L - DINSDAG 21 JULI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BUD - PAG. 8 WANDELSPORT De Internat, vierdaagsche afstandsmarschen. He aankomst van de deelnemers. De vlaggenparade op het Molenveld. Voor de stad Nijmegen is het sinds de opening van de Waalbrug een opeenvol ging van feestelijkheden geweest en deze week staat de stad dan weer in het teeken van de wandelsport. Voor de 26e maal or ganiseert de Nederlandsche Bond voor Lichamelijke Opvoeding hier de interna tionale Vierdaagsche afstandmarschen. De belangstelling hiervoor is nog steeds groeiende en dit jaar zijn er weer ruim 600 deelnemers meer dan vorig jaar, dit aantal bedraagt ruim 3800, waarvan meer dan 2300 burgers. Vanaf tien uur gistermorgen begon de groote intocht van de uit alle deelen van het land komende deelnemers. Op alle mo gelijke wijzen bereikten zij de stad Nijme gen. Aan het station heerschte een gezel lige drukte. Bij den uitgang was een fraaie eereboog opgericht vrachtauto's voor de bagage, autobussen en taxi's stonden er in grooten getale gereed en dat hiervan een druk gebruik gemaakt werd, behoeft geen betoog. Heele groepen en detachementen gingen echter in formatie naar de kazerne macheeren en de groote verscheidenheid in uniform of burgerkleeding leverde een fleurigen aanblik op. De belangstelling van de bewoners van Nijmegen was zooals al tijd weer zeer groot. De stad bood overal door de vele versieringen, die in verband met de Waalbrugfeesten waren aangebracht en die thans nog bestonden, een fleurigen aanblik. Behalve per trein kwamen ook vele deelnemers per auto, motorfiets, of autobus, terwijl er ook nog waren, die naar Nijmegen kwamen loopen. Thans kon men zien, welk een verbetering de nieuwe brug voor de stad beteekende. Wanneer men in de kazerne van de koloniale reserve is aangekomen, begeeft men zich naar een der bureaux om zich aan te melden om na zijn armband met nummer in ontvangst genomen te hébben, zich naar een zaal, zolder of tent te begeven, de plaats waar men gedurende de vierdaagsche gelegerd is. Het tentenkamp, dat op het zgn. Mo lenveld gelegen is, bestrijkt ditmaal in ver band met het groote aantal deelnemers een zeer groote oppervlakte. Men vindt er de eet-, slaap- en waschtenten. Bij het begin van iedere rij tenten is een bord geplaatst waarop een straatnaam vermeld is. Het aanmelden van de deelnemers vorderde, hoewel alles een vrij vlot beloop had, lan gen tijd en degenen, die aan de bureau van aanmelding zaten verdienen dan ook wel een woord van hulde, want veel rust werd hen niet gegund. Eerst tegen zeven uur des avonds kon gezegd worden, dat de drukte voorbij was. De vlaggenparade. Om half vijf des middags vond op het Molenveld de gebruikelijke vlaggen-parade plaats. Onder het spelen van de volkslie deren werden daar allereerst de vlaggen geheschen van de landen der deelnemen de buitenlanders t. w. van België, Duitsch- land, Engeland, Frankrijk en Zwitserland, waarna onder het spelen van het Wilhel mus de Hollandsche driekleur en de oran jevlag geheschen werden, terwijl tot slot onder het spelen van het vierdaagsche- lied, de bondsvlag in top ging. Daarna werd met de muziek van de Koninklijke Marine, onder leiding van kapelmeester Leistikow, door de afgevaardigden van de verschillende detachementen en groepen langs den algemeenen leider, kapitein adj. J. N. Breunese gedefileerd. Opmerkelijk was het, dat het aantal buitenlanders dit jaar veel minder was dan vorige jaren. Des avonds vond in den tuin van de sociëteit „de Vereeniging" een concert plaats door de kapel van de Koninklijke Marine, waar na allen omstreeks tien uur, voor zoover zij dit al niet reeds gedaan hadden, hun legerstede gingen opzoeken, om heden, uit gerust, den eersten marschdag aan te van gen. ROEIEN WEDSTRIJDEN VAN DE KONINKLIJKE. De loting. Donderdag, Vrijdag, Zaterdag en Zondag, a.s. worden de roeiwedstrijden van de Koninklijke gehouden, deels op sloten deels op den Amstel. De loting gistermiddag gehouden had het volgende resultaat: Donderdag (Sloten) voorwedstrijden: 11.50 uur, overnaadsche skiff, eerste heat: b. 1. Poseidon, b. 2 Die Leythe. 12.10 uur overnaadsche skiff, tweede heat: b. 1. De Amstel, b. 2 A. R. S. A. 12.30 uur, Jonge skiff A. eerste heat: b. 1 Njord, b. 2. Spaarne. 12.50 uur: Jonge skiff A. tweede heat: b. 1. De Hoop, b. 2. Nautilus. Vrijdag, 24 Juli, eindwedstrijden te Sloten. 15 uur: twee zonder stuurman: b. 1. De Hoop (alleen). 15.20 uur. Jonge skiff B: b. 1. Poseidon, 2. 2. De Hoop. 15.40 uur: Oude skiff: b. 1. Willem III, b. 2. De Hunze. 16 uur: overnaadsche skiff: b. 1 winnaar tweede heat: b. 2. winnaar eerste heat. 16.20 uur, Jonge skiff A.: b. 1 winnaar eerste heat, b. 2 winnaar tweede heat. 16.40 uur: Vier zonderr stuurman: b. 1. Galgewater; b. 2. Nereus. Gaat U met vacantie naar bosch en heide, zee en strand P Verzuim dan toch vooral niet AMILDA-zonnebruin- crême mede te nemen. Deze beschermt tegen vervellen en zonnebrand en bevordert tevens een snelle, mooie natuurlijke huidbruining, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. 4684 Eindwedstrijden op Zaterdag 25 Juli op den Amstel. I uur, stijlroeien, dames, vier seniores: b. 1. De Vliet; b. 2. De Hoop, b. 3. De Hunze. 10.30 uur, stijlroeien, dames, vier junio res: b. 1. De Hoop, b. 2. De Amstel. II uur, stijlroeien, dames, skiff junio res: b. 1. Deutscher Ruder Verein; b. «2. De Vliet. 11.30 uur, stijlroeien, dames, skiff se niores; b. 1. Wilem III; b. 2. De Amstel. 14 uur, Maasvieren, jongens 1718 jaar, stijlroeien: b. 1. Commissie v. h. Jeugd- roeien; b. 2. F. A. M. O. S.; b. 3. Amstel. Dezelfden snelroeien: b. 1. Amstel; b. 2. Commissie v. h. Jeugdroeien; b. 3. F. A. M. O. S. 14.45 uur, Overnaadsche vieren, Jongens 1718 jaar, snelroeien: b. 1. Commissie v. h. Jeugdroeien; b. 2. F. A. M. O. S. 5.15 uur, Jonge vier A.: b. 1. Nereus; b. 2. Laga. 15.30 uur, Achtriems sloepen, matrozen- instituut: b. 1. Sloep I; b. 2. Sloep II; b. 3. Sloep III. 16 uur. Oude Vier, tweede klasse: b. 1. Njord; b. 2. Neureus. 16.30 uur: Jonge acht B.: b. 1. De Am stel; b. 2. Nereus; b. 3. Triton. Voorwedstrijden op Zaterdag 25 Juli op den Amstel. 19.30 uur, Oude twee, eerste heat: b. 1. Triton; b. 2. Willem III. 19.50 uur: Oude twee, tweede heat: b. 1. Njord; b. 2. Nereus. 20.10 uur: Oude acht, eerste heat: b. 1. Amstel; b. 2. Galgewater. 20.30 uur: Oude acht, tweede heat: b. 1. Triton: b. 2. Nereus. Eindwedstrijden op Zondag 26 Juli op den Amstel. 14.30 uur: Oude twee: b. 1. Winnaar tweede heat; b. 2. Winnaar eerste heat; b 3 Snelste tweede. 15 uur: Overnaadsche twee: b. 1. De Amstel n; b. 2. De Amstel I. 15.30 uur: Oude acht, b. 1. Snelste twee de; b. 2. Winnaar tweede heat; b. 3. Win naar eerste heat. 16 uur: Jonge acht A.: b. 1. Nereus; b. 2. De Hoop; b. 3. Laga. DE KEUZE-WEDSTRIJDEN VOOR BERLIJN. Woensdag 22 Juli en Donderdag 23 Juli worden te Sloten de laatste keuzewedstrij den gehouden, in verband met de as. Olympische roeiwedstrijden te Gruenau, Gisteren vond de loting hiervoor plaats. Het loten voor de boeien zal geschieden vlak voor den wedstrijd op den dag zelf. Na ampele bespreking met ren aanwe zigen Njord-afgevaardigde besloot deze de Galgewateracht terug te trekken waar na Nereus de ongestuurde vier terugtrok. De wedstrijden werden daarna .aldus vastgesteld: Woensdag 22 Juli: 19 uur, twee met stuurman, eerste heat: Njord tegen Willem m. Nereus lootte vrij en komt meteen in den eindstrijd. 19.30 uur, vier zonder stuurman, eind strijd: Combinatie „Galgewater" tegen combinatie LagaMaas. 20 uur, acht, eindstrijd Nereus tegen De Amstel. Donderdag 23 Juli: 10 uur: eindstrijd twee zonder stuurman: De Hoop (alleen). 10.30 uur, eindstrijd skiff: Wülem in tegen De Hunze. 11 uur, eindstrijd twee met stuurman: winnaars eerste heat tegen Nereus. OLYMPISCHE SPELEN DE NUMERIEKE INSCHRIJVINGEN VOOR ATHLETIEK. 45 landen met 1089 inschrijvingen. Uit de persoonlijke inschrijvingen voor de Olympische athletiek-wedstrijden kan men zien, dat 45 landen in 29 nummers 1089 inschrijvingen hebben gemeld. Voor de 23 inschrijvingen hebben gemeld. Voor de schrijvingen: 100 m. 69 athleten, 200 m. 54, 400, 800 en 1500 m. elk 52, 5000 m. 50, 10.000 m. 40, marathonloop 6, 3000 meter hindernisloop 35, 110 m. horden 35, 400 m. horden 36, 50 km. snelwandelen 37, hoogspringen 49, verspringen 52, hinkstapsprong 38, pols stokhoogspringen 37, speerweryen 37, discuswerpen 42, kogelstooten 40, kogel- slingeren 33, tienkamp 37 athleten, 4 x 100 m. estafette 18 ploegen en 4 x 400 m. estafette 16 ploegen. Voor zes wed strijden bij de dames was het aantal in schrijvingen: 100 m. 30 athleten, 80 m. horden 20, hoogspringen 20, discuswerpen 21, speerwerpen 17 athleten en 4 x 100 m. estafette 10 teams. Het grootste aantal inschrijvingen is van de Vereenigde Staten met 81 athleten, dan volgen Duitschland met 78, Frankrijk 60, Japan 59, Oostenrijk 56, Engeland 55, Canada 55, Finland 51, Zweden 50, Joego slavië 44, Tsjecho Slowakije 39, China 35, Hongarije 35, Italië 34, Griekenland 33, Zwitserland 27, Nederland 24, Afrika 22, België 20, Polen 20, Denemarken 17, Co lumbia 16, Argentinië 16, Spanje 15, Peru 13, Chili 13, Noorwegen 12, Philippijnen 12, Australië 11, Luxemburg 10, Britsch- Indië 9, Egypte 8. Brazilië 8, Estland 8, Letland 7, Roemenië 7, Nieuw Zeeland 6, IJsland 6, Mexico 5, Lichtenstein 4, Af ghanistan 3, Malta 3, Portugal 2, Bulga rije 2 en Jamaica met 1 athleet. WIELRENNEN „Nieuw-Swift". Donderdagavond bijeenkomt half acht aan de Spanjaardsbrug bij de Zijl. Peletonwed strijd voor alle categoriën om extra prijzen. Het lid A. van Amsterdam nam deel aan een zesavonden wedstrijd op de wielerbaan „de Zwaluw" te Eindhoven met Th. Peek. De voorlaatste avond werd hier in 2 uur een afstand van 90 K.M. 200 Meter afgelegd. Van de acht gestarte koppels wisten er slechts vijf den wedstrijd te beëindigen. On der de opgevers waren o.a. BakkerRos- son en van HoutGramser. De eindstand was: 1. KouwenbergPisters, 40 pnt.; 2. Op 1 ronde: A. van AmsterdamTh. Peek, 85 pnt.; 3. MullerVluggen, 60 pnt.; 4. van Klinkenv Ginder en, 58 pnt.; 5. Op 5 ron den Ungethumv. d. Voort. Morgenavond zullen de Nieuw-Swift leden A. van Amsterdam en J. Riethoven deelnemen aan de wedstrijden op de Goud- sche Wielerbaan. Het programma bestaat uit een koppelwedstrijd over 80 K.M. De navolgende koppels zullen hieraan deelne men: Gebrs. P. en J. van Kempen; C. Wals Pellenaers; KilianVopel; CharlierDe- neef; v. Schijndelv. d. Broek; Riethoven Verschoor; v. AmsterdamPeek; Biesheu velCattel. DE ZUID-HOLL. CLUBCOMPETITIE. Het zeer ongunstige weder was oorzaak, dat de voor Zondagmiddag op de Rijs wij k- sche Wielerbaan vastgestelde wedstrijd achter kleine motoren tusschen Den Haag en Amsterdam geen doorgang kon vinden. Van der Meer, De Wildt, Wolters, De Wit, Roele en Stoffels zullen elkaar nu morgen- (Dinsdag) avond tijdens de tweede demi-finale voor de Z.-Hollandsche Club competitie ontmoeten in twee ritten van 20 km. Voor de clubcompetitie starten de vol gende teams: 's Gravenhage: B. Leene en Buchly (sprint en tijdrit, Althuyzen, Rut- grink, Levöger, N.N. (achtervolging); Hol- landia: J. J. Duyn en J. A. Beukers (sprint en tijdrit), Duquesnoy, Ahsmann, Daenen, Leijsse (achtervolging); Rotterdamsche Leeuw: Crezee en Hellemons (sprint), Cre- zee en Tilburg (tijdrit), Hellemons, Zwa nenburg, de Keijzer, v. d. Meer (achter volging). Steeds Hooger: P. Biesheuvel en J. Hofstede (sprint en tijdrit); Cattel, Hof stede, Ramp, v. d. Wiel (achtervolging). De wedstrijden beginnen om 7 uur.. „RONDOM HET USSELMEER." De A. S. C. „Olympia" te Amsterdam maakt bekend, dat inschrijving voor den tocht „rondom het IJsselmeer" een 26- uurs rit voor toeristen op 1 en 2 Aiigustus opengesteld is tot 29 Juli, daarna wordt het inschrijfgeld verhoogd. Inschrijvingen kwam o.a. reeds uit Utrecht, Rotterdam, Den Haag, Eindhoven en Haarlem. VOETBAL GJ).A. H—V.V.L. I 0—1. - V.V.L. promoveert naar de I.V.C.B. In een van begin -tot eind spannend en wedstrijd wist V.V.L. Zondag haar laatste promotie-wedstrijd te winnen van G.D.A. II, zoodat zij zich hiermede een plaats wist te verzekeren in de I.V.C.B. Wij geven alsnog een verslag van dezen wedstrijd. Hoor den zeer sterken wind was er van zuiver spel geen sprake en V.V.L. weet voor de rust den stand blank te houden met den wind tegen. Ettelijke malen komen aan weerszijden de beide doelen in gevaar, doch beide keepers waren ten volle voor hun taak berekend. Na de rust echter waren de rollen ge draaid; met den wind in den rug weet V.V.L. haar tegenstander geheel op de andere helft terug te dringen, doch door slecht geplaatste schoten weet zij niet tot doelpunten te komen. Doordat een der V.V.L.-spelers op ongeoorloofde wijze werd aangevallen, kreeg zij op de rand van het strafschopgebied een vrijen schop toege kend. P. Ham Sr. plaatst zich achter den bal en schoot met een schitterend geplaats ten bal net even onder de lat het eenigste winnende doelpunt van den wedstrijd. Twee minuten later werd de wedstrijd be ëindigd. Op het nippertje dus. Maar binnen is binnen. LAWNTENNIS OM DEN DAVISBEKER. Australië leidt met 21 tegen Duitschland. Gistermiddag werd te Wimbledon de interzone-finale van den Davis-bekertour- nooi tusschen Australië en Duitschland voortgezet met het dubbelspel. Ondanks de dreigende weersomstandig heden en de koele temperatuur waren de tribunes met 3000 toeschouwers bevolkt, die een fraaien, vaak spannenden strijd hebben kunnen zien. Henkei, die Zater dag jl. tegen Crawford zijn partij moest staken wegens griep, was thans weer in zooverre hersteld, dat hij met von Cramm het Duitsche dubbel kon vormen. De Au straliërs echter hadden nu de pech aan hun kant. Quist, verreweg de beste dubbel speler van Australië, moest, zooals be kend, wegens een sterk gezwollen enkel worden vervangen door Mc Grath. Onder de bezielende leiding van Crawford speel de Mc Grath zoo'n fraaie partij, dat hij Quist soms kon doen vergeten en dat mag wel een bijzondere prestatie heeten. Vooral door betere tactiek won het Australische dubbel met 64 46 64 6—4. Aangezien beide landen Zaterdag een enkelspel hebben gewonnen is de stand nu 21 voor Australië. SCHAKEN Het internat, tournooi te Zandvoort. Fine heeft de leiding. Dr. Euwe remise met prof. Becker Alle partijen der derde ronde werden met d4 geopend. Daar Zondag drie spelers aan den kop stonden, vroeg men zich af wie van hen gisteren af zou vallen. Fine liet zich door zijn grooten tegenstander niet afschrikken en won in fraaien stijl, waardoor hij bovenaan kwam. Hierdoor voelde dr. Euwe zich verplicht in een stel ling, die vermoedelijk niet meer dan re mise beloofde, scherp op winst te spelen, waarin hij echter niet slaagde. Ook Bogol- joebof is het niet gelukt met Fine gelijk te blijven. De Nederlandsche kampioen speelde een zeer goede partij, Landau wist echter niet tot winst te komen. Vijf partijen kwamen des middags tot een beslissing: Gruenfeld Keres, LandauSpielmann, Bogoljoebof Maroczy, EuweBecker eindigden remise, hetgeen geenszins zéggen wil, dat er niet fel gestreden werd en er geen spannende oogenblikken waren. Alleen Fine won van dr. Tartakower, terwijl de partij Prins Van Doesburgh werd afgebroken om in de avondzitting hervat te worden. Heden heb ben de spelers hun eersten rustdag, door dat er geen hangpartijen zijn. Het verloop der partijen was als volgt: PrinsVan Doesburgh. De beide Ne derlanders bekampten elkander in een or thodoxe damegambiet naar bekende recep ten. Wit ruilde nog in de openingsfase op d5 en ontwikkelde zijn koningspaard naar e2 om dit via g3 voor een aanval op den koningsvleugel te benutten. Hij was echter een tikje te langzaam met zijn aanvalsplan. Van Doesburgh kreeg de kans Prins voor te zijn en slaagde er in een pion te ver overen. In de stelling, waarin de partij werd afgebroken, heeft van Doesburgh goede winstkansen. LandauSpielmann. De Nederland sche kampioen had met Spielmann nog een appeltje te schillen en was vol strijd lust, waaraan zijn nederlaag van Zondag tegen Maroczy niet weinig meehielp. Het was een damegambiet met de Cambridge- springs-variant, waarbij Spielmann zich inliet op een variant waarvan Landau een speciale studie had gemaakt. De Oosten- rijksche meester moest alle zeilen bijzetten om niet achter te geraken. Wel wcin Lan dau een pion, doch dat voordeel bleek niet voldoende te zijn om den zich uitmuntend verdedigenden meester een verliespunt te bezorgen. FineTartakower, Hier was het ge weigerd damesgambiet, waarbij Zwart den damelooper fianchetteerde. Dr. Tartakower bezigde een oude minder gebruikelijke va riant, die niet als volwaardig beschouwd wordt. Waarschijnlijk deed hij dit om zijn jongen tegenstander uit zijn evenwicht te brengen. Een kleine onnauwkeurigheid kostte den Poolschen matador een pion. Hij bezat toen nog wel voldoende tegenwicht in zijn twee loopers en zou bij nauwkeu rige afwikkeling wel remise hebben kun nen houden. Hij maakte echter een tweede fout en toen was het uit. Met deze overwin ning heeft de Amerikaan alleen de leiding. GruenfeldKeres. Gruenfeld, een uit muntend theoreticus, boekte zijn derde re mise. Keres, die niet in het minst gedepri meerd was door zijn nederlaag tegen Euwe, verdedigde zich hardnekkig. Het was een West-Indische verdediging, waarin spoedig het zwaar geschut van het bord verdween. Er ontstond toen een stelling, waarin geen van beide spelers voordeel had, zoodat bij den 24sten zet tot remise besloten werd. BogoljoebofMarcozy. Het is een be kend feit, dat Bogoljoebof in de laatste ja ren regelmatig van Maroczy verloor. Zon dag wilden de collega's „Boggie" schertsen derwijze reeds troosten met zijn traditio neel verlies, doch Bogoljoebof dacht er an ders over. Zijn stijl, welke zich kenmerkt door agressief optreden, liet hij varen en ditmaal speelde hij zeer solide. Het was een damegambiet met klassieke verdedi ging. Maroczy had met zwart niet veel moeite om gelijk spel te krijgen. In het verdere gedeelte der partij onder nam Bogoljoebof niets, zoodat Maroczy geen aanleiding vond risico te nemen. Het is een eigenaardigheid in Maroczy s spel, dat hij pas vechtlust toont als hij merkt, dat zijn tegenstander een sluwe winstpoging waagt. Dan is hij het gevaarlijkst. Nu werd het door herhaling van zetten remise. EuweBecker. Een damegambiet waarin Euwe op den 15den zet een onge wone voortzetting koos, waardoor hij wel iswaar een looper verloor tegen een paard en bovendien een dubbelpion kreeg, doch een druk op het centrum kon uitoefenen en goed spel hield. Prof. Becker verdedigde zich voorzichtig en het werd moeilijk voor Euwe om remisevarianten te ontgaan. Onze landgenoot, die op winst wenschte te spe len, had veel bedenktijd verbruikt. Op een bepaald oogenblik had hij 1 uur en 3 kwar tier noodig gehad tegen prof. Becker 3 kwartier. Met den 23sten zet volgde afruil der dames en bleef een eindspel over met elk 2 torens en 7 pionnen, dat een sterk remisekarakter had. De partij werd afge broken. Zonder verder spelen gaf dr. Euwe de partij remise. Zooals te verwachten viel, heeft Prins zijn afgebroken partij tegen van Doesburgh niet kunnen redden. Door een vergissing, welke hem de dame kostte, bespoedigde hij het verlies Uitslagen derde ronde: BogoljoebofMaroczy y LandauSpielmann y, FineTartakower 10 EuweBecker y GruenfeldKeres y,y PrinsVan Doesburgh 01 In de vierde ronde spelen Woensdag Beckervan Doesburgh, MaroczyPrins, SpielmannBogoljoebof, Tartakower Landau, KeresFine, EuweGruenfeld. Wit: Zwart S. Landau. R. Spielmann. Cambridge-Springs 1. d2d4 Pg8—f6 2. c2—c4 e7e6 3. Pblc3 d7—d5 4. Lel—g5 Tb 8d7 5. e2e3 c7—c6 6. Pgl—f3 Dd8r5 7. c4xd5 De variant waarmede Landau reeds me nig succes geboekt heeft. 7Pf6d5 8. Ddlb3 In de match EuweAljechin speelde Al- jechin met wit hier Dd2, echter zonder suc ces. 8Lf8b4 9. Talcl e6e5 Gewoonlijk wordt h7h6 ingelascht om den looper van de diagonaal clh6 weg te hebben. 10. Lflc4 Een zeer sterke voortzetting door Rus sische meesters gevonden. Minder goed is Le2 daar da nivolgt: h6, Lh4, ed: Pf4 enz. ook het nemen op e5 gaat noch met het paard, noch met den pion. Op De5: volgt Pc5 en Pa4 en Pe5: volgt paardenruil be nevens Le6. 10e5xd4 11. e3xd4 Pd7b6 12. Lc4xd5 Pb6xd5 13. 0—0 0—0 14. Pc3xd5 c6xd5 15. Lg5—f4 Lb4e7 16. Tel—c7 Le7d8 Indien 16Da5b4 dan 17. Db3xb4, Le7xb4. 18. a2—a3, Lb4—a5. 19. Tc7—c5 en de pion d5 gaat verloren. 17. Tc7—c5 Da5—b6 18. Db3c2 Met Tc5b5 had Wit wel een pion kun nen winnen, maar dit achtte hij niet toe reikend om te kunnen winnen, de tekstzet is veel scherper en stelt Zwart voor nieuwe moeilijkheden. 18Lc8d6 19. Tfl—cl h7—h6 20. a2a4 Ld8—e7 21. Lf4c7 Db6a6 22. Tc5a5 Da6—c6 23. Dc2c6 b7xc6 24. Ta5—a6 Natuurlijk niet Txc6 wegens Lb4, Ta6, Lc8 en Zwart wint de kwaliteit. 24. Ld7c8 25. Ta6xc6 Lc8—d7 26. Tc 6a6 Ld7—c8 27. Ta6c6 Wit heeft in tijdnood overzien dat de to ren naar a5 had kunnen uitwijken, waar mede Wit goede winstkansen had behouden. Door den tekstzet wordt de partij remise door herhaling van zetten. Er volgde nog: 27Lc8d7 28. remise. SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Ook de schaakclub te Alphen aan den Rijn heeft zich thans aangemeld als lid van den Schaakbond voor Leiden en Om streken. Men speelt op Maandagavond, voorloopig in het clubgebouw der Ijsbaan. Secretaris is de heer J. van Wijk, van Manderloostraat 34, te Alphen aan den Rijn. Bij den Bond zijn thans de volgende clubs aangesloten: Te Leiden: L. S. G., Philidor, L. Arb. Ta- veno, Studentenfed., R. K. Sch.cl. 2 K. en Caissa, voorts de schaakclubs te Zoeter- woude, Voorschoten, Boskoop, Leiderdorp, Bodegraven, Oegstgeest, Katwijk aan Zee, Noord wijk, Leiderdorp (Touwfabr.) en Alphen aan den Rijn, in totaal 17 clubs met pl.m. 460 leden. POSTDUIVEN „De Zwaluw" (Voorschoten). Wedvlucht van Bordeaux (Frankrijk). Afstand van de eerste prijswinnende vogel 890.860 km. In vrijheid gesteld Zaterdag middag om 14.20 uur met Zuid-Westen wind. Deze vluchthad een snel verloop en de eerste duiven verrasten de liefheb bers en volgens de snelheid die de vogels maakten is het een gemakkelijken vlucht geweest. Zooals de liefhebber het uitdrukt, ze zijn naar huis gewaaid en zijn er wei nig verliezen. De eerste duif werd Zondagmorgen ge constateerd om 7738 uur en maakte een snelheid van 1517 meter per minuut, de vliegtijd van duiven wordt berekend volgens nationale concoursen, is 's middags gelost, dan vliegen de duiven tot 10 uur 's avonds er wordt dan gerekend, dat de duiven 's morgens om 5 uur weer gaan vliegen. Laatste prijswinnende duif werd geconstateerd om 111035 uur. De prijzen werden als volgt behaald: 1. A. Oudshoorn, 2. F. Ie Mair, 3 H. H, J. van Klaveren, 4 en 12 W. van Klink, 5 en 9 J. Verhoeven, 6, 7, 10 en 11 G. A. van Adri- chem, 8 G. Zwaan. Waar geen plaatsnaam vermeld is deze Voorschoten.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8