ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 16 EEN OUDE FIETSENDIEFSTAL OPGEHELDERD. Dief en helers opgespoord. Op drie achtereenvolgende dagen, n.l. op 30 en 31 Mei en 1 Juni van dit jaar werden in de gemeente Weert een drietal rijwielen ontvreemd. De politie, van dit feit in ken nis gesteld, nam de zaak in onderzoek. Zij zocht samenwerking met de rijks- en ge meentepolitie van Heijthuijsen en uit dit gezamenlijk onderzoek is tenslotte licht ge komen in deze rijwieldiefstal-affaire. De politie slaagde er in zoowel den dief, die intusschen in het huis van bewaring te Roermond verbleef voor andere fietsen diefstallen alsook de .helers op te sporen. De dief is de 40-jarige H. J. V. uit den Haag, die reeds verschillende vonnissen achter den rug heeft. Dief, zoowel als helers hebben een vol ledige bekentenis afgelegd. De helers zijn de 25-jarige M. J. S. uit Horn, de 44-jarige J. v. C. uit Hoensbroek en de 25-jarige C. A. J. v. d. V. uit Weert, v. C. werd op verzoek der Weerter politie door de gemeentepolitie van eindhoven aangehouden en naar Weert getranspor teerd. Het viertal is gistermorgen op transport gesteld naar Roermond ter voorgeleiding aan den Officier van Justitie. In verband met deze zaak verwacht de politie te Weert, dat er nog meerdere ar restaties zullen volgen van mededaders of helers. DE MALVERSATIES TE VLISSINGEN. Inzake de malversaties te Vlissingen kan thans worden medegedeeld, dat de admi nistrateur bij Maatschappelijk Hulpbetoon W. de W. die was aangehouden en in het Huis van Bewaring te Middelburg was in gesloten gisteren in vrijheid is gesteld, zoo dat allen, die in deze affaire werden aange houden, thans weder op vrije voeten zijn. VRACHTRIJDER OPGELICHT. Een handig oplichter, die thans in Fries land opereert, maakt onder de vrachtrij ders verscheidene slachtoffers. De man biedt bij een vrachtrijder een pakje, inhou- dened z.g. 500 veiligheidsscheermesjes, be stemd voor een firma te A., aan, bezwaard met een rembours van .ruim 4.De adresseerde is aan den vrachtrijder wel be kend en de man voldoet aan het verzoek van den afzender om direct maar het rem bours te betalen. Op de plaats van bestem ming gekomen, blijkt echter de geadresseer de niets te hebben besteld en weigert de zending, die niet 500 maar een 40 veilig heidsmesjes bevat ter waarde van ongeveer 0.40. De afzender is niet meer op te sporen en de vrachtrijders zijn hun geld kwijt. Zoo zijn op verscheidene plaatsen in Friesland vrachtrijders gedupeerd. GEMEENTERAAD VAN ALKEMADÊ VEELBELOVEND. Op een fchool aan den Langen Hilleweg te Rotterdam ontdekte een onderwijzeres, dat uit haar taschje, dat in een lokaal hing, een bankbiljet van honderd en een van tien gulden verdwenen was. Een door de politie ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat een zesjarige leerling van de onderwij- z er es zich aan dezen diefstal had schuldig gemaakt. Het biljet van honderd gulden werd in de ouderlijke woning gevonden. De moeder van den knaap beweerde van het heele ge val niets af te weten. Ook het biljet van tien gulden kon achterhaald worden, omdat het diefje het geld aan een mede-scholier •ter hand had gesteld. Vermoedelijk heeft de jongen zich al eerder aan diefstal schuldig gemaakt, daar gebleken is, dat hij onlangs geld heeft uitgedeeld onder de jongens van zjjn klas. EEN RUPSENPLAAG IN UTRECHT. Men hoort de dieren vreten. De jaarlijks terugkeerende schade, die de bastaardrupsen van de dennenbladwesp in de bosschen van Utrecht plegen aan te richten, is dit jaar bijzonder groot, zoodat van een ware plaag mag worden gespro ken. „Zooals de toestand nu reeds eenige we ken is aldus lezen wij in het U. D. kan men de rupsen met handen vol van de boomen afscheppen, terwijl, indien men zich in de bosschen begeeft, duidelijk een zacht geruisch hoorbaar is, dat veroor zaakt wordt door de kaken der millioenen rupsen, die bezig zijn de dennen kaal te vreten. Geen naald blijft er aan de boomen en groote bosch-gedeelten zijn reeds kaal ge vreten. Te Zeist is een oppervlakte van pl.m. 30 H.A. zoodanig aangetast, dat het den leek toeschijnt, dat er brand heeft ge woed. De eigenaar, wiens bosschen onder de Natuurschoonwet zijn geplaatst, heeft zich reeds tot de bevoegde instanties ge wend met het verzoek het bosch te mogen kappen. Te Soest zijn alle dennenbosschen aangetast, terwijl het Natuurpark „de Pan" bij Huis ter Heide en de bosschen bij de Vuursche eveneens veel van deze plaag te lijden hebben. En indien het nu nog maar hierbij bleef, dan zou de ramp misschien nog wel te over komen zijn, doch, integenstelling met de plaag van het vorige jaar, toen het onge dierte in het najaar sterk te voorschijn kwam (een z.g.n. tweede generatie) heeft men thans te doen met de eerste generatie, zoodat zeer vermoedelijk nog een tweede veel sterkere plaag te verwachten is. De Raad dezer gemeente vergaderde Don derdagavond ten 7 uur onder voorzitter schap van Mr. J. W. Peek, burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Mede aanwezig W. A. van Harteveld, secretaris. Na opening der vergadering met het ge bruikelijk gebed, worden de notulen gele zen en onveranderd vastgesteld. Door het lot wordt beslist, dat bij den heer J. Verweij de hoofdelijke stemming telkens een aanvang zal nemen. De salarissen van burgemeester, secretaris enz. Tot de ingekomen stukken behoorden o.m. een schrijven van Gedeputeerde Staten in zake verlaging salarissen burgermeesters, wethouders, secretarissen en ontvangers in de provincie Zuid-Holland, met verzoek te mogen vernemen, of met de voorgestelde verlaging aecoord wordt gegaan. Aangezien B en W. in deze belanghebbende zijn, heb ben zij gemeend zich van prae-advies in deze te onthouden. De heer Van 't Hart geeft als zijn mee ning te kennen, dat hij tegen salarisveila- ging is. speciaal wat betreft de vergoeding voor de beide wethouders, die in deze ge meente veel werk moeten presteeren. Hij hoopt, nu het hier gaat om de salarisrege ling van het hoogere personeel, de burge meester niet zoo gemakkelijk zal praten over salarisverlaging van het lager perso neel. Voorzitten antwoordt, dat hier slechts aan de órde is de wedde van bugermeester, wet houders, secretaris en ontvanger. Hij be houdt zich de vrijheid voor hierover te oor- deelen, zooals hij denkt, dat de salarissen moeten wezen in verhouding tot de andere. De heer Pennings vraagt met hoeveel Gedeputeerde Staten de salarissen verlagen, waarop de voorzitter antwoordt, dat de ver laging varieert van 21/2 tot 5%. De heer De Jong, wethouder, wil, de ver goeding voor de wethouders buiten be schouwing latende, zijn meening over de salarissen zeggen. Het gaat bij hem slechts om principe, en dan komt spreker tot de conclusie, dat geen burgemeester meer be noemd kan worden zonder geld, hetgeen hij niet in het belang van de gemeente acht. Op dezen grond is spreker dan ook tegen verlaging en stelt hy voor bij Gedeputeerde Staten hiertegen te protesteeren. De heer Verweij zet eveneens zijn stand punt uiteen, daarbij wijzende op het prin cipe van de regeering. Het bepalen van sa laris is altijd een moeilijk werk, omdat men niet weet, waar de juiste grens getrokken moet worden. Dat men gefortuneerd moet zijn om het ambt van burgemeester te be- kleeden, wil er bij spreker niet in, want dit kan nimmer de bedoeling van de regeering zijn. Spreker gelooft, dat de tijd thans nog niet gekomen is, om tot salarisverlaging over te gaan in verband met het levenspeil. Omtrent de aan de wethouders uit te keeren vergoeding merkt spreker op, dat hij reeds meermalen zijn standpunt in deze heeft uit eengezet. Een matige vergoeding acht spre ker voor de wehouders niet meer dan bil lijk, maar zijns inziens moet er nog altijd een element overblijven voor persoonlijke toewijding. De heer De Jong stelt voor aan Gedepu teerde Staten te berichten, dat de raad nog niet den tijd gekomen acht tot salarisverla ging over te gaan, zoodat met de voorgestel de salarisverlaging niet accoord wordt ge gaan. Met algemeene stemmen wordt dit voor stel aangenomen. Het meren van booten langs den weg te Oude-Wetering. Adres van de R. K. Middenstandsvereeni- ging „St. Jozef" inzake aanleggen van boo ten te Oude-Wetering. Voorzitter wijst er op, dat nu Oude-We tering binnenkort een veel betere en mooie re weg krijgt, B. en W. met het oog op de te maken schoeiing langs dezen weg be sloten hebben te verbieden, dat in den weg en aan de schoeiing wordt gemeerd met vaartuigen, zulks met het oog op bescha diging van weg en schoeiing. Wil men voor het vervolg een boot vastleggen, dan moet men dat deen aan palen, die in het water zijn of zullen worden geplaatst. B. en W. zijn tot deze maatregel moeten komen nu hun gebleken is, dat de vorige schoeiing, vóór eenige jaren gemaakt, door den aanleg van booten op meerdere plaatsen zwaar is beschadigd. Het steken van priemen in den weg moet dus absoluut worden verboden. Ten einde de belanghebbenden zooveel mo gelijk ter wille te zijn, kan met den aan nemer een accoord worden getroffen voor het slaan, op kosten van belanghebbenden, van het benoodigde aantal palen. Waar de neringdoenden belang hebben bij het be hoorlijk meren van booten, daar moeten zij er maar voor over hebben, om een paal op hun kosten voor een winkel te slaan. De heer Los wijst er op, dat het hier in hoofdzaak gaat om de sportlui, die met hun bootjes even aanleggen om inkoopen te doen. Spreker hoopt, dat in deze de noo- dige soepelheid zal worden betracht. De heer De Jong wijst op de moeilijk heden, die kunnen ontstaan wanneer schip pers door storm niet over de Braassemer- meer kunnen, en deze gedwongen worden langs de Oude-Wetering te meren Z.i. dient de gemeente dan te zorgen, dat de schip pers met hun booten behoorlijk kunnen aanleggen. Zij kunnen toch bezwaarlijk langs de Oude-Wetering blijven heen en weer varen. De heer De Koning merkt op, dat in de vergadering van B. en W. wel degelijk hier over reeds is gesproken, waarbij het in de bedoeling lag 2 of 3 punten aan te wijzen voor de schippers om te meren. De heer Verweij heeft uit de discussies gehoord, dat het wel vaststaat, dat meren aan de schoeiing uitgesloten is, Wanneer de finantieele draagkracht van belangheb benden het toestaat, is spreker ook van mee ning, dat de palen door belanghebbenden zelf dienen te worden geslagen. Spreker ge looft, dat veel tot verduidelij king en weg- nming van bezwaren zal kunnen leiden, wanneer de raad overgaat tot het in het leven roepen van een commissie, die dit vraagstuk met belanghebbenden kan be spreken en toelichten. De heer Pennig de Vries wijst of) het feit, dat de weg in Oude-Wetering altijd als meerplaats heeft gediend. De gemeente heeft destijds zelf de palen in het wegdek geslagen, doch aangezien deze tekort ble ken, zijn vele later verwijderd geworden. Spreker is het niet eens met den voorzit ter, waar hij zegt, dat roeibooten schade aan het wegdek en schoeiing kunnen toebren gen. Wanneer het aan neringdoenden ver boden is een pin in den weg te steken, zul len zij genoodzaakt worden een jongen mee te nemen om hun producten behoorlijk te kunnen verkoopen. Spreker stelt derhalve voor een strook grond van 30 a 40 c.M. open te laten, die benut kan worden voor het aanleggen van kleine bootjes, hetgeen nog dit groote voordeel biedt, dat zware auto'; dan niet meer op de uiterste grens van den weg kunnen rijden, zoodat beschadiging van schoeing wordt voorkomen. Voorzitter is het met de redeneering van den heer Pening de Vries niet eens. Het openlaten van een bepaalde strook kan om technische redenen niet, terwijl dit boven dien een groote modderpoel zou veroor zaken. Spreker is er niet voor, dat ook roei booten pinnen in den weg steken. De heer Van Ruiten wyst op den inhoud van het adres en is van meening, dat, waar de middenstand een groot percentage van de bevolking uitmaakt, de gemeente wel degelijk met de belangen van deze catego- Daar de rupsen thans bezig zijn zich in te spinnen, kan verwacht worden, dat om streeks half Augustus de wespen uitko men, die dan weer eieren leggen, waardoor de invasie in het najaar ontzaggelijk groot zal zyn. De deskundigen weten zelfs niet hoe deze rupsenplaag te bestrijden, daar bestuiving met insectenpoeders natuurlijk veel te kostbaar zou worden. Slechts de natuur zelf zal hier kunnen helpen. De eenige hoop is, dat de natuurlijke vijanden van deze rupsen, de vogels en de sluipwesp, in aanzienlijke getale in de aangetaste den nenbosschen zullen komen. In Soest heeft men reeds kunnen mer ken, dat er meer meezen, spechten en vin ken in de bosschen zijn, dan andere jaren het geval was. Deze vogels eten zich als het ware een indigestie aan rupsen, doch zijn niet opgewassen tegen de vernielers. De sluipwesp komt eerst in actie, wanneer de rusp zich heeft ingesponnen, en legt dan zijn eitjes in de cocon. De larven vre ten de ingesponnen rups op. De mensch kan tegen deze boomen ver delgers slechts weinig uitrichten. Door te trachten de vogels naar de dennenbisschen te lokken, met behulp van nestkastjes, drinkplaatsen en aanplanting van loofhout, daar meezen, spechten en vinken niet in dennenbosschen nestelen, zal men de na tuur te hulp moeten roepen'. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Door het Kantongerecht te Alphen aan den Ryn werden de navolgende vonnissen gewezen: Wegens overtreding der Alg. Po litie Verordening Alphen: L. v. R. te Wou- brugge ƒ2.— subs. 1 week ts.; overtreding der Motor en Rijwielwet: E. V. te Amster dam 15.subs. 10 dg.; L. v. P. te Zeven huizen 25.subs. 20 dg.; L. J. G. te Gouda, H. H. te Bodegraven, H. A. v. d. H. te Heemstede, A. M. K. te Boskoop, Th. C. B. te Leiden, L. K. te Boskoop allen 2.subs. 2 dg.; G. J. S. te Bodegraven, H. V. te Ze venhoven, J S. te Boskoop, A. S. te Leiden, A. K. te Aarlanderveen, J. v. d. W. te Lei den, J. H. v. d. T. allen 2.50 subs. 2 dg.; J. de B. te Rotterdam 10.subs. 10 dg.; H. B. te Zoetermeer 2 X 3.subs. 2X3 dg.; F. H. E. te den Haag, C. J. te Boskoop, A. H. K. te den Haag, H. P. te Bodegraven, K. D. allen 3.spbs. 3 dg.; A. v. H. te den Haag, J. J. v. L. te Boskoop, J. L. C. L. te den Haag, J. J. v. L. te Boskoop, J. L. C. L. te den Haag, K. V. te Woerden, C. O. te Woerden, M. P. te Gouda, L. v. G. te Ha- zerswoude, J. J. te den Haag allen 4. subs. 4 dg.; J. F. F. 8.subs. 8 dg.; T. v. d. B. te Mijdracht, J. M. te Hinthen, W. H. v. d. B. allen 8.subs. 8 dg.; J. P. te den Haag; C. J. te Boskoop, N. H. te Haarlem mermeer allen ƒ5.subs. 5 dg.; W. B. te Boskoop 4.subs. 2 dg.; J. S. te Boskoop 2 X 3.— subs. 2X3 dg.; J. K. 2 x f 2.— subs. 2 X 2 dg.; Overtreding der Leerplicht wet: J. A. J. te Hazerswoude 8.subs. 8 dg. we rekening dient te houden, zoodat naar zt)n meening de gemeente dient zorg te w .at •ep vaWoende. meenplaatsen in Oude-Wetering aanwezig zijn. De heer Heemskerk geeft in overweging op bepaalde afstanden palen te slaan De heer Verweij gelooft, dat het in het leven roepen van een commissie buitenge woon gunstig zal werken. Voorzitter heeft tegen het in het leven roepen van een commissie geen enkel be zwaar doch wenscht, dat de raad zich uit- XETT tat,de Weg moet kijven, zoo dat het absoluut verboden is pinnen in den weg te plaatsen voor het meren van bootjes, bevestigen van vaartuigen aan palen in den weg of aan de schoeiing. Ter bescher ming van de paaltjes, door particulieren ge plaatst, kan een strafverordening in het leven worden geroepen, waarbij het verbo den wordt met groote booten aan te leggen anders dan aan daarvoor door B. en W aan te wyzen palen. Hierna besluit de raad, dat voor het ver volg geen palen of pinnen in het wegdek mogen worden geplaatst, waarna een com- rmssie ui het leven wordt geroepen, be staande uit de heeren Verweij, Los en Pen ning de Vries, ter onderzoek van dit vraag- stuk, welke commissie op kort entermijn het resultaat van haar bemoeiingen aan den raad zal mededeelen. Het adres wordt hierna voor kennis- geving aangenomen. Aanbieding van de rekeningen der bur gerlijke armbesturen van Rüpwetering en de Lage Boekhorst. en W. stellen den raad voor de reke ningen nog niet goed te keuren, en wel on grond, dat op de rekening is geplaatst een bedrag voor rechtskundig advies, tot het doen. van deze uitgaaf waarvoor geen machtiging was verleend, terwijl het bur gerlijk armbestuur van Rüpwetering, zoo- ais uit de correspondentie blijkt, niet be reid is gevolg te geven aan de uitnoodi- ging van het gemeentebestuur om de ge maakte onkosten in mindering te brengen het aan de kerkelijke armbesturen uit te keeren batige saldo. De heer Pennings merkt op dat de rede neering van den voorzitter in deze niet opgaat. Aan de kerkelüke armbesturen moet nog uitgekeerd worden het batige saldo van de rekening 1934, terwyl de uitgaven voor het rechtskundig advies in 1935 zyn gedaan. Ook de heer Heemskerk acht het stand punt van B. en W. niet juist en is'van meening, dat de kerk nog recht heeft op het te verdeelen batige saldo over 1934. De heer De Jong, wethouder, wijst er op, dat door het armbestuur van Rijpwe- tenng juist een rechtskundig advies werd ingewonnen over de vraag of het fonds een werkelijk of een burgerlek fonds zou zijn. Had het armbestuur het pleit gewonnen dan zouden toch ook de kosten van dit ad vies ten laste van de kerkelijke armbe sturen zjjn gebrachlt. Sprelker acht dan ook het standpunt van B. en W. in deze de juiste. De heer Penning de Vries stelt voor het batige saldo over 1934 geheel aan de ker- kelyke armbesturen uit te deelen. De heer De Koning gelooft, dat het bur gerlijk armbestuur van Rüpwetering de kwestie, waar het hierover gaat niet goed TEP1 met goed wil begriipen. Nu dit armbestuur zonder machtiging van den raad de uitgaaf heeft gedaan, welke uit gaaf m de rekening is verantwoord, is het Eë^w ee\bfyr^ende opIoSiiing te 2Qe_ ken. Waar het burgerlek armbestuur steeds «ET il optreedt. daar kan het zj. geen enkel bezwaar ontmoeten, dat de onkos- ken V3n batige saIdo worden afgetrok- Besloten wordt aan het burgerlük arm bestuur van Rüpwetering te berichten, dat oe raad zich met het standpunt van B. en W. kan vereenigen, zoodat in overweging wordt gegeven de kosten van het rechts kundig advies in mindering te brengen van het uit te keeren batige saldo, terwijl T. rust-voldoening hieraan de uitgaafpost n i te worden geschrapt. De heer Pennings verklaarde er tegen te zyn. s Door den voorzitter wordt nog mede- wS Eltaïag Van de «sbouden aan- besteding schoeiingswerk Oude-Wetering to* h ET RunIand wegens verkleining van het boezemwater moet worden betaald een bedrag van 285.-, stelt spreker voor het toegestane crediet met dit bedrag te verhoogen en hiervoor machtiging aan G «niHet meerder« bedrag der aanbesteding van ƒ195 kan in den gewo- ne"feT' 0Wr 1937 worden verantwoord. Met algemeene sternen gaat de raad hiermede accoord. overweging zich uit te spreken, dat B. en W. zich nader met het gemeentebestuur van Leimuiden in verbinding zullen stel len, ten einde in deze het gewenschte re sultaat te verkrijgen. Het zich bevinden in badcostuum op den weg is strafbaar ge steld en tegen de overtreders wordt streng opgetreden. Met algemeene stemmen noodigt de raad B .en W. uit te dezer zaken ten spoedigste in overleg te treden met het gemeentebe stuur van Leimuiden. Gemente-rekening. De rekening sluit met een bastig saldo, groot 17646,15. Tot leden van de com missie tot nazien van de rekening en be grooting worden na gehouden stemming gekozen de heeren J. S. Pennings, J. P. Hogenboom en J. Penning de Vries. De voorgestelde wijziging op de heffing van leges op de secretarie en van rechten wegens verrichtingen van den ambtenaar van den burgerlijken stand wordt z.h.s. vastgesteld. Evenzoo wordt overgegaan tot vaststel ling van de verordening op de heffing van de vergoeding voor het verstrekken van inlichtingen of opgaven uit de bevol kingsregisters in deze gemeente. De voorgestelde wijziging van de ge meente-begrooting, dienstjaar 1935 en 1936 wordt z.h.s. vastgesteld. Afgehandeld wordt een tweetal reclames tegen den aanslag in schoolgeld, alsmede een reclame straatbelasting. Het badleven langs de meren. Tot slot is nog ingekomen een schrijven van de Ker ker aden der Ned. Herv. Ge meente, de Gereformeerde kerk van Oude en Nieuwe-Wetering en het R. K. Par. Kerkbestuur van Oude-Wetering, waarbij zy hun waardeering uitspreken over het geen door den raad reeds is gedaan ten aanzien van een behoorlijke bad- en zwem- gelegenheid. Zy verzoeken echter de vol le aandacht te willen schenken aan het feit, dat gedurende den zomer voortdurend en niet het minst op den Zondag door vele opvarenden van verschillende pleizier- vaartuigen op ergerlijke wijze aanstoot wordt gegeven door het grootendeels ont kleed zich bevinden op heft water of zelfs aan den wal. Adressante noodigen den raad met aandrang uit maatregelen te tref fen, dat aan genoemde toestanden een inde komt. Voorzitter merkt naar aanleiding van dit adres op, dat hij ten volle kan onderschrij ven hetgeen door adressanten hier naar voren wordt gebracht. De gemeente Alke made kan echter zelf dit niet oplossen. De gemeente Leimuiden heeft n.l. de overzij de van de Oude-Wetering aangewezen voor gemengde baden, zoodat de gemeente Al kemade in deze niet met succes kan op treden. Spreker geeft derhalve den raad in Rondvraag. De heer v. d. Broek wijst er op, dat het hem is gebleken, dat de reserve-brugwach ter eveneens uit Haarlememrmeer afkom stig is, hetgeen spreker niet juist acht. Voorzitter antwoordt, dat als reserve- brugwachter is aangewezen Van Wierin- gen. Het is hem echter bekend, dat onlangs buiten machtiging van B. en W. iemand uit Haarlemmermeer is aangewezen om als reserve-brugwachter op te treden. De zaak thans in onderzoek. De heer Rietbroek wijst op de afgraving Huigsloot, waar de aannemer zich niet houdt aan de bepalingen van het contract door aanneming van arbeiders niet uit deze gemeente. Vervolgens wijst spreker nog op den vervuilden toestand der sloten en vraagt of het niet mogelijk is, dat de gemeente in werkverschaffing tot het krozen van deze slooten overgaat. Wat afgraving vetreft, antwoordt de voorzitter, dat de aannemer is aange schreven zich aan het contract te houden. Bij constateering van de volgende over treding wordt het werk stopgelegd. Om trent het kroozen der slooten kan worden medegedeeld, dat aan den minister is aan gevraagd dit werk van gemeentewege te doen uitvoeren bij wijze van werkver schaffing. Door de Rijksinspectie zijn hier tegen reeds bedenkingen gemaakt, omdat gebleken is, dat de ingelanden zelf voor het kroozen moeten zorgen. Spreker hoopt echter, dat de Ministers het object nog zal goedkeuren en dat het volgend jaar het polderbestuur deze taak zelf zal ter hand nemen. De heer De Jong, wethouder, deelde me de, dat hij in verband met den onhoudba- xen toestand een telegram aan den Minis ter heeft gezonden. Het zal hem echter be nieuwen of hij hierop antwoord krijgt. De heer Van Ruiten wijst op een eigen aardig geval, dat onlangs in de werkver schaffing heeft plaats gehad. Het minimum urloon is door den Minister bepaald op ƒ0.26, doch voor eenige weken is het ge beurd, dat een aantal werkloozen naar huis gingen met een uurloon van 0.19. Het gekanker in de werkverschaffing is dan ook zeer groot, vooral wanneer van tevo ren wordt beloofd het uurloon, dat zal worden uitbetaald, waaraan echter bij de uitbetaling niet wordt gehouden. Spreker zal gaarne vernemen of van gemeentewege hieraan iets is te doen. Vervolgens bespreekt de heer Van Rui ten het venten met ijscowagens. Het is hem bekend, dat iemand, die liefst buiten de steun wil blijven, met een ijscowagen is gaan venten en tweemaal is verbaliseerd Spreker zal gaarne hierover door den voorzitter nader worden ingelicht. De voorz. antwoordt, dat het uurloon in de werkverschaffing vanwege de Neder- landsche Heidemaatschappij wordt be paald. Het geval, waarop de heer Van Rui ten doelt, is spreker bekend. Het lage uurloon was een gevolg van het feit, dat, nu de grond moest worden vervoerd voor wegverbreeding in plaats van demping, gebleken is, dat door een aantal werkloo zen op grove wijze de lijn wordt getrok ken, hetgeen o.m. is gebleken hieruit, dat een week nadien 't dubbele kwantum werd verwerkt. Omtrent het venten met ijsco deelt de voorzitter mede, dat dit venten den laat- sten tijd zoo schrikbarend is toegenomen, dat hieraan paal en perk is gesteld. Ook door de geestelijkheid is op het venten met ijs gewezen en spreker is het hierme de volkomen eens, daar veel geld wordt verspeeld en nog wel door personen, die ondersteuning ontvangen. Vandaar dat be sloten is het aantal ijscowagens te beper ken tot vier, zoodat bij het innemen van een standplaats op den gemeenteweg door een ander, proces-verbaal is opgemaakt ge worden. De heer De Jong, wethouder, wijst op de notulen omtrent de zandkwestie. Spreker is bij ontstentenis van den voorzitter, toen wederom door dien schipper zand aan de gemeente word geleverd, overgegaan tot het doen opmeten van deze zelfde schuit door 2 geheel vreemde en deskundige menschen. Uit deze meting is gebleken, dat bedoelde schuit nog steeds hetzelfde aantal M3 zand inhoudt als door den ge meente-opzichter steeds is gemeten, zoo dat hier van benadeeling van de gemeente geen sprake is. Hierna sluiting

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 16