MAANDAG 10 AUGUSTUS 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 De Marathonloop door den Japanner Son gewonnen. Zabala geeft den strijd op, BERLIJN. 9 Augustus. Even na drieën vond de start plaats voor den Marathonloop over 42.195 K.M. Er vertrokken 56 loopers. Drie verschenen niet aan den start, n.l. Chapelle (België), Nova (Columbia) en Hirt (Zwitserland). Eerst werd een ronde en 350 meter op de baan geloopen, waarna de deelnemers het stadion door den Ma rathonpoort verlieten. Het parcours liep van het stadion via den Marchpoort, het Marchhof en den „Tunnelweg", naar het Maifeld terug. Dan naar de hoogte van den Marathon poort. Vandaar 300 meter over het Maifeld naar het plein voor den klok- ketoren en vervolgens in westelijke rich ting via „Glockenturmstrasse, Angelburch- allee, Schildhorn, Keizer Wilhelmtoren, Lindwerder, Grosse Steinlanke, den „Kron- prinzessinnenweg", de westzijde van de Avusbaan, hierna in oostelijke richting naar het keerpunt op 21.410 K.M. en dan weer denzelfden weg terug naar het olym pisch stadion, waar nog 150 meter op de baan moest worden afgelegd. Over het verloop van de race kan het vol gende worden gemeld: Na 6 K.M. had de Argentijn Zabala, de olympische kampioen van Los Angeles, de leiding voor den Por tugees Dias en den Engelschman Harper. Zabala bereikte het eerst het keerpunt (ruim 21 K.M.) met een tijd van 1 uur 11 min. 29 sec. met Son op de twede en Har per op de derde plaats. De beide laatsten hadden toen een tijd van 1 uur 12 min. 49 sec. De stand na 25 K.M. was: 1. Zabala 1 uur 23 min. 17 sec., 2. Harper 1 uur 24 min. 49 sec., 3. Son (zelfde tijd), 4. Brown. In de volgende 3 K.M. veroverde de Ja panner Son de tweede plaats achter Zabala. Hierop volgden Harper, Coleman, Brown en Gibson. Er ontspon zich daarop een verwoede strijd tusschen de eerste drie loopers. De Japanner zette er alles op en het lukte hem Zabala te passeeren. Even later werd de Argentijn ook voorbij geloopen door Har per. Na 31 K.M. lag Son op de eerste plaats met een tijd van 1 uur 46 min. 20 sec., Har- per was nummer 2 met een tijd van 1 uur 46 min. 36 sec., terwijl Zabala als derde volgde met een tijd van 1 uur 48 min. 37 sec. Dan kwamen Coleman, Tamila (Fin land), Muindnen (Finland), Tarkiainen, Gibson, Parlme en de Japenner Nan. Het duurde niet lang of Zabala begon een verdere inzinking te vertoonen. Hij kon de derde plaats niet houden en werd door een aantal loopers gepasseerd. Na 33 K.M. weid de kopgroep gevormd door Son met een tijd van 1 uur 53 min. 27 sec., Harper 1 uur 53 min. 52 sec., Tuinnoinen 1 uur 57 min. 7 sec. en verder-Tamila, Coleman, Tar kiainen, Nan, Gibson, Palme en Enochson. Na 37 K.M. was de Japanner Nan naar voren gespurt en had hij Muinonen van de derde plaats verdrongen, terwijl de Fin ook nog gepasseerd werd door zijn landge noot Tamila. De loopers naderden nu snel het olym pische stadion, De spanning onder de toe schouwers nam voortdurend toe. Daar verscheen de eerste looper onder den Ma rathonpoort. Het was de Japanner Son, die nog een geheel frissehen indruk maakte. Zeer soepel loopend rent hij op de finish af, toegejuicht door het publiek. Als tweede arriveerde met korten ach terstand de Engelschman Harper, op 200 meter gevolgd door den tweeden Japanner Nan. De vierde looper was de Fin Tamila, die, evenals de anderen geestdriftig werd toegejuicht. De vijfde en zesde plaats be zetten Muinonen (Finland) en Coleman (Zuid-Afrika), terwijl de Engelschman Ro bertson zevende werd. Nummer 8 en 9 wer den Gibson (Zuid-Afrika) en Tarkiainen (Finland), terwijl als tiende binnenkwam de Zweed Enochsson. De gedetailleerde uitslag van de kop groep luidt: 1. en olympische kampioen Son (Japan) tijd 2 uur 29 min. 19.2 sec. (nieuw olym pisch record), het oude record stond sinds 1932 op naam van Juan Zabala (Argenti nië) met 2 uur 31 min. 36 sec. 2. Harper (Engeland) 2 uur 31 min. 23.2 sec. 3. Nan (Japan) 2 uur 31 min. 42 sec. 4. Tamila (Finland) 2 uur 32 min. 45 sec. 5. Muinonen (Finland) 2 uur 33 min. 40 sec. i Het opgeven van Zabala, Zabala, die na 28 K.M. werd ingehaald door Son en Harper kreeg op dat moment een inzinking en viel neer, doch hij stond dadelijk zonder hulp weer op en liep ver der. Na 32 K.M. was hij echter geheel uit geput en gaf hij op. Nader vernemen wij, dat dit opgeven is geschied tengevolge van het optreden van spierkramp in de kuiten. Doktoren hebben verklaard, dat deze krampen vermoedelijk verband houden met een ernstige mond- operatie, welke Zabala eenigen tijd gele den heeft moeten ondergaan. VERSCHILLENDE UITNOODIGINGEN. Naar wij vernemen, hebben de Neder- landsche athleten diverse uitnoodigingen ontvangen om op wedstrijden in het bui- ♦jmiand uit te komen, o. a. in Zwitserland. beslissing hieromtrent ie echter nog ziet genomen. HET ZWEMTOURNOOI. Successen der Hollandsche dames. Rie Mastenbroek verbetert Olympisch record. Eer, verrassende zege van Csik, 100 M. VRIJE SLAG DAMES. Zooals te verwachten was, hebben op de 100 meter vrije slag de drie Nederlandsche zwemsters, die in dit nummer uitkwamen, allen kans gezien zich te plaatsen in de de mi-finale. Daarbij zorgde Rie Mastenbroek reeds in de eerste serie voor een verrassing, door in een uiterst spannenden strijd, waarbij zij op de laatste 25 meter nog een achterstand moest inloopen tegen de Duitsche kam pioene Arendt, het oude Olympische re cord van Helen Madison te breken en met 1 min. 6,4" sec. op haar naam te brengen. Willy den Ouden had oogenschijnlijk een moeilijken strijd en zwom een vrij hoogen tijd, doch hierbij mag niet uit het oog wor den verloren, dat Rie Mastenbroek tenslotte zeer snel moest zwemmen om haar Duit sche concurrente, Arendt, voorbij te ko men, terwijl Willy zich er mee kon verge noegen te zorgen, dat haar gevaarlijkste mededigster haar niet voorbij kon. De jongste van onze zwemploeg, Tini Wagner, heeft eveneens kranig gezwommen, wat wel blijkt uit het feit, dat zij gevaarlij ke concurrenten als de Braziliaansche Aze- vedo en de Deensche Svendsen achter zich liet. Dat zij tweede werd met een rivale als de Argentijnsche Campbell, kan geen verwondering wekken, want deze heeft ge toond dat zij inderdaad van groote klasse is. Na Rie Mastenbroek maakte zij gister middag den besten tijd, die het thans ge broken record van Helen Madisson even aarde, n.l. 1 min. 6,8 sec. Te 3 uur werd begonnen met de eerste serie, waarin voor Nederland Rie Masten- broeck uitkwam. RIE MASTENBROEK BREEKT HET OLYMPISCH RECORD. Eenige Duitsche collega's knikken ons bemoedigend toe: „Ihre Rie wird sich klas- sieren, bestimmt zweite". Het lijkt even, alsof zij gelijk krij gen. Arendt is het snelste weg en heeft na twintig meter al een ruimen meter voorsprong op Rie Mastenbroek, die gevolgd wordt door de Amerikaansche en de Canadeesche. De Duitsche kam pioene loopt snel uit en heeft bij het keerpunt zeker twee meter voorsprong. Rie Mastenbroek keert echter zeer goed en loopt geleidelijk in. Op 25 meter heeft zij nog ongeveer een meter ach terstand, doch de Duitschers voelen, dat hun favoriete verloren is, want on weerstaanbaar loopt Rie uit om op de laatste 20 meter in formidabele eind spurt haar tegenstandster achter zich te laten en volkomen onbedreigd te winnen, met Arendt als tweede, Rawls derde en Dewar vierde. Het luide gejuich der talrijke aanwezige Nederlanders gaat in een waar triomf-geloei over, waaraan zich het applaus der overige bezoe kers paart, wanneer wordt mede gedeeld, dat Rie Mastenbroek het oude Olympische record van 1932, dat met 1 min. 6,8 sec. op naam stond van de Amerikaansche zwem ster Helen Madisson, heeft gebro ken en de 100 m. heeft gezwom men in den nieuwen Olympischen recordtijd van 1 min. 6,4 sec. WILLY DEN OUDEN WINT NA HARDEN STRIJD. In de tweede serie verschijnt Willy den Ouden aan den start op dezelfde baan als Rie Mastenbroek, n.l. baan 3. Op baan 2 start de sterke Amerikaansche McKean, op baan 5 de Australische De Lady. Het is voor Wlly den Ouden een zware wedstrijd geworden, want al lag zij bij de start een weinig voor, de Amerikaansche en Australische zwem sters kwamen snel opzetten en op de eerste 50 meter zag Willy geen kans, aanmerkelijk op haar beide gevaarlijk ste rivalen uit te loopen. Vrijwel gelijk keeren de drie zwemsters en er ontstaat op de laatste 50 meter een spannende strijd. Wat wij verwachten, n.l. een felle eindspurt van Willy den Ouden, waarbij zij haar mededingsters gedeci deerd achter zich laat, gebeurt niet. Een oogenblik schijnt het zelfs, of de Australische zwemster De Lacy, die plotseling komt opzetten, onze land- genoote zal inhalen, doch Willy zet er dan alles op en tikt met een voor sprong van ongeveer één meter als eer ste'aan. Haar tijd 1 min. 8,1 sec., be wijst, dat zij ver beneden haar kunnen is gebleven. Velen waren door het zwemmen van onze wereldrecordhoudster lichtelijk teleurge steld, doch zij vergeten, dat Willy geen en kele reden had zich ten volle te geven en in de demi-finale nog gelegenheid genoeg krijgt haar krachten ten volle te ont plooien. TINI WAGNER ALS TWEEDE EVENEENS GEPLAATST. In de derde serie startte onze jongste 109 meter-zwemster Tini Wagner. Zij trok de 7de baan en kwam daardoor naast de fa voriete van deze heat, de Argentijnsche zwemster Campbell, terwijl tevens in dez.e serie o.a. startten de Deensche Svendsen en de Braziliaansche Azevedo. Campbell start prachtig en heeft reeds na 20 meter een voorsprong van bijna twee meter, op welken afstand zij gevolgd wordt door Tini Waginer, Avezedo en Svend sen. Tini zwemt dapper en hoewel zij geen kans ziet den afstand op haar Argentijn sche tegenstandster te verkleinen, na het keeren weet zij te bereiken, dat zij niet verder afzakt en blijft zij de Argentijnsche op 2 a 3 meter afstand volgen, waardoor zij definitief haar beide andere tegenstand sters afschudt en als tweede aantikt met een tijd van 1 min. 8,9 seconde. Campbell blijkt den uitmuntenden tijd van 1 min. 6,8 sec. te hebben gezwommen de beste tijd na die van Rie Mastenbroek. ALLE NEDERLANDSCHE VRIJE SLAG ZWEMSTERS IN DE FINALE. Rie Mastenbroek's fraaie tijd. Willy den Ouden in haar halven eind strijd. Verrassende zege van Csik. BERLIJN, 9 Augustus. Op den tweeden dag van het olympisch zwemtournooi zijn de resultaten voor de Nederlandsche zwem ploeg wel bijzonder gunstig geweest. Alle drie vrije slag zwemsters Rie Mastenbroek, Willy den Ouden en Tine Wagner hebben den eindstrijd van de 100 meter bereikt. Drie van de zeven deelneemsters der fi nale zijn landgenooten, wel een bewijs, dat Holland een zwemhegemonie heeft in dit nummer. Rie Mastenbroek won haar halve finale in den tijd van 1 min. 6.4 sec., egaliseerde daarmede haar olympisch record van gis teren. Gisela Arendt werd tweede met een tijd die boven de 1 min. 7 sec. lag. Het was jammer, dat Tine Wagner op het laatste stuk haar baan niet meer behield. Daardoor verloor zij tijd. Maar niettemin kon zij als vierde aankomende met den besten tijd uit beide halve eindstrijden voor de final worden geklasseerd. Willy den Ouden zwom vandaag heel wat beter dan gisteren, maar de uitstekend zwemmende Argentijnsche Campbell tikte toch als eerste aan met epn tijd van 1 min. 6.6 sec. De Rotterdamsche zwemster deed er 0.1 sec. langer over. Haar zwemmen wekte het volle vertrouwen, dat het morgen in den einstrijd nog betr zal gaan. Valt slechts te hopen, dat de drie eerste plaatsen door Hollandsche zwemsters zullen wor den bezet. En dit is mogelijk nu Willy den Ouden weer geheel de oude is en ongetwij feld Maandagmiddag bij den start alles op alles zal zetten om te zegevieren. De groote verrassing was wel de overwinning van Csik op de 100 meter vrije slag heeren. Csik had zich na zeer veel moeite voor de finale kunnen plaatsen, en iedereen dacht wel, dat de groote strijd zou worden gevoerd tus schen Amerika en Japan. Amerika met een zwemmer als Peter Fick, Japan met Taguchi en Yusa. Om van de an deren nog maar te zwijgen. Maar het is een van de grootste verrassingen ge worden, ooit bij het zwemmen op de olympische spelen voorgekomen. Een Europeaan, de Hongaar Csik, tikte na ontzaglijk spannenden strijd als eerste aan hetgeen hij voornamelijk te danken heeft aan een goede tweede vijftig me ter en vooral aan zijn magnifiek kee ren, waarin hij juist het laatste jaar bijzonder getraind is. De voorrondes van gisteren op de 100 meter vrijen slag voor dames, in welk nummer onze Hollandsche meisjes een zoo belangrijke rol spelen en waarbij Rie Mastenbroek Zaterdagmiddag een nieuw olympisch record vestigde, wet- tigden de verwachting, dat er gister middag een spannende strijd zou wor den uitgevochten in de halve finales, waarin in totaal zestien meisjes aan den start verschenen. Ook hier zouden weer de drie best geplaatsten in elke serie, alsmede de snelste vierde in de finale komen, die heden wordt ver- zwommen. In de eerste serie startten voor Neder land Rie Mastenbroek en de jeugdige Tine Wagner. Zij hadden resp. baan 4 en baan 7 en van baan 1 naar 8 startten de deel neemsters in de volgorde: Lenkey (Honga rije, Arendt (Duitschland), Kojima (Ja pan), Rie Mastenbroek, Coutinho (Brazi lië), Dewar (Canada), Tine Wagner en Rawls (V.S.). Arendt en Rawls had Rie Mastenbroek gisteren in haar serie achter zich gelaten. Hoe zou het heden gaan? Gisela Arendt nam de leiding op baan 2, terwijl op baan 8 Catherine Rawls naar voren kwam. Met enkele meters voorsprong zelfs keerde de Duitsche als eerste, Rawls als tweede terwijl onze beide landgenooten op dat moment tezamen op de derde plaats lagen. Zooals gewoonlijk haalde Rie Mas tenbroek op de tweede 50 meter geheel haar achterstand in, was op 25 meter voor de finish Gisela Arendt reeds voorbij gestreefd, terwijl aan den an deren kant een prachtige strijd ont stond tusschen de Amerikaansche Rawls en <i- Aaisterd: *sche Tini Wagner. Rie Mastenbroek wist op de laatste WILLY DEN OUDEN HAD EEN LICHTE KEEL-ONTSTEKING. ANGSTIGE NACHT. EEN VERKLARING VOOR HAAR MATIGEN TIJD VAN ZATERDAGMIDDAG. BERLIJN, 9 Aug. Na afloop van de wedstrijden kwamen wij mevrouw van Wuyckhuizen, de trainster van Willy den Ouden even gelukwenschen met het zwem men van haar pupil: het was nu toch heel wat beter gegaan dan gisteren. „We hebben zoo'n angstigen nacht achter den rug", vertelde mevrouw van Wuyck huizen ons. Willy was gisteren bij het zwemmen van haar serie inderdaad niet geheel fit, een lichte keelontsteking, afijn u kent het, heel velen hebben het hier ge had. Zij voelde zich loom en moe en dit verklaart haar tijd, welke boven de 1 min. 8 sec. lag. Gisteravond is zij natuurlijk vroeg naar bed gegaan. Dr. van Daal ver zorgde haar speciaal. En nu was het maar afwachten, of zij vanmorgen zich geheel fit zou zoelen. Ze is laat opgestaan. Koorts was er gelukkig niet en Willy voelde zich veel en veel beter dan gisteren. Ze ging v/at met den heer Lotsy wandelen en onze chef de mission heeft haar moed ingespro ken en gezegd, dat zij physiek nu weer ge heel beter was, dat zij de tanden op elkaar moest zetten, dan zou het zeker gaan. En alhoewel Willy nog niet in haar gewonen doen is, hebt u heden toch wel kunnen zien, dat het weer ging, dat het liep. En nu is het slechts wachten op den eindstrijd. Ik zelf heb echter een angstigen nacht achter den rug. Jaren en jaren heeft Willy er voor geploeterd. Maanden en maanden heeft zij zich voor deze gebeurtenis voor bereid, serieus zooals Willy alles doet. En nu zou al haar werken al het streven met een klap vernietigd zijn. Willy den Ouden niet in den èindstrijd, het zou haast niet te gelooven zijn, zoo dacht ik maar, maar gelukkig, dank zij de prachtige verzorging van alle kanten was zij vanmorgen heel goed. dr. van Daal zal haar nu vroeg naar bed sturen. Hij verwacht ook, dat zij Maan dag in haar ouden vorm aan den start zal verschijnen". „Zij voelde het zelf, „aldus vervolgde de Rotterdamsche trainster, „dat het van daag goed ging. Gisteren had zij een be drukt gezichtje, nu zag zij er weer opge wekt uit. Alle meisjes kwamen onmiddel lijk naar haar toe, een hand geven. Het is toch zoo'n gezellig troepje. Ze leven met elkaar mee, weten, dat zij hier gezamenlijk voor haar land zwemmen. En nu ook onze schoolslagzwemsters getoond hebben, dat zij tot de wereldklasse behooren, nu is de geest bij de meisjes heelemaal prima ge worden. Voor een belangrijk deel is dat ook te danken aan mevrouw Braun, die heel hard gewerkt heeft, in Rotterdam en nu hier weer. Toen we Willy zoo goed over de baan zagen gaan, konden zij en ik onze tranen niet houden. Voor het eerst van ons leven hebben we vergeten onze stop watch af te drukken.... maar we hadden na dien nacht ook zoo in angstige spanning geleefd." meters nog zooveel voorsprong met haar eindspurt te halen, dat zij gemak kelijk eerste werd in dén tijd van 1 min. 6.4 sec., haar nieuwen olympischen recordtijd van gisteren. Het was jammer, dat Tini Wagner in hét vuur van den stijd uit haar baan ge raakte en even in de touwen terecht kwam, doch o.i. tikte zij als derde tegelijk aan met Catherine Rawls. Bij den officieelen uit slag bleek, dat echter 1/10 sec. te schelen. Zij werd vierde met een tijd van 1 min. 8.6 sec., die wel voldoende zou blijken te zijn voor een plaats in de finale. WILLY DEN OUDEN TWEEDE IN HAAR SERIE. In de tweede serie startte voor Neder land Willy den Ouden op baan 6. Haar ge vaarlijkste concurrente was zeker de Ar gentijnsche Campbell, die op baan 1 startte, met daarnaast de andeer deelneemsters in de volgorde: Stone (Canada), de Lacy (Australië), Wadham (Gr. Brittannië), Lapp (V.S.3, Willy den Ouden, Hve- ger (Denemarken) en McKean (V.S.). De Argentijnsche zwemster Camp bell, die gisteren in haar serie met een tijd van 1 min. 6,8 sec. sterk was opge vallen, nam na den start onmiddellijk de leiding. Willy lag na 25 meter twee de, met de Amerikaansche McKean op baan 8 als derde. Campbell wist haar voorsprong op de eerste 50 meter te behouden, keerde met ongeveer 2 me ter voorsprong voor Willy den Ouden, die zelf weer anderhalven meter voor lag op McKean. Op de tweede vijftig meter liep Willy den Ouden haar ach terstand, voornamelijk door een felle eindspurt op de laatste 25 meter vrijwel geheel in, doch wij zagen de Argen tijnsche Campbell toch als eerste aan tikken. Derde werd McKean. De tijd van Campbell was 1 min 6.6 sec., die van Willy den Ouden 0.1 sec. langer. Aangezien de derde in deze serie, de Amerikaansche McKean, met 1 min. 8,9 sec. reeds boven den tijd van Tini Wagner was, komt dus ook de IJ- zwemster heden in den eindstrijd. Deze finale zal alle drie Nederlandsche zwemsters aan den start zien, verder twee Amerikaanschen, Rawls en McKean, de Duitsche Arendt en de Argentijnsche Campbell. Opmerkelijk is het minder goede resul taat van de Deensche zwemster Ragnhild Hveger, die zich uit de tweede halve finale niet voor den eindstrijd heeft kunnen plaatsen. De verdeeling der Olympische Medailles. Na den zevenden dag der Olympische Spelen zijn de tot nu toe behaalde olym pische medailles als volgt over de ver schillende landen verdeeld: goud zilver brons Vereenigde Staten 14 10 5 Duitschland 12 13 12 Finland 4 5 4 Italië 4 2 4 Frankrijk 3 4 4 Oostenrijk 3 4 2 Zweden 3 2 5 Hongarije 3 1 Tsjecho Slowakije 2 3 Egypte 2 1 2 Engeland 13 1 Nederland 12 5 Canada 12 4 Japan 12 2 Estland 111 Argentinië 1 Nieuw Zeeland 1 Noorwegen 1 Polen 2 2 Zwitserland 1 Australië 1 Letland 1 Mexico 1 Philippijnen 1 Turkije 1 De medailles van de kunstwedstrijden vallen buiten deze berekening. 200 M. SCHOOLSLAG DAMES. Jenny Kastein en Jopie Waalberg beiden in de finale. Zondagmorgen te 10 uur was het Olym pische Zwemstadion weer vrijwel geheel bezet toen de beide series werden gezwom men van de halve beslissing der 200 Me ter schoolslag voor dames. In de eerste serie startte op de tweede baan Jopie Waalberg, tezamen o.a. met de Japansche wereldrecordhoudster Maehata, de sterke Deensche Soerensen en de beide Duitsche zwemsters Hoelzner en Woll- schlaeger. Jopie Waalberg start goed en is tege lijk weg met Maehata, doch dan komt Soe rensen opztéften en reeds bij het eerste keerpunt tikken onze langenoote en die Deensche gelijk aan. Dan begint Jopie Waalberg langzaam af te zakken. Mae hata heeft een ruime voorsprong en ook Soerensen, die inmiddels naar voren is gekomen, ziet eveneens kans voorbij onze landgenoote te komen, die op de laatste 50 Meter al haar krachten inspant om te voorkomen, dat de Duitsche Wollschlae- ger haar de vierde plaats ontneemt. Met een zeer kleine voorsprong tikt Jopie Waalberg als vierde aan. Eerste was de Japansche Maehata in 3 min. 3.1 sec., tweede Soerensen, derde Hoelzner en vierde Jopie Waalberg met een tijd van 3 min. 9.7 sec. In de tweede serie start Jennie Kastein eveneens op de tweede baan. Met de ster ke Duitsche zwemster Genenger en o.a. de Deensche Christensen. Genenger is het snelste weg. Jennie Kastein start als derde achter de Zweedsche zwemster Isberg. Na het eerste keerpunt komt zij echter snel opzetten en verovert de tweede plaats ach ter de Duitsche zwemster, die met een voorsprong van eenige meters onbedreigd de leiding heeft. Op de derde 50 Meter komt echter on verwacht de Engelsche Storey opzetten, die Isberg passeert en ongeveer op gelijke hoogte met Jennie Kastein komt. Onmid dellijk verhoogt Jennie haar tempo en loopt op de laatste 50 meter opnieuw uit, waardoor zij gemakkelijk tweede wordt achter de Duitsche Gnenger, die met een aanzienlijke voorsprong eerste is gewor den in den tijd van 3 min. 2.8 sec. De tijd van Jennie Kastein is 3 min. 9.2 sec., van de Engelsche zwemster Storey 3 min. 9.8 sec. en van de vierde aankomende, de Zweedsche Isberg 3 min. 11.4 sec. Aangezien behalve de rie eerst-aan- komenden van beide series ook de vierde met den besten tijd in de finale wordt ge plaatst, zijn in de Dinsdag a.s. te zwem men finale dus onze beide Hollandsche zwemsters Jennie Kastein en Jopie Waal berg geplaatst, tezamen met Maehata (Ja pan), Soerensen (Denemarkne), Storey (Groot Brittannië eri Genenger en Hoelz ner (Duitschland). Wat ook het resultaat van deze a.s. be slissing moge zijn, ontgewttijfeld is het al weer een prachtig Nederlandsch succes, dat bij deze selectie zeven zwemsters uit de snelste zwemsters ter wereld niet min der dan twee Hollandsche meisjes aan den start zullen komen. 100 M. VRIJE SLAG HEEREN. Olympisch record tweemaal door Japan verbeterd. Van het zwermnummer 100 Meter vrije slag voor heeren, waarbij onze zwemmers Mooi en Stam gistermorgen werden uit geschakeld, werd 's middags na afloop van de voorseries op denzelfden afstand voor dames, de demi-finale gezwommen. De hierin geplaatste zestien deelnemers zwom men in twee series, die beide door de Ja panners gewonnen werden, terwijl in de tweede serie ook de tweede plaats door een Japanner werd bezet. De eerste serie werd gewonnen door den Japanner Taguchi in 57.9 sec., waarmede het oude Olympische record van 1932

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10