STADS Z NIEUWS DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1936 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 WEINIG VERANDERING DE BILT SEINT: Matige tot zwakke Zuidelijke tot Weste lijke wind, zwaar tot half bewolkt, mogelijk eenige regen in het Noord-Westen, weinig of geen regen in het Zuid-Oosten, waar schijnlijk iets warmer. Hoogste barometerst.: 769.8 te Rochefort. Laagste barometerst.: 743.4 te Ingö. De depressie over Scandinavië is ver der Noordwaarts getrokken en de barome ters bleven over Zweden, Noorwegen, Fin land en Denemarken flink stijgen. Langs de kust van Midden-Noor wegen waait het nog krachtig, evenals langs de kusten van Lithauen en Estland. De temperatuur is over Scandinavië nog wat gedaald, de re genval was er plaatselijk nog zwaar, Over Polen, Duitschland, Oostenrijk en Zwitser land is de luchtdruk eveneens gestegen. Het weer is vooral over het Zuiden van dit gebied sterk verbeterd, tal van stations melden onbewolkten hemel en zwakken wind, Ook over Zuid- en Midden-Frankrijk is de bewolking afgenomen. De gisteren reeds genoemde secundaire over Ierland bevindt zich thans als een zelfstandige 760 kern boven Wales en de Iersche Zee. Zij bracht in Ierland zwaren regen (Holy head 21, Blacksod 13 m.m.), doch toont zich aan haar Zuid- en Oostzijde wat min der actief. Wel veroorzaakt zij zware be wolking in Zuid-Engeland, West-Frankrijk en ons land. Tengevolge van den toevoer van lucht uit West-Zuidwest of Zuid-West is in de höogere luchtlagen de tempera tuur sterk gestegen (te Soesterberg op 5000 meter bijna 8 graden Celsius) Het weer ten onzent blijft nog onder invloed van de storing in het Westen. Over het Noord-Westen van ons land is eenige lichte regen te verwachten. Over het Zuid-Oosten zijn de regenkansen klein. Waarschijnlijk zal de temperatuur iets stijgen LUCHTTEMPERATUUR. 17.6 gr. C. z LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Donderdagnamiddag 9.11 uur tot Vrijdagmorgen 5.uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 7 Aug. voorm. 6.04 uur en nam. 6.27 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl", 17 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 19 gr. C. DOOR DE ARBEIDSINSPECTIE GESTELDE NORMEN NIET IN ACHT GENOMEN? In verband met vergunningen verleend aan een ongeorganiseerde drukkerij. Het Tweede Kamerlid de heer Amelink, heeft den minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: I. Is het juist, dat aan een ongeorgani seerde drukkerij te Amsterdam vergunning is verleend, gedurende de zomermaanden van 1936 in twee ploegen te werken tot des nachts 2 uur, zonder dat daarbij de Arbeidsinspectie, in overleg met de krach tens collectief contract in dezen bedrijfs tak bestaande instanties, tot dusver zijn gevolgd? II. Is het den minister bekend, dat zeer vele zoowel georganiseerde als ongeor ganiseerde Nederlandsche drukkerijen in staat waren geweest, het werk, waar voor deze vergunning zou zijn verleend, binnen den normalen arbeidstijd te ver richten, daar zij voor dergelijk werk het drukken van boeken speciaal zijn in gericht? HI. Is het juist, dat bovendien bij deze vergunning is toegestaan, dat des Zater dagsnamiddags wordt gewerkt tot 6 uur, terwijl bij het verleenen van vergunningen tot twee-ploegen-dienst welke alleen vor korten tijd en in zeer bijzondere ge vallen pleegden te worden verstrekt steeds bedongen is, dat des Zaterdagsmid dags na één uur geen arbeid zou worden verricht? TV. Indien een en ander juist is, wordt dan door het verleenen van een langdurige vergunning aan een ongeorganiseerde drukkerij tot Het verrichten van arbeid tot 's nachts 12 uur en in den Zaterdagnamid dag, ten behoeve van werk waarvoor men niet speciaal is ingericht, terwijl andere Nederlandsche ondernemingen tot het ver richten daarvan binnen den normalen ar beidstijd wèl in staat zouden zjjn, doch met werkgebrek hebben te kampen, geen onbillijkheid begaan tegenover deze onder nemingen en wordt daardoor met name aan de collectieve arbeidsovereenkomst in de typografie en het overleg der bedrijfsin- stanties met de arbeidsinspectie geen groo- te schade toegebracht? V. Is het juist, dat aan dezelfde, in vraag I bedoelde, drukkerij een tijdelijke vergunning is verleend tot het doen arbei den op Zondag door niet-Joodsche arbei ders, ten behoeve van het weekblad „De Zondagavond"? VI. Indien dit juist is, moet dan niet worden gevreesd, dat, waar de bedrijfsin- stanties er tot dusverre in zijn geslaagd de op Zondagavond verschijnende uitga ven tot een minimum te beperken, door deze vergunning het sociaal en ethisch kwaad van den niet noodzakelijken Zon- dagsarbeid zal toenemen, omdat uitbrei ding van het aantal op Zondagavond verschijnende bladen op den duur een al- gemeene uitbreiding van den Zondagsar- beid in het grafisch bedrijf ten gevolge moet hebben, daar de bestaande dagbladen in dit geval redelijkerwijs niet meer kun nen worden gehouden aan de inperking van den Zondagsarbeid voor hun uitga ven, zooals deze indertijd krachtens de wet en het collectief contract is verkregen? VH. Is de minister bereid te bevorde ren, dat de in deze vragen bedoelde ver gunningen niet worden continueerd en in de toekomst dergelijke vergunningen niet meer worden verleend? VOORSTEL AFSCHAFFING HUUR- LEVERINGEN DOOR RAADSLID AAN GEMEENTE HULPOFFICIEREN VAN JUSTITIE VOOR DE RUKSVELDWACHT Hergroepeering van de rijkspolitie is in overweging Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de artikelen 141, 154, 157, 158 en 177 van het Wetboek van strafvordering. Het wetsontwerp heeft blijkens de toelichting de strekking, aan de dijks- veldwacht eigen hulpofficieren van justi tie te verleenen, gelijk de Koninklijke ma rechaussee reeds op ruime schaal bezit. Op de wijziging werd vroeger reeds her haaldelijk aangedrongen. Voor het oogen- blik is zij ook in het bijzonder wenschelijk in verband met een in overweging geno men her groepeer ing van de rijkspolitie, welke, ter voorbereiding mede van de tot standbrenging van een eenheidskorps, elk der bestaande korpsen op bepaalde ge bieden met den vollen politiedienst belast Het is de bedoeling de wijziging bij de rijkspolitie geleidelijk te doen plaats vin den. In verband daarmede stelt artikel 2 van het ontwerp voor de hoedanigheid van hulpofficier in het wethoek rechtstreeks alleen te verleenen aan de districts-com- mandanten en de rijks-rechercheurs, doch daarnevens den minister van justitie be voegd te verklaren bepaalde brigadiers- majoor en brigadiers die daarvoor in ver band met de organisatie in aanmerking komen, als hulpofficier aan te wijzen. GEEN AANVOER VAN VERSCHE VISCH Prijzen van tong en tarbot zeer hoog Door het ongunstige weer is de Sche- veningsche markt reeds drie dagen ver stoken van aanvoer van versche visch uit zee. De schokkers kunnen met deze weers gesteldheid de visscherij niet uitoefenen, terwijl toch 's zomers de vischhandelaren op den aanvoer door schokkers hoofdza kelijk aan aangewezen. De kustvisscherij ligt dus thans geheel stil. Hierdoor is een groot gebrek ontstaan, vooral aan schokkerschol, Waarnaar steeds veel vraag is. Wel wordt van IJmuiden dagelijks visch doorgezonden, doch dat is voornamelijk rondvisch, o.a. schelvisch en kabeljauw. De prijzen der fijnere vischsoorten, zoo als tong en tarbot, blijven zeer hoog. „Tel.". ORDENING IN HET BAKKERSBEDRIJF. De Nederlandsche Roomsch-Kathiolielke Bakkerspatroonsbond heeft in zijn dezer dagen gehouden vergadering een motie aangenomen, waarin bij de Regeering ten sterkste wordt aangedrongen ten spoedig ste aan de Nederl. Bakkerij te geven de verbindend-verklaring der ordenings-pro- jecten, zooals deze door de Needrlandsche Bakkerij-stichting bij den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zijn in gediend, op basis der wet op het alge meen verbindend en onverbindend verkla ren van ondernemers overeenkomsten. Tevens wordt verzocht de crisis-heffin gen en beslastingen, welke op de grond en hulpstoffen in het Bakkerij-bedrijf druk ken, zoo spoedig mogelijk te verminde ren. Ten slotte wordt de wenschelijkheid uit gesproken gspoed te betrachten met het wetsontwerp betreffende het vestigen van inrichtingen, waar in eenige tak van de tailhandel, ambacht of kleine nijverheid zal worden uitgeoefend, en onmiddellijk de uitvoering van deze wet ter hand te ne men. JAARWEDDEN GEMEENTE AMBTENAREN IN ZUID-HOLLAND. In een te Rotterdam gehouden vergade ring van de afdeeling Zuid-Holland van den Nederlandschen bond van gemeente ambtenaren, vereenigde de vergadering zich met de voorstellen, ingediend door de onderafdeeling Gorinchem, en toegelicht door den heer J. G. Diepenhorst, burge meester-secretaris van Giessen-Nieuwkerk c.a.. om Gedeputeerde Staten te verzoeken: a. op de reeds sterk verlaagde wedden van de ontvangers geen enkele korting toe te passen; b. er van af te zien om op de jaar wedden van enkele burgemeester en secre tarissen een extra-korting toe te passen; c. de nieuwe jaarweddenregeling niet eer der dan 1 Januari 1937 te doen ingaan; d. voor de secretarissen in de klassen 11 en 11a een gunstiger regeling vast te stel len. K. DE BOER Czn. OVERLEDEN Oud-lid der Staten-Generaal en oud burgemeester van Assendelft Te Assendelft is op 83-jarigen leeftijd overleden de heer K. de Boer Czn., oud burgemeester deze gemeente. De heer De Boer werd 10 October 1852 te Assendelft geboren. Op 26-jarigen leef tijd werd hij benoemd tot burgemeester zijner geboorteplaats. Hij bekleedde dit ambt tot 1918. In 1888 werd hij lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. Als bestuurslid van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw heeft hij in dit college de landbouwbelangen krachtig bepleit en zijn verdiensten werden ge waardeerd door het eere-lidmaatschap de zer maatschappij. Ook in de Tweede Ka mer, waarin de thans overledene van 1895 tot 1911 zitting had, vond de landbouw in hem een vurigen verdediger. Voor de libe rale partij vertegenwoordigde de heer De Boer Noord-Holland in de Eerste Kamer van 1911 tot 1923. Hij was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. C. Ulrich Sr. f Op 73-jarigen leeftijd is te Wassenaar overleden de heer, C. Ulrich Sr.„ die in het bakkersbedrijf een vooraanstaande positie vervulde. Langen tijd is hij lid ge weest van het bestuur van de Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf. Bovendien was hij president van de Fé- dération Internationale de la Boulangerie lndustrielle te Weenen. De heer Rost van Tonningen vraagt ontslag De heen M. Rost van Tonningen, sedert 1931 belast met de inspectie van het werk tot wederopbouw der financiën, door het Oostenrijksche Gouvernement in samen werking met den Volkenbond, heeft de Volkenbondsraad verzocht hem ontslag te verleenen als zijn vertegenwoordiger in Weenen. DE NIEUWE R.K. SPORTBEWEGING De nieuwe voetbal rolt reeds Gisterenavond is in de aula van de H.B. S. de constitueerende vergadering gehou den van de ééne nieuwe R.K. Voetbalver- eeniging als eerste groepeering van de groote nieuwe sportvereeniging van Ka tholiek Leiden. Na de training op het veld onder leiding van den heer Boekelaar uit Haarlem trok men naar de Mariënpoelstraat, waar vele andere voetballende jongeren reeds aan wezig waren. Nadat rector Beune een korte uiteenzet ting had gegeven van den stand van za ken na maandenlange voorbereiding, werd onmiddellijk overgegaan tot de verkiezing van een bestuur, bestaande uit drie perso nen. Aangewezen werden de heeren P. Brouwer, J. Duindam en Ouwerkerk. Dit driemanschap zal zich met twee deskun dige leiders uitbreiden. In de elftal-commissie werden gekozen de heeren P. de Boer, N. Jansen en J. Steen, terwijl de commissie voor materiaal werd samengesteld uit de heeren A. en B. Albers en v. d. Meyden. De heeren Molkenboer, L. v. d. Steen .en J. Vreeburg werden uitgenoodigd als Ju niorenleiders te willen optreden. De contributieregeling is als volgt: voor juioren 16 cents, bij werkloosheid 8 cents; voor senioren van 17 en 18 jaar 21 cents; voor senioren boven 18 jaar 26 cents; voor werklooze senioren 12 cents. Zoowel rector Beune als de heer Boe kelaar voerden het woord, om de aanwe zigen aan te sporen tot eenheid en saam- hoorigheid, tot offervaardigheid en club liefde, Met enthousiast applaus werden deze woorden ontvangen en onderstreept door de aanwezigen. Vermelden we nog, dat in het vervolg eiken Zaterdagavond er een spreekuur zal worden gehouden voor voetbalaange legenheden in het tehuis der Gezellenver- eeniging en dat in deze voetbalclub is open gesteld de mogelijkheid van buitengewoon lidmaatschap: tegen betaling van 10 cents per week hebben buitengewone leden al tijd recht van toegang tot de wedstrijden op eigen terrein. In het begin van den avond was reeds een bijeenkomst gehouden voor de Junio ren. ZUSTER IMELDA. t Hedenmorgen heeft op het kerkhof aan de Zijlpoort de begrafenis plaats gehad Van Zuster Imelda (in de wereld mej. The- resia Maria Looisen uit Den Haag), eenige jaren Zuster-boekhoudster van het St.- Elisabeth-gesticht. Zuster Imelda is Maandag overleden, in den leeftijd van 74 jaar, na een langdurig lijden. In September 1934 brak Zuster Imelda haar been; sindsdien is zij steeds lijdende geweest. De overleden kloosterlinge was door haar functie als boekhoudster welke zij sedert November 1912 bekleedde, bij iede re bezoeker en patiënt van het St. Elisa- bethgesticht bekend en geacht. De H. Mis van Requiem weixl hedenmor gen opgedragen door Rector R. Reynen. De H. Mis werd bijgewoond door Pastoor I. Smeets O.F.M. en door verscheidene dok toren. Bij de begrafenis op het kerkhof heeft rector Reynen de absoute verricht; ook op het kerkhof gaven de doktoren blijk van deelneming. MASSA-ONTSLAG BIJ DE TOUWFABRIEKEN Slechte export maakt 130 menschen werkloos Naar wij vernemen is deze week bij de N.V. Vereenigde Touwfabrieken te Lei derdorp aan een groot aantal arbeiders ontslag gegeven. Dit ontslag betreft 130 arbeiders, die reeds deze week zonder werk zijn geko men, daar het ontslag Maandag is in gegaan. Naar wij van de directie vernemen, staat dit ontslag in verband met de export mogelijkheden, welke door contingentee- ring en invoerrechten al te zeer belem merd zijn. Daardoor zal de fabriek voorloopig slechts met één ploeg kunnen werken. Afgewacht moet nu worden, hoe de AGENDA LEIDEN. Donderdag R. K. Reclaseeringver. Zitting v. 89 uur in het gebouw der St. Vincentiusvereeniging Iioogland- sche Kerkgracht 32. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en met Zondag 9 Aug. a.s. waargeno men door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, telef. 552 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. Voor de roode Spanjaarden. Het socialistische N. V. V. heeft besloten voorloopig een bedrag van 10.000 be schikbaar te stellen voor de Spaansche „re- geerings-getrouwen". r graanoogst in Amerika en Canada zal uit vallen. Valt deze goed uit, dan wordt de mogelijkheid tot export weer grooter, daar dan weer grootere hoeveelheden materiaal, benoodigd voor het opbinden der schoven enz., kan worden uitgevoerd. De groote droogte echter, die in Ame rika heeft geheerscht, maken deze ver wachtingen niet zeer hoopvol. En tot zoolang is de droeve lijst der werkloozen alhier weer met 130 namen aangevuld. LITTERIS SACRUM. Het bestuur der Kon. Ver. „Litteris Sa crum" deelt mede, dat de Vereeniging het gezelschap Jan Musch heeft uitgenoodigd om in het voorjaar voor de leden „Nathan de Wijze" te komen spelen. VOOR EEN AUTO GESTRUIKELD Wiel over het been gekregen Gistermiddag omstreeks 5 uur is H. J. W. op de Haven nabij de Zijlpoort gestrui keld, juist terwijl een auto passeerde. De voetganger kreeg het achterwiel over het been en liep tengevolge daarvan een breuk op aan den rechter-enkel. Den chauffeur treft geen schuld. De aangere- dene is door den E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. POLITIEWEDSTRIJDEN EN LEIDSCHE KAMPIOENSCHAPPEN. Morgenavond om 7 uur worden in de Zweminrichting „De Zijl", wederom de jaarlijksche onderlinge zwemwedstrijden gehouden van de L. P. S. V., met mede werking van het Spoor- en Tramwegperso neel, terwijl dien avond tevens zullen plaats hebben de wedstrijden op diverse afstanden om het kampioenschap van Lei den, zoowel voor dames als voor heeren. Het programma omvat voor de Politie- wedstrijden, de navolgende nummers: 50 M. vrije slag (Sen.). 50 M. vrije slag (Jun.). 50 M. schoolslag (Sen.). 50 M. rugslag (Sen.). Reddend zwemmen. Popduiken. Hindemiszwemmen. Voor de Kampioenschappen van Leiden is er eveneens een zevental nummers, te weten: 50 M. vrije slag dames. 50 M. schoolslag dames. 100 M. schoolslag heeren. 100 M. vrije slag heeren. 50 M. rugslag dames. 150 M. wisselslag heeren. 100 M. rugslag heeren. Ingeschreven werd op een of meerdere dezer nummers door: de dames L. Bruggeman (LZC) tn E. W. Arnoldus, H. Swanenburg, M. v. d. Mey, S. van Duurrn en T. Bilderbeek (allen De Zijl) en de heeren H. v. d. Reyden, F. Teegelaar, W. Nota, H. van Weeren, J. Verhaar (allen LZC) en P. Lut,- A. San ders, J. C. Arnoldus; J. de Looff, H. Ka- paan, W. Hasselbach, W. Geeve en J. v. d. Mark (allen De Zijl). Ook bij de Politiewedstrijden starten vele zwemmers, die ook vorige jaren nim mer ontbraken en ditmaal weer een feilen strijd om de suprematie zullen voeren, namelijk de heeren Van Hilten, Troost, Huyskens, Pol, Visser, Van Es, Straathof, Barends, Eveleens, Elswijk e. a. Tot slot volgt een waterpolowedstrijd tusschen twee sterke combinaties van De Zijl en L. Z. C. Voor het examen Engelsch Middelbaar Onderwijs is geslaagd de heer Tjan Tjoe Som. Gisteren slaagde te Utrecht voor de acte Engelsch L.O. mej. M. Koekenbier, alhier, opgeleid door den heer N. Spijker, alhier. Voor de te Den Haag gehouden examens Nijverheidsexamens slaagde voor de Nij verheidsakte N I Natuurkunde en Mecha nica N. O. de heer M. Bink alhier, repetent van ir. L. v. Gelderen e.i., alhier. BIJSLAG. R.K. Bediendenbond dringt aan op terug neming afschaffing huurbijslag. Het bestuur van bovengenoemde organi satie heeft heden aan den Minister van So ciale Zaken het volgende telegram gezon den: „Het Bondsbestuur van den Nederl. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden „St. Franciscus van Assisië" te Amsterdam heeft met groote bezorgdheid kennis genomen van het voornemen der Regeering, om over te gaan tot afschaffing van den huurbijslag. Zonder compensatie, door verhooging van de steunnormen, komen de werklooze bedienden in een onhoudbare positie te verkeer en. Bij het ingesteld onderzoek naar een mo gelijkheid om te komen tot een meer ge rechtvaardigde verdeeling der beschikbare gelden is blijkbaar geen rekening gehou den met het feit, dat de maatschappelijke positie van de bedienden als regel zeer be langrijk afwijkt van die der overige groe pen van werknemers. Maatschappelijke po sitie der bedienden brengt met zich meer dere behoeften, alsmede de noodzaklijk- heid als regel een huis te bewonen, waarvan huur belangrijk hooger is dan door de Regeering aangenomen nom van 3.50 per week. Waar afschaffing van huurtoeslagrege- ling voor werklooze bedienden een ramp beteekent, verzoeken wjj u met den mees ten aandrang de huurbijslagregeling voor bedienden ongewijzigd te laten of, indien zulks om practische redenen niet mogelijk is, de steunpercentages voor de bedienden in evenredigheid te verhoogen". VERBETERING RIJKSWEG. De Rijkswaterstaat heeft heden aanbe steed het uitvoeren van grond- en straat werken en het verbreeden van twee dui- kerbruggen met bijkomende werken tot verbetering van den rijksweg 11, Haag SchouwLeidenBodegraven onder a.- phen aan den Rijn. Laagste inschrijver was de heer L. Bakker, te Doetinchem, voor 26.900.—. Behandeling door Gedeputeerde Staten Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland nebben gisternamiddag behandeld een door dat college ambtshalve ingesteld on derzoek naar handelingen van een lid van den Raad er gemeente Monster, in strijd met artikel 26 der Gemeentewet. De heer Van Boeijen rapporteerde. Het onderzoek betrof leveranties door het raadslid aan de gemeente (betonijzer en prikkeldraad). Burgemeester Kampschoer meende, dat hier een verboden handeling is gepleegd. Het betrokken raadslid heeft ontslag ge nomen, vandaar dat hij niet is geschorst. Zou het raadslid terugkeeren in deze zit tingsperiode, dan is het de bedoeling, art. 28 der Gemeentewet toe te passen. Bij den gemeenteraad is een schorsingsvoor- stel ingediend. Dit voorstel kan niet in behandeling komen, omdat Gedeputeerde Staten deze zaak ter hand hebben geno men. De heer Van Boeijen wees erop, dat art. 28 facultatief geredigeerd is. Zijn er om standigheden, dat de Raad, bij terugkeer van het lid, de schorsing moet uitspreken? De burgemeester beantwoordde deze vraag bevestigend. Er kan geen enkele omstandigheid zijn, die aanleiding kan ge ven. de schorsing niet uit te spreken. Gedeputeerde Staten zullen later be slissen. HET ROODE KRUIS MATERIAAL UIT ABESSYNIE. Er is vrij veel behouden. Gistermiddag zijn de 35 collies, die door de Italianen naar Den Haag zijn gezonden, aan het gebouw van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis bezorgd en in het magazijn opgeslagen. Men is he denochtend begonnen met een onderzoek in te stellen naar den staat, waarin het materieel verkeert. Hoewel er vanzelfspre kend veel beschadigd en vernield is, is de eerste indruk toch, dat er van de kostbare uitrusting onzer ambulance vrij veel te recht is gekomen. De diverse toestellen en het instrumentarium, welke in Dessie wa ren achtergelaten, zijn bijna alle terugge vonden. De Italianen hadden alles zorg vuldig ingepakt en veel zorg besteed aan het transport.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2