fa fa fa 3 fa 1/2 l/» 51/2 1/2 x/2 l/2 1 MAANDAG 3 AUGUSTUS 1936 DE LEIDSCHE COURANi TWEEDE BLAD - PAG. 3 Berger (tweede van rechts) won In de eerste serie van de 100 meter hardloopen op den eersten dag der Olympische Spelen te Berlijn. De start SCHAKEN HET INTERN. SCHAAK- TOURNOOI TE ZANDVOORT Fine eindigt als eerste. Dr. EUWE WINT DEN TWEEDEN PRIJS. De uitslagen van de laatste ronde van het internationaal schaak tour- nooi t Zandvoort luiden: Spielmann remise met Euwe; Fine remise met Van Doesburgh; Bogoljubov wint van Becker; Landau wint van Prins; Maroczy remise met Grünfeld; Keres remise met Tartakower. De eindstand van 't tournooi luidt: 1. Fine 81/2 punt; 2. Euwe 71/2 punt; 3. Keres en Tartakower 6 1/2 punt; 5. Bogoljubov en Maroczy 6 punten; 7. Grünfeld, Landau en Spielmann 51/2 punt; 10. Van Doesburgh 4 punten; 11. Becker 3 punten; 12. Prins 11/2 punt. Zoo is dan de laatste dag aangebroken. Ofschoon vrijwel zeker vast stond, dat Fine den eersten prijs zou behalen, overtrof de belangstelling alle verwachtingen. Hoe zeker men aan den anderen kant van den Oceaan ervan overtuigd was dat hem de zege niet zou ontgaan, bleek uit de vele felicitatie telegrammen, die de jonge Amerikaan van zijn landgenooten ontving voor het begin van zijn laatste partij. Velen koesterden de stille optimistischen hoop, dat Fine een veer zou laten en Euwe door van Spielmann te winnen, nog beslag zou leggen op den eer sten prijs, gedeeld met Fine. Doch geen oogenblik was Fine bedreigd, integendeel, •hij schiep zichzelf winstkansen en stuurde regelrecht op remise aan, waardoor hij zich van den eersten prijs verzekerde. Meer spanning heerschte in het begin van de partij SpielmannEuwe. Dr. Euwe be kommerde zich niet om de remise-neigingen van zijn tegenstander en compliceerde het spel om de partij zoo lang mogelijk te rek ken, doch Spielmann liet niet met zich spot ten en beet van zich af. Hij bereikte eenig voordeel, doch de wereldkampioen passeer de alle dreigingen met groot gemak. Toen de uitslag van DoesburghFine bekend werd, gaven beide elke winst-poging op. Door deze remise eindigde Euwe als num mer twee. De sensatie van deze ronde was de partij BogoljubovBecker. Voor Spielmann, Grünfeld er. Landau was het zeer belang rijk,hoe hier de uitslag zou zijn, aangezien zij nog kansen hadden op den zesden prijs. Aanvankelijk scheen het, dat Bogoljubov zou verliezen, doordat hij een pion weg gaf en bij-na in den kuil gevallen was, dien hij voor zijn tegenstander- gegraven had. Becker profiteerde echter niet van de hem geboden kans en moest spoedig zijn buit teruggeven. Toen Bogoljubov een correct pionoffer bracht, nam Becker zonder aar zelen het offer aan en tot zijn groote ver bazing verloor hij met den volgenden zet een toren. Ondanks de vele fouten een fraaie partij! Hierdoor was Bogoljubov ver zekerd van een prijs, terwijl Spielmann, Grünfeld en Landau uitgeschakeld werden. Landau, die winnen moest om aan zijn 50 procent te komen, had het niet moeilijk. Prins speelde nonchalant en werd spoedig overrompeld. Tartakower en Keres, die door remise te maken, den derden en vierden prijs zou den deelen, schenen daarmede geen genoe gen te nemen. Beiden speelden fel op winst. Tenslotte kwam Tartakower met een klein voordeel uit de opening, doch hij vermocht dit voordeel niet in winst om te zetten en na nog twee uur spelen werd de partij re mise. DE PRIJSUITREIKING. Gisteravond heeft in het Grand Hotel te Zandvoort onder groote belangstelling de prijsuitreiking van het internationale schaaktournooi door burgemeester van Al phen plaatsgevonden. Behalve de deelnemers waren ook vele officials uit de schaakwereld aanwezig, o.a. de voorzitter van den Ned. Schaakbond, de heer van Trotsenburg. Nadat de burgemeester in een korte rede het nut van een dergelijk tournooi gerele veerd had, ging de heer van Alphen tot de prijsuitreiking over. Behalve de vaste prijzen waren nog een aantal extra prij zen beschikbaar gesteld. Dr. Euwe ontving behalve den tweeden prijs nog een extra prijs voor de schoonste partij in dit tour nooi gespeeld, n.l. die tegen Maroczy. Lan dau ontving een zilveren medaille, uitge loofd door den burgemeester van Zand voort voor de beste prestatie door een Ne- derlandsche speler (uitgesloten dr. Euwe) n.l. zijn partij tegen Becker. Tenslotte ontving Gruenfeld een extra prijs, uitgeloofd voor het beste resultaat van een niet-prijswinnaar, behaald tegen een prijswinnaar. Na afloop zat men gezamenlijk aan een diner aan. NABESCHOUWING. De 21-jarige Amerikaan Fine eindigde met een pracht-score, 8 1/2 punt uit 11 par tijen, zonder verlies-partij op den eersten plaats. Toen hij verleden jaar te Hastings den eersten prijs won voor Flohr had men groote verwachtingen van dezen jongen speler. Aljechin, die 4 jaar geleden een tour nooi in Amerika maakte was zeer over het spel van Fine te spreken en zag in hem den toekomstigen wereldkampioen. Eigenaardig genoeg faalde hij in het kampioenschap van Amerika waar hij als 3de eindigde achter Reschewsky en Simonson. Dit was het eer ste tournooi van groot formaat waaraan hij deelnam. Zijn stijl is moeüij'k te definieeren: hoewel in schijn systeemloos bestaat zijn spelwijze uit soliede partij-opbouw en zeer fijne techniek. Zijn zwakke zijde is, in tegenstelling met Eüwe, de opening. Hij ontplooit zijn kracht pas in het middenspel en verstaat de kunst om kleine positioneele zwaktes te ontdekken en uit te buiten. Ook het eindspel behandelt hij in de perfectie. De schaakwereld zal met groote belang stelling zijn resultaten in het komende groote tournooi te Nottingham tegemoet zien. Van den tweede prijswinnaar dr. Euwe behoeven wij weinig te zeggen. De wereld kampioen had met veel pech te kampen. Tegen Fine ontging hem een halve punt doordat hij in tijdnood de winst over het hoofd zag Tegen Bogoljubov heeft hij in goede stelling nog zelfs verloren door een blunder. Zeer te verwonderen was in dit tournooi zijn behandeling der openingen. Bijna in alle partijen wist hij iets bijzon ders te vinden. Hij faalde alleen in de af werking hetgeen waarschijnlijk zijn grond vindt in zijn oververmoeidheid en zijn ge brek aan voorbereiding, immers zijn werk zaamheden eischten hem op. Men is ervan overtuigd dat hij in Not tingham nog beter zal spelen en een se rieuze candidaat voor den eersten prijs zal zijn. Imponeerend was het spel van den 19- jarigen Estlander Paul Keres, die bekend staat als correspondentie-speler. Hij be wees, dat zijn eersten prijs, gedeeld met Al jechin te Dresden, niet op toeval berustte. Ongetwijfeld heeft hij zeker veel talent doch zijn jeugdig temperament speelt hem dikwijls parten. De Poolsche grootmeester dr. Tartakower heeft bewezen, nog steeds tot de beste te behooren. Ook de 68-jarige Maroczy heeft getoond dat hij een zeer moeilijk te verslaan tegen stander is. Bogoljubov speelde zeer wisselvallig. Het gevaarlijkste was hij tegen de sterksten Spielmann en Grünfeld hebben door hun vele remises getoond hoe moeilijk het is ge routineerde meesters te slaan. Van de Hollandscbe deelnemers (de we reldkampioen buiten beschouwing gelaten) heeft Landau het beste resultaat gehaald. Hij is met 50 procent gelijk met Spielmann en Grünfeld geëindigd en hij kan met dit resultaat zeker tevreden zijn. Opvallend was zijn eindspurt. Hij won de laatste drie partijen in schitterenden stijl en had hij niet in het begin wat ongelukkig gespeeld, zou hij zeker een hoogere plaats verworven hebben. Van Doesburgh heeft getoond ook in dit milieu thuis te hooren, Niet minder dan 6 grootmeesters konden er niet in slagen hem te verslaan. Prins heeft nog te weinig er varing en zal het zeker verder brengen, in dien hij meer studie van de openingen maakt en zijn tegenstanders niet onder schat. DE LAATSTE PARTIJEN. BogoljubovBecker. Becker verdedigde zich tegen het dame gambiet op orthodoxe wijze; de Weensche theoreticus speelde zijn lievelingsvariant 7. a7a6. Bogoljubov ruilde op d5 en viel op den dame-vleugel aan. Bij den 19den zet verzon Bogoljubov een valletje waardoor hij een stuk zou winnen. Doch hij overzag, dat zijn tegenstander zelf op een valletje uit was. Bogoljubov verloor een pion. On der het „ijsberen" vertelde de gemoedelijke „Boggie" met zijn bekend optimisme: Ich habe einen Bauer geopfert, das heisst ein- gestellt". Vier zetten later kwam hij ver heugd mededeelen: „Das Bauerneinstellen ist der Anfang einer genialen Kombina- tion". Inderdaad kreeg Bogoljubov gelijk. Door een onvoorzichtigen zet van Becker kreeg Bogoljubov de gelegenheid een pracht-aanval te ondernemen. Van nu af aan speelde hij buitengewoon sterk en stel de zijn tegenstander steeds voor nieuwe problemen. Toen Bogoljubov een geraffi neerd pion-offer bracht, verzuimde de Oos tenrijker de juiste voortzetting, waardoor hij tot capitulatie gedwongen werd. Van DoesburghFine. Beide spelers waren vreedzaam gestemd. Immers Fine had slechts een halve punt noodig om den eersten prijs te bemachti gen, terwijl Van Doesburgh met remise te gen den eersten prijswinner ruimschoots tevreden was. In een Fransche partij koos wit de afruil-variant. De meeste stukken verdwenen spoedig van bord en men verwachtte, dat tot remise zou besloten worden, doch plotseling bleek het, dat Fine beter kwam te staan. Fine bood in deze stelling remise aan, welke de Bussumer van de hand wees. Toen echter eenige zet ten laten bijna alle stukken van het bord waren, werd op den dertigsten zet tot re mise besloten. MaroczyGrünfeld. In deze partij, die misschien wel de merk waardigste was van hel tournooi, opende wit met den koningspion. Er ontstond een vier paardenspel, dat volkomen symme trisch verliep. Op den 24sten zet was na ruil der loopers de stelling nog geheel sym metrisch gebleven en toen werden na her haling van zetten de punten gedeeld. SpielmannEuwe. Tegen het e4 van Spielmann koos de wereldkampioen de Fransche verdediging, welke Euwe ook in zijn match met Aljechin met voorkeur toepaste. Spielmann verried, door den afruilvariant te kiezen, dat hij niet op winst wenschte te spelen en met remise tevreden was. Euwe echter, alhoe wel met zwart spelend, legde eenige scherp te in de partij en kwam eenigszins in gevaar. Een fijne opstelling der paarden bezwoer echter alle dreigingen. Toen een pion van Spielmann gevaarlijk dreigde te worden, wist Euwe door goed manoeuvreeren den aanval van Spielmann te stoppen en men besloot tot remise. PrinsLandau. Prins, die in zijn partijen tegen Keres en Grünfeld met de Colle-opening goed spel had weten te verkrijgen, wendde ook nu dit systeem tegen zijn landgenoot aan. Landau, die hierop voorbereid was, verde digde zich echter met een variant, welke Prins minder bekend was. Nadat Prins een vreemden zet had gedaan, ontstonden schermutselingen op den damevleugel. Het dau forceerde later ruil der dames en to rens en bleek tenslotte met een looper en vier pionnen tegen zes pionnen de sterkste te zijn. Prins zag het hopelooze van zijn stelling in en gaf op. TartakowerKeres. Een Weensche opening. Keres bracht in deze partij het bekende sohijnoffer en hat scheen een oogenblik alsof Tartakower an der den voet zou worden geloopen. Öe Poolsche meester had echter verder gere kend en Keres kon zijn aanval moeilijk doorzetten, doordat hij nog niet gerocheerd had en zijn koning in gevaar dreigde te komen. Er ontstond een levendig midden spel, waarbij Tartakower steeds het betere spel had. Ondanks nijpenden tijdnood wik kelde Tartakower goed af en handhaafde zijn voordeel. Bij het afbreken stond hij gunstiger doordat zijn pionnenstelling beter was dan dit van zijn tegenstander. Na de hervatting echter bleek dit voordeel niet voldoende te zijn om te kunnen winnen en na twee uur spelen werd de partij remise, ging nu om de open C-lijn. Prins meende, door zijn toren op c5 te plaatsen, de be- heersching van deze lijn in zijn macht te hebben, werd echter door een paar krach tige tegenzetten van Landau teruggedreven. Vervolgens drong Landau met zijn toren op de tweede lijn en toen ook nog zijn dame met mat-aanval zich tusschen de wit te figuren posteerde, moest Prins een stuk geven, waarvoor hij 2 pionnen kreeg. Lan- MOTORSPORT KNOBELRIT LEIDSCHE MOTOR- TOURINGCLUB. Gisterenmorgen elf uur had aan het club lokaal de start plaats van de reeds aange kondigde knobelrit van de L. M. T. C. Een dertigtal rijders waren verschenen. De te rijden route werd als volgt be paald: Bij den start was een groote dobbelsteen aanwezig waarop een aantal plaatsnamen op aangegeven was. De plaats die geworpen werd was het eerste doel van den rijder. Bij aankomst werd weer geknobbeld om de volgende plaats te bepalen, enz. Voor elk traject werden een aantal pun ten toegekend. Bij een gelijk aantal punten besliste het aantal afgelegde km. De voornaamste uitslagen luiden: 1. J. Bruning, Rotterdam, 29 punten; 2. Kléin, Leiden, 26 punten; 3. Noor^horn, Wasse naar, 26 punten; 4. Smit, Den Haag, 26 punten; 5. Slechtenhorst, Leiden, 24 pun ten.. 6. v. Gent, Den Haag, 24 punten; 7. v. d. Kroft, Den Haag, 22 punten; 8. v. Eek, Dordrecht 22 punten; 9. Heemskerk, Heemstede 22 punten; 10. Sassekooper, Den Haag, 22 punten; 11. v. d. Zalm, Den Haag 22 punten; 12. Boender. Haarlem, 22 pun ten. De prijs voor den grootst afgelegden af stand was voor den heer v. d. Kroft, Den Haag. Na afloop werden de prijzen in het club lokaal Mandemakerssteeg met eenige har telijke woorden door den voorzitter aan de winnaars uitgereikt. POSTDUIVEN „De Witpen" (Nieuwveen). Wedvlucht voor jonge duiven van Vil voorde (België), afstand 151 K.M., vrijge laten 9.05 uur. Uitslag: 1, 4 en 5 W. v. leeuwen Pzn.; 2 en 3 C. v. Leeuwen Azn.; en 7 L. P. Becker. Aankomst eerste duif '0.51 uur en van nummer zeven 10.59 uur. „De Gevleugelde Vrienden" (Alphen). Wedvlucht vanaf Vilvoorde, afstand pl.m. '35 K.M. De vogels werden gelost om 8.45 net licht bewolkte lucht en Z.-W. wind. 3e eerste vogel werd geconstateerd om 10.27.24 en maakte dus een snelheid van 1323.53 M. per minuut. De uitslag luidt: P. G. Borgers 1, 7, 10, 11 en 12; H. Bauer 2, 3, 13 en 15; J. Tuinenburg 4, 5, 6, 8, 9 en 14. Iedere automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilomeier per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meter ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen! INTERNATIONAAL SCHAAKTOURNOOI TE ZANDVOORT De eindstand luidt: tD Deelnemers: 1 fcc .2 Q s t C S a 0 1-3 02 a Keres 4 t t 4 4 0 V2 0 1 1 1 1 0 1/2 Va 1 6I/0 Euwe t j ji k 1 1 V2 0 1 1 1 '2 lk Vs TV2 Grünfeld 4 i l t V2 0 m V2 112 1 X/2 Va Va 51/0. Fine 4 t t 4 4 1 V2 V* m 1 v2 1 Va 1 VJ 1 1 81,2 Landau 4 4 t t t 0 V2 V2 0 1 1 1 0 V2 0 X Bogoljubov 4- 0 1 0 V2 0 1 v2 Va 1 1/2 1 - 8-f Prins 0 0 V2 0 0 0 0 Va 0 0 V2 l'h Van Doesburgh 0 0 lk 0 V2 1 V2 lk Vs 0 i Maroczy t 1 0 VJ 0 1 V2 Va Va V2 1 6 Spielmann v2 V2 Vs V2 V2 0 1 v2 Va i/2 V2 81/2 Tartakower 1/2 V2 0 1 1 ll'2 Va Vï 1 61|2 Becker 0 v2 v2 0 0 0 Va 0 i/2 0 8 afgebroken partij. TOONTJE VAN TEUTEN, DE MILLIONAIR. 147. Toen Toontje van Teuten zag dat de hond steeds bleef zitten, probeerde hij dezen weg te krijgen, maar nu keerde de woedende bulldog zich tegen hem en hij maakte dat hij zoo spoedig mogelijk wegkwam.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8