STADS NIEUWS ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1936 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER WEINIG VERANDERING DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Zuid-Westelijke tot Noord-Westelijkee wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk nog regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 700.3 te Toulouse. Laagste barometerst.: 749.3 te Akureyri. De secundaire depressie, welke gisteren over de Britsche Eilanden was gelegen be woog zich in Oostelijke richting en breidde zich nog in omvang uit. Haar ongeveer Noord-Zuid loopende as strekt zich van Zuid-Noorwegen via ons land naar Mid den-Frankrijk uit. De kern van de hoofd depressie reikt van IJsland tot Midden- Noorwegen. Het weer blijft onder den de pressieinvloed regenachtig en koel over bijna geheel West-Europa. Tal van stations meldden hedenmorgen weer zware regens, zoo tapte Kinn (Zuid-Noorwegen) 25, München 16, le Havre 14 en Weenen 11 m.m. af. De hoogedruk in het Zuid-Westen week verder terug. Over de Baltische Sta ten bevindt zich nog een rest van het hoogedrukgebied, dat gisteren over Duitsch land en Polen was gelegen. In den heer- schenden weerstoestand is nog weinig verandering te wachten. Kleine luchtdruk dalingen over Engeland wijzen op aanhou den van het regenachtige weer en hoewel eenige opklaring te wachten is, zal in de de temperatuur nog weinig verandering komen. LUCHTTEMPERATUUR. 17.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Zaterdagnamiddag 9.22 uur tot Zondagmorgen 4.51 uur; van Zondagna middag 9.21 uur tot Maandagmorgen 4.52 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee: op Zondag 2 Aug.: voorm. 2.48 en nam. 3.08 uur; op Maandag 3 Aug.: vorm. 3.28 en nam. 3.49 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zyl", 18 y2 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 19 gr. C. DE TOESTAND IN SPANJE Minister van Oorlog naar Valencia MADRID, 1 Aug. (A.N.P.) De Spaansche minister van Oorlog heeft zich per vlieg tuig naar Valencia begeven, waar hij be sprekingen heeft gevoerd met de regee- ringsdelegatie onder leiding van Martinez Barrio. Hij hoopt morgen naar Madrid te rug te keeren. Het werk moet te Madrid hervat worden MADRID, 1 Aug. (A.N.P.) De minis ter van Arbeid heeft bepaald, dat alle ar beiders die niet deel uitmaken van de mi lities, Maandag het werk moeten hervatten ning. SPOORWEGARBEIDER DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. In den afgeloopen nacht even na 12 uur, is de 36-jarige spoorwegarbeider J. B., wo nende te Rotterdam, op den spoorweg in de richting van Amsterdam, ter hoogte van den Binckhorstlaan, door een trein gegre pen en op slag gedood. Omtrent de juiste toedracht van dit noodlottig ongeval tast men in het duister, omdat vermoedelijk niemand het ongeluk heeft zien gebeuren. De wagenbestuurder van den trein, welke om 12.15 uur Den Haag naar Leidschen- dam was vertrokken, heeft verklaard, dat hij plotseling een man de lijn zag overste ken. Ofschoon hij uit alle macht remde, was niet meer te voorkomen, dat de man werd gegrepen en enkel» tientallen meters werd meegesleurd. Hij moet op slag ge dood zijn. Vermoedelijk heeft het slachtoffer uit geweken voor den Pullman-trein, die onge veer op hetzelfde tijdstip uit Den Haag naar Amsterdam vertrekt. Daarbij heeft hij den trein naar Leid- schendam blijkbaar niet tijdig opgemerkt. Het slachtoffer moest nog aan het werk gaan. Hij had de masten van de stroomlei ding moeten schilderen. Hiermede wordt gewacht, dat de laatste trein is gepasseerd, waarna de stroom wordt uitgeschakeld. De geneeskundige dienst heeft het stof felijk overschot overgebracht naar het zie kenhuis aan den Zuidwal. PRIESTERWIJDING EN EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Pater G. Brandenburg. Op Dinsdag, 4 Augustus a.s. zal onze stad genoot, de weleerw. heer G. Brandenburg O.Praem. in het Capucijnerklooster te Udenhout uit de handen van Mgr. Tarcisius van Valenberg de H. Priesterwijding ont vangen. As. Zondag 9 Augustus zal de neomyst in de parochiekerk van O. L. Vrouw Hemel vaart en St. Joseph alhier des morgens om 10 uur zijn eerste plechtige H. Mis opdra gen. BIJ HET EERSTE LUSTRUM VAN DE „ST. ELISABETHSPENNING". Het is in deze maand Juli vijf jaar ge leden, dat de eerste plannen werden be raamd tot oprichting der vereeniging „St. Elisabeth-penning". De Vereeniging ont stond uit de idealistische gedachte om ook aan de min- en onvermogende Katholie ke patiënten uit Leiden en omstreken de gelegenheid te bieden zich in een Katho liek ziekenhuis te doen behandelen en ver plegen, zonder méér kosten dan alleen het dagelijksch lig-geld. Ongeveer 40 paro chies sloten zich aan uit de vier dekenaten Leiden, Noordwijk, Zoeterwoude en Al phen. Verreweg de meeste dezer parochies schonken ons haar bijdragen doordat met bussen werd gecollecteerd na de Zondag- sche H.H. Missen. Veel geld was er noo- dig, aangezien de „Elisabeths-penning" alle onkosten behalve het liggeld voor haar re kening nam. Dat 't aantal patiënten per jaar stijgen zou, was te voorzien en vindt zijn verkla ring vooreerst in 't feit, dat de werkwijze dezer vereeniging aanvankelijk minder larer méér bekendheid had en vervol gens in 't feit, dat de crisistijd steeds meer menschen onderbracht onder de catego rie „Min- en onvermogenden" Toch meenden wij eind-December 1935 dat wij 't maximum aantal patiënten had den bereikt, aangezien 't getal der ver pleegden in 1934 en in 1935 vrijwel gelijk was. Wij konden derhalve bij 't begin van dit kalenderjaar 1936 de gegronde hoop koesteren dat wij mits de bijdragen con stant b'even dit charitatieve werk zou den kunnen voortzetten. Echter is na 't eerste halfjaar van 1936 gebleken dat voor eerst deze voorwaarde niet is vervuld»: de bijdragen zijn zeer aanmerkelijk terug- geloopen. Vervolgens bleek ook dat 't aan tal patiënten geenszins (zodals in 1934 en 1935) constant is gebleven maar op onrust- baarende wijze is toegenomen. De conclusie ligt voor de hand: W y kunnen zóó niet voortgaan. Het heeft geen zin om daarover veel woorden te verspillen. Het is beter reeds thans de noodige rucht baarheid te geven aan de zeer precaire toe stand waarin de vereeniging „St. Elisa beths-penning" zich bevindt beter dan dat wij as. 31 Dec. 1936 onverhoeds een pijnlijke verrassing te berde brengen. Wij kunnen en zullen vanaf 1 Januari 1937 niet op denzelfden voet doorgaan. An derzijds staat eveneens vast dat de „Eli sabeths-penning" niet verdwijnen zal in de toekomst. Er zijn namelijk Goddank zeer veel onder de medewerkende veer tig parochies, die gezien de omstandig heden gezien ook 't aantal har er patiën ten in voldoende mate bijdragen. Er zijn echter ook parochies die regelmatig te weinig hebben bijgedragen en dus regel matig hebben geteerd op andermans zak. Men begrijpe dit laatste goed!! 't Is heel wel mogelijk, dat een bepaalde parochie in een bepaald jaar (bijvoorbeeld tengevolge van een epidemie) grooter uit gaven vergt dan die parochie zelf op brengt. Dat is niet erg! In een volgend jaar immers kunnen de bordjes weer verhan gen zijn en zal een dergelijke parochie mogelijk weer méér opbrengen dan zij voor haar eigen patiënten noodig heeft. Maar wat de toestand onhoudbaar maakt, is, dat er enkele parochies zijn, die perma- nen teren op andere parochies. Altijd min der opbrengen dan voor haar wordt uit gegeven; wél de lusten en niet de lasten van de Elisabeths-penning" accepteeren terwijl deze parochies daarenboven lang niet altijd de armste zijn. Het is ons onmogelijk om dezen toe stand te continueeren Niet alleen wegens de onbillijkheid die daarin gelegen is maar ook omdat daarmee 't doodvonnis van de „St. Elisabeth-penning"in zeer nabije toe komst is geteekend. Het is daarom welhaast zeker dat per 1 Januari 1937 somige parochies zullen moe ten worden afgevoerd van de lijst der ge gadigden. Op die manier zal 't mogelijk zijn, de „St. Elistabeth-penning" voor de overige parochies te redden. Het is natuur lijk niet gezellig om 't eerste lustrum te vieren met een dergelijke alarmkreet. Maar zooals we reeds boven zeiden we kunnen beter in Juli 1930 den toe stand uiteenzetten dan dat we op 1 Jan. 1937 een plotselinge, teleurstellende bood schap lanceeren. Dit temeer nadat wij gedurende deze vijf jaren in staat zijn gesteld om veel meerdantwee duizend patiën- t en door midel van onze vereeniging te verzorgen. Er is in deze sombere vooruitzichten slechts één lichtpunt en dat is dat 't juist niet te armste parochies zijn die het zwakst zijn in haar bijdragen zoodat het niet onmogelijk is dat de milddadigheid der geloovigen on» toch nog in staat zal stel len om dit schoone werk ter eere Gods en onder zegen en voorspraak van de H. Eli sabeth voort te zetten op dezelfde breede basis als voorheen. Hetgeen de vurige wensch is van Het Bestuur van de Vereeniging „St. Elisabeths-Penning". VIJF JAAR LEEKENAPOSTOLAAT. In de parochie O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph. Morgen herdenkt het Leekenapostolaat in de parochie O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph zijn eerste lustrum. Vijf jaar leekenapostolaat. Het klink niet veel in dezen tijd van jubilea. Maar het gaat er slechts om, wat er in een spanne tijds, een bepaalde periode is gewerkt en bereikt. En dat is in die vijf jaren ontzag lijk veel geweest. Daarom is een herdenking, zooals dit Leekenapostolaat gewenscht heeft, volko men op haar plaats. Want ook deze her denking is weer een stuk apostolaat. Het apostolaat der propaganda t voor een goede en heilige zaak. Morgen zal deze herdenking plaats heb ben. Om 10 uur zal in de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Joseph de Hoog mis ter intentie van dit apostolaat worden opgedragen en 's avonds om half negen zal in de zaal in de Maria Gijzensteeg een bui tengewone bijeenkomst plaats hebben voor genoodigden, waarop behandeld zal wor den: het werk van het leekenapostolaat. Een dubbel mannen-kwartet zal het mu zikale gedeelte verzorgen. De oud-voorzit ter van het Leeken-aposto- laat, de heer G. Th. v. Zijp, schrijft o.m.: Wij leven in een tijd van gewéldige ver vlakking, van ernstige geloofsafval. Doch naast deze verschijnselen, die ons meermalen kunnen verontrusten, zijn wij ook getuigen van een grootere activiteit in het geloofsleven, in het leekenapostolaat. Wij noemen hier het „leekenapostolaat", maar het is zaak, te weten, hoe wij aan dezen vernieuwden vorm van apostolaat komen. Let wel „vernieuwde vorm", want een niéuwe vorm is het niet. Wat is het doel en streven van het Lee kenapostolaat? Het doel en streven drukt het woord duidelijk uit. Doel is n.l.: het daadwerkelijk deelnemen aan het aposto lisch werk. Hoe? Door medehelpers van den priester te zijn. Waardoor? Allereerst door gebed en zelfheiliging, door het goede voorbeeld en dan eindelijk, als de vorige voorwaarden vervuld zijn, door practisch werk als goede-lectuurverspreiding en huisbezoek. En wordt er nu beantwoord aan den op roep van onzen thaps regeerenden Paus Pius XI inzake het leeken-apostolaat? Ja, want, ondanks de ernst der tijden, heeft men overal in de wereld gehoor zaamd aan het Vader-woord. Want overal worden kernen g^ormd, kernvorming in onze sociale organisaties, kernvorming in de vrouwenbeweging, in den R.K. Vrouwenbond en de Graal, kernvorming bij de St. Joseph-Gezellen, enz. Op 2 Aug. as. zal het vijf jaar geleden zijn, dat in de parochie van O. L. Vr. He melvaart en St. Joseph te Leiden zulk een kern werd opgericht en bij dit eerste lustrum kan dit parochieele Leeken-apos tolaat terugzien op velerlei arbeid. De vruchten, die dit werk hebben afgeworpen, kunnen wij zelf niet overzien. Maar één ding staat vast. Er is gewerkt door ledema ten van het Mystieke Lichaam, waarvan Christus het Hoofd is. Een dure plicht blijft op ons rusten, dit werk te blijven verrichten en vol te hou den, nog eens: door volhardend gebed, door zelfheiliging, door practisch werk, als huisbezoek enz. Moge in den komenden tijd dit Leeken apostolaat onder Gods zegen veel arbeid verrichten, zijn arbeid steeds waardevol ler worden, zoodat de groei en bloei van ae parochie, waar het Leeken-apostolaat georganiseerd werkt, er van zal getuigen! DE NIEUWE SPORTBEWEGING EN EEN NIEUWE BRIEVENBUS. Ik heb m'n nieuwe brievenbus vol ge zien, overvol met waardevolle enveloppen. Briefjes van tien, achterwielen en guldens rolden over mijn bureau. Maardat. was maar een droom. In werkelijkheid heeft mijn laatste op roep één envelopje, zegge één envelopje gebracht met inhoud van één gulden. Al mijn dank gaat uit naar dien ééne; maar het is er maar één en toch zegt ieder, die je spreekt: die oplossing is reuze, daar zal ieder katholiek Leidenaar best wat voor over hebben. Met drie duizend zeven duizend schuld aflossen!!! Maar ik zit met één envelopje met één gulden! L. BEUNE, Pr. Zoeterw.singel 33. Giro 69230. LEIDSCHE PROCESSIE NAAR NOORDWIJK. Donderdag 6 Aug. as. gaat de veertien de bedevaart van Leiden en omgeving naar de relieken van den H. Jeroen te Noordwijk. Dat het reeds de veertiende bedevaart zal zijn, bewijst, dat deze bede vaart, zeker ook omdat zij zulke gemak kelijke financieele- en reisvoorwaarden biedt, zich een blijvende plaats in Leiden en omgeving heeft verworven; dit wordt wederom bewezen door het nog gestadig groeiend aantal leden der Broederschap van den H. Jeroen, voor twee jaar door Mgr. Aengenent z.g. opgericht. Wanneer de trouwe Jeroenvereerders in stad en land (is Jeroen niet bij uitstek de Heilige van onze streek?) zich niet onbetuigd la ten en meegaan, zal ook deze bedevaart weer bijdragen tot verlevendiging en ver grooting der devotie tot St. Jeroen. LEIDSCHE PROCESSIE NAAR KEVELAER. Het mag nu wel reeds van genoegzame bekendheid worden geacht, dat de Leid- sche Processie naar Kevelaar haar bede vaart houdt op 18, 19 en 20 Augustus a.s. Processies uit Amersfoort. Amsterdam, •Didam, 's-Gravemhage en Hilversum zijn met ons die dagen in Kevelaar, terwijl ook vele Duitsche processies niet zullen ontbreken. Het beloven dus weer devote en aangename dagen te worden, ware hoogtijdagen voor de echte Mariakinderen. Het Bestuur onzer Broederschap heeft niets onbeproefd gelaten, om het den Pel grims zoo gemakkelijk en geriefelijk mo gelijk te maken en er behoeft dan ook niet de minste vrees te bestaan voor moei lijkheden. Alleen de Pelgrims, die meer dan 6. mee terug willen nemen naar Holland, •moeten, alvorens de grens naar Duitsch- 'land te overschrijven, het bedrag van het •in hun bezit zijnde geld aangeven aan het Duitsche grenskantoor, waarvoor dan een bewijs wordt afgegeven. Een maatregel,' die ook verleden jaar al werd geëischt. Overigens behoeven door de pelgrims •geen formaliteiten te worden vervuld en kan men zich vrij en ongedwongen aan •zijn devotie wijden en rustig genieten van de heerlijke dagen in het genadeoord bij •onze Hemelsche Moeder. Op dan, Katholieken van Leiden en om streken, ter Bedevaart naar Kevelaar, op bezoek bij onze goede Moeder, die zeker gaarne onze gebeden en smeekingen zal venhooren. DE A.S. LEIDSCHE VEE- EN ZUIVEL- TENTOONSTELLING „VEBO". Het vraagrogramma verschenen. Voor de op 17 September a.s. te houden Leidsche Vee- en Zuiveltentoonstelling „Vebo" is het vraagprogramma, verschenen. Uit dit vraagprogramma blijkt, dat in schrijving is opengesteld voor: Geregistreerd Fokvee (Groninger Zwart- blaar veeslag, Zwart-Bont Hollandsche vee slag, schapen, varkens en geiten); Slachtvee (Rundvee); Handelsvee (Ongeregistreerd Rundvee, ongeregistreerde schapen en varkens); Goudsche kaas (bereid uit volle melk op boerderij in Zuid-Holland en voorzien van het rijksmerk); Leidsche kaas (bereid op boerderij door gebruikers van het gedeponeerde handels merk „LeidenHolland"); Leidsche kaas (bereid op boerderij, zon der het merk „Leiden-Holland"). Aan de tentoonstelling is een groot Rui terfeest verbonden. Ook wordt een wed strijd gehouden in het beoordeelen van fok vee, welke wedstrijd is opengesteld voor leerlingen en oud-leerlingen van onderwijs instellingen op landbouwkundig gebied. Bovendien worden demonstraties gegeven in het hygiënisch melken en in het kaas maken. Het vraagprogramma is kosteloos ver krijgbaar bij het secretariaat der Vereeni ging „Vebo", Laan van Oud-Poelgeest 13, Oegstgeest/Le iden Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 851. L. Questroo, Lei den, iNeuwe Rijn 51, Lijstenmakerij. Over leden eigenaar: L. Questroo, d.d. 17 Juli 1936. 5265. Antoon Brinks. Leiden, Donkerst. 14. Winkel in goud- en zilverwerken. Wijz. handelsn. in: Antoon Brinks, Leidsch Ju- weliersbedrijf. Soort v. bedrijf thans: han del in juweelen, goud en zilver, horloges, vergulde en verzilverde voorwerpen, fa bricatie van gouden en zilveren voorwer pen en reperatie. Van 30 Juli15 Aug. zijn bij het 6e Re giment Veldartillerie alhier onder de wa penen voor het volgen van een voorbe reidende schietcursus de res. le luitenant Fock, Jacobs, Dil, Pruis en Breeyen, ter wijl deze reserve officieren van 1722 Aug. in de L. b. O. verblijven voor het houden van schietoefeningen. Waarschuwing. Men geve geen giften en koope geen ge schriften van: 1. Nederlandsche Leger des Heils, ook optredend onder den naam „Algemeene Maatschappelijke Hulpverleening". Blaad jes zijn „de Heilsbanier" en „Hulp in Nood". 2. Nationaal Reddingsleger. 3. Nationaal Leger des Heils. 4. Leger des Heeren (L. d. H.). Deze niet-bonafide instellingen werken ten deele ten eigen bate, ten deele trach ten zij door naam en uniform het publiek te misleiden en verwarring te stichten met het bekende „Leger des Heils" (Stich ter-William Booth). HET TOEZICHT OP VREEMDELINGEN. De Commissaris van Politie te Leiden brengt in herinnering de Verordening, re gelende het toezicht op in Leiden vertoe vende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrichting, huis of woning opneemt, bin nen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Po litie (bureau Vreemdelingendienst Zonne- veldstraa/t alhier, geopend van 912 uur, van 24 uur' en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid, ver valt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze beplaing geldt niet alleen voor dienstpersoneel, doch ook voor logé's enz. Bussen bij Leiden in beslag genomen. Opnieuw zijn gistermiddag enkele bussen der Noord-Nederlandsche Reisvereeniging „De Samenwerking", die om twee uur uit AGENDA LEIDEN. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: v. Alphen, Kortmann, Meyboom en Ver- brugge. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dok ter Varekamp, Tel. 1916. D© avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Juli tot en met Zondag 2 Aug. a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807 en E. B. de Metz, Kamerl. Onnesl. 28, telef. 3553 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegst- De maand Juli. (Medegedeeld door het Kon. Ned. Me teor. Instituut te De Bilt). In de eerste decade van de maand Juli was de temperatuur een graad boven nor maal, in de tweede en derde decade een graad beneden normaal. De grootste afwij kingen kwamen voor op den 7en en den 20en, resp. 5 graden boven en 2 1/2 graad beneden normaal. Het aantal dagen met een maximum tem peratuur boven 25 graden bedroeg te De Bilt 1 tegen 6 normaal. De neerslag was in Friesland, Zuid-Hol land, Zeeland, Noord-Brabant en Noord- Limburg 100 tot 135 procent boven nor maal, in het overige deel van het land 40 tot 90 procent boven normaal. Te De Bilt werden 162 uren zonneschijn waargenomen, tegen 209 normaal. Rotterdam en om half drie uit Den Haag naar Leeuwarden wéren vertrokken, even voor Leiden op last der justitie in beslag genomen, aldus meldt de „Tel." De passagiers werden gedwongen uit te stappen. Nadat pogingen om hen per spoor hun reis te doen vervolgen op verzet waren gestuit, huurde de vereeniging enkele an dere bussen, waarmede de passagiers hun reis naar de Friesche hoofdstad konden ver volgen. Van Leeuwarden werden zij verder met taxi's naar de plaatsen van bestemming in de provincie, zooals Grouw, Dokkum, Tjummarum, Driesum en Wolvega ver voerd. Naar wij vernemen is het bestuur voor nemens den Staat der Nederlanden in kort geding te dagvaarden. De in beslag genomen bussen zijn heden weer vrijgegeven. NIEUWE STATIONCHEF. Als opvolger van den heer J. F. van Druten. Met ingang van 1 September is benoemd tot stationschef alhier de heer J. Leger- steeg, thans stationschef te Delft, zulks in de plaats van den heer J. F. van Druten, die wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd met ingang van 1 Sep tember den spoorwegdienst gaat verlaten. RIJW1ELDIEF AANGEHOUDEN. Door de politie is aangehouden de 18- jarige koopman J. M. alhier, die zich te dezer stede heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een rijwiel. KWADE BENZINEDAMPEN. Gisterenmiddag is de 11-jarige J. H. v. d. M., wonende te Oegstgeest in een schuit die op weg was naar de veiling tengevolge van benzinedampen bewusteloos geraakt. Zijn vader legde de schuit bij de Haagbrug stil en waarschuwde de E.H.D. Toen deze verscheen was het bewustzijn bij de jon gen inmiddels teruggekeerd. De E.H.D. bracht hem thuis. Van wie is die stier? Bij den stalhouder Dieben is een ru bonte 4-jarige stier geschut. Inlichting by de politie. De Hoofdcommissaris van Politie te Am sterdam geeft in overweging alvorens in relatie te treden met de ondernemingen Osterreiöhische Wido-Erzeugung (Elise A. W. J. Küchenmeister)j gevestigd Fercher- strasse 4 te Klagenfurt, en Chemische Tech nische Fabrik Em. Herdmenger, gevestigd Lindengasse 9—11 te Weenen VII/2 (Post- fach 57) inlichtingen in te winnen aan het Hoofdbureau van politie te Amsterdam. Beide ondernemingen vragen in Neder land filiaalhouders of bieden vertegenwoor digingen aan voor den verkoop van een chemisch reinigingsmiddel. Reflectanten moeten 30.sturen om in het bezit van een bepaalde hoeveelheid van het reini gingsmiddel te komen. De firma Em. Herdmenger geeft voor, dat de N.V. Publiciteitsonderneming Rudolf Mosse, Keizersgracht 604 te Amstredam, de geheele reclamecampagne voor het reini gingsmiddel Rexin verzorgt. Dit wordt echter door Rudolf Mosse ont kend. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vo rige maand (Juli '36) ingelegd 434.336.78 en terugbetaald 472.639.99; 140 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 145 boek jes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18.502 inleggers, inclu sief 1.459 delenemers aan den Afhaal- dienst, bedroeg einde Juli '36 ƒ8.168.223.47 In 4,702 posten is in deze maand door •den Afhaaldienst 14.348.ontvangen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2