MAANDAG 3 AUGUSTUS 1936 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 15 e Internationaal katholiek Studentenconqres Pax Romana VOORNAAMSTE NIEUWS 27ste Jaargang No. 8486 OE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. V Wat is het nut van de Olympische Spelen? Wij laten hier ter beantwoording van «deze vraag aan het woord! een schrijver over de Olympische Spelen in het „Han delsblad": Zijn de grenzen der menschelij'ke isnelheid, kracht en behendigheid be reikt? Aan den vooravond van elke nieuwe moderne Olympiade wondt die vraag opnieuw gesteld, maar als men zich herinnert, dat er in 1932 te LoJ •Angeles 19 nieuwe Olympische re cords zijn gemaakt, waaronder elf hieuwe wereldrecords, dat er van diie 'elf thans nog maar drie overeind zijn "gebleven, dan is het duidelijk, dat "men zich straks in Berlijn niet uiter- "mate zal verbazen, indien de grenzen der menschelij'ke topprestaties nog "hooger blijken te liggen. De grootsten der gTooten worden door tientallen landen naar Berlijn 'gezonden om zich met elkaar te me ten, elke tiende seconde, elke centi meter, elk doelpunt wordt heftig be streden en aan het eind der Spelen, is 'elke overwinnaar inderdaad een ath- 'letische uitnemendheid in déze we reld. En dat deze athletische wedijve raars in den 1qoj> der jaren steeds grooter prestaties zijn gaan verrich ten is in de eerste plaats te danken aan het initiatief van baron Pierre de Coubertin, die den stoot heeft gege ven tot verbeterde lichamelijke ont wikkeling en opvoeding in alle lan den ter wereld, en die dit belange- looze doel heeft bereikt door den in zet van Moderne Olympische Spelen, geschoeid op den leest van de klassie- 'ke feesten in de Oudheid, van welke •die in Olympia de bekendste zijn ge weest. Tot zoover .bedoelde schrijver in het „Handelsblad" Deze ziet dus het nut van de Olympi- ■sche Spelen in het uitzetten der grenzen, in het opvoeren der top-prestabies van menschelij'ke snelheid, kracht, behendig heid. En wij beamen, 'dat dit juist gezien is. De op de Olympische Spelen bereikte re sultaten zullen ook een prikkel zijn voor 'sport-beoefenaars in .alle landen, om nog 'ns wat verder te gaan, wat meer te be reiken, dan zij reeds bereikt hadden. En wij onderschatten deze beteekenis van de Olympische Spelen niet. Doch voor een gevaar van o n d e rschatting be hoeven wij niet te waarschuwen. Wèl is er daarentegen het gevaar en de wer kelijkheid! van o v e rschatting, van een overschatting, die ten duidelijkste demonstreert een ernstige onevenwichtig heid in het verstandelijk oordeels-vermo gen van de menschen. Laten we nuchter blijven en de wer kelijkheid zien, zooals deze open ligt voor die menschelijke rede, en zooals deze zorme-klaar wordt in het licht vam de ge openbaarde Waarheid! Menschelijke „snelheid, kracht, behen digheid" zijn kostelijke eigenschap-, pert. Er is geen enkel christelijk beginsel, dat ons anders leert! Maar.... koste lijker zijn menschelijke vernuftigheid, wetenschap, wilskracht, karakter.... En vde alles-overtreffende kostelijkste eigenschap is: menschelijke deugd!.... 'Ziiet, deze simpele waarheid wordt klaar blijkelijk vergeten in de op-geblazen waar deering van de Olympische Spelen. En zóó gaat die waardeermg inderdaad een heidiensch karakter dragen Maar de schrijver in het „Handelsblad" constateert no,g «en ander nut van de Olympische Spelen en wel z.L het voor naamste: Het voornaamste van de Olympi sche Spelen is evenwel, dat duizen den en nog eens duizenden tot het athletiekveld zijn gebracht, tot de sportarena's, in een geest van eerlij ken strijd en goede kameraadschap. "En dat is het doel geweest, hetwelk baron Pierre de Coubertin voor oogen bad bij het instellen van de Moderne Olympische Spelen dn 1896. „Een geest van eerlijken strijd en goede •kameraadschap" als deze geest door de Olympische Spelen wordt aangekweekt, dan zijn die Spelen van onschatbare waarde!.... Want deze geest ontbreekt in de .onderlinge verhoudingen tusschen de volkeren, in de onderlinge verhoudin gen tusschen de menschen van eenzelfde volk; deze geest ontbreekt vooral in dezen tijd op bedroevende, angstwek kende wijze, ook bij degenen, die een een heid in een partijen-looien staat predi ken! Maar wij betwijfelen, of de Olym pische Spelen het aankweeken van een dergelij'ken geest in ook maar eenigszins sterke mate zullen bevorderen. Er is o.i. «niets, wat daarop wijst. Men overschatte dus het nut van de Olympische Spelen niet! De vernietiging van groente Zaterdag zijn gepubliceerd eenige door de regeering ingevoerde en voorgenomen wijzigingen in de Steun verleening. In het bedoelde communiqué van de regeering (door ons Zaterdag medegedeeld) lezen Hoewel versche groente een product is, dat zich uitermate moeilijk voor distributie leent, is hiermede resultaat van beteekenis bereikt. Bij den huidigen vorm van groente distributie blijven er echter nog be zwaren en leemten in de distributie bestaan. Teneinde aan deze bezwaren tege moet te komen en de leemten aan te vullen, heeft de regeering besloten om een hoeveelheid groente te doen in blikken. Naar verwachting zal hiertoe binnen enkele weken kunnen worden over gegaan. Door dezen maatregel zal zoo goed als zeker kunnen worden voorkomen, dat vernietiging van groente plaats heeft, terwijl de distributie daarmede zeer zal zijn gebaat. 't Verheugt ons, dat „zoo goed als zeker" de vernietiging van groente tot het ver leden zal behooren! De regeering bevestigt onze reeds meer neergeschreven meening, dat de groente vernietigd werd, niet omdat de bevol king ze niet wilde, er geen behoefte aan had, maar omdat er aan den huidigen vorm van groente-distributie „bezwaren en leemten" waren. Moge de voorgenomen regeeringsmaat- regelen deze bezwaren en leemten weten te ondervangen! Wij hopen het van harte. der De wereld in vogelvlucht De Zaterdag en de Zondag hebben weer een heele serie berichten aangevoerd van de krijgsoperatie in Spanje, maar veel wij zer zijn wij er niet door geworden. Wel schijnt een felle strijd te woeden rondom Saragossa, dat zich nog steeds in handen der opstandelingen bevindt, maar waar heen sterke troepen regeeringsgetrouwen oprukken. Of zij veel succes hebben be haald, is nog niet duidelijk; beide partijen gewagen van elkander nederlagen. Het ge brek aan werkelijk nieuws wordt door de opstandelingen-leiding verklaard, door te zeggen, dat het de stilte is, welke aan den storm voorafgaat, maar in werkelijkheid schijnt het gebrek aan munitie te zijn. Het buitenland schijnt echter weinig zin te hebben om oorlogsmateriaal aan de strijdende partijen te leveren. De Fransche regeering heeft, gealarmeerd door de Italiaansche vliegtuigenleverantie, zich in verbinding gesteld met Engeland en Italië met het doel te komen tot een internatio nale afspraak van niet-inmenging in de Spaansche aangelegenheden. Wat die Italiaansche vliegtuigen betreft, is het nog steeds een raadsel, wat de be doeling is geweest. Van de zijde der Spaan sche opstandelingen is verklaard, dat zij geen vliegtuigen besteld hadden en dat Italianen alleen maar naar Marokko wa ren gekomen om eventueel Italiaansche onderdanen te kunnen afhalen. Maar dan blijft het nog een raadsel, dat de vliegtui- SALZBURG, 30 Juli. ENORME BELANGSTELLING! Het vijftiende internationale katholieke studentencongres wordt dit jaar in Oosten rijk .gehouden te Salzburg-Klagenfurt en Weenen. Het aantal deelnemers, uit vele landen van Europa samengestroomd, heeft alle verwachtingen overtroffen Ruim zes honderd studenten zijn de gasten van de Oostenrijksche collega's, terwijl de Hol- landsche delegatie zeventig studenten, afge studeerden en moderatoren telt. Met dit aantal overtreffen wij verre alle vroegere deelname aan de Pax Romana Congressen. Gewoonte getrouw hebben de Holland- sche deelnemers op de meest uiteenloopen- de wijze de reis naar Oostenrijk onderno men, waar allen echter behouden zijn aan gekomen. Hulde vooral aan de zeven „wijze Hollandsehe maagden", die alle mannelijke deelnemers klopten en na een zeer voor spoedige reis het eerst Salzburg binnentuf- ten. De meeste Hollandsehe studenten hebben echter niet verzuimd een bezoek te bren gen aan München, het middelpunt der „Be- wegung" maar voor ons aantrekkelijk door de vele kunstschatten en het goede Münche- ner brei! Dat het Pax Romana Congres zich in zoo'n groote deelname mag verheugen is voor een groot deel te wijten aan de actualiteit van het congres-thema: Pers, Radio en Film. Diverse bekende sprekers van verschillen de nationaliteit zullen deze onderwerpen in leiden, terwijl ook Nederland hier niet is achtergebleven en de heer A. v. Domburg, redacteur van de Vereen igde Katholieke Pers, zal spreken over: de student en de fiknactie. INDRUKKEN UIT SALZBURG. Al dadelijk heeft deze stad onze sympa thie; als we ronddolen door de nauwe straatjes, over de schilderachtige pleinen, onder de ontelbare poorten. En al spoedig stijgt onze bewondering voor de vele ro- maansche en gothische bouwwerken, die in rijke verscheidenheid Salzburg tot een der interessantste steden van Europa maken. Ook de liefhebbers van barok kunnen hier van veel schoons genieten. Als een ongenaakbare veste ligt hoog op een berg het Salziburgerslot. Een klimpartij loont echter alleszins het heerlijke uitzicht over stad en omgeving en nog vele beziens waardigheden in het slot. Aan den anderen kant der stad gaat een lift langs een meer dan honderd meter hooge loodrechte rotswand naar een hoog boven de scad gelegen restaurant, vanwaar men weer een wijdsch panorama heeft en des avonds een groote schijnwerper telkens fantastische aspecten van Salzburg voor de oogen toovert. Hier waren de congressisten de gasten van de Oostenrijksche oud-studenten en ontmoeten vele Pax-vrienden elkaar in een vroolijke en hartelijke samenkomst. Den volgenden morgen werd in de Dom, welke de grootste kerk in Oostenrijk is, een plechtige H. Mis opgedragen door Zijne Excellentie Dr. Sigismund Waitz, Aartsbis schop van Salzburg. Daarna vond de feeste lijke opening van het congres plaats in tegenwoordigheid van talrijke geestelijke en wereldlijke autoriteiten. Nadat Dr. Veiter, president der Pax Ro mana, de aanwezigen welkom had gehee- ten werd o.a. het woord gevoerd door den Aartsbisschop Dr. S. Waitz, den Gouverneur van de provincie Salzburg en den Burge meester. Daarna spraken de afgevaardigden van de verschillende vertegenwoordigde landen en werd voor Holland het woord gevoerd door Kloos Vos, Pax Romana Re ferent van de Unie van R. K. Studenten Vereenigingen in Nederland. Des middags maakten we een heerlijke rondtoer door het Salzkammergut met de schilderachtige meertjes en lieflijke dorp jes. Helaas waren de plaatsen voor de Salz- burger Festspiele ten deele uitverkocht, ten deele te duur voor de studentenbeurzen, zoo- dat deze eerste Congresdag besloten werd met een Mozart-concert in de Gouverne mentszaak St. P. JllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllIHlIII^ 1 Olympisch Nieuws E Nieuw wereldrecord 100 M. en E nieuwe Olympische records. E E BERLIJN, 2 Aug. In de tweede E E serie van de kwartfinales 100 meter =j E hardloopen verbeterde Jesse Owens E (V. S.) het wereld- en Olympisch s E record 100 m. hardloopen door dezen E afstand te loopen in den tijd van 5 E 10.2 sec. Het oude record stond op Z E naam van Williams, Tolan, Metcal- fe, Berger en Peacock allen met een S E tijd van 10.3 sec. E Vervolgens verbeterden het Olym- E pisch record: Johnson (Amerika), E hoogspringen 2.03 M. (nieuw Olym- pisch record). Wöllke (Duitschland), S kogelstooten 16.20 M. (nieuw Olym- E pisch record). Frl. Fleischer (Duitsch- land), speerwerpen 45.18 M. (Nieuw Olympisch record). Osendarp en Van Beveren plaatsten zich in de demi-finale 100 M. ÊtiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiË gen zoo zwaar gewapend waren. De „smoes" ligt er duimdik boven op. Inmiddels is ook een Duitse he kruiser te Algeciras, dat zich in handen van de opstandelingen bevindt, aangekomen. Ook om Duitsche onderdanen te redden? De Nederlandsche regeering heeft even eens eenige onderdanen, wien de Spaan sche grond wat al te heet is geworden, af te halen, maar zij zendt geen kruisers. Uit Afrika en China komen voorts be richten van nieuwe gevechten; in Afrika zou een verwoede strijd gestreden zijn om Addis Abeba en Dessie; in China laait de burgeroorlog tusschen Kwantoeng en Kwansi weer op. Het ideaal van een „vrede op aarde" is nog zeer verre! DE WELEERW. PATER G. BRANDEN BURG, O. PRAEM., die morgen de H. Priesterwijding zal ontvangen en Zondag a.s. zijn eerste plechtige H. Mis in de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph zal opdragen. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Verwoede gevechten tusschen Kwangsi en Kwantoeng. NANKING 3 Aug. (A.N.P.) Gemeld wordt, dat verwoede gevechten plaats vin den tusschen de Kwansi-troepen en die van Kwantoeng, die tot de centrale regee ring behooren. Driehonderdduizend man der laatste zouden de „opstandige" provin cie omsingelen, en slechts wachtten op het sein om op te rukken. Men meent te weten, dat Tsjang Kai Sjek zich per vliegtuig naar Kwantoeng zal begeven, om het bevel over dit leger op zich te nemen. BUITEHLAND. Een verwoede strijd is gaande om Sar- ragossa. Frankrijk wil een overeenkomst sluiten tot non-interventie van het buiten land. (3de blad). Geen versterking der Duitsche garni zoenen in het Rijnland. (3de blad). Hevige strijd om Addis Abeba en Dessie? (3de blad). Burgeroorlog in China laait weer op. (3de blad). In het Kanaal is een vliegtuig met 10 inzittenden verongelukt. (Luchtv. 3de blad). BINNENLAND. Verschillende doodelijke ongevallen. (3de blad). Kind verdronken in de Loosdrechtsche plassen. (3de blad). Bakkerij te Den Helder uitgebrand. (3de blad). OMGEVING. Te Hazerswoude is een boerderij tot den grond toe afgebrand. (3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. OLYMPISCHE SPELEN: De Xle Olyi^ piade door Hitier geopend. Osendarp en Van Beveren in de demi-finale 100 M. Jesse Owens brengt het wereldrecord 100 M. op 10.2 sec. Finsche zege op de 10.000 M. Duitsche overwinningen dames- speerwerpen en kogelstooten Ameri- kaansche zege hoogspringen. Nieuwe Olym pische records. (2de blad). SCHAKEN: Fine eerste in het tournooi te Zandvoort. De laatste ronde. (2de blad). VOETBAL: Laatste competitiewedstrijd. L. F. C. verliest van Helvoetsluis. (2de blad). WIELRENNEN: S. Maes wint de Tour de France. (2de blad). VERGUNNING VOOR BUITENLAND SC HE DIENSBODEN. Voor allen verplichtend. Aanvragen voor 1 September. In verband met vele bij hem ingewon nen inlichtingen vestigt de directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzeke ring en arbeidsbemiddeling er nog eens de aandacht op, dat voor het in dienst heb ben van buitenlandsche dienstboden een vergunning noodig is. Aanvragen om ver gunning tot het doen verrichten van ar beid door buitenlandsche dienstboden die nen te geschieden op formulieren, welke kosteloos verkrijgbaar zijn bij de openbare arbeidsbeurzen of agentschappen der ar- beidbemiddeling. Deze formulieren dienen te worden ingevuld door den werkgever en daarna gefrankeerd te worden toege zonden aan den directeur voornoemd, te 's-Gravenhage, Bezuidenhoutscheweg 97. Voorts wordt er nogmaals op gewezen, dat aanvragen tot het in dienst nemen van buitenlandsch vrouwelijk personeel, dat nog niet in Nederland vertoeft, vergezeld moeten gaan van een geneeskundige ver klaring, dat de aangevraagde vrouwelijke arbeidskracht een goede gezondheid ge niet en een van overheidswege verklaring, dat zij van goed zedelijk gedrag is. Indien de aanvragen niet tijdig worden ingediend, d.w.z. voor 1 September, kan er niet voor worden ingestaan, dat voor 1 October op de aanvrage wordt beslist. Zij die na dien datum arbeid doen verrichten door vreemdelingen, zonder in het bezit te zijn van de vereischte vergunning, kunnen in moeilijkheden geraken, omdat hierop straf is gesteld.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1