De Olympische Spelen te Berlijn. De finale 200 meter hardloopen bij de Olympische Spelen. Op de derde plaats onderscheidt men Osendarp, onmiddellijk achter de Amerikanen Owens en Robinson De burgemeester der gemeente Nootdorp, de heer H. C. A. M. Schölvinck, trad Woensdag te den Haag in het huwelijk met mej. H. A. F. Berger. Het bruidspaar met de bruidsmeisjes De Hockeywedstrijd Nederland-België In het kader der Olympische Spelen te Berlijn eindigde in gelijk spel 2-2. - ten aanval op het Belgische doel Het oude Hansa-koggéschip met het Olympisch vuur in de haven van Kiel, waar het schip ligplaats heeft gedurende de Olympische zeilwedstrijden De zeven stewardesses van de K.L.M. vertoeven deze week op Schiphol, om met alle afdeelingen van het luchtvaartbedrijf kennis te maken en op de vlieg tuigen zelf de noodige ervaring op te doen Aan de lunch. De zeven stewardesses der K.L.M. tijdens haar verblijf op Schiphol voor het onderricht in haar nieuwe ambt FEUILLETON DE STRIJD OM WEENEN Roman van HUGO BETTAUER. (Nadruk verboden). 41) Met een breed gebaar verwees mister John den ober naar den bankier. „Wiltu zoo goed zijn deze kleinigheid op mijn conto te boeken!" De financier straalde.Daarmee was de zakelijke verbinding van zijn instelling met den rijksten man ter wereld officieel tot stand gekomen. Daarop deed zich nog een klein incident voor. Een der aanwezige heeren kwam, toen hij zijn garderobenummer zocht, tot de zeer onaangename ontdekking, dat hij portefeuile, inhoudende eenige duizenden den Tsjechische kronen, duizend Holland- sche guldens en tien milioen kronen ver miste. Maar ook hem wist mister John te troosten, daar hij verzekerde, zich voor elke schade, zijn gasten berokkend, verant woordelijk te stellen. „Ik zal u een chèque sturen en daarmee is de zaak allright". Toen zij in him wagen naar huis reden, fluisterde John O'Flanagan zijn secretaris in het oor: „Hallo, Fred, als we dien milliarden heb ben, dan zetten we die comedie stop, hoor! Nog twee, drie dagen en we verdwijnen. Dan hebben we genoeg voor een net café- in Ottakring en worden we nette men- ë>then." „Da's nog zoo'n slecht idee niet, Franz! We moeten vooral niet te overmoedig wor den. Wie het onderste uit de kan wil heb ben en de rest hè!" Bij deze woorden onderwierp hij de fon kelende haarspang aan een nauwkeurig on derzoek om daarna den inhoud van de ge rolde portefeuille na te tellen. Den volgenden morgen begaf de secre taris zich per auto naar de bank en ont ving tegen quitantie en overhandiging van een waardelooze chèque, groot veertien duizend en ettelijke dollars, betaalbaar den zeventienden Maart van het loopende jaar, een milliard in fonkelnieuwe biljetten van een half millioen kronen. De tailleur bracht de colberts, de schoen maker de bestelde schoenen, de fraaie auto stond gereed en de dagbladen bevatten 's avonds het bericht, dat onze gast, de welbekende Amerikaansche millionair, John O'Flanagan, die en die zaken met zijn bezoek vereerd èn daar omvangrijke inkoopen gedaan had." De echte en de pseudo O'Flanagan. De oude heer Hulob kon zijn oogen niet gelooven, toen de dagbladen de aankomst van John O'Flanagan berichtten. Wat moest dat nu beteekenen? Ralph had hem toch verteld, dat het heele ver haal van dien stiefbroer slechts een leu gentje was om hem in staat te stellen zich wat vrijer te bewegen? Holub nam weer zijn toevlucht tot het beproefde systeem elk gecompliceerd pro bleem tot de formule tweemaal twee is vier te reduceer en en zei tot zichzelf: „Twee oplichters, die goed op de hoogte waren van deze geschiedenis, zijn op de een of andere manier te weten gekomen, dat Ralph uit Weenen vertrokken is. Na tuurlijk weten ze niet, dat van het verhaal van dien stiefbroer geen woord waar is en intusschen trachten die heeren een flin- ken slag te slaan." Professor Holub wist, dat dr. Kriegel eveneens in heit geheim was genomen. Dies leek het hem het verstandigst dezen eens te gaan opzoeken om te overleggen, wat hen te doen stond. Maar Kriegel bleek de zaak van den hu- moristischen kant op tt nemen. ,iEen prachtidee van die twee kerels! En ons gaat het ten slotte al evenmin aan als onzen vriend i.alph, dien men er toch niet verantwoordelijk voor kan stellen, dat een handige oplichter van zijn afwezigheid gebuik maakt om zich voor zijn broer uit te geven. Laten we maar kalm afwachten, hoe dat zaakje afloopt Misschien zit er wel een t.oecle sketch in." Holub was niet voor niets jarenlang leer aar op een gymnasium geweest. Ook hij zag de humoristische zijde van het ge val, maar intusschen meende hij toch als goed staatsburger en oud-oom van Ralph verplicht te zijn, zijn maatregelen tegen' deze grove zwendelarij te nemen. Maar hoe? Eenvoudig aangifte do~n bi; de po litie? Dat was vrij gevaarlijk. De mogelijk heid was immers lang niet uitgesloten, dat Ralph hem niet de volle waarheid verteld had. Wie weet of deze beide oplichters niet geheel met zijn medeweten handelden, of dat hiermede een nieuwe comedie werd voorbereid! Er was maar één weg: Ralph moest on middellijk van een en ander op de hoogte orden gesteld. Maar ook nu was de moei lijkheid: hoe? Het weer bleef gunstig voor wintersport, Ralph zou nog wekenlang wegblijven en bovendien had Holub er geen idee van waar zijn neef zich ophield. Tenslotte meende de oude heer een uit weg te hebben gevonden. Hij liet in de bladen in Graz, Innsbruck en Salzburg de volgende advertentie plaatsen: Rph! Broer John is plotseling in Weenen verschenen, Indien zwendel, kom dan direct hier. Holub. Inderdaad las Ralph deze advertentie in een hotel in Kitzhubel, waar hij voor een paar dagen zijn intrek had genomen. Hij begreep er weiswaar niets van, maar zag toch in, dat het gewenscht was naar Wee nen terug te keeren. Hij vond de stad in een bijna chaotischen toestand. Een dag tevoren hadden vrij ernstige schietpartijen plaats gehad tusschen een groep monar chisten en arbeiders, waarbij twee men- schen gedood en drie ernstig gewond wa ren. De orde was nog niet hersteld. Inte gendeel, het liet zich aanzien, dat het tot een krachtproef zou komen tusschen de radicale en reactionaire elementen. Ralph was 's avonds in Weenen aange komen en begaf zich, na van kleeding ver wisseld te hebben, onmiddellijk naar zijn oud-oom, die in de Meimarstrasse woon de. Met toenemende verbazing ,maar toch ook niet zonder vermaak las hij de kran tenuitknipsels, die de oude heer Holub hem voorlegde. „Natuurlijk zijn dat oplichters! Ik heb immers geen broer en die John O'Flana gan is niets meer of minder dan een schep ping van mijn fantasie, die nu door een handigen boef gematerialiseerd wordt. Het spijt me werkelijk, dat ik daar een eind aan zal moeten maken." „Ik moet die knapen eerst eens zien. Misschien gaat het alleen maar om een grap of een weddenschap of betreft hel hier de daad van een vertwijfelde, die nog te helpen is. Ik zal probeeren die beide knapen vanavond nog te spreken te krü gen." „Wees voorzichtig, m'n jongen, één te gen twee is altijd gevaarlijk." „Maakt u zich maar niet ongerust, ii ben niet alleen, m'n goede browning staat zijn mannetje ook! En bovendien gaan op lichters niet zoo gauw tot gewelddaden over. Ze vertrouwen meer op hun gevoel voor humor dan op hun spieren." Ralph vond den kolos een buitengewoon amusanten kerel en bood hem en de kleine sigaretten aan, maar deze werden niet ge accepteerd. „U bent mijn gast", meende Schurl Wamperer met veel vertoon van waardig heid, terwijl hij een tafeltje,-waarop ette lijke flesschen likeur en doozen sigaretten naar zich toe trok. En toen vertelde hij Ralph op diens verzoek openhartig zijn avonturen met den bankier, wien hij een milliard afhandig had gemaakt en de ove rige zakelijke successen welke hij tezamen en in vereeniging met zijn vriend Spengler had geboekt. Om ten slotte met een zucht tot de conclusie te komen: „Pech, pech en nog eens pech! Als u in- plaats van vandaag overmorgen was geko men, zou u ons nooit meer gevonden heb ben. Dan waren we er met deh buit allang tusschen uit geweest. De duivel zal je ha len, beste broer! En nu loop je zeker zoo gauw mogelijk naar de politie, wat?" XWordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5