over nagenoeg de geheele linie een ruime reverve werd gemaakt, zoodat na de premie-verla ging van 1 Juli 1935 tot 2% en verdere ver laging kon worden overwogen. Niet alle zie kenkassen evenwel hadden een overschot, er waren ook Raden bij, die met een ver- laaagde premie niet zouden rondkomen. Wilden men de premie-verlaging dus met een uniform percentage voor alle Raden van Arbeid doen plaats vinden, dan moest een egalisatiefonds in het leven geroepen worden, waaruit Radep, die met hun zie kenkas niet uitkwamen, gesteund zouden kunnên worden. De idee van een egalisatiefonds kwam voort uit de Vereeniging van Raden van Arbeid, maar werd door den minister niet aanvaard, wellicht omdat hij van meening was, dat ieder district zijn eigen lasten be hoorde te dragen. Een meening overigens, die geheel tegengesteld zou zijn aan de grondgedachte van elke verzekering. Hoe het zij, het egalisatie-fonds, dat een premie verlaging tot 1.8% over het geheele land zou hebben mogelijk gemaakt, kwam er niet. De minister vroeg toen de bedrijfsuit- komsten van alle Raden van Arbeid op over de jaren 1932, 1933 en 1934, trok daaruit het gemiddelde van de lasten en het gemid deld bedrag van het verzekeringsplichtig loon en berekende aldus voor eiken Raad van Arbeid het dekkingspercentage. Leiden kwam toen te staan op een percentage van 1.91%, zoodat de minister een premie van niet lager dan 2% meende te moeten vast stellen. Tegen deze methode van den minister zijn echter twee bezwaren aan te voeren. Vooreerst is er geen rekening mee gehou den dat het gemiddelde van de lasten voor Leiden ongunstig is beïnvloed door een griep-epidemie in het jaar 1932, welke veel ziekengeld heeft gekost. Had de minister voor zijn berekening als basis de jaren 1933, 1934 en 1935 genomen, dan zou aan den Leidschen Raad vap Arbeid zeer zeker een premie-verlaging tot 1.8% zijn toegestaan. Vervolgens heeft de minister bij zijn be rekeningen de extra-reserve geheel buiten beschouwng gelaten. Volgens art. 73 der Zektewet is de Raad van Arbeid verplicht een reserve aan te leggen en wel van 5% van het gezamenlijk bedrag der premiën. Olympisch Nieuws I DE VERLOREN STOK i BIJ DE ESTAFETTE. E De Zaterdag en Zondag zijn voor E E Nederland glorieuze dagen geweest, E E al bleven ons teleurstellingen niet S E bespaard. De grootste teleurstelling E E was wel die van de 4 x 100 M. esta- E E fette voor heeren, waarbij Osendarp E E als laatste looper zijn stok „verloor", E E zoodat Nederland, dat de derde E E plaats bezette, werd gediskwalifi- E E ceerd. Jammer was het ook voor on- E E zen tienkamper Brasser, dat hij bij E E het polstokhoogspringen geblesseerd E E raakte, waardoor hij zijn fraaie vier- E E de plaats als beste Europeaan op E E het allerlaatste oogenblik moest af- E E staan. E E Maar vreugdevol was de overwin- E E ning van Van Vliet in de 1 K.M. 3 E tijd-race, waarmee hij de eerste gou- E E den medaille voor Nederland be- E E haalde, vreugdevol de zilveren me- E E daille van het tandempaar Leeneen 3 E Ooms en prachtig het fraaie succes E E van onze zwemsters, die zich alle E E drie voor de finale 100 M. vrije slag E E klasseerden, terwijl er twee voor de E E finale 200 M. schoolslag werden ge- E E plaatst. Bovendien verbeterde Rie 3 E Mastenbroek een olympisch record. E E Prachtige successen behaalden 5 E deze dagen onze zeilers te Kiel met E E twee eerste, twee tweede en één E E derde plaats en in de kanowedstrij- 3 E den twee bronzen medailles. Ons E E waterpolo-zevental won van Ame- 3 E rika met 32 en speelde gelijk te- E E gen Uruguay en België 11. Het E E hockey-elftal behaalde een prachti- 3 E ge overwinning op. de Franschen 3 E met 31. 3 Van de resultaten van heden kun- 3 nen wij reeds melden het minder 5 3 resultaat van Haasman, die bij de 3 verplichte sprongen op de laatste 5 3 plaats kwam. In het algemeen klas- 3 3 sement nam hij de 20ste plaats in. 3 3 Heden kwam Kagchelland weder- 3 3 om als eerste in de jollenrace aan 3 3 en behaalde daarmede definitief de 3 3 gouden medaille voor Neerland. Bob 5 3 Maas werd derde in de starklasse en 3 3 won de bronzen medaille. 3 ÊiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJiiimiiiiiiiiimiE dat in het afgeloopen kalenderjaar is ont vangen. Behalve deze wettelijke reserve wordt er bovendien nog een extra-reserve gevormd en deze is niet gering. Zoo werd te Leiden over 1933 20.000 extra gereser veerd, over 1934 11.284. Het cijfer over 1935 is nog niet bekend. De extra-overschot ten van 1930 tot en met 1934 bedragen rond 77.000 tegenover een gezamenlijke wette lijke reserve van 22.239. Bij een dergelijke reserve van ruim drie kwart ton behoeft een zoo groote voorzich tigheid niet in acht genomen te worden. Het is immers de wijsheid bedriegen, wanneer men onnoodig geld oppot en voort gaat met het heffen van een premie, welke redelijkerwijze niet gevergd wordt. De bij den Raad van Arbeid aangesloten bedrijven worden daardoor beroofd van een zeer wel kome verlichting en de niet-aangeslotenen worden tegengehouden in hun eventueel voornemen om de kassen van hun Erkende Bedrijfsvereenigingen te verlaten en zich bij den Raad van Arbeid aan te sluiten. In dezen tijd, nu in Leiden de eene in dustrie na de andere verdwijnt, (enkele groote fabrieken hebben hun poorten reeds gesloten) moeten wij zuinig zijn en meer dan ooit passen op de kleintjes. Alles wat mogelijk is moet worden aangegrepen, om niet alleen te behouden wat wij hebben, maar zelfs om de vestiging van nieuwe in dustrieën in de hand te werken. Dat laat ste is toch al niet gemakkelijk, maar als de vaste lasten worden hoog gehouden zelfs daar, waar verlaging mogelijk geweest was, dan is er geen beginnen aan. De regeering streeft er terecht naar, om de levensvoorwaarden van alle Nederland- sche bedrijven zooveel mogelijk gelijk te maken in het geheele land en daarom is het zoo jammer, dat Leiden in dit opzicht is achtergesteld (met de genoemde plaatsen Amsterdam, Nijmegen en Zwolle) bij de rest van het land, op niet voldoende gron den. Voor dit jaar is de kans p een premie verlaging waarschijnlijk verkeken, maar er zal naar gestreefd worden, dat althans voor het volgend jaar de verlaging zal kunnen worden doorgevoerd. Wellicht is «er ook voor de Kamer van Koophandel, wier ijverig Dagelijksch Be stuur steeds voor de belangen van ons ge west op de bres staat, aanleiding om zich in deze kwestie tot den minister te wenden. Mr. H. F. A. Geise. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft de volgende weleerw. heeren benoemd: tot KAPELAAN: te Amsterdam: (O. L. Vrouw Onb. Ontv.) N. Bijl; (H. Bonifacius) H. W. van Schie; (H. Willibrordus binnen de V.) J. M. H. van de Berg; (H. H. Mart. van Gorcum) P. C. G. Visser; (H. Gerard. Maj.) K. E. Vosskühler; (H. Nicolaas bin nen de V.) F. P. M. v. d. Vliet; (O. L. Vrouw Roz.) J. F. M. Zegers; te Bergen: Th. G. Drost (Neom.); te Berkel: J. G. Louter (Neom.); te Beverwijk: (H. Agatha) dr. F. C. J. Holthuizen; (O. L. Vrouw van G. Raad) L. J. van Schijndel; te Boskoop: H. C. A. P. van Drunen; te Bovenkarspel: H. A. J. Roosen (Neom.); te den Burg (Texel): F. Grent (Neom.); te Dëlft: (H. Hippolytus) S. Stroek; te Diemen: W. G. Vet (Neom.); te Duivendrecht: G. A. Beek (Neom.); te 's-Gravenhage (H. Martha) S. Ligt- hart; (H. Agnes), N. Buurman; (H. Fa milie) G. Heemskerk; (H. Jeroen) L. A. van Teijlingen; (H. Joseph) B. W. Kloes; te Haarlem: (O. L. Vrouw Roz.) H. H. Kuipers; (H. Liduina) Ph. J. Hoogervorst. te Heemskerk: H. J. A. Schouten, te Heemstede: (H. Bavo) J. Klijn. te Hoek van Holland: F. A. van der Burg (Neom.). te Honselersdijk: A. A. A. Rikkers (Neom.). te IJmuiden: J. J. Betjes (Neom.). te Kethel: C. P. de Wit (Neom.). te Leidschendam A. A. M. Went- holt (Neom.). te Limmen: A. F. J. L. van der Boog (neom.). te Lisse: (H. Agatha) J. H. M. van Ingen. te Eoosduinen: C. P. Meereboer en J. P. van Beukering, te Lutjebroek: G. van der Poel (Neom.). te Medemblik: Th. B. F. Plaat, te Naaldwijk: H. van der Heijden, te Noorden: C. Stet (Neom.). te N o o r d w ij k A. M. Abeln. te Noor dwijk e r ho u t(H. Jozef) H. A. W. van Egmond; (Mariagesticht) W. J. J. M. van Niekerk, beiden Neom. te No o t d o r p H. H. Groeneveld (Neom.). te O e g s t g e e s tA. A. M. Sanders (Neom.). te Ouderkerk aan de Amstel: J. van Dui venvoorde, te Oude Tonge: J. de Nys (Neom.). te Oudorp: Th. J. M. Ruiter (Neom.). te Overschie: C. J. Graaf (Neom.). te Purmerend: A. F. Bisschop, te Rijswijk: W. Burghouwt. te Rotterdam: (H. Teresia) C. J. Roest; (H. Barbara) J. H. van der Vliet; (H. Franc, van Ass.) L. A. M. Pennöck; (H. Ni colaas) Th. J. Hilhorst; (H. Jozef) A. J. M. Kat. te Santpoort: J. J. M. A. M van Rek (Neom.); te Scheven ingen: (O.L. Vrouw v. Lour- des) Th. J. M. H. Wanna; te Schoonhoven: P. J. M. Matthijsen (Neom.); te Sloten (N.H.): J. L. C. Witkamp; te Spierdijk: J. L. J. M. Langemeijer; te 't Veld- G. Jongkind (Neom.); te Velsen-Driehuis: M. J. M. Wuyster (Neom.); te Vlissingen: J. M. Dunselman: te Voorburg: (H. Martinus) J. Breedveld (Neom.); te Warmond: J. A. M, ten Hengel (Neom.); te Weesp: F. S. P. van Buchem (Neom.); te Zaandam: A. M. van Nobelen; te Z o e t e r m e e r: S. M. M. Steur (Neóm.); te Zwaag: A. W. A. Danckaarts (Neom.). tot ASSISTENT: te Enkhuizen: J. J. Hetem (Neom.); te Heiloo (St. Willibrordusgesticht) J. H. van den Hoek; te Meye en Zegveld: M. J. Wenners (Neom.). tot CENTRAAL-PRAESES der Sint Jo- sephsgezellenvereenigingen in Nederland en tot Rector der St. Hubertuskapel te Amster dam: H. A. J. Drost. tot Havenaalmoezenier te Amsterdam en tot Hoofdaalmoezenier van het Apostolatus Maris in het Bisdom: F. P. M. van de Vliet, ■benoemd Kapelaan te Amsterdam (H. Ni colaas binnen de Veste), welke parochie de ■hoofdzetel wordt van het Zeeliedenwerk. PATER BORROMAEUS DE GREEVE De zeereerw. pater Borromaeus de Gree- ve O.F.M., thans verblijvend in het Min derbroederklooster te Woerden, zal zich, VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Volgens berichten uit Spanje, zou Mal- lorca in handen der regeering zijn geko- hmen. (2de blad). Ontzettend auto-óngeluk in Frankrijk (lste blad). Vreeselijk ongeluk met een Engelsch vliegtuig (le blad). Een orkaan veroorzaakt in China een verschrikkelijke ramp (2e blad). BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem (le blad). Verdrinkingsongevallen (4e blad). Heiligschennende inbraak in een kerk te Utrecht (4e blad). Twee menschen te Amsterdam uit het raam gevallen. Beiden overleden (4e blad) De inbraak te Koog d. d. Zaan (4e blad) Een Hollandsch schip lek gestooten in de Theemsmonding (4e blad). Ernstige verkeersongelukken te Heerlen (le blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Olympische Spelen: Het einde van het athletiek tournooi. Nederland in de 4 x 100 M. estafette gediskwalificeerd. Prach tige successen der Hollandsche dames bij de zwemwedstrijden, allen in de finale. SuCcesen van onze zeilers en hoekey'ers. De praestaties van ons waterpolo-zevental. Van Vliet won de gouden medaille in de 1 K.M. tijdrace en het tandem Lepne en Ooms een zilveren medaille. De wielerwed strijden op den weg. Charpentier winnaar. Vethaak vlak voor de finish gevallen. Kag chelland wint gouden medaille. Bob Maas de bronzen medaille (3de blad). Schaken: Het tournooi te Notting ham (3de biad). naar wij vernemen, binnenkort vestigen in de Pastorie van de parochie van de H.H. Nicolaas en Gezellen aan de Raamstraat te Delft. De verandering van woonplaats moet hierin haar oorzaak hebben, dat Pater de Greeve van Delft als centraal punt uit, gemakkelijker en met minder tijdverlies zijn talrijke reizen zal kunnen onderne men, dan zulks van Woerden uit wel mo gelijk was. De wereld in vogelvlucht Wanneei de radio-zenders van Madrid regeeringj en Sevilla („rebellen") door blijven gaan met het tegen elkaai opbieden in successen en met het verspreiden van leugens, zal het voor het buitenland onmo gelijk zijn zich een goed overzicht te vor men van de situatie van het oogenblik. Het is trouwens de vraag, of de Spanjaarden zelf wel weten, hoe het verloop van den burgeroorlog is. De voornaamste feiten van het afgeloo pen week-end zijn een nieuwe beschieting van Algeciras, in het uiterste Zuiden, ten gevolge waarvan deze stad er tamelijt slecht aan toe is. Ook wordt gemeld, da\ «nkele eilanden van de Balearen zijn ver overd door ae roode regeeringstroepen en zelfs Mallorca. Over het algemeen komen er voor de opstandelingen minder gunstige berichten. Het ontbreken van eenheid in hun actie schijnt een zekere ontmoediging bij hen te hebben gewekt. In het kamp der opstandelingen beweert men daarentegen, dat de activiteit der regeeringtroepen wei nig uitwerking heeft gehad. De geruchten van een Duitsche actie in Spanje worden door Berlijn ten scherpste tegengesproken. Ook de houding van de Spaansche regeering ten opzichte van het neutrale Tanger heeft tot eenige ontspan ning in de internationale verstandhouding geleid. Engeland heeft besloten Frankrijk te steunen in zijn actie, alle wapen-uitvoer naar Spanje, naar welke der beide partijen ook, stop te zetten. Z.H. de Paus heeft de geheele Katholieke wereld opgeroepen tot een gebedsactie, op dat Spanje van het Communisme zal worden

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1