5PORT 5PEL DE EERSTE DAG DER WEDSTRIJDEN PLECHTIGE OPENING DER OLYMPISCHE SPELEN. TWEEDE BLAq PAG. 5 MAANDAG 3 AUGUSTUS 1936 DE LE1DSCHE COURANT F\ AANDAG BUVOEQSEL Osendrap en van Beveren in de halve finales over 100 Meter. OWENS VESTIGT NIEUW WERELDRECORD. VIER GOUDEN MEDAILLES OP DEN EERSTEN DAG. Twee Duitsche overwinningen op speerwerpen en kogelstooten heeren. Volkomen Finsche zege op de 10.000 Meter. Amerikaansche supprematie bij het hoogspringen. Nieuw wereldrecord op 100 Me ter van Owens. Nieuwe 01ympi-s sche records 100 Meter, Kogelstoo ten, hoorspringen en speerwerpen dames. BERLIJN, 2 Aug. De eerste dag van de athletiekweek is achter den rug. Het heeft de 100.000 toeschouwers die in de middaguren het stadion bevolkten niet aan prachtige sport ontbroken. Voor onze landgenooten zijn er goede, maar toch ook minder goed dingen te ver- telllen. Ongetwijfeld mag het een fraaie prestatie van onze Hollandsche sprinters genoemd worden, dat zoowel Osendarp als van Beveren zich voor de halve eindstrij den 100 Meter klasseerden. Berger viel af, zijn loopen was gedeprimeerd na den eer sten valschen start, die hij veroorzaakte. Maar er was toch een sprinter, die een klasse op zichzelf vorm de en dat was Jes se Owens, zijn tijd van 10.2 sec., zij het met wind in den rug, was phenomenaal. Blijft slechts over de vraag, of het erkend zal worden. Twee Duitsche overwinningen vielen er •te noteeren bij het speerwerpen dames en het kogelstooten heeren. Het eerste kwam niet onverwacht, bij het kogelstooten ech ter vielen de prestaties der Amerikanen geducht tegen, zelfs van den gevreesden Torrance. Bij het speerwerpen dames voldeed mej. de Koek niet geheel aan de verwachtin gen. Wel liet zij talrijke concurrenten ach ter zich, doch de 40 Meter grens haalde zij lang niet. De 10 K.M. leverde een volkomen zege der Finnen op. Driemaal ging het witte dundoek met het blauwe kruis omhoog.. En ten slotte valt de volledige suppre matie in het nummer hoogspringen der Amerikanen te onderkennen. Zoo domineerden de athletieklanden Fin land, Duitschland en de Vereeni'gde Staten dezen eersten dag volkomen. 100 M. HARDLOOPEN. Te half elf Duitsche tijd is gisteren in 't Olymp. stadion een aanvang gemaakt met het veriaopen der series honderd meter heeren. Een menigte van vijftigduizend imensohen woonde de wedstrijden bij. De eerste morgen der athletiekwad- strijden voor Nederland heeft een niet on gunstig verloop gehad. In de eerste plaats hebben niet alleen onze drie 100 meter sprinters Osendairp, Berger en van Beveren zich voor de kwarteindstrijden kunnen plaatsen, zij hebben allen bun serie gewonnen, een re sultaat dat Nederland nog nimmer behaald heeft op Olympische wedstrijden. En hun loopen wettigde het vertrouwen, dat zij het ook nog wel verder zullen brengen. Opmerkelijk was wel het succes der sprinters uit de Vereenigde Staten, Japan, Zuid-Afrika en Nederland, al deze landen zagen drie sprinters naar de volgende ronde overgaan. En wat te zeggen van Jesse Owens, de man, die zonder tegenstand en zoo op het gezicht zonder zich in te spannen, 10,3 sec. in zijn serie liep en daarbij het we reld- en olympische record egaliseerde? Bewonderend keken allen naar dezen sprinter, die, wij zouden haast zeggen als een paard over de baan draafde. Zoo soe pel, zoo los en gemakkelijk. Minder prettig nieuws voor Holland was wel het feit, dat Carlier de 1.85 meter, hetgeen de minimumgrens bij het hoog springen was, niet haalde. De wedstrijden. Het rijkssportveld bood Zondagmorgen een fleurig beeld. Voor de eerste atletiek wedstrijden bleek reeds groote belang stelling te bestaan. Op de toegangswegen naar het stadion heerschte een drukte van belang en de politie had handen vol werk het verkeer in goede banen te leiden. Bij den aanvang van de wedstrijden om half elf was het stadion bijna geheel gevuld met een publiek, dat reeds voor het begin van zijn enthousiasme blijk gaf. Het weer was vo.or athletiek buitenge woon geschikt. Er stond een lichte wes tenwind, welke de loopers in den rug had den. Veel invloed oefende dit echter niet uit, want beneden in het stadion met zijn 'hoog-oprijzende tribunes was vah den wind maar zeer weinig te bespeuren. Om 11.35 uur klonk het startschot voor de eerste serie, welke d'oor den Zweed Strandberg werd gewonnen. In de vol gende serie startte onze landgenoot Ber ger. De volgorde der deelnemers was als volgt: le baan Sande (Argentinië), 2. Berger (Nederland), 3. Dannaher (Zuid-Afrika), 4. Marchand (Zwitserland), 5.Bauer (Joego Slavië). De Oostenrijker Berger, die ook in deze serie had geloot, had medegedeeld, dat hij niet zou starten. Starter Miller instrueerde de loopers eerst over zijn startmethode. De eerste start mislukte, doordat Sande te vroeg wegging. Ook de tweede start was valsch, doordat Bauer naar voren kwam voor het schot klonk. De derde start was goed. De vijf loopers waren vrijwel tegelij kertijd weg, maar Berger wist onmiddel lijk naar voren te komen en midden op de baan leidde hij met ruim 2 meter voor sprong. De zege kon hem niet meer ont gaan, boewei op het laatste moment de Zuid-Afrikaan Dannaher fel kwam opzet ten, waardoor Berger iets van zijn voor sprong verloor. Het loopen van Berger wekte echter den indruk, dat hij zeker Reeds vroeg in den middag begon gis teren het reusachtige Stadion te Berlijn zich te vullen met een menigte, die rustig •haar plaatsen innam. Dat was ook niet te verwonderen, want de controle zoowel binnen als buiten het Stadion was zeer scherp. Belangstellenden, die niet van een toegangsbewijs voorzien waren, konden zich niet eens in de onmiddellijke nabijheid van het Stadion hegeven, daar alle toegangs wegen voor hen afgesloten waren. De wachtenden vonden afwisseling ge noeg en de tijd werd gekort door het Olym pisch Symphonie-orkest, dat gevormd werd door het Berlijnsöhe Symphonie Orkest en het versterkte Landesorchester. Bovendien verscheen het luchtschip Hindenburg eenige malen zeer laag boven het Rijkssportveld, waar de menigte het gevaarte geestdriftig toejuichte Met applaus werd de overwin naar van Jen eersten Marathonloop, de Griieksche veteraan Louis uit Athene, die in nationaal costuum als eeregast door eenige rijksweerofficieren werd binnenge leid en naar de eere-tribune gebracht, be groet. Tegen kwart voor vier was, behalve in de loges der eere-gasten geen plaats meer onbezet. Eer druilerige regen, die af en toe in een flinke stortbui overging, deed een waar bosch van parapluies uit de tribunes verrijzen, want alle tribunes met de 100.000 zitplaatsen zijn onoverdekt en bieden den bezoeker geen bescherming tegen regen of te feilen zonneschijn. Buiten, op het poloveld, hebben de na tionale ploegen zich opgesteld voor het défilé. Bij alle vlaggemasten staan matro zen gereed met de vlaggen der deelnehiende naties en op het middenveld met de uit Los Angeles meegebracht Olympische vlag om op het vastgestelde commando te worden geheschen. Aankomst van Hitier. Een eerewaoht van marine-, leger, en luchtmachttroepen staat bij den grooten klokketoren gereed voor de aankomst van het staatshoofd, en ook de leden van het I.O.C. en van het Duitsche Olympisch Comi té staan hier gereed om Hitier te ontvan gen. was van de zege, waardoor hij niet al zijn kracht op de laatste meters inzette. Ber ger werd eerste in den tijd van 10.8 sec., Dannaher noteerde een tijd van 11 sec., nr. 3, die niet in de kwart-finales werd ge plaatst, was de Zwitser Marchand, die den slechten tijd van 11.2 bleek te heb ben gemaakt. In de daaropvolgende derde serie start te van Beveren. De volgorde der loopers in deze serie was als volgt: 1. Mohd Kahn (Afghanistan), 2. Sanchez (Columbia), 3. van Beveren (Nederland), 4. Toomsalu (Estland)), 5. Grimbeek (Zuid- Afrika), 6. Salcedo (Philippijnen). De eerste start was valsch, doordat Sanchez veel te vroeg vertrok. De tweede was goed. Van Beveren was niet bijzonder snel weg. Hij lag aanvankelijk op de vierde plaats, maar na 25 meter kwam onze landgenoot fel opzetten. Snel passeerde hij al zijn tegenstanders, van wie de Zuid'- Afrikaan de gevaarlijkste bleek. Maar cnok van Beveren wist tenslotte op royale wijze te winnen. De meter voorsprong, welke hij in het midden van de baan wist te veroveren, liet hij zich niet meer ontne-« men. Van Beveren won de serie in 10.8 sec., tweede werd Grimbeek in 10.9, ter wijl Toomsalu de derde plaats bezette met een tijd van 11 sec. Osendarp startte in de tiende serie. Hoe wel met vrij groote zekerheid bon worden voorspeld, dat onze snelste sprinter van het oogenblik de kwart-finale zou berei ken, kon toch worden vastgesteld, dat Osendarp een heel wat zwaarderen strijd zou krijgen <lan Berger en van Beveren. Behalve de uitstekende Engelschman Pennington, startte ook de zeer goede Ca- nadeesche sprinter Orr in zijn serie. De volgorde der loopers was: 1. Struckl (Oos tenrijk), 2. Osendarp (Nederland), 3. Pennington (Engeland), 4. Orr (Cana da), 5. Whiteside (Britsoh-Indië). Gejuich en fanfares kondigen aan, dat de Fuehrer bij den ingang van het Rijkssport veld is aangekomen. Het is vier uur precies als onder luid gejuich en „heil-geroep" Hit- Ier verschijnt met den voorzitter van het I.O.C., graaf de Baillet Latour, den voorzit ter van het Duitsche Organisatie Comité, dr. Lewald en de overige leden van het I.O.C., alsmede de meeste leden der rijksregeering. De muziek brengt een fanfare ten ge- hoore en dan klinkt het commando: Hijscht de vlaggen. Allen verheffen zich van hun zitplaatsen als tegelijk aan alle masten de vlaggen der deelnemende landen omhoog gaan, terwijl het klokkespel van den Olym- pischen klokketoren begint te luiden. Nau welijks zijn de klanken van de klok ver storven, of onder de poort van den Mara- thantoren verschijnt de blauw-wit gestreep te Grieksche vlag van de Grieksche deelne mers, die volgens de traditie het défilé der naties openen. In alfabetische volgorde, volgens de Duit sche namen der landen, verschijnen de groepen deelnemers na elkaar in uniforme sportkleeding gestoken, waarbij het blauw en grijs domineer en. Olympische groet Duitsche groet. Evenals zulks bij de opening van de Win terspelen te Garmisch Partenkirchen het ge val was, blijkt de ontvangst van de defi- leerende groepen bij het Duitsche publiek aan warmte te winnen, wanneer de groepen met opgeheven rechteram voor de eereloge den Olympischen groet brengen, die blijk baar door het Duitsche publiek voor den Duitschen groet wordt aangezien. Wanneer van een der deelnemende groepen de ar men omhoog gaan, klatert telkens het ap plaus met verdubbelde kracht op. Met merkbare spanning wacht men af, wat de Franschen zullen doen, als zij keurig en met een groot aantal deelnemers door de Marathonpoort komen binnengemarcheerd. Het flauwe applauds wordt een daverende ovatie, als voor de eeretribune de rechter armen omhoog gaan. Het applaus houdt aan naarmate de Franschen verder vorderen en plant zich van tribune naar tribune voort. De Nederlanders groeten door de grijze De eerste start was goed. Alle loopers waren zeer goed weg, maar Osendarp had o.i. toch den besten start. Reeds na een kwart baan had hij een kleinen meter voorsprong, welke hij tot het einde be hield. Om de tweede plaats werd tusschen Pennington en Orr een titanenstrijd ge voerd. De Engelsohman wist op het laatst een kleinen voorsprong te nemen, waar bij Pennington ook nog eenigszins op Osendarp inliep. Toen de speaker den uitslag bekend maakte, bleek dat Osendarp den tot op dat oogeniblik besten tijd van dien dag had gemaakt. Wykoff, de bekende Amerikaan- sohe looiper had in de serie daarvoor den tijd, een der besten van den dag, ook door was genoteerd. Oseni&arp bleek de baan in 10.5 te hebben afgelegd. Bjj het bekend worden van deze prestatie werd luid ge applaudisseerd. Pennington werd tweede in 10.6, welke tijd een der besten van den dag, ook door nr. 3 (Orr) werd gemaakt. Desondanks kon de goede Canadeesche looper niet in de kwart-finales worden geplaatst. Jesse Owens loopt in wereldrecordtijd Tio,cih maakte Osendarp niet den besten tijd van dezen morgen. In de laatste serie toch startte de phenomenale Amerikaan sche neger-sprinter, Jesse Owens, de fa voriet voor den olympischen titel in dit nummer. De verwachting bestond, dat Owens niet zijn besten tijd zou maken, daar in zijn serie geen enkele looper van klasse startte. Bit bleek voor Owens geen beletsel om al zijn krachten te geven. Op een meer dan phenomenale wijze liep de neger uit. Het scheen alsof zijn tegenstan ders stil stonden. Met vele meters voor sprong bereikte hij de finish. Toen de tijd van Owens werd bekend gemaakt, bleek, dat hij het wereld- en olympisch record had geëgaliseerd. Zijn tijd was 10.3 sec., nr. 2 bradht het tot 11 sec. De uitslagen luiden: le serie: 1. Strandiberg (Zweden) 10,7 sec., 2. Yio Shiodo (Japan) 10,8 sec., 3. Kersch (Duitschland) 10,8 sec., 4. Carlton (Frankrijk), 5. Sakerlariou (Griekenland). 2e serie: Berger (Nederland) 10,8 sec., 2. Dannaher (Zuid-Afrika) 11 sec., 3. Marchand (Zwitserland) 11,2 sec., 4. Sande (Argentinië), 5. Bauer (Zuid-Sla- vië). 3e serie: 1. Van Beveren (Neder land) 10, 8 sec., 2. Grimbeek (Zuid-Afri- ka) 10,9 sec., 3. Toomsalu (Estland), 4. Sanchez (Columbia), 5. Kahn (Afgha nistan) 4e serie: 1. Gyenes (Hongarije) 10,7 sec., 2. Soezoeki (Japan) 10,7 sec., 3. Pi- virtanen (Finland) 10,9 sec., verder nog Cuba (Peru), Bronner (Frankrijk) en Gutierrez (Columbia). petten af te nemen en het hoofd stram naar rechts te wenden. Achter Rein de Waal, die onze driekleur draagt, marcheert de heer Karei Lotsy, en dan volgen onze dames- athleten, athleten, hockeyspelers, wielren ners en beide zwemmers. Onze equipe is niet compleet, want niet alleen waren vele Nederlandsche deelnemers nog niet in Ber lijn gearriveerd, doch ook verschillenden der aanwezigen, zooals b.v. de sprinters bij de wielrenners en de korte afstandloopers bij de athleten, heeft, zooals gemeld, de lei ding niet toegestaan aan het vermoeiende défilé deel te nemen. Hitier opent de spelen. De voorzitter van het Duitsche organisa tie-comité, dr. Lewald, herinnerde in zijn rede aan de boodschap van den initiatief nemer tot de moderne Olympische Spelen, baron Pierre de Coubertin, dat het doel van den strijd niet mag zijn het willen winnen, maar de ridderlijkheid. Voorts deelde hij mede, dat het I.O.C. besloten had de Olympische hymne, welke ten gehoore zou worden gebracht en die gecomponeerd is door Richard Strauss op woorden van Robert Lubahn, ook voor vol gende Olympiades officieel als Olympisch lied te aanvaarden. Ten slotte verzocht hij den rijkskanselier de officieele opening te willen verrichten. Hitier verhief zich van zijn zetel en zei- de: „Ik verklaar de Spelen der 11e Olym piade van de nieuwe tijdrekening te Ber lijn 1936 geopend". De Olympische eed. Op het veld zijn de vaandeldragers der verschillende landen naar voren getreden en hebben zich geschaard rondom het spreekgestoelte, in een halven cirkel inslui tend de leden van het I. O. C. De Duitsche vaandeldrager, Franz Fritsch, een der tienkampers, treedt met de Duitsche vlag naast het spreekgestoelte, waarop de Duitsche gewichtheffer, Rudi Ismayer, heeft plaats genomen om namens alle deel nemers uit alle landen den Olympischen eed af te leggen: „Wij zweren, bij de Olym pische Spelen eerlijke strijders te zijn en de regelen der spelen te eerbiedigen. Wij nemen deel in ridderlijken geest tot eer van ons land en tot roem van de sport". Allen hebben zich tijdens deze eedsaf legging van hun zetels verheven en plech tig klinkt het koorgezang Halleluja van Handel. Hiermede is de plechtigheid ten einde. 5e serie: 1. MacPhee (Canada) 10,8 sec., 2. Lindgren (Zweden) 10,8 sec., 3. Paul (Frankrijk) 11 sec., verder nog Fakoum (Egypte) en Poh (China). 6e serie: 1. Theunissen (Zuid-Afrika) 10,7 sec., 2. Homberger (Duitschland) 10,7 sec., 3. Beswick (Argentinië) 10,9 sec., verder nog Ospelt (Liechtenstein), Ing- varsson (IJsland) en Sariola (Finland). 7e serie: 1. Metcalf (Ver. Staten) 10,8 sec., 2. Sir (Hongarije) 10, 8 sec., 3. Guz man (Philippijnen) 11,1 sec., 4. Seeger (Zwitserland). 8e serie: 1. Borghmeyer (Duitschland) 10,7 sec., 2. Humber (Canada) 10,8 sec., 3. Geroe (Hongarije) 11,3 sec., verder Ben- cini (Malta), Gben (China). 9e serie: 1. Wykoff (Ver. Staten) 10,6 sec., 2. Sweeney (Engeland) 10,7 sec., 3. Fondevila (Argentinië) 11 sec., verder Trick (Liechtenstein), Ahjopalo (Finland). 10e serie: 1. Osendarp (Nederland) 10,5 sec., 2. Pennington (Engeland) 10,6 sec., 3. Orr (Canada) 10,7 sec., verder Struckl (Oostenrijk) en Whiteside (Br. Indië). 11e serie: 1. Haenni (Zwitserland) 10,7 sec., 2. Holmes (Engeland) 10,8 sec., 3. Trangoudis (Griekenland) 10,8 sec., ver der Lioe (China) en Mersoh (Luxem burg). 12e (laatste) serie: 1. Owens (Ver. Sta ten) 10,3 sec. (wereldrecord geëvenaard), 2. Sasaki (Japan) 11 sec., 3. Almeida (Brazilië) 11,1 sec., verder nog Cassar (Malta) en de Vrint (België). De eerste twee van elke serie kwalmen in de kwart-finales, die 's middags werden geloop en. De kwart-finales. Toen om 3 uur de atletiekwedstrijden werden voortgezet, was het stadion vrij wel geheel uitverkocht. De duizenden, die de tribunes bevolkten lieten reeds voor den aanvang aanmoedigingskreten hoo- ren. Klokslag drie uur werd de eerste kwart finale 100 Meter verloopen. Het starten werd gehinderd door het voortdurend ge roep, zoodat het even duurde voor de zoo zeer gewenschte stilte was verkregen. In de eerste demi-finale startten de loo pers als volgt: 1. Homberger, 2. Geynes, 3. Strandberg, 4. Holmes, 5. Wykoff, 6. Osendarp. De drie eerst aankomenden van elke se rie plaatsten zich in de demi-finale, wel ke hedenmiddag word/t geloop en. De wind was gedurende den middag zoo sterk geworden, dat de loopers er ditmaal wel eenig voordeel van schenen te onder vinden. De eerste start was goed. De Zweed Strandberg was enorm snel weg en veroverde daardoor zoo'n grooten voor sprong, dat hij niet meer in te halen was. Osendarp was niet bijzonder goed weg. Hij lag aanvankelijk achteraan, maar toch toonde onze landgenoot zijn groote kracht Hij wist zelfs Wykoff, den besten blan ken sprinter van Amerika voorbij te ko men, waardoor hij op de tweede plaats ein digde. Eerste werd Strandberg in 10.5 sec., Osendarp noteerde 10.6, evenals Wykoff, die enkele decimeters achter onzen land genoot eindigde. Er werd in deze kwart-finale vinnig ge streden. Osendarp bewees opnieuw, dat hij tot de klasse-sprinters behoort. Alleen door zijn feilen loop wist hij een vrij grooten achterstand in te loopen. De tweede kwart-finale was zeer sterk bezet, n.l. met Grimbeek, Owens, Haenni, Lindgren, Yoshioko en Sir. Nieuw wereldrecord. Deze kwart-finale werd er een van groo-, te beteekenis; Jesse Owens, die toch en kele van de snelste sprinters ter wereld als tegenstanders had, liep wel 3 1/2 a 4 M. op zijn mededingers uit. In dezen loop vestigde hij een nieuw wereld- en Olympisch record met 10.2. De vraag is echter of dit record zal kunnen worden erkend. In Amerika is vroeger ook reeds een tijd van 10.2 gemaakt, maar dit record kon niet voor erkenning in aanmer king komen, daar er met sterken wind in den rug werd geloopen. De wind was thans ook vrij sterk, maar of de invloed daar van zeer groot was is in verband met de hoogte der tribunes, blijft de vraag. Als tweede achter Owens kwam de Zwit ser Haenni binnen, die evenals Osendarp een grooten achterstand inliep. De Zwitser bewees opnieuw tot de sterkste loopers van Europa te behooren. Zijn tijd was 10.6 sec. De bekende Hongaar Sir was derde met 10.7. Ook van Beveren in dt demi-finale. In de derde kwart-finale startte van Be veren. De volgorde der loopers was: 1. Pennington (Engeland), 2. van Beveren (Nederland), 3. Theunissen (Z.-Afrika), 4. Saaki (Japan), 5. Humber (Canada), 6. Metcalfe (Ver. Staten). Van Beveren was prachtig weg, maar de eerste plaats, welke hij in den beginne bezette, werd hem spoedig ontnomen dor den snellen Metcalfe, terwijl ook Per HET DÉFILÉ DER NATIES.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5