1 os ia "tb t», aa Va 0 Va Va V2 B Va Va Va Va Va Va B Va 1 1 0 Va 0 1 0 Va 0 0 0 Ifl 1 Va 1 v. 0 0 0 Va 0 0 Va 1 0 Va B Va Va Va Va V2 Va B Va 4l/o Va V2 V2 1 Va Va Va Va Va Va Va B u. Va v° B WOENSDAG 29 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN dame door auto overreden. Spoedig daarna overleden. Gistermiddag te ongeveer twee uur is op de Haarlemmerstraat te Rotterdam bij de Brouwersstraat een doodelijk ongeval ge schied. Een ongeveer 35-jarige dame slipte imet haar rijwiel en kwam languit over de straat te liggen. Een auto, die haar ach terop kwam, kon niet tijdig meer tot stil stand worden gebracht zoodat de vrouw het voertuig over haar lichaam kreeg. Zwaar gewond werd zij opgenomen en naar het Binnengasthuis vervoerd. Op weg daarheen is zij overleden. jongen door motor overreden. Op de Laan van Meerdervoort hoek Con- radkade te den Haag had een aanrijding plaats tusschen een motorrijwiel, bestuurd door den 32-jarigen H. J. B„ wonende te Rijswijk en een voetganger, den 13-jariggn G. H. L., wonende alhier. De jongen, die weifelend zou hebben overgestoken, brak vermoedelijk het rechter onderbeen. Hij werd door den G. g. D. overgebracht naar het R. K. Ziekenhuis aan het Westeinde. MET AUTO TEGEN DE GOOISCHE TRAM GEREDEN. De heer A. K. uit Amsterdam, die per auto uit de richting Naarden kwam, is op het kruispunt RijkswegThierenweg tegen de Gooische tram gereden, welke hij niet tijdig' zag aankomen. De auto werd nagenoeg vernield. De heer K. werd in bewusteloozen toestand opgeno men. Hij had een hersenschudding en een ernstige hoofdwonde bekomen en is in de Gerardus Maj ella-stichting te Bussum op genomen. DOOR BLIKSEM GETROFFEN EN GEDOOD. Gistermiddag is de 20-jarige zoon van de weduwe Op 't Veld te Mariahoop, een ge hucht nabij de gemeente Echt, terwijl hij in het open veld bezig was met het opstel len van een dorschmachine door den blik sem getroffen en gedood. LANDARBEIDER VERWONDDE ZICH. Mes schoot uit en trof slagader. Gistermorgen om half zeven begaf de 47- jarige landarbeider W. zich naai zijn wei land in den Waarder-polder. De man zou een eeltplek van de poot van een koe weg snijden en gebruikte daarvoor een groot, scherp mes, dat tijdens de behandeling plot seling uitschoot en den man in het. boven been trof. Hier werd een slagader doorge sneden, zoodat W. in levensgevaar verkeer de. Gelukkig passeerde op dat moment juist een lid van de Ongevallendienst, die eerste hulp verleende. W. is later per auto naar de Mariastichtmg vervoerd, waar hij ter be handeling is opgenomen. LIJK GEBORGEN. Het lijk van den Woensdag j.l. verdronken 19-jarigen onderwijzer J. H. B. is- gister avond ten Zuiden van de Zuiderpier door de bemanning van de sleepboot „Noord- wijk" in zee drijvende gevonden en gebor gen. BOERDERIJBRAND TE HILLEGERS- BERG. Vermoedelijk ten gevolge van het afbran den van verf, nabij een zolderluikje aan den buitenkant van de boerderij, is gisteren brand ontstaan in de boerderij van J. V. aan den Ommoordscheweg 251 te Hillegersberg. Waarschijnlijk zijn eenige vonken door het luikje op den zolder, waar veel hooi gebor gen was, terechtgekomen. Toen de schilders baas zag, dat het hooi vlam had gevat, open de hij het luikje en trachtte het vuur te dooven, doch het was reeds te laat. In en kele minuten sloegen de vlammen réeds door het dak. Een achtjarig gebrekkig knaapje, dat op den zolder was, heeft men bijtijds kunnen redden. Van alle kanten snelden menschen toe om het meubilair in veiligheid te bren gen. De Hillegersbergsche brandweer, die imet zeven stralen het vuur bestreed, wist den brand na één uur te stuiten. Alleen de stallen en zolders zijn door den brand ver nield; het woonhuis heeft men kunnen be houden. DE MOORD TE GROOTEGAST. Beide verdachten leggen volledige bekentenis af. Bij het gisteravond afgenomen verhoor inzake den moord op den 72-jarigen heer F. Zetsma te Grootegast, hebben beide ver dachten, de 26-jarige R. Wiertsma en zijn broer de 24-jarige D. Wiertsma een volle dige bekentenis afgelegd. Nader wordt nog gemeld: De gebroeders Wiertsma begaven zich in den nacht van 24 op 25 Juli naar Opende; daarvoor waren zij volkomen op de hoogte gekomen van de levensomstandigheden van Z. Zij wisten, dat hij alleen woonde en op bepaalde tijden veel geld in huis had. Door het forceeren van de achterdeur drongen zij de woning binnen. In de achterkamer pleeg den zij verschillende gewelddadigheden op Z., waarbij zij eenige schoten op hem losten, hem knevelden en hem een prop in den mond duwden. Daarna werden alle vertrek ken en kasten in het huis doorzocht; de in houd werd voor het grootste deel over den ■grond verspreid en een groot bedrag aan geld werd door hen ontvreemd. 15 RUIM ZES MILLE VERDUISTERD? Bij den filiaal-houder van de coöperatie ve landbouwvereeniging „Samenwerking" is een geval van fraude geconstateerd. De filiaalhouder H. T. uit Ottoland is na ver hoor overgebracht naar het Huis van Be waring te Dordrecht. Hij zou een bedrag van meer dan zesduizend gulden hebben verduisterd. ARRESTATIES IN VERBAND MET INBRAAK. De politie van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam heeft twee personen gear resteerd, die er van worden verdacht be trokken te zijn bij een inbraak die onlangs is gepleegd in een perceel aan de Recht - boomsloot. Uit de opslagplaats werd een groote hoeveelheid manufacturen gestolen tot een waarde van vijf a zesduizend gulden. Twee personen, die verdacht werden meer van de inbraak te weten en die de 'politie terdege in het oog hield, gingen gisteren een winkel in de binnenstad binnen. Zij droe gen een zwaar pak en het was kennelijk de bedoeling den inhoud te koop aan te bieden. Zij werden gearresteerd en naar het bureau overgebracht. Het pak bleek inderdaad een deel van de gestolen manufacturen te be vatten. Bij een huiszoeking, verricht bij.de gearresteerden, werd een groot deel van het gestolen goed gevonden. De twee arrestan ten recidivisten beweren de manu facturen van een onbekenden man te heb ben gekocht. SMOKKELHANDEL IN SIGARETTEN PAPIER. Barricarde te Goirle wordt door slagboomen vervangen. De smokkelhandel in sigarettenpapier tiert nog welig. Dat bewijzen wel de ge beurtenissen van de laatste week, toen en kele van de smokkelaars in handen der ambtenaren vielen. Een zekere J. uit Tilburg werd door de ambtenaren van den ambulanten dienst aan het station aldaar aangehouden, in het bezit van ruim 1000 boekjes sigaretten papier toen hij op het punt stond naar Utrecht te vertrekken. Dat bracht den inspecteur den heer Reijn- tjes op het denkbeeld in Utrecht een onder zoek in te stellen en in samenwerking met de ambtenaren aldaar, vond hij bij zekeren C. nog 200 boekjes, die nog verpakt waren in Tilburgsche couranten van enkele dagen tevoren. Dien zelfden avond werd in de autobus van Turnhout naar Tilburg een vrouw aan gehouden, bij wie de visiteuze te Goirle 500 boekjes in haar rokken vastgenaaid vond. Deze dame behoorde bij een bekende smokkelcombinatie uit Nijmegen. Den volgenden Zondag werd een ander lid dier combinatie, zekere D. uit Neer bosch door de ambtenaren te Hilvarenbeek betrapt, toen hij 1200 boekjes in een koffer vervoerde. Ten slotte werd in Goirle bij een huis zoeking bij T. op den Tilburgschen weg nog een kwantum van 100 boekjes gevonden. Tegen al die personen werd proces-ver- baal opgemaakt, terwijl de gesmokkelde waar in beslag werd genomen. Naar wij vernemen, zal de volgende maand de barricade, die zich op den rijks weg GoirleBelgische grens bevindt, wor den opgeruimd en zal die vervangen wor den door slagboomen die dag en nacht door de ambtenaren bewaakt zullen worden. KRISHNAMURTI'S HORLOGE. Na drie jaren teruggevonden. Dezer dagen is Krishnamurti een aan gename verrassing bereid. Ongeveer 3 jaar geleden, toen hij ons land verliet om naar Amerika te gaan, miste hij zijn horloge en hij had reeds alle hoop opgegeven het fraaie uurwerk nog terug te krijgen, toen hij, thans wederom te Ommen vertoevende, bezoek kreeg van een inwoner van Meppel, die hem zijn bezit terug bracht. Wat was namelijk gebeurd? De Meppelaar had kort geleden een tweedehands-auto gekocht. Toen hij deze eens zeer grondig inspecteerde, vond hij tusschen de bekleeding een horloge. Hij gaf zich vervolgens alle moeite om den eigenaar op te sporen. Van de politie kwam hij te weten, dat de auto vroeger het eigen dom van Krishnamurti was geweest. Bij een bezoek, dat de Meppelaar, zooals gezegd, toen aan Ommen bracht, bleek inderdaad, dat het uurwerk hetzelfde was, dat Krish namurti drie jaar geleden kwijt was. De wereldleeraar was er zeer mee ingenomen zijn horloge weer terug te hebben en gaf den vinder een ruime belooning. HET REVOLVERSCHOT IN DE HEMSTERHUIS STRAAT. Naar wij bij infoimatie vernemen is de toestand van den 29-jarigen D. B. die Zon dagmorgen in zijn woning in de Hemster- huisstraat te Den Haag door een schot van een politieagent in den buik werd getrof fen, gunstig. Er bestaat geen levensgevaar. SPORT HET INTERN. SCHAAK TOURNOOI TE ZANDVOORT euwe wint van prins. Fine behoudt zijn voorsprong. De uitslagen van de gisteren in de acht ste ronde van het internationale schaaktour- nooi te Zand voort gespeelde partijen luid den: Eu we wint van Prins; Fine wint van Landau; Keres wint van Van Doesburgh; Grünfeld wint van Bogoljubov; Tartakower remise met Maroczy; BeckerSpielmann afgebroken. Fine 6J4 punt, Keres 5J4 punt, Euwe 5 punten, Bogoljubov, Maroczy en Tartako wer ieder 4 y2 punt, Grünfeld 4 punten, Spielmann 3>/s punt en 1 afgebroken partij, Van Doesburgh 3 punten, Becker 2JK punt en 1 afgebroken partij, Landau 2 'A punt, Prins 1 pnt. Het verloop. De achtste ronde bracht Grünfeld en Bo goljubov tegenover elkaar. Na zijn ge lukkige overwinning op Euwe had men verwacht, dat Bogoljubov er alles op zou zetten, op Fine in te loopen, om dan in de volgende ronde, waarin hij tegen Fine uit komt, door 'n verdere zege dezen voorbij te streven. Inderdaad zag het er aanvanke lijk naar uit, dat hij den securen Grün- feld zou slaan, doch in tijdnood deed hij een paar zwakke zetten, en Grünfeld stond bij het afbreken der partij op winst, 's Avonds werd de partij voortgezet, waar bij Grünfeld door uitstekend eindspel Bo goljubov tot opgave wist te dwingen. Het eerst was de partij KeresVan Does burg beslist. De Nederlander verloor door dat hij zich ditmaal niet den taaien tegen stander der vorige ronden toonde. De lei der Fine handhaafde zich op de eerste plaats door een uitstekende overwinning op Landau. Becker en Spielmann vochten om een beter klassement. Spielmann kwam tenslot te met een pion meer in een dame-eindspel, waarin hij de beste kansen had. Euwe, die zijn ongelukkige nederlaag van Zondag kalm opnam, maakte korte met ten met den hekkensluiter Prins. Hij offer de in een vroegtijdig stadium twee pion nen voor een aanval. Prins vérmocht in een moeilijke stelling de juiste verdediging niet te vinden en verloor snel. De -twee veteranen Tartakower en Ma roczy bekampten elkaar in een Holland sche opening. Aanvankelijk had de. Pool- sche meester het betere .spel. Hij kwam echter door subliem spel in het verdere verloop der partij minder goed te staan. Na den 30sten- zet werd tot remise beslo ten. Fine—Landau. Fine behandelde de damepion-opening op dezelfde wijze als tegen" Tartakower. Landau voerde op den 8sten zet een ver betering in. die hem goed spel gaf. Op den 14den zet zag hij echter spoken en ruilde een paard op e5. Hierna werd zijn stelling door het krachtige aanvalsspel van den Amerikaan snel onhoudbaar. Immers, Fine wist door met zijn dame naar h5 te spe- len, een verzwakking af te dwingen, waar door het mogelijk werd met zijn dame via g6 de zwarte stelling binnen te dringen. Landau's koning werd daardoor opgejaagd en kwam zeer geëxponeerd te staan. Van alle kanten dreigden offers. Toen Fine ook nog met een toren zijn aanval kon verster ken, was stukverlies niet meer te voorko men. Landau gaf dan ook op. EuwePrins. Euwe opende met de köningspion, wat de wereldkampioen zeer zelden doet. Prins verdedigde zich met Pe6, de zoogenaamde Nimzowitsch-verdediging. Om deze verde diging echter te kunnen spelen moet men ook kunnen verdedigen als een Nimzo- witsch. Prins kreeg, zooals het in deze ope ning past, een gedrukt spel. Euwe had op d5 een sterke pion, die Prins' spel sterk in snoerde. Toen bovendien Euwe nog de rochade van zijn tegenstander onmogelijk wist te maken, werd het einde spoedig ver wacht. Euwe wilde het misschien iets te hardhandig doen en offerde liefst 2 pion nen. Prins wist zich toen toch nog even staande te houden. De vele dreigingen van Euwe werden hem echter te machtig en hij moest op den 26sten zet opgeven. KeresVan Doesburgh. Een Reti-opening waarin Keresscherp op aanval speelde. Van Doesburgh verde digde zich met een systeem van Bogoljubov. Hij vergiste zich echter kort na de ope ning en verloor zijn pion op c5 en moest tevens met een gedrukte stelling genoegen nemen. Keres buitte zijn kansen schitte rend uit. Hij speelde louter krachtzetten en versmaadde de onmiddellijke winst van de kwaliteit. Echter bleek het dat Van Does burgh nu nog meer materiaal moest ver liezen, zoodat de Bussumer snel opgaf. Een fraaie partij van den jeugdigen Estlander. GrünfeldBogoljubov. Grünfeld zag zijn damepion-opening be antwoord met f7f5, de Hollandsche ver dediging, die zeer riskant is. Bogoljubov gaf dus te kennen, dat hij op winst speel de, wat tegen den door en door solieden Weenschen theoreticus een waagstuk was. Grünfeld verdedigde zich dan ook met een stoicijnsche kalmte. Het voeren van den aanval kostte Bogoljubov veel tijd. Het ge volg hiervan was, dat hij zijn laatste zetten in een razend tempo moest doen. Grünfeld zette op dat moment een tegenaanval in, dien hij ook snel speelde. Bogoljubov kon toen natuurlijk niet de beste verdediging vinden en stond hij 't eerste afbreken om 6 uur op verlies. Bogoljubov moest om direct verlies te vermijden, een stuk geven. Als compensatie had hij twee pionnen meer op zijn damevleugel. Hij zou nog remisekan sen kunnen gehad hebben, indien Grünfeld niet een sterke pion op f6 had gehad, die tot dame dreigde te promoveeren. Om dit te beletten moest Bogoljubov de dames rui len. In het eindspel, dat nu ontstond, had hij geen remise-kansen meer, en gaf op. TartakowerMaroczy. Tartakower schijnt te acclimatiseeren. Hij speelde gisteren de Hollandsche ope ning: 1. f2f4. Ook in deze partij ontstond een interessant middenspel waarin Maroczy tegen de aanvalspogingen van den listigen Pool steeds de beste opstelling van zijn stukken koos. Eenigszins eigenaardig was het slot. Maroczy had n.l. voor den 30sten zet remise aangeboden. Daarop had Tarta kower geantwoord, dat dit niet voor den 30sten zet mocht. Echter Maroczy zeide na eenige zetten, dat Tartakower, wanneer hij wilde, nog remise kon krijgen. Op den 30sten zet stond Tartakower slecht en wil de nu tot verbazing van Maroczy remise. Maroczy had n.l. het „wanneer hij wilde" op dat moment bedoeld. Tartakower meen de, dat Maroczy zich verder bond en nam de remise aan. VOETBAL DISTRICTSWEDSTRIJDEN D. H. V. B.—L V. C. B. Zondag 2 Augustus a.s. zullen een drie tal wedstrijden plaats hebben te Noord- wijk op het Sportpark van S.J.C. Om 12.30 uur spelen onze Junioren tegen die van Haarlem. Wie Zondag j.l. te Voorhout de junioren heeft zien spelen, zal er van overtuigd zijn, dat een dergelijk spel voor de toekomst iets belooft. Haarlem heeft een der sterkste elf-tallen en zoo zal het voor de onzen een partij worden, wel ke het aanzien dubbel waard is. Daarom bevelen wij aan om Zondag niet alleen be lang te stellen in de Senioren, doch ook in de Junioren. Laten de junioren zorg dragen dat zij 2.30 uur geheel klaar zijn voor den strijd. Daar de wedstrijden ach ter elkaar volgen, mag er geen minuut aan mankeeren, daar dit zeer onprettig is voor de toeschouwers. Dit geldt ten slotte ook voor de Senioren. Allen dragen zorg voor zwarte broek en schoenen, voor shirts wordt van Districtswege gezorgd. Van Haarlem ontvingen wij de volgen de opstelling: I. V. C. B.-elftal: doel: Koks (Santpoort): achter: v. Straten (D.S.S.); Vinken (H.B.C.); midden: v. Leeuwen <H.B.C.), Korte- kaas (H.B.C.), Haukes (D.S.S.); voor: Tolido (H.B.C.), Ruigrok (H.B.C.), Bosdijk (D.S.S.), Martin (H.B.C.), Gieske (H.B.C.). Reserves: Neve (H.B.C.), Gigengack (G. Wit), Huneker en Kluiskens (beiden T.Y.B.B.). D. H. V. B.-elftal: doel: Aarts (Concordia); achter: Assendelfts (T.Y.B.B.), Glas (B.S.M.); midden: Kokkelkoorn (Vogelenz.), v. d. Mey (B.S.M.), Schouten (H.B.C.); voor: Poelgeest (D.E.K.), v. Bakel (H. B.C.), Vernooy (B.S.M.), Vermaris (van Nispen), Hendriks (O.I.V.). Reserves: Capteyn (D.S.S.), Vinke (O. I.V.), Lensen (Vogelenz.). In deze opstellingen zien wij verschil lenden, die ons niet onbekend zijn, en zoo wel het I.V.C.B. als D.H.V.B.-elftal is zeer sterk. Daartegenover staat, dat de elftal len van het Leidsche District niet minder sterk zijn saamgesteld en gezien de oefen wedstrijd in Volendam, waar de onzen een goede partij voetbal te zien gaven, zien wij a.s. Zondag den strijd met belangstel ling tegemoet. Ook het D.H.V.B.-elftal van Leiden is zeer sterk en wij geven deze zeker kans op een overwinning. De Haar lemmers komen met 2 groote touringcars voor spelers en officials en met nog en kele bussen voor supporters. Zoo zal het op Sportpark een ongekende drukte zijn. waarbij het district Leiden hopenlijk niet ten achter zal staan in het aantal toe schouwers. Omtrent deze wedstrijden, deelt men ons het volgende mede. De eerste 5 dagen vangen de wedstrijden 's avonds om 7 uur aan met een wedstrijd voor clubleden der wielerclubs ..Voorwaarts" Den Haag. „Nieuw Swift" Leiden, „Steeds Hoogei'" Gouda., Woerden Wielerclub en „de Rijn streek" Alphen. Eiken avond rijden er pl.m. 20 leden van Voorwaarts een wed strijd over 40 ronden, de eerste en tweede aankomende hiervan worden geplaatst in de finale der eersten en de finale der tweeden, welke gereden worden op den laatsten dag der zes avonden. Zaterdag middag 8 Augustus. Dinsdag rijdt „Nieuw Swift". Om 8 uur heeft elke avond de start plaats. De wed strijden worden gehouden onder de regle menten der Ned. Wielren Unie, die te vens voor een bevoegde jury zorg dragen. Als kamprechters zullen afwisselend fun- geeren de heeren Paibst, den Haag, Clei- ren, Gouda en Vreeswijk, Alphen, terwijl' de heer Beerepoot, secr. der Rijnstreek, als commissaris der renners en secretaris der Jury fungeert. LEEST DE ADVERTENTIES IN ÜW DAGBLAD. INTERNATIONAAL SCHAAKTOURNOOI TE ZANDVOORT De stand na de 8e ronde is: Deelnemers: ff C Landau j bO O 'E Cu 3 X Q a 3 1 m a c "c 3 0 0 1 1 1 1 l 5l/.j Euwe 4 j A 1 1 v2 1 5 Grünfeld 4 4 4 4 4 0 v2 1 4 Fine 4 4 4 4 1 1 61/o Landau 4 4 4 4 m 21/., Bogoljubov i v2 4 i/o Prins 0 Van Doesburgh o j 1 0 3 Maroczy 4 4 0 i/„ 1 Spielmann 0 31/./ Tartakower 4 4 4 0 1 41/2 Becker 0 0 1 0 21// afgebroken partij. BeckerSpielmann. Becker toonde duidelijk zijn aanvalsplan nen door na 1. d4, e6 op den 2den zet e2e4 te spelen om zoo in de Fransche verdedi ging over te gaan. Beide partijen rocheer- den lang en er ontstond een zeer interes sant figurenspel, waarbij het scheen öf Becker de bestekansen had. Spielmann wist echter een pion te winnen en daarna den aanval van zijn landgenoot af te slaan. Bij het eerste afbreken stond Spielmann in een dame-eindspel een pion voor. Na de hervatting probeerde Spielmann tot winst te komen. Becker echter bood taaien tegen stand en wist de zware koningsstelling open te breken. De partij werd nu voor de tweede maal afgebroken in een stelling, waarin Spielmann een dame plus 2 pionnen tegen Becker een dame heeft. Het is zeer waarschijnlijk, dat-Becker remise kan-hou den, door eeuwig schaak. WIELRENNEN RIJSWIJKSCHE WIELERBAAN. Het programma voor as. Zondag. Behalve de nationale omnium tusschen Pijnenburg, Wals, Slaats, Pellenaers en de gebroeders van Kempen zal a.s. Zondag middag 2 uur op de Rijswijksche wieler baan een wedstrijd achter kleine motoren worden verreden, waaraan deelnemen de Amsterdammer Buis, die in het stadion be wezen heeft een goed stayer te worden, de jeugdige Wildt, die vorige week Dinsdag op Rijswijk wist te winnen, en voorts van der Meer, Wildschut, Pootjes en van Es. Zes-avoaiden-wedstrijd te Alphen a.d. Rijn

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9