ZATERDAG 25 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 NOORD WIJK. Personalia. Voor het Mulo-diploma A. is geslaagd G. D. van Went. ROELOFARENDSVEEN. Personalia. Voor het examen Han delskennis l.o. is geslaagd de heer L. G. C. de Jong. STOMPWIJK. De harddraverij. Het bestuur van de harddraverijvereeniging „Nooit Gedacht" verzoekt ons te melden: De 1ste prijs welke voor de draverij, welke op 5 Aug. a.s. gehouden wordt, be draagt 300.2de pr. 100.en twee premie's. Een groote verbetering zal dit jaar zijn de start, welke geschiedt achter de linten door middel van gramofoon-platen, door den heer Comimijs. Het herhaaldelijk draaien zal dus wel niet meer voorkomen, zoodat de draverij tijdig eindigen zal. De avond kan dus dienen om alle crisis-narig- heid te vergeten en eens ouderwetsch feest te vieren. Zweefmolen, Shimmytrap, U- boot globe, luchtschommel en prijsgeven de zaken zullen het hunne er wel toe bij dragen. Rest ons nog te vermelden, dat dit jaar dameskaarten verkrijgbaar zijn tegen ver minderde prijzen. TER AAR. H. Priesterwijding. Over enkele weken heeft onze Parochie wederom het voorrecht een zijner zonen te zien uitverkoren tot de waardigheid van het Priesterschap. Op Maandag 10 Augus tus a.s. zal de weleerw. fr. P. Akerboom M. S. C. de H. Priesterwijding ontvangen uit de handen van Mgr. Dr. Lemmens in de kapel van het Missiehuis te Stein. Den daaropvolgenden Zondag 16 Augustus hoopt pater Akerboom zijn eerste Plech tige H. Mis op te dragen in de parochiekerk van den H. Hadrianus alhier. Dit heuglijk feit zullen wij niet onop gemerkt voorbij laten gaan. De propagan- daclub, welke belast is met de organisa tie, is reeds aan de voorbereidende werk zaamheden begonnen, die later uitvoeriger bekend zullen gemaakt worden. Een interessante tocht. Wederom heb ben de ouden van dagen het jaarlijksche uitstapje gemaakt waaraan een eenigszins feestelijk karakter was verbonden, want het gold een lustrum-tocht. Onder een drei gende lucht werd de stoet geformeerd op het Kerkplein, welke stoet bestond uit twee en twintig auto's, waarin gezeten 63 ouden van dagen en nog een touringcar met de dames, die gecollecteerd hadden voor deze reis. De route ging dit jaar via Lei den naar 's-Gravenhage. Hier was het de eerste pleisterplaats en wel in den Die rentuin. Nadat verschillende versnaperin gen werden geoffreerd gingen de oudjes een rondwandèling maken door het groote park Bij de afdeeling „dieren" werden de kleine en groote beesten onder de loupe genomen. Men was soms wel eens huiverig van de toch vriendelijke neigingen van zoo'n eeuwig gevangene, wanneer b.v. de oli fant zijn slurf ver naar voren stak. Van hier werd gereden naar Scheveningen waar aanvankelijk het voornemen vaststond om te gaan baden, doch de heeren doktoren oordeelden het beter gezien de tempe ratuur niet in zee te stappen. Heel plechtig en langzaam reed men toen den boulevard langs zoo naar het Haagsche bosch, wat links en rechts werd doorkruist, om als slot een uurtje te vertoeven in de magnifieke uitspanning „De Bataaf". Hier waren de oudjes echt in hun sas. Terug over de Haagsche Schouw, Leiden, arri veerde het gezelschap ongeveer om half tien weer in onze gemeente. De R.-K. Muziekver. „Arti" ontbrak ook ditmaal niet op het appél om de stoet van af de groote brug in te halen en haar on der vroolijke marschnummers te begelei den naar het intbindingsterrein, het Kerk plein. De voorzitter van het comité, de heer M. Robertz, vond het een welkome gelegen heid nu bij het einde van den tocht eeni- ge dankwoorden te richten tot allen die hebben meegewerkt tot het welslagen van deze reis. Een byzondere hulde mochten zij incasseeren, die gratis hun auto dispo nibel stellen, voorts de gemeentenaren voor hun offers en tot slot „Arti",-die altijd zorgt voor een opgewekt, waardig besluit. Ter loops werd door spr. nog gewag gemaakt van het eerste lustrum. Spr. vertolkte de gevolens der ouden van dagen op wier ge zichten zoo'n dag de blijdschap geteekend is en bracht lof aan een ieder, die in een of anderen vorm heeft gezorgd dat deze reis gezellig en vlot is verloopen. Na het spelen van: „Lang zullen zij leven" ging de stoet uiteen, trok men huiswaarts. Evenals voorgaande jaren mocht deze thuiskomst zich in een groote belangstel ling verheugen, wat zeker pleit van een medeleven met de oude menschen en een deelneming in hun ganoegens. Wij eindigen dit verslag met een woord van hulde aan het comité voor zijn verrichte werkzaam heden, wat de ouden van dagen in hooge mate waardeeren. Verder blijven wy by onze meening, reeds meerdere malen ge lanceerd, dat een terugkomst by dag mooier is. Doch dit schijnt niet gemakke lijk te gaanmaar waarom moet dan het officieel vastgestelde uur altijd over schreden worden? Personalia. Voor het- Mulo-diploma A. zijn-geslaagd H. W. Roest en A. J. Vuyk. WASSENAAR. Voetbalvereemging „Blauw Zwart". De R. K. Voetbalvereeniging „Blauw Zwart" hield Vrijdagavond een ledenver gadering in het Patronaatsgebouw. De voorzitter sprak zijn blydschap uit over de goede opkomst, vooral van de jongeren. Hij wees op de gelukkige omstandigheid, dat de geest goed te noemen is en memo reerde in het kort net verloop van het af- geloopen seifoen. Het eerste elftal wist zich in den I.V.C.B. te handhaven, het tweede bereikte een goede plaats in de reserve evenals het derde, terwyl by de juniores twee kampioenen voor den dag kwamen. Spreker bracht hulde aan de le den en sprak de verwachting uit, dat zy de vereeniging trouw zouden blijven en er naar streven zouden om tot haar groo teren bloei bij te dragen. Hij wekte allen op, om propaganda in eigen kring te ma ken. Besloten werd met het gemeentebestuur een overeenkomst van huur aan te gaan omtrent het sportterrein. Medegedeeld werd voorts, dat het be stuur pogingen had aangewend, om het eerste elftal in een andere afdeeling onder te brengen. De uitgaven welke de ver eeniging zich thans voor reizen n^ar het hartje van Noord-Holland moet getroosten zijn byna niet te dragen, terwijl de ver eeniging toch eigenlijk in de andere af deeling thuisbehoort. De vereeniging ging hiermede accoord. Hierna bracht de voorzitter dank aan allen, die in het afgeloopen jaar zich be ijverd hadden om voor de vereeniging werkzaam te zijn. Medegedeeld werd, dat de trainer zich weer beschikbaar had ge steld om de leden te oefenen. Besloten werd hiervan gebruik te maken. Besloten werd het bestuur met 2 leden uit te brei den. In de eerstvolgende vergadering zal de verkiezing plaats hebben. Medewer king werd gevraagd aan de leden, om de voetbalterreinen in orde te brengen, ter wijl een beroep op de leden werd gedaan om gelden in te zamelen ter bestrijding der daaraan verbonden kosten. Besloten werd in de zomermaanden de leden vrij te stellen van het betalen van contributie. Na bespreking van eenige interne aange legenheden werd de vergadering door den voorzitter met een opwekking, om de ver eeniging te helpen grootmaken, gesloten. Personalia. Voor het Mulo-diploma B. is geslaagd P. Voigt. Koninginnefeesten. By de besturen van de beide Middenstandsvereenigingen te dezer plaatse bestaan plannen, om ter gelegenheid van de a.s. Koninginnefees ten een etalagewedstrijd te organiseeren. Mede wordt overwogen een bloemencorso voor de jeugd en verschillende attracties voor de ingezetenen te doen houden. WARMOND. Personalia. Tot kweekelinge met akte aan de School met den Bijbel alhier is benoemd mej. J. A. Zandbergen uit Oegst- geest. Gevestigd: A. M. v. d. Geest van Alkemade A. J. v. d. Geest van idem Th. v. d. Oudenaller van Waspik M. van Duyvenboden van Noordwijk M. J. van Werkhoven van Oegstgeest L. J. Vlugt van Alkemade A. C. Berbee van Voorhout H. van Dijk van Leiden J. M. Bijleveld van Oegstgeest. Vertrokken: A. J. van Kampen naar Heemstede J. A. Roest naar Noord- wijkerhout L. J. Beugelsdijk naar Voor hout J. C. Beugelsdijk naar idem A. J. Kroon naar Leiden H. P. v. d. Voort naar Boskoop J. W. Henfling naar Bloe- .mendaal J. H. Meijer naar Noordwij- kerhout J. M. van Schie naar Utrecht M. Corver naar Leiden. WOUBRUGGE. Personalia. Voor het Mulo-diploma A. is geslaagd D. N. C. van Beyeren. De Raad kwam gisteravond in vergade ring bijeen, waar by alle leden present waren. Ingekomen is een verzoek, om de re ductie van 25 pet. 'voor de biljarts in de café's, toegekend by raadsbesluit van 8 Aug. 1935 ook toepasselijk te verklaren vpor de St. Franciscuszaal in Noorden. Dit wordt goedgevonden. Krachtens art. 179, 2e lid van de Ge meentewet moet de Raad de ambten en betrekkingen aanwijzen in dienst der ge meente, welke met uitsluiting van an dere gegadigden slechts kunnen wor den vervuld door militairen of gewezen militairen, die ingevolge het capitulanten- stelsel daarop aanspraak maken. Geble ken is echter, dat er voor deze gemeente aanleiding bestaat om aan de Kroon een verzoek te doen tot het bekomen van ont heffing, waartoe de Wet de mogelijkheid openlaat. Besloten wordt deze ontheffing aan te vragen. De administratie voor de loonbyslagre- geling voor den landbouw, welke sedert 1 Mei in deze gemeente van kracht is, wordt waargenomen door den heer H. Markman. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt hem hiervoor een honorarium toegekend van 100.om dan op het eind van het jaar na te gaan of eenige verhooging moet worden verleend. Dit wordt goedgevonden. Uit de bespre king bleek, dat de verwachtingen omtrent het resultaat van de regeling niet hoog ge spannen zijn. Tot leden van de commissie voor het na zien van de gemeenterekening over 1935 worden bij stemming benoemd de heeren J. Baas, H. Blijleven en J. van der Laan. Bouwverordening. In de vorige vergadering staakten de stemmen over het vaststellen van de kaar ten van de Bouwverordening. Burgemees ter en Wethouders stelden daarbij voor den ringdijk achter het dorp te betrek ken by het landelijk gedeelte, waarin niet anders dan op afstanden van 100 Meter gebouwd mag worden. De tegenstemmers wilden door het maken van een nieuwe lijn deze afstanden terugbrengen tot 12 Zoo stierven de keizer en de keizerin van Rusland Rond Kerstmis 1917 hoorde het keizerlijk paar van Rusland, dat door de revolution- nairen gevangen was genomen, van de uit breiding der Bolsjewistische dictatuur, van de terreur, die in heel Rusland ontketend was, van de folteringen en terechtstellin gen, die een Regeeringssysteem geworden waren, van de verwoesting en plundering der kerken, van de ontwijding der heilig dommen en der eerbiedwaardigste reli gieuzen. Ja, werkelijk de voorspelling ging van Raspoetin letterlijk in vervulling. „Als ik dood ben, zal Rusland in han den van den duivel vallen!" Deze mededeelingen waren een zware slag voor Nicolaas II en zij vervulden hem met droeve bitterheid. Dat was dus 't nut en het loon voor zijn afdanking! Toen hij afstand deed van den troon had hy ge meend, dat het offer van zijn persoon dpn haat tegen het regiem ontwapenen zou, en het Russische volk, tot een nieuw leven ontwaakt, geen andere gedachten hebben zou, dan tegen den vijand voor het land te strijden, zooals in 1812 gebeurd was. Thans zag hij in, hoezeer hij zich vergist had. Niet veel later vernam hy ook, dat de dictatoren van het Kremlyn voor de Duit- schers gekapituleerd en het vredesverdrag van Brest-Litowsk onderteekend hadden. Eenige pennestreken waren voldoende ge weest om het eeuwenoude werk van de groote Orthodoxe Czaren, die de geschiede nis de naam „verzamelaars der Russische aarde" gegeven had, te vernietigen. En daar de kranten ook van een clausule spra ken, waarin de Duitschers geëischt had den, dat de keizerlijke familie hun gezond en levend uitgeleverd zou worden, had de Czaar uitgeroepen: „Als dat maar geen list is, om mij voor mijn volk te onteeren. Een grootere schan de kon men mij niet aandoen". Even impulsief had de Czarin zich tegen de gedachte verzet en verklaard: „Aan de Duitschers onze redding moeten danken?Neen! nooit! Liever onder de handen der Bolsjewisten sterven!" Het keizerlijk paar vermoedde niet, wat hen te wachten stond en hoeveel beter het geweest was, in handen van den voorma li gen vijand te vallen. Het geestelijk lijden en de patriotische vernederingen der gevangenen werden nog vermeerderd door de steeds schraler en armoediger wordende levenswijze der keizerlijke familie. Het kleine garnizoen van Tobolsk, dat met de bewaking belast was geweest, was door halfnaakte en schaamtelooze rood-gardisten vervangien, die zich allesbehalve waardig tegenover de jonge grootvorstinnen gedroegen. Tenslotte werden ondanks de grootste spaarzaamheid de geldmiddelen krap. De trouwe dienaars moesten heengestuurd worden en men moest zich met „rantsoen der soldaten" te vreden stellen. „Wij zullen alles geduldig aannemen. God zendt ons deze vernedering. Verdra gen wij ze dus voor onze zaligheid. Heeft Jesus Christus, voor hij op Golgotha stierf, niet den kelk tot den bodem geledigd?" Den 20en Maart 1918 toen het Paasch- feest naderde, schreef zij: Meter en tevens alsnog uit de reeds vast gestelde Bouwverordening lichten de be paling, waarbij op dezen dijk allen op een afstand van 10 Meter uit den teen ge bouwd mag worden. De voorzitter stelt voor om niet opnieuw de discussie over dit punt te openen, om dat in de vorige vergadering reeds zoo in den breede hierover is uitgewyd, tenzij nieuwe gezichtspunten aanwezig zouden zijn. Een paar leden wenschen een korte ver klaring af te leggen. De heer Blijleven, in de vorige vergadering afwezig, zegt ken nis genomen te hebben van de technische en finantieele bezwaren, door Burge meester en Wethouders met den Inspec teur voor de Volkshuisvesting ontwikkeld tegen de motieven van de tegenstem mers, verwondert zich dat dan de eige naars zelf nimmer bezwaren maakten, het terrein is ook allerminst bouwrijp uit ge brek aan een afdoende rloleering, terwijl ten slotte het algemeen belang voorrang moet hebben bij het particulier belang van aannemers. De heer Baas zegt uit practische over wegingen met B. en W. mee te gaan, of schoon de zaak op zich niet zijn instem ming heeft. Het voorstel van B. en W. wordt nu aan genomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Augustinus, Stam, Sloof, van der Laan en Splinter. De heer Stam heeft een bod gedaan van 400.voor het terrein van de gemeen te, gelegen naast het pand bewoond door W. Blom in het Zuideinde. B. en W. dee- len nu mede, dat het terrein groot is 21 Aren met een breedte van ongeveer 32 M., waarop 2 dubbele woonhuizen te bouwen zouden zijn en achten een waarde aanwe zig van 900.Na eenige bespreking gaat de Raad met deze taxatie accoord en geeft volmacht om het perceel tegen dien prijs aan den man te brengen, waarvoor de heer Stam voorkeur zal hebben. Bij de rondvraag informeert de heer Verhaar of er geen middel is tegen glad heid van de teerwegen, waarvan de paar den zoo vaak het slachtoffer worden. Op bepaalde momenten schijnt die gladheid op te treden, doch een middel daartegen was geen der aanwezigen bekend. „De Verlosser der wereld komt! Buigen wij ons voor Zijn kruis; helpen wij Hem moedig, het kruis dragen. Denken wij er steeds aan, dat ons kruis nauwelijks de schaduw van Zijn kruis is.Gij, die men versmaadt en bespot, wees geduldig.... Gij, die men vervolgt en kwelt, ver heugt u!" Zij had een van haar dochters het vol gend gebed gedicteerd: „Heer, verleen ons het geduld, om in deze woelige dagen de folteringen van onze beulen te verdragen. Help ons, smaad en schande te verduren! Geef ons aan de poort van het graf, de bovenmensohelijke kracht, nederig voor onze vijanden te bidden!" Bovendien nog dit gebed: „Koningin des Hemels en der aarde, Troosteres der Bedroefden, hoor onze smeeking! Sla genadig Uw oogen op ons vaderland. Het heilige Rusland, Uw heer lijke woning is in gevaar onder te gaan. O, verlaat het niet! Sla genadig Uwe oogen op onze tranen en ons martelaar schap!" Den 22en April kwam Basil Yakobleu, een gedelegeerde van het Centraal execu tie-comité van Moscou. Hij was voorzien van buitengewone vol machten, welke hem de macht gaven, een ieder, die zich niet naar zyn bevelen schik ken wilde, direct en zonder iederen vorm van proces te laten fusilleeren. Hij kondig de dus „Nicolaas Romanow" aan, dat hij opdracht had, hem met zyn familie en zijn begeleiders mee te nemen „op een reis van 4 of dagen, waarvan hij hen het doel niet kan aangeven". Op de dringende vragen van den Czaar omtrent het doel en de reden van deze geheimzinnige reis, antwoordde Yakobleu met allerlei uitvluchten. Maar enkele zonderlinge woorden, die hem ontsnapten, wekten in Nicolaas II de meening, dat de Bolsjewistische dictatoren besloten hadden, hem naar Moscou over te brengen, omdat zij Duitschland hadden moeten beloven, het verdrag van Brest Litowsk door hem te laten onderteekenen. En deze meening ontlokte hem den uit roep: „Ik het verdrag van Brest—Litowsk on derteek enen? Liever snijd ik me de hand af!" Hij reisde den 26en April met de Czari na en haar jongste dochter Maria Nicola- jewna af: de overige gevangenen zouden later bij hem komen. Den 23en Mei was de heele keizerlijke familie weer vereenigd in Jekaterinenburg, een groote industriestad in het centrum van den Oeral. „Nicolaas Romanow en de zijnen" had den als woning een zeer eenvoudig en sterk verbarrikadeerd huis, „Huize Ipa- tiew". Bijgeloovig als de Czaar en de Czarina waren, moet de naam Ipatiew een grooten indruk op hen gemaakt hébben. Was het niet in het beroemde klooster van Ipatiew in Kostroma, waar Michael Feodorowitsch Romanow, de stichter der dynastie, door een gezantschap uit Rome de Czarentroon ontvangen had? Zou door een eigenaardi ge gril van het noodlot dezelfde naam „Ipa tiew" bij het roemrijk begin en het tragisch einde van een dynastie een rol spelen? Het keizerlijk paar bemerkte aanstonds, dat men besloten was, van nu af ieder me delijden en alle respect te laten varen. Vooreerst verwijderde men vijf personen van hun hofhouding en het grootste gedeel te van het pèrsoneel, van wie de eenen in Jekaterinenburg verbannen, de anderen in de gevangenis der stad gebracht werden. Dan werd het opperbevel over „Huize Ipatiew" door twee Joden overgenomen, Jacob Yurowski en Chaia Golotschekind, allebei fanatieke Bolsjewieken, die door het Centraal Executief-comité in Moscou met geheime instructies en onbegrensde vol macht toegerust waren. Om de gevangenen beter in het oog te houden, nam Yurowski zyn intrek in een kamer op de eerste étage, van waar men alles kon zien, wat in de bekrompen wo ning van de keizerlijke familie gebeurde. Bovendien plaatste hij wachten in de gan gen en voor iedere deur. Dit voortdurend samenleven onder één dak met de Rood- gardisten, maakte het leven van de gevan genen onverdraaglijk. Men begrijpt maar al te goed het gebed van de keizerin: „Koningin des Hemels en der aarde, keer Uwe oogen niet van ons martelaarschap! O Heer, Gij, die ons aan de poorten van het graf ziet, schenk ons de bovenmensche- leijke kracht, nederig voor onze beulen te bidden". Ongeveer den 12en Juli vertoonden Yurowski en Golotschekin een eigenaardige opgewondenheid. In den Oeral heerschte een geweldig op roer. Sinds eenige weken naderde vanuit Oost-Siberië een contra-revolutionair le ger, de Witte Armee, onder bevel van Ad miraal Koltschak en gesteund door twee divisies vroegere gevangenen. Dit leger dwong de rooden voortdurend tot den terugtocht en niets scheen heen meer te kunnen stuiten op hun marsch naar Jekaterinenburg. De avond van den 16en Juli was voor de gevangenen als gewoon verloopen. Na het eenvoudig avondmaal om 8 uur, hadden zij beproefd elkander wat afleiding te be zorgen, door kaart" te spelen. Maar spoedig waren zij, gedwongen door den onrust van hun gedachten, tot hun geliefkoosde bezig heid teruggekeerd. Zij hadden enkele hoofdstukken van het Evangelie en eeni ge passages uit het boek der Profeten voor gelezen. Met het oog op de zieke keizerin waren allen om half 11 's avonds naar bed gegaan. Drie uur later werden zij door het ge stommel van zware laarzen in de aangren zende kamer uit den slaap opgeschrikt. De s?=*ur ging open.... Het is Yurowski met een escorte. Met ruwe stem beveelt hy: Losse nummers van DE LEIDSCHE COURANT zijn verkrijgbaar bij: Sigarenmagazijn „INSULINDE" Heerenstraat 2 Sigarenmagazijn J. G. v. ZWIETEN v. d. Waalsstraat 1 Sigarenmagazijn SOMERWIL Hoogewoerd 24 ZANDVLIET's Boekhandel Haarlemmerstraat 117a KIOSK, Prinsessekade Bureau DE LEIDSCHE COURANT Papengracht 32. „Staat op en kleedt U vlug aan. U wordt ergens anders heen gebracht, want het Witte Leger nadert Jekaterinenburg". Zoodra zij zich aangekleed hadden, wer den zij in een lage kamer van het sous- terrain gebracht. Alle gevangenen van Huize Ipatiew, de vier grootvorstinnen, dr. Botkin en de drie bedienden. Een roodgar- dist zegt hun: „Wacht hier!Binnen en kele oogenblikken zulen auto's komen, om u in veiligheid te brengen". De gevangenen schenen geen vermoeden te hébben van het dreigend gevaar. Nadat zij reeds geruimen tijd gewacht hebben, vraagt de keizer stoe len voor de keizerin en de Czarewitsch, die zich nawelijks meer staande kunnen hou den. Men brengt twee stoelen. Maar een oogenblik late: wordt de deur opengerukt en de Bolswistische Commis saris versoheen opnieuw, gevolgd door 10 soldaten met den revolver in de hand. Zonder een woord te spreken geeft Yuorwski het teeken, waarna hij op Nico laas II schiet, die, als door den bliksem getroffen, neerstort. Een kreet van ontzet ting een knetteren van kogels en alle gevangenen liggen in een stroom van bloed op den grond. Het drama heeft nog geen twee minuten geduurd. Intusschen hebben de moordenaars hun werk nog niet volbracht, zy hebben eerst het meest afschuwelijke gedeelte uitge voerd: de arbeid die hun nog wacht is moeilijk, luguber, schandelijk.... Thans komt het er op aan, de elf lijken te doen verdwijnen, Zoodat er geen spoor van overblijft. Moscou heeft het gewild, want alles, wat gebeurd is, was tot in de finesses door het Centraal Executief-comité van het Kremlin, door Lenin, Trotski, Sverdlow, Zinowiew en Dnherzinski bevo len. De Sowjet van Jekaterinenburg kan aanspraak maken op de weinig roemrijke rol van beul. Een der beulen, blijkbaar een man van ontwikkeling, die echter zijn naam niet aan het nageslacht bekend wilde maken, kreeg op den vooravond van het vreesdij k bloed bad, toen hij in de kamer, welke voor de slotscène bekend was, de laatste instruc ties ontving, poëtische herinneringen. Hij nam een potlood en krabbelde op den muur twee verzen van Heine: Balthasar werd echter denzelfden nacht, Door zijn knechten omgebracht. 16 Juli 1918. Thans kwam het er dus nog op aan, de 11 lijken te laten verdwijnen, zonder dat ooit iemand ze ontdekken kon. Onder de waakzame oogen van Yurows ki, droegen de moordenaars de nog war me, bloedende lichamen vlug naar een auto. Dan ging het in allerijl naar een woud, dat enkele mijlen van Jekaterinenburg ligt, het bosch van Koptiaki. Na lange omwegen over ongebruikte we gen, stopte men ten slotte op een open plek, waar in het midden de schacht van een verlaten mijn zich bevindt. De plaats was enkele dagen tevoren met de groot ste zorg uitgekozen. Hier wordt de wagen snel ontladen. Eerst berooft men de slachtoffers nog van alle voorwerpen van waarde, lieve en vrome herinneringen, waarvan zij nooit afstand gedaan hadden; medaillons, armbanden, ringen, iconen, hangers. Dan worden de lijken ontkleedt. Met groote slagersmessen snijdt men hen de ledenmaten af en hakt ze in stukken. Dan giet men 90 kilo zwa velzuur er over heen, om vleesch en been deren op te loozen en verbrandt ze met 200 liter petroleum. Na dit afschuwelijk werk wordt het slij- kerige, stinkende mengsel, dat nog over bleef, met de schop in de schacht gewor pen. Zoo speelde zich in den nacht van 16 op 17 Juli 1918 op het tooneel van het wereld- theater een der vreeselijkste drama's af. die de menschheid in haar boosaardigheid zich uitdenken kon. Daar staat de „doodstraf" op! Fietsen in het donker zonder reflector en zonder wit achter- spatbord kost 'n paar gulden boete (als de politie u ziet) of... uw leven (als het verkeer u niet ziet!) P.S. Wist u, dat alleen „wit" „wit" is..„ („smoezelig" of „verroest" is dus niet voldoende GEMEENTERAAD VAN NIEUWKOOP

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7